KAATSHEUVEL RONDE VAN BRABANT Gemeenteraad Raamsdoak Gemeenteraad Waspik Loon op Zand VAN STEEN WINT DE RONDE Feuilleton Het 8 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 9 JUNI 1958 8 ORATORIUM „DER MESSIAS" Donderdag 5 juni was Kaatsheuvel aan de beurt voor de uitvoering van het Oratorium „Der Messias" van G. F. Handel, gegeven door de zang vereniging Bel Canto, het r.k. gem. koor Irene uit Dongen en het r.k. gem. koor Euterpe uit Rijen, onder leiding van de heer J. Nieuwenhuij- sen, directeur van deze drie koren, nadat Dongen op woensdag de pre mière had gehad en Rijen op zater dag 7 juni de slotuitvoering zou krijgen. De uitvoering had plaats in het Apollo-theater, dat niet geheel bezet was, wat voor Kaatsheuvel, dat zo gaarne roemt op zijn muzika liteit, geen eer genoemd mag wor den. Noch de leden van onze be kende harmonieën, die zelf, wat we heel rechtmatig noemen, grote prijs stellen op waardering, noch de le den van de diverse koren, die het teleurstellend vinden voor lege stoe len te zingen, waren, massaal komen opzetten om naar een werk als „Der Messias", naast de Mattheuspassion wel het beroemdste Oratorium, waarin Handel het hoogtepunt van zijn oratorische oeuvre bereikt heeft. „Der Messias" staat bovenaan in de rij van drie werken der toonkunst, die niet alleen in kringen van musi ci en kunstvrienden bekendheid ge ven, maar die gemeengoed zijn ge worden van de ganse beschaafde wereld. En geen wonder; welk an der oratorium is zo logisch en be heerst van bouw en toont ons Han dels scheppingskracht zo geweldig; welk ander oratorium behandelt z'n stof zo suggestief beeldend en is zo boordevol van grootse gedachten? Afwijkend met andere oratoria heeft „Der Messias" geen hoofdfiguur, die sprekend en handelend wordt opge voerd. Het gehele werk speelt zich af „om" de Messias, die als persoon op de achtergrond blijft, waarom de recitatieven van veel inniger gehal te zijn, dan waar in andere oratoria de hoofdfiguren sprekend optreden. Uit eerbied voor de stof, die hier behandeld is, is zowel door de tekst schrijver Charles Jennes, als door de componist zelf dit „onpersoonlij ke" aangehouden. Vier solisten van naam gaven aan de uitvoering hun medewerking en de keuze hierin gemaakt, mogen we een volkomen juiste noemen. Hele- ne Verkley gaf een voortreffelijke prestatie van de talrijke recitatieven en aria's, waarin zij ten volle liet genieten van haar warm geluid en haar groot expressief vermogen, wat bijzonder tot uiting kwam in „Er- wach, erwach, frolocke" en „Ich weiss, dass mein Erlöser lebt". Antoinette Blom, de Waalwij kse altzangeres, gaat een toekomst tege moet. Haar warm altgeluid ontroer de in de aria „O du, die Wonne ver- kündet und verachtet". Haar expres siviteit mag nog winnen, maar haar zingen getuigt van goede scholing en muzikaliteit. In de kwartetten was de alt o.i. te bescheiden tegen de grotere geluiden van de mede solisten. Bert van 't Hof miste niets aan ge voel of voordracht; hij beleefde vol komen de tekst welke hij vertolken moest, was uitermate gevoelig in z'n pp's; in de hogere registers in de forti iets minder bekoorlijk. Hij won reeds de harten der toehoorders met de beginrecitatief „Tröstet Zion", maar openbaarde vooral zijn groot kunnen, zijn beheerstheid in de Arioso „Schauhin" met de aria „Doch du liessest ihn im Grabe nicht", waarin hij zich een solist toonde van de hoogste perfectie. Van David Hollestelle, die reeds het vorig