mXiUM VROOM DREESMANN if woensu*l££-prijzen SCHITTEREND ORGELCONCERT DOOR ALBERT DE KLERK IN WASPIK DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 21 APRIL 1958 DEN BOSCH TILBURG - HELMOND ALLEEN GELDIG WOENSDAG 23 APRIL Feuilleton Het Renbaanschandaal van Epsom Provinciaal Nieuws Partij glad lederen portemonnaies, met over slag, knipsluiting en 2 delig 4 75 papiergeldvak. Zeer voordelig Soepgroenten, geconserveerd CQC met behoud van aroma, 3 blikjes J/ Prima sneldrogende theedoeken, in modern meerkleurig ruitdessin. Maat 65 x65 cm. Ge zoomd en gelust. Een mooie doek 4 10 Moccaroosjes, biscuitje met A crème gevuld,- 250 gram Voor Uw jongens een ijzersterke zwarte spij kershort of een prima katoenen gabardine short in grijs of lever kleur. Voor jongens' van 5-17 jaar. Voor 17 jaar 5.50, 50 voor 5 jaar j£m Stepins, Amerikaanse import, geheel elas tisch naar 2 kanten rek baar. Ook zeer ge schikt voor zwaardere figuren. Alleen in wit, met 4 jarretelles, diverse 3^5 maten 3 Zeer aardige linnen da mesflats, bijzonder ge schikt om in huis te dragen. In fraaie kleu ren met ingeweven des sins. Prima pasvorm en soepele gevulcaniseer- de zool. 25 Maten 36-42 3 Vernieuwt Uw lig stoellopers tijdig. Met weinig kosten maakt U de stoelen weer keurig in orde. Ligstoellcpers, groot assortiment, in frisse streepdessins, 40 cm. breed, 4 40 per meter 1 GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN Sierlijke automatische drukballpoint, twee kleurige houder met metalen voorstukje. Weigert beslist nooit. Keuze uit meerdere kleuren 85' Reservestiften 0.35 Zware mousse nylon kindersokjes, in uni en fantasie. In de kleu ren: beige, grijs, bleu, geel en tomaat. Beslist 1e keus. Maten 10-12 1.75, 7-9 1.55, 4 35 4-6 I Luxe wekkerklokje, in rond of vierkant mo del. Duidelijke reliëf wijzerplaat met licht gevende wijzers en cijfers. Een jaar schrif telijke garantie O Onmisbaar in elke huis houding zijn kristalhel dere vruchten- of ijs coupes. NU brengen wij deze zeer voordelig! 6 Stuks /LQC voor Baby wol, 100 grams knot sterke zachte wol. Is ideaal voor het breien van truitjes en pakjes. In wit, rose, bleu, groen en 4 75 geel. Per knot Charmeuse dameson derjurken, met zeer mooie brede kant aan boven- en onderkant. Alleen in wit. Verkrijg baar in de y| 50 mtn 42 t/m 48 T" I dag De grootste activiteit van mgr. Bekkers richt zich op de kerken bouw in zijn bisdom en daarom heeft men ook geen moment ge aarzeld om hem bij gelegenheid van zijn a.s. zilveren priester feest als feestgeschënk twee ker ken aan te bieden. De kerken bouw is een) zorg, die mgr. Bek kers voortdurend bezig houdt en waarvoor hij het gehele bisdom afreist om de gelovigen toe te spreken en op te wekken tot daadwerkelijke hulp. Ook op zijn verjaardag heeft hij gewoon „doorgewerkt" en preekte hij in de Waal wij kse en Kaatsheuvel se St, Jan. Ook met de sociale organisa ties onderhoudt mgr. Bekkers 'n innig contact. Op vele bijeen komsten is hij persoonlijk aan wezig en kan men profiteren van zijn sterk gefundeerde raadge vingen, en waarbij mgr. Bekkers het liefst als gelijke van de aan wezigen rond de tafel zit. Intensief is zijn contact met de priesters van het bisdom op de regelmatig dekenaatsgewijze gehouden conferenties, waarop hij met hen de actuele proble men der zielzorg bespreekt en zich hierover Uitvoerig laat in lichten. Verder zijn er nog de talrijke vormreizen en de vele represen tatieve bezoeken, bij welke laat ste mgr. Bekkers zich door zijn spontaan en