Waalwijkse en Langsiraatse Courant KAATSHEUVEL Tilburg heeft grote plannen. Frans Elshout te Drunen, hartelijk gehuldigd als Zilveren Brandweer-commandant COMMUNÊEGESCHEMKEH STASSAR WAALWIJK KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 Drunen 11 Middenbrabantsa gemeenten werken samen |n „Streekraad". Kanaal van Tilburg naar|de Waalwijkse Haven. Heusden Vlijmen i. MAANDAG 12 MEI 1958 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO \M SET ZÜI 81e JAARGANG No. 38 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8# 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO' EEN GEZELLIGE EN LEERZAME AVOND. De firma P. de Jong-de Jager bood' donderdag j.l. zijn klanten een cabaret-show-avond aan, die een groot succes is geworden zowel voor de firma als voor het optredend ca baretgezelschap Adrie v. Oorschot, Tineke v. Leer, Ineke Veenhoven en Justis Jesayes. In een uiterst ver zorgd programma werd het publiek twee uren amusement van zeer goed gehalte gepresenteerd en de band tussen de firma en de afnemers ver sterkt. De organisatoren verklaar den dat deze avond uitblonk boven vele in grote theaters gegeven. De opkomst was zeer groot en het pu bliek belangstellend en zeer vol daan. WEDVLUCHT PONT ST. MAXENCE. Met 635 duiven vloog de K.P.V. zondag vanuit Pont St. Maxence; af stand 315 km.; lostijd bij z.-w. wind. Eerste duif 1.15.10 uur n.m.; laatste d'uif 1.50.48 uur n.m. Eerste 70 prijs winnaars: 1 J. v. Wanrooij; 2 C. de Bondt; 3, 30 ,43 L. Mosselveld; 4, 7, 45, 61 Jac. Vloemans; 5, 30, 51 Jan Voogd; 6 Jos Dirksen; 8 Jac. Hoeve- naars; 9, 50 M. Lensveld; 11 Jac. v. Boxtel; 12 M. Klein; 13, 61 Fr. Da- men; 14, 23, 65 L. Hamers; 15 M. v. d. Velden; 16 Jan Vesters; 18 M. v. Boxtel; 19 J. v. Heeswijk; 20, 32 P. Stokkermans; 21, 57 C. v. Boxtel; 22 H. Hesselmans; 24 H. v. Nieuw- stadt; 25, 37, 54 J. v. Riel; 26 M. Ver vers; 27 P. Schoenmakers; 28, 44, 63 W. C. Hamers; 29 W. Oomes; 31 Ant. Heijs; 34 H. Snoeren; 35, 47 Jac. Klerx; 36 H. v. Helvoirt; 38 A. Ver hoeven; 39, 55 Fr. v. d. Assem; 40 C. Pullens; 41 J. Muizelaar; 42 B. de Rijken; 46 J. v. d. Linden; 48, 58 M. Soeterboek; 49 J. v. Boxtel; 52 H. Snoeren; 53 A. de Bie; 56 A. v. d. Hoven; 59 Jan v. Dongen; 64 B. Ves ters; 66 L. v. d'. Ven; 67 Th. Netten; 68 Jo Hamers; 69 Cor Laros; 70 G. v. d. Linden. JAARVERGADERING ST. WILLIBRORDUS. Op vrijdag 9 mei heeft de afd. Kaatsheuvel haar 51e jaarvergade ring gehouden. Op deze goed be zochte vergadering begroette de voorzitter op de eerste plaats de on langs voor deze afdeling benoemde geestelijk adviseur kapelaan Pas, die voor de eerste maal de jaarvergade- ringmeemaakte. De voorzitter sprak de hoop uit dat de afdeling in hem een goed leidsman gekregen heeft. Na dit openingswoord van de voor zitter werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester voor gelezen en met algemene stemmen goedgekeurd. Daarna volgde huldi ging van de jubilarissen, door dis trictsbestuurder vriend Gubbens. Als jubilarissen mocht hij begroeten W. v. Mosselveld en J. Kleindijk als vijftig, A. Hendriks en C. Dinge- mans als veertig, en voor,z. Groot- swagers, J. Laros en H. IJpelaar als 25-jarigen. Laatstgenoemde werd nog op bijzondere wijze gehuldigd', omdat hij tevens YlVz jaar bestuurs lid was. Aan de jubilarissen werden resp. wandborden en insignes uitgereikt. Na deze