Waaiwijkse en Langstraatse Courant 11 MILJARD BEVRAAGD STASSAR iS SORTERING DE TOESTAND IN FRANKRIJK Maar méér brillen heeft STA SS AR Stassar Opticiën Waalwijk S' Politiek der Katholieken blijkt bindend element. kfiBpüBüsi verdwijnt door VRIJDAG 6 MEI 1958 Uitgever: Waaiwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 44 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8f f 3.10 franco P-P. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" Geslaagd ontwerp voor industriële natie (van onze econ. medewerker) Wanneer men een matige be langstelling heeft voor het eco nomisch wel en wee van het Ne derland van morgen, dan zal men stellig ook kennis genomen hebben van de zesde industria lisatie-nota, die minister Zijlstra heeft aangeboden. De minister geeft daarin een korte samen vatting van de problemen, waar mee. onze industrie in de komen de vijf paren kennis zal maken. De nota is geen vijfjarenplan, noch een plan van de arbeid. Wie er zoiets achter wil zoeken komt bedrogen uit. Een nota, zoals de minister hier openbaar maakt, heeft de bedoeling aan de volksvertegen woordiging in grote lijnen mee te delen in welke richting het industriële heleid Izal worden gestuwd. Heft is een soort raam werk of basis waarop de werke lijkheid stukje bij beetje zal worden gebouwd. En dan is het niet zo'n wonder dat er niet zo veel nieuws in die nota te vin den is. Wij zien al aankomen dat er weldra voor 60.000 personen per jaar meer werk aan de win kel moet zijn. Wij weten even eens dat een toenemend aantal Eehuwde vrouwen aan het ar- eidsproces deelneemt en dat er een deel van de landbouwar- beiders naar huis zal worden ge stuurd. De conclusie dat indus triële arbeid de enige oplossing is om het groeiende arbeidsaan bod op te vangen, zal evenmin iemand verbazen. Ontstellend tijdverlies. Wanneer wij echter nog eens met de neus 'op de geweldige te verrichten taak worden ge drukt, dan vragen wij ons wel af waarom men eerst de econo mische activiteit in ons land enorm liet terug lopen en dui zenden wegenbouwers en andere bouwvakarbeiders in de werk loosheid stortte als men nu alle hens aan dek wil roepen om in geweldige inspanning achterlijke gebieden industrie-rijp te gaan maken en de noodzakelijke ha vens en wegen aan te leggen. Want er is van verschillende zijden bij herhaling reeds op aangedrongen dat de noordelijke provincies en Zeeland open ge legd moesten worden voor de industrie door de aanleg van ge weldige verkeersaders. Dit pian bevestigt deze gedachte en nu zal het' nog tot de begroting in september moeten duren voor dat men concrete uit te voeren objecten aanwijst. Dan zullen ze eerst nog goedgekeurd moeten worden en dan hebben wij weer een jaar verloren, terwijl intus sen de werkloosheidscijfers stij gen. De oorzaak van dit uitstel ligt stellig in de financiële sec tor. Men moet ten slotte voor de aanleg van wegen, havens en in dustrieterrein over vijf jaar ver spreid ten minste 15 miljoen be schikbaar hebben en 's lands financiën moeten dit kunnen verdragen. Bovendien moet men rekening houden met de mone taire (mogelijk inflatoire) ge volgen van de investering van minstens 15 miljoen door de in dustrie zelf voor gebouwen. Elf miljard... Genoemde uitgaven hebben alleen nog maar betrekking op het hoofdstuk industrie-sprei ding. Daarnaast komen de ge weldige kapitaalbehoeften voor de uitbreiding van de industrie en de vervanging van verouderde Brandend Maagzuur na iedere maaltijd? 