Groot jubileum-concours WAALWIJK van de landelijke rijvereniging „De Echo" te Orunen-Elshout, bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. GOUDEN BRUILOFT Het 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 JUNI 1958 6 Berndijk Loon op Zand üaamsdonk FAVANT1 Feuilleton ^enbsanschandaal van Epsom Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan organiseerde de landelijke rijvereniging De Echo een concours, dat werd gehouden op het schitte rend gelegen terrein van de heer W. Muskens aan de Scheidingstraat te Elshout. Dank zij het mooie weer was de belangstelling groot, niet tegenstaande de sportdag van de jonge boeren en boerinnen te Em- pel. De jury, bestaande uit afge vaardigden van de Kring Eindhoven en Uden hadden, gezien het voorge brachte materiaal, geen gemakke lijke taak. Om 12 uur werd begonnen met 't nummer dressuur achttallen klasse zwaar en middel. De zes eerst ge plaatsten waren: nr. 1 De Paardenvriend, Nuland, met 106 p. (zw) nr. 2 De Cowboys, Berlicum, met 103% p. (zw) nr. 3 De Echo, Drunen-Elshout, met 931/2 p. (zw) nr. 4 Het edel ros, Haaren, met 91% p. (m) nr. 5 De Cavalieren, Berkel-En schot, met 87% p. (.zw) nr. 6 Juliana, Helvoirt, met 99 p. (m). In de klasse licht werden de zes eersten: nr. 1 De Cavalieren, Berkel-En schot, met 107 p. nr. 2 St. Lambertus, Gemonde, met 102 p. nr. 3 Spona, Tilburg, met 100% p. nr. 4 St. Lambertus, Rosmalen, met 99% p. nr. 5 Prinses Margriet, Vinkei, m. 97 p. nr. 6 St. Lambertus, Udenhout, met 94% p. In de dressuur viertallen werden achtereenvolgens winnaar: Gelderse Boys, Ammerzoden; R.O.S., Loon op Zand; Juliana, Raamsdonksveer; Spona, Tilburg; Prinses Margriet, Vinkei; Juliana, Haarsteeg; Juliana, Helvoirt; St. Norbertus, Vlijmen; St. Jacobus, Den Dungen; St. Lamber tus, Rosmalen. Individuele dressuur, klasse zwaar: A. v. Nuland uit Nuland, H. Verput- ten, Alb. Korsten, Nuland; R. Wol- laerts, Berlicum; G. van Boxtel, Haaren. Individuele dressuur, klasse middel: i A. Pijnenborg, Haaren; N. van den j Veerdonk, Berlicum; W. Verstijnen en W. v. d. Plas, Berkel-Enschot. i Individuele dressuur, klasse licht, t ring 1: A. Vughts, Berkel-Enschot; H. v. d. Akker, Berlicum; Fa. Stok- kermans, Udenhout; H. van Mens- voort, Tilburg; Tr. Vermeer, Haa ren; J. v d Plas, Berkel-Enschot; M. v. Rijswijk, Tilburg. Individuele dressuur, klasse licht, ring 2: mej. M. v. Boxtel, Haaren; A. Versteijnen, Tilburg; W. van Grinsven, Vinkei; J. Creij, Nuland; M. Muskens, Elshout; N. Zwanen berg, Berlicum; Heijmans, Rosma len. Individuele dressuur, klasse groen: Ant. v. Oirschot, Gemonde; M. van Goch, Vinkei; Fr. v. Loon, Loon op Zand; H. Aarts en A. v. Goch, Vin kei. Intussen was het tijdstip voor de officiële opening door de edelachtb. heer A. D. C. Snels, burgemeester van Drunen, aangebroken. Deze fe liciteerde eerst de jubilerende ver eniging met haar jubileum en te vens haar commandant, de heer C. Klijn, die voor de instandhouding en de prestaties der vereniging zoveel heeft bijgedragen. Hij heette de deelnemers en de amazones en de talrijke belangstellenden hartelijk welkom, feliciteerde reeds de win naars en ging daarna tot de prijs uitreiking van de verreden num mers over. In het nummer; beste landbouw - r ij paard, gereden door amazones, werden de 6 eersten: mej. M. Dolle- voet, Rosmalen; mevr. H. Thien-v. Doormalen, Ammerzoden; Ant. Klijn, Elshout; Anny