Waalwijkse en Langstraaise Courant Gemeenteraad Waalwijk Gemeenteraad Waalwijk ^ezellicje Officiële opening troepenhuis Jan de Rooijgroep" KAATSHEUVEL - TEL. 20C2 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGK.-ADRES: „ECHO AGENDA EN L'itË ADVIEZEN BEGROTINGSCOMMISSIE Waarom zo'n royaal gebaar bjj subsidiëring van harmoniën" B. W. „Geen sprake van een royaal gebaar". veer Aet mederne - SPRANG-CAPELLE - WAALWIJK E.O. MAANDAG 21 APRIL 1958 Uitgever: W uaiwykse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 81e JAARGANG No. 30 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8# 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tariet voor de openbare vergadering van de gemeenteraad, te houden op vrij dag 25 april 1958 om half acht ten stadhuize. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergaderingen, gehou den op 27 maart en 10 april '58. 2. Ingekomen stukken: a. Van Gedeputeerde Staten. b. Van burgemeester en wethou ders: Afschrift-besluit inzake vast stelling van het aandeel der gemeente in de voorkeursle ning rentespaarbrieven 1957. c. Van het Dr. Mollercollege te Waalwijk: Verslag over 1956-1957. d. Van de Districts-Schoolart- sendienst te Waalwijk: Verslag over het le kwartaal 1958. e. Controleverslagen rekenplich- tigen. 3. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de destructie. 4. Voorstel inzake de bouw van woningwetwoningen in de St. Antoniusparochie. 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor uitbreiding en wijziging der verwarmings installatie voor de flats in het Hertog Janpark. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor herstel van schade aan de zomerkade van de Bergse Maas. 7. Wijziging begroting 1957 der ge meentelijke instelling voor maat schappelijke zorg. 8. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan W. J. M. Wit- lox-Abers, als onderwijzeres aan de openbare lagere school. 9. Benoeming van een onderwijze res aan de openbare lagere school. 10. Voorstel tot het verlenen van medewerking art. 72 der lager onderwijswet 1920 aan de Stich ting „R.K. Meisjes-ulo-school" te Waalwijk voor de bouw van een school en t'ot intrekking van een raadsbesluit van 29 oktober '53 tot het verlenen van medewer king alsvoor aan het r.k. kerk bestuur te Waalwijk. 11. Voorstel tot aankoop van grond aan de Bloemendaalweg te Baardwijk. 12. Voorstel tot aankoop van grond ten noorden van de Julianastraat te Waalwijk. 13. Voorstel tot aankoop van grond in de Buitenpolder van Waal wijk. 14. Voorstel tot aankoop van een strook grond aan de Elzenweg. 1 15. Voorstel tot verkoop van een j strook grond aan de Grotestraat. 16. Voorstel tot verkoop van indus trieterrein te Besoijen, 17. Voorstel tot voorlopige goedkeu ring van een plan tot onteige ning van grond te Baardwijk. 18. Voorstel tot het aangaan van een geldlening. 19. Voorstel tot het verlenen van delegatie aan burgemeester en wethouders inzake het beleggen van kasgeld. 20. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aanleg van een telefooninstallatie ten behoeve van gemeentebedrijven en -diensten. 21. Wijziging begroting 1957. 22. Voorstel tot wijziging der tarie- venverordening voor 't gemeen telijk zwembad. 23. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe subsidieregeling voor de plaatselijke kruisverenigingen. 24. Vaststelling begrotingen takken van dienst voor 1958, beslissing omtrent goedkeuring begroting 1958 van de gemeentelijke in stelling voor maatschappelijke zorg en vaststelling gemeentebe groting 1958. Krediet voor herstel van dijkdoorbraak. Zoals bekend is, heeft op 8 janua ri 1958 'n dijkdoorbraak plaats ge vonden aan de Zomerdijkweg', in 't winterbed van de Bergse Maas en wel ter plaatse van de uitmonding van de afvoerleiding der rioolwater zuiveringsinstallatie. Op 6 januari 1958 waren de door de N.V. Visser en Smit aldaar uit gevoerde werken door de Rijkswa terstaat en de Dienst der Domeinen gecontroleerd en akkoord bevonden. Omdat van uitvoeringsfouten geen sprake is, kan bedoelde maatschap pij voor die dijkdoorbraak dan ook niet aansprakelijk gesteld worden. Het Technisch Adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft een en ander beves tigd, zodat de geschetste omstandig heden als force majeur moeten wor den aangemerkt. Het herstel van de dijkdoorbraak, is eveneens door genoemde maat schappij verzorgd; de kosten hier van bedragen 19.250.