VROOM DREESMANN P»-- woens 89' prijzen 340 95e Bloed is 'n zeer bijzonder vocht parte ótrepen^ GROTERE WEERBAARHEID met minder kosten 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 12 MEI 1958 2 mm DEN BOSCH TILBURG - HELMOND SCHRIL LICHT OP ONZE DEFENSIE-UITGAVEN Wie kaatst moet de bal ver wachten. Dit zullen velen gedacht hebben, toen de veel besproken majoor K. door het Hoog Mili tair Gerechtshof' werd vrijgespro ken en onmiddellijk daarop mi nister Staf door de Tweede Ka mer ter verantwoording werd geroepen over zijn beleid inzake het Directoraat Materieel Land macht. Aanvankelijk leek het er op, alsof een majoor door zijn optreden een smet had geworpen op ons defensie-apparaat, maar nu blijkt, dat dit apparaat er al lerminst smetteloos uitziet. De organisatie van ons mili taire apparaat komt op een kri tiek moment onze aandacht vra gen. Immers, het is juist het de partement van defensie, dat elk jaar een enorm bedrag van ons nationale inkomen opslokt. Per jaar stroomt er anderhalf mil jard gulden door de verdedi gingskanalen van ons land en als die kanalen lek zijn, moeten de gaten spoedig worden gedicht. Wellicht is het dan mogelijk de geldstroom in deze richting ge deeltelijk te verminderen zonder dat de kracht van onze defensie in gevaar komt. Hierbij zinspelen wij niet op het tegengaan van fraude, alhoe wel dit hoofdstuk vanzelfspre kend niet mag worden vergeten. Wel denken wij aan een reorga nisatie van alle bureaus, direc toraten en andere organisatori sche eenheden binnen defensie- verband. Een voormalig direc teur van het Directoraat Materi eel Landmacht, waar de belang rijkste inkopen voor ons leger worden gedaan, verklaarde^ in de genoemde rechtszaak, dat 't niet vreemd was, wanneer een ge schatte aankoop van 52.000. aan materiaal tenslotte 350.000 moest kosten. Kopen is vakwerk. Dit werpt een schril licht op de vakkennis van de leider(s) van dat bureau, waarvan men de omzet vergelijken mag met de grootste ondernemingen in het land. Het geeft eveneens te den ken, als dè advocaat-fiscaal over voormalige inkopers voor onze defensie zegt, dat deze heren op hem geen betrouwbare indruk hebben gemaakt. Uit deze ver klaringen kan men een idee krij gen, hoe het met de controle en het toezicht is gesteld op met 't uitgeven van grote sommen aan belastinggeld belaste figuren, die toch heus niet', zo slecht zijn ge salarieerd, althans veel te goed voor de prestaties die zij op de door hen bezette post leveren. Deze hoofdofficieren hebben ze ker niet altijd schuld aan de door hen gemaakte fouten. Zij zijn niet bekwaam voor dit werk. Ze worden toch maar benoemd en de belastingbetalers kunnen er voor opdraaien. Er is meer. Pas nu geeft de mS- nisteif toe, dat het rammelt in 't Directoraat jMaterieel Land macht. Hij heeft aan een parti culier efficienncy-bureau nu een opdracht gegeven tot reorganisa tie. Verder erkent de minister, dat er reeds jarenlang een tekort bestaat aan'voldoend technisch geschoold hoger personeel bij de ze dienst. Het Kamerlid generaal Calmeyer vond het onverant woordelijk dat hoofdofficieren, die geen verdere promotie kun nen maken, tenslotte maar als non-valeurs blijven zitten. De minister antwoordt daarop dat het niet gemakkelijk is, hoofd officieren naar het particuliere bedrijfsleven te doen afvloeien. Wat een wonder met een speci alisatie in het hanteren van wa penen en een commercieel in zicht als werd geconstateerd! Dan is dus de oplossing dat men deze mensen maar