KAATSHEUVEL 1 SpOAJb l/Uaalwu Li Haarsteeg 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 27 MEI 1958 2 Sprang-Capelle Capelle Waspik OUDERAVONDEN LAGERE SCHOLEN Raamsdonksveer 4—4 kiezing worden gesproken; 12 lijsten zijn in totaal ingediend met 56 candidaten. Er zijn verschillende nieuwe lijsten en zelfs de da mes willen ook een woordje mee gaan spre ken, mits zij voldoende stemmen verzame len? FANCY-FAIR. Zaterdag 24, zondag 25 en maandag 26 mei werd in Vlijmen in het Patronaat een groot Fancy-Fair gehouden. De opbrengst was ten bate van het jeugdwerk. De har monie Concordia maakte met enkele jeugd verenigingen een rondgang dooor Vlijmen, waarna naar het patronaat werd getrokken voor de officiële opening. Het weer werkte niet mee, waardoor de belangstelling matig was. Zondags, ondanks het slechte weer 's avonds, was er een grote belangstelling. Het rad van avontuur draaide volop en de verdere vermakelijkheden hadden niet te klagen. Maandag, Tweede Pinksterdag, was de belangstelling groter, vooral toen 's avonds de hoofdprijs, een auto, werd verloot. Goe de zaken werden gemaakt en het doel is zeker bereikt De auto is terecht gekomen in Den Haag bij een mevrouw die in Vlijmen enkele dagen op familiebezoek, is geweest. Je moet maar boffen! Nog 9 troostprijzen volgden. De voorzitter de heer Croes dankte allen voor de medewerking tot het welslagen van dit Fancy-Fair. GEMEENTERAAD. De raad der gemeente Vlijmen komt Vrijdag in vergadering bijeen. Agenda in 't volgend nummer. BRAND. Door tot op heden nog onbekende oor zaak brak zondagmiddag omstreeks 5 uur op het erf van de landbouwer H. van Esch plotseling brand uit in een houtmijt. Het vuur dat snel om zich heen greep en een gevaar vormde voor het belendede woonhuis' werd door toegesnelde hulp met schuim- blussers bestreden. De gemeentelijke nevel tankwagen die vrij spoedig ter plaatse arri veerde en het blussingswerk overnam, slaag de er spoedig in het vuur meester te wor den en erger te voorkomen. OP CONCOURS. Op Eerste Pinksterdag namen de man- nenzangvereniging Vriendenkring en het da meskoor Levensvreugde deel aan het inter nationaal zangconcours, dat te Valkens- waard door de aldaar bestaande Gemengde zangvereniging De Volharding ter gelegen heid van haar honderdjarig bestaan op za terdag 24, zondag 25 en maandag 26 mei is gehouden.. Het dameskoor kwam uit in de 3e afdeling met als verplicht nummer Haest U Langzaem van Van Turnhout en als vrij werk Ave Verum van Josquin Des Prés. Het mannenkoor dat uitkwam in de 2e afdeling voerde als verplicht nummer uit O Domine Jesu Christi van A. Brummel en als vrij nummer het Ave Maria van Jacob Arcadelt. De jury bestaande uit de heren jos de Kleerk, Ir. Henk Badings en Frans van Amelsfoort, kende aan het dameskoor met 294 punten een tweede prijs toe en aan het mannenkoor eveneens een tweede prijs met 300 punten. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de raad der gemeente Sprang-Capelle op vrijdag 30 mei 1958, des nam. te 7.30 uur ten gemeente huize. Agenda 1Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Aangaan geldlening groot f 10.000 bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten en weder uitlenen van dit bedrag aan de plaatselijke afdeling van de Vereniging .„Het Groene Kruis" voor de gemeente Sprang-Capelle. 5. Aangaan geldlening groot f 113.000, bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage. 6. Wijziging gemeente-begrotingen 1957 an 1958. 7. Mededelingen. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. Preadvies De vereniging „Het Groene Kruis" voor de gemeente Sprang-Capelle kampt reeds geruime tijd met ruimtegebrek. Zowel de huisvesting van het eigenlijke verzorgings centrum als van de wijkzusters laat veel te wensen over. Ten einde hierin te voorzien is 't bestuur van genoemde vereniging voornemens een nieuw wijkgebouw te stichten aan de Julia- nalaan, terwijl onmiddellijk daarnaast twee dienstwoningen voor de zusters zullen wor den gebouwd. Uiteraard vergt de stichting van dit nieuwe wijkcentrum de uiterste inspanning van de onderhavige vereniging. De raming van de stichtings- en inrich tingskosten beloopt nl. in totaal f 53.000. De beschikbare financieringsmiddelen be dragen f 43.000. Ter voorziening in de financiering van de ontbrekende f 10.000 heeft de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage aan de gemeente een vaste lening aangeboden tegen 5 JAARVERGADERING CHR. BEGRAFENISVERENIGING „DE LAATSTE EER". In het gebouw Elthato te Capelle hield bovengenoemde vereniging haar jaarverga ring onder leiding van haar voorzitter de heer A. Kerst. Uit de verslagen van de secretaris de heer Maijers en van de pen ningmeester de heer C. van Caem, bleek o.m. dat gedurende 1957 1443 gezinnen als lid waren ingeschreven. De vereniging had 63 begrafenissen verzorgd. Het financieel verslag sloot met een voordelig saldo. De aftredende bestuursleden de heren Mandemakers, Kruijf, Rosenbrand en Ma ijers werden herkozen. OUDERAVOND OPENBARE KLEUTERSCHOOL PRINSES BEATRIX Donderdagavond 20 mei jl. vond in de openbare kleuterschool alhier de jaarlijkse ouderavond plaats. Voor de aanvang was er gelegenheid om het werk van de kleuters te bezichtigen, waarvan door de ouders druk gebruik werd gemaakt. Naar gelang van de ouderdom van de kleuters waren er aardige fröbelstukjes vervaardigd. De voorzitster van de oudercommissie, mevr. N. Oerle- mans-Aalfs heette alle ouders hartelijk wel kom en in het bijzonder de onderwijzeres van de openbare lagere school, voor zover aanwezig. Spr. deelde verder mede, dat tot spijt van de Oudercommissie de kleuter leidster mej. J. F. R. Wagner de school om studie-redenen moet gaan verlaten en dat dit thans haar laatste ouderavond te Capelle werd. Zij werd voor haar verdere loopbaan veel goeds toegewenst. Bericht van verhin dering deze avond bij te wonen was inge komen van het College van Burgemeester en wethouders, van de Hoofdinspectrice en Inspectrice van het Kleuteronderwijs, deze laatsten wegens de school-examens. Hierna verkreeg de secretaris van de oudercommissie de heer van Splunder, ge legenheid de notulen te lezen van de ouder avond gehouden op 15 okt. 1957. Na lezing werden deze notulen onveranderd vastge steld en ondertekend, onder dankzegging aan de secretaris voor het werk besteed aan het opmaken dezer notulen. Vervolgens werd behandeld het financi eel verslag der schoolkas. De inkomsten wa ren 173.80 en de uitgaven f 119.79, zo dat een batig saldo aanwezig was van f 54.01. De boeken en bescheiden werden nagezien door de kascommissie bestaande uit mevr. Stein en dhr. L. de Rooij. De commissie deelde mede, dat alle beschei den in orde waren bevonden, zodat werd voorgesteld de penningmeester decharge te verlenen van het beheer over de afgelopen periode. Tot leden der kascontrolecommis sie voor het jaar 1958-1959 werden be noemd mevr. Snijders en de heer G. Em mers. De heer van Splunder verkreeg vervol gens wederom het woord om zijn jaarver slag te lezen. Uit dit verslag kwam vast te staan, dat in en op de school alles naar wens verloopt. De oproep van de ouder commissie om een vrijwillige bijdrage te schenken aan de schoolkas bleek een groot succes te zijn geweest en stelde de ouder commissie in staat om een tweetal poppen kastvoorstellingen voor de kleuters te ge ven alsmede om hen ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin even eens iets uit te reiken. Voorts is de comm. er in