-, welk bedrag thans nog dient te worden geraamd. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor een totaal kre diet ad 20.215.- 19.250.- 5% opslag voor de dienst gemeentewer ken) beschikbaar te stellen. Herziening tarieven gemeentelijk zwembad. Bij de nadering van het nieuwe zwemseizoen doet zich de vraag voor, of, en zo ja, welke wijzigingen in de door deraad vastgestelde ta rieven voor het zwembad behoren te worden aangebracht. Bij vergelijking van de te Waal wijk geldende tarieven met die van andere gemeenten, valt het op, dat deze hier, mede gezien de geboden outillage, aan de lage kant zijn. Toch zijn B. en W. van oordeel dat een verhoging van de tarieven over de hele linie ook thans achter wege kan blijven. Wel echter willen zij voorstellen om de huidige tarie ven op enige punten te herzien en wel als volgt: I. Enkelvoudige baden: vast te stellen op: voor volwassenen 0.50 0.40) voor kinderen 0.25 0.20) II. Couponkaarten (tien baden- kaart): vast te stellen op: voor volwassenen 4.3.50) voor kinderen 21.50) (de tussen geplaatste bedragen geven de huidige tarieven aan). III. In de huidige verordening is een speciaal gezinstarief opgenomen, aan een maximum-bedrag van f 17.- gebonden, ongeacht het aantal per sonen waaruit het gezin bestaat en voor wie men een abonnement ver langt. Het zesde en de volgende abonne menten worden gratis verstrekt. Dit nu heeft in he afgelopen seizoen aanleiding gegeven tot ongewenste praktijken. Vaak werden gratis abonnementen aangevraagd en ge bruikt voor personen buiten ge zinsverband die hierop geen recht konden doen gelden. Controle hier op is technisch zeer moeilijk, zo al niet onmogelijk. B. en W. stellen daarom voor het tarief voor deze abonnementen vast te stellen op fl.50. Door deze geringe verhoging wordt, zo menen B. en W., geen afbreuk gedaan aan het ter stimulering van de aktieve gezinsrecreatie ingestel de gezinstarief. De totale méér-opbrengst als ge volg van de voorgestelde verhoging, wordt becijferd op 3.315. Met deze méér-opbrengst kan een gedeelte van de verhoogde kosten - onder meer voortvloeiende uit een grotere personeelsbezetting - wor den opgevangen. De commissie van onderzoek van de be grotingen voor 1958, bestaande uit de heren D. Duijvelaar, C. P. v. d. Hoven en A. G. Meijs, merkt in haar rapport over de ge meente- en bedrijfsbegrotingen o.m. op De aangeboden begroting is sluitend ge maakt door als ontvangst op te nemen een post extra subjectieve verhoging van de al gemene uitkering uit het gemeentefonds ad f 549.873.81. In de aanbiedingsbrief merkt het college van burgemeester en wethouders reeds op, dat indien deze post niet geheel wordt toe gekend t.z.t. zal moeten worden nagegaan hoe de begroting dan reëel sluitend ge maakt zal kunnen worden. De verwachting, dat de uitkering wel zou komen, was tijdens het opstellen van de be groting waarschijnlijk nog wel aanwezig. Thans echter is bekend, dat de subjectie ve verhoging (over 1957) is afgewezen en mede gelet op mededelingen van de Minis ter van Financiën, vraagt de commissie zich af, of het niet juister is reeds thans na te gaan hoe de begroting reëel sluitend ge maakt kan worden. Indien de beslissing omtrent de toeken ning van de extra subjectieve verhoging voor 1958 ook een jaar op zich laat wach ten en dan nog negatief blijkt te zijn, is het merendeel der werken volgens de begroting uitgevoerd en is er definitief een