Waalwijkse en LangstraatseCourant KAATSHEUVEL VOOR IEDERE BEURS DAMESBLOUSES Uit de Langstraat ALGEMENE LEDENVERGADERING COSp. BOERENLEENBANK TE CAPELLE. 'n van M DAMESVESTEN PULLOVERS Ook kicutSe 4J4. ita£iaa*tM unftott Drunen Loon op Zand OPTICIEN VAN MAAREN (popM&iLW PRUZEN MAANDAG 21 APRIL 1958 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Uit blad verschijnt 2 x per week DE ECU AM HEI ZUIDEN 81e JAARGANG No. 32 22 cent per week per kwartaal 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Abonnement: speciaal tarief Contract-advertenties: Jiureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" GOUDEN BRUILOFT. Zaterdag a.s. viert het echtpaar v. d. Houdt-Damen in de Crispijn- strait zijn gouden bruiloft, die met een plechtige H. Mis in de St. Jans parochie om half 10 wordt ingezet. Het volledig programma volgt in ons nummer van vrijdag a.s. DIRECTEUR POSTKANTOOR KAATSHEUVEL. Tot directeur van het P.T.T. -kan toor te rvaaisneuvei, als opvoiger van ae neer u. mijens, üie Werd benoema te üoxmeer, is met ingang van i mei Denuemu ae neer Jti. v. a. Ven, tnans uireeceur van 't F.T.T.- kamour te /.oetemeer. GESLAAGD. Aan de R.K. Middelbare Land bouwschool te Breaa slaagde voor het aipiüina MiaaeiDare nanuDouw- scnooi ae neer Fr. J. van nooij te KaatsneuveJ.. HEROPENING. In de Vaartstraat alhier heropen de vorige weeK Mevr. ae "Wed. Ver hoeven naar reeus jaren bestaande sigaren-magazyn, aat voor aeze ge- leg enneia een volieaige moaernise- rmg en vernieuwing onüergmg. Ue iirina v. Heesen Kreeg net exterieur en ae iirmas v. no uturn en v. Wan- rooij, ae bekenae mterieurverzor- gers, het inwenaige te verzorgen. Waar ae firma v. Wanrooij z n stem pel oparukt, mogen we steeds iets aparts verwachten. Zo ook hier weer in het sigarenmagazijn van mevr. Verhoeven, bujivoi, practisch dege lijk tot in ae nnesses aigewerkt, maakt de winkelopstand een indruk van voornaamheid en cachet. Hat er veel belangstelling was bij de heropening, benoeven we niet te zeggen. He firma Verhoeven staat benend ook ver buiten de Vaart straat en omgeving, zodat het van zelfsprekend niet ontbran aan bloe men en anderes blijken van belang stelling en sympathie, die elke ope ning tot een feest te maken. FLEXA-DEMONSTRATIE. Het was verrassend te constateren hoeveel belangstelling er bestond voor de demonstratie, welke de verfhandel A. v. Houtum donder dagavond in de zaal van de heer P. van Dun gaf over het zelf schilde ren met de Flexa-lakken en muur verven op plastic, basis van de Sik- kens verffabrieken. Uit deze grote belangstelling valt te concluderen dat het zelf schilderen hoe langer hoe meer ingang vindt, waaraan de dure onderhoudspost van 't woning- bezit zeker niet zonder invloed is. Een der experts van het Flexa-pro- cede, hield na een kort welkom door de heer v. Houtum, een causerie over kleur in verband met 't licht, de contrasten en de invloed hiervan op zenuwstelsel, de energie en de werkcapaciteit. Het was interessant te horen met hoeveel documentatie spreker dit punt behandelde. In het tweede gedeelte van zijn betoog ging spreker dieper op het resultaat van het zelfschilderen in, waarbij hij zeer ernstig waarschuw de, dat niet alle schilderwerk door de amateur met succes kan geschie den. Buiten-schilderwerk zal bijna steeds tot teleurstelling leiden en ook bij het