KAATSHEUVEL Waalwijkse en Lang siraaise Uit de Langstraat „DE GEMEENTEDAG 1958" DER K.V.P. BEWONDERING EN RESPECT VOOR ZILVEREN JAN TUERLINGS Prisma horloges Stassar KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO' Drunen Vlijmen Sprang-Capelle Sprang Capelle Raamsdonk MAANDAG 19 MEI 1958 Uitgever: Vv'aalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE Ed 81e JAARGANG No. 40 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8# f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. C ontr act- advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Zaterdag hield de KVP in de Metropole Schouwbürg te Til burg haar Gemeentedag 1958, waarop door verschillende spre kers de positie en de taak der ge meente uitvoerig werd belicht. In zijn slotrede stelde partij voorzitter, mr. v. Doorn, de vraag of Nederland een gelukkig land is in die zin, dat zijn gemeenten een eigen zelfstandige plaats innemen in het bestuur van het land. De klachten over de aantas ting van de autonomie der ge meenten zijn aan de orde van de dag, aldus mr. v. Doorn. Tegelij kertijd wordt de gemeenten men leze of herleze het verslag van de president der Nederlandse Bank ten laste gelegd, dat zij zich op ruime schaal aan infla toire financiering hebben schul dig gemaakt. De president van de Neder landse Bank konstateert een feit, wanneer hij stelt dat de gemeen ten op uitgebreide schaal met kasgeldleningen kapitaalsinves teringen hebben gefinancierd. Het rentegamma echter waaraan de gemeentèn waren gebonden, sloot voor hen de kapitaalmarkt af. Wat moesten de gemeenten doen? De woningbouw, en wat daarmede annex is, stopzetten? Neen, volksvijand nummer één, de woningnood, moest worden bestreden en de Rijksoverheid liet inflatoire financiering toe. Thans, nu ook door tussen komst van het Rijk moet worden geleend, lijkt ook het laatste rest je financiële zelfstandigheid ver dwenen. Autonomie zonder eigen finan ciële middelen, zo is gezegd, is onbestaanbaar. Aldus gezien, staat het er bedroevend voor, want een eigen gemeentelijk be lastinggebied van betekenende omvang schijnt een illusie. Zijn of worden onze gemeenten dan slechts administratieve distrik- ten, uitvoerders van Rijksrege lingen en dan nog slechts in zo verre het Rijk geen Rijksdiensten schept, die voor bestuur door gemeenten geen plaats meer la ten Als dat waar zou zijn, zouden ook de gemeenteraden hun lang ste tijd hebben gehad, zou de ei gen vertegenwoordiging der bur gerij deze eerste verdedigings lijn der parlementaire democra tie en anachronisme worden. Centralisatiezucht. Wij kennen de klacht over centralisatiezucht. Men maakt er de Rijksoverheid een verwijt van dat zij verder centraliseert dan uit de maatschappelijke ontwik keling zou moeten volgen. Maar realiseren wij ons wel, dat ge meenten hetzelfde doen? Dat ook zij gemeentelijke dien sten scheppen, waardoor het par ticulier initiatief niet meer tot wasdom kan komen? Te veel is en wordt aangeleund tegen de overheid, alsof zij de enige is die het algemeen belang heeft na te streven. Te weinig heeft de overheid beseft, dat sti mulering van het particulier ini tiatief een van haar eerste taken is. Rijks- en gemeentediensten hebben om zich heen gegrepen. Het had niet zo ver behoeven te komen, indien men doordrongen ware geweest, echt dóórdrongen van het