hartelijk optreden en door de indringende kracht van zijn woord grote sympathie heeft verworven, ook in niet-ka- tholieke kringen. LIEMPDE VERWACHT 50.000 BEZOEKERS. Het Brabantse dorpje Liempde bij Boxtel is vol bedrijvigheid. Op 8 mei a.s. verwacht men n.l. op het ifraaie landgoed „Velder" niet minder dan 50.000 gasten. Op die datum; wordt de jaar lijkse werktuigendag gehouden van de Tuinbouwbond N.C.B.' en deze is ditmaal groter dan ooit tevoren. Het aantal tractoren, machines en werktuigen dat voor de demonstraties werd aan- gemeld, is ongekend. De 200 m2 demonstratieterrein waarover 't landgoed „Velder" beschikt, zijn nauwelijks voldoende om aan al le machines plaats te bieden. De werktuigendag is momen teel de grootste demonstratie van land- en tuinbouwmachines in Nederland. De dag is bij de boeren en. tuinders zeer in trek, omdat zij er de machines kunnen zien werken, hetgéen op een ten toonstelling of landbouwbeurs niet het geval is. Juist tijdens de demonstraties is het goed moge lijk om een inzicht te krijgen in de prestaties van de machines en een goede vergelijking te maken tussen de verschillende merken en typen. Als nieuwigheid zal dit jaar gedemonstreerd worden met een spitmachine van Nederlands fa brikaat, die door Wageningse deskundigen een goede toekomst wordt voorspeld. Uitgebreide voorzorgen wor den getroffen om te voorkomen dat het snelverkeer op de weg Boxtel-Eindhoven wordt ont wricht, zoals vorig jaar dreigde te gebeuren. De bezoekers, die van heinde en ver komen, kunnen hun au to's stallen op ruime parkeerter reinen, terwijl voor treinreizi gers vanaf het station Boxtel 'n pendeldienst met autobussen on derhouden wordt. Op deze wijze 'noopt men de 50.000 bezoekers (ongeveer te vergelijken met het bezoek aan een interland-voet balwedstrijd) binnen 1% uur op het demonstratieterrein te heb ben. Het landgoed „Velder" is als demonstratieterrein uitnemend geschikt, omdat bouwland, gras land en boomgaard aanwezig zijn en alle percelen door schaduw rijke lanen met elkaar zijn ver bonden. De voortgaande mechanisatie van de landbouw zal ongetwij feld vele bezoekers uit alle delen van Nederland naar Liempde trekken, waar zij de nieuwste en beste machines voor hun bedrijf aan het werk kunnen zien. van 3.375.voor de bouw van een nieuwe christelijke kleuter school te Raamsdonksveer aan de Emmastraat-hoek Beatrix- laan. Vervolgens werd vastgesteld de vleeskeuringsverordening voor 1958. Besloten werd om met de n.v. bank voor nederlandse ge meenten een geldlening van 38.000.aan te gaan tegen een rente van 5J4 Voorts voteer de de raad een krediet voor de doortrekking van de Raadhuis straat te Raamsdonk(dorp)Aan dit verlengde deel van deze straat zullen een 4-tal woningwetwo ningen worden gebouwd. Aan J. C. Strien te Raamsdonksveer zal een perceel grond groot 0.63.38 ha. in de Dombos worden verpacht. De grondaankopen in de Nieu we Polder, nodig voor de realise ring van het gemeentelijk uit breidingsplan, vorderen gestaag. Thans kon weer overeenstem ming worden bereikt met een drietal vrondeigenaren, te weten J. Dank, de Franciscus Maria Stichting en C. J. Heesters ten aanzien van resp. ca. 0.37.34 ha„ ca. 1.42.84 en ca. 90 m2. Ten be hoeve van een uitmonding van de St. Jozeflaan op de rijkskeg (Wilhelminalaan) werd niej. M. C. L. A. Klijn bereid gevonden een strookje grond van ca. 3 m2 om niet aan de gemeente af te staan. Van de Gebr. v. d. Made Zal een strook grond groot 2320 m2, gelegen achter de Oude en Nieuwe Groenstraat (gedeelte voetbalterrein), worden aange kocht tegen de prijs van 1.508.