huldiging kreeg de algeme ne secretaris van de Bond, vriend Nooij, het woord, die als onderwerp „de noodzakelijkheid van de Vak bond in verband met de huidige werkgelegenheid" gekozen had. In zijn rede herinnerde spreker vooral aan de geestelijke zaak, die de ar beiders óók in de bedrijven te ver vullen hebben. Ook het veilig stel len van de rechtspositie van de werknemer bracht hij ter sprake en tot zijn voldoening kon hij con stateren dat de vakbeweging in de dagen van hoogconjunctuur een goe de politiek gevoerd heeft, en haalde als voorbeeld aan de totstandko ming van de W.W. en het ontslag recht. Spreker vond onder de aan wezigen een aandachtig gehoor. Na vriend Nooij sprak adviseur Pas nog een kort woordje. Ook hij benadrukte de taak van de katho lieke arbeider in het gezin en op de bedrijven. Hierna sloot de voorzit ter de vergadering met een dank woord aan allen die hebben meege werkt, om deze jaarvergadering goed te doen slagen. AGENDA. Maandag 8 uur n.m. repetitie kon. erk .harm. Apollo, zaal W. Smit; 8 uur n.m. repetitie kon. erk. harm. St. Jan, zaal P. v. Dun. Dinsdag 7.30 uur n.m. repetitie r.k. Par. Zangkoor St. Jan, in de kerk. Woensdag 8 uur n.m. repetitie harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia; 8 uur n.m. Apollo-Theater „Storm over Perzië", toegang 14 jaar. Donderdag 6 en 8.30 uur n.m. Apollo-Theater, programma woens dag. UITVOERING BLINDENTONEELGROEP. Gaarne vestigen wij de aandacht op dë uitvoering, 'elke morgen avond om 8 uur in u-o Apollo-Thea ter zal worden gegeven. De blin- dentoneelgroep uit Grave zal dan 'n opvoering geven van het toneelspel van J. Fabricius „Het rechte spoor". Aan deze uitvoering zal medewer king worden verleend door 't Kaats heuvels Revue Orkest. De baten van deze uitvoering komen geheel ten goede aan het Blindeninstituut te Grave, en wel met name voor de samenstelling van een blinden-bi- bliotheek. Ongetwijfeld' zullen velen een bijdrage aan dit prachtige doel willen geven door deze ongetwijfeld fraaie uitvoering morgenavond te bezoeken. ZONDAGDOKTERSDIENST. Op donderdag a.s. (Hemelvaarts dag) wordt de praktijk van de dok toren Wijtenburg en Raaijmaakers te Kaatsheuvel waargenomen door dokter A. de Vries, v. Rijckevorsel- straat 6, Loon op Zand, tel. 04166 - 250, spreker noemde het onder zulk een com mandant zeer prettig werken. Spreker bood als blijk van waardering een fraai wandbord aan en mevrouw Elshout, die ook in de hul de werd betrokken, kreeg bloemen. De heer Haarman, technisch leider der regionale brandweer, huldigde de jubilaris als een eenvoudig en rechtschapen man. Ook deze had een fraai gesechenk. De ondercommandant de heer Portier prees de jubilaris om de prettige wijze waarop men samenwerkte om de paraatheid steeds nog hoger op te voeren. De jubilaris zelf dankte voor de hulde welke hem deze middag werd gebracht. Een hulde die volgens spreker, hij doorgaf aan het gehele korps. In de 25 jaar brandweerman zijn is er veel gebeurd en veel ten goede verandert. Brandweerman zijn is een vak geworden, waarvoor veel studie en oefening nodig is. Spreker dankte dan ook de vele brandweer autoriteiten welke hem steeds met raad en daad hebben bijgestaan. Spreker roemde ook de goede teamgeest in het korps, waar van hij trots was er toe te mogen behoren en waarvan hij nog lange jaren hoopte de