VROOM DREESMANN iF MENING 990 DE ZIEKENFONDSVERZEKERING VOOR BEJAARDEN woeiisti*i££ -prijzen wmasam Abonneert U op de „ECHO" 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 9 JUNI 1958 3 I 1'S DEN BOSCH TILBURG - HELMOND CLodri De persoonlijkheid van De Gaulle heeft deze crisis beheerst. Men is niet vergeten, dat hij door zijn uitwijking naar Engeland Frankrijk als grote mogendheid in de moeilijkste omstandighe den heeft laten voortbestaan. Men is ook niet vergeten, hoe moeilijk reeds Churchill en Roo sevelt hem vonden in zijn dicta toriaal en niets ontziend optre den. Bovenal is men niet verge ten, dat hij standvastig is, geble ken tegen elke uitnodiging om een gedeeltelijk door hem be heerste regering binnen tel gaan. Hoe in Algiers Wat hij ten opzichte van Al giers zal doen en laten, zal na zijn bezoek blijken. De overdre ven nationalisten in Algiers, af stammend van de oude kolonis ten na de verovering in 1830, zul len hun zin niet krijgen. Er zul len ontevredenen zijn, óók onder de militairen. Maar er zal wel licht een federatie komen, die Algiers een zekere mate van on afhankelijkheid geeft, tezamen met Marokko en Tunis, en in nauw verband met Frankrijk. De benoeming van de oude Franse diplomaat De Curville tot minister van buitenlandse zaken doet wel zien, dat Frankrijk zijn verbindingen met de NATO be houdt en zijn verplichtingen in zake de Europese samenwerking in grote lijnen zal nakomen, al zal Frankrijk daarbij een andere toon aanslaan dan tot nu toe het geval was. Het is die toon, die Eisenhower op grond van zijn herinneringen, niet vreest, maar waar Engeland en Duitsland wel enigszins ongerust over zijn. De Vierde Republiek. Te veel is in deze dagen gezegd en geschreven, dat de Vierde Re publiek door de komst van De Gaulle is beëindigd en de demo cratie heeft afgedaan. Wij dienen in elk geval af te wachien. Het is maar de vraag, of men onder democratie verstaat de wanorde, die op politiek gebied in' Frank rijk gebruikelijk was geworden. Aan die wanorde zal De Gaulle een einde trachten tej maken. De grondwetsherziening, door hem voorbereid, zal met zich meebrengen, dat het staatshoofd, wanneer hij dit nodig acht, een beroep kan doen op het volk door nieuwe verkiezingen. De parlementsleden zullen dan niet meer zijn wat zij tot nu toe wa ren: de gevangenen van hun ei gen kiezers of van een partij. Misschien worden de partijen' in het parlement gerangschikt met hetere en meer met de werkelijk heid overeenkomende namen dan zij nu dragen !j Rusland en de topconferentie. Intussen is de aandacht enigs zins afgeleid van wat in Dusland is igeschied. Daar zijn de grote bonzen, ook uit de satelliet-sta- ten, samengekomen, en het con vent, waar het nogal onrustig in is toegegaan, heeft Croesjtsjow in zijn macht bevestigd. Dit heeft er tóe geleid, dat tegelijk tegen over Joego-SIavië een vriendelij ker toon is aangeslagen, maar op minder vriendelijke wijze kre dieten zijn ingetrokken. De top-conferentie wordt op nieuw besproken; zelfs gaat Rus land in op Eisenhowers voorstel om deskundigen te doen beraad slagen over de mogelijkheid van het stopzetten van proefnemin gen, waarbij nu weer het Russi sche verlangen om te Moskou samen te komen en er anderen danf de Grote Vier bij te betrek ken, moeilijkheden kan opleve ren. Voorstellen zijn door Rusland te berde gebracht om een pact te sluiten tussen de NATO en het oostelijk pact van Warschau, waar een terugtrekken van Rus sische troepen uit satellietstaten aan is verbonden, hetgeen ech ter, gezien de nabuurschap van Rusland, in werkelijkheid weinig heeft te betekenen. De rest van Europa. Er is ook tussen Engeland en Duitsland overeenstemming