geslaagd om met de kleuters een klein reisje te ondernemen. Enige ouders hebben zich reeds bereid verklaard om voor ver voersmogelijkheden te zorgen. Aan het slot van dit verslag wekte de secretaris allen op steeds alle steun te blijven geven aan de oudercommissie en de kleuterschool. Na lezing van dit verslag werd aan de kleuterleidster gelegenheid gegeven enige mededelingen te doen. Mej. Wagner deelde mede, dat voor het schooljaar 1958-1959 thans reeds kleuters kunnen worden opge geven voor de kleuterschool. Het school reisje van de kleuters zal worden gehouden op 17 juni a.s. en mocht het deze dag geen goed weer zijn wordt dit reisje verschoven naar 19 juni. In de pauze die hierna volgde werd de aanwezigen een verversing aangeboden. Na de pauze vertoonde mevr. Maris-Kerst een aantal filmpjes. Allereerst zagen we een bezoek van St. Nicolaas en Zwarte Piet aan de kleuterschool, verder een film van de gehouden Oranjefeesten op 30 april jl., waarin men o.m. zag de zangbulde der schoolkinderen, de oriënteringsrit der schoolkinderen, alsmede het berekenen van de uitslag door de jury. Voorts werd ver toond een prachtige kleurenfilm over een optocht gehouden te Middelburg. De aan wezigen hebben zeer genoten van deze film voorstelling en het dankwoord van mevr. Oerlemans gericht aan mevr. Maris-Kerst was dan ook zeer op zijn plaats. De heer L. Poldervaart vertoonde vervolgens nog een aantal films welke vrijwillig beschikbaar waren gesteld door de heer Aalfs. O.m. werd vertoond een film over de afsluiting van het IJsselmeer in 1932. Daarna een film over de bekende elmferentocht in Friesland, een vogelfilm waarin de Friese flore en founa op mooie wijze werden be licht. De film in twee bedrijven „Langs Frieslands dreven" werd zeer geappreci eerd. Aan het eind van deze geanimeerde ouderavond dankte de voorzitster allen voor de opkomst. De oudercommissie kan op een zeer geslaagde avond terugzien. WEDVLUCHT DE LUCHTVAART. De P.V. De Luchtvaart gevestigd bij mevr. Cové alhier hield j.l. zondag een wedvlucht vanuit St. Ghislain, afstand 159 km. De uitslag van deze wedvlucht luidt als volgt: A v Raamsdonk 1, 19, 22; A v Beek 2, 25; A Klootwijk 3, 5, 7, 10. 37; B Pols 4, 14, 20. 27, 28, 29, 35, 36; J v Doornik 6, 30, 44; H Dalmaijer 8; H Verduijn 9, 12; J Nieuwenhuizen 11, 38; A. Spierings 13; A Stam 15, 21; E Haverhals 16, 26; St v Peer 17, 23, 24; H v Campen 18, 32, 39, 41; A Versteeg 31; P Nieuwenhuizen 33; C Boer 34, 42; P Bakkeren 40 en A v Oos terhout 42. De duiven werden gelost om 9 uur met ZW wind. De eerste duif arriveer de 10.53.26 en de laatste 11.03.29. A.s. zondag wordt een wedvlucht gehou den vanuit Angoulème, over een afstand van 758 km. Inkorven dinsdag 27 mei a.s. in het clublokaal De Witte Brug. SLUITING BIBLIOTHEEK. De in deze gemeente gevestigde biblio theek van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal a.s. zaterdag worden gesloten. Tussen 4.30 en 5.30 uur is er gelegenheid tot het inleveren der boeken. Naar wij thans reeds vernemen wordt de bibliotheek a.s. najaar werderom aangevuld met tal rijke nieuwe boeken. GESLAAGD. Voor het handvaardigheidsdiploma Ma chine-schrijven slaagde D. van Dongen uit Waspik. De voor 29 mei aangekondigde ouder avond van de r.k. lagere jongensschool is uitgesteld i.v.m. het feit dat er voor die donderdag een dergelijke bijeenkomst was gepland bij de r.k. meisjesschool en wel voor de klassen 3 en 4. Aan de jongens school wordt (voor de klassen 5, 6 en 7) de ouderavond nu gehouden op dinsdag 3 juni. BESCHERMING BURGERBEVOLKING. Het oefenverband Waspik van de B.B. organiseerde een tweetal oefen- en instruc tie-avonden resp. in café Montens en in de brandweerkazerne. In café Montens leidde de heer