Waalwijkse en Langstraaise Courant BINNEN- EN BUITENLAND jan Tuerlings in Kaatsheuvel zilveren koordirigent Wat voor weer hebt U straks in uw vacantie? VOOR IEDERE BEURS DDII 'n van MAAREN'S DlflL 'nvan „Durf te laten zingen MAANDAG 12 MEI 1958 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 38 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8# 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO' Is er wel één onderwerp waar over meer wordt gesproken dan het weer? Bij de kapper, in de tram en in de trein, altijd is het weer een dankbaar object voor mensen die niet direct iets an ders weten te zeggen. Maar niet alleen als bron voor conversatie is het weer belangrijk. Het is 't ook zondags als u een dagje uit wilt, en helemaal belangrijk wordt het als u met vakantie gaat. Augustus is de regenmaand zegt de een, blijf dan maar thuis. Welnee, zegt een ander, regenen doet het altijd en overal. Vorig jaar ben ik Ï4 dagen in juli weg geweest. Wij hadden toen 2 re genbuien, één van 9 dagen en één van 5 Wij hebben geen stap buiten de deur kunnen zetten, het was ons geld in armoede ver teren. Ja, de regen kan ons in ons landje behoorlijk parten spelen. Vooral de laatste jaren was dat treurig. Eigenaars van pensions en strandtentjes, organisatoren van personeeisuitstapjes, voor stellingen in openluchttheaters, landdagen, muziek- en zangcon coursen zouden u daar alles over kunnen vertellen. Zoals tegen elk ander risico, heeft de mens ech ter ook gezocht om zich tegen regen te kunnen verzekeren en met de zomer in zicht is het mis schien interessant om u daar over iets te vertellen 't Begon in het smalste huis van Amsterdam. Evenals zovele andere vormen van verzekering stond de wieg van de regenverzekering in En geland. Als eerste land van het continent volgden Frankrijk en in 1921 was het mogelijk zich ook in Nederland te verzekeren. Merkwaardig was het, dat de regenverzekering in eerste in stantie als een „reclameverzeke ring" was bedoeld. Heel spoedig bleek echter, dat de werkelijke behoefte aan deze verzekerings- vorm zeer groot was. In ons land werd de regenverzekering geïn troduceerd door Lugt Sobhe Co., welke firma gevestigd is in het smalste huis van Amsterdam. Wanneer u in Amsterdam bent, moet u zelf eens gaan kijken op de Herengracht No. 554. Natuurlijk was de regenverze kering niet direct tot in de per fectie georganiseerd. Allerlei kin derziekten moesten worden over wonnen. In 1928, toen in Am sterdam! de Olympische Spelen werden gehouden, was de pro ductie echter al aardig op gang. In dat jaar werd reeds meer dan 100.000 premie gemaakt. Dit was het gevolg van een enorme publiciteit. Vele artikelen wer den aan deze nieuwe verzekering gewijd. De ouderen onder onze lezers zullen zich dit waarschijn lijk nog wel herinneren. Dat de ze publiciteit de populariteit van de regenverzekering sterk ten goede kwam, is begrijpelijk. Het schadepercentage mocht er ech ter ook zijn. Vele kleine, maar ook vele grote claims werden uitbetaald. Ook de laatste jaren zijn grote sommen uitbetaald. Dat de re genverzekering in Nederland ge handhaafd kan blijven, is dan ook alleen te danken aan de bre de basis, waarop zij rust. Het ui termate natte klimaat in Neder land levert over 't algemeen een niet te best resultaat op. Dat de regenverzekering hier deson danks toch blijft bestaan, komt alleen omdat de maatschappij, waar deze verzekering wordt on dergebracht, niet alleen in Ne derland werkt, doch vrijwel over de gehele wereld. Andere landen met een beter