be reikt over de kosten, die Duits land heeft bij te dragen in het Engelse leger op Duitse bodem. Men beseft in Bonn wel, dat zo doende op Duitsland nogal een zware last is gelegd en men vreest nieuwe vorderingen van Frankrijk, zo niet van Amerika. Bonn overweegt nieuwe voor stellen inzake oost-Duitsland, die betrekking hebben op een volksstemming, welke over de aansluiting van oost- bij west- Duitsl and zou moeten beslissen. Engeland blijft ten dele het oude standpunt innemen, toont zich anderdeels krachtiger, on danks het feit dat de nog steeds voortdurende Londense bussta king tot een algemeen conflict met de transportarbeiders dreigt te worden. In de Libanon vlamt de onrust nog enigszins op; uit Cyprus zijn de berichten niet on verdeeld gunstig. In Italië hebben de verkiezin gen geleid tot een meerderheid van de Christendemocraten, die in de Senaat wel volkomen, maar in de Kamer niet geheel zo is, dat zij het buiten bondgenoten kunnen stellen. I In Zweden, waar het parle ment werd ontbonden, omdat de socialistische regering het pen sioen wilde doorzetten, zijn de socialisten in de Kamer wel in aantal verminderd, maar ze be houden de meerderheid. En in België is er door de roomskatho- lieke volkspartij zoveel zetel winst behaald, dat de liberaal-so cialistische samenwerking niet meer kan regeren en dus nieuwe partij-verbintenissen moeten ge zocht worden. VAN DER MANDERE. Veelvuldig merken wij op, dat de ziekenfondsverzekering voor bejaarden niet voor idereen dui delijk is. Hier en daar bestaan misverstanden, die aanleiding geven tot grote teleurstellingen. Zo komt het voor dat men wenkt dat deze verzekering er is voor alle bejaarden, maar dit is niet juist. Behalve de leeftijd is in dit verband mede van belang het in komen van de betrokkene. Wie meer inkomen heeft dan 3.530.per jaar, komt niet in aanmerking voor dit fonds. Nu wil dit niet zeggen, dat bejaar den, die een hoger inkomen heb ben dan genoemd bedrag, van ziekenfondsverzekering zijn uit gesloten. Zij kunnen n.l. wel bij een ziekenfonds verzekerd blij ven, mits hun inkomen niet ligt boven de 6.900.Zij worden dan ingeschreven als vrijwillig verzekerde, maar de gunstige premieregeling bestaat helaas niet voor hen. Wij zullen in het kort de be langrijkste punten uit deze ver zekering nog eens naar voren brengen. - Wie komen in aanmerking De verzekering voor bejaarden is een vrijwillige verzekering, d.w.z. de leden zijn niet verplicht zich aan te melden bij een zie kenfonds; de ziekenfondsen zijn echter wel verplicht een bejaar de in' te schrijven, zonder beper kende bepalingen. Recht op het sluiten van een ziekenfondsverzekering voor be jaarden hebben alleen 1) mannen van 65 jaar en ou der 3) ongehuwde vrouwen van 65 jaar en ouder 3) gehuwde vrouwen van 65 jaar en ouder, wier echtgenoot de leeftijd van 65 jaar heeft be reikt, als zij niet aïs gezinslid op de gebruikelijke wijze voor me deverzekering in aanmerking komen 4) gehuwde vrouwen van 65 jaar en ouder wier echtgenoot de leeftijd van 65 jaar nog niet be reikt heeft, indien zij kostwin- ster is ingevolge de bepalingen van de algemene ouderdomswet; mits zij a. hun woonplaats hier te lan de hebben b. niet verplicht verzekerd zijn ingevolge de ziektewet, noch krachtens enige wettelijke bepa lingen voor de toepassing van het ziekenfondsbesmit als zoda nig gelden c. een inkomen hebben van niet meer dan 3.530.per jaar. In het algemeen kan men zeg gen, dat voor de ziekenfondsver zekering voor bejaarden in aan merking komen personen, die de leeftijd van 65 jaar hebben be reikt en wier inkomen 't bedrag van 3.530.niet te boven gaat, als zij niet verplicht verzekerd kunnen zijn. De echtgenote en de kinderen zijn medeverzekerd, als zij voldoen aan de bepalingen, die gelden voor de verplichte verzekering. De premie. De premie voor de zieken fondsverzekering voor bejaarden wordt vastgesteld door de mi nister. Voor 1958 is de premie, die door de bejaarden aan de zie kenfondsen moet worden be taald a) 1.34 per week voor het gehele gezin (man, vrouw en kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar), indien het inkomen van de bejaarden tussen de 2.520.