Waaiwijkse en Langsiraatse Courant Uit de Langstraat GROOTS WELKOM VOOR BURGEMEESTER SMIT. ^ranóe ^~,epl\yró Geertruidenberg Drunen Haarsteeg Vlijmen Sprang-Capelle Sprang Capelle Sprang-Capelle Waspik 3.95 per meter Raamsdonksveer MAANDAG 5 MEI 1958 Uitgever: Waaiwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO WHEI ZÜIDEH 81e JAARGANG No. 36 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8? 3.10 franco p.p. Advertentiepry s 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" K.A.B. St. Jozeffeest. nwr.fc De K.A.B.afd. Drunen, vierde donderdag 1 mei St. Jozef feest. Om 7 uur was er in de parochiekerk een avondmis. In de Hoge Braken be gon om 8 uur een feestavond, waar op de toneelgroep der K.A.B,. „Ont spanning na Arbeid" het toneelspel opvoerde „Wilde Rozen". Hiermee oogstte men veel succes. In de pauze werd nog een con sumptie aangeboden. De ruim 250 K.A.B.-ers die deze avond bijwoon den, gingen voldaan huiswaarts. JU Jaarvergadering R.K. Middenstandsbond. De R.K. Middenstandsbond Dru- nen-Elshout houdt a.s. dinsdag in hotel Royal haar algemene jaarver gadering. Aanvang 8.30 uur. Wielerronde. Vrijdag j.l. hield de supporters vereniging D.S.O. de laatste alge mene vergadering voor de Ronde van Drunen op 11 mei a.s. De be langstelling hiervoor was goed, zo dat er vanuit de vereniging genoeg medewerking bestaat om de organi satie vlot te laten verlopen. Ook over de medewerking van buiten de vereniging was er alle lof. Er mag dan ook worden aangenomen dat er belangstelling genoeg is, temeer daar de Drunense renners de laatste tijd mooie successen hebben be haald. Er zijn dit seizoen al drie overwinningen behaald, n.l. T. v. d. Lee in Waspik en Veldhoven en Th. v. Hees wijk in Schijndel. Zij zullen het echter in Drunen niet gemakke lijk krijgen, daar men er in geslaagd is een sterk rennersveld te selec teren. Men heeft het met de datum gunstig getroffen, daar er op 11 mei geen prof-Ronde in ons land ver reden wordt en dus ook de onaf- hankelijken bij de amateurs aan de start mogen komen. Dodenherdenking. Ook hier werden zaterdag j.l. de genen herdacht die in de afgelopen wereldoorlog het offer van hun le ven brachten. Om half 8 werd de stoet geformeerd in „De Hoeve", waar eens de vliegtuigramp plaats had, in rijen van vier, waarbij de nabestaanden van de gevallenen de voorste plaatsen innamen, en trok men in alle stilte en al biddende naar de r.k. kerk, waar door pas toor Serrarens een korte toespraak werd gehouden en de navolgende slachtoffers werden herdacht: de militair Marinus v. Esch, het huis gezin van Antonius v. Zon met vrouw en kind, het huisgezin van Hermanus v. Ravenstein met vrouw en twee dochters; de wed. Mimpen, Johannes v. Loon en zijn zuster An- tonia v. Loon, verder nog Gerrit en Bertus v. d. Heijden. Daarna bracht het mannenkoor zeer verdienstelijk het „Ecce quo- mode Moritur" ten gehore. Op het kerkhof had na afloop de .zegening van de graven plaats. Ronde van Vlijmen. Zondag 4 mei werd in Vlijmen de 10de wielerronde gereden voor As piranten, Nieuwelingen en Ama teurs. Het weer werkte zeer goed mee en een groot aantal supporters was present toen het startschot viel van de ronde voor Aspiranten. Het was een wedstrijd over 20 km. 1. J. v. Boxtel, Hank; 2. H. Schou ten, Badhoevedorp; 3. H. Scharring- huizen, Badhoevedorp. Van der Wiel uit Vlijmen heeft steeds getracht de wedstrijd op zijn naam te brengen, maar had in het begin te veel van zijn krachten gevergd. Nieuwelingen. Hier startten maar liefst een klei ne 100 