- Aan G. J. Knaap zal in de Nieu we Polder een perceel grond van ca. 5 are worden verkacht tegen de prijs van 1.10 per m2. Tot leden van de commissie van onderzoek, van de rekening van liet grondbedrijf, de gemeen terekening en de rekening van de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon met de daarbij behorende bescheiden over 1956, werden benoemd de heren van Woerden, van Roden burg en Verschuren. In ue rondvraag hield de heer v. .Woerden een pleidooi voor de zuivering van de riolering. De huidige toestand, zo betoogde spr„ is werkelijk meer dan erg en brengt meer dan ongewenste toestanden, zoals de vervuiling van het dringwater van het vee, met zich mee. Bezuiniging is goed, zo meende de heer van Woerden, maar er zijn toch ob jecten, die hierdoor niet opge houden mogen worden. Spreker drong sterk aan op een voor rangsbehandeling van deze aan gelegenheid. De voorzitter kon zich geheel met de zienswijze van de heer v. Woerden vereni gen. De gemeente is op het ge bied van riolering inderdaad niet van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door: Percy King 5) „Hij lacht, inspecteur!" zei de vol- lemaan diep verontwaardigd. „Zou je denken, Kilyan?" vroeg de leider laconiek. „Wie zegt je, dat het niet Buddy's manier van snotte ren is?" „Portefeuille, portemonnaie, sleu tels, zakmes, sigarenaansteker, doos sigaretten, tabakszak, pijp en der gelijke mikmak meer, chef", rappor teerde Bremser. „Geen wapen", „Allright. Laat 'k me even voor stellen, Buddy inspecteur McGee. Die daar is brigadier Kilyan, de an der brigadier Bremser. Omdat we je in de drukte niet willen verliezen, zal Kilyan je de armbandjes om doen zo alleen in een vreemde stad is wat riskant. Prachtig". De trein was inmiddels het station bin nengereden. ,,'k Zal de honneurs waarnemen, Buddy". Ashworth gaf hem een knipoogje. „Jullie denken dus dat ik Buddy verwend en het feit, dat de af voer van de riolering zonder meer in de sloten geschiedt, is inderdaad een onhoudbare toer stand. De uitvoering van het ge heel klaar liggende en in drie fasen onderverdeelde riolerings plan wacht echter op de goed keuring van de daartoe aange wezen instanties. De bedoeling is dat de rioleringswerkzaamhe den in d.a.c.w.-verband zullen worden uitgevoerd en daabom zou men haast wensen, dat er wat meer werkloosheid in de ge meente was, want dan zou aan deze mistoestand wellicht spoe diger een einde kunnen komen. De voorzitter zegde toe dat door het gemeentebestuur nog eens met alle krachzal worden aan gedrongen op een spoedige be slissing in deze aangelegenheid. De heer Vermeer drong aan op het indienen van een scherp pro test tegen de toewijzing van 14 woningen, welke de gemeente voor dit jaar heeft ontvangen. Hiermee is de woningnood volks vijand no, 1, onmogelijk uit te roeien, zo zei spr„ die verder uit weidde over de ellende en 't ver driet, dat dikwijls uit inwoning ontstaat. Ook hier kon de voor zitter niet anders doen dan de mening van spr. volkomen on derschrijven en toezeggen, dat getracht zal worden een aanvul lende toewijzing tel krijgen. De heer Bergé drong nog eens aan op het aanleggen van een speelveldje voor de jeugd. Deze aangelgenheid heeft al geruime tijd de aandacht van het gemeen tebestuur, maar tengevolge van omstandigheden is er van een realisering van een speelgelegen- heid nog niets kunnen komen, aldus de voorzitter, maar ge tracht zal worden