1/Uaa twuLï 1 teek WAALWIJK PROVINCIAAL NIEUWS De „sterke man VOOR IEDERE BEURS 'n van MAAR EN'5 DKIL 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 JUNI 1958 2 OPTICIEN VAN MAAREN Feuilleton Het Renbaanschandaal van Epsom Betrokkene wil deze grond gebrui ken voor de uitbreiding van zijn be drijfsgebouwen. De raad ging akkoord met de vast stelling van een algemene regeling voor een verplichte vakantiesluiting voor slagers. Verder besloot de raad tot het garanderen van rente en af lossing van hypothecaire geldlenin gen, groot 11.700.t.b.v. J. Maas te Vught, J. Heijmans te Vlijmen, W. Driessen te Den Bosch en N. van der Heijden te Drunen. De heer v. Oyen was het niet helemaal eens met het stellen van deze garantie t.b.v. niet-inwoners. De risico-factor was hierbij z.i. toch wel aanmerke lijk groter dan, bij eigen volk, dat men door en door kent. De voorzit ter wees erop, dat destijds deze ga rantie aan niet-inwoners reeds was toegezegd. Bovendien betreft het hier nauwkeurig onderzochte geval len, zodat er voor de gemeente praktisch geen risico insteekt. Van de andere kant .zullen er voor de gemeente niet onbetekenende voor delen voortvloeien. Vervolgens werd besloten tot deel neming in de door het Provinciaal Waarborginstituut voor de tuin bouw op zich te nemen borgstellin gen. Ten behoeve van de aanschaffing van leermiddelen voor de r.k. kleu terschool te Haarsteeg, besloot de raad tot het verlenen van de ge vraagde medewerking tot een be- drag van 545.50. Het in de vorige raadsvergadering aangehouden voorstel betreffende het verlenen van medewerking ten behoeve van herstelwerkzaamheden aan de r.k. jongensschool aan de Prins Bernhardlaan, kwam nu op nieuw ter tafel. Door de dienst ge meentewerken was het door de raad verlangde rapport uitgebracht over de oorzaak van de scheuren. In dit rapport wordt geen definitief stand punt ingenomen, althans niet zoda nig dat tot een aansprakelijkheids stelling zou kunnen worden overge gaan. De totale kosten worden ge raamd op 2887.Besloten werd, dat de gemeente de kosten van het herstellen van de scheuren ad 1287.voor haar rekening zal ne men. De overige kosten komen dan ten laste van het schoolbestuur. De heer Vorstenbosch betreurde 't, dat de oorzaak niet geheel en al is ach terhaald kunnen worden. Het gaat hier niet om het bedrag, maar om een principiële houding, zo zei hij. De volgende week kan er wel op een andere plaats een scheur ont staan en dan zou de gemeente er weer voor op moeten draaien. De heer v. d. Meerendonk wees er op dat het rapport als vermoedelijke oorzaak de gebruikte materialen aanwijst. Overigens wilde hij deze zaak, die toch gunstig voor de ge meente is uitgevallen, laten rusten. De heer v. d. Ven stelde voor om in het onderhavige raadsbesluit uit drukkelijk te vermelden, dat bij ge lijksoortige schadegevallen in de toekomst niet teruggegrepen kan worden op dit besluit, en dat geval voor geval afzonderlijk zal worden bezien. Hiermee verklaarde de ver gadering zich akkoord. De voorzit ter wees er nog op, dat in de toe komst dagelijks toezicht bij scholen bouw noodzakelijk zal zijn. Ten behoeve van de uitbreiding van de openbare lagere school met één leslokaal, voteerde de raad een bedrag van ƒ20.000.Vastgesteld werd verder een nieuwe verorde ning op de heffing van keurlonen. Ten slotte werd mr. Hoefnagel met algemene stemmen benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand. In de rondvraag vroeg de heer Wijkmans aandacht voor het euvel van de speelautomaten. In menig gezin richten deze dingen grote el lende aan, zoals wel bleek uit de voorbeelden welke spr. noemde. Destijds heeft de raad wel besloten dat het houden van speelautomaten verboden was, maar aan de uitvoe ring van dit besluit is nog niets ge daan. Ze draaien overal gewoon door. De voorzitter zegde toe on middellijk kontakt op te zullen ne men met de kommandant van poli tie, zodat deze speelautomaten zo spoedig mogelijk zullen verdwijnen. GUNSTIGE ONTWIKKELING EXPORT VAN SCHOEISEL. Eerste kwartaal van 1958 bracht zelfs recordcijfers. De export van schoeisel ont wikkelt zich bijzonder gunstig. In het eerste kwartaal van 1958 werden zelfs recordcijfers be reikt. Dit deelde de heer A.