jaar de grootste lauweren oogstte, ook nu weer niets dan de grootste lof. Een groot lyrisch vermogen, een geluid in alle registers geschoold en vol bekoring, daarbij een toewijding, zowel in zijn vloeiend recitatief, als in zijn arias, waarvan we nog horen nagalmen „Warum denn rasen und toben die Heiden" zijn een genot om te beluisteren. De grootste lof die we de kor enkunnen geven, is de beschaafdheid waarin deze door de dirigent geleid worden en de atten tie waarmee de opvatting van de heer N. gevolgd wordt. Alleen in de machtige koren, o.a. in het Halle lujakoor en het fugistische „Amen" hadden we gerust iets meer expan sie gehoord. Overigens levert 't koor prestaties, o.m. in het quasi collera- tuurwerk, dat Handel schrijft, die bijzondere bewondering afdwingt en volle waardering verdient. De heer Jac. v. Bommel verzorgde het ac compagnement met een kunstige volmaaktheid, die ons de bravour- pianist Pierre Palla van het vorig jaar geheel deed vergeten. Na af loop werd hij dan ook ten volle be trokken in de ovatie, die het publiek de solisten, de koren en niet 't minst de muzikale dirigent spontaan bracht. AGENDA. Maandag 8 uur n.m. repetitie kon. erk. harm. Apollo, zaal W. Smit; 8 uur n.m. repetitie kon. erk. harm. St. Jan, zaal P. v. Dun. Dinsdag 7.30 uur n.m. muziekcur- sus r.k. par. kerkkoor St. Jan in de Mulo; 8.30 u. n.m. repetitie zangver. Sem- per Vivens in 't Hoventje. Woensdag 8 uur n.m. repetitie harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia; 8 uur n.m. Apollo-theater „Bloedige Vergelding", 14 jaar. Donderdag 8 uur n.m. repetitie zangvereniging Bel Canto, zaal P. v. Dun. MIJNGAS VOOR RAAMSDONK Onder voorzitterschap van burge meester Prinssen kwam de raad der gemeente Raamsdonk vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. Bij de aanvang van deze vergade ring sprak burgemeester Prinssen allereerst een woord van dank aan de gemeenteraadsleden, de gemeen tesecretaris en alle ingezetenen voor de fraaie geschenken, welke hij ter gelegenheid van zijn zilveren huwe lijksfeest had mogen ontvangen. Van de te behandelen agenda punten was de levering van mijngas wel het voornaamste. In de nabije toekomst zal de gemeente van dit gas kunnen profiteren, want zeer binnenkort zal met de aanleg van de leidingen worden begonnen. Alle ingezetenen zullen een folder thuis ontvangen, waarin een nadere uit eenzetting wordt gegeven over de aansluiting op dit gasnet, terwijl te vens gewezen wordt op de voorde len, welke men zal genieten, wan neer men zich voor een nog nader te bepalen datum aanmeldt voor aansluiting op dit gasnet. De raad ging akkoord met de voorwaarden, welke door de Staatsmijnen en de n.v. Streekgasvoorziening Ooster hout aan de gemeente worden ge steld. Besloten werd verder tot deelne ming in de borgstellingsregeling van het provinciaal waarborginstituut voor de tuinbouw in Noord-Brabant. Ook besloot de raad tot waarbor ging van rente en aflossing van door J. P. Dolk en J. Steigenga aan te ga- ne geldleningen ten behoeve van de bouw van een woning annex kapsa lon. Het college van b. en w. werd ge machtigd over het derde kwartaal 1958 kasgeldleningen en rekening courant-overeenkomsten aan te gaan tot een bedrag van ƒ2.100.000.'t toegestane krediet voor het aangaan van kasgeldleningen werd verhoogd tot 1.800.000.