binnenwerk blijft af branden, plamuren en lakken een kwestie, die beslist bij de vakmen sen thuis hoort. Verder is en blijft de vakman de adviseur, als men de schilderskwast wil gaan hanteren. Met tact en zorg gedaan, kan dan 't zelf schilderen een vrije-tijds passe ring zijn, die veel voldoening en ook profijt oplevert. In de pauze werd door de heer v. Houtum een consumptie gepresen teerd en werd een gratis verloting gehouden. Na de pauze werden door de deskundige van de Flexa de vele vragen beantwoord, die mede een bewijs waren, dat er met veel in teresse deze avond gevolgd was. KONINGINNEDAG-VIERING. Op uitnodiging van het bestuur van de V.V.V. Kaatsheuvel, kwa men donderdagavond verschillende leiders van de sportverenigingen en hoofden van scholen bijeen om te komen tot een programma tot vie ring van koninginne-ver jaar dag op 30 april a.s. Het bestuur van de V.V.V. was van het standpunt uitge gaan niet zelf een programma op te stellen en dit ter uitvoering voor te leggen, doch de genodigden zelf het initiatief te laten nemen tot het sa menstellen van een dagprogramma. De toegezegde medewerking was spontaan en algemeen, zodat we mogen verwachien dat Kaatsheuvel ook ait jaar weer zal komen tot een koningmnedag-viering üie een ge hele aag vuil. We zijn nog niet in staat ait programma in zijn geheel mee te üeien, aoch we zijn er zeKer van dat op üe allereerste plaats de scnooijeugd volledig worat ïnge- scnaKeia en dat ook het avondpro gramma, waarvoor onze drie mu- zieKKorpsen bun meaewerKing toe- zegaen, ae voile aanaaeht heeft van ae besturen. Verder werd reeds op aeze avond bereiKt, dat onder aus piciën van de V.V.V. de drie harmo nieën dit jaar met een volledig zo- merconcertprogramma zullen uitko men. AANBESTEDING. Voor rekening van het gemeente bestuur van ae gemeente Loon op Zand, werd aanbesteed het bouwen van 34 woningwetwoningen in Kaats heuvel West, onder arcnuectuur van ïr. Margry uit Breda. Uitsiag: Fa. ae rvort, Kaatsheuvel j 541.351 Fa. v. Heesch, Kaatsheuvel 541.300 Fa. A. Hoemageis, bprang-Capelle 543.000 Aann.bedrijf 'inpouw, Tilburg 562.950 J. Camper, Soest 5YY.30Q G. v. a. Aa, Elshout 592.615 N.V. Aann.bedrijf v/h J. v. d. Sande Hen Bosch öyo.360 A. G. Kramer, Genderen 596.000 J. W. Uorisse, Oosterhout 610.000 J. Heyhgenoerg, 'beteringen 612.200 F. A. DoaewiKus, Oosterhout f 613.000 Fa. M. Doornen, Tilburg ƒ623.890 Fa. O. v. Hest en Zn., Loon op Zand 625.000 Dr. MELCHIOR BIJ DE K.J.M.V. Verslag van de gehouden verga dering op 17 april. Deze avond was zeer zeker het hoogtepunt van het winterprogram- ma van de K.J.M.V. Dr. Meichior Schilderde ons 't oerwoud van Bra zilië. In al zijn grootsheid en zijn schoonheid van het ongebreidelde groene gebladerte, van bronzen, gouden en bruine klimplanten, van ontelbare rode, gele en paarse bloe men, doet de rand van het oerwoud (ienken aan een paradijs. Maar in feite is het natte, hete Braziliaanse bos eigenlijk een hel, niet alleen voor de binnengedron gen blanken, maar meer nog voor de schamele bewoners die hun le ven slijten op natte paalwoningen zonder wanden, te midden van wa ter, oerwoud, slangen en enorme hoeveelheden insecten. Het is erg moeilijk enig begrip te krijgen van dit oneindige land en zijn bewoners, zonder er zelf te zijn geweest. Toch is Dr. Melcior er in geslaagd zijn toehoorders een idee