klimaat maken het dus mogelijk, dat de maatschap pij haar regenpolis in Nederland kan handhayen. Op Koninginnedag komt de stroom al los. Het aantal objecten, dat jaar lijks tegen regen wordt verze kerd, neemt steeds toe. Elke ge beurtenis immers, die in de open lucht plaats vindt en waarvan 't succes afhankelijk is van de weersgesteldheid, vormt 'n dank baar object voor de Tegenverze kering In april komit de grote stroom' van aanvragen reeds los. Een voorbeeld is Koninginnedag. Op deze dag worden veel festivi teiten georganiseerd en het zijn vooral de Oranjeverenigingen, die er hoe langer hoe meer toe overgaan de door hen georgani seerde feesten tegen regen te ver zekeren. Vanzelfsprekend is het ook moglijk zich| gedurende lan gere termijn tegen regen te ver zekeren. Vooral specifieke sei- zoenbedrijven zoals hotels en pensions, restaurantbedrijven, dierenparken, zweminrichtingen, botenverhuurbedrijven e.d. ma ken veel van deze mogelijkheid gebruik. Het aantal mogelijkhe den op regenverzekeringsgebied is legio, Naast de reeds vermelde polissen kent men de „VVV-Arn- hem-polis' en de „Vrije-dag-Plu- vius-polis". Dit zijn de polissen, waarbij gedurende een aantal uren per dag dekking wordt ver leend tegen een uniforme premie. Het nieuwste op dit gebied is wel de „vakantie-regenverzekering", welke in juni 1957 werd ontwor pen. Deze vakantie regen verze kering biedt gedurende 7 dagen (dag en nacht) een dekking te gen regenschade, tegen een pre- miie van slechts 10 waarbij de verzekerde zelf kan vaststellen of hij voor een uitkering in aan merking komt of niet. Ga de vakantie beschermd tegemoet. Voor een „Vakantie-Regenpo lis" wordt afgesloten dient eerst nog een keuze gemaakt te wor den uit een van de tien Hoofd stations van het K.N.M.I. Deze Hoofdstations zijn 1) Den Helder; 2) Ypenburg; 3) Vlissingen; 4) Leeuwarden; 5) Vliegveld Eelde; 6) Schiphol; 7) De Bilt: 8) Vliegveld Twente; 9) Eindhoven; Ï0) Vliegveld Zuid-Limburg. Wanneer de nieuwslezer van de A.N.P.-Nieuwsdienst dus op een morgen in de maand juni zegt: „Vliegveld Eelde neer- slag 5,6 mim..." dan kan dit voor u een uitkering van de door u verzekerde dagsom betekenen, waanneer u de „Vakantie-Regen polis" tenminste hebt afgesloten met vermelding van het regen station „Vliegveld Eelde'! Het kan voorkomen, dat in nachtelijke uren een fikse bui precies voldoende millimeters regen brengt om uw uitkering veilig te stellen, zodat u dan de volgende morgen toch nog onder een stralende zon uw vakantie genot kunt beleven. In dat geval hebt u geluk gehadHet kan ook voorkomen dat uw vakantie ge heel in stromen regenwater on dergaat. De uitkering van de „Va kantie-Regenpolis" verzacht dan aan het eind van uw vakantie toch nog iets van uw1 teleurstel ling. En het is bij dit alles toch een waarlijk sportief genoegen oni iedere morgen door uw radio even te horen, hoe uw regen-uit kering er voor staat! Daarbij is het prettig te weten, dat een ob jectief instituut als het K.N.M.I. te De Bilt uw „regen-belangen" beharigt. Maar u moet natuur lijk niet boos worden, wanneer u hoort, dat het op bet door u gekozen regenstation droog was, terwijl het elders regende. Want die kans zit er natuurlijk ook in. NEDERLANDSE MARINE HELPT REBELLEN IN INDONESIË. Eindelijk is er 't grote woord uit, dat iedereen al lang had ver wacht, n.l. dat Nederland i.e. de Nederlandse marine, de opstan dige beweging in Indonesia steunt. Het Indonesische leger heeft donderdag de beschuldiging ge uit „dat de Nederlandse marine daadwerkelijk