wat inkopen laat doen. Helmen en gasmaskers. Er is in de Kamer gesproken over het afkeuren van een order helmen. Het ging over een aantal van meer dan 200.000 stuks. De levering werd aan een Neder lands bedrijf gegund. Later moest een groot deel van deze helmen worden afgekeurd, omdat de ko gels er door gingen als' 'n warm mes door de boter. Het bedrijf, dat als leverancier was aangew- zen, had met moeilijkheden in zake de staal leverantie te kam pen en was op de levering niet ingesteld. Daar kwam men toen pas achter! Een volgende kwestie betreft de levering van ondeugdelijke gasmaskers. Deze waren van zo danige kwaliteit, dat volgens een Kamerlid de soldaten bij het ver trek uit de kazernes smalend op merkten, dat ze de maskers maar thuis zouden laten; die deugden immers toch niet. Na dit alles zouden wij de taak van onze nieuwe Nationale Re serve eens nader kunnen be schouwen. Dit instituut van vrij willige vechtjassen zal blijkbaar worden gedegradeerd tot een ap paraat met aanvullende bewa kingsdiensten. Grote ontevreden heid in de Tweede Kamer. Ondermijnd moreel. Aan 't slot, van onze beschou wing dienen we ons als goede Nederlanders de vraag te stellen hoe de uitwerking van dit alles is op het moreel van onze solda ten. Is het bij het bestaan van dergeliike toestanden .mogelijk, dat er een sterke strijdmacht op gebouwd wordt? Is het niet zo, dat men onze defensie op papier uitstekend organiseert, maar dat in de praktijk alles rammelt? Mag men bij dergelijke toestan den verwachten, dat wij in het uur van gevaar met vertrouwen de vijand tegemoet kunnen tre den? Het heeft er alles van alsof de regering wil zeggen: wij ge ven anderhalf miljard per jaar uit, dus is de zaak in orde. Het gaat beslist niet om dat geld uit geven, maar om de vraag of er een weerbaar apparaat mee op gebouwd wordt. In de tijd toen er een nieuwe regering werd gevormd, is er ernstig beraadslaagd over de vraag, of er op defensie ook be zuinigd kon worden met behoud van de gevechtskracht van ons leger. Minister Staf heeft toen gemeend zijn verantwoordelijk heid niet te kunnen aanvaarden, wanneer de defensie-uitgaven be snoeid werden. Hij beriep zich daarbij ook op onze verplichtin gen in NATO-verband. Wij vra gen echter: gaat het bij die ver plichtingen om het uitgeven van een bepaalde som aan de verde diging of gaat het om de levering van' n bepaalde gevechtskracht? Er zullen niet yeel landgeno ten zijn, die zich niet bewust zijn van Het grote gevaar, waarin de westerse wereld zich constant bevindt. Wij moeten dus wel een sterke strijdmacht opbouwen. Daarvoor stelt ons volk 1500 mil joen gulden of meer per jaar be schikbaar, in het vertrouwen dat dit beid zo zuinig mogelijk za] worden besteed en dat er een zo sterk mogelijk leger en een flin ke zeemacht mee zal worden op- gbouwd. Dit is niet gebeurd en nu is daarbij nog de economische omslag gekomen, die tot gevolg zal hebben, dat ons nationale in komen zal verminderen. Drastische hervormingen noodzakelijk. Daling van het nationale in komen leidt tot een verminde ring van de belastingopbrengst. Dit betekent, dat er over de ge hele breedte op onze begroting bezuinigd moet worden, ook op defensie. Met het voorgaande als voorbeeld zal niemand in ons land de overtuiging hebben dat er op de verschillende onderde len van onze defensie niet bezui nigd zou kunnen) worden zonder dat de defensieve gevechtskracht van leger en vloot daar onder lijdt. Er moet een coördinatie kó m-en van het