commandant te mogen zijn. Het feest werd verder in de huiselijke kring van de jubilaris voortgezet. NICO WALRAVENS UIT DEN BOSCH WINNAAR VAN DE EERSTE RONDE VAN DRUNEN IN DE TIJD VAN 2.37.25 De Onafhankelijken en Amateurs hebben zondag in Drunen op het 4 km. lange par cours dat 25 maal gereden moest worden voor het nodige vuurwerk gezorgd. Geen Op 21-jarige leeftijd begonnen als spuit gast en na 25 jaar commandant van de vrij willige brandweer, dit tekent de jubilaris die Drunen zaterdag jl. had in de persoon van de heer Frans Elshout, 25 jaar lid van de vrijwillige brandweer. Gesteund door de grote werkkracht, die, aldus inspecteur van Schendel, de jubilaris in zich heeft, heeft hij in zich ontwikkeld een organisch vermogen gepaard gaande aan 'n vriendschappelijke gemoedelijkheid en vak kennis die in staat bleken in Drunen een vrijwillige brandweer op te bouwen die in de verre omtrek geroemd mag worden als een van de beste. De goede eigenschappen waarover de ju bilaris beschikt hebben hem in staat gesteld in Drunen een vrijwillige brandweer op te bouwen waarin de onontbeerlijke goede teamgeest heerst, aldus zwaaide inspecteur van Schendel zaterdagmiddag op een hul digingsplechtigheid in de raadzaal de zil veren commandant lof toe. In de persoon van de commandant huldigde deze spreker ook de Brandweer zelf. Dat de samenwer king tussen commandant en ondercomman dant zo bijzonder goed is en tot nut van 't corps verheugde spreker in het bijzonder. Onder grote belangstelling had zaterdag middag in de raadzaal deze huldiging plaats. Hierbij waren tegenwoordig, Burgemeester enWethouders, de gemeentesecretaris, de heer van Schendel, Brandweerinspecteur, de heer Harmsen, hoofdbestuurslid van de vereniging van Brandweercommandanten, de heer Haarman, technisch leider van de regionale brandweer, de heer van Dun ad ministrateur van de regionale brandweer, de heer Vlammeling, commandant van de Brandweer Utrecht. De brandweercomman danten van de omliggende plaatsen, Waal wijk, Sprang-Capelle en Dongen, alsmede de leider van de bedrijfsbrandweer der fa. Lips N.V. en de heer de Bruin van de fa. Lips N.V. Verder de Brandweervereniging Drunen en het gehele korps vrijwillige brandweer Drunen. Als eerste voerde het woord de E. A. heer burgemeester Snels, die op zeer uit voerige wijze de ontwikkeling van de brand weer over de laatste 25 jaar schilderde. Het is aldus spreker deze ontwikkeling en vooral de laatste 10 jaren stormachtige ontwikke ling die de jubilaris niet alleen heeft mee gemaakt maar waarbij hij door zijn goed inzicht ervaring en als een krachtige per soonlijkheid ook leiding heeft mogen geven. Spreker trachtte de motieven te achterhalen waarom de jubilaris dit werk als brand weerman was begonnen en meende dit te moeten zoeken in de wil tot helpen als er geholpen moet worden. Voordelen zijn er immers- aan het brandweerman zijn niet verbonden. Burgemeester Snels hoopte dan ook dat de goede burgerzin, welke zich bij de jubilaris manifesteerde als brandweer man ook in de toekomst hem brandweerman in dit geval commandant zou doen blijven. Hierna spelde burgemeester Snels hem de gebruikelijke onderscheiding op van de Vereniging van Brandweercommandanten nl. het Zilveren Kruis. Op zeer bijzondere wijze werd ook mevr. Elshout in de hulde betrokken. Werken voor de gemeenschap aldus