steun verleent aan de activiteiten der opstandelin gen in de noordelijke Molukken". De woordvoerder van het In donesische leger, overste Pirn- gadie, bevestigde de landing van strijdkrachten der opstandelin gen, vorige week, op Morotai, dat tijdens de oorlog een gealli eerde luchtbasis in de noordelij ke Molukken is geweest. „Deze strijdkrachten, aldus Pirngadie, waren samengesteld uit voorma lig personeel van de Koninklijke Nederlandse Marine, dat door de opstandelingen ip Noord-Celebes is bewapend." Radio Menaao heeft gemeld, dat bommenwerpers van de op standelingen het vliegveld van Ambon opnieuw hebben aange vallen. De startbaan, verkeers- bouwen en dc benzineopslag werden ernstig beschadigd, ter wijl twee geparkeerde vliegtui gen eveneens schade opliepen. GELEIDE PROJECTIELEN VOOR DE NEDERLANDSE KRUISERS. De regering heeft bekend ge maakt. dat de kruisers De Ruij- ter en De Zeven Provinciën zul len worden bewapend' niet gelei de wapens. Deze beslissing is het uiteindelijk resultaat van de nauwe samenwerking tussen de marineleiding en de Amerikaan se military assistance advisory group te 's-Gravenhage, zomede van de Nederlandse militaire missie in Washington piet de au toriteiten in het Pentagon. Deze samenwerking in feite dus het nauwe contact tussen de Amerikaanse en Nederlandse marines leidde in 1957 tot een gezamenlijke studie, waaruit zo wel de wenselijkheid als de mo gelijkheid bleek de Nederlandse kruisers te bwapenen met Ame rikaanse geleide projectielen. On ze grote bondgenoot, aldus de marinevoorlichtingsdienst, zal bij deze nieuwe bewapening aan zienlijk in de kosten bijdragen door de benodigde projectielen en de bijbehorende lanceerinrich- tingen en geleidingsapparatuur in het kader van de wederzijdse bijstand te leveren. De kosten van het installeren aan boord hetgeen op Nederlandse werven zal geschieden zullen door Ne derland worden gedragen. GEEN TEGENSPRAAK TUSSEN HOFSTRA EN WITTE. De socialistische ministerpre sident dr. Drees heeft donder dagavond medegedeeld, dat vol gens het kabinet het woning- bouwprogram voor 1958 niet kan worden verruimd. Deze medede ling is een reactie op de rede, die de socialistische fractieleider mr. Burger op 28 april in Am sterdam bield. Mr. Burger eiste toen, dat er 10.000 woningen extra zouden worden gebouwd. Hij gaf aan hoe het geld er zou moeten ko men en suggereerde, dat als de 10.000 woningen extra er niet zouden komen, dit te wijten zou zijn aan de katholieke minister van Volkshuisvesting, ir. Witte. In antwoord op vragen van de liberale senator De Vos v. Steen- wijk schrijft premier Drees nu, namens alle socialistische, ka tholieke en protestantse minis ters, dat „het standpunt van het kabinet is, dat het totale gesub sidieerde woningbouw program voor 1958 woningwetwonin gen en premiewoningen iïiet boven de 80.000 kan gaan". Tach tigduizend is ook het getal, dat werd genoemd in de Troonrede van september jongstleden. PvdA EIST GEEN 10.000 WONINGEN MEER. Mr. Burger, de socialistische fractieleider in de Tweede Ka mer, heeft dr. Drees, de socialis tische ministerprsident, 6 schrif telijke vragen gesteld over de woningbouw. In de vragen zitten enkele mededelingen van mr. Burger zelf verhuld. 1. Mr. Burger ziet geen moge lijkheden dit jaar 10.000 wonin gen meer te bouwen dan de re gering van plan was. 2. Hij heeft nooit willen zeg gen, dat er 10.000 woningen ex tra kunnen worden gebouwd. 