technische en eco nomische beheer van onze strijd middelen. Er moet overwogen Worden of cr niet meer specialisten in dienst genomen moeten worden desnoods tegen een hoger salaris dan thans wordt gegeven. Wij moeten overwegen, of het geen voorkeur verdient het beroeps leger te versterken, desnoods met meer kosten. Wanneer men de sleutelposities in het organisa torisch geheel laat bezetten door deskundigen, dan zal dit bij een hogere salariëring altijd goedko per zijn dan het toelaten van half-geschikte of onbekwame krachten op posten waar belang rijke beslissingen moeten worden genomen. Er moet, kort gezegd, een einde gemaakt worden aan elke vormvan geldsmijterij in ons defensie-apparaat. Hierbij kan dan tevens over wogen worden, in hoeverre een verkorting van diensttijd tot ver mindering van gevechtskracht zal leiden. Zijn er thans geen gro te groepen dienstplichtigen, die een deel van hun kostbare tijd met nietsdoen doorbrengen? En schaadt dit niet onze nationale produktie en daarmee onze eco nomische weerbaarheid, die ten nauwste met de militaire samen hangt? In brede kringen van ons volk bestaat er grote ongerust heid over de toestanden in ons leger en deze ongerustheid zal pas verdwijnen, als er grote op ruiming wordt gehouden. Aan de noodzaak van die opruiming zal niemand twijfelen. Drs. H. EXAMEN VOOR INSTRUC TEURS RIJSCHOLEN. Minister Algera heeft een wij ziging aangekondigd in het we genverkeersreglement, waardoor nieuwe eisen worden gesteld aan de instructeurs van autorijscho len. Deze wijziging is in 't laat ste stadium van voorbereiding. Volgens het ontwerp zullen de veiligheidseisen voor het doen besturen onder toezicht met eni ge nieuwe eisen worden uitge breid. De belangrijkste hiervan is volgens de minister dat de toe zichthouder in het bezit zal moe ten ziin_yan een verklaring van bijzondere rijvaardigheid, verkre gen na het afleggen van een exa men, waarvoor de eisen zwaar der zijn dan die voor het norma le rijexamen. Op de tweede plaats zal de instructeur de beschikking boeten hebben over een tweede rempedaal, waardoor hij indien nodig kan ingrijpen. Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Het Renbaanschandaal van Epsom door: Percy King 12). „Ik wil het proberen, sir. Veel wijzer wordt u er niet door, want zo nauwkeurig heb ik hem niet opgenomen." En dat bleek uit de beschrijving, die de witkiel de defective gaf. In gedachten liep Ashworth 't station uit. Het vage signalement sloeg op honderden goed-gesitu- eerde Londenaars zelfs op Eustace Eraser. Hij grinnikte zachtjes. De degelijke compag non van zijn nóg degelijker oom! Maar eensklaps keek Ashworth weer ernstig en diepe rimpels groefden, zich in zijn voorhoofd. Toen Ronald Ashworth, fla enige spoedeisende zaken afge daan te hebben, om over vijven ziin kantoor in Hasker Street binnenstapte, trof hij zijn assis tente, Myra Farlane, nog aan. De plotselinge dood van haar vader, een inspecteur van de Yard, had het meisje onverwacht voor de noodzakelijkheid gesteld haar brood te gaan verdienen. Ashworth had juist het compag nonschap met Gibbins en Fraser er aan gegeven, zich als detecti ve gevestigd en om een secreta resse geadverteerd. Myra Farla ne solliciteerde, werd ontboden en aangenomen. In de doop van het jaar dat ze nu bij hem werk te, was Ronalds belangstelling voor het knappe meisje tot vriendschap uitgegroeid en deze vriendschap was hard op weg zich in een dieper gevoel om te zetten. Hij had een zwak voor bekoorlijke