beginsel, dat het maat schappelijk leven zelf essentiële taken ten algemenen nutte heeft te verrichten. Willen wij aan de ambtenaren- staat ontkomen, zo zei mr. van Doorn, dan moeten wij opnieuw de maatschappij ontdekken. On ze raadsleden dienen bij voort during gespitst te zijn op func tionele decentralisatie waar mo gelijk, op stimulering van het particulier initiatief en op sa menwerking van overheid en ge organiseerde burgerij, waar die samenwerking maar even kan sen heeft. En ik doel hier op het grote goed dat is gelegen in die eenheid in verscheidenheid waar in wij ons in, ons gezegend land verheugen. De positie, die de ka tholieke Nederlanders nu al tien tallen jaren innemen, is uniek. Niet in de laatste plaats dank zij de activiteit van de Katholieke partij. In de laatste decenniën heeft zich de parlementaire de mocratie in Nederland met zijn gemengde bevolking op voorbeel dige wijze kunnen ontwikkelen. Er is een sociale wetgeving tot stand gekomen, waaraan dé we reld een voorbeeld kan nemen. De regeling van ons voorberei dend en lager, en ten dele van het middelbaar en hoger onder- kijs vindt zijn weerga niet. Doorbraak naar wat? Hebben degenen, die zich voor de „doorbraak" bekenden, zich wel eens ernstig afgevraagd wat doorbraak, waaraan afbraak van de eigen huizen moet voorafgaan betekent? Doorbraak naar wat? Naar samenwerking op het z.g. algemeen menselijke vlak Men herinnere zich wat Z. H. de Paus daarvan in zijn Kerst boodschap 1957 heeft gczgd: „Wanneeer dat woordje „men selijk" betekent, zoals dat schijnt een terzijde schuiven van de godsdienst en van de werkelijke levenswaarden, dan zou iedere uitnodiging op een verzoek tot afzwering neerkomen, en daar mede kan de christen niet in stemmen." Willen wij voor onze demo cratie en daarmee in het wezen lijk belang van ons vrijheidslie vende volk onze plaatselijke be sturen een goede kans geven hun eigen aard en zelfstandigheid te behouden, dan zal het zaak zijn, het moge dan al wat hoogmoe dig klinken, de katholieke staats- en maatschappij opvatting zo krachtig mogelijk in de besturen van onze gemeenten binnen te brengen. De beide protestantse partijen met welke wij vorige week ons nauw verbonden voelden in de dagen van het prachtige interna tionale christen-democratische congres in Scheveningen, zullen naar wij hopen hun herstel op 28 mei nog iets duidelijker de monstreren dan bij de Staten verkiezingen. En wat zullen de socialisten doen? Dat de Nederlandse socialisti sche partij in zekere mate in een crisis geraakt, wordt met' de dag manifester. Men zie hoe de Eer ste Kamerfractie van de PvdA doodeenvoudig in opstand komt tegen Drees, en andere voorman nen. Men zie hoe de socialisti sche partijleiding flikflooit met 't sociaal-democratisch centrum, dat meent dat het socialistische roer om moet. Het is 'n pijnlijke zaak, dat geen mens weet wat de PvdA nu eigenlijk wil. Nieuw- Guinea los van Nederland of niet. Een doorzetten van de Na- to-politiek met Drees of Luns, of ontwapening met iSchurer en Franssen? Gezond geld met Hof- stra of inflatoir-werkende werk loosheidsbestrijding met Vonde ling. Zelfs over de houding te genover de communisten schijnt men het in de PvdA niet eens te zijn, want sinds 25 april wacht Paul de Groot nog steeds op een antwoord op zijn schriftelijk ver zoek om samenwerking