—. Ten behoeve van de financiering van onderhanden zijnde of reeds voltooide kapitaalswerken, werd een lening van ƒ97.000.aangegaan. De kruisverenigingen Wit-Gele Kruis te Raamsdonk (dorp) en het Groene Kruis te Raamsdonksveer zullen een geldlening ontvangen van resp. 24.000 en 15.000.voor de bouw van wijkgebouwen. Hiervoor werd aan het Wit Gele Kruis een perceel bouwgrond verkocht van 584 m2 voor de prijs van 5.— per vierkante meter. In de Nieuwe Polder werd grond aangekocht van de Ned. Herv. Ge meente en van E. Romme. In de Bo- terpolder werd grond verkocht voor de bouw van een woning en de ves tiging van het aannemersbedrijf aan J. Weterings. Aan G. J. Knaap werd in de na bijheid van de Ganzewiel weiland verhuurd voor de som van 110. In de rondvraag wees de heer Verschuren nog eens op de nood zakelijkheid van bestrating van de Haven. De voorzitter meende, dat een noodoplossing gepaard zal gaan met hogere kosten en daarom zal getracht worden om, ondanks de moeilijkheden met de riolering, tot een afdoende verbetering te komen. De heer v. Woerden wees op het storten van vuil door gemeente- j werklieden op de open plek aan de Rembrandtlaan. Hij achtte dit een ongewenste toestand, waarmee de voorzitter het volkomen eens was en daarom ook toezegde er voor te zul len zorgen dat daaraan een einde komt. Tevens vroeg de heer v. Woerden aandacht voor de verbete ring van de Dombosweg. De voor zitter zegde toe de nodige reparaties te zullen laten uitvoeren. Ten slotte wees de heer Bergé op de zeer slechte toestand van de wo ningen aan de Molenstraat - hoek Schansstraat. Deze woningen komen z.i. in aanmerking voor onbewoon baarverklaring. De voorzitter ver klaarde, dat ten gevolge van de wo ningnood de gemeente niet in staat is betere woongelegenheid ter be schikking te stellen. Wel zegde hij toe, dat de nodige reparaties aan deze woningen zullen worden uitge voerd, zodat het grootste ongerief zal zijn opgeheven. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Renbaanschandaal van Epsom door: Percy King 19). 22). „Verdacht, ja." Ashworth borg sjaal en revolver in de brand kast. „Daar zeg je 't juiste woord want er is geen schijn van bewijs tegen hem. Joe Smith, of hoe de snuiter heten mag, was op het punt van verdrinken,toen Rid- dell en ik in 't botenhuis kwa men. Dat zij hem kent, dat ben ik met je eens. Maar je gezond verstand moet je zeggen, Myra, dat, al zou Mrs. Vallery in staat wezen, de moordenaar van haar vader de hand boven het hoofd te houden, daar geen sprake meer van kan zijn, nu hij ook haar kind ontvoerde." „Je gaat van de veronderstel ling uit dat de twee misdaden door een en dezelfde gepleegd werden. Kunnen 't niet verschil lende personen geweest zijn? Voor het laatste vind ik zelfs j veel te zeggen. Het geval inte- j resseert me niet minder dan jou en ik ben voornemens al mijn aandacht er aan te besteden. Maar nu ga ik. Ik rol om van de slaap. Je hebt geen bezwaar dat ik je auto leen, wel? 't Is 'n ste vig eind naar mijn pension en voor jou betekent het niet meer dan een stap of wat. Goede nacht. Ondanks haar welgemeende wens werd het geen goede nacht voor Ronald Ashworth. IX. Het liep naar twaalven vóór hij op kantoor verscheen. Myra Farlane keek verwijtend naar de klok. „Slecht voorgaan van een pa troon." Hij grijnsde. „Je vergist je, als je denkt, dat ik nu pas uit mijn mandje kom. Daar heeft inspec teur Riddel 1 voor gezorgd. Ik werd op de Yard ontboden. Er is een nieuw element in de zaak Dave Irving, de weggetrapte jockey. Ik had bijna mijn mond voorbijgepraat en Blanche Whit- lock's naam