belangrijk tekort op de rekening 1958. Dit moet zeker worden voorkomen en de commissie zal gaarne vernemen of burge meester en wethouders om de verhoging van rechten voor de zwem inrichting zolang mogelijk achterwege te laten. Indien het exploitatietekort voor de ze inrichting verkleind dient te worden is dit dan niet eerder en billijker te bereiken door het afschrijvingspercentage op de bouw lager te stellen? Hiervoor geldt nu 4 terwijl voor de permanente bouw toch ook een percentage van 2 of 2 Vè voldoen de geacht mag worden. Dit zou reeds een vermindering van de kosten met f 6.440. - of f 4.830. - ten gevolge hebben. Met verhoging van de slachthuisrechten treft men in hoofdzaak de plaatselijke sla gers, daar deze speciaal op het slachthuis zijn aangewezen. Ook hier meent de commissie een ver hoging te moeten ontraden, daar zij vreest, dat dit een verkeerd effect zal sorteren. Subsidie harmonieën. Reeds enkele jaren hebben leden van de raad en ook de begrotingscommissie ge ijverd voor het tot stand komen van van een subsidieregeling voor de harmonieën, waarbij naast een basisbedrag een vaste verhoging zou worden gegeven voor iedere bereikte afdeling boven een bepaald niveau. In het antwoord dd. 19 april 1957 op het door de begrotingscommissie uitgebrachte rapport schreven burgemeester en wethou ders „Wij zijn daarom voornemens om - zo dra één van de plaatselijke harmonieën zal P P - - HEUVELSTRAAT 45 - TILBURG a. reeds thans met een begrotingswijzi ging kunnen komen? b. een andere dekking voor het tekort hebben? en zo niet, welke posten, speciaal onder houdswerken, zij denken uit te stellen of te verminderen tot de beslissing omtrent de uitkering bekend is? De commissie meent de bepalingen van de grondprijs nog eens onder de aandacht van het college te mogen brengen. De commissie is nl. van mening, dat in uitgesproken arbeiderswijken de grond goedkoper beschikbaar gesteld moet wor den, dan bijv. in villa-wijken, ook al zou de aanschaffingsprijs (eventueel met bedrijfs schade) voor de eerstgenoemde wijk hoger zijn dan voor de tweede. In verband met het in het vooruitzicht gestelde voorstel voor verhoging rechten voor gebruik zweminrichting, vraagt de commissie de aandacht voor het feit, dat het zwemmen toch zeker van belang voor de volksgezondheid mag worden geacht. De gemeenschap mag hiervoor ook een gedeelte van de lasten dragen. Verhoudingsgewijs zijn deze belangrijk lager dan die voor de sportvelden. De commissie verzoekt het college daar- zijn bevorderd tot de ere-afdeling - U na dere voorstellen ter zake aan te bieden." „Wij stellen ons voor alsdan o.m. een re geling in het leven te roepen, krachtens welke het subsidie per jaar f 200. - ho ger bedraagt voor iedere afdeling van een federatief muziek-concours gelegen boven de afdeling uitmuntendheid waarin een be paald gezelschap volgens de reglementen van een der Nederlandse federaties van muziekgezelschappen gerechtigd is op te treden." De regeling, thans voorkomend op pag. 6 van de aanbiedingsbrief, wijkt toch wel af van het hierboven aangehaalde en nog wel belangrijk in het voordeel van de harmo nieën. De commissie gunt deze verenigingen gaarne hun subsidie, doch stelt toch in dezë tijd van bestedingsbeperking de vraag „Vanwaar dat royaal gebaar? Of is hier een kleine vergissing of een vergeten toezegging de oorzaak?" Voor de Stichting Muziekschool blijkt thans een subsidie van f 6000. - geraamd ter dekking van het nadelig saldo van de exploitatie-opzet. Daar de opening van een muziekschool nog steeds geen feit is, kan de commissie zich omtrent dit subsidie-bedrag moeilijk een oordeel vormen en ontvangt zij gaarne een exemplaaar van de exploitatie-opzet ter inzage. Tegen de verhoging van het subsidie voor de sociale jeugdverenigingen van f 3000. - tot f 3500. - heeft de commissie geen be zwaar. In verband met de mededelingen van een raadslid in een van de besloten