3. Mr. Burger wil slechts, nu de particuliere bouw achterblijft, „een verschuiving ten gunste van de woningwetbouw en de sociale sector van eigen woningbezit". (Volkskrant). VERLIES K.L.M. 6,8 MILJOEN IN EERSTE KWARTAAL. De eerste drie maanden van 1958 hebben de KLM een verlies gebracht van 6,8 miljoen gulden. Dit verlies zou nog aanmerkelijk groter zijn geweest, als niet bij de verkoop van verouderd materi aal een winst was gemaakt van 2,5 miljoen gulden en uit voor zieningen voor belasting niet 6,7 (1.6) miljoen gulden was vrijge vallen. Het eerste kwartaal van 1957 sloot voor het nationale luchtvaartbedrijf met een onbe duidend verlies van 110.000 gul den, terwijl geheel 1957 een net to-winst bracht van 22,8 miljoen gulden. Drie factoren waren oorzaak van de ongunstige ontwikkeling in de eerste drie maanden van 1958: de aanzienlijke gevolgen van de staking der vliegtuigbe stuurders de toenemende invloed van de internationale economi sche terugslag en de gevolgen van het verlies van/ de landings rechten in Djakarta. Zowel de verliezen uit bet wegvallen van de Indonesische landingsrechten als de gevolgen van de piloten- staking zullen voor een belang rijk deel gedekt kunnen worden uit voorzieningen, die in vorige jaren voor dergelijke risico's zijn opgebouwd. In de cijfers over het eerste kwartaal zijn deze verlie zen nog geheel opgevoerd. Aan het einde van 1958 zullen deze voorzieningen aangewend wor den. Daarmee wordt gestreefd naar een redelijke beloning van het kapitaal. IN MAART WERDEN 6570 WONINGEN OPGELEVERD. In Brabant 839. In maart 1958 zijn 6570 wo ningen aan de voorraad toege voegd, zoals blijkt uit gegevens van het centraal bureau voor de statistiek. Dit aantal is 339 lager dan dat van maart 1957, toen 6909 woningen werden opgele- verd. Het eerste kwartaal van 1958 werden 20.056 woningen voltooid tegen 19.208 in de eerste 3 maan den van 1957. Van de in maart gereed geko men woningen werden er 555 als systeemwoning gebouwd. Totaal zijn tot eind maart 1958 sinds de bevrijding 616.64 nieuwe wonin gen gereed gekomen. Het aantal woningen waarvan de bouw in maart 1958 werd aan gevangen, bedroeg 5.76. In de maand maart 1957 werd begon nen aan 8.861 woningen, in het eerste kwartaal van 1958 werd aan de bouw van 14.575 wonin gen begonnen, tegen 23.281 in de overeenkomstige periode van 't vorige jaar. Doordat er in maart 158 meer woningen gereed kwa men dan er in aanbouw werden genomen, liep het aantal in uit voering zijnde woningen terug. Op 1 a'pril 1958 waren 84.336 wo ningen in aanbouw. In Brabant werden in maart 839 woningen opgeleverd (v. j. 930) en in bet eerste kwartaal 2615 (2776). Provinciaal Nieuws MGR. M. OOMENS HUISPRELAAT. De Vicaris-Generaal van het Bisdom Den Bosch, mgr. M. A. OPT OPTICIEN VAN MAAREN P. J. Oomens, is door Z. H. de Paus benoemd tot Huisprelaat. Van deze benoeming heeft de Bisschop, mgr. W. Mutsaerts, te Nijmegen mededeling gedaan na afloop van de plechtigheden, welke daar hadden plaats gevon den bit gelegenheid van de con secratie van de nieuwe kapel van de St. Maartenskliniek. Deze kli niek wordt bestuurd door de Congregatie der Zusters Doch ters van Maria en Jozer uit de Choorstraat te Den Bosch, van welke Congregatie mgr. Oomens directeur is. MEJ. SCHELLEKENS VAN DE KATH. GEZINSZORG ONTVING PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. De grote waardering, die de Katholieke Gezinszorg in ons bisdom] ondervindt, werd don derdagmiddag op de jaarlijkse bijeenkomst in het Bossche Ca sino nog eens geaccentueerd door de hoge onderscheiding, die de diocesane inspectrice, mej. Alice Schellekens uit Boxtel, ten