|Man- naerts, voorzitter van de federa tie van Ned. schoenfabrikanten, donderdagmiddag mede op een te Utrecht gehouden persconfe rentie ter inleiding van de eerste Int. Schoenenbeurs, die van 2 tot en met 5 juni in de Jaarbeurs gebouwen te Utrecht zal worden gehouden. Het aantal paren schoenen, dat werd uitgevoerd, bedroeg 1.326.000 in het eerste kwartaal van '58 ter waarde van 8.288.000 gulden. Dit zijn cijfers die vol gens de heer Mannaerts nooit eerder zijn bereikt. Vooral de export van lederen schoenen vertoont volgens henf 'n gunstig beeld. De cijfers over het eerste kwartaal van 1958, n.l. 649.000 paar ter waarde van 5.6 miljoen gulden, gingen respectievelijk 37 en 25 procent uit boven de over eenkomstige periode in 1957. Nederlandse schoenen reizen, aldus de heer Mannaerts, over de gehele wereld. Naast landen uit de directe omgeving van Neder land wordt geëxporteerd naar tal van meer of minder ontwik kelde gebieden van Afrika en Voorts naar de Verenigde Staten, Canada, Brits West-Indië, Nieuw- Zeeland, Australië e.a. De groot ste schoenafnemer is altijd nog de Belgisch-Luxemburgse Econo mische Unie. De export naaf de Benelux partners is de afgelopen jaren nu eens in stijgende, dan weer in dalende lijn gegaan. Ook in andere Europese lan den, met name in West-Duits- land, Zweden en Noorwegen breidt de handel in Nederlandse schoenen zich uit. Volgens de heer Mannaerts is de stijging van de laatste jaren voor wat de schoenimpórt betreft, tot stil stand gekomen. Hij noemde de perspectieven voor de Neder landse schoenindustrie niet on gunstig. De ontwikkeling van de bui tenlandse afzet geeft alle reden tot tevredenheid. De binnenland se afzet is volgens mij weliswaar aan storing onderhevig geweest, doch er is geen enkele reden om aan te nemen, dat de schoenen- consumptie in Nederland zich naar een lager peil zal gaan be wegen. De omzet in de schoen winkels over het eerste kwartaal van 1958 geeft, in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1957, een stijging van 8 pet. te zien. De grondstoffenmarkt, zo zei de heer Mannaerts tenslot te, is stabiel, terwijl op de hui den- en ledermarkt in. tegenstel ling tot andere grondstoffen- markten geen spoor van de prijs daling waar te nemen isv TILBURG KRIJGT TWEEDE ZIEKENHUIS, Kosten geraamd op 10 miljoen. Het bestuur van het St. Elisa beth Ziekenhuis heeft aan het architectenbureau Cuijpers te Amsterdaml opdracht verleend plannen te ontwerpen tot de bouw van een tweede R.K. Zie kenhuis in Tilburg, op een 12 ha. groot terrein, omsloten door de Dongenseweg, de Reitse Hoe- venstr. en 't Wilhelminakanaal. Het nieuwe gebouw is bere gend op 300 bedden en zal ook plaats bieden aan een volwaar dige polikliniek.» De kosten wor den geraamd op 10 miljoen gulden, hetgeen neerkomt op 35.000 per bed. Er wordt rekening mee gehou den, dat de bouw binnen twee jaar! zal zijn voltooid. Tot direc teur is aangewezen dr. Th. C. G. Castelein, thans als vrouwenarts aan het St. Elisabeth Ziekenhuis verbonden. Het ligt1 in het voor nemen te zijner tijd de outillage I te vervolmaken met een ver- I pleegstershuis en een klooster, ten behoeve van de Congregatie der Zusters „Les filles