te geven van Noord-Brazilië. Het land waar 's werelds machtigste rivier onbe perkt heerst, met zijn meer dan twintig zij-rivieren, groter dan de Rijn, Amazonië, waar dr. Meichior doorheen trok, wadend in 't water of glibberend over de veraderlijke bosgrond, omzwermd door muggen en mieren, beloerd door slangen, slechts vergezeld van een enkele missionaris en van de nooit aflaten de jeuk. De suggestieve verteltrant van deze zwervende dokter, waarbij ook de humor zeker niet ontbrak, heeft zowel de leden van de K.J.M.V. als de verdere belangstellenden een on vergetelijke avond bezorgd. Na de pauze werd nog een film pje vertoond, waarin onder meer opnamen voorkwamen van het be zoek van dr. Meichior aan de wilde Indianen. GILDE ST. JAN. Na de tweede competitiedag is de stand van de schietwedstrijd van 't Gilde St. Jan: 1 P. v. Nieuwstad; 2 J. Dingemans; 3 Th. Sperber; 4 P. Mikkers; 5 G. Smit; 6 H. v. Kuijk; 7 P. v. Nieuwstad jr.; 8 J. Roelofs; 9 C. Sips; 10 H. v. Balkom; 11 J. v. Heesch; 12 P. v. Laarhoven; 13 G. v. Hest; 14 H. v. Nieuwstad; 15 C. v. d. Ven; 16 L. v. d. Hoven. DUIVENSPORT. Met 939 duiven vloog de K.P.V. zondag vanuit Vilvoorde, afstand 92 km.; lostijd 9 uur v.m.; eerste duif 9.56.9 uur v.m.; laatste duif 1.3.5 uur v.m. De eerste 70 geconstateerde duiven waren van: 1, 2, 22 Jan van Heeswijk; 3, 64 M. Brokx; 4 Th. van Wanrooij; 5, 28, 59 M. v. Boxtel; 6, 33, 52, 70 Jac. Hoevenaars; 7, 19, 29, 57 Jac. Vloemans; 8, 36, 51 C. de Bondt; 9 M. Soeterboek; 10, 39, 48, 58 A. Pijnenburg; 11, 24 Fr. van Woensel; 12, 31 Fr. v. d. Assem; 13 P. Schoenmakers; 14, 63 Jac. Klerkx; 15 Jan v. Riel; 16 L. Mosselveld; 17, 23 J. Bergmans; 18 A. Couwenberg; 20 L. Hamers; 21, 43 Fr. Damen; 25 J. Cornelissen; 26 Th. v. d. Houdt; 27 A. v. Gooi; 30 M. Klein; 32 Jan Damen; 34 W. v. Heijst; 35 J. de Bondt; 37, 55 Ant. Heijs; 38 H. Kem- meren; 40, 60 W. Oomes; 41 J. van Beers; 42 L. v. d. Ven; 44 L. de Bondt; 45, 53 M. Lensveld; 47 Pouw Ligtvoet; 46 A. de Bie; 49 J. Muize- laar; 50 M. Ververs; 54 B. de Rij ken; 56 M. van Wanrooij; 61 Jos Schrauwers; 62 P. v. d. Velden; 65 H. Klis; 66 J. Klis; 67 W. v. d. Ven; 68 A. Mosselveld; 69 C. Pullens. AGENDA. Maandag 8 uur n.m. repetitie kon. er. harm. Apollo, zaal W. Smit; 8 uur n.m. repetitie kon. erk. harm. St. Jan, zaal P. v. Dun. Dinsdag 7.30 uur n.m. cursus R.K. Par. Kerkkoor St. Jan, Muloschool; 8.30 uur n.m. repetitie R.K. Par. Kerkkoor St. Jan in de kerk; 8.30 uur n.m. repetitie Mannenkoor Semper Vivens, in ,,'t Hoventje". Woensdag 8 uur n.m. Apollo-Thea- ter „In de Macht der Indianen", 14 jaar; 8 uur n.m. repetitie harm. kon. muz. gez. Euphonia. Donderdag 8 u. n.m. repetitie Zang vereniging Bel Canto, zaal P. van Dun. Bedevaart naar Lourdes. Ruim een 40-tal dames-leden van de plaatselijke K.A.V. zullen don derdag a.s., in aansluiting met de landelijke bedevaart van de K.A.V., een bedevaart houden naar Lourdes. Als sluiting van de noveen, die deze pelgrims hebben gehouden tot het welselagen van deze reis, zal op woensdagavond een lichtprocessie worden gehouden naar het Maria kapelletje langs de Tilburgseweg, en een avondmis op woensdagavond om half 9 in de parochiekerk. Duivensport. v,m De „Luchtbode", gevestigd bij de heer v. Onzenoord, hield zondag een wedvlucht vanuit Vilvoorde. De dui ven werden gelost om 9 uur bij z.w. wind. De