deel viel. Aan het e,ind van deze ge zellige dag werd zij door Mgr. W. M. Bekkers begiftigd met de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice". Mr. F. J. M. van Thiel, voorzitter van het Diocesaan Maatschappelijk Cen trum en Mr. G. M. W. J. van de Ven, voorzitter van de Diocesane Katholieke Gezinszorg, boden de inspectrice hierna hun gelukwen- sen aan. I Mgr. Bekkers wees op de enor- me verdiensten, die mej. Schel- 1 ekens voor het gezinswerk heeft. I Hij zag deze zorg als een vorm van de Christelijke Caritas, om dat de gezinsverzorgsters en -helpsters zich met de liefde van Christus in hun hart inzetten voor de in nood en zorgen ver kerende gezinnen. In het Bossche Bisdom met zijn 363 parochies en zijn ruim een miljoen gelovi gen zijn 597 gezinsverzorgsters en 150 gezinshelpsters werkzaam wat een groot tekort is. De bis schop wenste de feestende meis jes dan ook van harte uitbreiding in getal toe (op naar de 1000) en wees daarnaast op de belangrijk heid van de verdieping van de geest. Een kwart eeuw in uiterst actieve dienst van de muziek Wie zich nader wil oriënteren omtrent het muziekleven in Kaats heuvel over de laatste veertig ja ar, zal bij zijn navorsingen direct al stuiten op de naam van de heer J. F. C. Tuerlings. En gaande weg zijn speurwerk zal hij moeten vaststellen, dat deze Tilbur- genaar, die zich 46 jaar geleden in Kaatsheuvel vestigde, voor het Kaatsheuvelse muziekleven een grote stimulans is geweest en dit op een peil beeft weten te brengen, dat ver buiten de gemeente grenzen bewondering heeft afgedwongen. Op 6 mei j.l. was het 25 jaar geleden, dat Jan Tuerlins door pas toor Völker werd benoemd tot directeur van het kerkkoor van de parochie St. Jan te Kaatsheuvel als opvolger van de heer Bart van Rooij. Dit bijzondere jubileum zal op Hemelvaartsdag a.s. worden gevierd, en hoewel iedereen in en om Kaatsheuvel wel weet wat Jan Tuerlings voor „de zang" in Kaatsheuvel heeft gedaan, menen wij toch, dat dit jubileum alle aanleiding geeft de verdiensten van de heer Tuerlings in het muzikale vlak in het licht van de publiciteit te zetten. Zes en veertig jaar geleden is het dus, dat Jan Tuerlings zich in Kaatsheuvel vestigde, en het was de muziekkenners en -lief hebbers al spoedig duidelijk, dat zij met deze migrant uit Tilburg iemand gekregen hadden, die niet alleen een grote belangstel ling voor de muziek had, maar ook over een stem beschikte, die men in Kaatsheuvel heel goed kon gebruiken. En zo werd hij dus al gauw bij het kerkkoor in gelijfd. Jan Tuerlings was er echter de man niet naar omi met zijn grote verknochtheid aan de mu ziek en zijn grote energie alleen maar genoegen te nemen met „meezingen". Hij wilde meer, hij wilde in Kaatsheuvel een koor, waarop men met recht trots kon zijn. En dat koor kwam er ook in de gedaante van „Bel Canto", waarvan de oprichting 30 jaar beleden plaats had. Dank zij de kundige en bezielende leiding van Jan Tuerlings kwam dit koor al spoedig tot opvallende successen, (met als hoogtepunt een 2e prijs in totaal naast enkele dagprijzen op een con cours te Zeist, waaraan door de 50 beste koren uit het land werd deelgenomen. Ook binnen de ge- mleente was „Bel Canto" bijzon der actief en bij festiviteiten, ju bilea e.d. werd er; nooit vergeefs een beroep op de medewerking van het koor gedaan. Twee jaar geleden heeft Jan Tuerlings de leiding over dit koor overgedra gen aan de heer Nieuwenhuizen, die de nu niet eenvoudige taak heeft Bel Canto op hetzelfde ni veau te handhaven. De thans 