genoemd. De actrice houd ik voor mezelf gereser veerd. Ze hebben uitgevist, dat Irving Crompton kende. Hij heeft i zelfs gedreigd hem van kant te 1 maken." „Wanneer? Had Crompton er aangifte van gedaan?" Ashworth schudde het hoofd. „De bureauchef vertelde het toen ze hem vanmorgen hoorden. Ir ving bood pandbrieven te koop aan. Ze waren diep gekelderd; desondanks eiste hij, dat ze voor 't volle bedrag verzilverd werden. Natuurlijk was Crompton zo gek niet. „Pas dan op voor de gevol gen", dreige Irving daarop." „Is hij gearresteerd?" „Neen. Hij noemde een bende lui, die willen getuigen, dat hij in de balzaal was, toen de moord gepleegd werd. Mogelijk weet hij er meer van. De Yard vond het beter hem op vrije voeten te la ten met het oog op 't leven van het kind. Ze durven in de zaak niet roeren vóór de kleine te recht is." „Wel zo verstandig", gaf Myra Farlane toe. Na een pauze: „Mrs. Vallery heeft opgebeld, ze wil je spreken." „Ik heb mijn gedachten laten gaan over wat je vannacht zei - dat je haar in de armen van Joe Smith zag. Mijn eerste opwelling was, me terug te trekken. Ik had het zeker gedaan, als niet het le ven van een kind op 't spel stond. Maar nog één leugen, en Mrs. Vallery kan naar een ander uit kijken." Ashworth liep naar de deur. „Waar heb je je ogen vanmor gen, Ron?" Hij keek haar geamuseerd aan. „Bedoel je daarmee, dat ik nog niet wakker ben?" „Het lijkt er veel op. Je hebt niet eens gemerkt dat de brand kast geforceerd is. Het was een hele ravage toen ik vanmorgen op kantoor kwam. Welke idioot kan verwacht hebben, iets van waarde te zullen vinden?" Ashworth verschoot van kleur. Zijn gezicht stond eensklaps be zorgd. „De revolver, waarmee Crompton doodgeschoten werd Ik had het wapen in de brand kast, geborgen „Ja". Myra Farlane bukte zich en keerde de papiermand onder steboven. „Ik was op weg naar huis toen ik er aan dacht. Ik ging terug en nam voor alle ze kerheid de revolver mee. Hier is hij. Ik hield rekening met de mo gelijkheid dat ze terugkwamen en stopte 't wapen in de papier mand. Berg het ding in de safe van je bank. 't Is er secuurder bewaard dan hier. i Hij legde haar een hand op de j schouder. „Je bent een wonder, Myra. Als ik jou niet had...! De gedachte is niet in me opgeko men, dat ze mijn brandkast zou den kraken." Hij fronste 't voor hoofd. „Hoe konden ze weten dat de revolver hier was?" „Er zit veel meer aan 't zaakje vast dan we dachten, Ron. Veel meer. Een voorgevoel zegt me, dat we zelfs nog maar aan 't be gin staan." „Denk je, dat Austin Vallery het volgend slachtoffer is?" Ash worth schokschouderde. „Wie zal 't zeggen? Hij moet voorlopig op zichzelf passen; anderen gaan vóór; zijn vrouw en 't kind. Het zal haar een kapitaal kosten, vrees ik, om de kleine terug te krijgen levend." „Levend?" Myra schudde lang zaam1 het hoofd. „Het kon wel eens niet in hun spel passen, het kind in leven te laten. Ik vraag me af..." Zij voltooide de zin niet. „Neen, neen. 