De Echo van het Zuiden BINNEN- EN'BUITENLAND WSBk* Bossche bond der K.A.B. zet schouders onder STREEKPROBLEMATIEK I JEUGDDRUMBAND „ONS GENOEGEN" Prachtig stuk welvaartspolitiek en unieke kadervoim 13 streekrapporten uitgangspunt voor intensieve activiteit I KRMPiERGEREi SPORTHUl S Provinciaal Nieuws MAANDAG 16 JUNI 1958 81e JAARGANG No. 48 De Bossche Diocesane Bond der KAB heeft een eerste, belangrijke stap gezet naar een intensievere, bredere en vooral dieper tastende aanpak van de vele problemen, wel ke in het gewest van de bond spe len. Uit tal van rapporten is het bondsbestuur namelijk gebleken, dat er in de gebieden, welke tot het werkterrein van de bond behoren, vele problemen moeten worden op gelost wil men enerzijds bepaalde achterstanden inhalen en anderzijds deze gebieden tot meer welvaart brengen middels de industrialisatie. Deze problemen liggen zowel in het materiele als in het geestelijke vlak. Uitgaande nu van de omstandig heid, dat de Overheid aan de ty pische streekproblematiek onmoge lijk die aandacht kan besteden, wel ke deze behoeft om tot een oplos sing daarvan te komen, heeft het bondsbestuur in 1957 aan het Pro vinciaal Opbouworgaan de opdracht verstrekt om de problematiek van het gehele gewest streeksgewijs nog eens te onderzoeken en haar bevin dingen in 13 streekrapporten vast te leggen. Deze rapporten van het Provinciaal Opbouworgaan, welke zijn samengesteld in samenwerking met medewerkers van de Provinci ale Planologische Dienst en het ETI, o.a. de heer Luyten en drs. N. de Vries, hebben niet de pretentie so ciologische onderzoekingsrapporten te zijn, maar moeten veeleer wor den gezien als een sociaal praatje rond een aantal statistische cijfers, als sociografische overzichten dus. Het ligt in de bedoeling om de in deze rapporten gesignaleerde pro blematiek in zijn ontwikkeling vast te houden, want eerst dan zullen deze rapporten van blijvende waar de blijken te zijn. Twee taken. Bij de vaststelling van de onder- zoekingsgebieden is zoveel mogelijk de bestaande kringindeling van de KAB gevolgd, terwijl daarnaast is gestreefd naar regionale eenheden met een duidelijke geografische om geving of een duidelijke eenheid van problematiek. De volgende ge bieden zijn op grond van deze cri teria aan een beschrijving onder worpen: Eindhoven; (de Kempen; de Borr ieler Waard; Helmond en het Zuid Peelgebied; het Land van Cuijk; het Maaskantgebied; 's-Her togenbosch; het gebied van Donge- mond en de Roode Vaart; de Mid den Meijerij; Tilburg en omstreken; het Rijk van Nijmegen; het Land van Maas en Waal; de Langstraat. Met het doen uitbrengen meende het bondsbestuur 2 taken te berei ken: 1. de problematiek van het gewest en toegespitst per streek on der de aandacht van het kader te brengen, daardoor hun inzicht te verrijken en tegelijkertijd een ze kere bezorgdheid en activiteit los te slaan; 2. deze rapporten konden dan te vens dienen voor het bondsbe stuur, op de eerste plaats als ei gen oriëntatie, maar vooral om aan de hand van deze gegevens een beleidslijn uit te stippelen en activiteiten te plannen, afge stemd op de problemen in de di verse streken van het gewest. Bijzonder verheugend is het, dat de belangstelling van het kader voor de voorlichtingsvergaderingen over deze streekrapporten zeer groot was, zodat straks van deze zijde een gro te activiteit verwacht mag worden. De uitgebrachte rapporten geven een zeer duidelijk beeld van de geo- grafisch-sociologische en economi sche structuur van het gehele werk terrein en bevatten belangrijke ge gevens over: a. de reeds plaats gehad hebbende industriële ontwikkeling; b. kansen voorwaarden voor de ver dere groei der industrie; c. bevolkingsgroei, werkgelegenheid en bevolkingsspreiding; d. belangrijke veranderingen in de sociale structuur en de mentali teitsverandering e. noodzakelijke voorzieningen met meer moderne middelen in de ontstane