- en 3.530.- per jaar bedraagt b) 0.67 per week voor 't ge hele gezin (man, vrouw en kin deren beneden de leeftijd van 16 jaar), indien het inkomen niet meer bedraagt dan 2.520.- per jaar. (De werkelijke kosten van de bejaardenverzekering zijn veel hoger dan 1.34 of 0.67 per week. Voor 1958 worden de wer kelijke kosten geschat op 2.68. Het verschil tussen deze 2.68 en de door de bejaarden zelf te betalen premie 1.34 of 0.67) wordt gefinancierd door het rijk en het vereveningsfonds). Wat wordt verstaan onder „inkomen" In beginsel zal als inkomen gelden de som van alle inkom sten, welke betrokkene (en in dien hij gehuwd is, zijn niet van tafel en bed gescheiden echtge note) naar redelijke verwachting gedurende het eerstkomende jaar zal genieten. Buiten beschouwing blijven ondersteuningen van kin deren en van kerkelijke, particu liere en gemeentelijke instellin gen van weldadigheid. Voor elk medeverzekerd kind zal een aftrek worden toegepast van 175.—. Inkomen uit ver mogen wordt berekend op grond slag van de lijfrentewaarde daar van. Controle der inkomens heeft plaats door commissies van on derzoek zoals deze eveneens voor de uitvoering van dei noodwet ouderdomsvoorziening waren ge troffen. Rechten. Tenslotte willen wij nog ver melden de rechten, welke de ver zekerden hebben. De wet op zie kenfondsverzekering voor be jaarden bepaalt, dat de verzeker den ingevolge deze wet recht heb ben op geneeskundigee verzor ging, overeenkomstig de bepalin gen welke gelden voor de ver plichte verzekering ingevolge het ziekenfondsenbesluit, met dien verstande, dat voor de bepaling van de omvang van dit recht, verstrekkingen genoten op grond van een verplichte, dan wel een vrijwillige verzekering, worden geacht te zijn' genoten krachtens de in de wet bejaardenverzeke- ring geregelde verzekering. Dit betekent b.v. dat éénmali ge verstrekkingen, zoals tand prothese, ziekenhuisverpleging voor een bepaald geval e.d. niet opnieuw worden geheven, voor zover men deze reeds heeft geno ten krachtens een vrijwillige of verplichte verzekering, welke aan een bejaardenverzekering is voorafgegaan. Wie dus bij het bereiken van de leeftijd van 65 jaar enige tijd voor rekening van een zieken fonds in een ziekenhuis was op genomen, verkrijgt bij overgang naar de bejaardenverzekering j niet opnieuw recht op de volle 70 dagen ziekenhuisverpleging voor hetzelfde geval. i (Nadruk verboden). MMitll— ALLEEN GELDIG WOENSDAG 11 JUNI GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN. 1 dag- Vindt U die hengsel mandjes ook zo grap pig? Ze zijn reuze ge makkelijk want er kunnen veel bood schappen in. In- en uit wendig gevernist, stevig ^40 gevlochten 3 Een aanwinst voor Uw rotanzitje is deze ge makkelijke rotanfau teuil, met zwarte me talen poten, voorzien van plastic 50 doppen Zomerdrups, frisse vruchten- ,/L^c smaken, 250 gram Doperwten, middel II, /Ac per heel blik vO 3 blikken 1.95 Zware kwaliteit badstof bandages QPc Nu extra voordelig, 2 stuks voor Qj Is er nog directoire elastiek in Uw naaibox? Was- en kookecht, per plankje van 10 meter 3 leuke gekleurde ballen, in een net, welke jongen of meisje zou dat niet willen hebben? NU APC slechts ÖJ In de