vergaderin gen, vraagt zij echter, of toch steeds een schema van verdeling aan het college ter goedkeuring wordt voorgelegd en wie uit eindelijk bepaalt welke verenigingen bij de verdeling van het subsidie in aanmerking komen? Onder de uitgestelde werken wordt opge nomen de herbestrating in Floris V-laan, Burg. v. d. Klokkenlaan en Wilhelminastr. De commissie is van mening, dat de zijweg van de Wilhelminastraat speciaal het mid dengedeelte van de zuidelijke helft, zo slecht is, dat hierin dringend moet worden voorzien en acht dit werk toch ook als nor maal onderhoudswerk door gemeentewer ken uitvoerbaar. Het geschrevene betreffende het niet uit voeren van bepaalde werken is voor wat het sportpark Besoijen aangaat, reeds door de omstandigheden gewijzigd en de commissie hoopt, dat dit jaar een flinke stoot gegeven kan worden tot de verwezenlijking van dit zo nodige sportpark, j Een opslagplaats voor materialen is zeker 1 gewenst. Uit welke middelen en ten laste van welke rekening zijn echter de noodge bouwen naast het stadhuis en achter de ge meentebedrijven gebracht? Worden op de riolering Elzenweg ook te vens de percelen Sprangweg aangesloten? Voor het onderhoud van de haven is f 50.600. - geraamd, hetgeen hoger is dan voor 1957. Is dit, gelet op de spoedig ver wachte uitvoering van de eerste fase van het havenplan en daarnaast de inkorting, welke door de aanleg van de nieuwe provin ciale weg wordt veroorzaakt, wel gemoti veerd? ANTWOORD B. EN W. 111 I'll'inMiWIW I H"li Allereerst spreken B. en W. hun waar dering uit voor de wijze, waarop de com missie zich van haar taak heeft gekweten. Ten aanzien van de afwijzing van een subjectieve verhoging der Algemene Uitke ring uit het gemeentefonds over 1957 deelt het college het volgende mede. Na het onderzoek inzake de noodzakelijk heid van een zodanige verhoging voor 1957 werd door de desbetreffende instantie aan genomen, dat een sluitende begroting voor 1957 op redelijke wijze te verkrijgen zou zijn zonder een nieuwe verhoging. De af wijzende beschikking is daarop gegrond. Nu deze is gevallen, is tevens het jaar 1957 verstreken. In een afzonderlijk preadvies doen B. en W. thans voorstellen toekomen tot het slui tend maken van de begroting-1957, uit gaande van de toestand van het ogenblik. Daarbij kan o.m. rekening worden gehou- den met diverse verhoogde en na-uitkerin gen uit het gemeentefonds, alsmede met an dere factoren. Uit dat preadvies blijkt voorts, dat een j aantal buitengewone werken in 1957 niet tot j uitvoering is kunnen worden gebracht en dat als gevolg daarvan de posten wegens rente en afschrijving op de gewone dienst niet onbelangrijk kunnen worden verlaagd. In verband met deze gang van zaken willen B. en W. er de aandacht op vestigen, dat het opstellen van een investeringsplan niet direct betekent, dat al de daarop geplaatste werken ook in het desbetreffende jaar zul len worden uitgevoerd. Tot daadwerkelijke uitvoering komt het eerst, nadat het krediet voor de desbetreffende object is goedge keurd door gedeputeerde staten. Dit laatste geschiedt niet dan nadat gebleken is, dat vaste financieringsmiddelen kunnen worden aangewezen en bezien is of de uit de kapi taalsuitgaven voor de gewone dienst voort vloeiende lasten redelijkerwijze ten laste van die dienst kunnen worden gebracht. Ge plande kapitaalswerken komen aldus succes sievelijk aan de orde. Voor wat betreft deze begroting zelf, mer ken B. en W. op, dat in de aanbiedings brief uitvoerig is uiteengezet hoe de stijging van het bedrag, dat als „extra subjectieve verhoging" moet worden geraamd om de begroting sluitend te maken, is te verklaren. Bij het achterwege blijven van de uitge trokken extra-verhoging, zal t.z.t. zijn na te gaan of inmiddels nieuwe dekkingsmid delen kunnen worden opgevoerd en zal zo nodig een extra bijdrage uit de reserve moe ten worden opgenomen. Grondprijzen. In verband met hetgeen