Cortvriend de oefening voor de leden van de blokploegen, terwijl de heer Koevoets een instructie gaf aan de leden van de Mobiele Reddingsploeg. ZOMERAVOND-COMPETITIE. De zomeravond-competitie draait te R'veer en omstreken weer op volle toeren. In totaal hebben 8 clubs voor deze comp. ingeschreven. Na twee wedstrijden blijken Keizersveer en SNAB zeer goede ploegen te zijn. Ze zullen ongetwijfeld nog van zich doen spreken. NIEUWE BUSHALTE B.B.A. Voor de bewoners van de Omschoor en Julianalaan is een belangrijke verbetering in de busverbinding tot stand gekomen, door de plaatsing van een een nieuwe bus halte ter hoogte van de boerderij van G knaap aan de Julianalaan. GESLAAGD. Voor het onderwijzersexamen slaagden de heren C. Visser en W. v. Seters. DE EFTELING IN DE A.V.R.O. Het Pinksterweer is vooral maan dag nog al meegevallen; de weer berichten mochten er wel eens re kening mee houden dat Kaatsheuvel in het zuiden ligt en de temperatuur daar op vele dagen een graad of drie hoger ligt dan in het killere noorden. Zeker hebben we mogen constateren dat de voorspellingen voor de beide Pinksterdagen voor onze streek te pessimistisch gestemd waren. Speciaal maandag was het weer niet slecht. Hét lokte tot een wandeling en daardoor hebben mo gelijk maar weinigen de reportage gehoord, welke de A.V.R.O. op maandag tussen 15.40 en 16.10 on der de aankondiging: „Nederland in Pinksterstemming; met A.V.R.O.'s reportagedienst langs verschillende centra van ons land, waar jong en oud ontspanning zoekt", heeft uitge zonden. Bijna zes minuten werden hierin door de reporter T. Nieuwen- huijzen aan ons natuurpark gewijd. Hij somde daarin de grote verschei denheid van attracties op, die het ontspanningsoord rijk is en wijdde zeer bijzondere aandacht aan het sprookjesbos, waarvan hij alle sprookjes met name noemde, de stem liet horen van de heks van het sprookje van Hans en Grietje en ook de kabouter liet spreken, die de zoekenden naar zekere plaats met een „kleine boodschap?" de weg wijst. Ook de enorme speeltuin en het kinderspoorweg-emplacement had zijn bijzondere aandacht. Dat de belangstelling voor de Efteling nog niet verminderd is, bleek uit het aantal bezoekers, dat hij 35.000 voor de Pinksterdagen noemde. Zelf mochten we hierbij constate ren dat speciaal het bezoek van En gelsen en Duitsers dit jaar opval lend toeneemt. DUIVENSPORT. De K.P.V. vloog zondag vanuit St. Ghislain met 640 duiven. Afstand 159 km. Lostijd 9 uur v.m. met z.w. wind. Eerste duif 10.47.44; laatste duif 11.1.58. Eerste 70 prijswinnaars: 1, 45, 62 Jan v. Wanrooij; 2, 12, 13, 15, 18, 31, 34, 43, 46 M. v. Boxtel; 3, 27, 37 A. de Bie; 4 J. v. d. Linden; 5 M. de Vries; 6, 59 B. Kemmeren; 7, 11 Fr. v. d. Assem; 8 Th. v. d. Houdt; 9, 38, 67 Pauw Ligtvoet; 10 Wal Lugters; 14 Th. Zeebrechts; 16, 52 Jac. Vloemans; 17 Wim Hamers; 19 Jan Dekkers; 20, 42, 56 Ant. Pijnen burg; 21 W. v. Heijst; 22 H. Schoen makers; 23 A. v. d. Hoven; 24, 69 M. Klein; 25 Ant. Priems; 26, 36, 47 Jan v. Dongen; 28 M. Ververs; 29 Jan v. Beers; 30 Th. Emmers; 32 M. Lensveld; 33 C. Labee; 35, 40, 48 C. de Bondt; 39, 68 J. v. Riel; 41, 69> Fr. v. d. Linden; 44, 57 C. v. Box tel; 49 A. Montee; 50 A. Duquesnoij; 51 A. v. Gooi; 53 Jan Damen; 54 L. V. Geel; 55 C. v. Boxtel; 58 H. van Helvoirt; 62 J. v. Heeswijk; 63 W. Jansen; 64 Th. v. Wanrooij; 65 W. Kemmeren; 66 Jos v. Dongen; 70 M. v. d. Velden. DE BALLSPIELVEREIN „NIEHL" BIJ DESK OP BEZOEK. Met de beide Pinksterdagen had Desk weer een Duitse voetbalclub op bezoek. En het was niet slechts een elftal, maar een heel gezelschap met supporters en dames, die de reis vanaf Keulen hadden gemaakt, om Kaatsheuvel met zijn Efteling met een bezoek te vereren en tevens de gelegenheid waar te