vrouwen. Bekoorlijk was Myra Farlane met haar weelde van rossig haar, waar over een mat-gouden glans lag, haar prachtige ogen van een on gewoon grijs, die een nuance van groen kregen als zij zich op wond. Eigenlijk was de zaak zó dat Ashworth alles wondermooi aan zijn assistente vond. Een jonge man, in dit stadium aan geland, is voor de vrijgezellen- staat verloren. ..Te bent te laat. Ron!" beeroette zij hem. Als ze samen waren gingen ze vertrouwelijk met elkaar om. ,,Ik heb alle plaatsen opgebeld waar ik dacht, dat je wezen kon, maar zonder resultaat. Stephen Quilter had geen tijd of geen lust om op je terugkomst te wachten." „Sjongen! Had Stephen Quilter zoveel haast? Ze zou zeggen!" Myra keek verwonderd. Ze had verondersteld, dat de mededeling een tegenvaller voor hem zou geweest zijn. „Je doet alsof je k weet niet hoe dit in de cliënten zit!" „Om er een als Quilter te kunnen behouden, zou 'k de knepen van 't spiritisme moeten kennen. Orakel taal, niet? Direct komt de nuchtere verklaring. Eers zijn boodschap. Hij heeft mijn diensten in verband met „de kus van Eros" niet langer nodig, wel?" „Geraden. Hij bedankte je voor je bereidwilligheid. Er is, zei hij, met de robijn iets gebeurd, dat de toestand radicaal gewijzigd heeft. Quilter haalde zijn portefeuille te voorschijn, 'k Dacht niet anders, of hij wilde een troostprijs voor je achterlaten. In- plaats daarvan gaf hij dit." Ze stelde Ashworth een blauwe kaart ter hand. „Een uitnodiging voor 't bal-mas- qué vanavond in de Windsor Rowing Yacht Club, ten bate van de Lon- dense bleekneusjes". Ronald grin nikte. „Zo'n stille weldoener! Had hij ook voorkeur voor 't maskerade pakje, waarin ik verschijnen zal?" „Dat had hij zeker", knikte Myra Farlane. „Quilter drong er op aan, dat je in 't costuum van clown komt." „Is de vent betoeterd! Hij mag van geluk spreken, dat ik er niet was! 'k Had hem bij de kraag gepakt en vierkant de deur uitgebonjourd! Dat ik 't er in Llew belabberd afbracht, is waarachtig niet alleen mijn schuld! In elk geval ontzeg 'k hem 't recht, me voor clown aan te zien!" „Quilter was doodernstig, Ron. Hij zal de eerste de beste vermomming genoemd hebben, die hem te binnen schoot - een vermomming boven dien, die licht opvalt. Neen, hij had in de verste verte niet de bedoeling je te beledigen. Quilter zit over iets in de piepzak, en lelijk ook. De man leeft op zijn zenuwen, 'k Moest je op 't hart drukken, vooral van zijn uit nodiging gebruik te maken." Ashworth zweeg, in nadenken ver zonken. Eindelijk zei hij: „Best mo gelijk, dat je gelijk hebt. Van welke kant ik 't beschouw - 't blijft een gek zaakje, 'k Kan er tot nu toe geen touw aan vastknopen." „Geen slot, of er past een sleutel op, Ron." „Hier zal 'k een dikke sleutelbos op moeten proberen, jonge dame, en dan is 't nog de vraag, of de passen de er aan zit. Mijn onderzoek van vandaag heeft 't aantal problemen al- Deze woorden werden gespro ken door Mephistopheles bij het ondertekenen van zijn contract met doctor Faust. Dergelijke overeenkomsten konden met geen andere inkt worden bekrachtigd en zij waren dan ook voor de eeuwigheid geldig. Uit dit voor beeld blijkt duidelijk met welk een ontzag, vermengd met vrees en bijgeloof, de mens van alle tijden en van alle rassen de ge heimzinnige rode vloeistof „de drager van het leven", naar hij niet ten onrechte vermoedde, be schouwd heeft. Talrijk zijn de woorden, uitdrukkingen en ge bruiken die daaraan herinneren. Ook wij, mensen van de