uitslag was als volgt: M. v. d. Veldenl; Goutziers 2; J. Vugts 3, 6, 11, 24; A. Spapens 4; H. Leermakers 15, 42; A. Beerens 7; Vriens 8, 12, 27, 48; L. Beerendonk 9, 18, 40; C. IJpelaar 10; Gebrs. van Gompel 12, 17, 23, 25, 46, 49; M. Steen 14, 36; G. Schoenmakers 15, 21; M. v. d. Velden 16, 45; Jo van Broekhoven 19, 29, 35; H. van der Linden 20; J. Snoeren 22; N. Damen 26, 34; R. Vera 28, 41; K. van Esch 30, 39; B. v. Iersel 31; P. v. Gompel 32; G. IJpelaar 33; M. v. d. Ven 37; Krol 38, 47; A. Berendonk 44; P. Verschuren 50. Overduif: Gebr. v. Gompel. BURGERLIJKE STAND LOON-OP-ZAND. Geboren Maria C F J dv H Vis-Kem- meren - Cornelus J zv C Sastra-Maat- kamp - Franciscus J M zv W v d Velden- van Boxtel - Gerardus J M zv J Klis Kol- steren - Martina J M dv A Broeders- Schoenmakers - Henriëtte I M dv C Dirksen-Balvers - Cornelis D R M zv P Schoenmakers-Mateijsen - Walthera A M dv P van den Broek-Sup Anna G C dv M Sprangers-van Loon - Maria H P G dv H Oerlemans-Klijn - Theodora C J M dv J van Beers-van der Ven - Richard M A zv G Op de Kamp-v d Lans - Adriana M J M dv P Brekelmans-Kemmeren - Jacoba J dv P Dewaele-Kops. Huwelijks-aangiften Theodorus M Sul- sters 28 j en Peronella J Grootswagers 26 j beiden alhier - Johannes A P Broeders 26 j en Wilhelmina G v Loon 30 j beiden alhier - Hubertus M A Berkelmans 26 j te Waalwijk en Maria J in 't Groen 26 j alhier. Huwelijken Carolus J Lemmens 25 j te Tilburg en Maria J A de Jong 25 j al hier - Hubertus C Klomp 40 j te Vlijmen en Gerarda J Klijn 35 j alhier. Ingekomen M M v Onzenoord en gez van Soerabaja Ind. - C Claessen van Don gen - A G M Vugts van Voerendaal - L Kleinhappel van Waalwijk - W Schoen makers en gez van Tilburg - P v Meel van Raamsdonk - J Verhoeven van Boekei - P A voor de Poorte van Sprang-Capelle - V A Jansen en echtg van Tilburg - A A Weterings van Waalwijk - J M Hobbelen van Tilburg - M H C Lombarts van Waal wijk. Vertrokken Th P A A Kuijpers naar Udenhout - E M v Mierlo naar A'dam - C G v d Hurk en echtg naar Grave - M J A de Jong naar Tilburg - H van de Ven naar Tilburg - A Verduijn en gezin naar Waalwijk - A J de Laat naar Oosterhout. De coöp. boerenleenbank 's Grevelduin- Capelle hield j.l. vrijdagavond in de zaal van de heer P. Pruijssers, aan de Wendel- nesseweg-Oost alhier, haar algemene leden vergadering. De voorzitter de heer G. v. d. Hoeven, opende deze vergadering met een woord van welkom tot de aanwezige leden, waarna hij terstond overging tot punt 2 der agenda de aanwijzing van een secretaris. Tot secretaris voor deze ledenvergadering werd aangewezen de heer L. v. d. Made. De heer v. d. Made las vervolgens de no tulen der vorige ledenvergadering, welke na lezing onveranderd werden vastgesteld en ondertekend, onder dankzegging aan de secretaris voor het werk besteed aan het op maken dezer notulen. De voorzitter gaf hierna een verslag van de toestand der Bank over 1957, waaruit wij het navolgende vermelden. In de groen te- en fruitsektor was het jaar 1957 gun stig. De totale veiling-omzet was ongeveer f 25 miljoen meer dan in 1956 en beliep in totaal f 505 miljoen. De afzet van kool vertoonde in het voorjaar van 1957 weer om het disconto te verhogen van 454 tot 4% Tevens werd aan de gemeenten verbo den investeringen te financieren met kort geld. Blijkens de toelichting van de Nederl. Bank