nemen om een vriendschappelijk partijtje voet bal te spelen. Niehl is een le klas- ser van de r.k. voetbalbond uit de Kreis „Koln". Om half 12 arriveerde het gezel schap op de Markt in Kaatsheuvel. In hotel Smit had de eerste korte begroeting plaats, waarna de gasten naar hunne kwartieren werden ge bracht om kennis te maken met moeder gastvrouwe, die hen twee dagen te logeren zou geven. In de namiddag van de eerste dag werd een bezoek gebracht aan de Efte ling en evenals hunne sportvrienden uit Worringen, konden ze hun be wondering niet beter uitdrukken, dan in het alleszeggende woord „wunderbar". De eerste Pinkster avond werd reünie gehouden in het Desk-clubhuis bij de Steenbakker, waar er de stemming, toen de mu ziek weerklonk en de voetjes tot 'n dansje genodigd werden, spoedig in kwam. Er werd in alle toonaarden „bruderschaft" gezongen en gedron ken en deze avond beloofde een ge zellig weerzien op de tweede dag. Toen werden de krachten op het groene grasveld met elkaar gemeten en had men vooral gedacht in „Niehl" een tegenstander te treffen waar Desk de handen aan vol zou hebben; het bleek al heel spoedig dat de gastheren sterker waren dan de Duitse gasten. Het hier volgend verslag geeft hiervan een beeld. In een aantrekkelijke wedstrijd is het DESK gelukt hun nieuwe Duitse sportvrienden een ver diende nederlaag toe te brengen. Ballspiel Verein. Worringen, die de vorige twee jaar bij DESK op bezoek was, kon wegens bijzon dere omstandigheden de reis naar Kaatsheuvel niet aanvaar den, eit zodoende trad 2e Pink sterdag een nieuwe Duitse te genstander in het veld, n.I. de Ballspiel Verein. Niehl (Köln), Dit was een moeilijker opgave voor DESK, daar deze vereni ging een klasse hoger speelt dan DESK. Qua voetbal waren beide ploegen aan elkaar gewaagd. De aanvallen werden aan beide zij den goed opgebouwd, met dit verschil dat, de Duitse aanvallen te ver werden doorgevoerd, ter wijl DESK productiever speelde. Dit leverde bijna een doelpunt op voor DESK, toen uit een ver schot van Mosselveld 'n scrim mage voor het Duitse doel ont stond. Hiervan profiteerde de rechtsbinnen W. Damen, die de bal zachtjes over de doellijn pro beerde te rollen ,doch de goed opgestelde stopper zag dit ge vaar aankomen en kon nog juist redding brengen. Direct hierop kwam het antwoord van Niehl. Uit 'n verrassende aanval kwam hun linksbinnen Steinbückel vrij voor doel, doch zijn schot ging juist over. Enkele minuten voor rust konden de DESKi supporters bij na juichen, toen de ver opge drongen halfspeler H. Voogd met een schijnbeweging stopper Weber omspeelde en een hard schot loste. Doch zijn schot ging rakelings over. De tweede speelhelft gaf on geveer hetzelfde spelbeeid met DESK iets meer in de aanval. Maar tegen de verwachtingen in nam Niehl de leiding, toen links buiten Poehkötter langs v. We zel spurtte en keeper Wittens geen kans gal', 01. Tien minu ten later kon W. Damen de stand op gelijke voet brengen, toen hij uit een pass van midvoor Meijer goed doorliep en met een handig wippertje scoorde. Direct hierop was het weer W. Damen, die, na dat hij in volle ren twee Duitsers passeerde, vrij voor doel kwam,. Doch hij werd op een te forse manier door rechtsback Meller van de bal gezet, zodat er voor de scheidsrechter niets anders over bleef dan onverbiddelijk naar de witte stip te wijzen. Stopper v. Wanrooij plaatste zich achter de bal en gaf goalie Sijve geen kans. Direct hierop l'loot de scheidsrechter voor de laatste maal in deze aantrekke lijke en sportief gespeelde wed strijd. Het afscheidsfeest volgde in 't Ho- ventje maandag om 8 uur. Alle Des- sers en het gehele Duitse gezelschap waren daar weer in gezellige stem ming bijeen. We behoeven niet te vertellen