v. Bokhoven; M. v. Boxtel, Haaren en Sj. v. We zel, Drunen. In het springconcours, waaraan 16 ruiters deelnamen, werden de zes eersten: A. v. Gaal, Berlicum, kl. licht met 0 fouten 55 sec.; R. Wollaerts, Ber licum, kl. m met 0 fouten 58 sec.; W. v. d. Pas, Berkel-Enschot, kl. B met 0 fouten 65 sec.; H. Scherders, Tilburg kl. m met 4 fouten 49 sec.; St. Dollevoet, Nuland kl. B met 4 fouten 59 sec.; P. v. Balkom, Uden hout kl. B met 4 fouten 61 sec. I Van de jeugd, die met de ponny's j demonstreerde, werden de vijf eer- sten: v. Tuyl, Baardwijk; J. Knip- 1 pels, L. Pullens en Gebr. Vermeer uit Elshout, en J. Klerks, Baardwijk. De organisatoren kunnen op een goed geslaagd concours terug zien. Op luisterrijke wijze is zaterdag het gou den huwelijksfeest van het echtpaar H. Net- ten-Damen gevierd. Tientallen bloemstuk ken, vele cadeaus en 'n druk bezochte receptie gaven hiervan wel 't duidelijkste bewijs. Feeststoet. Om circa 9 uur vertrok de stoet naar de kerk, waar om half 10 een plechtige H. Mis uit dankbaarheid werd opgedragen. Een 30- tal wagens vergezelde deze feestelijke stoet, die enorm veel belangstelling trok. Bruid jes vormden de jaren 1908-1958; daar achter kwamen weer 12 bruidjes die de auto trokken van het gouden paar. Na de H. Mis boden bruidjes hun ge lukwensen aan in dichtvorm, onder de prachtig versierde boog. Aanbieding buurtcadeau. Op de receptie was het volledige buurt- comité aanwezig. De voorzitter hiervan, de heer H. Snoeren, zei dat het hem een groot j genoegen was om namens het comité en de gehele buurt de gelukwensen te mogen aanbieden. Vijftig jaar echtvereniging is 'n hele tijd, die slechts voor enkelen is weg gelegd, aldus dhr. Snoeren. Het heeft de goede God echter behaagd, U dit feest toe te kennen en nog Wel in blakende gezond heid. Wij kunnen ons voorstellen wat op een dag als vandaag in U omgaat. Onwillekeu rig denkt U terug aan de dag dat gij voor 50 jaar elkander trouw beloofde. Ook zult gij nog wel eens terugdenken aan de dagen van voor- en tegenspoed, waarvan de laat- sten wel het grootste in aantal zullen zijn ge weest. Maar ondanks allies menen wij dat U zich nog erg fris en monter voelt. Wij hebben gemeend onze gelukwensen met een stoffelijk blijk van belangstellen te moeten laten vergezeld gaan en wij hopen dat dit cadeau een blijvende herinnering zal zijn aan deze dag en aan de genegenheid van de buurtbewoners, welke spontaan heb ben bijgedragen. Verder biedt ik U nog maals onze beste wensen aan en spreek de hoop uit dat ook het diamant U nog zal sieren. Het buurtcadeau, door hun zelf gekozen, bestond uit cocosmatten, keukenstoelen en 'n madonna. Daarna begon de receptie, waarvan zeer velen gebruik maakten om Helmus en Jaan geluk te wensen; hierbij zagen we o.a. de Rector van het missiehuis St. Antonius (waar Helmus gewerkt heeft), opperwacht meester J. v. d. Dungen, Broeder van Gor- kum, die hiervoor speciaal uit Apeldoorn was gekomen en vele andere vrienden en kennissen. Serenade. Om 7 uur bracht de Kon, Erk. Harmonie St. Jan met drumband een serenade, waar voor geweldige belangstelling bestond. Hun voorzitter, de heer van Dijk felici teerde namens het bestuur en de harmonie de gehele familie. De heer A. Netten, een familielid, sprak namens de familie een har telijk dankwoord; hij vond het fijn dat