de la Sa- gesse", een Franse kloosterorde, die haar tehuis in Nederland in Nijmegen heeft. Het verpleeg- sterspersoneel zal bestaan uit 150 religieuzen en leken. RUIM 7M» TON VOOR FEEST GAVE. MGR. BEKKERS. De feestgave voor de kerken bouw, die Mgr. Bekkers zal wor den aangeboden bij zijn zilveren priesterfeest, is tot nu toe in to taal groot 764.218. Op zondag 8 juni zal de feest gave worden aangeboden tijdens een Pontificale Hoogmis in de Kathedrale Basiliek van St. Jan. In het Pontificaal Lof, dat die dag om 19 uur plaats heeft in de St. Jan te Den Bosch zal Mgr. Bekkers waarschijnlijk bekend maken voor welke nieuwe ker ken de feestgave wordt bestemd. Op zondag 15 juni heeft de kerkelijke viering van het zilve- j ren priesterfeest van Mgr. Bek kers plaats in zijn geboortedorp St. Oedenrode. Op zondag 8 juni begint de Pontificale Hoogmis in de St. Jan te Den Bosch om half elf. De Bisschop van Den Bosch, Mgr. W. IMutsaerts, zal daarbij pontificaal assisteren. De Vicaris Generaal Mgr. H. Oo- mens, zal de feestgave aanbie den. Om kwart over twaalf be gint de receptie in het Casino te Den Bosch. NIEUWE MONTAGEHAL VOOR DE DAF KOST 30 MILJOEN. Bij de DAF te Eindhoven is deze week de eerste paal in de grond geslagen, voor een nieuwe hal van 15.000 m2, waarin de se rieproductie van carosseriedelen voor de DAF-personenwagen zal worden ondergebracht. Eveneens is een begin gemaakt met de uitbreiding van het ketel huis. Het totaal bedrag aan in vesteringen dat met de personen wagenproductie gemoeid is, be draagt ruim 30 miljoen gulden. Men heeft bij DAF gewacht op de herleving van de investerings aftrek, alvorens deze nieuwbouw in opdracht te geven. Hetzelfde geldt voor de machine- en ge reedschapsbestellingen t.b.v. de personenwagen. Verwacht wordt dat de nieu we hal eind augustus van dit jaar gereed zal zijn. De personenwa genproductie zal voorlopig ge heel worden ondergebracht in de bestaande fabriek, waar ruimte vrijgekomen is i.v.m. het terug lopen van de militaire orders. De personenwagen-productie zal geleidelijk aan worden onder gebracht in een speciale nieuwe fabriek, waarvoor de plannen reeds gereed liggen. Het productieapparaat voor de DAF-personenwagen wordt op gezet voor een capaciteit van 200 wagens per dag. Dit betekent dat er bij een werktijd van 8 uur per dag ongeveer elke 2% minuut 'n wagen van de band zal komen, hetgeen ook weer inhoudt, dat in elke 2Vfe minuut een motor, een complete aandrijving, een volledig afgewerkte carrosserie enz. gereed komt. ,WAT KAN DE GAULLE VOOR FRANKRIJK DOEN? Frankrijk staat op een belangrijk keer punt in zijn geschiedenis. Een groot deel is het politieke geharrewar van de laatste ja ren beu, een politiek gesukkel, dat Frankrijk steeds meer aanzien in de wereld heeft doen verliezen, ja het zelfs in de rijen der wankele broeders geranschikt heeft. Dit is een doorn in het oog van de jongeren en de militairen die een sterk en leidend Frankrijk in de wereld wensen. En met de zwakke politiek van geven en ne men, schijnt de democratie in la douce France haar eigen graf te hebben gedol ven. Het volk schreeuwt om een sterke man en die zijn dun gezaaid. Het is daarom vol komen verklaarbaar, dat men het oude idool uit de tweede wereldoorlog, generaal Charles de Gaulle, die getoond heeft een sterke politieke en militaire figuur te zijn, naar voren heeft gehaald. De hoop van een groot deel van het Franse volk is op hem gericht met niets anders dan de wens, dat hij Frankrijk weer groot en sterk zal maken. Verder denkt men niet. Deze wens in deze noodtoestand preveleert. Wat kan hij doen? Bekijkt men de zaak als wij, buitenstaan ders, dan vraagt men zich natuurlijk af, wat kan de Gaulle voor