renners, w.o. enkele plaatse lijke favorieten, en uit Drunen en Waalwijk. Gedurende de gehele wedstrijd was er maar weinig span ning te beleven. Het peloton zat steeds gesloten bijeen, met nu en dan wel eens een uitlooppoging, waaraan om beurten de Vlijmense renners deelnamen, zo ook v. Hees- wijk uit Drunen en Wilhelm uit Waalwijk. Toen er nog 8 ronden te rijden waren, scheen het alsof L. Lokven uit Den Bosch deze Ronde op zijn naam zou brengen; vier ron den bleef hij alleen op kop, maar bij de 3de ronde kwam het hele pelo ton weer bijeen. Winnaar werd G. Scheppingen uit Amsterdam in 1- 41-15 sec.; 2de W. Schuiling, Den Haag; 3. B. v. d. Linden, Amster dam; 4. G. Lute, Castricum; 5. G. v. d. Wiel, Vlijmen; 6. B. Baaijens, Vught; 7. E. Balk, Badhoevedorp; 8. N. Lute, 's Gravenland; 9. Th. van Heeswijk, Drunen; 10. A. Dams, Kortenhoef; 11. F. Paulissen, Goir- le; 12. H. v. Esch, Tilburg; 13. J. Batist, Waalwijk; 14. H. Visser, Hui zen; 15. L. v. Lokven, 's-Bosch. Amateurs. Alvorens de start van de Amateurs plaats vond, sprak wethouder Ber- kelmans een dankwoord aan alle deelnemers van de Ronde van Vlij men; hij dankte politie en E.H.B.O. voor de'medewerking en wenste al le deelnemers veel succes. Vanaf het begin zat er al direct strijd in de ronden; oorzaak hiervan waren de vele premies die werden aangekondigd. Steeds zaten de Vlij mense renners bij de uitlopers, evenals v. d. Lee uit Drunen. Na 20 ronden kwam er tekening in de strijd. B. Boom uit Markelo ging al leen op kop en hield moedig vol, maar tot meer dan 29 sec. voor sprong kwam hij niet. Als beloning daarvoor sleepte hij vier mooie pre mies in de wacht. Het peloton pro beerde de koploper terug te halen, doch v. d. Ven uit Vlijmen sprong alleen naar de koploper en in de 34e ronde kreeg hij aansluiting. Samen reden zij verder en sleepten daarbij vele premies in de wacht. Pogingen om bij de koplopers te komen, wer den gedaan door v. d. Lee, Walra ven, v. Weert en Kiviets, doch het peloton ging mee en in de 44e ron de was alles weer bijeen. In de 50e ronde trok v. d. Ven weg met Wal- ravens, v. d. Lee uit Drunen, L. Goe- horst, M. Breure en P. Koopmans. Zeven ronden wist deze groep stand te houden, doch in de 57e ronde lag alles weer bijeen. In de 60e ronde gingen er weer 5 renners van door; v. d. Ven voor de derde maal, met H. Weeren, W. Slits, J. Verstraten en L. v. d. Flier. In de 67e ronde sloten zich 2 renneers uit het pelo ton hierbij aan, n.l. F. v. d. Tol en P. Kooymans. Steeds meer spanning kwam er, want in de 70e ronde wa ren alle renners weer bijeen, terwijl bij de volgende ronde opnieuw drie renners ontsnappen: A. v. d. Groe- nendaal, L. Goehorst en W. Slits. Twee renners uit het peloton, Sala- ro en Walravens, sloten mede aan. Het peloton zat ook nu niet stil en toen de laatste ronde inging, zal al les weer bij elkaar. Een massale sprint volgde, met als uitslag: 1. P. v. Rijnsbergen, Tilburg, in 2 uur 44 min. 20 sec.; 2 M. Breure, Rotter dam; 3 P. Santman, Badhoevedorp; 4 N. Walravens, 's-Bosch; 5 F. v. d. Pol, Naarden; 6 A. v. Groenendaal, St. Mich. Gestel; 7 A. v. d. Linde, Tilburg; 8 N. de Reuver, Oss; 9 L. Goehorst, Tilburg; 10 B. Salaro, Den Bosch; 11 H. v. Weeren, Haarlem; 12 M. v. d. Lee, Drunen; 13 L. v. d. Flier, Rotterdam; 14 H. Zilverling, Goirle; 15 A. Kiviets, Vlijmen; 16 W. v. Asch, Culemborg; 17 K. Bom, Kwintsheul; 18 L. School, Herpen; 19 Wallaart, Hoog Blokland; 20 A. v. d. Breugel, St. Mich. Gestel; 21 L. v. d. Ven, Vlijmen. Dr. Martens bood de winnaar on der