de commissie op merkt inzake de bepaling van de grond prijzen kunnen B. en W. het volgende me dedelen. Voor elk deel van het uitbreidingsplan der gemeente worden ter zake afzonderlijke exploitatie-opzetten ontworpen, terwijl daar enboven in ieder gedeelte vanzelfsprekend nog differentiatie wordt toegepast naar de situatie van de verschillende percelen en an dere omstandigheden. De zuivere grondprijs maakt slechts een fractie uit van de totale kosten, aangezien daarbij in rekening wor den gebracht de kosten van het bouwrijp maken der terreinen. Juist deze laatste kos ten zijn sterk uiteenlopend in de diverse wijken. Zodoende komen er vanzelf bouw terreinen, die betrekkelijk hoog in prijs moeten uitvallen en andere, die lager gecal culeerd kunnen worden. Er moet rekening mee worden gehouden, dat in de toekomst de grondprijzen in nieuw aan te leggen wijken als gevolg van allerlei oorzaken hoger zullen komen dan in reeds bouwrijp gemaakte delen van het uitbrei dingsplan. Rechten gebruik zweminrichting. Ten aanzien van de beoogde verhoging van rechten verwijzen B. en W. naar het af zonderlijk daaromtrent aangeboden voorstel vermeld op de agenda van de eerstkomende vergadering van de raad. In hoofdzaak be treft het verhoging van de prijs der dag kaarten (enkelvoudig baden) en het laten vervallen van de vrije abonnementen voor enige leden van grote gezinnen. Hiervan werd nogal eens misbruik gemaakt. In het algemeen is verhoging der tarieven voorge steld, omdat dit met het oog op de exploi tatie-uitkomsten gewettigd is en er door ge deputeerde staten in dergelijke gevallen sterk op wordt aangedrongen, doch voorts ook, omdat de tarieven hier laag zijn in ver gelijking met elders, gezien ook hetgeen hier geboden wordt. In verband met hetgeen de commissie aanhaalt omtrent afschrijving op de activa van de zweminrichting, moeten B. en W. tot hun spijt mededelen, dat in de afschrij vingspercentages h.i. geen wijziging dient te worden gebracht. Gezien de aard en de bouwwijze der gebouwen is een afschrijving in een termijn, langer dan 25 jaren, niet verantwoord. Het zou h.i. voorts niet juist zijn te dezer zake te manoeuvreren naar de behoeften van het budget. Slachthuisrechten. Vooralsnog hebben B. en W. intussen af gezien van voorstellen inzake verhoging der slachthuisrechten en wel op de eerste plaats, omdat gebleken is, dat het voor 1957 ge raamde nadelig saldo van de dienst bijna geheel zal vervallen als gevolg van gebleken gunstiger exploitatie, doch ook, omdat B. en W. met de commissie van oordeel zijn, dat een en ander averechtse gevolgen zou kun nen hebben. Subsidie harmonieën. B. en W. hebben gemeend het uitgetrok ken hogere subsidie voor harmonieën, uit - komende in de afdeling „Uitmuntendheid", te mogen voorstellen, gezien de eisen, welke aan dergelijke korpsen gesteld worden qua bezetting, instrumenten, enz. De kosten van muziek, instrumenten en verdere benodigd heden zijn zéér hoog. B. en W. zijn van mening, dat het culturele leven, gesteund moet Worden en willen daarom deze subsi diëring aldus handhaven. Er is h.i. geen sprake van een royaal gebaar. Een verdere uitwerking der regeling voor hogere afde lingen is niet urgent en kan daarom h.i. beter worden uitgesteld, totdat de behoefte daaraan ontstaat. Muziekschool. De raming van het subsidie ter zake moet niet anders worden gezien dan als raming in het kader van de voorziene behoeften voor 1958. f Een stichting is in wording en zal t.z.t. een verzoek om subsidie indienen. Een na dere regeling zal alsdan aan U worden voor gelegd. Sociale Jeugdverenigingen. Omtrent de verdeling van het subsidie delen B. en W. mede, dat de Jeugdraad ieder jaar een voorstel doet inzake de ver deling van het subsidie over de diverse sociale jeugdverenigingen. De Jeugdraad heeft niet anders dan een adviserende taak. Zoals uit de aanbiedingsbrief bij de begro ting reeds is medegedeeld, is een