tussen de CPN en de; PvdA. Over de Stunt-Burger zei mr. v. Doorn o.m.: Het is natuurlijk niet netjes, dat de heer Burger de katholieke en protestantse ministers kwalificeert als con fessionele krullenjongens. Maar voor mij is belangrijker wat) on ze ministers bereiken dan hoe meneer Burger ze kwalificeert en als dan diezelfde confessionele krullenjongens er straks nog in slagen tegen de wensen van de heer Burger in en gevolg gevend aan de aandrang van de KVP, de S investeringsaftrek door het ka- j binet aanvaard te krijgen, wel, geef mij dan maar die krullenjon gens, dan mag de heer Burger van ons Kranenburg houden. Intussen valt het voor ons land te hopen, dat er van dit al les, mocht het zo gaan, geen brokken komen. De socialisti sche ministers lijken mij toch wel zo verstandig, dat zij 'de heer Burger niet altijd au sérieux ne men en als de man zo uitglijdt als hij dat in Amsterdam heeft gedaan, mogen zij dat zeker niet doen. Gezinspolitiek en gemeente. De heer J. H. Ensinck, lid van de gemeenteraad van Maastricht, sprak over „Gezinspolitiek en Gemeente", waarbij hij een 8-tal objecten noemde, waarin de ge meente een actieve gezinspoli tiek kan voeren, te wetenonder wij s; jeugd en sport, gezondheids zorg, volkshuisvesting, maat schappelijk werk, bezitsvorming, gezinsreducties (aan grote gezin nen op tarieven van openbare nutsbedrijven) en personeelsbe leid. Volkshuisvesting en woningbouw. Mr. dr. A. Schrijver, wethou der te Voorburg, sprak over „Volkshuisvesting en Woning bouw". Om tot een zo snel mogelijke opheffing van de woningnood te komen en te bereiken, dat in de toekomst zoveel mogelijk die woningen worden gebouwd waar aan behoefte bestaat, is het no dig, dat: 1. de gemeenten tijdig bouw rijpe grond ter beschikking kun nen stellen. 2. de gemeenten in overleg met de particuliere bouwnijverheid en de woningbouwverenigingen, op grond van de momenteel aan wezige woningbehoefte en prog nose van de ontwikkeling en sa menstelling der bevolking in de toekomst, een schema vaststellen waarin opgenomen: a. de verdeling van de te bou wen woningen naar grootte; b. de verdeling van de te bou wen woningen voor verhuur en verkoop, verdeeld in huurklassen en verkoopprijzen; c. de verdeling van de bouw der woningen over particuliere bouwnijverheid en woningbouw verenigingen; d. de verdeling van de bouw rijpe grond op basis van c; e. de realisatie van de bouw- proiecten op basis van de bouw- capaciaeit en de financierings mogelijkheden. NIEUWE DIRECTEUR KAMPEER- CENTRUM OVERLEDEN. De pas benoemde nieuwe directeur van het gemeentelijk kampeercentrum De Klinkaert de heer J. Schoutese, is naar wij vernemen na een kortstondige ziekte vrij dagavond vrij plotseling overleden. De heer Schoutese zou deze maand in dienst zijn getreden. Zijn gezin, hij was vader van drie kinderen, heeft wel deze week de directeurswoning op het kampeer centrum betrokken. RENNERSNIEUWS. De Drunense renners hadden zondag in Oss weer goed succes. Tini v. d. Lee ein digde bij de amateurs als no. 2 met 35 m voorsprong op no. 3. Van Heeswijk werd no. 2 bij de nieuwelingen; v. d. Hoven had weer pech. De gehele strijd bij de nieuwe lingen zat hij in de kopgroep en in de laat ste ronde moest hij de strijd staken wegens bandenpech. Van der Lee zal verder op dinsdag 20 mei uitkomen in de ronde van