burgemeester Snels is mooi, maar dikwijls moet moeder de vrouw het ontgelden omdat de man weg moet. Bij de brandweerman is dit wel zeer erg omdat hij dan dikwijls weg gaat als zijn steun het dringendst nodig is. Mevrouw Elshout kreeg dan ook van het gemeentebe stuur een zeer fraaie bloemenmand. Inspekteur van Schendel, die hierna het woord kreeg ging nog verder en nadat hij de persoon van de jubilaris had belicht, diens kwaliteiten had geroemd, alsmede het gehele korps gaf deze de vereniging van Brandweercommandanten in overweging ook een onderscheiding in te stellen voor de brandweervrouw. Ook werd het woord nog gevoerd door de heer Harmsen als vertegenwoordiger der vereniging van Brandweercommandan ten. Wijzende op de dienende taak van de Brandweer en op het streven de paraatheid steeds hoger op te voeren huldigde deze de jubilaris op hartelijke wijze. Het brandweer man zijn eist veel en zeker veel van de com mandanten. De heer de Bruin sprak namens de fa. Lips N.V. en deed zijn woorden vergezeld gaan van een kist sigaren. De heer A. Brok sprak als voorzittfer van de Brandweervereniging. Altijd aldus de heer Brok als de rode haan kraait is de commandant er als de kippen bij. Hij wees er ook op dat een goede brandweerman niet gemaakt kan worden. Die worden geboren. De jubilaris had het geluk zo geboren te zijn. Uitzonderlijke karaktereigenschappen hadden hem tot commandant 'gemaakt en moment was de koers saai of eentonig. Na enkele ronden hadden 8 renners een voorsprong van 8 seconden. Hierin zaten Walravens, v. Lee, Rademakers, v. Balvert en v. Engeland. Dit waren de grote anima tors van het eerste uur. Walravens eindigde dan ook later als no. 1 en de plaatselijke favoriet v. d. Lee die in de kopgroep steeds de toon aangaf eindigde in deze eerste ron de op een eervolle 5e plaats, 18 seconden na de winnaar. Een der grote kanshebbers Harry Schol ten uit Rijswijk lag in deze eerste kamp al uit de strijd. De koplopers kregen nog en kele renners in hun kielzog en na 40 km. vormde zich een kopgroep van 13 man met een voorsprog van 1 min. 13 sec. op het pe loton. In deze groep zaten Walravens, Ra demakers, v. d. Lee, v. d. Ven, Balvert, Kool, Barbiers, v. Engeland, Rutte, Pay- mans, v. Lith, Bogers en Lute. Het is in deze kopgroep dat v. d. Lee, Rademakers Walravens en v. d. Ven het tempo aangeven en zo de kopgroep voor waarts sleurden. Herhaaldelijk wordt deze kopgroep uit elkaar getrokken en in de 14e ronde heeft zich een nieuwe kopgroep ge vormd van Walravens, v. d. Lee, Radema kers en Kool, die echter spoedig weer wer den achterhaald. Inmiddels is ook in het pe loton een zware strijd ontbrand. Kiviets liep uit direct gevolgd door v. d. Flier. Deze twee joegen het tempo van het peloton om hoog dat in vele kleine groepjes uiteen viel. In de 17e ronde toen de strijd om de Grote Prijs van Drunen in de kopgroep in alle hevigheid ontbrandde was een gedeel te van het peleton tot op 50 sec. genaderd op de selecte kopgroep. In deze ronde was het dat de plaatselijke favoriet v. d. Lee onder groot gejuich van zijn duizenden supporters weg sprong. Tegen de sterke wind in wist hij 13 seconden voorsprong te nemen. Twee ronden vocht hij tegen een fel groepje v. Engeland, Lute, Balvert en v. d. Ven. In de tweede ronde bedroeg zijn voor sprong nog zes seconden. In de volgende