dat, hoe later het werd hoe vaker en luidruchtiger het „Auf Wiedersehn" weerklonk. Dat weder zien is bepaald op september a.s., als Desk bij „Niehl" in Niehl zal trachten opnieuw te laten zien dat het de sterkste is, of het moet zijn dat de revanche de Niehlers op ei gen bodem meer aanvalslust en overwinningskracht geeft. ORATORIUM „DE MESSIAS". Het grote succes dat de heer Nieu- wenhuijsen het vorig jaar met de uitvoering van het oratorium „Die Schopfung" van Haydn mocht oog steen, heeft hem doen besluiten achtereen door te gaan met de stu die van een nog zwaarder werk, n.I. „Des Messias" van Georg Friedrich Handel, dat door de drie samenwer kende koren „Bel Canto" uit Kaats heuvel, „Irene" uit Dongen en „Eu terpe" uit Rijen de volgende week zal worden uitgevoerd. Kaatsheuvel komt daarbij op donderdag 5 juni aan de beurt en wel in het „Apollo- Theater" bij de heer W. Smit. Voor de velen, die belang stellen in deze zeer bijzondere gelegenheid een koorwerk van een zo hoogstaand ge halte in eigen plaats te horen, wil len we zowel over de componist, als over diens meest beroemde werk 't een en ander vertellen. G. F. Handel werd op 23 februari 1685 te Halle geboren en stierf op 14 april 1759 in de ouderdom van 74 jaar te Londen. Hij studeerde oorspronkelijk in Duitsland, waar hij in Hamburg aan de opera als violist en cymbaïst werkte. Op ver zoek van een Toscaanse prins trok hij naar Italië, waar hij in Florence, Rome, Napels en Venetië met de meeste beroemde componisten als Alessandro en Domenico Scarlatti, Benedetto Marcello en Arcangelo Corelli kennis maakte. In 1710 werd hij benoemd tot hofkapelmeester te Hannover, van waaruit hij herhaal delijk naar Londen ging. Toen in 1714 de keurvorst van Hannover ko ning van Engeland werd, duurde 't niet lang of hij vestigde zich voor goed in Engeland, na in Italië zowel voor- als tegenspoed gekend te heb ben met zijn Italiaanse opera's. In 1741 brak hij geheel met de operavorm in zijn composities en wijdde zich van toen af geheel aan de oratoria. „De Messias" schreef hij in 24 dagen voor een liefdadigheids concert ten bate van de bewoners van de Ierse gevangenissen en hos pitalen. Het werk werd daar onder zijn leiding uitgevoerd en had een enorm succes. Vanaf 1743 gaf Han del jaarlijks in Londen een uitvoe ring van „De Messias" en eerst veel later ging men Handels werk in zijn eigen land waarderen. „De Messias" is even populair als Bach's „Matthauspassion", Beetho ven's vijfde symphonie en Haydn's romantische „Jahreszeiten". Han del's werk heeft echter geen hande ling. De tekst bestaat uitsluitend uit bijbelwoorden, geordend door Char les Jennes, een rijke dilletant, die voor Handel verschillende libretti schreef. Het eerste deel heeft als on derwerp de voorspellingen over de verwachtte Messias, het tweede deel zijn lijden, dood en opstanding en de verbreiding van zijn leer, het derde deel de overwinning van de dood en de verlossing van de wereld door de Heiland. Bespeurt men in Handel's andere werken een sterke Italiaanse invloed, de muziek van „De Messias" wortelt in de Duitse Passionen en kerkcantates; zij toont een hartelijke eenvoudige vroom heid. De instrumentale inleiding omvat een Grave, een langer Alle gro en een fuga. Het Arioso, waar mede de tenor inzet (Troste dich) geeft in een warme aartsvaderlijke Zoals het goede en verantwoorde- lijke burgers betaamt, gaan we mor gen weer met z'n allen naar het stem bureau, ditmaal om uit te maken wie er nu weer vier jaar ja mogen knik ken op het besturen van de gemeente door het Rijk. Ik kan me voorstellen, dat er noch bij de candidaten noch bij de kiezers bijster veel belangstelling bestaat voor dit marionettentheater, want de uit slag van de verkiezingen