twin tigste eeuw, staan met respect tegenover dit wonder en de fei ten die de wetenschap ons ken baar heeft gemaakt, hebben die eerder verdiept dan verminderd. In één minuut doorstroomt 'n bloedgolf voortgestuwd door het hart ons gehele lichaam, door alle slagaderen, microsco pisch dunne haarvaten en slag aderen, zonder één plekje over te slaan. Waar géén bloed komt, begint verstikking, vergiftiging, verval, treedt de dood binnen. Levensbloed! Wie er te veel van verliest, sterft. Soms, als de medicus tijdig kan ingrijpen, kan de vijand worden terugge drongen en één van de sterkste wapenen is... bloed. Gezond men senbloed, dat dus dag en nacht op ieder uur, op alle plaatsen waar mensen wonenv beschik baar dient te zijn. Het is er in onze landen veel al, dank zij hen die hun plicht van naastenliefde verstaan heb ben en zich tijdig als donor bij de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis heb ben aangemeld. Tijdig, want als de nood dikwijls als een dief in de nacht komt aankloppen, is er geen tijd meer om toegeschoten .le vensredders op bepaalde eigen schappen geneeskundig te on derzoeken. Daarom, wie een me demens van de dood wil redden, doe het nu, nu 't nog tijd is. Een briefkaart aan het Roode Kruis, een telefoontje desnoods, opent voor u de gelegenheid een leven te redden. Wie eenmaal, na geneeskun dig onderzoek, als donor is aan vaard, heeft kans dat hij twee maal per jaar wordt opgeroepen om een halve liter bloed af te staan. Dat kan hij gemakkelijk doen uit de reserve die zijn ge zonde lichaam in voorraad heeft en die geleidelijk weer wordt aangevuld. De gehele operatie bestaat uit 't gemakkelijk plaats nemen op een rustbank, de arm ontbloten, een prikje (géén erg pijnlijke prik!) voelen en na een minuut of vijf weer opstaan en een kopje pittige koffie drinken. Dat is alles. Ondertussen is uw kostbare bloed, door toevoeging van een bepaalde stof tegen stollen be hoed, al op weg naar de patiënt, die nu na een geslaagde operatie mede door Uw hulp een re delijke kans maakt er weer bo venop te komen. Mogen wij u met dit resultaat van harte feli citeren? Er zijn gevallen waarin het toedienen van vers bloed niet mo gelijk is. Gelukkig is ook hier voor een oplossing gevonden. Uit het bloed wordt een prepa raat bereid, het bloedplasma, dat geruime tijd kan worden bewaard en bij rampen en oorlogen levens kan behouden. Maar ook hier voor is gezond mensenbloed no dig en ais u gezond bent, waar wacht u dan eigenlijk op; toch O]) het ogenblik dat het te laat zal zijn? Als u zich dan uw verantwoor delijkheid bewust zoudt worden, wat zoudt u een spijt hebben in katoen wéér uitgebreid. Op Gower Place is geen Stephen Quilter bekend. In 't adresboek vond 'k negen Quilters met S als voorletter. Alphabetisch ge rangschikt: één Salomon, één Sa muel, vier Simons, één Sophia, twee Stephens, 'k Heb er een kapitaal voor verreden. Natuurlijk ging 't alleen om de twee Stephens. De één is kroegbaas in Pixley Street, Poplar. We laten hem rustig zijn gif tappen. De ander is stuurman op de grote vaart en zwalkt ergens tussen Rio de Janeiro en Montevideo. Kom dus evenmin in aanmerking. Maar - maarAshworth legde een vin ger tegen de rechter neusvleugel. „Drie jaar geleden is een Stephen Quilter in de buurt van Chathma door een ongeluk om het leven geko men, Als 'k me niet vergis is 't om deze sinjeur te doen." Myra Farlane schoot in een lach. „Niet netjes van wijlen Stephen Quil ter, om na drie jaar de boel nog op stelten te zetten!" i „Daarom had ik 't over spiritisti- sche knepen. We komen aan een nieuw belangrijk punt. In Llew was 'k er getuige van, dat Blanche Whit- lock en Herbert Clarke elkaar in de haren vlogen. Daarbij werd een naam genoemd: Crompton. 