Frankrijk doen? De Gaulle is een sterk nationalistisch georiënteerde figuur, uitgesproken anti communistisch, doch eveneens zeer gekant tegen de Amerikaans-Engelse supprematie in de wereld. Hij wenst Frankrijk erkend te zien als grote mogendheid, waarmede ter dege rekening moet worden gehouden en als onbetwiste leider in Europa. Hij kent de politieke moeilijkheden in zijn land en weet, dat samenwerken met de andere politieke partijen uiterst zwaar zal zijn. Hij weet dat in een democratisch Frankrijk, met zijn persoon als minister president, er grote politieke machten zijn, die zullen trachten hem te laten vallen voordat hij zijn doel zal hebben bereikt, dus wenst hij alleen, desnoods met een mi nisterie, maar voorlopig zonder Kamers, te regeren, de oppositie tot een minimum be perkend, om zo doende sneller tot zijn doel te komen. Hoe kan hij werken? In dat geval blijft er nog iets van de democratie over, maar moet hij rekening houden met veel tegenwerking, hetgeen het werken voor hem aanmerkelijk moeilijker zal maken. Dit denkt hij op te vangen door een radicale grondwetswijziging, waarbij 't parlement veel aan macht zal verliezen. Wat de buitenlandse politiek betreft, zal De Gaulle vermoedelijk een totaal andere koers gaan varen, dan die welke Frankrijk tot op heden volgde. De Gaulle wenst een groot Frankrijk, waarbij in elk geval Alge- rië een Franse provincie zal blijven. Het ziet er bij het aan de macht komen van De Gaulle dus niet zo best uit voor de Al gerijnse opstandelingen. Eigen weg in EUROPA. Wat de Franse positie ten opzichte van Amerika en Engeland betreft, zal De Gaulle veel meer op eigen kompas willen varen, dus zich minder aan deze twee leidende landen gelegen laten liggen. De Europese zaak komt er met een De Gaulle aan de leiding in Frankrijk mogelijk ook minder goed af. Supra nationale or ganen zijn hem niet sympathiek, aangezien een land daarmee verbonden hier en daar iets van zijn souvereiniteit moet prijsgeven en dat komt in het woordenboek van Char les de Gaulle wat Frankrijk betreft niet voor. Zeker niet wanneer hij Frankrijk uit zo'n diepe crisis, als die van het moment, moet opheffen. In deze situatie kan Fran krijk niets van zijn souvereiniteit prijsge ven, want alles zal nodig zijn om het land weer op de been te helpen en tot aanzien te brengen in de wereld. Zo zien we, dat het aan de macht ko men van een man als generaal De Gaulle vele facetten heeft, misschien goede voor Frankrijk, hoewel daar de democratie een geduchte veel zal moeten laten, maar wat de eenheid van de westerse wereld betreft, zal De Gaulle een vraagteken zijn, geplaatst in elk geval voor een zeer moeilijke taak. Hier volgen enige bijzonderheden uit zijn leven Charles André Joseph Maria de Gaulle werd geboren in 1890 te Rijssel als zoon van een professor in de wijsbegeerte. Na het jezuïetencollege te hebben doorlopen komt hij op de militaire academie van Saint Cyr waar hij luitenant wordt; na drie keer ge wond te zijn komt hij in krijgsgevangen schap van de Duitsers. Leraar aan de militaire academie en Ia- ter officier in het bezettingsleger van het Rijnland.. In 1940: oproep van De Gaulle tot op perbevelhebber generaal Gamelin; Frank rijk is niet genoeg voorbereid op de oor log; het leger moet onmiddellijk worden gemotoriseerd en de Gaulle benoemd tot onder-staatssecretaris van Oorlog. In 1942 opperbevelhebber van alle vrije Fransse strijdkrachten. In 1944 betreedt hij het Pa- rijse stadhuis als bevrijder van Frankrijk. Geen markt dus meer in het oude centrum van onze gemeente. Na twee maanden proef draaien is donderdag avond j.l. de beslissing over de waal- wijkse markt gevallen. Na een lang debat, waarin overigens