was deze disconto-verhoging tevens bedoeld als een bijdrage tot bestedingsbe perking. Na een belangrijke daling van de goud- en deviezenvoorraad in augustus ver hoogde de Ned. Bank het disconto nogmaals, ditmaal met Y\ tot 55^ in hoofdzaak bedoeld om ongewenste deviezentransacties, mede verband houdende met geruchten om trent devaluatie en revaluatie in verschil lende landen, af te remmen. Tevens ver strekte de Ned. Bank aan het bankwezen richtlijnen, die ten doel hadden de krediet verlening op korte termijn aan lagere over heid en particulieren te beperken. Spoedig hierna trad een rust op de valutamarkt in, terwijl vanaf oktober een stijging van de goud- en deviezenvoorraad kon worden ge constateerd, waaraan de dan op gang ko mende agrarische export vermoedelijk het hare zal hebben bijgedragen. Als gevolg van de stijging van de deviezenvoorraad DEN BOSCH0 TILBURG BREDA VUGHTERSTRAAT 75 MARKT 32 NWE GINNEKENSTR. 23 grote moeilijkheden. Het prijsverloop was voor de kooltelers teleurstellend. Het zach te najaar gaf uiteraard een langduriger aan voer van zomer- en najaarsproducten. Hier voor werden in het algemeen goede prijzen gemaakt. De winterproducten hadden daar door een mindere belangstelling en de kool soorten hebben tot nu toe onvoldoende be langstelling om behoorlijke prijzen te ma ken. Op financieel-economisch terrein is 1957 een zeer bewogen jaar geweest. Het begin van het jaar gaf een verkrapping van de geldmarkt te zien. De tekorten op de betalingsbalans namen in sterkere mate toe dan in de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar. Het aanbod op de ka pitaalsmarkt bleek gering, mede door de toezeggingen, die levensverzekeringen en pensioenfondsen o.a. ten aanzien van de wo ningbouw en bouw van tankschepen reeds hadden gedaan. De rente op de kapitaals markt steeg, wat tot uiting kwam in het lagere rendement van obligaties, gebaseerd op de genoteerde koersen. De gemeenten en andere lagere publiekrechtelijke licha men hadden geen toegang meer tot de pa- pitaalsmarkt, doordat zij gebonden bleven aan een rente-gamma van max. 454 Als gevolg van de stijging van de rente boven het rentegamma voor lange leningen tracht ten de gemeenten de financiële behoeften, ook die ten behoeve van investeringen, te dekken door het afsluiten van kasgeldle ningen, waarvoor zij niet aan het rentegam ma gebonden waren. Dit had tot gevolg dat bij de reeds eerder genoemde krappe geld markt voor kasgeldleningen 6 tot 7 ren te werd betaald, Het eerste halfjaar sloot af met een belangrijk tekort op de handelsba lans, terwijl de goud- en deviezenvoorraad een verdere daling vertoonde. De Nederl. Bank meende in juli het tijdstip gekomen droeg in 1957 f 6.682.048.29 tegenover f 5.034.751.76 in 1956, dit is dus een stij ging van ruim één miljoen en zes ton. Het ging van ruim één miljoen en zes ton. Het aantal spaarrekeningen bedroeg in 1957 658; het aantal voorschotten beliep 69; het aantal lopende rekeningen 94. Wil de boe renleenbank, aldus de voorzitter, ook in de toekomst haar taak, de financiering van land- en tuinbouw op korte en middelbare termijn, blijven vervullen, dan zal aan het aantrekken van middelen de nodige aan dacht moeten worden geschonken. De be volking ter plaatse zal hieraan kunnen me dewerken door hun beschikbare middelen aan de boerenleenbank toe te