0f angst bij voorbaat bij iedere hap eten? installaties. In totaal schat men de benodigde kapitaalsbehoefte op elf miljard en vanzelfspre kend moet het leeuwendeel door de industrie zelf worden opge bracht. Over de mogelijkheden daar toe is de minister optimistisch, omdat in de periode van 1952 1957 voor liefst 9 miljard is ge ïnvesteerd. Ook dit geld kwam voor het grootste deel (80 pCt.) uit de ondernemingen zplf langs de weg der afschrijvingen en voorts uit ingehouden winst. Gezien het succes dat de zgn. zelf-financiering voor de indus trie heeft gehad is men dus stel lig niet van plan daar iets! tegen te 'doen, want zij moge dan voor de aanwas van middelen voor de bedrijven zeer nuttig zijn, voor de aandeelhouders bete kent het inhouden van winst 'n lager dividend. Al worden dan met ingehouden gelden nieuwe winstmogelijkheden geschapen, de eigenaars van de onderne ming verliezen de vrije beschik king over de hun toekomende middelen en kunnen dus hun in komen niet aanwenden waar zij dit wensen. De gevolgen van deze finan ciering voor de maatschappij zijn nog onvoldoende onder zocht om een scherp gestelde conclusie te trekken, maar het is niet onmogelijk dat door het systeem! van ingehouden winst de bedrijfsconcentratie en in dustriële verstarring in de hand worden gewerkt. In hoeverre de totale besparing erdoor bevor derd of tegengewerkt wordt, is niet zonder meer te zegen. De koersen Van aandelen (Worden er nodeloos door gedrukt en dit is 'n dissonant in het spaarcon- cert. Alle kanten uit... Als richtingwijzer voor onze economische politiek voldoet de nota stellig en dat is ook haar doel. Daarom is het nu nog geen tijd voor een detailkritiek op dé industrialisatiepolitiek van de regering. Dat hierover verschil van mening hesïaat, ook in het kabinet, is wel dui delijk. Nergens wordt ook maar bij benadering voor of tegen een bepaalde gedragslijn gekozen. Het ministerie kan met deze nota alle kanten uit. Men wacht met het geven van concrete plan nen tot de begroting in septem ber. Daarom geeft men geen dichtlijnen voor het toenemen der besparingen, zoals noodza kelijk is. Evenzeer vermijdt men het te spreken over wijzigingen in de belastigtarieven, die zeer noodzakelijk zijn, wil de indus trialisatie slagen. Noch ook roert men de fiscale interpreta tie van het winstbegrip aan, dat nodig herziening behoeft. Er wordt niet gerept over enig be paald plan dat de uitbreidende industrie een duw in de rug moet geven. Men kan het een onge wenste beperking noemen, in elk geval kan dit stuk nu met instemming gelezen worden door liberaal en socialist, zonder dat zij elkaar direct in de haren vlie- gen. En met goede wil valt er veel te loven in dit staatstuk. Zie de beslissing van de regering om niet over te gaan tot sluiting van de randstad Holland voor de vestiging van industrieën. Even min zal men het bedrijfsleven dwingen de nijverheidstenten in het noorden of oosten op te slaan. Men beseft dat de beslis sing hierover aan de onderne mers toekomt, anders kunnen zij hun verantwoordelijkheid jegens aandeelhouders en con sumenten niet meer dragen. Wel is het te loven dat de regering 'n premie tot 50 pCt. wil toekennen aan hen, die industriegrond gaan kopen in minder bevolkte streken mits zij er ook fabrieken op bouwen. Ieder kan dus in vrijheid de mogelijkheden en tegenwerkende factoren afwe gen De remmen losser! Het andere grote winstpunt betreft de herleving van de in vesteringsaftrek voor de fiscus. Dat men hiervan eerst het vol gende jaar zal kunnen profite ren is begrijpelijk. De regering heeft het jaar 1958 financieel reeds uitgestppeld en het tevens voorbestemd als een tijdperk van remmen, ook op het terrein der investering. De vraag is echter of de bedoelde aftrek we! een voldoende trekpleister zal zijn om de inmiddels sterk ge krompen investeringen weer op peil te brengen, omdat voor hernieuwde economische acti viteit meer nodig is dan een fis cale gunst, hoe welkom deze