niemand van de voor- of tegenstanders der ver plaatsing met steekhoudende en door slaggevende argumenten wist te ko men, heeft de raad met 9 tegen 5 stemmen het Vredesplein als defini tieve marktplaats aangewezen. Het enige argument hiervoor zou nog kunnen zijn, dat in het oude centrum de markt teveel verkeers technisch ongerief bracht, dat echter, wanneer de nieuwe provinciale weg eenmaal gereed is, tot veel beschei dener proporties teruggebracht zou kunnen worden en trouwens deze moeilijkheid deed zich dan toch maar twee avonden in de maand voor. Alle overige argumenten kunnen vrij gemakkelijk ontzenuwd worden. Het motief als zou het Vredesplein meer centrum zijn dan de Markt is na tuurlijk larie. Meetkundig gezien zal het Vredesplein voor het merendeel der bevolking inderdaad dichter bij huis liggen dan de Markt, maar daar mee is het Vredesplein nog geen cen trum. Men creëert niet zo maar even een „centrum". Het centrum van een stad wil m.i. ook nog zoveel zeggen als dat daar - vergeef me de poëzie - de hartslag van het plaatselijk le ven het felst klopt. Nu klopt er, met uw welnemen, op het Vredesplein helemaal niets. Het is een enorme ruimte zonder sfeer, waaromheen een aantal nogal karakterloze gebouwen in het niets staan te staren. Gezellig zal het er nooit worden, het zal even kil en „unheimisch" blijven als de vrede, waarnaar het genoemd is. Ik wil hier maar mee zeggen, dat het Vredesplein alleen qua ruimte voor marktplaats geschikt is, voor de rest is het (momenteel) totaal ongeschikt. Laat de heren voorstanders van de verplaatsing mij dus niet aan boord komen met het argument, dat het Vredesplein bovendien ook meer centrum zou zijn dan de Markt, want dan kan ik alleen maar zeggen, dat er voor een centrumbepaling nog iets anders nodig is dan lineaal en passer. Wie meer ziet dan alleen maar de zakelijke aspecten der dingen, zal be grijpen wat ik bedoel. Blijven alleen nog de wat angstige vragen: hoe lang zal het nog duren voordat wij alleen nog maar zuiver zakelijk en economisch denken en hoe lang zal de waalwijkse markt, waaraan de laatste jaren zoveel is ge dokterd, het nog houden? HANNIBAL. 'N JAAR GAAT VOORBIJ. Sluitingsshow 1958 van de Mater Amabilisschool Waalwijk. Uitreiking einddiploma's. J.l. donderdagavond hebben de oud-leerlingen van de Mater Amabilisschool en vele genodig den van soortgelijke scholen van elders, die in grote getale waren opgekomen, kunnen genieten van de mooie sluitingsshow 1958, die onder de titel ,,'n Jaar ging voor bij" door de leerlingen van de M. A.-school Waalwijk werd op gevoerd. Vrijdagavond vond opnieuw een opvoering plaats van deze show en tevens de uitreiking van de einddiploma's. Wederom was de grote zaal van „De Gecroonde Leersse"' ge vuld met een talrijk en enthousi ast publiek, ditmaal vooral be staande uit ouders van de leer lingen. De voorzitter van het bestuur der M.A.-school, burgemeester Teijssenj sprak in zijn openings woord zijn vreugde uit over déze grote opkomst. iMet voldoening mocht hij constateren dat het afgelopen jaar zich weer kenmerkte door een goede, gave gemeenschapszin en een voortreffelijke geest, waardoor de school vruchtbaar werk kon verrichten in het be lang van de meisjes. Onder luide instemming van alle aanwezigen bracht hij speciaal dank aan' de leidster, Mej. Hoffmans. De meisjes die de school be zochten, zullen door hun levens houding blijk geven dat zij van deze school iets voor het leven hebben meegekregen, dat zijn gunstiee invloed zal hebben op haar levensgeluk. Na voorlezing van de namen van 48 meisjes, die met succes het eerste cursusjaar beëindigd hadden en van 43 meisjes die het tweede jaar afsloten, richtte hij een speciaal woord van hulde tot een drietal meisjes, n.l. Joke Verduin, Jo Krol en Ria de Rooij die het gehele jaar geen enkele les verzuimd hadden. Als blijk van waardering bood spr. na mens het schoolbestuur elk de zer meisjes een boekwerk aan. Vervolgens ging burgemeester I eijssen over tot uitreiking van het einddiploma aan 24 leerlin gen, die het derde en laatste cur susjaar beëindigd hadden en wier namen wij hier, in alfabe tische volgorde, laten volgen Fia Bakkers, Franca Brekel- mans, Nellie Broers, Jeanne van Brunschot, Nellie van Engelen, Annie v. 