A N Land- en tuinbouw nieuws VROOM OREESMANN LOON OP ZAND'S VERLEDEN modellen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 9 MEI 1958 18 verrast U met CCht Nu het zonnetje zich toont, verschijnen ook overal de zomertoiletjes in vrolijke kleuren en charmante modellen. U kunt niet achterblijven! Komt U daarom vandaag nog naar Uw Warenhuis en kiest uit de vele honderden modellen. ONZE ZAAK IS HEDENAVOND TOT 9 UUR GEOPEND Melk-automaten. Voortaan kunnen de Londena- ren zelfs midden in de nacht melk kopen. Het initiatief hiertoe is uitge gaan van de Expres Dairy Com pany, die op verschillende be langrijke punten van Londen melkautomaten heeft geplaatst en van plan is deze wijze van melkverkoop op vele andere pun ten van de stad te gaan toepas sen. De melk wordt in gekoelde toestand door de automaten af gegeven. Twee soorten zijn in gebruik; de ene geeft „haif- pints in Tetra Pak, de ander nalf-pints in glasverpakking" af. Verontreiniging van de lucht. Bij een fabriek in Canada wor den bloembedden aangelegd om de luchtverontreiniging door gas sen uit de schoorsteen te meten. Een Nylonfabriek in Ontario was er onlangs oorzaak van dat de atmosfeer werd bezwangerd met zwaveldioxyde en stikstof oxide. Benedenwinds van de verbran dingsoven werd een bloemen- en groentetuin aangelegd. Gladiolen, zinnia's en petuni a's zijn, aldus de deskundigen, als gevoelige barometers te be schouwen, terwijl dahlia's en ge le narcissen verschillende graden van gevoeligheid bezitten.' Wor telen, sla en tomaten geven ook aanwijzingen van luchtveront reiniging door hun reacties op verschillende concentraties van gassen. Deskundigen zullen een; nauw gezet onderzoek instellen naar de gezondheid van boomsoorten in de omgeving,, als appel, es doorn, pruim en ananas. Het zou kunnen zijn dat ze rotplekken j vertonen, die aangeven dat er i iets verkeerd is. Beregenen. Oo een onderzoekingsinstituut te Stanhil in Engeland is 'n uit gebreid onderzoek'verricht naar de problemen die samenhangen met het beregenen van groenten in volle grond. Er is vooral gelet op de hoeveelheid water die ge- feven wordt en de tijd van toe- iening. Bij alle gewassen gaf een stipt toegepaste beregening een grotere produktie, die evenwel niet bij alle gewassen even waar devol was. Zo waren bijvoor beeld bij sla de kroppen na veel beregenen losser. Algemeen was ook de eetkwaliteit bij het bere genen beter. Kroten zijn echter na veel beregenen minder zoet en kunnen dus beter onder wat drogere omstandigheden groei en. Er moet bij de meeste gewas sen op worden gelet, dat men de planten niet te gevoelig maakt. Grondonderzoek geeft inzicht in de bemestingstoestand. Niet alleen op bouwland en grasland, in kassen en tuinen wordt grondonderzoek toege past. Ook bij bosgronden is dit het geval, vooral als er houtsoor ten worden geteeld die zwaarde re eisen aan de grond stellen (bijvoorbeeld kerstdennen en douglasdennen). Van sportterreinen, speelwei den en gazons is dit eveneens 't geval, want hier is een stevige, krachtig groeiende grasmat van groot belang. De grasopbrengst moet hier zo gering mogelijk zijn. Dit grondonderzoek wordt ver richt door het Bedrijfslaborato- rium voor Grond- en Gewason- derzoek, een instituut opgericht door de centrale landbouworga nisaties; dus een instelling ten algemenen nutte. Modelmelk in papier. In Malmö (Zweden) wordt op het ogenblik extra vette, extra zuivere en ook extra dure melk opgenasteuriseerd in tetra-iver- pakkingen van 1 liter verkocht. De melk bevat 50 meer melk