ronde toen v. d. Lee weer ingelopen was kwamen vier renners los. Balvert, Walra vens, v. d. Ven en v. Engeland. Het tweede groepje waarin v. d. Lee was teruggevallen lag op 8 sec. Rademakers was inmiddels van het toneel verdwenen. Lute en Bogers hadden als felle kopvechters hun tol be taald en lagen ver terug. v. d. Lee, die zich wel de strijdlustigste renner toonde was weer bij de kopgroep gekomen. In laatste ronde toonde zich Walravens superieur, sprong weg en finishte met 11 sec. voorsprong op zijn makkers van het eerste uur. De uitslag is als volgt: 1. Nico Walravens, 's-Bosch, 2.37.25 2. C. v. Engeland, Schijndel, 2.37.36 3. L v. d. Ven, Vlijmen, 2.37.40 4. B. Kool, Delft, 2.37.41 5. Tini v. d. Lee, Drunen, 2.37.43 6. F. v. Balvert, Amsterdam, 2.37.50 7. J. Kievits, Nieuwkuik, 2.38.01 8. v. d. Flier, Rotterdam. 9. A. Rutte, Gorinchem. 10. T. Sijthof, Zwijndrecht. 11. C. v. Leeuwen, Wassenaar. 12. P. v. Rijsbergen, Haarlemmerlieden. Eerder op de dag had tussen de nieuwe lingen (totaal 120) een felle kamp plaats. No. 1 werd G. Wisseling uit Halfweg in de tijd van 1.37.12. No. 2 werd W. Schuling, Den Haag. No. 3 de plaatselijke favoriet T. v. Hees- wijk. No. 4. A. v. Hanenberg, Rosmalen. No. 5. L. v. Lokven, Orthen. No. 6 J. Musters, Den Haag. In totaal verschenen 220 renners aan de start. Men had 400 aanvragen binnen ge kregen en had dus een zeer geselecteerde groep. Vele duizenden waren deze middag getuige van een felle en sportieve strijd. R.K. MIDDENSTAND DRUNEN - ELSHOUT. De R.K. Middenstandsvereniging Drunen - Elshout hield deze week in de zaal van café Elshout haar algemene jaarvergadering. De voorzitter heette aan het begin van de avond allen hartelijk welkom, speciaal de pas benoemde nieuwe geestelijke adviseur kapelaan Lentjes uit Elshout. Terug ziende op 1957 constateerde de heer van Herpt dat de bestedingsbeperking voor de middenstand nog geen belangrijke nadelige gevolgen heeft gehad. Belangrijke omzetdalingen hebben nog niet plaats ge vonden getuige o.a. ook het gunstige ver loop van de Winkelactie. Jammer genoeg vertonen de bedrijfskosten nog steeds een opwaartse druk. Vaak aldus spreker wordt de klacht gehoord dat de overheid niet vol- j doende aandacht besteed aan de midden- standsbelangen. Alleen met een krachtige i en eensgezinde middenstandsbeweging kan bereikt worden dat de overheid een daad- j werkelijke brede middenstandspolitiek voert. Spreker betreurde het ten zeerste, dat de conferenties welke door het diocesane be stuur worden georganiseerd zo weinig de belangstelling der leden hadden Ook de Dr. van Beurdenclub kreeg jammer genoeg niet de belangstelling die zij verdiende. Wanneer algemene gelegenheden voor de ontwikke ling van de middenstander zo weinig be langstelling kregen achtte spreker het alles zins verklaarbaar dat geen grote acties in 1957 konden worden gevoerd. Acties op zuiver zakelijk terrein kenden tot op heden ook niet worden georganiseerd, omdat men de werkzaamheden van de Winkeliersver eniging niet wilde doorkruisen. Tot slot van zijn openingswoord gaf spr. in overweging om middels een actie bij de jongeren meer belangstelling te kweken voor het organisatie-leven. Blijkens het jaarverslag telt de vereniging 82 leden. Pater Adam hield in het voorjaar van 1957 een cursus algemene ontwikkeling. De kosten van deze cursus