hartelijke woorden bloemen aan, evenals aan Walravens voor de eerst geplaatste van de Wielerclub „De Zwaluw". VECHTPARTIJ. Zaterdagavond omstreeks half zes had in de Heistraat een vechtpartij plaats, ter hoogte van de tennisbaan, tussen zekere V. en een Ambonees. Het begon met een woordenwisseling, maar liep uit op een handgemeen. Na enkele harde klappen werd er door tussenkomst van dhr. S. een einde aan gemaakt, zodat tenslotte beide partijen met een bloedneus en enkele builen hun weg konden vervolgen. DODENHERDENKING. Zaterdagavond werd alhier de dodenher denking gehouden met een gecombineerde herdenkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk, waarin voorging Ds. P. J. Bos. De belang stelling voor deze samenkomst had o.i. veel groter moeten zijn; ook aan deze matige opkomst zien wij weer dat wij spoedig ver geten. Tot tekst voor deze herdenkingsdienst had Ds. Bos gekozen Openbaringen 7 17b: „En God zal alle tranen van hunne ogen afwissen". Ds. Bos zeide dat men samengekomen was om te gedenken allen die gevallen zijn In de strijd voor vrijheid en recht en ook hen die getreurd hebben en nog treuren om het verlies van een hunner die hen in die strijd is ontvallen. Wanneer wij nog eens de weg overzien van 10 mei 1940 toen de oorlog begon tot 5 mei 1945 toen het weer vrede werd, komt opnieuw angst en verdriet over ons. Ons land werd onder de voet gelopen door duitsland, dat naar de wereldheerschappij streefde en duizenden Nederlanders wer den vermoord; maar over de wreedheden van de oorlog wil Z.E. deze avond niet spreken. Als wij alle gevallenen willen her denken, ook onze geliefden, dan moeten wij verder zien dan de dwaasheid en wreedheid van het volk dat deze oorlog ontketende. Wij vergeten zo gemakkelijk hen die vielen en hen die nog treuren over hen die vielen, maar juist voor hen geeft de tekst troost. Maar wenen wij wel over de oorzaak dezer ellende, vraagt Ds. Bos. Die eigen schuld niet kent, blijft met gebalde vuist voor God staan. Maar 't is om onze zonden en dus moet het voor ons allen vanavond zijn onze schuld belijden en vragen om Gods barm hartigheid in 't bloed van Christus. Stort Uw hart voor Hem uit en U zult ervaren dat God ook hier beneden de tranen van Uwe ogen zal afwissen en dan worden wij getroost door 't zalige uitzicht op de eeuwig heid. Door de aanwezigen werden staande het le en 6e couplet van het Wilhelmus ge zongen. In deze samenkomst werd gecollecteerd voor de gezamenlijke militaire fondsen. Onder het gelui der klokken werd na de dienst een stille stoet opgesteld, die naar het Jan de Rooij-monument trok, waar de grote menigte die hier was bijeengekomen, geschaard om het monument, twee minuten stilte in acht nam, waarna de Chr. Gem. Zangvereniging Excelsior, onder leiding van de heer Jac. Groen, het toepasselijke „Boven de Starren" keurig zong. Vervolgens had de bloemlegging plaats; namens het gemeentebestuur legde loco burgemeester H. Winkelman bloemen aan de voet van het monument; voorts werden bloemen gelegd namens de Oranjevereni ging Juliana alhier, de Chr. Gem. Zang vereniging Excelsior, de Harmonie Marijke, het Roode Kruis, de Padvindsgroep Jan de Rooij en de Chr. Vakbeweging. OPBRENGST OLIEBOLLEN-ACTIE. De opbengst van de gehouden oliebollen actie voor de aanschaffing van een bandre corder voor het opnemen van preken voor de ouden van dagen en zieken, heeft opge bracht het mooie bedrag van f 840. - BEVORDERING. Bij K.B. van 21 april 1958 is onze dorps genoot Majoor W. A. Rijkers, met ingang van 1 mei