't Zou te fan tastisch wezen, op 't krankzin nige af! Wees voorzichtig, Ron! Begeef je niet nodeloos in ge vaar." DODEN OP DE WEG. Op de Rijksweg bij Capelle is de 65-jarige smid G. Hunders- marck uit Biezelinge dodelijk verongelukt, toen hij met zijn bromfiets door een Belgische auto, bestuurd door de heer van H. uit Antwerpen werd gegrepen. De heer Hundersmarck werd met zware verwondingen, naar 't ziekenhuis Oostwal te Goes ver voerd, waar hij zaterdagavond overleed. Inspecteur Riddell was op Nel son Avenue, toen Ashworth er arriveerde. „Ik dacht dat de Yard de zaak bIauwT-blauw liet. Voor lopig tenminste." „Doen we ook", stemde de po litieman toe. „Toch snap je, dat de moord op Crompton en de ontvoering van 't kind niet ge heim konden blijven. De Valle- ry's hebben dienstpersoneel en dienstpersoneel kletst. Er is al veel te veel naar mijn zin uitge lekt. Wanneer je( de kranten ge lezen hebt, zul je 't met me eens wezen." „Misschien kruipen ze in hun schulp, nu er zo gauw publiciteit aan gegeven is. Zoals je gisteren zei kinderroof is gelukkig iets heel zeldzaams in ons land." „Deze bandieten zijn voor geen kleintje vervaard. Ze weten wat ze willen. Mrs. Vallery is voor dag en dauw opgebeld. Ze moet iemand aanwijzen om als tussen persoon op te treden. Haar man is er op uit. Misschien ieen foef van de schurken. Om aan de weet te komen, of de politie er in ge moeid) is en Vallery geschaduwd wordt." „Hebben jullie 't gedaan?" (Wordt vervolgd) BRAND IN KAPELLETJE. Door tót op heden onbekend gebleven oorzaak ontstond dezer dagen brand in het Mariakapelletje langs de provinciale weg naar Tilburg. Dit is de derde maal dat zich een dergelijk geval in dit kapelletje voor doet. Door ingrijpen van buurtbewoners kon erger worden voorkomen, ofschoon een zeer oud uit hout gesneden Mariabeeld verloren ging. Het verloren fraaie beeld is zaterdagavond vervangen door een uit klei gebakken, geglazuurde beeld, z.g. Beeselse kunst. VERFRAAIING MARIA KAPEL IN DE KERK. In de parochiekerk is de Maria-kapel aanzienlijk verfraaid. Het altaartje is voor van een prachtig kroonmotief boven het beeld, terwijl onder het Mariabeeld het wapen van Loonopzand is aangebracht. Hiermede is de parochie nog sterker aan de H. Maagdgehecht geworden. O. L. Vr. van Loonopzand komt hierdoor in 't mid delpunt van de dorpsgemeenschap te staan. Op het altaar staan nu 4 prachtige koperen kandelaars en een kruis, uitgevoerd als kunstsmeedwerk. De Maria-kapel met haar wonderbaar beeld is echt intiemer geworden en wij twijfelen er niet aan dat de gelovigen deze verfraaiing zeer zullen respecteren om de devotie te bevorderen. Zaterdag. Ie Etappe van Bergen op Zoom naar Eindhoven bracht een ontzettend zware rit waarin vooral het grote aantal kilometers, het moordende tempo en de vele lekke tube's oorzaak werden dat een ware slach ting onder de renners ontstond. Reeds op ongeveer 25 km na de start namen Raats, Blauw en v. d. Hout de be nen. Hun voorsprong groeide tot 1.20 min. in Heegbergen op 35 km., maar op 74 km in Etten, waren de 3 vluchtelingen weer achterhaald door het jagende peleton, dat o.l.v. Geldermans, v. Steenvoorden en an deren het tempo steeds opvoerde. Menige deelnemer die op de sintels en keien tus- ten Wouw en Oudenbosch plat hadden ge reden, n.l. J. v. Wetten, Geldermans, J. Hopman, v. d. Horst, v. Enthoven, v. Am sterdam en v. d. Ven, Wolfs en v. d. Lee, sprongen er meteen achteraan, waardoor een kopgroep van 9 man ontstond, die meteen een flinke voorsprong namen. Het peleton werd tussen Chaam en Goir- Ie uiteengerukt en 3 groepen en daarachter kwamen nog vele achterblijvers, die door valpartijen achterop waren geraakt of voor wie eenvoudig het tempo te hoog was en die kregen daarom maar weinig kans op aansluiting meer; enkele moedigen van hen, die de etappe ondanks hun achter stand nog tot een goed einde brachten, heb ben daarmee een grootse prestatie ver richt. Op ongeveer 85 km tussen