ook zal zijn. Wij moeten industrialiseren. De nota bewijst dit met over stelpende hoeveelheid cijferma teriaal. De noodzaak zal wor den beaamd door allen die op het punt staan aan het arbeids proces deel te nemen, evenals door alle ouders met kindèren, die de productieve .jaren weldra zullen bereiken. Onze onderne mers zijn niet minder overtuigd van de kansen die de industrie onze! welvaart kan bieden. Daarom moge de omlijning van onze industrieële toekomst hoop vestigen in ons aller hart. En aan onze regering de överf tuiging schenken dat slechts dié begroting in september a.s. vol doening zal schenken, die op grootse wijze alle fiscale en an dere economische remmen weg neemt, welke de voltooiing van het industrialisatie-voornemen kunnen vertragen. Alleen dan mag men spreken van een ge rechtvaardigd vertrouwen in on ze toekomst binnen het verenigd Europa. drs. Mierlo. (Nadruk verboden) wacht vanavond op het forum van Algiers een grote rede zal houden, waarin hij zijn plannen voor Algerije zal ontvouwen, ook een bezoek brengen aan Oran, Bone en Constantine. Dit driedaagse verblijf zal ongetwij feld van beslissende betekenis blijken te zijn voor het verdere optreden van het kabinet De Gaulle, dat, nu het over de vol ledige macht in Frankrijk be schikt, zal moeten onthullen, welke politieke oplossing het zich denkt voor het Algerijnse probleem', waaronder alle rege ringen van de laatste jaren zwaar gebukt zijn gegaan en waaraan de vierde republiek ten slotte bezweken is. In Parijs wacht men De Gaulles verkla ringen hierover met evenveel spanning af als in Algerije zelf, waar de samenstelling van het i kabinet-De Gaulle een teleur stelling heeft teweeg gebracht, die men thans niet eens meer poogt te verheimelijken, j Binnenland PRINSES IRENE BEVESTIGD i ALS HERVORMD LIDMAAT. Glazen Vistasan punctual corrected „Ofwel u geeft mij de volmach ten waar ik om vraag ofwel ik treed af, vannacht nog". Voor dit ultimatum stelde generaal De Gaulle maandagavond de Franse Nationale Assemblée, waar het nasmeulendiei verzet te gen het aan de macht komen van de generaal plotseling was uitge laaid. Er dreigde een neen te worden geantwoord op De Gaul le's verzoek eigenmachtig de grondwet te mogen veranderen en direct aan een volksstemming ter goedkeuring voor te leggen. Aan het parlement zouden alleen adviezen worden gevraagd bij de aan te brengen veranderingen en daar adviezen niet bindend zijn, zagen dé parlementsleden aan komen, dat er zonder hen en ten nadele van hen zou worden be slist. Het parlement ging voor dit ultimatum doer de knieën en gaf De Gaulle voldoening met 350 te gen 163 stemmen. De betekenis ér van is, dat de generaal een nieuwe grondwet kan uitwerken zonder hierover de mening van het parlement te vragen en dat het van kracht worden van deze grondwet afhankelijk wordt ge steld van een volksstemming. De parlementaire commissie voor het algemene kiesrecht had met meerderheid van stemmen de Nationale Vergadering de raad gegeven De Gaulle de volmaöht te weigeren. De generaal kwam daarop in eigen persoon voor de Assemblée en in minder dan vijf minuten wist iedereen waar men aan toe was. Ofwel men gaf de generaal de volmacht of hij ging terug naar Colombey- les-Deux- Eglises. Hij kwam de assemblée binnen op het ogenblik, dat een serie tegenstanders van hem el kaar op het spreekgestoelte aan het aflossen waren om 'n amen dement er door te pleiten, dat De Gaulle zou verplichten z'n grond wet, na die gewijzigd te hebben, eerst ter goedkeuring aan het parlement voor te leggen en zo hij wilde, daarna aan het volk. Maar een volksstemming zou een wachttijd vergen van drie maan den, die dan afgetrokken moes ten worden van de zes, waarvoor de