maatschappelijke be hoeften, niet in het minst in de culturele sector. Al deze in rapporten vastgelegde gegevens dienen nu als basis voor een verder gesprek, met een onder zoek (aan de hand van vragenlijs ten) door het plaatselijk kader. Met de aanvullingen op de rapporten en de gegevens uit de plaatselijke on derzoeken hoopt men in het voor jaar van 1959 een zo juist en volle dig mogelijk beeld, niet alleen per streek, maar zelfs per plaats ter be schikking te hebben. Op deze wijze wil de Bossche bond der KAB trachten een bijdrage te leveren voor de oplossing van de materiële en geestelijke problemen welke in het gewest aan de orde, waarbij men uiteraard, na verkre gen inzichten contact zal opnemen met andere instanties en instellin gen, ten einde te trachten in samen werking met elkaar de belangen der streek te dienen. Ontwikkelingswerk. Grote aandacht blijft de KAB uiteraard besteden aan het ontwik kelingswerk, waarbij vooral de na druk valt op de kadercursussen, de sociale cursussen en de 3-jarige so ciale scholen, omdat een goed ge schoold kader van het allergrootste belang is. Ten aanzien van de ontwikkelings avonden zal ook voor het komende seizoen weer worden getracht in de afdelingen een aantal nationaal aan gegeven onderwerpen te laten be handelen, nl.: 1. duurzame werkgelegenheid, (waaronder bespreking van het bevolkingsvraagstuk) 2. de arbeid van morgen (i.v.m. de toenemende vertechnisering) wij en de lectuur, waarbij wij mogen aantekenen, dat met name in onze provincie de lectuur-pro- blematiek nogal moeilijk ligt; 4. de katholieken en de H. Schrift; 5. internationale verantwoordelijk heid van de katholieken in de wereld. Ten aanzien van deze ontwikke lingsavonden kan worden opge merkt, dat de belangstelling hier voor in grotere gemeenten nog rede lijk goed te noemen is; in kleine plaatsen ligt het iets moeilijker en in de grote steden is de belangstel ling ronduit slecht te noemen, en daar zal men dan ook trachten om door middel van kleinere groepen meer animo voor het ontwikkelings werk te kweken. De belangstelling voor het ontwikkelingswerk in Waalwijk is dermate afgenomen, dat het afdelingsbestuur heeft moe ten overgaan tot een cbmpromis tussen ontwikkelings- en ontspan ningsavond, hetgeen helaas tot nu toe een monsterverbond is gebleken. Verder zullen .in het komende seizoen een 4-tal kadercursussen worden gehouden ter nadere voor lichting van het kader t.o.v. hun taak. Mede naar aanleiding van de streekrapporten is de afdeling Ont wikkeling reeds begonnen met de voorbereiding van propaganda van een 15-tal sociale cursussen van één jaar en enkele nieuwe 3-jarige so ciale scholen, juist in die gebieden waar een goed geschoold kader van het grootste belang is. Vooral de 3- jarige sociale scholen zijn een uit nemende vorm van ontwikkelings werk, waarvan de tastbare invloed merkbaar is binnen de bond, maar ook de posities welke aan personen, die deze school hebben doorlopen, in de diverse bedrijven worden toe gekend. Sinds 1949 werden in ons bisdom 440 leerlingen het einddip loma der 3-jarige sociale school uit gereikt. Momenteel lopen er nog 11 3-jarige cursussen in de navolgende plaasen: Best, Bladel, Boxmeer, Deurne, Eindhoven, Den Bosch, Kaatsheuvel, Nijmegen, Oss, Til burg en Valkenswaard. Ook zullen er dit jaar weer sociale studiedagen in Gemert wor den gehouden, en wel op 1, 2 en c augustus a.s. m£t als algemene titel „De Europese eenwording". De vol gende onderwerpen zullen worden behandeld: „Europa in een veran derde wereld/' door de belgische minister van staat, Z. Exc. A. de Schrijver; „Inhoud en achtergron den van de europese verdragen" door mr. P. A. Blaisse; „De sociale en economische consequenties voor Europa" door mr. P. H. M. v. Bo ven; „De sociale en economische consequenties voor ons gewest, door drs. W. J. Kurstjens, en „De katho lieken en de europese samenwer king door pater Ant. Verleye