vertrouwen. Ze dragen op deze wijze in belangrijke ma te bij om de financiering in al haar gele dingen ook in de toekomst mogelijk te ma ken. Ten aanzien van de schoolspaarbank, waarmede we in het afgelopen jaar zijn gestart kunnen in de toekomst gunstige re sultaten worden verwacht. Na dit keurig verslag van de voorzitter over 1957, werd overgegaan tot verkiezing van een lid van het bestuur, wegens perio dieke aftreding van de heer G. v. d. Hoe ven. Officieel kandidaat in deze vakature was G. v. d. Hoeven. Aangezien geen te genkandidaten zijn gesteld, werd de heer van der Hoeven wederom herkozen als lid van het bestuur, welke benoeming de heer v. d. Hoeven onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen aannam. Als lid van de Raad van Toezicht werd herkozen de heer A. J. Verhoeven, die eveneens deze benoeming aannam en de vergadering dank bracht voor het in hem gestelde vertrouwen. Over de rekening en balans over het af gelopen boekjaar werden geen aanmerkin gen gemaakt. vO - Grotestraat 192 WAALWIJK De rondvraag leverde ook geen moei lijkheden op, zodat de voorzitter te onge veer half tien deze vergadering sloot, onder dankzegging aan de leden voor hun op komst. werd op de geldmarkt een zekere verrui ming met dalende rente merkbaar. Aan het einde van het jaar zagen we daarna een ver hoogde emissie-bedrijvigheid, waarbij de Bank voor Ned. gemeenten ter financiering van investeringen voor de woningbouwver enigingen en prov. electr. maatschappijen met 6 obligaties aan de markt kwam. Ten aanzien van de gang van zaken bij onze boerenleenbank kan het volgende wor den opgemerkt. De verwachting, die aan het begin van het jaar werd uitgesproken, n.L, dat een steeds doorgaand beroep ten aan zien van de voorschot- en kredietverlening op onze bank zou worden gedaan, is tenvol- le bewaarheid. Maandelijks stegen de voor schotten, ofschoon in de tweede helft van het boekjaar 1957 van een zekere vertra ging kon worden gesproken. In de eerste maanden van het afgelopen jaar hield de stijging van spaargelden ongeveer gelijke tred met de uitbreiding van de voorschot verlening. De stijging van het spaartegoed werd slechts onderbroken in de maanden november en december. De voorschot en kredietverlening hebben in zekere mate stagnatie ondervonden, dit in verband met de liquiditeitspositie. Thans laten we nog enkele cijfers volgen: De spaargelden be droegen in 1957 f 847.147.68 tegenover f 723.129.17 in 1956. De kredietsaldi in rek. courant in 1957 f 176.149.10 tegen over f 149.061.51 in 1956. De uitzettingen in eigen kring in 1957 f 305.737.73 tegen over f 330.334.98 in 1956. De reserve be droeg in 1957 f 70.732.16 tegenover f 66.478.48 in 1956 zonder nog rekening te hebben gehouden met de over het afge lopen boekjaar gemaakte winst. De ge maakte winst bedroeg in 1957 f 2765.31. Het ledental bedroeg 312. De omzet be- JAARVERGADERING BOERENLEENBANK. Algemene groei der Bank. Jaaromzet f 56.192.600. De enorme groei der Boerenleenbank te Drunen heeft zich blijkens het uitgebrachte jaarverslag ook in 1957 voortgezet. De to tale omzet steeg dit jaar weer met ruim 6 miljoen tot f 56.192.628.