volmachten voor de regering- De Gaulle gegeven zijn.. En daar had hij geen zin in en stelde zijn ultimatum. SALAN OP BEZOEK IN PARIJS. De militaire revolte in Algerije is dinsdagmiddag reeds officieel beëindigd met het bezoek, dat generaal Salan in gezelschap van generaal Jouhaud en gene raal Dulac in Parijs bij premier De Gaulle heeft afgelegd. Het contact tussen het leger in Al gerije en het hoofd van de rege ring dat sinds de dertiende mei slechts met tussenpozen en in een onzekere vorm heeft bestaan is dus weer volledig hersteld. ONTREVEDENHEID IN ALGIERS GROEIT. De reis van De Gaulle naar Algerije zal drie dagen duren. In die periode zal de minister president, die naar men ver- Koningin Juliana heeft met rins Bernhard en de prinsessen eatrix en Margriet zondagmid dag in Lausanne de bevestiging van .prinses Irene tot lidmaat van de Eglise nationale vauloise van het Zwitserse kanton Vaud bijgewoond. Hiertoe had de ko ninklijke familie zondagmorgen incognito de reis naar Zwitser land ondernomen in een Dakota, bestuurd door prins Bernhard. Van Genève naar Lausanne reisde men per auto. Onderweg voegde prinses Irene zich bij haar ouders en zusters en in de dienst, die te 15 uur begon in de kapel van Mousquines, geschied de de bevestiging door ds. Char les'Bergier, predikant van de ge meente Saint-Francois van de hervormde kantoale kerk. Prinses Irene heeft de catechi satielessen van ds. Bergier ge kregen. De studie van prinses Irene te Lausanne is vrijwel geëindigd. Zij zal nu colleges volgen aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Het koninklijk gezin is in de loop van maandag in Nederland teruggekeerd. Voor de strijd tegen polio, kan ker en rheuma: „DE KLUIS" OPEN 1,35 MILJOEN. Tijdens de finale van de nati- onale radio-actie „Wie opent de kluis" in het Concertgebouw te Amsterdam onthulde de voorzit ter van de AVRO, jhr. Roëll, dat de actie netto 1 miljoen 350.000 gulden heeft opgebracht, het hoogste resultaat door dergelijke acties ooit bereikt. De voorzit ters van het Koningin Wilhel- minafonds, het Nationaal Rheu- mafonds en het Prinses Beatrix- poliofonds ontvingen ieder een ehèque) van 450.000 gulden. Deze drie chèques waren op geborgen in een vernuftig ge construeerde kluis, vervaardigd door de leerlingen van de Dr. Philinsschool te Eindhoven. Ook een ander lid van Philips-Eind- hoven heeft zich op deze avond bijzonder onderscheiden: de heer W. van der Veer, die aangemoe digd door elektronische muziek van zijn supporters, de finale van de hersengymlnastiekwed- strijd won en daarmede gouden Krüisspeld-drager werd. De laatste actie, die de win naar van de finale van de hersen gymnastiek moest aanwijzen, heeft het recordaantal briefkaar ten van 600.000 opgebracht; tij dens de hele actie kwamen drie miljoen briefkaarten binnen. De drie winnaars werden vorstelijk gehonoreerd. Mevrouw Huizinga kreeg een reis van een maand naar Amerika. Het echtpaar Mui- dier, reeds 38 jaar gehuwd, ont ving praktisch een geheel nieu we uitzet. I Het was een in eïk opzicht i schitterende slotavond van deze i prachtig geslaagde actie. I VERPLEEGSTER AANGERAND IN AMSTERDAM. Op de Amsteldijk bij de Kalf jeslaan in Amsterdam is vorige week een 25-jarige verpleegster door twee onverlaten met 'n mes in de borst gestoken, toen zij zich verzette tijdens een poging tot aanranding. Het meisje wan delde langs de Amlstel om een uur of zeven. Plotseling stopte een auto met twee mannen naast haar. Een van hen opende het portier en greep de verpleegster beet. Getweeën probeerden de mannen hun slachtoffer in de wagen te trekken met de kenne lijke bedoeling de verpleegster te ontvoeren. Het meisje verzette zich ech ter hevig. Een der kerels trok