slaapkamer, in de hal of de keuken kunt U deze aardige glazen plafonnière gebrui ken. Keuze uit de tin ten champagne, groen en rose In zo'n dubbele fiets tas kunt U veel opber gen. Onmisbaar op va- kantietochten. Water proof, 40 cm. lang, ieder afgewerkt, com pleet met r90 riemen J Extra zwaar en met balein versterking 6.90 Met vaderdag voor vader een NO-IRON overhemd SAN FOR reserveboord en -manchetten) Bovendien een leuke zelfbinder, verschillen de dessins. Gratis luxe verpakking 2,^ Voor sportieve heren en jongens zo'n paar ijzersterke donker bruine sandalen, met prima rubberzolen, 40/46 10.90 36-39 9.95 32/35 8.95 -»S0 29/31 7.95 28 Zo'n roestvrije stalen herenhorlogeband, staat sportief en is praktisch on- /^90 verslijtbaar Hebt U al een bad doek met vrolijke zon nige kleuren? Uw va kantie is nabij. Koop zo'n goed afdrogende doek nu voordelig. Was- en kleurecht, 55 x 100 cm. Fabrikaat „Zeepaard". 90 Slechts EXCEPTIONELE AANBIEDING! Bedrukte katoenen zomerstoffen. Pracht kwaliteit, zeer mooie dessins, 90 cm. breed. (Normale prijs 2.95) NU per meter van van voor van t EEN BEZOEK AAN WAALWIJK DOOR ENTHOUSIASTE OUDEN VAN DAGEN UIT ROTTERDAM. I Een lid van een club van „Ouden van Dagen" te Rotterdam, zendt ons een uit- voerig en enthousiast schrijven over een uitstapje dat de leden gemaakt hebben naar Waalwijk. Eerst vertelt hij ons dat de oudjes des I middags bij elkaar komen om te klaver- jassen, de oudste is 80 en de jongste 70 j jaar. Zij spelen dan om enkele centen en die gaan dan in een pot en daarvan maken ze dan jaarlijks een reisje met hun vrou wen, zo ze die nog een bezitten! De chauffeur nu had voor hen een mooi reisje uitgekiend en zo reden ze door de prachtige natuur naar Velp, waar de boter hammen werden genuttigd; toen zijn ze weer verder gereden langs een mooie rou te, om tenslotte te arriveren in Waalwijk, bij de heer Jan de Nijs en daar gaat het nu eigenlijk over. I De bezoekers waren over de ontvangst zo enthousiast dat ze daarvan gaarne uiting wilden geven in ons blad, waarvoor we hen 1 dan gaarne de gelegenheid geven en nu zelf aan 't woord laten „Wij zijn die mijnheer de Nijs toch zo dankbaar voor die hartelijke ontvangst. j Wij hebben allen toch zo heerlijk gegeten en hij heeft wel kunnen bemerken dat wij oud jes nog goed kunnen schrapen. Nou, het was ook alles zo lekker. Mijnheer de Nijs heeft ons nog vermaakt ook. Hij had zijn accordeon gehaald en heeft ons kostelijk geamuseerd, ja mijnheer, hij liet ons nog de polenaise maken, maar wij oudjes heb ben schik gehad hoor en een van 8S jaar deed ook mee. Wij bevelen die mijnheer de Nijs aan allen die een autotochtje in die streek maken ten zeerste aan en brengen nogmaals alle lof aan mijnheer de Nijs.". Tot zover een briefschrijver. MARKT. Geachte redactie, Wanneer ik Uw uitvoerig vervolg over de laatste raadsvergadering goed gelezen heb, betreffende de kwestie „markt ver plaatsing" dan is zeker de eerste conclu sie dat men zich weinig gelegen laat lig gen aan gehouden enquêtes. Uit deze enquêtes toch is gebleken dat de middenstanders en de marktkooplui zich in grote meerderheid verklaarden vóór de herplaatsing naar het oude markt plein. Daarbij komt nog dat drie midden standers in de raad zich nog eens duide lijk voor dit standpunt uitspraken, en toch konden deze conclusies geen genade vin den in de ogen van B. en W. en de meer derheid van de raad. Men zal voortaan wel verstandig doen om al die moeite van mening-peiling ach terwege te laten, want het heeft blijkbaa' geen enkel effect of nut en men trekt zich niets van een deskundig oordeel aan. EEN MIDDENSTANDER.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 15