vet dan normaal en kost ook de helft meer namelijk 1 Zweedse kroon per liter 0.75). Het kiemgetal van deze melk blijft beneden 100 bacteriën per milligram:, wat altijd nog 100.000 per kubieke centimeter is. De melk is afkomstig van de mo delboerderij „Simontorp", die ei gendom is van de direkteur van een fabriek van verpakkingsma terialen te Lund. De melk wordt gekoeld en rauw verpakt. Veestapel in de Sovjet-Unie. De veestapel in de Sovjet-Unie is gedurende het afgelopen jaar sterk uitgebreid als gevolg van intensieve pogingen de veesta- pel en de vleesproduktie te ver groten. Indien de voedergraanpositie kunstig blijft, wordt verwacht dat de uitbreiding van de veesta pel zich in de komende jaren zal voortzetten. Een toeneming van de vleesproduktie hangt in de eerste plaats af van het welsla gen van de tegenwoordige plan nen om de produktie van voeder- granen en ruwvoeder sterk te bevorderen. In 1957 was het veevoederare aal 58 groter dan in 1953, ter wijl het graanareaal (voeder- en broodgraan) met 17 werd uit gebreid. Volkstuinders, opgelet. Op enkele stukjes na voor bo nen en dergelijke is de tuin nu beplant en bezaaid met de ver schillende gewassen. Dagen van spanning verlopen, nu tot de eer ste kiemen zich schuchter boven het grondoppervlak zullen ver tonen. Ziet u afwijkingen aan de planten tijdens de verdere groei, wees dan op uw hoede. Dit kan namelijk worden ver oorzaakt door gebreks- of over- maatszoekten ten aanzien van verschillende plantenvoedende stoffen. In zo'n geval is het zeker aan te raden een grondmonster te la ten nemen om de oorzaak er van te laten opsporen. Stelt u daarom in verbinding met het Bedrijf slaboratorium vootf Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek, Groningen, Gel drop en Goes en het komt verder in orde. Grondbedekking met kunst stof-olie. Het bedekken van de grond rondom de planten met kunst stof-olie wordt in sommige lan den reeds met succes toegepast. Ook in ons land is hiervoor in de laatste tijd van verschillende zijden belangstelling getoond. Het doel van de grondbedekking is: verhindering van onkruid- groei 't verhogen van de grond- temperatuur; het voorkomen van vuil worden van de vruchten; het tegengaan van ziekten; het beperken van het vochtverlies van de grond en het bestrijden van structuurbederf van de grond. Het is gewenst op kleine schaal proeven te nemen. Hierbij zal vooral aandacht besteed móeten worden aan de gevolgen bij nachtvorst, omdat de kans dat bij grondafdekking eerder nacht- vorstschade optreedt, groot is. Melk helpt zieke planten er weer bovenop. Door louter toeval, namelijk door het morsen van melk, kwam men indertijd tot de ontdekking, dat melk en gunstige invloed op j zieke planten uitoefent. Een Amerikaans onderzoe kingsinstituut, te weten het John Innes Norticultural Institution heeft baanbrekend onderzoek op dit gebied verricht en daarbij j vastgesteld dat aan de gevreesde mozaïek-ziekte lijdende tomaten- planten er weer bovenop komen, i indien zij behandeld worden met versproeide of vernevelde melk. Dit instituut behandelde name lijk 100.000 zich in een waren huis bevindende aangestoken to- matenplanten iedere 10 dagen met een oplossing van 1 deel i mielk en 9 delen water met het gevolg, dat na de behandeling nog slechts 6 van de 100.000 Elanten ziek waren. Voor deze ehandeling werd gebruik ge- maakt van ondermelk, waarmee de zieke planten werden be sproeid. Zoals bekend is de ver wekker van de mozaïek-ziekte 'n virus datf tot op heden maar ui terst moeilijk