o.f.m. cap. Credo Pugno. Credo Pugno zal op 29 juni a.s. zijn zilveren bestaansfeest vieren. De feestviering zal plaats hebben in het openluchttheater te Oister- wijk en zal worden ingezet met een pontificale hoogmis, welke zal wor den opgedragen door Z.H. Exc. Mgr. Bekkers. Ook Credo Pugno zal in het ko mende seizoen tot een nieuwe aan pak van haar taak overgaan. Zoals bekend mag worden verondersteld heeft Credo Pugno binnen de bond een dienende functie, nl. in de plaatselijke en parochiële clubs ar beiders vormen tot bewuste katho lieke arbeiders, die zich inzetten een grote variëteit van taken mee uit te voren. De Credo Pugno- mannen moeten zorgen voor een duurzame bezieling van de activi teiten in de bond. Bij het doen van suggesties voor nieuwe taken is men er van uitge gaan, dat de KAB ten gevolge van de institutionalisering op allerlei ni veau in de samenleving represen tanten zal moeten leveren, waardoor het werk van de sociale scholen en andere ontwikkelingscursussen aan belangrijkheid zal winnen. Het op sporen en animeren van geschikte cursisten zal derhalve een belang rijke Credo Pugno-taak zijn. Ten gevolge van de institutionali sering van de KAB heeft zich ook het vraagstuk van de communicatie op de voorgrond geplaatst. Opvat tingen en standpunten van de lei ding zullen moeten doordringen tot de leden en omgekeerd. Er is daar door dus een behoefte aan kernen, waarin de belangrijke kwesties die de beweging in het verband van de samenleving bezighouden, bespro ken worden met de bedoeling dat de kernleden opnievormend optreden. Naast deze vaste C. P.-kernen zul len er incidentele gespreksgroepen gevormd moeten worden, waarin een intensief gesprek over actuele problemen mogelijk is. Voor de KAB van thans is in het sociaal-cultureel groepswerk een be langrijke taak gelegen. Een dioce sane dienst vrijetijdsbesteding is intussen reeds in het leven geroe pen met de bedoeling om leiding gevend, coördinerend jen service^ verlenend op te treden. De grote mate van differentiatie in belang stelling en aanleg zal bij de opzet van dit sociaal-cultureel groepswerk als uitgangspunt genomen moeten worden. Voor het leggen van con tacten zal men moeten mikken op de persoonlijke interesse van de mens en zal men dus1 niet meer kun nen volstaan met globale program ma's voor wijk of parochie. Een grondige peiling van deze gediffe rentieerde belangstelling zal een eerste taak van Credo Pugno zijn, waarbij de leden als mondelinge en quêteurs moeten optreden. Hierop aansluitend zullen groepjes ge vormd worden naar interesse, zoals filmclubs, leesclubs, clubs voor ver schillende vormen van handenar beid, sociale studieclubs, muziek- clubs, etc. etc. Uiteraard zal men bij dit werk samenwerking zoeken met deskundigen en bestaande institu ten op dit terrein. Naast de directe betekenis van dit sociaal-cultureel groepswerk het toegankelijk maken van alge mene culturele waarden voor de ar beidende bevolking - verwacht men van deze activiteit tevens een bij drage tot de oplossing van het ver- eenzamingsverschijnsel, dat zich in de moderne samenleving steeds sterker manifesteert ten gevolge van het verloren gaan van allerlei zinvolle bindingen. geen verkapte loonsverhogingen. De spaarprexnies mogen niet lei den tot prijsverhogingen. NA ZES JAAR SPAREN 10 BELASTINGVRIJE PREMIE. Dg jeugdspaarwet stelt een be lastingvrije premie van tien pro cent in het vooruitzicht, aan kin deren van 15 t.m. 20 jaar, die minstens zes jaar achtereen ge spaard hebben. De pi-emie wordt betaald over het gespaarde be drag plus de ï'ente. De jaarlijkse inlage, waarover premie wordt uitgekeerd, bedraagt tweehon derd gulden. Tegenover een mi nimum spaartermijn van zes jaar staat een maximum van negen jaar. Zii, die echter gaan trouwen en reeds drie jaar gespaard heb ben, ontvangen toch de rijkspre- inie van 10 procent over hun spaargeld. Op de leeftijdsgrens