nieuwe regeling voor de verdeling van het subsidie in studie. Aanleiding tot het voorstel in zake verhoging van het totale bedrag is ge weest de subsidie-aanvrage aan de raad van de „Instuif R.K. Jong Waalwijk". Herbestrating Floris V-laan, Burg. v. d. Klokkenlaan en Wilhelminastraat. In zijn totaliteit is deze post opgenomen bij de uitgestelde werken. Het ligt even wel in het voornemen de rijweg van de Wil helminastraat te herstraten met nieuw ma teriaal bestemd voor het stratenplan „Baard wijk" en de aanwezige klinkerkeien van de Wilhelminastraat zullen worden gebezigd in het stratenplan „Baardwijk" en wel in stra ten met minder intensief verkeer. Het is namelijk gebleken, dat het materiaal in de Wilhelminastraat hoewel van goede kwa liteit voor aldaar voorkomende verkeer minder geschikt is. Sportpark Besoijen. B. en W. hopen mèt de commissie, dat het sportpark-Besoijen dit jaar-verwezenlijkt zal kunnen worden. Deze hoop is voor dit D.A.C.W.-werk momenteel niet geheel on gegrond. De noodgebouwen achter het stadhuis (Bouw- en Woningtoezicht) en nabij de ge meentebedrijven (centrale administratie) zijn gefinancierd resp. uit het krediet ter zake van de kosten van voorbereiding van de uitbreiding van het stadhuis en voor de ver bouwing van het pand Grotestraat 247, Het is vrijwel usance kosten van dergelijke nood- huisvestingen te brengen ten laste van de stichtingskosten van permanente gebouwen. Op de bestemming van het pand Grote straat 247 hopen B. en W. binnenkort terug te komen. Riolering Elzenweg. Hiervoor is nog geen goedgekeurd kre diet. Het ligt in de bedoeling t.z.t. een af zonderlijke Strang aan te brengen van de Sprangse Weg naar het riool in de Elzen weg bij de spoorweg-onderdoorgang naar het plan Besoijen-West. Haven. De raming van de baggerkosten zijn in derdaad voor 1958 hoger geraamd dan voor 1957, zulks in verband met stijging der brandstoffenprijzen. Er is geen verband met de aanbesteding van de eerste fase van het havenplan. In het bestek is namelijk geen bepaling betreffende het tevoren uitbagge ren van de haven opgenomen. In tegenwoordigheid van de Commissie Stichting Troepenhuis Jan de Rooijgroep, de plaatselijke Oudercommissie en verdere ge nodigden, had j.l. zaterdagmiddag de over dracht, opening en ingebruikneming plaats van het Troepenhuis voor de Padvinders- groep „Jan de Rooij" aan de Eikendijk te Sprang. Na het hijsen der vlaggen en het lezen van de Padvinderswet, op het terrein naast het Troepenhuis, opende de heer Schouten, voorzitter van de commissie Stichting Troepenhuis „Jan de Rooij" de bijeenkomst; hij las Psalm 100 en ging voor in gebed. Vervolgens zeide de heer Schouten dat het hem een eer en een genoegen was om allen hartelijk welkom te heten en hij sprak er zijn blijdschap over uit dat deze dag was aangebroken en allen hier tegenwoor dig wilden zijn om te delen in de vreugde van de Jan de Rooijgroep. Wijzend op het doel van dit samenzijn zeide de heer Schou ten dat de padvindersgroep sinds de op richting er naar heeft gestreefd een onder dak te krijgen en hij ging daarbij de om zwervingen der groep na sinds de oprichting in nov. '47 door de heer de Vries. In Waal wijk bestond toen de Isaak Mortiergroep, waarvan, toen deze zich niet kon handha ven, enige jongens naar de Jan de Rooij groep overgingen. In de werkplaats van wij len wethouder C. B. Timmermans werd be gonnen en na daar verdreven te zijn werd onderdak gevonden in de kelder onder de kosterij; vervolgens bracht de groep 2 jaar door in het door de heer Waverijn daartoe gehuurde Stationsgebouw te Capelle, om vandaar weer te verhuizen naar de schoen fabriek eigendom van de heer Roubos, waar eveneens enige jaren huisvesting werd ge vonden. Sinds 2 jaar is de groep thans zon der onderdak, waarom pogingen werden begonnen voor het verkrijgen van een nieuw gebouw. Van de gemeente kreeg de groep een subsidie van f 250. -terwijl f 