jl. bevorderd tot luitenant-kolo nel. Wij wensen de heer Rijkers met deze mooie promotie van harte geluk. MAJOOR VAN DER PUT SPRAK OVER DE NATIONALE RESERVE. In café De Statie, het oefenlokaal van de Nationale Reserve Waspik, gaf de Districts commandant van de Nat. Res., Mejoor H. J. van der Put, een uiteenzetting over de Nat. Reserve in haar nieuwe vorm. Zoals bekend, worden alle oefeningen van de oefenverbanden in opdracht van de Inspec teur vanaf 1 mei tot nader order stopgezet. Voor de leden van de PI. commissie en de Reservisten van het oefenverband Waspik sprak nu majoor v. d. Put over de nieuwe taak en bewapening der Nat. Res., de orga nisatie en de plaats in de Territoriale Ver dediging, de oefeningen en plaats van oefe ning, vergoedingen enz. Burgemeester Van Erp sprak aan het be gin en bij de sluiting van deze avond een kort woord. IN MEMORIAM PATER GIJSMAN. In het St. Elisabeth Gasthuis te'Arnhem is overleden de Eerw. Pater J. C. Gijsman, in de ouderdom van 74 jaar. Als missiona ris van de Orde van Mill Hill heeft Pater Gijsman bijna 22 jaar gewerkt in de missie van India, waar hij in zijn missiegebied o.a. ook een kerk bouwde. Om gezondheidsre denen moest deze missionaris later naar zijn vaderland terugkeren. Al mocht deze dienaar Gods zijn krach ten niet tot op zijn jongste dag aan zijn ide alen in de missie wijden, zijn leven, waar op God met welgevallen zal hebben neer gezien, was toch bijzonder vruchtbaar. BENOEMD. De heer A. P. Kemmeren alhier is be noemd tot onderwijzer aan de r.k. jongens school te Teteringen. GEVONDEN EN VERLOREN. Op het politiebureau der Rijkspolitie al hier werden onderstaande verloren en ge vonden voorwerpen opgegeven: Gevonden een bruin lederen boeken tas; een kinderrijwiel; een fototoestel; een nikkelen staaflamp; een zilverbon; een bril met hoorn montuur. Verloren een zakje schoenhieltjes; een auto-sierring; een sleutelring met sleutels; een doublé damesarmbandhorloge; een ju- dopak; een tas met inh.; een kunstgebit; 2 zakken bloem; een portm. m. inh. ZOMERAVOND-COMPETITIE. In het kader van de zomeravondcomp. R'veer en omstreken, welke onder auspiciën van de KNVB wordt gespeeld, zijn vrijdag jl. de eerste wedstrijden gehouden. Het ve- teranenelftal van de vv Waspik, dat vorig jaar het kampioenschap van deze competitie behaalde speelde tegen Derby Boys van de schoenfabriek P. Brokx alhier. De uitslag was 2 -1 in het voordeel van het veteranen- elftal. KORFBAL. De korfbalwedstrijd tussen het 1ste team van Amicitia en Tuldania, die in Esbeek werd gespeeld, is na een spannende strijd in een 3-3 gelijk spel geëindigd. DODEN-APPÉL. Zaterdagavond 3 mei hield de Nationale Reserve op het voorplein van het gemeen tehuis een vlaggenparade en doden-appèl. Zij die als Nederlands of Geallieerd mili tair voor de vrijheid van het Koninkrijk zijn gevallen, dan wel als verzetsstrijder of op welke wijze ook voor deze vrijheid hun le ven lieten, werden hier herdacht. Op het bordes van het gemeentehuis waren verte genwoordigd: de nabestaanden van enkele gesneuvelde militairen, de wereldlijke en geestelijke overheid en de vereniging Ne derland en Oranje. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Marian J Th dv H J L Kem- meren-Rekkers - Johannes GLM zv L B Roksnoer-de Wit Bernardus A M zv M C Bakx-Neijssen. Jl. donderdag 1 mei is burgemeester Smit op grootse wijze welkom geheten bij zijn terugkeer in de gemeente, na ongeveer 1V2 jaar wegens ziekte afwezig te zijn geweest. Des avonds te 7.30 uur werd burgemees ter Smit met zijn familie te zijnen huize af gehaald en voorafgegaan door het muziek korps Sirena begaf men zich naar het ge meentehuis, alwaar inmiddels het comité ter verwelkoming van de burgemeester in de raadzaal had plaats genomen met enige genodigden. In de hal van het gemeentehuis werd burgemeester Smit en zijn familie welkom geheten door de voorzitter van het comité de heer M. van Prooijen. Het comité van ontvangst leidde burge meester Smit en zijn familie naar de raad zaal, alwaar burgemeester Smit door de voorzitter van het comité, de heer M. van Prooijen, officieel welkom werd geheten. De heer van Prooijen richtte zich namens het comité aldus tot burgemeester Smit en zijn familie: Zeer geachte Burgemeester Smit, Mevrouw Smit, Familie Smit, Dames en Heren, Het is mij een grote eer en een vreugde om namens het comité, dat U hier aanwe zig ziet, als tolk van de ingezetenen dezer gemeente, U, mijnheer de Burgemeester, onze hartelijke gelukwensen aan te bieden met het herstel van Uw gezondheid, en U na zo lange afwezigheid een hartelijk „wel kom thuis" toe te roepen. En in die geluk wensen betrekken wij niet minder U, mevr. Smit, en de overige familieleden. Wij begrijpen wat deze mooie lente-dag voor U, mijnheer de Burgemeester en Uw gezin moet betekenen, al kunnen wij dit niet ten volle peilen. Dit is misschien eerst mogelijk als men zelf geruime tijd aan het ziekbed is gekluisterd geweest.. Maar van daag zult U zich als een „bevrijd man" ge voelen, als iemand, die na een keten van zich te hebben afgeschud, zich weer vrij kan bewegen, weer kan gaan en staan waar hij wil. Want vanaf vandaag kunt U die min der prettige episode van IVi jaar, die pe riode van tegenslag in Uw leven - in de conjunctuurleer zouden we van een depres sie spreken - naar wij allen U toewensen als afgesloten beschouwen. U kunt er nu op gaan terugzien, want het behoort tot het verleden, en wij hopen allen dat de conjunc- tuurlijn van Uw leven zich in opwaartse richting zal voortzetten. Want niet alleen in de economie doet zich de golfbeweging van voorspoed en tegenslag voor; die golfbewe ging, die wisseling van lief en leed, open baart zich in het leven van ieder mens. Want juist in die wisseling van lief en leed, wordt ons leven opgebouwd en snelt het heen, maar wordt het ook gerijpt, indien wij in de moeilijkheden Gods leiding willen erkennen. Maar dan kan het er wel eens donker uitzien en dan kan het ons wel eens benauwen. Zo'n moment was het voor U l Vi jaar geleden, toen die minder prettige boodschap U bereikte en toen U tegen een berg van narigheid opkeek. Voor ons lijkt het nog maar kort geleden, al zal die tijd voor U wel lang gevallen zijn. Ik herinner me nog zo goed, dat U me zei: „nu moet het eerst winter worden en dan lente en zomer, en weer winter en weer lente en dan moeten we nog afwachten of we er zijn." En zie, nu is het toch zover. Volledig hersteld mocht U vandaag op deze met zon overgoten dag terugkeren en daarom is er vandaag grote vreugde en dankbaarheid, allereerst in Uw eigen hart, in Uw eigen gezin, maar ook in de gemeente. Vreugde over het herwonnen herstel en dankbaarheid jegens Hem, die U de ge zondheid hergaf. En, zoals gezegd, in die vreugde en dankbaarheid delen de inge zetenen dezer gemeente, aan welker be stuur U leiding geeft. We zijn blij, dat U weer teruggekeerd zijt en wij hopen en wensen U toe, dat vele goede jaren in goede gezondheid zullen magen volgen. De ingezetenen hebben het echter bij deze goede wensen alleen niet willen laten en hebben