St. Jan hun met een serenade verraste, temeer daar Helmus eens een medewerker van St. Jan is geweest, waarbij hij de trom sloeg. Een pittig stuk muziek, voortgezet nadat heel St. Jan zijn dorst had gelest, deed de stemming die er reeds inzat, voortgang vin den, Goed voorbeeld doet goed volgen. Tijdens het feest werd er door de cere moniemeester een collecte gehouden ten bate van „Houd de zon vrij" Klokkenberg. De collektant, die zelf een ongeneeslijk ziek kind heeft, heeft de taak op zich ge nomen, overal waar een feest is, voor dit doel te collecteren. Vele kleintjes maken één groot, is de leuze van deze heer, die zelf van nabij de noodzaak van zo'n instel ling kent. Hij wil hierdoor bijdragen aan 't algeheel herstel van deze patiënten. Deze collecte bracht in twee avonden f 37.50 voor dit goede doel op. 'n Goed voorbeeld dus... laten er meerdere navolgers zijn.Die zijn er inmiddels, want 't buurtcomité heeft beslo ten het eventuele overige geld af te dragen of de verdere feestavonden te collecteren voor „houd de zon vrij". Cabaret. De buurt kwam in café van Dinteren bijeen, d.w.z. de gehuwden; deze kregen een cabaretavond aangeboden, verzorgd door het cabaretgezelschap Loe Fransen, dat getoond heeft in staat te zijn te pre senteren wat men van een cabaretgezel schap verwacht. Het was een avond vol humor en gijn, afgewisseld door muziek. De aanwezigen werden gul getracteerd. Het „lang zullen zij leven", werd het gouden en zilveren paar (hun dochter Anna vierde tevens het zilveren huwelijksfeest) menig maal toegewenst. Aan het slot van deze avond bracht de voorzitter van het buurt comité, dhr. Snoeren, dank aan allen die medegewerkt hadden dit feest onvergete lijk te maken. Het buurtcomité kreeg van het gouden paar een feestavond aangeboden voor hun goede medewerking. Met hun dames wa ren ze zondagavond present en dat de goe de verzorging van het feest door de familie Netten gewaardeerd werd, bleek uit deze knalavond, waarbij 't aan niets ontbrak. Verder rest ons nog te vermelden dat t gouden paar door een van hun zoons een gratis Lourdesreis werd aangeboden. Al met al was het een onvergetelijke dag voor de familie Netten-Damen, die nog lang en vol genoegen aan deze dag zullen terugdenken. SCHUTTERSGILDE ST. HUBERTUS. Genoemd gilde hield haar jaarlijks bonds- concours, waaraan door 38 schutters werd deelgenomen. St. Hubertus moest met ver schil van 1 punt aan St. Maurits te Uden hout de Bondsmedalje afstaan. De vijftien hoogste prijswinnaars zijn de volgende 1 J Snoeren; 2 P Wijtmans; 3 H v Delft; 4 G v d Berk; 5 A Achtermans; 6 J Ver hallen; 7 G Wijtmans; 8 A Mannie; 9 A Wijtmans Cz.; 10 H v Dijk; 11 E v Noije; 12 J v d Ven; 13 Chr Hoogendoorn; 14 Jac v d Ven; 15 P Kolen. GESLAAGD. Voor onderwijzeres L.O. slaagde onze dorpsgenote mej. C. Konings, die werd benoemd aan de Chr. School te Capelle. VERPLAATSING POSTKANTOOR. Ingaande 2 juni wordt het postkantoor verplaatst naar Molenstraat 42. Het kan toor zal dagelijks geopend zijn op maand- dag t.m. vrijdag van 9-12, van 2-3 en van 5.30 - 6,30 uur. De brievenbus van de Molenstraat hoek Raadhuisstr. zal worden verplaatst naar de Schansstraat v. Onzen- oort 53. BOERENLEENBANK. Met ingang van 2 juni a.s. wordt het kan toor der Boerenleenbank verplaatst van Kerkstraat 29 naar Luytenaarbachtstr. 