Etten en Zun- dert viel de grote slag. Hier wisten zich 7 renners los te maken. In Tilburg bedroeg de voorsprong van de kopgroep ca. 1 Vl min. op bun achtervolgers en ruim 6 min. op het restant van het peloton. Op 160 km in Lage Mierde kregen de acht ach tervolgers, onder wie Theunisse, Radema kers, de Haan, v. d. Steen, v. Straten en Biemans, aansluiting bij de kopgroep, waar v. d. Ven intussen was verdwenen door een lekke band. Zo kwamen de renners, de meesten to taal uitgeput, na de 235 lange km's en het hoge tempo, in Eindhoven binnendruppe len; v. d. Lee en v. Amsterdam bleken geen reserves voor zoveel kilometers te hebben en hadden intusen de strijd gestaakt met het einde in zicht. Van een eindsprint was geen sprake meer. De renners hadden te veel van hun krachten gevergd. De uitslag luidde 1 J. de Haan uit Klaaswaal; 2 A. v. d. Steen Etten op 3 sec.; 3 G. v. Straten Schiedam, 4 J. Hopman, 5 C. v. d. Horst, 6 J. B. Teunisse, 7 A. Geldermans, 8 A. Biemans, 9 Rademakers, allen zelfde tijd; 10 Wolfs op 2 min.; 11 J. v. d. Wetten z.t.; 12 v. Enthoven; 13 v. Steenvoorden; 14 E Verstraete; 15 B. Hendriks; 16 de Jager; 17 P. v. As; 18 Stensen; 10 M Roks; 20 C. Paymans. Zondag. Bij 't vertrek te Eindhoven waren nog 58 renners aan de start verschenen, welke in compacte groep de eerste 50 km in hoog tempo onder de wielen door lieten gaan. Onder Asten demareerde 113, ge volgd door 46 en 21; intussen hadden no. 96 41 plat gereden, toch zijn deze terugge komen, waarna te St. Oedenrode no. 96 wegens krampen moest stoppen; intussen hadden de 3 uitlopers 50 sec. winst ge boekt. Toen zagen we no. 41 wederom plat langs de weg staan zonder nieuw reserve materiaal. Te St. M.-Gestel zagen we 6 renners zich weer bij de groep voegen, waarna we richting Den Bosch gingen. Tussen Den Bosch en Vlijmen was de verzorging, waar 128, een der favorieten, met een lekke achterband kwam te staan.; maar weldra zouden er meer slachtoffers vallen, o.a. no. 75; no. 50 die met no. 108 flink van hun achterstand aan het inlopen waren, kwamen tussen Vlijmen en Nieuw- kuijk beiden te vallen en staakten de strijd. Even later viel een groepje van 6 renners terug, waarbij no. 82, dit was in Drunen. In Capelle vielen nog meer renners te rug, o.a. 94, 53 en 110, door pech., ter wijl hier 116 demareerde, daar de groep van 3 renners, 21, 46, 113, door een val partij teruggevallen waren. Van 116 was het niet serieus, want in Waspik was het peloton weer bijeen, een peloton van 18 renners. In de buurt van Oosterhout volg de de ene demarage na de andere, waar na een kopgroep ontstond met de nos. 27, 44, 85, 95, 106. In Langeweg werden de ze weer achterhaald. Bij Zwartenbergse brug demareerde op nieuw no. 95, 85, 44, 76. Hiervan vielen 85 en 44 terug en kregen we in Leur op kop 95 en 76. Deze vervolgde de laatste km, met no. 95 steeds op kop. In het peloton werden de krachten steeds beproefd, doch no. 117 hield alles bijeen, tot enkele km voor de streep, waar no. 27 en 44 demareerde en kwamen voor de groep binnen. No. 115 demareerde op 1 km voor de j streep, doch werd nog juist op de streep i gepakt. Al met al is het een van de zwaarste ronden van Brabant geweest. Op de eerste dag de km, op de 2e dag de stormwind op kop, welke de renners teisterde. Maar alle lof voor de winnaar v. d. Steen en de andere coureurs die deze wedstrijd heb ben uitgefietst. Tweede etappe: 1 Van Steen, 180 km in 5.01.22; 2 P Pothuizen; 3 De Haan 