gemeend aan hun vreugde en medeleven uitdrukking te moe- 1 111 u ten geven door U een blijvend aandenken aan deze dag aan te bieden, bestaande ui,* een combinatie van radio en gramofqon in een kast ingebouwd. Wij kennen allen.Uw liefde voor de muziek en ..e*wetën allen welk een fraaie collectie platen U hebt, daarom hopen wij, dat dit geschenk bij U in de smaak zal vallen, en dat U nog vele jaren in goede gezondheid daarvan gebruik zult mogen maken en nog vele plaatjes daarop zult mogen draaien. Nogmaals van harte gefeliciteerd en mag ik U hierbij het geschenk van de bevol king van Sprang-Capelle aan U overdragen. Na deze woorden van hartelijk welkom nam de heer Timmermans het doek weg waaronder het geschenk was geborgen en burgemeester Smit kon toen het zeer prach tige geschenk van de bevolking in ogen schouw nemen. Vervolgens werd het woord gevoerd door Burgemeester de Bruijn van Werkendam, die burgemeester Smit feliciteerde met zijn herstel namens de Schoolartsendienst. Deze morgen was genoemde dienst in vergade ring bijeen en een van de punten der agen da was, wie dit heugelijke feit mocht mede maken. Gaarna heb ik deze plicht op mij genomen en zo ziet U mij, vergezeld van de schoolarts, hier tegenwoordig bij de ver welkoming door de burgerij. God heeft het wel met U gemaakt om Uw taak weer algeheel hersteld te kunnen aanvangen, aldus spr. Hij hoopte, dat de heer Smit gebleven was zoals hij altijd was geweest. Een ijverig en ambitieus bestuurs lid van de schoolartsendienst. Als blijk van waardering werd burgemeester Smit een boek aangeboden „Weet je nog wel", in welk boek een verhandeling wordt gegeven over de jaren 1900 tot 1920. Tevens was in dit boek nog geborgen een langspeel plaat. Ook namens de afd. Brabant van de Groen van Prinsterer-vereniging werd bur gemeester Smit geluk gewenst met zijn her stel. Namens het secretarie-personeel sprak de heer Smith enkele woorden van welkom. U .weet, dat wij altijd intens met U hebben meegeleefd. Aan alle verdriet, aldus spr., is een einde gekomen en bent U weer in ons midden. Als blijk van medeleven bood hij een originele Franse tinnen litermaat aan. Namens de vrijwillige brandweer werden woorden van welkom gesproken door het lid de heer Kuijsten. De brandweer is niet lang van praten, maar vlug van werken, aldus de heer Kuijsten. Spr. bood even eens een cadeau aan met de opmerking,- dat de burgemeester er de brand maar in moest steken. De brandweer komt dan gratis blus sen. Hierna ving de Burgemeester zijn dank woord aan met de verzekering te geven het bijzonder op prijs te stellen dat hem, na de soms eindeloos lijkende beproeving van an derhalf jaar, dit zo bijzonder prettige wel kom werd bereid. Reeds bij zijn binnen komst in de gemeente werd hij getroffen door de prachtige ere-poorten, die de toe gang tot zijn huis versierden. Deze eerste mei, zo verzekerde de Burgemeester, zou om twee redenen onvergetelijk voor hem zijn, ten eerste om de dag van zijn terug komst uit het sanatorium, en ten tweede om het onvergetelijk welkom dat het co mité hem toeriep. Spr. wilde dan ook beginnen om de voor zitter van het comité, de heer van Prooijen en alle leden zijn diepgevoelde dank te be tuigen voor deze ontvangst en voor de moei te die men zich hiervoor had getroost. Over de hoofden van dit comité wilde de Burgemeester echter ook allen danken, die hem in die afgelopen anderhalf jaar hadden bezocht in het sanatorium en allen die op enigerlei wijze zijn verblijf aldaar wilden verlichten door blijken van