31, tel. 01621 - 824. De nieuwe kassier de heer N. van Dongen zal zitting houden op de volgende dagen en uren. maandag 9-12, dinsdag 9-12, woensdag 2-4 en vrijdag 9-12 en 7-9 uur. K.A.V. AFD. WAALWIJK. Op donderdag 29 mei werd de jaarlijkse Moederdag gehouden, 's Morgens was er om 9 uuif een IJ. Mis in de St. Antoniuskerk en 's avonds om half acht kwam men weer bijeen in zaal Thalia om deze feestavond te vieren. De voorzitster, Mevr. Hamers- Leijsten, opende met gebed voor de zieken, waarna zij de opdracht aan Maria hield. Zij riep een har telijk woord van welkom toe aan de ZeerEerw. Heen Pastoor Lam en kapelaan v. Beers. In haar in leiding sprak zij over de Moeder- dagviëring. Zij stelde Maria tot voorbeeld en hoopte dat we de moeilijke roeping als lekenpries- teres dagelijks onder Maria's be scherming in practijk zullen brengen. Hierna vertelde kapelaan van Beers over zijn belevenissen in Canada, hel; land met zijn onbe grensde mogelijkheden. Hierna vertoonde de ZeerEerw. Heer Pastoor Lam een prachtige kleu renfilm van de verschillende gro te steden van Canada. Onder de pauze werd koffie met gebak geserveerd. Ondertus sen (leed de voorzitster enkele mededelingen, o.a. dat de leden die deel willen nemen aan de 3: daagse retraite van 2326 juni zich hij het bestuur kunnen op geven; op dinsdag 15 juli zal het jaarlijkse uitstapje gemaakt wor den, ditmaal naar de Ardennen; dit jaar kunnen alle leden deel nemen aan de Sacramentsproces sie op zondag 8 juni. Nadat er een verloting was gehouden, vertelde kapelaan van Beers nog over zijn Lourdesreis, die hij heeft meegemaakt van 24 april tot 2 mei. Hij sprak de hoop uit dat alle moeders nog eens de gelegenheid zouden krijgen om en Lourdesreis' mee te maken. Tot slot dankte de voorzitster de ZeerEerw. Heer Pastoor Lam en kapelaan v. Beers heel harte lijk voor hun medewerking aan het welslagen van deze avond en sloot met de chr. groet. INENTING TEGEN POKKEN EN DIPHTHERIE. Wij vestigen de aandacht op ach terstaande advertentie betreffende de inenting tegen pokken en diphthe- rie, die a.s. woensdag 4 juni wordt hervat in 't Medisch Centrum en het i Groene Kruis-gebouw. „VISSCHERSLUST". De filmavond was maar matig bezet, hetgeen jammer is voor de organisator, de heer Van Eeten en de explicator, de heer Rutte. Toch hebben de wegblijvers veel gemist. Eerstens was er een keur van hengelsportartikelen, werp en gewone hengelstokken, kunst aas in grote verscheidenheid, zo dat, nu, men per 1 juni weer op de vissen is losgelaten, het ont brekende gerei had kunnen wor den aangevuld. Daarnaast en in de eerste plaats werden mooie filmopna men vertoond, die het vissersle ven demonstreerden en een inte ressant beeld gaf van de; vangst, verzorging en verdere behande ling van de oesters. Verbazing wekkend was het te zien boei da mes met een ongelofelijke han digheid de schoongemaakte oes ters in potten doen. Ook de ha ringvangst werd uitgebeeld, de verzorging na de vangst, het in pakken en inzouten. De contro leurs der Warenwet droegen er zorg voor dat geen verkeerde ha ring in de vaten) terecht kon ko men. Zoals wij ze zagen „om in te bijten". Het opmerkelijke voor ons hengelaars was, te kunnen con stateren, dat ook de beroepszes- vissers hun goede „stekjes" we ten te vinden gelijk wij henge laars. Denken de leden aan het on derlinge concours a.s. zaterdag 7 juni? Tot uiterlijk half drie lo