te bestrijden bleek. Uitbreiding onderzoekingsmo gelijkheden. Het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek, een instelling van de centrale land bouworganisaties en nauw sa menwerkend met instituten van het T.N.O. beweegt zich op een steeds breder wordend arbeids- j' terrein. Strekten zich de onder- zoekmogelijkheden tot heden uit tot grond-, gewas- en aaltjeson- derzoek, thans bestaat de moge- lijkheid tot onderzoek van bloed- monsters van runderen, 't Bloed- t serum wordt onderzocht op ko- per- en magnesiumjgehalte. De directie van het Bedrijfsla boratorium overweegt ook ern stig om tot openstelling van de mogelijkheid van het onderzoek van stalmest- en giermonsters op bemestingswaarde over te gaan. Dit omdat bij het geven van een juist bemestingsadvies bekendheid met de samenstel ling van de op het bedrijf aanwe zige organische mest van groot belang is. Modieuze japon met jasje. Een „zomers" geheel in zonnige kleuren combinaties, met prachtig wijde rok en aantrekkelijke dessins (het jasje zonder mouwen). Maten 38 t/m 46 3V'5 Charmant jurkje, van originele <- „boussac" stof, zeer aparte afstaande - kraag en biesgarnering. Verkrijg- I baar in verschillende kleurstellingen. Maten 36 t/m 44 Effen linnen ensemble. Rok en blouse, met pittig jasje, ge voerd met satijn in prachtige modieuze tinten écru en nacht blauw. Tot maat 44 r\-ir verkrijgbaar OV Leuke sportieve linnen vest- blouse. De grote mode van dit seizoen. Onder deze biöuse zo'n prachtige wijde rok, met zeer mooi dessin in zwart/ marine/wit 1 975 Modieuze swagger, van mo dern kamgaren-natté. Leuke verwerkte rug met bloezend effect. Kleuren ro/al-blue, koraal, écru en C07C goudbruin DV DEN BOSCH - EINDHOVEN - TILBURG - HELMOND MUNTEENHEDEN IN EN ROND 1 VENLOON. In de loop der eeuwen is het geld het voornaamste ruilmiddel geworden. Oor spronkelijk had het ruilverkeer plaats in natura, bv. door ruiling van goed tegen goed of van dienst tegen dienst. Men be taalde elkaar, zoals men dat nu nog wel eens zegd „met gesloten beurs". Meer en meer zocht men naar een gelijk waardig ruilmiddel en werd het afpassen van diensten tegen goederen, of omgekeerd zeer moeilijk en bestond er als vanzelf be hoefte aan een goed, dat door eenieder be geerd, bovendien gemakkelijk vervoerbaar en ook deelbaar was. Men noemde dit „geld". Vrijwel overal, waar ook maar de meest primitieve cultuur voorkomt, treft men een zekere soort van betaalmiddel aan, al naar gelang de toenemende handel. Waren de meest oorspronkelijke ruil middelen, vee, zoals schapen, koeien enz., langzamerhand ruilde men dingen, die een grotere waarde hadden of zeer zeldzaam waren, omdat men er van verzekerd was, dat ze overal aanvaard werden. Zo ont stond langzamerhand, eerst in Griekenland, later in het Romeinse Rijk het gebruik om uit goud en zilver munten te slaan, die een bepaalde waarde hadden, en ontstond het „muntrecht", d.i. het recht om munten te slaan en in omloop te brengen. Van ouds her was dit het uitsluitend recht van de Staat. Door de vorsten werd later ook vaak dit „recht" geheel of gedeeltelijk overge dragen aan zijn vazallen (graven of bis schoppen met wereldlijk gezag) en ook wel aan bepaalde steden. Hierdoor ontstond in latere tijd een grote verscheidenheid van munten, zo groot zelfs, dat we er thans bij na geen voorstelling meer van kunnen ma ken, wijl sinds ongeveer 200 jaren het muntrecht uitsluitend in de Europesche lan den in vaste banen werd geleid. Enige tijd geleden waren we in de gele genheid om eens na