'Helvoirt, Annie v. Hui- te11. Ine Kleijn, Tiny Konings, Annie Kooien, Corrie Kuijten, Wies Leijtens, Antoinet Maas, Iet de Peffer, Corrie Pullens, Jeannie Schoeinans, Mieke Trim- bach, Antoinet Steenbergen, Truus Steenbergen, Chelly Strik, roos v. d. Water, Ria de Werd, Thea Wijkmans, Ria IJpelaar. Deze 3e jaars leerlingen ver tolkten hierna hun waardering met een leuk afscheidslied, waar van de tekst door een van hen, DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 :H TILBURG BREDA M 25 MARKT 32 NWE GINNEKENSTR. 23 van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door: Percy King 18). Een tijdlang hadden zij zwijgend gereden vóór Ashworth op Mrs. Vallery's verzoek terugkwam. „U vroeg, of ik u helpen wil. Dat wil ik. op één voorwaarde. D&ts u open kaart speelt. Daarom, wie is de man, die voorgeeft Joe Smith te he ten? U kent hem." „Ja, ik ken hem," gaf zij na een korte stilte aarzelend toe. Zij ver meed Ashworth aan te zien. „U kunt hem uitschakelen. Hij heeft vader evenmin vermoord, als u of ik. Geloof me. Ashworth zuchtte. „Er zijn ge tuigen, die hem met uw vader in gesprek zagen, opwandelend in de richting van het botenhuis." „Als vader een onderhoud met hem had, was daar een afdoende reden voor. Heus, 't is de grootste dwaasheid, te veronderstellen, dat zij vijanden zouden zijn. Vroeger, ja. Kort geleden is alles veranderd en werden zij vrienden. Vaders moordenaar moet in andere richting gezocht worden." Ashworth was allesbehalve tevre den over de explicatie. Hij besefte evenwel, dat aandringen niet baatte. „Een paar dagen geleden ben ik voor uw vader naar Llew geweest. Wist u er van?" Zij knikte. „Weet u ook, welke reden hij gehad kan hebben om zijn naam te verzwijgen en zich voor Stephen Quilter uit te geven?" Met een ruk kwam Mrs. Vallery overeind. „Deed hij dat?" vroeg zij gejaagd. „Bent u daar zeker van?" „Absoluut. Ik ben meer te weten gekomen. Op het kantoor van uw vader is een Stephen Quilter werk zaam geweest. Hij verloor het leven bij een auto-ongeluk." „Ja." Haar antwoord was nauwe lijks verstaanbaar. „Ik begrijp niet, hoe vader „Wie was Stephen Quilter?" „Mijn, mijn eerste echtgenoot." Ashworth floot door de tanden. „Ach zo! Austin Vallery is dus uw tweede man?" „Ja. We begingen een vergissing met te trouwen, Stephen zowel als ik. Ons huwelijk duurde twee jaar, nog niet ten volle. Hij hij werd beschuldigd van een eerloze daad en vluchtte. We vermoedden, dat hij op weg was naar Dover of Fol kestone, om de wijk te nemen naar het vasteland, toen hij bij Chatham door een ongeluk omkwam. Vader was van het begin af tegen dat hu welijk. Toch legde hij zich er bij neer, omdat hij mijn geluk niet in de weg wilde staan. Al liet hij zich nooit in die zin uit ik geloof, dat een verbintenis tussen Austin Val lery, zijn compagnon, en mij, vaders liefste wens was. Wat zal ik u ver der zeggen? Ik had gehoopt, het ge luk bij Stephen Quilter te vinden en het werd een misrekening. Toen ik weer vrij was, trouwde ik Aus tin Vallery." „U vergeef me de vraag, Mrs. Vallery u was niet verliefd op hem, wel?" Zij zag hem enige tijd strak aan en scheen te verkillen. „Heeft