Hulst in Zeeland. A.s. zaterdag komen alle drie de Drunense renners uit op de ronde van Ba- vel voor de Brabantse kampioenschappen. Supporters kunnen de reis naar Bavel mee maken per speciale bus. Men dient zich hiervoor vóór donderdag 22 mei op te ge ven in Hotel Royal. De belangstelling voor de wielersport in Drunen wordt gaandeweg groter. Het le dental van de supportersclub nadert de 200. De Drunense renners hadden met He melvaartsdag weer goede successen. Van der Lee werd in de ronde van Boxtel no. 9. Hij was de gehele ronde bij de koplopers. Van Heeswijk werd in Ulvenhout bij de Nieuwelingen no. 3; v. d. Hoven was min der succesvol en was in Tilburg bij de wandelparkronde betrokken bij een val partij. FEESTAVOND. De Boerinnen kregen deze week in de Hoge Braken van de Boerenleenbank een feestavond aangeboden. Hiermede werd een belofte van het bankbestuur, gedaan bij de opening van het gebouw, ingelost. Er wa ren ruim 350 vrouwen op deze avond te genwoordig, die begonnen werd met een Brabantse Koffietafel. Hierna voerde de heer Hendriks van de Centrale Bank het woord. Hij wees de vrouwen zeer uitvoerig op de werkwijze van de bank en welke diensten deze ver leend aan boer en tuinder en ook buiten deze sector. De betekenis van een bank in een dorpsgemeenschap als Drunen toonde spreker overduidelijk aan.. Hierna werd de bekende film Marcellino vertoond, terwijl in de pauze verversingen werden aangeboden. Een avond waarover allen zeer tevreden waren. ERNSTIGE AANRIJDING. Vrijdagmorgen had op de Bosseweg Kas- teeldreef een ernstige aanrijding plaats, waarvan de heer Bodt, 72 jaar, woonachtig te Dussen het slachtoffer is geworden. De heer Bodt, komende per bromfiets van de Kasteeldreef, gaf geen voorrang aan een j luxe wagen komende van de richting Dru- i nen. Een aanrijding was onvermijdelijk. Dr. j Verhaak, die de eerste hulp verleende, acht- te overbrenging naar het Groot Zieken- gasthuis te Den Bosch noodzakelijk. Naar wij nog vernemen is de toestand van het slachtoffer, die voorzien is van de laatste H. Sacramenten, zeer ernstig. GOUDEN BRUILOFT. Dinsdag 20 mei viert het echtpaar van Bokhoven-v. d. Lee, Voordijk, zijn gouden huwelijksfeest. De dag begint met een plech tige H. Mis uit dankbaarheid. Verder een groot programma door het buurtcomité sa mengesteld, om het gouden paar een on vergetelijke dag te bezorgen. WEDVLUCHT DE ZWALUW. Op de gehouden wedvlucht van de Post duivenvereniging de Zwaluw vanuit Vilvoor de, afstand 102 km, was de wind ZW; los 2 uur, eerste duif 3-10-19, laatste prijswin nende duif 3-27-01; de uitslag was als volgt: A L v Heivoort 1, 28; C Diepstraten 2, 38; Th v Bokhoven 3; W v Vugt 4, 18, 39; A v d Heuvel 5; H Mommersteeg 6; C v Heivoort 7, 42; v Esch-Parijs 8; M v Dal 9, 13, 22, 23; J Kiviets 10; W Stren- gers 11, 12, 27, 47; J v d Dungen 14; K Kiviet 15, 26, 40, 44; Jos Kuijs 16, 45; H C de Laat 17; J v Engelen 19, 21; H van Overdijk 20; L Nicols 24; J Voets 25; L v d Wiel 29, 46; N v Esdonk 30; H Mom mersteeg 31; H Oosterwaal 32, 35; J Oos terwaal 33; J Laros 34; Th Stupers 36; M Libregts 37, 43; J. de Vaan 31. WIELRENNEN. Wederom mooie successen van de Wieler club de Zwaluw te Vlijmen. Bij de amateurs werd v. d. Ven tweede te Zupdert; van der Lee uit Drunen in Oss, evenals v. Heeswijk uit Drunen bij de