-. Tegenover 1952 het jaar dat het 50-jarig bestaan van de Bank werd gevierd, was de totale om zet f -27.000.000. - Een ruime verdubbe ling van deze omzet na amper 5 jaar is wel een bewijs van de enorme groei. Uit deze cijfers blijkt tevens dat de bank haar werk terrein niet alleen meer uitstrekt tot de boe ren en tuinders, maar tot de gehele ge meenschap. In een algemeen slotwoord wees de geestelijk adviseur de Hoogeerw. Heer Deken Rooijackers dan ook op de sociale betekenis van de Bank in de dorps gemeenschap. De voorzitter de heer C. van Drunen gaf in zijn openingsrede van deze algemene jaarvergadering nog eens een overzicht van de financiële ontwikkeling in 1957. Speci aal besprak hij hierbij de ingebrachte spaar gelden in 1957. In 1957 hebben de Boe renleenbank in Nederland 't grootste spaar tegoed aangetrokken. Meer dan de Rijks postspaarbank en andere spaarbanken tesa- men. De hoge rente van 3 en de enorme propaganda zijn hieraan mede debet. De voorzitter wees er evenwel op, dat de spaar gelden niet alleen uit de boeren- en tuin dersstand komen, maar ook daarbuiten. Jaarverslag. Blijkens het jaarverslag was er op alle fronten weer een stijging. Het leden tal steeg met 33 tot 488. Het aantal spaar en depositoboekjes steeg met 393 tot 2913. Spaarrekeningen 2724, met een tegoed van f 3.239.454. - en depositorekeningen 189 met een tegoed van f 684.908. - Het aantal voorschotrekeningen steeg met 55 tot 233 met een totaal uitstaand ka pitaal van f 1.645.929.-. Het aantal lo pende rekeningen steeg met 29 tot 595 met een omzet van f 25.240.790. -De kas- omzet bedroeg f 10.756.416. - Verhogingen. De inlage op de spaarbank overtrof de uitgaaf met f 499.000. -Er werden 69 nieuwe voorschotten verstrekt voor een bedrag van f 504950. - De bank vergoedde in totaal aan rente op spaar rekeningen en lopende rekeningen ruim f 115.000.-. Het lopende rekening-verkeer ontwikkel de zich in 1957 nog verder, de omzet steeg hier met 3 miljoen, het aantal posten met 20.000. Naast de financiering, aldus het jaarverslag, op de eerste plaats van de land en tuinbouw heeft de Bank de laatste twee jaren haar bemiddeling ook verleend buiten de agrarische sector. Bestuursverkiezing. Bij de verkiezin gen werd de heer A. Kamp met vrijwel al gemene stemmen herkozen als lid van de raad van toezicht. De heer L. van Loon Gz. werd met 168 stemmen van 266 gekozen tot bestuurslid in de vacature van de heer R. Robben, die zich niet meer herkiesbaar stelde wegens hoge leeftijd. De voorzitter dankte de heer Robben, die 22 jaar lid ge weest is van het bestuur, hartelijk, voor de bijzondere wijze waarop deze zijn taak in het bestuur steeds heeft volbracht. Winstverdeling. Evenals andere jaren werd van de winst van 1957 weer een ge deelte uitgekeerd als subsidie aan verschil lende instellingen van de NCB en andere algemeen sociale instellingen. Ook werd een gift gedaan van f 250 voor het huldeblijk van Mgr. Bekkers en f 125 werd nog ge schonken voor het altaar van de nieuwe kerk. De Boerenleenbank schonk indertijd een schilderij voor het altaar. Verder kreeg de RKJB Drunen f 50, de RKJB Elshout f 50, Boerinnenbond f 75; Ons Erf f 20; Groot Seminarie f 25; Ge zinszorg f 100; Wit-Gele Kruis f 80; Rij- vereniging De Echo f 100. Sociale betekenis van de Bank. De gees telijk adviseur de heer Rooyackers, wees in deze vergadering op de grote sociale bete kenis van de Bank voor de dorpsgemeen schap, nu de bank steeds meer haar werk terrein ook buiten de agrarische sector heeft. De bank is uit ons dorp, aldus