70-jarige en nog al tijd vitale en actieve Jan Tuer lings is nu bijna 4ö jaar lid van het kerkkoor van de St. Jan om precies te zijn op de feestdag van St. Caecilia in nov. a.s. waarvan 25 jaar als directeur. Zijn eerste daad na zijn benoe ming tot directeur onder pastoor Völker was de oprichting van 'n jongenskoor, eni dat jongenskoor is altijd z'n grote trots geweest, omdat hij er in geslaagd is daar van een koor te maken met een prachtige klank en voordracht. Er bestond tussen de onderwij zer Tuerlings en de jongens een hecht contact en daaruit vooral valt het te verklaren, dat biij dit jongenskoor op een zo voortref felijk peil heeft weten te bren gen en waarmee hij in totaal sa men met het kerkkoor een 10-tal missen op prachtige wijze tot uitvoering beeft gebracht. Twee jaar geleden heeft de heer Tuer- lings'de leiding over dit koor uit handen moeten geven, omdat er sinds zijn pensionering niet meer dat hechte contact bestond met de school als voorheen. „Het is nog altijd mijn grootste hart zeer", zei hij ons, toen wij dezer dagen 'n praatje met hem maak ten naar aanleiding van zijn ju bileum. „Het jongenskoor be staat nu helaas niet meer en bij gebrek aan een repetitor kan er van een her-oprichting ook niets meer komen", voegde Jan Tuer lings er direct aan toe. Achter zijn woorden proefden wij de gre tigheid om nog weer eens op nieuw te beginnen met het jon genskoor. De uiterste zorg besteedt de heer Tuerlings aan de klank en de voordracht van het koor. „Durf de mensen te laten zin gen", is zijn devies, „zing een vi vo als het staat aangegeven!" En iedereen, die wel eens een meer stemmige Mis in de Kaatsheu velse St. Jan heeft horen zingen, weet dat Jan Tuerlings deze lan ge kerk „vol" durft te laten zin gen. Voor zijn grote verdiensten als koordirigent gaat Jan Tuerlings donderdag a.s. gehuldigd worden, en verdiend gehuldigd worden, want hij heeft zijn, muzikale be gaafdheid, zijn energie en zijn vrije tijd voor een zeer belangrijk deel in dienst gesteld van de ver- bevenste dienst, die men zich kan denken: de dienst aan God. Er zal donderdag in de St. Jan om 10.15 uUr 'n plechtige 'Hoog mis tot intentie van de zilveren jubilaris worden opgedragen, waarna in Euphonia een feest- vergadering zal worden belegd, welke ook zal worden bijgewoond door het kerkbestuur van de St. Jan. En in deze vergadering zal men Jan Tuerlings ongetwijfeld de dank en de waardering betui gen, die hij door zijn werk heeft verdiend, waarbij men mevrouw Tuerlings en de verdere huisge noten van de jubilaris zeker niet zal vergeten, omdat zij hem zo dikwijls in de huiselijke kring hebben moeten missen en nog missen, want Jan Tuerlings mag dan 70 zijn, hij is nog met geen stok aan' het rusten te krijgen. En misschien is het zo ook wel het beste, want een mens z'n lust is een mens z'n leven. Wel heeft hij de leiding van het „gregori aans" overgedragen aan de heer P. Valk. Ook wij wensen de heer Tuer lings die tussen twee haakjes dit jaar ook zijn 40-jarig huwe lijksfeest zal vieren) van harte geluk met dit zilveren jubileum. Let er morgen eens op, hoe BROMFIETSERS met onver minderde snelheid een kruispunt oprijden. Ook dat is onvoorzich tig rijden, want tien tegen één. dat ze dan niet op juiste veilige wijze de verplichte voorrang zul len kunnen verlenen. Voorzichtigheid geeft meer veiligheid DEECHDIMI TZUIDE DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 :H TILBURG BREDA \T 25 MARKT 32 NWE GINNEKENSTR. 23

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1