om' hier zo spoedig mogelijk iets tot stand te brengen. In dit verband kon de voorzitter mededelen, dat de plannen voor een sportvelden complex geheel gereed zijn en dat getracht zal worden om hier voor zo snel mogelijk toestem ming tot uitvoering te verkrij gen. Voorlopig echter kan er nog gevoetbald worden door de Veer- se Boys, want de K.N.V.B. heeft het terrein van deze vereniging nog weer voor een jaar goedge keurd. MGR. BEKKERS VIJFTIG JAAR Gisteren vierde mgr. Bekkers, de bisschop-coadjutor van ons bisdom zijn vijftigste verjaardag. Het is geen bijzondere feestvie ring geworden, want dit ligt he lemaal niet in de lijn van deze eenvoudige en hard werkende priester, die in de veertien maan den, dat hij coadjutor is, 'n enor me activiteit heeft ontplooid. In de Ned. Herv. Kerk te Waspik werd j ter gelegenheid van de her-ingebruikname van het gerestaureerde orgel uit 1767 een zeer bijzonder orgelconcert gegeven. Het was om twee redenen een bijzonder con cert eerstens omdat het Albert de Klerk, de internationale befaamde stadsorganist van Haarlem, was die als solist optrad (hij heeflro.m. diverse gramofoonplaten van de Duitse concern Telefunken op zijn naam staan) en op de tweede plaats omdat dit concert werd gegeven op een juweel van een orgel, gebouwd in 1767 door Mattheus de Crane. Een historisch en waardevol in strument dus, uit de 18e eeuw, de bloeitijd van de orgelbouw en de orgelmuziekkunst. Het instrument kan gezien worden als het punt waarin de orgelbouw van de Neder landse school culmineert. Dit is echter niet gebleven bij papier (als onvruchtbare ken nis), maar werd verklankt door een orga nist die zoiets is toevertrouwd. In een vorige oplage schreven wij echter reeds heel uitvoerig over dit orgel en over de organist, zodat we hierover niet verder zullen uitwijden. Het was deze avond (gelukkig) geen kunst voor weinigen, hetgeen gebleken is ge dronk naar binnen. „Denk nu niet, McGee, dat ik je een borrel misgun", glimlachte Ash worth, „maar als het niet te veel gevergd is, zag ik de zaken graag voorgaan". „Zullen we hebben", knikte de in specteur. Hij schroefde de flacon dicht en deponeerde hem in een lade van zijn lessenaar. „We kregen een telefoontje uit Londen, dat Bud dy Fritzjohn met de Midland Scottish uit Londen vertrokken was, om incognito Llew met een bezoek te vereren. Het nummer van de cou pé, 't nummer van de plaats alles netjes voor mekaar. Verder, dat hij reisde onder de naam Ashworth of Ackeworth en naar alle waarschijn lijkheid zou voorgeven, een advo caat-detective te zijn". „Mijn naam is Ashworth, Ronald Ashworth. Ik ben advocaat, ja, maar de laatste tijd hou ik me meer met detective-werk op". „Hij zegt, dat-ie Ashworth heet, jongens!" Ronald vond 't in het gehéél niet lachwekkend'. Zijn gevoel voor hu mor kwam meer en meer in 't ge drang. Hij stond op. „Een grap is een grap, lui, mits ze niet te lang duurt". „Zitten!" bulderde McGee. „Informeer bij uit het hoogstaande programma van alles zins „verteerbare" muziek. De organist liet bevattelijkheid en artistieke kwaliteiten dui delijk samengaan. Gelukkig dat het publiek naar evenredigheid van dit belang is opge komen, zodat de kerk tot in de uiterste hoek was gevuld. En deze vele toehoorders heb ben echt groot gelijk als ze het mooi ge vonden hebben. Over het spelen zelf valt beslist weinig te zeggen. Bij zulke vakmensen als De Klerk is dat zonder meer subliem. Het gaat nog slechts om de laatste fracties van het op - tijd - zijn. Zij spelen zo