werden geheel gedragen door de afdelingskas. In het voorjaar van 1957 werden samen met de winkeliersvereniging plannen ont worpen voor het houden van een tentoon stelling. Tot een beslissing hieromtrent is het nog niet gekomen. Door het bestuur werd deel genomen aan de studiedag welke te Heeswijk werd gehouden. Door leden en bestuur werden verschillende regionale conferenties belegd door het diocesaan bestuur, bezocht, even als de centrale raadsvergadering. Het financieël verslag sloot met een batig saldo. Het plan om de jongeren meer organisa- tie-minded te maken werd uitvoerig be sproken. Getracht zal nu worden om een zgn. studie- en ontspanningsgroep te vor men onder de middenstandsjongeren. Ook kregen de leden van het bestuur de mededeling, dat zij onder zeer gunstige voorwaarden lid konden worden van de kulturele kring. Waar het voor de plaatse lijke afdeling zeer moeilijk is zelf ontwikke- lings- en ontspanningsavonden te organise ren werd als oplossing gevonden alle leden lid te laten worden van bovengenoemde kring ter plaatse. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt. Het was een zeer geanimeerde vergadering. TAFELTENNIS. De onderlinge Jeugdkampioenscappen Tafeltennisvereniging Drunen de T.T.V.D. zijn na een spannende finale geëindigd. De 11-jarige Beppie Wijkmans eindigde als eer ste en won hiermede een fraaie beker. De tweede prijs ging naar Henk v. d. Plas, drie werd Peter van Veldhoven en troostprijzen kregen Jantje Pulles en Fransje Fortuijn. JAARVERGADERING K.A.B. De KAB afdeling Drunen, houdt heden avond in de foyer van de Hoge Braken haar algemene jaarvergadering. Aanvang 8 uur. NIEUWS VAN DE TAFELTENNISCLUB DRUNEN. Zaterdag jl. hield de Drunense jeugd kampioene van TTVD een receptie en dat het er gezellig was, bleek wel aan de grote belangstelling, die de jeugd van TTVD aan haar kampioene besteedde. Enkele nuttige geschenkjes mocht zij van haar ri valen in ontvangst nemen, waarbij het lied van „We hebben van Beppy een „jasje gehad, de hele avond door de jeugd uit volle borst werd gezongen. Laten we hopen dat deze geest steeds onder de jeugd mag blijven. DRUMBAND. Als het bestuur van de Heusdense jeugd- fanfare hun plannen kunnen verwezenlijken zal Heusden naast de Heusdense Jeugd- fanfare ook nog een drumband bezitten. In eejn huis-aan-huis circulaire is de bur gerij aangespoord om financiële steun te verlenen om de kosten te dekken. Wanneer de finaciële steun het mogelijk maakt is men voornemens de op te richten drumband nog te versterken met een pijperskorps. Bij de Heusdense jeugd bestaat voor dit alles een enorm enthousiasme. GESLAAGD. Op het te den Bosch gehouden examen slaagde Antoon van Baardwijk voor het diploma hulpmonteur. VERKEERSONGEVAL. Op het gevaarlijke kruispunt Mommers steeg - Achterstraat had weer een ernstig ongeval plaats. Een uit de richting den Bosch komende personenwagen kwam in aanraking met een vrachtwagen uit de te genovergestelde richting. De personenwagen werd aan de voorzijde volkomen in elkaar gedrukt. De bestuurder dr. F. uit den Bosch, zat zo bekneld in de wagen, dat hij met veel moeite bevrijd kon worden. Dr. Verhoeven, die spoedig ter plaatse was, constateerde dat dr. F. een beenbreuk en enkele lichte kwetsuren opgelopen had. Hij werd naar het ziekenhuis te '-sHerto- genbosch vervoerd. GROOT POPULAIR