van twintig jaar is ook een uit zondering gemaakt, namelijk voor oud-militairen, die voor de vervulling van hun dienstplicht nog niet aan de spaarregeling hebben meegedaan. Zij kunnen dat van hun 24ste tot hun 29ste jaar alsnog doen. 308.126 TV-TOESTELLEN. Op 1 juni bedroeg het aan- J tal aangegeven radiotoestellen 2.417.429 'tegen 2.409.544 op 1 mei. In hetzelfde tijdvak steeg het aantal geregistreerde televi sieontvangers van 300.176 tot 308.126. Op 1 juni waren er 517.108 aangeslotenen op het draadom- roepnet tegen 518.850 op 1 mei. TWEE ZUSJES OP SLAG GEDOOD. Op de Baarloseweg tussen Ble- rick en Baarlo zijn woensdag avond twee meisjes van ongeveer vier jaar, toen zij in een onbe waakt ogenblik hand in hand de drukke verkeersweg overstaken, door een uit de richting Baarlo naderende personenauto gegre pen. Ze waren op slag dood. Het zijn de meisjes Ria en Mientje J., beiden uit Groot-Ble- rick. De bestuurder van de per sonenauto zag op deze voor- rangsweg de beide peuters plot seling op de rijbaan. Hij kon de botsing met de beide kinderen niet meer voorkomen. „EUROPOORT"-PROJECT OP ROZENBURG AANGEVANGEN. Eerste deel van het werk kost 65 miljoen. Met het in werking stellen van een sirene heeft de mjnister-pre- sident dr. W. Drees, woensdag 't sein gegeven voor de aanvang van de werkzaamheden voor „Eu ropoort", de toekomstige zeeha ven voor zeer grote schepen op de westpunt van het eiland Ro zenburg. Een aantal genodigden was per bus naar het eiland ge komen om getuige te zijn van deze plechtigheid. Voor de uitvoering van 't eer ste deel westelijk van 't Spui- kanaal is een krediet van ruim 65 miljoen gulden beschikbaar. Begonnen zal worden met het aanleggen van de havendijken en 't oowerpen van perskaden voor het opspuiten van de terreinen. Hiervoor moet circa 2.7 mii- joen kubieke meter grond wor den verzet, waarvan eerst 375000 kubieke meter, welk werk on langs is aanbesteed en 100 dagen zal vergen. De baggerwerken zullen van het Spuikanaal uit een aanvang nemjen en in september zal wor den begonnen met het baggeren van een toegangssleuf van het kanaal uit naar de toekomstige zeehaven. Door deze werkwijze blijft de hoofdwaterkering gedurende dit werk in stand en heeft men geen hinder van het getij, waai'door '1 mogelijk is het afvloeiende wa ter op 't Brielse Meer (d.i. de af gedamde Brielse Maas) tel lozen De toekomstige voorlopige uit monding van dit zeehavengebied op de Nieuwe Waterweg maakt het doorbreken van de bestaande hoofdwaterkering noodzakelijk, waarover de besprekingen, nodig omdat de vaststelling en uitvoe ring van een nieuwe hoofdwater- kering eerst aan de orde moet komien eerdaags zullen beginnen WINSTDELING EN SPAAR- PREMIES MOGELIJK ONDANKS LOONSTOP. Hoe kan, als in de toekomst weer loonsverhogingen mogelijk zijn, een deel van de verhogingen worden gebruikt voor het vor men van duurzaam bezit? Over deze vraag is binnen het kabinet een studie aan de gang, deelde de staatssecretaris voor de bezits vorming, drs. Schmelzer, don derdag in de Tweede Kamer mee, waar over de jeugdspaarwet en over bezitsvoiming in het alge meen werd gesproken. De katho lieke onder-minister kon, med namens de socialistische minis ter van Sociale Zaken, de heer Suurhoff, vertellen, dat er op 't ogenblik nu loonsverhogin gen zoveel mogelijk worden te gengegaantoch aan de bezits vorming kan worden gewerkt. Hij wekte als het ware werk gevers en werknemers op het nu te zoeken in winstdelingen en premies voor spaarregelingen, waarvoor veel meer mogelijkhe den bestaan dan voor loonsver hogingen. („Er is een interessan te vrije marge"). Het moeten „echte spaarregelingen" zijn, en De jeugd-drumband Ons Ge noegen gaat zondag 22 juni op concours naar Tilburg. De jeugd-drumband is ruim een jaar oud, n.l. opgericht 8 mei 1957 met ongeveer 20 leden en telt er nu reeds 37, jongens en meisjes, allen geüniformeerd. De leiding en