'k Was zo for tuinlijk, uit te vissen, dat een Stephen Quilter werkzaam geweest is op kan toor van de firma Crompton Val- lery, commissionairs in effecten, Gra- cechurch Street. Dezelfde Quilter, die destijds verongelukte, 'k Stak bij de firma mijn voelhorens uit, maar ze waren niet bijster mededeelzaam. Overigens een zeer respectabel huis." „Er zijn heel wat Cromptons in Londen." „Doch maar één, die een Stephen Quilter in dienst had! 'k Ga morgen in die richting verder neuzen. Dan heb ik een visite afgestoken bij Blan che Whitlock. Ze woont in een buurt, bij toneelmensen nogal in trek - Battersea Park Road, 't Ontbreekt onze jonge dame niet aan veelzijdig heid. Ze is bijvoorbeeld lid van de London Aeroplane Club, bezit een sportvliegtuig en gebruikt dit voor haar verdachte uitstapje naar Llew. Geen wonder dat ze mij op de terug reis met stukken sloeg. Blanche lach te vrolijk, toen 'k haar beschuldigde, „de kus van Eros" achterover ge drukt te hebben. Natuurlijk heb Tc geen schijn van bewijs. Al had ik 't, dan weet ik nog niet, in hoever 'k haar er iets voor maken kan. Neen, 't juffertje valt helemaal niet in mijn smaak. Ze is ongelooflijk eerzuchtig en lijkt me niet bepaald scrupuleus, als ze die eerzucht wil bevredigen. (Wordt vervolgd). ALLEEN GELDIG WOENSDAG 14 MEI GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN. Graslinnen lakens en slopen, met royale ho telsluiting en brede bovenzoom, goede kwaliteit. 180 x 220 cm. S.90 150 x 220 Al5 60 x 70 1.60 Sportieve damesbla zer, 1 rij model, ge heel op satijn gevoerd. In de kleuren licht en donker marineblauw. Maten 34-46 2675 Prima interlock damesslips, met zeer goede pasvorm, In de maten 40 t/m 48 Heerlijk zacht om op te staan en bovendien antislip is een schuimplastic badmat. Keuze uit verschillende pasteltinten. Maat 40 x 60 cm. Nu slechts O 4T Plastic tuinslang, voorzien van onbreek baar hostyleen water diefje. verstelbare wa tersproeier en slang klemmen. Geschikt voor tuin, het wassen van auto's, ramen etc. Geheel compleety«90 lengte 10 meter Leuke vlotte hoedjes, van laize, met organza garnering. Verschillen de modellen, in de nieuwste g90 modekleuren 3 Fleurige nylon shawls. In lang met bajadère strepen of het zeer moderne vierkante model, groot genoeg om als hoofddoekje te dienen 25 Truman shirts, in TT model, met sport- voorstellingen, in div. kleuren, exclusief voor V D. Voor jongens 4-14 jaar. Voor van 14 jaar 4.85 Voor 4 jaar Speciale aanbieding bruine en beige kin dermolières, met de bekende ijzersterke „Solidor" rubberzolen. Maten 32-35 5.95 28-31 5.25 24-27 4.25 22-23 3.25 45 20-21 JL Satijnen bustehou ders, met doorgestik te ondercups, mooie kwaliteit, maten 2 t/m 5. «a 55 In wit Bijpassende jarretel- gordel, maten 62 t/m 70. In wit 1.55 Een koele drank smaakt heerlijk in zo'n prachtig limonade glas, met origineel decor, 5 verschillende kleuren, «j 35 6 stuks voor I Uw kinderen hebben veel plezier met deze zelfvliegende aero- copter met draaiende vleugels, welke wordt opgelaten als een vlie ger aan QPc een touw 3 Boterhamworst, erg smakelijk, 200 gram Huishoudthee, zeer goede melange, 200 gram -■ §i H.SO V. HEUVELSTRAAT 45 TILBURG

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2