2.45; 4 v. d. Horst 3,14; 5 Van Lith 3,16; 6 Wolfs 3,20; 7 van Wetten z.t.; 8 Teunisse z.t.; 9 van Straten z.t.; 10 Verstraete z.t.; 11 Rutte z.t.; 12 Rademakers z.t.; 13 van Weert z.t.; 14 Enthoven 7.20; 15 M Roks 7.50; 16 Van Engeland 7.52; 17 Van Gle- rum 8.12; 18 Solaro 10.22; 19 Hopmans z.t.; 20 Walravens z.t. Algemeen klassement: 1 Van Steen Et ten 10,53,32; 2 De Haan Klaaswaal 10,55, 42; 3 v. d. Horst Standaardbuiten 10,55 44; 4Rademakers Utrecht 10,55,50; 5 Van Straten Schiedam 10.56; 6 Teunisse Utrecht z.t.; 7 Wolfs Heusden 10,58,24; 8 Van Wetten Noordwijkerhout z.t.; 9 Ver straete Ede 11,01,01; 10 Pothuijzen Utrecht 11,02,08; 11 Hopmans Egmond a.d. Hoef; 12 Van Enthoven Amsterdam; 13 A Rutte Haarlem; 14 M Roks Bosschenhoofd; 15 Van As Roosendaal; 16 Van Weert Vlij men; 17 Solaro Den Bosch; 18 v. d. Made Best; 19 Van Leeuwen Wassenaar; 20 Van Engeland Schijndel. Woensdag 11 juni a.s. des avonds om 8 uur komt de raad der gemeente Waspik in openbare vergadering bijeen ter behande ling van de onderstaande agenda 1. Vaststelling notulen van de verga deringen van 19 en 31 maart 1958. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Voorstel tot 2e wijziging „Algem. Salarisverordening 1955". 4. Voorstel tot wijziging Studietoelage verordening, zijnde tegemoetkoming in studiekosten aan ambtenaren. 5. Voorstel tot vaststelling nieuwe vleeskeuringsverordening. In verband met de inwerkingtreding van i de wet van 4 juli 1957, tot wijziging van de vleeskeuringswet en van het K.B. van 14 januari 1957 zullen een aantal artikelen aan de veranderde toestand moeten wor- j den aangepast. Bovendien verdient het aan- beveling dat enkele onderwerpen nauwkeu- j riger worden omschreven en dat enkele nieuwe voorschriften worden toegevoegd, j 6. Voorstel tot vaststelling verordening op Destructie van vee en vlees. In verband met de inwerkingtreding van j de Destructiewet van 21 febr. 1957, op 15 febr. 1958, heeft de Minister van Sociale 1 Zaken en Volksgezondheid een ontwerp j voor een verordening als bedoeld in art. 17 dier wet opgesteld. Naar aanleiding hiervan is door de keu ringsdienst voor vee, vlees en vleeswaren te Waalwijk een schrijven gericht aan de gemeentebesturen, behorende tot boven genoemde vleeskeuringsdienst, met het verzoek, een gemeentelijke verordening op de destructie vast te stellen. Deze verorde ning bevat bepalingen, welke in verband met de uitvoering van de destructiewet, ge wenst wordt geacht. 7. Voorstel tot toekenning van een vergoeding aan het bestuur der r.k. meis jesschool alhier in de beloning van een vakonderwijzeres. Berekend op basis van het bij het ver zoek overgelegde vergoedingsbedrag stel len B. en W. aan de raad voor aan het be stuur der r.k. meisjesschool, aanvangende met het schooljaar 1958, een vergoeding aan de daaraan verbonden vakonderwijze res toe te kennen, berekend naar 24 les uren per week. Voor wat betreft het voortgezet-Iager- onderwijs aan deze school zij opgemerkt, dat bedoeld onderwijs voldoet aan de voor waarden als vervat in artikel 55 bis, 4e lid der L.O. wet, waarbij dit onderwijs wordt gelijkgesteld met een aparte school voor voortgezet lager onderwijs en dit onderwijs zoals dit in artikel 3, lid 2 bis nader wordt gepreciseerd is onderwijs, hetwelk wordt gegeven in scholen met tenminste twee achtereenvolgende leerjaren, aansluitende aan het 6e leerjaar ener school voor ge woon lager onderwijs, waarvan het leer plan naast de