een derde daar iets mee te maken, Mr. Ashworth?Haar ontstemming week even snel als ze was opgeko men. „Wanneer u bedoelt, of ik van Mr. Vallery houd zoals ik dacht van Stephen te houden neen. U moet het grote verschil in leeftijd tus sen hem en mij in aanmerking ne men. Ik heb van kind af tegen hem opgezien. Maar we kunnen het uit stekend met elkaar vinden dat is de hoofdzaak. Ik ben het met vader eens, dat er geen nobeler, fijner, zorgzamer man bestaat. Vader.... Mrs. Vallery begon opnieuw te hui len De auto stopte voor een impo sant huis op Nelson Avenue. Ash worth ondersteunde Mjrs. Vallery terwijl ze het bordes opklom. De deur werd geopend; een niet grote, enigszins zwaargebouwde man met innemend uiterlijk, een vijftiger, strekte de armen uit en trok zwij gend de vrouw aan zijn borst. Een poosje stonden ze zo. Mrs. Vallery huilde zachtjes. Hij troostte haar in korte, tedere zinnetjes. Een vader had bezwaarlijk zijn verontrust kind liefdevoller kunnen troosten, dacht Ashworth. „Dit is Mr. Ashworth, de detective Austin," zei ze, zodra ze zich her steld had. „Dezelfde van wie vader sprak, je herinnert je wel." „Ja zeker. Mr. Ashworth!" Valle ry stak een hand uit en nam die van de bezoeker in een hartelijke, ste vige greep, „Benjamin, Mr. Cromp- ton vertelde, dat hij uw advies wilde inwinnen." „Maar hij deed het niet", zei Ash worth. „Weet u bijgeval, wat hij van mij wilde?" En toen Vallery 't voorhoofd rimpelde: „Denkt u eens na! 't Zou me een eind op streek kunnen helpen." Vallery ging hem voor naar de bibliotheek. „Hij ver telde me niets, juist iets voor Ben jamin. Ik heb zo het idee, dat 't iets had uit te staan met chantage." „U hebt jaren met Crompton om gegaan, Mr. Vallery. Was er moge lijk iets in zijn leven, dat...." „De hemel beware me!" viel Val lery hem snel in de rede. „Niet één mens kan een woord ten nadele van Crompton zéggen zonder te laste ren." Hij nam een kussen van de divan, schudde 't op en legde het zorgzaam achter het hoofd van .zijn vrouw. „Benjamin had een erg ge sloten karakter." „Volgens uw vrouw was hij meer dan uw compagnon, een vertrouwd vriend. De laatste tijd ging hij on- der iets gebukt. Heeft hij u met geen enkel woord over de oorza- ken gesproken?" De vraag scheen Vallery te hin deren. Hij kuchte achter de hand. „Dat wel," zei hij aarzelend. „Maar. Priscilla Vallery kwam overeind. Weer werd Ashworth's aandacht getrokken door de kleurige sjaal. En wéér viel het hem op, dat zij haar zo angstvallig tegen zich aan gedrukt hield. Zij liep naar de deur als iemand, die in trance verkeert. In de opening bleef zij staan. „Aus tin, spreek jij met Mr. Ashworth. Zeg hem alles wat hij weten moet. Alles, wil je er aan denken?" Haar tranen vloeiden opnieuw. Zij hoor den, hoe zij de trap opsnelde. Daar na stilte. „Mr. Vallery", zei Ashworth scherp, „we zijn nu onder vier ogen. Wat is de reden, dat u Crompton's zorgen in verband bracht met chantage?" „Omdat er inderdaad chanta ge op hem gepleegd werd door een gewetenloos individu, dat zich Buddy Fritzjohn noemt, of werkelijk zo heet. Hij trachtte eveneens mij geld af te persen. Crompton heeft tweemaal aan z'n eisen voldaan; de derde maal, ongeveer tien dagen geleden, weigerde hij op mijn advies." Vallery klemde de lippen opeen. Toen zei hij„Ik heb er geen moment aan gedacht de schurk te betalen, maar mij onmiddel lijk met Scotland Yard in ver binding gesteld." „Een chanteur geeft altijd een motief voor zijn schunnig be drijf. Op grond waarvan meende hij de heer Crompton te kunnen afpersen?" „Ik beantwoord die vraag lie ver niet, Mr. Ashworth. „Uw vrouw drong er op aan mij alles te zeggen." (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2