600. - aan giften werd ontvangen en met een inza meling kwam f 1700 bijeen. Toen werd een Stichting Troepenhuis Jan de Rooij ge vormd en werd de gemeente Sprang-Ca- pelle bereid gevonden de grond te verko pen waarop thans het troepenhuis staat, ter wijl de rest van het terrein van de gemeente wordt gehuurd. Spr. bracht het gemeentebestuur en de gemeenteraad van Sprang-Capelle dank, die hebben getoond een open oog te hebben voor het grote belang van het jeugdwerk. Ook brengt spr. dank aan de aannemer de fa. Vedam uit Tilburg, die het gebouw heeft geplaatst en aan Notaris Waverijn voor de hulp en het hartelijke medeleven. Verder bracht de heer Schouten harte lijk dank aan allen die het mogelijk hebben gemaakt tot de stichting van dit troepen huis te komen en zegt dat het om meer dan een reden een blijde dag is voor de Jan de Rooij-groep, daar twee leden van de Ouder commissie op deze dag jarig zijn, nl. mevr. v. d. Berg-de Jong en de heer van Vuuren, die hij speciaal feliciteert en dankt voor de 'teakul medewerking tot het totstandbrengen van het troepenhuis, waarvan de ingebruikna me op heden het beste verjaringsgeschenk is. i Zich richtend tot hopman de Vries zeide de heer Schouten dat met de opening van het troepenhuis nu een einde gekomen is aan de zwerftocht doorde woestijn en hij sprak de hoop uit dat de groep vele jaren van dit gebouw gebruik zou mogen maken tot heil der jeugd. Met de bede dat God Zijn zegen moge schenken op het gebouw besloot de heer Schouten en droeg met een handdruk het gebouw over aan hopman de Vries. De hopman van de Jan de Rooij-groep de heer D. de Vries, zeide hierna dat een ieder wel zou begrijpen dat het voor de groep heden een feestdag was. Zoals de voorzitter van de Stichtingscommissie reeds had opgemerkt, is thans na 10 jaar een ein de gekomen aan de omzwervingen en is de groep gaan behoren tot de bezittende klasse. Het stemde spr. dankbaar dat de pogingen van de ijverige commissie, die veel werk verricht heeft, thans zijn be kroond met dit nieuwe gebouw. Toen we, aldus de hopman, een jaar geleden over de mogelijkbeid tot het stichten van een eigen troepenhuis spraken, had ik niet durven denken dat dit zo spoedig een feit zou worden. Spr. dankte de commissie en de heer Schouten hartelijk voor het vele werk en sprak de hoop uit dat de groep, die nu huiseigenaar is geworden, zich van de ver antwoordelijkheid bewust zou zijn dit ge bouw goed te behandelen, want het is een klein kunstje dit gebouw weer spoedig af te breken. Als goede padvinders zal men goed op zijn eigen spullen moeten passen, zeide hopman de Vries: houdt daarom het troepenhuis zoals het is. Spr. bracht ook dank aan de vele ouders der jongens die de groep hebben gesteund, zowel moreel als financieel. Ook bracht spr. dank aan diegenen die in de voorbije jaren hun huis enz. hebben opengesteld voor de jongens, v/anneer het zaterdagsmiddags geen weer was de tochten naar bos en hei te houden, want dit vraagt toch wel veel enthousias me voor het padvinderswerk, zegt spr. Als voorzitter van de plaatselijke com missie zeide de heer Waverijn hierna zeer erkentelijk te zijn voor deze feestdag, waar op het troepenhuis in gebruik genomen kon worden en hij feliciteerde de oudercom missie met het feit dat thans één van haar doelstellingen verwezenlijkt werd. Inder daad heeft de Jan de Rooij-groep vanaf de oprichting getobt om een goede en passen de woning te krijgen. De plaatselijke com missie had meermalen het hoofd gebogen om plannen te beramen in deze behoefte te voorzien, en dit werk is thans tot stand ge bracht door de medewerking van uw be stuur, zegt spr., dat een daad gesteld heeft, door metterdaad te werken voor de vorming van de jeugd buiten schoolverband in de uit oefening der padvinderij. Als spr. het goed ziet heeft de groep zich tot taak gekozen het gebouw in stand te

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 9