ten bij Jan de Nijs, Grotestraat 202, terwijl om drie uur 't vissen een aanvang moet nemen. Ieder gaat op eigen gelegenheid naar het concoursterrein, de kop van het Oude [Maasje bij Drongelen. Er wordt uitsluitend met deeg gevist en met aardappel, terwijl er zich maar één haakje aan het snoer mag bevinden. Voer naar verkiezing. Baars, snoekbaars en paling tellen niet mee voor de puntentelling. De vis moet na te zijn gemeten, direct in hetzelfde water worden teruggezet. In te genstelling met andere concour sen is de regeling nu zo: voor gevangen vis tot en met 14 cm. Natuurlijk werkt U met een kaartsysteem. En waarschijn lijk met een „staand". Met handhaving van de bestaande kaarten kunt U gemakkelijk de kaarten vlakliggend onder brengen. Arbeidsbesparing, geen zoekraken en een DIREKT overzicht. Vraagt demonstratie aan: GROTESTRAAT 196 WAALWIJK - TELEFOON 2154 wordt drie punten gegeven, ove rigens voor elke cm. een punt. Ouden van dagen en gebrek- kigen kunnen per auto worden vervoerd. Des avonds pl.m. 8 uur prijs uitreiking en naar we hopen een gezellig dansje en een grabbel- zak. WAALWIJKSE ZWEM VERENIGING. A.s. woensdagavond 8 uur wordt in het zwembad „Hoefsven" begonnen met de zomercompetitie van de K. N. Z. B., afdeling C, Brabant. De Waalwijkse Zwemvereniging speelt dan tegen Z.IJ.V. II uit 's-Hertogenbosch. De opstelling van W.Z.V. is als volgt: doel: B. Kooien; achter; H. Hulst, J. van Loon; mid-achter: A. v. Heeswijk; voor: P. v. d. Bracht, L. de Leijer, P. van Oss. Tevens wordt woensdagavond om 20.30 uur in zaal Thalia een algem. ledenvergadering gehouden. Iedereen wordt verzocht aanwezig te zijn. D.V.B.-NACHTRIT 1958. De Waalwijkse Bromfiets- en Motorver eniging D.V.6. organiseert op zaterdag 7 juni een jaarlijks terugkerende nacht-oriën- tatierit ter lengte van pl.m. 60 km„ over uitsluitend goede wegen. Hieraan kan wor den deelgenomen door auto's, motoren, scooters en bromfietsen. Inschrijven vanaf 9 uur aan de start bij Stations Koffiehuis (Sjef Moonen). Start om 10 uur. AANRIJDINGEN. Zondag om pl.m. 11 uur v.m. had aan de Akkerlaan een aanrijding plaats. G. v. N. alhier had zijn brom fiets op de wegberm staan. Bij het passeren van L. v. B. eveneens uit Waalwijk, kwam de laatste in aanra king met de geparkeerd staande bromfiets, omdat hij niet voldoende naar links uitweek. N. bekwam een wond aan het rechterbeen en had een pijnlijke knie. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het bleek echter dat van N. zijn brommer op de rij baan had staan, zodat beiden in over treding waren. - Eveneens had zondagmiddag in de Loeffstraat een aanrijding plaats, tussen een motorrijder en een brom fietsberijder. Beiden reden in Wes telijke richting, doch aan de rechter kant van de straat stond een auto ge parkeerd; juist toen beiden deze wil den passeren kwam een BBA-bus aanrijden in oostelijke richting. De motorrijder remde om de bus te laten voorbijrijden, maar tegelijk kwam hem een bromfietser achterop, die niet op tijd meer kon remmen. De laatste kwam in aanraking met de duopassa gier, waarbij hij kwam te vallen. De bromfietser werd op advies van dr. v. Heesbeen naar het ziekenhuis alhier gebracht; na verbonden te zijn kon hij huiswaarts keren. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden herenhandschoenen, badtas; blauwe trainingsblouse; kin derschortje; boekje met credietbon- nen, zakmesje, autosleutels in wit etui, gevlamde vulpen; portemonnaie m. inhoud; militaire kwartiermuts; broche. Verloren drie portemonnees met inhoud; bril; rode step; zwemkaart; ballpoint; vulpenset; gouden dames horloge; zilv. rozenkrans. AGENDA. Musis Sacrum Maandag fen woensdag, 8 uur: „Dl ECHO VAN HET ZUIDEN" door: Percy King 19). „Dat sloeg niet hierop. Na tuurlijk als zij ;geen bezwaar heeft, zal ik 't u medelen. Maar ik wil 't haar eerst vragen." „Goed. Dan laten we- dit punt voorlopig rusten. Woonde Crompton bij u en uw vrouw in?" „Omgekeerd. Dit huis is het zijne, 't Behoort nu aan Pris- cilla." „Ik zou graag een en ander vernemen over de eerste echt genoot van uw vrouw." Vallery fronste 't voorhoofd. Zijn toon was afwijzend toen hij antwoordde: „Die vraag is on kies, vindt u zelf niet?" Ashwortd haalde de schouders op. „Ze wordt niet door nieuws gierigheid ingegeven. Wat zou u antwoorden, als iemand u op de man af de vraag deed, of u ge lukkig getrouwd bent?" „Dat ik mijn uiterste best doe om mijn vrouw gelukkig te ma ken. Priscilla's geluk is 't mijn." „Houdt zij van u? Begrijp me goed zoals een vrouw van haar man behóórt te houden?" „Deze vraag is niet enkel meer onkies. Zij overschrijdt de gren zen van 't betamelijke." „Moord is onbetamelijk, Mr. Vallery", zei Ashworth met een kort, droog lachje. „De politie zal u vragen stellen, waarbij de mijne bescheiden waren. Het is mij er niet om te doen in het particuliere leven van u of uw vrouw te wroeten. Wil ik een kans van slagen hebben, dan moet ik wel eens vragen stellen die cru lijken, maar in werke lijkheid niet eru zijn." „Ik kan u alleen dit zeggen, Mr. Ashworth," antwoordde Val lery, nu weer hoffelijk, „Benja min had graag een huwelijk tus sen .zijn dochter en mij gezien. Zijn teleurstelling was niet min der groot dan de mijne, toen j Priscilla aan Stephen Quilter de voorkeur gaf. Evenwelhaar geluk ging ons' beiden boven al les. Het liep anders. Wat zij zich een hemel gedacht had, werd 'n hel voor haar. Nu tracht ik haar 't geluk te schenken, dat Quil ter haar niet geschonken heeft. Over de doden geen kwaad, Mr. Ashworth. Slechts één ding, om een kijk op 't geval te doen krij gen. Quilter was een speler. Hij wedde zwaar op paarden en had altijd pech. Zo raakte hij diep in de schuld bij Aaron Burkitt, een geldschieter. Toen 't water hem lot aan de lippen gestegen was, zag hij maar één uitkomst: de oudé baas van kant maken. Zijn toeleg mislukte: Burkitt kwam er bovenop. Quilter daarentegen dacht niet anders, of hij was een moordenaar geworden. Hij nam de vlucht. Bij Chatham vond men hem dood langs de weg lig gen, onherkenbaar verminkt." „Waarom vergezelde u uw vrouw vanavond niet, Mr. Val lery?" „Omdat ik een vijand van dat soort vermaak ben. Priscilla daarentegen is jong. Ze heeft be hoefte aan afleiding en vrolijk heid. Ik ben haar echtgenoot, niet haar meester. En dan Vallery zweeg even, terwijl zijn gezicht langzaam kleurde. „Dan is er 't kind. Ik ben dol op de kleine." „De kleine?" herhaalde Ash worth stomverbaasd. „Bedoelt „Neen", voorkwam; Vallery hem. „Uit haar eerste huwelijk. Een meisje." Ashworth knikte nadenkend. „Dat is nieuws voor me. Ik wist niet dat ze een kind van Quil ter had. Ze zei er niets van. Maar dan......" Hij bleef plotseling steken. Een huivering doorvoer