belangstelling. Of dit nu was door een eenvoudig hartelijk briefje of door stoffelijke blijken van mede leven, zoals fruitmanden, bloemstukken, gramofoonplaten of welke andere verrassin gen ook, voor alles was spr. zeer erkentelijk. De Burgemeester memoreerde dat men HEUVELSTRAAT 45 - TILBURG hem ook tijdens zijn ziekte en wel van de zijde van vele verenigingen heeft verrast door de geste hem een televisietoestel te willen aanbieden. Waar echter de direc teur van het sanatorium niet toe kon staan de mast op het sanatoriumgebouw te plaat sen, werd dit veranderd in een draagbaar radio-toestel, dat tijdens de voortduur der genezing in de tuin gebruikt kon worden. Eén van mijn collega's uit de omgeving, epr., schreef mij de eerste week van mijn verblijf in het sanatorium, dat zulk een schijnbaar verloren tijd, niet altijd verloren behoefde te zijn en dat dikwijls bleek, dat uit verlies winst werd geboren. Spr. zeide dit te hebben ondervonden, en wel ener zijds omdat men juist in tijden van nood zijn ware vrienden leert kennen en leert zien op wie men staat kan maken in dagen van beproeving en gevaar, en anderzijds omdat de tijd van zijn operatie en de daar bij opgetreden complicaties een gelegenheid tot bezinning voor hem was geweest. Daar om ging spreker's diepste dank, naast de dank aan mensen voor hun meeleven, uit naar God, die hem, ondanks zijn vele te kortkomingen en overtredingen, bewaard had in 't uur van doodsgevaar, en een Be waarder was gebleken, die niet sluimert noch slaapt. Spr. hoopte dan ook dat die tijden van bezinning van blijvende invloed op zijn leven zou zijn. De Burgemeester was wel bijzonder verrast door het prachtige cadeau, dat hem namens de burgerij werd aangeboden en toonde veel bewondering voor de prachtige radio-gramofoon-combi- natie, dat een prachtig meubelstuk in zijn huis zou zijn. Naast zijn, ook namens zijn familie, uitgesproken dankbetuiging, ver zekerde spr., dat zulk een prachtig cadeau eigenlijk te veel was en hij dit niet ver diend heeft. In de handdruk, gewisseld met de heer van Prooijen, dankte spr. symbo lisch het gehele comité en de schenkers van dit alles. De Burgemeester herinnerde er nog aan dat de heer van Prooijen hem naar het sanatorium had weggebracht en ook weer teruggehaald, waarop hij tenslotte nog uiteenzette, dat de bedoeling van het comité, om na afloop van de plechtigheid aan alle ingezetenen de gelegenheid te bieden de burgemeester te komen gelukwensen, niet kon doorgaan, omdat de behandelende ge neesheren verklaard hadden hiertegen me dische bezwaren te maken, omdat de dag van terugkomst toch al een emotionele en vermoeiende dag zou zijn. Vervolgens dankte Burgemeester Smit zijn collega de Burgemeester uit Werken dam, voor de gelukwensen van de school artsendienst N.W. Brabant en voor de aan geboden gramofoonplaat en het prachtige boekwerk. Dat de schoolarts eveneens aan wezig was, deed spr. veel genoegen. Tot de heer Smith zei de burgemeester, dat hij begreep waarom de ambtenaren en het technisch personeel van de gemeente juist hem het prachtige cadeau, nl. de an tieke maatkan, lieten overhandigen en wel omdat de heer Smith ook ondervonden had en „bevinding" had van wat het betekent zolang machteloos te moeten neerliggen. Tot de heer Kuijsten, een oude wapen broeder uit de bezettingstijd, sprak de bur gemeester tenslotte hartelijke woorden van dank voor de aangeboden sigaretten (die hij eigenlijk niet meer mocht oproken, doch deze doos voor de laatste zou houden) en voor de prachtige sigaren-aansteker, hem