correct, ja vol maakt, dat je als het ware nauwkeurig hun hartslag, hun motorische reactie in het spel waarneemt. Der Meister zeigt sich weiter hoofdzakelijk in artistieke registra tie. (Bij botmuilen brutaal of plat - ge woon, bij artistieken smaakvol, inventief, soms te gewaagd). Bij de Klerk was de re gistratie die van de Meister. Prachtig klonk nu eens het masaal-sner- pend tongwerk van de trompet tegen de grond- en vulstemmen, dan weer de fluit tegen de donkere achtergrond. Werkelijk dit majestueus en ornamentiek orgel was door deze vakkundige registratie in al zijn artistieke klankrijkdom te beluisteren. Natuurlijk, uit het feit dat het orgel slechts een aangehangen kistpedaal bezit, met bovendien onmogelijk kleine en smal le pedaaltoetsen, vloeien beperkte mogelijk heden voort voor programering. Maar hoe wel er dus in feite slechts manualiter ge speeld kon worden (de kistpedaal dient slechts ter ontlasting van de linkerhand en is uitsluitend een curiositeit), dit deed kwa- „Zitten! Of Kilyan laat zijn gum mistok op je bol kermis houden!" Ashworth ging zitten. „Luister, McGee! Jullie zijn er tussen geno men. Mijn naam is werkelijk Ro nald Ashworth. Ik moest voor zaken naar Llew". De inspecteur schudde van het la chen, terwijl hij met beide handen zijn buik omspande. „Hij komt voor zaken, jongens! En of! Natuurlijk, natuurlijk, Buddy! Een, twee, drie gezegend zij de greep! Je bent 'n lollige pisang, zeg! Help me herin neren dat we uit vissen gaan, zodra je vrijgekomen bent!" „Ik kan je bewijzen dat ik Ronald Ashworth ben". „Waarmee nog lang niet bewezen is dat je Buddy Fritzjohn niét zou zijn. Er bestaat geen enkele foto van je. Er zijn geen vingerafdrukken. Iedere politieman, waar je in het Verenigde Koninkrijk komt, weet, dat je een gare rakker bent. Daar om, vrind, zullen we Scotland Yard een berichtje sturen. In Londen snakken ze er naar 't varkentje te I wassen. Tot zolang ben je onze ge- waardeerde gast". „Ik herhaal, McGee, dat ik Bud dy Fritzjohn niet ben. Bel mijn kan toor in Londen op, Hasker Street 107, Chelsea". „Hoe wil je, dat we je door de lucht identificeren?" litatief geenszins afbreuk aan het program ma van deze avond. Albert de Klerk toon de hiervoor ook te veel gevoel voor een historisch instrument als dit. Een der hoogtepunten van de avond was ongetwijfeld no. 4 Partite diverse sopra „O Gott, du frommer Gott" van Joh. Seb. Bach. Het is Bach op z'n echtst, al is het dan zonder pedaal. Het Mozartje wat er op volgde (Andante F Dur, K.V. 616, für eine Walze in ei me kleine Orgel) klonk ook bijzonder aangenaam. Het ligt dan ook gemakkelijk in het gehoor. In iets min dere mate geldt dit ook voor Sweelinck's Fantasie op de manier van een echo, nr. lb van het programma. Bijzonder vermelding ook nog voor de beide Noels, resp. van Nicolas. Ie Bègue en Claude Balbatre. De laatste, A Ia venue de Noël is uitermate licht en speels. Door zijn spel en registratie wist de organist ook sfeer en klankkleur te scheppen in de beide wer ken van Jean-Baptiste Loeiliet, Aria en Gigue. In het laatste nummer van het program ma, Improvisatie over Ps. 150, toonde De Klerk het andere (en node gemiste) facet van zijn kunstenaarschap als organist, n.l. de jmprovisatiekunst, waarin inventie, vak- beheersing (doorwerken van thema's b.v.) en muzikaliteit culmineerden. Bij het comité dat dit concert aanbood zouden wij er op aan willen dringen dat dit gebeuren in de vorm van een cyclus, b.v. eens per jaar of desnoods om de paar jaar, te herhalen. Het zou een schande zijn voor Waspik en een onrecht aan de Nationale muziekcultuur ,,'t Gaat moeilijk, 'k geef het tqe. Maar je kunt het kantoor van mijn oom bellen, de firma Gibbins Fraser, advocaten en procureurs, Chancery Lane 54. Ze waren er gis termiddag bij toen ik van Stephen Quilter opdracht kreeg naar Llew te gaan".