daarom een mes en stak haar in de borst. Op; het luide gegil van het slachtoffer redén de misda- Het échec van een al te diri gistisch geregeerd systeem, zoals de socialisten de laatste jaren hebben willen voeren onder de leuze) „de weg naar de vrijheid", blijkt met de vrijheidszin der Ne derlander niet te stroken. En dat klopt ook wel, want sinds het eind van de tweede wereldoorlog heeft het Nederlands socialisme al belangrijke wijzigingen moe ten aanbrengen in het marxis tisch ideeënarsenaal, waaruit 't vroeger geput heeft. Dertien jaar geleden heeft het Nederlandse socialisme reeds een weg geko zen, welke de zusterpartijen in Duitsland en Oostenrijk nu aar zelend als een juistere beginnen te ontdekken. (Maar Nederland gaat al weer verder en een grote massa keert zich van dit gema tigde socialisme af naar de vrij heid. En deze vrijheid is niet die van de socialistische verwrin ging, maar van het liberalisme. Daartegenover blijkt, dat de Katholieke Volkspartij, die op basis van de katholieke beginse len altijd naar een evenwicht tus sen vrijheid en gebondenheid ge streefd heeft, nog altijd de in stemming van de katholieken vinden kan. De grote les van de ze verkiezingen is enerzijde de stabiliteit, welke in het oordeel der massa over de politieke rich ting der katholieken tot uitdruk king komt, anderzijds de wisse lende belangstelling in de waar dering van de niet-katholieke en vaak niet of weinig gebonden massa. De politiek der katholie ken blijkt een sterk bindend ele ment in onze nationale politiek te blijven, zonder dat de gemeen schap het gevoel heeft, door de katholieken beheerst of over heerst te worden. De successen voor de christen democraten en de teruggang van de socalistische aanhang in ver scheidene landen van West-Eu ropa hebben zich ook bij de ver kiezingen in België op zondag 1 juni geopenbaard. Volgens de cijfers is de Christelijke Volks partij met 4 vooruitgegaan en hebben de socialisten 2 ver loren. Dit is een gunstig teken voor het vertrouwen van de kie zers in de katholieke politieke idealen. Maar het legt de C.V.P. ook zeer zware verplichtingen op en drijft haar in een moeilijke positie. Want het zal nu wel on vermijdelijk zijn, dat de C.V.P. ook aan de regering deelneemt en wel met de socialisten samen Dit is in België zoveel rnoei- het land regeert, lijker dan in ons land, wijl het socialisme daar altijd een sterk anti-kerkelijk karakter heeft ge dragen en nog draagt. Het zal vooral deze socialisten indien het tot een rooms-rode combi natie mocht komen heel moei lijk vallen de lijn van de vorige linkse regering om; te buigen. Moge België niet de dupe worden van een politieke touwtrekkerij en nog veel minder van een hard nekkigheid bij de socialisten vanwege een bedreigd prestige. DE BELGISCHE VERKIEZINGEN. Zoals wij reeds in ons vorig nummer berichtten, heeft de C.V.P. (katholieke partij) bij de Belgische verkiezingen gewon nen. In de volksvertegenwoordi ging (Tweede Kamer) behaalde zij een winst van 8 zetels, zodat zij nu 104 van de 212 zetels bezet. De socialisten hebben een zetel, de libéralen 4 zetels verloren. En hiermee hebben de gecombineer de socialisten en liberalen hun meerderheid verloren, vermoe- deliik in hoofdzaak door hun school-politiek ten opzichte van 't bijzonder onderwijs. In de Se naat zullen de katholieken de volstrekte meerderheid krijgen. Premier v. d. Acker heeft ko ning Boudewijn het ontslag van zijn ministerie aangeboden, wat door Z. M. is aanvaard.1. digers met grote snelheid weg in de richting van Ouderkerk. De verpleegster kon op eigen gele genheid naar de stad terugkeren en liet zich in het Wilhelmina Gasthuis behandelen. Pas daar na stelde zij de politie van het I gebeuren