Nieuwelingen. PROPAGANDA-VERGADERING. In verband met de a.s. gemeenteraads verkiezingen wordt door de Chr. Hist. Kies vereniging alhier een propaganda-vergade- ring gehouden op vrijdag 23 mei a.s. om 8 uur 's avonds in de bovenzaal van het café Van Veen, aan het Bruggetje. Als spreker zal optreden de weeld. heer A. Korteweg uit Zevenbergen, terwijl hij het onderwerp „De Christelijk Historische Unie en de komende gemeenteraadsverkie zingen" zal behandelen. Daar de heer Korteweg ter plaatse vooral in land- en tuinbouwkringen algemeen be kend is, wordt op een flinke belangstelling gerekend. Opdat iedereen deze vergadering, welke vrij toegankelijk is voor alle inge zetenen, kan bezoeken, is de plaats van sa menkomst zo centraal mogelijk genomen. GOUDEN BRUILOFT. Zoals wij reeds mededeelden hoopt het echtpaar Chr. Hulst-Tactor morgen zijn gouden bruiloft te vieren. Door de goede zorgen van het buurtcomité zal voor een passende versiering worden gezorgd, terwijl het gouden paar ook een geschenk van de buurt zal worden aangeboden. De Harmo nie Marijke zal natuurlijk door het brengen van een serenade, luister aan het feest bij zetten. Het zal het gouden paar morgen zeker niet aan belangstelling ontbreken. A. R. KIESVERENIGING. De A.R. Kiesvereniging alhier komt a.s. donderdagavond 8 uur in het gebouw van de Chr. Volksbond alhier in ledenvergade ring bijeen, in verband met de a.s. gemeen teraadsverkiezing. HONDENTENTOONSTELLING. Op de donderdag j.l. (Hemelvaartsdag) gehouden Int. Kamp. Tentoonstelling te Breda, behaalde de Whippet Kennel „Em- ceris" (eigenaresse mevr. M. C. de Rooij- Ros, Winterdijk 33 a te Capelle) de vol gende bekroningen Emceris Ralph le pr. Uitm. kampioen en beste Whippet, tevens werd hij 3e in de ere-keuring voor beste Windhond van de tentoonstelling; Emceris Osa le pr. Uitra. Kampioen en beste teef; Emceris Hicky (eig. Kilwinger) le Uitm. Res. kampioen (open klasse reuen)Emceris Sonja (eig. Pulles) le Z.G. open klasse teven; Emceris Grace (eig. de Jager) le Z.G. Jeugdklasse. Voorwaar een mooi succes, daar alle vijf honden eigen fokproducten waren van Ken nel Emceris. NED. BOND OUD-STRIJDERS. In Alphen werd door de Ned. Bond van Oud-Strijders een rayon-schietwedstrijd ge houden. Hieraan namen 6 afdelingen deel. De afdeling Raamsdonk behaalde hier prachtige resultaten, door de le prijs korps A te schieten en de 3e prijs korps B. Op de personele baan heren, was het de heer J. van Iersel, die de le prijs voor zich opeiste. Op de damesbaan ging de eerste prijs naar mevr. Roosenbrand. Een 3e prijs werd nog geschoten door J. M. Oome te Raamsdonksveer, op de geluksbaan. Een bijzonder resultaat is het wel, dat 4 schutters van genoemde afdeling bij de eerste 7 winnaars op de personele baan he ren werden gerangschikt. Hubert Cuypers complimenteerde Jubilaris digingsf:' raak hield, schetste in korte, duic't ijke trekken het enorm vele werk dr.t de heer Tuerlings ge durende 25 jaar als directeur van 't koor heeft verricht. Dat waren niet alleen de wekelijks terugkerende werkzaamheden, welke aan de lei ding van een koor vastzitten, maar ook het overwinnen van moeilijk heden, want de medewerking was niet altijd zoals men had mogen ver wachten. De heer Tuerlings is ech ter voor geen moeilijkheden uit de weg gegaan, aldus de heer v. d. Lin den. Hij heeft alles opgelost met een