hem. Boven hen weerklonk gejam mer van een vrouw, eerst zacht, klagelijk, hartverscheurend. Tot 't eensklaps overging in een wild, hysterisch gegil. VIII. i Beide mannen zagen elkaar 'n moment sprakeloos, verbijsterd aan. Toen rende Vallery naar de deur, rukte haar open en stoof de trap op. Ashworth volgde en trad achter hem een kamei^ bin nen. In de vrouw die daar stond, buiten zichzelf van smart en wanhoop, herkende hij Priscilla Vallery nauwelijks. Met verwil derde ogen, waarin waanzin smeulde, rukte zij zich de haren uit 't hoofd. De avondjapon was op verschillende plaatsen stuk- gereten. Niet zodra werd zij haar echtgenoot gewaar, of zij sprong op hem toe en sloeg de armen om zijn hals. Even dreigde, Vallery 't evenwicht te verliezen, zo zwaar hing zij aan hem. „Conny!" gilde zij. „Conny is weg! Gestolen!" Zij herhaalde 't aan één stuk door. Vallery trachtte haar te kalmeren, maar ze liet hem niet aan 't woord komen. Ten einde raad nam hij haar op en legde haar op de divan. Na een poosje werd ze rusti ger. 't Gillen ging over in klagelijk geschrei. Nu pas merkte Ashworth dat zij een stuk papier stijf in de hand gefrommeld hield; hij moest kracht aanwenden om 't uit haar vingers los te wringen, 't Was een boodschap in drukletters. Zwijgend reikte hij ze j aan Vallery, die halflund las: „Indien je voorkomen wilt, dat met je kind 't j zelfde gebeurt als met je vader, wacht i dan op nader bericht en bewaar 't j diepste stilzwijgen. Bereid je er op voor, dat 't je geld kosten zal, veel geld." Een ondertekening ontbrak. „Vervloekt!" riep Ashworth heftig uit. Hij bilde de vuisten in machte loze woede. „Haar vader vermoord, haar kind ontvoerd - op één en de zelfde avond! De duivels!" Iemand klopte en trad binnen, toen geen antwoord volgde, 't Was de nur se. „Laat Mrs. Vellery aan mij over", verzocht ze. ,,'k Zal haar een kalme rend middel toedienen en naar bed brengen. Voor alles heeft ze rust no dig." Ashworth verliet met Vallerij de kamer. Ze stelden een onderzoek ronodm 't huis in. Opzij lag een lad der, méér was niet nodig om te ver klaren, op welke wijze de kinderroof had plaats gehad. Vallerij deelde mee, dat de ladder uit een schuur achter in de tuin afkomstig was een trok er de conclusie uit dat de onverlaten goed met de plaatselijke toestand op de hoogte geweest moesten zijn. Drie maal was hij die avond naar 't kind gaan kijken; hij herinnerde zich de tijd zelfs: om negen uur, kwart voor tien en half elf. De kleine sliep rus tig. De laatste keer had de nurse hem gevraagd, of zij naar bed kon gaan en of ze 't kind bij zich zou nemen tot de moeder thuis was. Vallery had de noodzakelijkheid daarvan niet inge zien. Hij zat te werken in de biblio theek, vlak onder Conny's slaapka mer; 't minste geluid van 't kind zou tot hem doorgedrongen zijn. Ashworth dacht er het zijne van. De veronderstelling lag voor de hand, dat Vallery ingedommeld was. Hij achtte 't althans uitgesloten, dat de misdadigers hun werk konden uit gevoerd hebben zonder enig leven te maken. Ze keerden naar de bibliotheek te rug. Vallery liet zich zwaar in zijn stoel vallen. Hij was diep onder de indruk van 't gebeurde en zat roerloos 't hoofd in de handen. „Wat nu?" vroeg Ashworth. „Zul len we de politie bellen of de komst van inspecteur Riddell afwachten?" (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 6