aangeboden door de brandweer. Vervolgens werd thee rondgediend en buiten hadden zich inmiddels de muziek korpsen Kunst na Arbeid, Sirena en Marijke opgesteld om de burgemeester een serena de te brengen met zijn terugkeer uit het sanatorium. Van de trappen van het raad huis bedankte de burgemeester de muziek korpsen voor de muzikale hulde. Nadat de burgemeester met zijn familie wederom in de raadzaal waren terugge keerd werd een- heildronk op zijn terug keer uitgebracht en kreeg het comité en de genodigden gelegenheid burgemeester Smit persoonlijk de hand te drukken en hem ge luk te wensen met zijn herstel en terugkeer in -de gemeente. Naast dit alles waren ook ten huize van de burgemeester vele cadeaus gebracht en sierden ongeveer 50 bloem stukken zijn woning. Het comité en de hon derden belangstellenden hebben. Burgemees ter Smit op waardige wijze welkom geheten in de gemeente Sprang-Capelle. Overleden Josephus W v d Ven echtg v Johanna L Bergmans.. Huwelijksaangiften: Gerardus Akkermans en Antonia P Buijks - Marinus A Kem meren en Allegonda P Neijssen - Johan nes B G Broers en Antonia H Damen. Gehuwd Willem A Klarenbeek - L G M Berkelmans - Marinus A Kemmeren en Allegonda P Neijssen - Johannes G Akkermans en Antonia P Buijks. CONCERT. Met het gemengd koor van G'berg gaf het R.K. gemengd koor van R'veer in Huis ten Deijl een promenadeconcert. Hieraan verleende het Nijmeegse mannenkoor Adolf Kolping zijn medewerking. Het programma der beide koren werd op uitstekende wijze afgewerkt. Het koor uit Nijmegen beschikt over een zeer goed stemmenmateriaal, voor al de tenoren waren zeer goed. Ze hadden met hun zangnummers dan ook zeer veel succes. In de pauze zorgden The Suite Rhytme Stars voor de vrolijke stemming en ook het bal na afloop van het concert werd door hen verzorgd. VERGADERING „ZONNEBLOEM". Een zeer belangrijke vergadering van „de Zonnebloem" werd gehouden, daar deze vereniging nieuw leven was ingeblazen. Allereerst had bestuursvergadering plaats. De heer Th. van Horne werd gekozen tot voorzitter, de heer Bressers tot secretaris en mevr. van Heeswijk werd penningmees- teresse. Besloten werd een huis aan huis collecte te gaan houden voor een gratis Lourdesreis voor één der zieken. Verder zal op 22 juni een speldjes-collecte geor ganiseerd worden voor de zieken. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de raad der gemeente Geertruidenberg op woensdag 7 mei 1958 des avonds half 8 in het gemeen tehuis. Te behandelen zaken 1. Beëdiging van het nieuw benoemde raadslid de heer A. A. van der Pas. 2. Goedkeuring notulen van de verga dering van 12 maart 1958. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Vaststelling voorgevelrooilijn voor de Oostzijde van de Gasthuisstraat en de ^Noordzijde van het Plantsoen, met ontwerp besluit en prae-advies. 5. Voorstel tot verkoop van bouwter rein aan de heer A. N. F. Adriaanse voor de bouw van een woonhuis met winkel met ontwerp-besluit en prae-advies. 6. Voorstel tot verkoop van bouwter rein aan de heer A. Rademaker voor de bouw van een bungalow met ontwerp-be sluit en prae-advies. 7. Voorstel tot verkoop van bouwter rein aan de heer C. C. M. Dirven voor de bouw van een woonhuis, met ontwerp-be sluit en prae-advies. 8. Voorstel tot aankoop van gronden in het noodelijk industrieterrein van Mej. E. van Genk te Nijmegen, met ontwerp-besluit en prae-advies. 9. Voorstel itot aankoop van gronden in het noordelijk industrieterrein van de Er-

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1