is zo weinig belangrijk voor het karakter van het gemeentelijk bestuursbeleid. Sinds het Rijk de meeste zeggenschap in gemeentelijke bestuurszaken aan zich getrokken heeft, heeft dit karakter iets van eenheidsworst, het smaakt nergens naar. De uitslag is eigenlijk alleen maar interessant voor de sta tistiek. Zal de f orse nederlaag, welke de pévédea bij de Statenverkiezingen heeft geleden, zich ook voortzetten in deze gemeenteraadsverkiezingen? Zal het beroep van de kavépé op de „common sense" van het kiezers corps ook nu weer het meeste effect hebben en zullen de christelijke groe peringen hun positie opnieuw kunnen verbeteren? Dat zullen we morgen avond allemaal weten. Maar wie het ook wint, de grote lijn in het gemeen telijk bestuursbeleid, die door het Rijk wordt bepaald, blijft hetzelfde. Van de andere kant zou het echter verkeerd zijn om aan deze gemeente raadsverkiezingen helemaal geen be tekenis toe te kennen, want er zijn nog tal van (ondergeschikte) zaken, waarover de gemeentelijke bestuurs colleges zelf mogen beslissen, en daaronder zijn er die voor de plaats- selijke gemeenschap van bijzondere betekenis zijn. En omdat men de be hartiging van deze zaken graag in handen ziet van mensen met gezonde en christelijke opvattingen, is het toch wel degelijk van belang wie er in de nieuwe gemeenteraad zitting zullen hebben. Ik denk hierbij aan de behandeling van een ogenschijnlijk onbetekenend punt in de gemeenteraadsvergadering van 26 jan. 1956. In deze vergade ring werd door b w voorgesteld in de Algemene Politieverordening de bepaling op te nemen, waarbij het verboden wordt voorbehoedmiddelen aan anderen af te staan of ten ver koop of ter verspreiding voorhanden te hebben. De leden van de pévédéa- fractie maakten daartegen bezwaar, zij hadden dus wel graag zo'n win keltje gezien. Als de heren Kemper man en van Leeven dit „opbouwend" werk noemen, dan wordt me ineens de intentie van de zo fameuze „door braak" duidelijk de ondermijning van de gezonde en christelijke opvat tingen van ons volk. Ik kan de heren Kemperman en Van Leeven wel ver zekeren, dat zij het niet meer zullen beleven, dat Waalwijk de rode voge laar binnenhaalt. Verder klagen de pévédea-mannen in onze raad (zie „De Echo" van 23 mei onder „Uw mening") steen en been over de tegenwerking, welke zij in de raad zouden ondervinden. Als zij een opbouwend voorstel zouden doen, zo lees ik, waarmee de anderen het niet eens zijn, dan wordt het door de meerderheid afgestemd. Dit is het vage gejeremieer zoals we dat van de pévédea de laatste tijd herhaaldelijk horen, want laat ik u zeggen dat dit in onze gemeenteraad nog nooit is voorgevallen, tenminste niet wanneer het een werkelijk OPBOUWEND voorstel betrof. Wanneer de heren Kemperman en van Leeven in hun zonderlinge visie iets opbouwend noe men, dan lopen zij natuurlijk wel alle kans, dat de andere raadsleden een andere mening zijn toegedaan, geluk kig wel. De uitnodiging om ervoor te zorgen, dat de pévédea de meerder heid in de raad krijgt, is dan ook nog al infantiel en zelfs een beetje onbe schaamd, want dan zouden we in Waalwijk binnen niet al te lange tijd wel zo'n winkeltje „rijk" zijn. Denkt u daar wel aan als u mor gen uw stem gaat uitbrengen. En denk er ook eens aan wat de socialis ten in België van het katholiek en christelijk onderwijs hebben gemaakt! U stemt morgen ook op de toe komst van uw kinderen! HANNIBAL. toon een profetie van Jesaja. In de daarbij aansluitende aria (Alle Ta- Ie) verkondigt de stem des roepen den in de woestijn opgewekt, hoe de wereld zal veranderen door de komst van de Messias; het koor die Gottes) juicht over de heer lijkheid des Heren, die geopenbaard zal worden. De bas voegt daaraan pathetisch