elan en een enthousiasme, dat allen met respect en bewondering heeft vervuld. Het uitstekende niveau, waarop het koor zich thans beweegt, is echter op de eerste plaats te dan ken aan de voortreffelijke muzikale kennis en opvatting van de heer Tuerlings, aldus spr., die ter onder streping hiervan een schrijven ci teerde van de heer v. Leeuwen, een bekend koor- en orkestleider, waar in deze zijn grote bewondering uit spreekt voor de uitvoering van een Mis van Refice, door het koor van de kaatsheuvelse St. Jan, onder lei ding van de heer Tuerlings. Ook mevr. Tuerlings en de kin deren van de jubilaris, die overigens vinden dat vader het maar eens wat rustiger aan moet doen, waarvan vader op zijn beurt nog niet veel wil weten, werden door de heer v. d. Linden in deze huldiging betrokken. Namens het koor bood spr. de heer Tuerlings een bijzonder fraaie ets aan, voorstellende een idyllisch kijk je op de toegang tot het Begijnhof te Mechelen. Mevr. Turelings bood hij een fraai boeket bloemen aan. Aan 't slot van zijn toespraak sprak de heer v. d. Linden de wens uit, dat het de jubilaris en zijn echtge note gegeven zal mogen zijn om nog vele jaren in goede gezondheid te- samen met de kinderen door te brengen. Het koor onderstreepte deze wens met een driewerf „Lang zullen ze leven!" Hierna werd de jubilaris toege sproken door de voorzitter van het St. Agneskoor te Amsterdam, de heer Kroes, die hem mede namens Hubert Cuypers gelukwenste en complimenteerde en het hiervoor genoemde gedenkboek met opdracht aanbood. Als president van het zangkoor Kaatsheuvel heeft zijn waardering en respect voor de persoon en het werk van Jan Tuerlings nooit onder stoelen of banken gestoken. Bij di verse gelegenheden reeds is duide lijk tot uitdrukking gekomen hoe hoog men het enorm vele dat Jan Tuerlings voor de vocale muziek in Kaatsheuvel heeft gedaan, waar deert. Gisteren zijn deze waardering en dit respect opnieuw uitdrukkelijk onderstreept tijdens de huldiging, welke de heer Tuerlings ten deel viel ter gelegenheid van zijn zilve ren jubileum als directeur van het kerkkoor van St. Jan. Het was een intieme huldiging door kerkkoor en kerkbestuur, waaraan geen officiële receptie verbonden was, zodat een stroom bezoekers, die de van binnen in nieuwe en frisse kleuren gesto ken Euphoniazaal anders moeilijk had kunnen verwerken, achterwege bleef. Maar ook bij deze feestvie ring „entre nous" is wel duidelijk tot uitdrukking gekomen, dat de waardering van Jan Tuerlings niet alleen diens werk voor het kerkkoor geldt, maar evenzeer zijn activitei ten ten aanzien van de totale vocale muziekbeoefening in Kaatsheuvel. Welk een betekenis men aan het werk van de heer Tuerlings mag toe kennen, bleek gisteren wel heel duidelijk uit het feit, dat de nestor der nederlandse kerkmusici en com ponisten van kerkmuziek, Hubert Cuypers, de jubilaris zijn gelukwen sen deed toekomen bij monde van de oud-voorzitter van het koor van de St. Agneskerk te Amsterdam, de heer Kroes. Namens Hubert Cuypers bood deze de heer Tuer lings het gedenkboek van Cuypers aan met een door de grote compo nist zelf gesigneerde opdracht. Hier uit blijkt wel, dat het werk van de heer Tuerlings ook ver buiten dë gemeentegrenzen waardering en be wondering heeft gevonden. De viering van het zilveren jubi leum van Jan Tuerlings werd