spr., niet meer weg te denken, maar diensten zijn onontbeerlijk. Hierdoor, aldus deken Rooy ackers stijgt het aanzien van de boeren stand in zijn geheel, maar ook haar verant woordelijkheid. Speciaal de verantwoorde lijkheid van bestuur en personeel. Deken Rooyackers dankte het bestuur dan ook voor haar werk en het optreden van het personeel, de prettige omgang en gqede sfeer, noemde hij een groot goed. VORMING VAN ECCLESIA-GROEPEN. Op een deze week gehouden vergadering van de parochiële werkgroep Drunen van het Interparochieel Sociaal Charitatief Cen trum, heeft de eerw. Pater Meyer O.F.M., de oprichting van Ecclesia-groepen in Dru nen bepleit. De werkgroep heeft hierna be sloten om te trachten tot de oprichting van dergelijke groepen te komen. Ieder lid zal de oprichting van een dergelijke groep be studeren en daarover in een volgende ver gadering verslag uitbrengen. De Ecclesia-groepen, Nederland telt er reeds 1500 in ruim 300 plaatsen, hebben tot taak eens per maand een bepaald onder werp te bespreken. Hiervoor wordt ge sprekstof opgegegven. Meestal zijn het ac tuele onderwerpen welke besproken dienen te worden, vanuit zuiver Christelijk stand punt. Na de bespreking in de groepen volgt een gezamenlijke bespreking o.l.v. een priester. Juist in deze tijd en in de toe komst, als de beleving van het geloof een meer persoonlijke beleving vraagt, zullen aldus pater Meyer, de Ecclesia-groepen be langrijk kunnen zijn om zijn plaats te doen bepalen in het godsdienstige en maatschap pelijke leven. Godsdienstverdieping, gods dienstverbreiding en persoonlijke beleving van het Christendom, is het belangrijke doel van de Ecclesia-groepen. In Drunen werkt reeds geruimen tijd een groep. Op deze bijeenkomst van de werkgroep werd nog een belangrijk besluit genomen, n.l. door de studiegroep in zijn geheel te benoemen tot bestuur van de werkgroep. De studiegroep heeft in het afgelopen jaar reeds belangrijk werk verricht. Zo werd o.a. rapport uitgebracht over het werk van de St. Elisabeths-vereniging, de gezinszorg, de bibliotheek, terwijl men thans bezig is aan de bestudering om te komen tot de op richting van Oudercommissies. Gebleken is echter dat de werkgroep in zijn geheel achterbleef bij de studiegroep. Door deze nieuwe opzet zal de studie groep straks leiding kunnen geven bij de uitvoering van bepaalde plannen. De heer v. d. Lood, voorzitter van de studiegroep besprak deze avond nog het doel en de taak van de werkgroep. Deze taak, aldus spr. omvat: a. Coördinatie van het werk van alle sociale en Caritatieve or ganisaties; b. het opsporen van sociale be hoefte; c. het lenigen van bepaalde noden door inschakeling van de gehele gemeen schap. BRAND. Donderdagmorgen brak brand uit bij de fa. van Loon, Bosseweg 61. Het betrof hier een brandje dat ontstond in de bijkeuken. De brandweer werd onmiddellijk gewaar schuwd en was op zeer korte termijn met de neveltankwagen ter plaatse. Het vuur was nu snel gedoofd en het bleef bij een bin nenbrandje. ZILVEREN-SCHOEN TAFELTENNIS- TOURNOOI. 680 Deelnemers en deelneemsters waren er zondag op het zilveren-schoen tafeltennis- tournooi te Drunen, dat in de ruime vei linghallen werd gehouden. Het was tevens het eerste kwalificatie-tournooi van de NTTB. De zilveren schoen kwam in han-

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5