* „Wat dan nog? Waarschijnlijk krijg 'k te horen dat werkelijk ie mand, die Ronald Ashworth heet, naar Llew gestuurd werd. Daarmee is niet gezegd dat hij er ook kwam. Vind je 't zo gek dat Buddy Fritz john er van wist, in dezelfde coupé plaats nam, zijn kans afwachtte om Ashworth neer te slaan en van zijn papieren te beroven en hem daarna uit de trein kieperde? Onze vriend Buddy is voor geen kleintje ver vaard. De hele spoorlijn zal worden afgezocht, punt één. Tot zolang krijg je bij ons je natje en je droogje. Voor de rest zal Scotland Yard uit maken wat met je gebeurt". „Daar zijn dagen mee gemoeid! En 'k kan zolang niet wachten!" riep Ashworth uit. Woede en wan hoop streden in hem om de voor rang. „Wat is dat jammer, jongens!" deed de inspecteur meewarig. „Hij kan onmogelijk een d'ag of wat bij ons blijven!" (Wordt vervolgd). Fritzjohn ben?" „Hoor je dat, jongens?" McGee sloeg zich van pret op de dijen. „Hij vraagt of we denken dat hij Buddy Fritzjohn is?" „Haha!" schaterde de vollemaan. „Tik jij zijn bagage op de kop, Bremser! Mag 'k u voorgaan, Mr. Fritzjohn! Denk er om drie tre den! Voorzichtig! Mooi hij is er", i Op 't perron stonden zes man po litie in uniform, onder commando van een hoofdagent. „Sjonge!" Ashworth klakte met de tong. „Als toch het hele garni zoen van Llew moest uitrukken, waarom dan de stafmuziek thuis ge laten?" „Geen schimpscheuten op d'e Llewse politie, Buddy!" „Helemaal niet, McGee. Maar het maakt zo'n feestelijke indruk, een muziekkorps in uniform". De stoet trok via de wachtkamer 1 derde klas naar buiten, waar op 't stationsplein een auto gereed stond. „Je zal niet kunnen zeggen, Buddy, dat we in Llew niet weten hoe we een beroemdheid ontvangen moe ten", grijnsde de inspecteur. „Geweldig, McGee!" juichte Ash worth. „Maar jullie overdrijven! 'k Word er verlegen onder!" Lang duurde de rit naar het po litiebureau niet. Inspecteur McGee, triomfantelijker dan Napoleon na zijn eclatantste overwinning, nam onmiddellijk achter zijn lessenaar plaats. Hij wees Ashworth 'n stoel. Kilyan posteerde zich rechts, Brem ser links van de zetel. Een agent, die naar d'e naam Blynth luisterde, sloot de deur en bleef in afwachten de houding staan. McGee wees naar Ashworth's handkoffer. „Maak open, Blynth. Brigadier Bremser heeft de sleutels. „Oho!" protesteerde de arrestant, toen Blynth de voorwerpen uit het valies nonchalant over de vloer smeet. „Je zult zeker toch wel eerst je handen wassen, vóór je aan mijn spullen komt?".. „Ze krijgen een extra sopje, Bud dy, tegen de tijd dat je ze weèr aan trekken mag", verzekerde McGee. Hij zuchtte. „Ze zullen dan wel uit de mode zijn". Onder in de koffer vond agent Blynth een flacon whisky, nog zo goed als vol. Hij schroefde de stop er af, rook. „Spulletje!" constateer de hij met een verheerlijkte blik. „Hier er mee!" beval inspecteur McGee. Hij rook op zijn beurt, nam een stevige slok, smakte. „Eerlijk is eerlijk, Buddy. Het smaakt beter dan doktersmedicijn. Ik had niet kwaad gekeken als een vaatje van dat vocht uit je koffer opgediept was". Hij klokte een nieuwe harti-

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2