toe, dat de aarde zal be ven en de heidenen zullen sidderen, en bezint zich: (Doch wer wird er- tragen den Tag seiner Ankunfst). Handel geeft hier in snelle, onrusti ge episodes een visioen, hoe de komst van de Messias; 't koor (Denn louterend vuur. Het Apocalyptische toneel staat ons nog helderder voor de geest door het koor (Und er wird lautern sie), twee fugato's die tel kens machtig homofoon worden af gestoten. Doch er is troost voor de gelovigen (O du, die Wonne ver- kündet in Zion); de alt brengt deze blijde boodschap, die het koor her haalt. De bas verheerlijkt het licht, dat zal schijnen in de duisternis (Das Volk, das da wandelt im Dun- kel), met rustig vertrouwen. Visio nair ziet het koor in de toekomst (Denn es ist uns een Kind geboren), zoals Jesaja de geboorte van Jezus profeteerde. Een pastorale voert de aanbiddende herders ten tonele. De sopraan verhaalt hoe de engel ver scheen en dat de hemelse heerscha ren God prezen. Dit heilzame toe komstbeeld maakt de sopraan tot 'n profetes „Wohlauf frohlocke" jubelt zij over de komst van de koning. In een recitatief verhaalt zij van zijn toekomstige daden en verheer lij kt zij de goede Herder. Met het koor „Sein Joch ist sanft") besluit 't koor dit eerste deel. (Slot volgt). AGENDA. Dinsdag 7.30 uur n.m. muziek- cursus kerkkoor St. Jan in de Mulo. Dinsdag 8 uur n.m. repetitie Har monie Kon. Muz. Gez. Euphonia. UITSLAGEN VAN TWEEDE PINKSTERDAG BEROEPSVOETBAL. Ere-Divisie. Rapid—MVV 2—2 EnschedeADO 43 PSV—Blauw Wit 2—3 AjaxSparta 22 Eiinkwijk—DOS 2—3 VVV—GVAV 2—3 NoadNAC -2—4 Feijenoord—BW 2—4 FortunaAmsterdam 31 le Divisie A. Volendam—Willem II 4^2 ExcelsiorDe Graafschap 31 SVV—RBC 4—1 DFC—VSV 3—0 Helmond—HVC 4—2 VitesseEDO 61 AGOVV—DWS 3—1 Roda SportAlkmaar 20 le Divisie B. HaarlemSittardia 2—1 Xerxes—Leeuwarden Fortuna VI.Wageningen KFG—Helmondia StormvogelsLimburgia RCH—Hennes DVS SHSDe Volewijckers RigtersbleekEindhoven 2e Divisie A. WilhelminaONA De BaronieUVS DHCEmma Zeist't Gooi HilversumZFG DoskoLonga 3—4 5—3 3—1 3—2 2—2 4—1 4—1 6—0 3—1 0—1 0—4 1—0 1—3 2e Divisie B. VelocitasGo Ahead Be QuickRheden OldenzaalHeracles AMATEURVOETBAL, le klas C. BoxtelMaurits SpechtenValkenswaard RoermondHeer KimbriaAlliance BrabantiaEmma 2e klas B. BSC—Hulst Promotie 2e klas. 1—3 3—2 0—3 2—4 3—0 1—2 3—0 3—0 Dongen—-Terneuzen 4—2 'i p KAATSHEUVEL. DESK 2-ODC 2 2-3 onder protest De wel zeer zwak leidende scheidsrechter nam in deze voor de onderste plaats van groot be lang zijnde wedstrijd een merk waardige beslissing, waarmede hij DESK zodanig dupeerde, dat het niet meer door de beugel kon. Wat gebeurde n.I. Er waren 20 minuten gespeeld in de eerste helft en op dat moment hadden de DESK reserves de leiding met 10, toen rechtback Wagema- kers een vermoedelijke spier- scheuring opliep, onmogelijk verder kon spelen en uit moest vallen. Toen de reserve gereed stond om de ploeg te complete ren, kwam 't laconieke antwoord van de scheidsrechter, dat er geen speler mocht invallen, om dat hierover voor de wedstrijd bij het tossen niet was gespro ken met de beide aanvoerders, een vraag die nota bene altijd de scheidsrechter zelf stelt, maar wat, naar hij zelf zei, deze keer vergeten was. Ondanks dit alles en de protesten) van aanvoerder, spelers en grensrechter, en de uitspraak van de aanvoerder van ODC, dat er gerust een speler mocht invallen, bleet! hij bij zijn beslissing, een beslissing die kant nocb wal raakte. DESK kwam nu numeriek in de min derheid, doordat mét 10 mensen verder gespeeld moest worden. Zelfs mioest het laatste kwartier met 9 man worden gespeeld, doordat Ad Vloemans zich op 'n gegeven moment vergat en na trapte en toen uit het veld werd

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2