vakken van het gewoon Ia- i ger-onderwijs, voor de meisjesleerlingen omvat de verplichte leervakken genoemd onder de letter k „nuttige handwerken", u „vrouwelijke handwerken" en v „huishoud kunde". Gezien de grote animo voor dit soort on derwijs, behoeft het geen nader betoog, van hoe groot nut het voor de meisjesleerlingen is, dat zij dit onderwijs, waarvan de leer stof bepaaldelijk op het verdere leven is afgestemd, kunnen volgen. De vraag of er in dit verband aanleiding bestaat aan het bestuur der r.k. meisjesschool de gevraag de medewerking te verlenen in de voorge nomen uitbouw van het VGLO door creatie van een 3e leerjaar en waarbij door het vakonderwijs mét 8 lesuren per week uit te breiden, de meisjes in de gelegenheid wor den gesteld de opleiding voor costumière te volgen, menen B. en W. dan ook alleszins bevestigend te kunnen beantwoorden. 8. Voorstel tot toekenning van een subsidie aan de kerkvoogdij der N .H. Ge meente alhier in de kosten van de restau ratie der kerk. 9. Voorstel tot vaststelling exploitatie vergoeding Bijz. Lagere Scholen, alhier over 1957. 10. Voorstel tot goedkeuring le wijzi ging begroting G.I.M.Z. over het dienst jaar 1957. 11. Voorstel tot afwijzende beschikking op ingekomen bezwaarschriften straatbelas ting 1957. Bij schrijven van 20 maart 1958 worden door enkele personen te 's-Gravenmoer be zwaren gemaakt tegen betaling van de aan hun opgelegde aanslagen in de straatbe lasting over het jaar 1957, artt. van het ko hier 263, 266 en 351 ten bedrage van resp. f 4.16, f 4.95 en f 1.90. 12. Voorstel tot het treffen van een regeling tusen de N.V. Streekgasvoorzie ning Oosterhout en de gemeenten m.b.t. gasdistributie en een overeenkomst tussen de gemeente en de staatsmijnen te Lim burg m.b.t. het recht van leggen van gas leidingen etc. 13. Voorstel m.b.t. vaststelling bedrag vergoeding der stichtingskosten van be staande kleuterscholen. Bij het bepalen van dat bedrag zal blij kens memorie van toelichting worden uit- v. h. voorschot voor het jaar 1958 in de gegaan van het bedrag, waarvoor redelij kerwijs een school zou kunnen worden ge sticht, waarbij is gerekend op de levens duur van een nieuwe school van 60 jaar. Deze Alg. maatregel van bestuur is thans nog niet verschenen, terwijl volgens de toelichting op de kleuteronderwijswel rekening moet worden gehouden met een bedrag van f 300 per lokaal, daar beide kleuterscholen in deze gemeente zijn opge richt voor 1940. 14. Voorstel tot vaststelling voorschot exploitatievergoeding voor het jaar 1958 bijz. kleuterscholen. De vergoedingen zijn bij beschikking van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van 28 april 1958, nr. 65891 afd. L.O., vastgesteld op f 780 per lokaal en f 10.50 per kleuter. 15. Voorstel tot het participeren in het Prov. Waarborginstituut voor de tuinbouw. Het waarborginstituut van de tuinbouw verleent borgstellingen aan bestaande tuin bouwbedrijven' en verleent in principe steeds zijn medewerking aan alle crediet verstrek kende banken. 16. Voorstel tot het aangaan van een driemaandelijkse kasgeldlening. 17. Voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst voor het 3e kwartaal 1958 groot f 400.000 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. 18. Voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten groot f 31.000.-. 19. Voorstel tot grondverkoop en ruil met G. van den Broek en N. v. d. Wiel.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 4