CONCERT. Op zondag 11 mei gaf Vlijmens' Man nenkoor een groot populair concert in de concertzaal „de Witte" met medewerking van Knapenkoor, Dameskoor, het Gemengd Het gemeentebestuur van Til burg had 1.1. woensdag een pers conferentie belegd le. omi een overzicht te geven van hetgeen na de oorlog in Tilburg was tot stand (gekomen en welk plannen m'en koesterde voor de toekomst en 2e. mededeling te doen van de samenwerking van 11 Bra bantse gemeenten in een z.g. Streekraad ter behartiging van de gezamenlijke belangen. Op deze persdag waren vier burgemeesters aanwezig, name lijk die van Tilburg, van Oister- wijk, van Gilze-Rijen en Don gen. Deze vertegenwoordigden de „Streekraad", een instituut, bestaande uit de gemeentebestu ren van Alphen en Riel, Berkel- Enschot, Dongen, Gilze-Rijen, Goirle, Hilvarenbeek, Loonop- zand. Moergestel, Oisterwijk, Tilburg en Udenhout. Dit insti tuut vérgaderde voor de eerste maal ongeveer half maart te Til burg. Men ging bij de instel ling uit van de gedachte, dat de vraagstukken van de centraal liggende gemeente Tilburg even goéd de vraagstukken zijn van de omliggende gemeenten. Men be sloot, uiteraard heel informeel, daar de Streekraad geen enkele officiële bevoegdheid heeft, sa men te gaan werken in het for muleren. het bestuderen en het zoeken naar een oplossing van problemen, die de streek als ge heel aangaan. Intern wil men de in deze Streekraad besproken onderwerpen in de betreffende gemeentebesturen uitdragen naar buiten wil men als een ge heel optreden, bij voorbeeld in geval er stappen gedaan moeten worden bij de regering. Reeds hebben deze Midden brabantse gemeenten een nota aan minister Witte gezonden waarin er op wordt aangedron gen om nu eindelijk Tilburg zijn schouwburg te geven. Over Tilburg sprekende, zeide burgemeester Becht o.a.: Gelegen tussen belangrijke Euromarkthavens als Amster dam en Rotterdam enerzijds en Antwerpen anderzijds, kan Til burg een goede toekomst tege moet gaan.. De kansen worden tijdig gegrepen. De stad is en wordt aan alle kanten open ge legd, het doorbraakplan is in 'n vergevorderd stadium, dei verho ging van de spoorbaan is in uit voering en over 5 jaar gereed. Wat de waterverbinding be treft, is helaas de capaciteit van het Wilhelminakanaal, gezien de inhoud van de meest gebezigde scheepstypen (600 ton) nog on voldoende. Nu dit kanaal tot Oosterhout toe wordt verbreed, streeft het gemeentsbestuur er naar deze verbreding tot Tilburg door te trekken. Ook hoopt men op de aanleg van het Postelka naal voor een rechtstreekse ver vinding met het Belgische kana- lenstelsel in de Kempen. De thans weer actuele plannen van de gemeente Waalwijk tot aanleg van een binnenhaven aan de Maas zijn voor het gemeente bestuur aanleiding te trachten om door middel van een te gra ven kanaal tussen Tilburg en Waalwijk, een directeverbinding te krijgen met het open vaarwa ter van de grote rivieren en het waterwegennet van Midden-Ne derland. Verdere plannen zijn o.m. een nieuwe rondweg. Het Zand in 't Westen wordt een nieuwe stads wijk. Er komen 3 katholieke en protestantse kerken, winkels, ca- fé's, bioscoop, bejaardentehuis, industrieterrein, iagere techni sche school. In „De Reit" komt een maatschappelijk en cultureel centrum, woongelegenheid voor beter gesitueerden. Aan de noord zijde van de nieuwe boulevard omt