inge zet met een plechtige Hoogmis in de parochiekerk, welke door de Zeer- eerw. Heer pastoor v. d. Spijker werd gecelebreerd tot intentie van de jubilaris. Onder leiding van de heer Veldkamp zong het koor op eminente wijze de Missa Sanctae Trinitaties van Hubert Cuypers. Het gregoriaans werd uitgevoerd onder leiding van de heer Valk. Prachtig was de vertolking van het Panis Angelieus van Cesar Franck, welke Gerard Wooning, oud-ingezetene van Kaatsheuvel en thans wonende te Den Bosch, na dë H. Mis gaf. Nadat de jubilaris en zijn gezins leden in Euphonia een door 't kerk koor aangeboden koffietafel had ge bruikt, had in de zaal de officiële huldiging plaats, die werd bijge woond door het voltallige kerkkoor, het kerkbestuur en dë parochie geestelijkheid. Onder de aanwezigen merkten wij verder op de gemeente secretaris, de heer v. Nieuwstadt, en later kwamen ook burgemeester v. d. Heijden en zijn echtgenote hun gelukwensen aanbieden. De vice-president van 't kerkkoor, de heer G. v. d. Linden, die de hui- en het kerkbestuur sprak pastoor v. d. Spijker woorden van waarde ring en dank. Allereerst, aldus de pastoor, hebben wij vandaag O.L. Heer dank gebracht' voor het talent dat Hij ons in de heer Tuerlings heeft geschonken. En de heer Tuer lings heeft dit talent niet begraven, hij heeft het benut en uitgebuit tot meerdere glorie van God. De pas oor onderstreepte, dat de heer Tuer lings de zanglust in Kaatsheuvel heeft bevorderd en hoe hij daarin geslaagd is heeft o.m. het prachtige jongenskoor bewezen, dat hij des tijds heeft weten te formeren en te vormen. Helaas bestaat dit koor thans niet meer, nu de heer Tuer lings niet langer aan het onderwijs verbonden is. Pastoor v. d. Spijker hoopte, dat Kaatsheuvel in de toe komst weer eens een talent zou op leveren van het kaliber van de heer Tuerlings. Namens het kerkbestuur bood de pastoor de jubilaris een geschenk onder couvert aan. In zijn dankwoord wees de jubi laris er op, dat alles wat hij voor de zang in Kaatsheuvel heeft gedaan, niet meer is geweest dan zijn plicht en hij citeerde daarbij een woord uit het Epistel van deze zondag, dat zegt dat eenieder verplicht is de hem geschonken talenten te gebrui ken voor het algemeen welzijn. Hoe wel er kwam ook wel wat ei genbelang bij, zoals de heer Tuer lings openhartig bekende, ('n open hartigheid die men helaas te zelden ontmoet). Ik heb grote voldoening gehad van mijn werk, aldus de heer Tuerlings. Met het oog op de toe komst zei de jubilaris, dat hij nog niet onmachtig was door te gaan, maar hij gaf pastoor v. d. Spijker toch in overweging zo links en rechts eens naar een opvolger uit te kijken, en hij hoopte dat men deze ook zou kunnen ambiëren voor een jongenskoor. In antwoord op de toe spraak van de heer v. d. Linden, zei de jubilaris dat de moeilijkheden thans inderdaad overwonnen zijn en dat er nu een goede geest in 't koor heerst. De heer Tuerlings bracht dank aan allen, die deze jubileum voor hem een bijzondere betekenis hadden gegeven: de pastoor en de kapelaans voor de H. Mis, het kerk bestuur voor het geschenk, het koor voor het organiseren van deze hul diging en het bijzonder fraaie ge schenk, de heren Veldkamp en Valk voor de voortreffelijke directie van de koorzang, de heer Wooning voor zijn prachtige solozang en de hospes voor de uitstekende