instructie heb ben de heer en mevrouw Maas. Wij geven hierboven een foto van de prachtig geüniformeerde jeugd-drumband, die in onze ge meente veel sympathie, belang stelling en steun geniet, waar voor het bestuur de burgerij bij zonder erkentelijk is. VERPLEEGSTER VAN HET LEVEN BEROOFD. Naar eerst thans bekend is ge worden, is dinsdagmiddag om streeks kwart voor twee op de Kalmthoutse heide niet ver van de Nederlandse grens het 30-ja- rige meisje M. S., verpleegster aan een Antwerpse inrichting, met messteken door een onbe kende vermoord. Het misdrijf had plaats enkele honderden me ters van de ouderlijke woning van het meisje. De wijze waarop deze moord gepleegd is, geeft de politie.) aanleiding om een verge lijking te maken met eerder ge pleegde verpleegstersmoorden. NIJVERHEIDSONDERWIJS. Op 1 februari 1957 waren bij het nijverheidsonderwijs 20.460 docenten werkzaam (waarbij 6.933 vrouwelijke) tegen 13.536 docenten in 1952 (waarbij 4.479 vrouwelijke). Aldus blijkt uit een publika- tie welke het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gewijd aan de „bevoegdheden der ieei-- krachten" bij het nijverheidson derwijs in 1957. Het lager en uitgebreid lager nijverheidsonderwijs voor meis jes telde 8.929 docenten (1952: 5.423) en het lager en uitgebreid lager niiverheidsonderwijs voor jongens 8.072 (1952: 5.804). Het percentage onbevoegd ge geven lessen bij hei gehele nij verheidsonderwijs is, vergeleken met 1952, iets opgelopen. Het steeg van 23 tot 24 procent. Beziet men de bevoegdheids situatie naar de i'ichting van de school, dan blijkt slechts bij het katholieke onderwijs een kleine verbetering geconstateerd te kun nen worden (1952: 26 procent, 1957: 25 procent). Bij de overige richtingen daarentegen verslech terde de toestand enigszins. TOESTAND OP CYPRUS. Een bataljon Britse parachu tisten is onderweg naar Cyprus, waar de toestand steeds meer be gint te lijken op een burgeroor log. De Britse troepen mpesten donderdag traangasbommen en gummistokken gebruiken tegen Turkse demonstranten, die het politiebureau omsingelden en vrijlating van de gevangenen eisten. Griekenland heeft inmid dels een beroep op de Veilig heidsraad gedaan, om te protes teren tegen de Turkse geweld daden, die donderdag weer aan vijf Griekse Cyprioten het leven hebben gekost. Dit alles gebeur de op de dag, dat het nieuwe Britse plan voor Cyprus, dat Britse politici „de laatste kans" noemen, vertrouwelijk aan de Griekse en Turkse regeringen was overhandigd. Zowel Grieken land als Turkije zal dit plan, dat maandenlang zorgvuldig is voor bereid, afwijzen. Dit is uit diplo matieke reacties donderdag al gebleken. Het Britse plan voorziet in een overgangsperiode, waarin Griek se en Turkse Cyprioten gezamen lijk en geleidelijk groeiend^ vei-- antwoordelijkheid voor zelfbe stuur op zich zouden nemen. In deze periode zouden aansluiting bij Griekenland, zoals Athene eist en ook het Turkse ideaal van verdeling van het eiland niet in aanmerking komen. De grote gedachte achter het Britse ont werp is: consolidatie. De Britse regering hoopte de gemoederen in de loop van de jaren zo ver tot rust te kunnen brengen, dat alle betrokken partijen tenslotte zon der de schaduwen van laaiende hartstochten en geweldplegingen rond de conferentietafel zouden gaan zitten voor het uitwerken van een definitieve oplossing. ATOOM-CONFERENTIE OP 1 JULI. Radio Moskou heeft medege deeld dat de Russische regering er in heeft toegestemd om op 1 juli te Genève een conferentie te beleggen tussen deskundigen van de westelijk^ mogendheden en 't Russische blok ter bestudering van de mogelijkheden tot con I ro le op kern-explosies. Kroesjef heeft aan de regerin gen in Washington, Londen en Parijs nieuwe brieven gestuui'd, waarin hij zijn ongenoegen uit spreekt over dei langzame voort gang van de besprekingen over een topconferentie. De inhoud van de boodschappen wordt nog