een overdekte ijsbaan, 'n meisjeslyceum, uitgebreid tech nisch onderwijs, 'n conservatori um en museum. Bij 't Wilhelmi nakanaal een satelliet voor 12000 mensen en bedoeld als tuinwijk voor indrustriearbeiders. Hier zit natuurlijk veel toe komstmuziek in, het zijn frisse, forse plannen. Onderzoekingen hebben aan getoond dat voor de groei van le beroepsbevolking in bet ge bied kennelijk niet meer mag worden gerekend op verdere uit breiding van de schoen- en leder industrie en textielindustrie. De huidige omvang van deze be drijven zal men voor de toe komst als een maximum moeten beschouwen, aldus burgemeester Becht. Midden-Brabant zal het dus van nieuwe industriële ves tigingen moeten hebben. Dit klemt temeer als men weet, dat alleen al in de stad Tilburg tot 1970 voor 7500 mannen indus triële werkgelegenheid moet ge schapen worden. De samenwerking der gemeenten Vooralsnog zal de samenwer king van de Middenbrabantse gemeenten bestaan uit liet on derkennen en formuleren en ver volgens bestuderen en bespreken van algemene problemen, ten einde tot een gezamenlijke me ningsvorming te geraken. Gemeenschappelijk zal die dan uitgedragen worden, intern in de eigen colleges en naar buiten bij de instanties van provincie en hijk. En men beperkt zich niet tot het probleem varr de werk gelegenheid. Ook facetten als voorzieningen aan wegen en wa terwegen, de recreatie en het on derwijs zullen onder de loupe worden genomen. De commissa ris der Koningin in Brabant, prof. dr. J. E de Quay, toonde zich ingenomen met dit gemeen schappelijk overleg. De streek dreigde enigzins verdrongen te raken tussen 't onstuimig indus trialiserende Oostbrabant en Westbrabant, waarvan men bij de Deltawerken een belangrijke ontwikkeling mag verwachten. Juist de laatste jaren vertoonde dd groei van Middenbrabant een duidelijke stagnatie. Middenbrabant telt thans ruim een kwart miljoen inwoners, 'n Vijfde van de Brabantse bevol king leeft er. Het gebied ver schafte in 1950 aan 58.000 per sonen industriale werkgelegen heid. Dit betekent, dat een vijfde van de Brabantse bevolking be schikte over een vierde van de industriële werkplaatsen in Bra bant. Het oude familiebedrijf heeft Tilburgse wevers en werkers ar beid gegeven. De laatste tiental len jaren, echter waren het juist deze, vaak conservatief geleide bedrijven, die een gezonde uit groei van de textielstad verhin derden. Nu gaat het roer om. Tilburg en geheel middenbra bant zal niet achterblijven in 't nieuwe Brabant. Het echtpaar v. Bokhoven-v. d. Lee te Vlijmen dat dinsdag 20 mei a.s. zijn gouden bruiloft hoopt te vieren. koor en de solisten Nel Dupont uit Waal wijk, sopraan en Réné Claassen uit Hei- mond, tenor. Pianobegeleiding Frans Wil- mont. Algehele leiding Louis Sars. Dat er een concert bij het Vlijmens' pu bliek ingaat, bewees weer de grote belang stelling. Vooral bij het Knapenkoor, ge mengd koor en Dameskoor viel hun telkens een gul applaus ten deel Ook de solisten Nel Dupont uit Waalwijk kreeg telkens veel bijval evenals de tenor. Réné Claassen uit Helmond. De nummer9 werden alle goed weergege ven. Na afloop dankte de voorzitter alle koren en solisten voor het slagen van deze mooie avond. Waardering werd ook uitgesproken voor de heer Frans Wilmont en de direc teur de heer L. Sars.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5