op de hoogte. INT. SCHOENENBEURS TE UTRECHT. Een zeer omvangrijke, prach tig ingedeelde en artistiek tot in de puntjes verzorgde internatio- i nale schoenenbeurs is maandag in de parterregebouwen van de I Jaarbeurs aan het Vredenburg geopend. Het is de eerste demon stratie op dit terrein, waaraan 't buitenland heeft medegewerkt en men moet constateren dat nog nimmer een zo uitgebreide col lectie schoeisel van de solide bergschoen tot 't ragfijne avond muiltje onder ideale belichting in Utrecht tentoongesteld werd. Mr. J. Milius, vice-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, heeft in tegenwoor digheid van wethouder De Nooy, gemeentelijk commissaris bij het instituut, en van de twee direc teuren, mr. Schuit en Dr. Van Rooyen, een magistrale ope ningsrede uitgesproken, waarin hij nog eens wees op het grote aantal deelnemers van over de grens, n.l. 66, t.w. uit België, W. Duitsland, Engeland, Frankrijk en Italië. De inheemse schoenenindus trie mag zich in toenemende om vang verheugen met 28 miljoen paar in 1957, waarvan 18,8 mil joen paar lederen schoenen, 4 miljoen paar pantoffels en 5 mil joen paar rubberschoeisel. Ook de export is bijzonder bevredi gend, want in het afgelopen jaar werden 4,7 miljoen paar schoe nen tot een totale waarde van 30 miljoen gulden over onze grenzen verzonden. De heer Milius roerde natuur lijk Benelux, de Euromarkt en de vrijhandelszone in zijn betoog aan en hij adviseerde ae indus triëlen in de schoenenbranche ook het oog gericht te houden op mogenjke markten buiten Eu ropa. Na zijn rede maakten de geno digden een rondwandeling over de beurs, die t.m. 5 dezer duurde. BRAND EISTE DRIE MENSENLEVENS. In een der vele zijstraatjes van het oude stadsgedeelte rond het Zuiderdiep te Groningen in de Driemolendrift no. 6, is) een wo ninkje totaal verbrand. De be woners, de 31-jarige vrachtauto chauffeur C. I. van der Bout, zijn 28-jarige echtgenote en hun 4- jarig zoontje Johan, werden door de razend snel om zich heen grij- VAN SPOPTHUIS pende vlammen verrast en kwa men om het leven. Het huisje werd totaal vernield. De Groningse brandweer on der leiding van commandant J. Dijkstra wist door snel ingrijpen verdere uitbreiding) van dé brand in deze dichtbebouwde buurt te voorkomen. Wel waren de be woners van de huisjes er om heen drul< bezig hun' bezittingen naar buiten te slepen, maar een uur later konden zij die weer naar binnen brengen. De brandweer werd gewaar schuwd door de grondwerker Maay, die tegenover het afge brande huis woont en wakker was geworden door geknetter van vlammen. Toen hij naar bui ten keek, zag hij tot zijn ontzet ting dat het huisje van z'n over buurman brandde als een fakkel Hij rende naar de brandweerka zerne, die vlakbij is gelegen, waarop de Groningse brandweer met groot materieel uitfukte. Toen de brandweerlieden wisten door te dringen in de afgetim merde slaapkamertjes od de zol derverdieping van de woning, troffen zij daar de verkoolde resten aan van de bewoners. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Bij de eerste warme dagen zijn 5 personen verdronken." Voorts kwam 4 personen door auto-aanrijdingen in ons land om 't leven. ECU VIE ZUIDEN Rennies nemen - en... altijd zorgen dat ge ze bij de hand hebt. Een of twee Rennies gewoon laten smelten op de tong - neu traliseren al het overtollig maagzuur dat Uw pijnen veroorzaakt. En zo wordt Uw zuur- brand geblust in een paar tellen. Heerlijk middel die Rennies - en ze smaken nog lekker ook. (Ziekenfondskortingen worden direct afgetrokken) MPPKT Z TEL 2817 WPRLW'JK Wij verhuren ook kampeer- tenten en luchtbedden en zijn erkend A.N.W.B. Bondstenten verhuurders

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1