koffietafel. Uw verslaggever, die maandag j.l. had geschreven dat Jan Tuerlings met geen stok aan het rusten te krij gen is, moest het nog even ont gelden. Een stok, aldus de jubilaris, is niet het geëigende middel om ie mand aan het rusten te krijgen, daarvoor gebruikt men gemakkelij ke stoelen, zo meende hij. Waarop uw verslaggever alleen maar dit wil zeggen: er staan in de woning van de heer Tuerlings vele voortreffelij ke stoelen welke tot rusten noden, maar wie er ook rust, Jan Tuerlings niet. Dus dan maar de stok, al is 't dan ook wel een beetje een paarde- middel! Hoewel het een besloten huldiging was, waren er toch tal van geluk wensen binnengekomen, waaronder die van dr. Kat, de voorzitter der Ned. Gregoriusvereniging. We mo gen nog vermelden dat burgemees ter v. d. Heijden zaterdag j.l. reeds namens het gemeentebestuur de heer Tuerlings had gecomplimen teerd en gedankt voor het vele, dat hij voor de zang in Kaatsheuvel heeft gedaan, welke dank hij onder streepte met een geschenk. Na de officiële huldiging bleef men nog geruime tijd gezellig bij een, waarbij het koor niet alleen de zang, maar ook het glas alle eer aandeden. KYNOLOGIE. Wederom behaalden de Kaatsheu velse hondenliefhebbers grote suc cessen op de 29ste eendaagse Inter nationale Kampioenstentoonstelling te Breda, n.l. M. de Vries met Ro land' van Adeltrots reu, in de open klasse Uitmuntend; W. Hamers met Schotse Herder, teef, in de jeugd klasse 2e Z.G.; P. Schoenmakers met Schotse Herder, reu, i nde jeugd klasse le U.; P. J. Brekelmans met Keeshond, teef, in de open klasse le U en kampioen; H. Elshout met Keeshond, teef, in de jeugdklasse le U. en met Keeshond, reu, in de fokkersklasse le U. en beste Kees hond en ere-prijs beste op één na van de Keesachtige en poolhonden. ST. JAN. Op het nationaal concours te Be- soijen heeft St. Jan zich weer van zeer goede zijde laten kennen. On danks het zeer ongunstige weer en de voortdurende regenvlagen, wist St. Jan de 4e korpsprijs te behalen. Tevens legde het gilde beslag op de 4e extra aanbieding en een mooi schild voor dë beste viertallen. De spanning werd voelbaar toen er nog twee schutters overbleven van St. Jan voor de personele prijzen, n.l. v. Balkom en v. Nieuwstad jr. Uit eindelijk moest v. Nieuwstad jr. het afleggen tegen de meerdere routine van v. Balkom en werd v. Balkom eerste en v. Nieuwstad jr. tweede. Toch een groot succes voor deze 12- jarige knaap. AGENDA. Maandag 19 mei 8 uur n.m. repe titie kon. erk. harm. Apollo bij W. Smit; 8 uur n.m. repetitie kon. erk. harm. St. Jan bij P. v. Dun. Dinsdag 7.30 uur n.m. Muziekcur- sus par. zangkoor St. Jan, in de Mu lo. Woensdag 8 uur n.m. Apollo-thea- ter ,,Sissi,de Jonge Keizerin", alle leeftijden; 8 uur n.m. repetitie Harm. Kon. Muz. Gezi Euphonia. Donderdag 8 uur n.m. repetitie zangver. Bel Canto, zaal P. v. Dun. DUIVENSPORT. De K.P.V. vloog met 487 duiven vanaf St. Denis, afstand 487 km.; los tijd 9.45 uur v.m. met N.-W.-wind; eerste duif 1.51.26 uur n.m.; laatste duif 2.44.17 uur. De eerste 70 prijswinnaars zijn: 1 Jac. Klerkx; 2 G. Kemmeren; 3, 13 W. v. d. Ven; 4, 31 C. v. Rooij; 5 P. Schoenmakers; 6 J. v. d. Linden; 7 M. Klein; 8, 46 J. v. Riel; 9 A. de Bie; 10, 70 A. Montee; 11, 24, 51, 58, 65 M. Ververs; 12, 23 Jan Voogd; 14

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1