te gaan welke geld- of muntsoorten in Venloon gedurende 150 ja ren, nl. van pl.m. 1500— 1650 zoal in om loop waren. Nu moeten we wel in ogenschouw nemen, dat Loon destijds lag op een viersprong van wegen, langs welke de handel van die dagen zich bewoog, en dat het dorp, tot ongeveer 1780 een belangrijke marktplaats was, en er tot dien tijd ieder jaar drie paar denmarkten werden gehouden. In een schepenprotocol van 1504 vonden we een voor dien tijd tamelijk uitgebreide „geldkoers" vermeld, die schijnt gegolden te hebben voor het gehele Hertogdom Bra bant. We laten hier het lijstje volgen, zoals we dat uit bedoeld protocol overnamen „Om te weten wat men tot Brussele be- „taele moet voor eenen Kb. swart Tour- „noys „In den yersten eene grote matron, 2 „brabants bedraegende. Item eene grote „oude malie, 16 tournoysen, dito den oude 1 „grote gedeerd voir 16 stuyvei. „Item elcke schillinck tournoyse maict „drie ple ende drie deser ple se werf malie, „9 ple dato 30 bedragende ende dat is een „Kb. I „Item 20 schillinck swart tournoys is een lib. 4 lib. tournoys drie oude grote gekleert „tot 16 en maickt 6 schillinck. 8 brabants „26 stuyver en 2 deel dairaf make elcke „schelhnck 18 ple en 1 myt ende elcke 1 Vi „ple ende elcke oude grote, i weinsene oude „ende 414 fl. 13 st. 1 oirt." Naar het schijnt werd in Brabant naast Brabants geld ook Munsters, Vlaams, Hol lands, Gelders, Luiks en ander vreemd geld inbetaling en verhandeling aangenomen. Zo vonden we aangetekend dat nog rond 1630 in Loon in omloop waren: in goud geld: de halve rijer (5 guldenstuk), de Spaanse, Henegouwse en Hollandse duca- ten, alsmede de Angelat. In zilver kwamen de volgende munt stukken voor: De hele, halve en kwart pattaken (de pattaken vertegenwoordigde een waarde van pl.m. 2.50 - 3 gulden. De Rijksdaalder, de Carolusgulden en de Philipsgulden. De Albertusdaalder met het kruis. De spaanse reaal van achten. De Schotss penning met de distelbloem. De Roosjesschelling. De Gelderse snaphaan. De Arendschelling. De Hollandse Stoter (van 2 schelling en 8 penningen). Verder de en kele en dubbele stuiver (in omloop in al de 7 provincies). In brons de volgende punten De halve stuiver, de duit, het negen manneke, het oortje (14 stuiver). Bij deze grote verscheidenheid van geld soorten kwam nog dat in de verschillende streken het gelijknamige geld soms aan zienlijk in waarde verschilde. Zo had het Boschgeld ('s-Hertogenbosch) grotere waarde dan het Hollandse, en het Vlaamse veelal weer meer dan het Boschsche geld. Hoe onze voorouders de waarde van een zo grote verscheidenheid van munten kon den bijhouden is ons een raadsel. Geregeld worden in de omstreken van ons dorp nog oude munten gevonden, waar van de jaartallen varieren tussen 1500 en 1775, munten waarschijnlijk ter plaatse ver loren door soldaten uit de talloze legers die in de velden rond het dorp voor een tijd hun verblijf hielden. Vele munten zijn reeds gevonden in de omgeving van Westloon, waar in 1748 een kampement was van de Staatse en Duitse hulptroepen, bij gelegen heid van de Vrede van Aken. Bij deze gelegenheid verbleef hier tijde lijk de Prins van Oranje en zijn opperbe velhebber Maurits van Nassau. Zeer vele van deze „duiten" zijn be waard gebleven en het zou zeker zijn nut hebben, wanneer al deze vondsten op één centraal punt konden worden bijeenge bracht, zoals trouwens zovele dingen, voor ons dorp van geschiedkundig en oudheid kundig belang. Loonopzand. P. A. v. B.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 18