bestudeerd en er is niets offici eel over bekend gemaakt. Vol gens berichten, die in Londen de ronde doen, heeft Kroesjef ech ter gedreigd met het afbreken van het overleg, als er geen haast wordt gemaakt. Ook heeft hij er zich volgens deze berichten over beklaagd, dat het Westen onder werpen op de agenda van de top conferentie wenst te zien die voor Rusland onaanvaardbaar zijn. REBELLEN RUKKEN OP NAAR BEIROET. De Libanese minister van bui tenlandse zaken Charles Malik, is donderdag in Washington aan gekomen voor spoedoverleg met minister Dulles over de crisis in de Libanon. De opstandelingen in Libanon rukken volgens Egyptische berichten in twee groepen op naar Beiroet in een poging om het noorden van het land in hun macht te krijgen. WEER LAGER DISCONTO NEDERL. BANK. De Nederlandse Bank heeft met ingang van 14 juni haar of ficieel wissel-disconto met een half percent verlaagd van 4 tot 3V2 percent. Het is voor de der de maal: dit jaar dat de centrale bank haar rentetarieven heeft verlaagd. Op 24 januari werd de officiële rente gebracht van 5 op 4V2 percent en op 25 maart werd ze verder omlaag gebracht tot 4 percent. De centrale bank heeft al haar overige rente-tarieven eveneens met een half percent verminderd. VOETBALTOTO NIET GEOORLOOFD. „Als de KNVB gerechtigd zou worden de voetbaltoto te blijven organiseren, is de Loterijwet met één sïag buiten werking gesteld'.' Dan zou het hek van de dam zijn. Elke vereniging zou dan, zich beroepend op de KNVB-toto, straffeloos loterijen kunnen op zetten. Dit is een van de conclu sies van de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank, mr. H. van 't Veer, op grond waarvan hij de voetbalpool ongeoorloofd vindt. De rechtbank behandelde deze principiële kwestie vrijdag voor de tweede maal. grootte: Deurne, Valkenswaard, Geldrop, Veldhoven, Waalwijk, Boxtel, Loonopzand, Uden, Gilze, Rucphen, Dongen, Etten, Schijn- del, Steenbergen Gemert, Oister- wijk, Someren, Zundert en Sint Oedenrpde. Brabant heeft in to taal 142 gemeenten. VAN 'MfiPKTZ TEL 2817 WRPLWUK Wij verhuren ook kampeer- tenten en luchtbedden en zijn erkend A.N.W.B. Bondstenten verhuurders BIJNA ANDERHALF MILJOEN INWONERS IN BRABANT. Op 31 december 1957 telde Noord-Brabant 1.425.732 inwo ners, waarvan 705.743 vrouwen en 719.989 mannen. In één jaar tijd nam het in Brabant geves tigde aantal personen met 24.484 toe. Deze toename is geheel te danken aan het geboorte-over schot. Er werden in 1957 33.941 geboorten geregistreerd, terwijl ér 9.476 sterfgevallen plaats von den. De tien grootste Brabantse ge meenten zijn: Eindhoven 159.249, Tilburg 132.877, Breda 103.367, 's-Bosch 68.892, Helmond 41.545, Roosendaal 36.632, Bergen op Zoom 34.488, Oss 28.216, Ooster hout 23.496, Vught 19.976. Het inwonersaantal van Vught is in middels de 20.000 gepasseerd. De kleinste gemeente is Giessen met 729 inwoners, de snelst groeien de Veldhoven. Hier groeide de bevolkinx* in één jaar van 14.683 tot 16.502, wat een toename van 12V2 procent betekent. Buiten de tien genoemde ge meenten zijn er nog twintig, die boven de 10.000 inwoners uitko men. Het zijn in volgorde van GEEN RIJBEWIJS-INTREK KING BIJ OVERTREDING MAXIMUM SNELHEID. De rechtbank te Den Bosch heeft in hoger beroep in een vier tal zaken het vonnis van de kan tonrechter van 14 april, voor zo ver het de opgelegde straf van intrekking van het rijbewijs we gens overschrijding der maxi mum snelheid betreft, vernietigd en opnieuw rechtdoende, alsnog de verdachten veroordeel tot een boete van 60. Bij de behandeling dezer zaal; onder leiding van Mr. Huizinga, had de officier van justitie, Mr. Bruigom, gerequireerd tot beves tiging van het door de kanton rechter gewezen vonnis. ORATORIUMPREMIÈRE IN DEN BOSCH. Op zaterdag 21 juni a.s. zal in de Casino-Schouwburg te 's-Her- togenbosch de eerste uitvoering in Nederland worden gegeven van het werk „Golgotha" van de in Nederland wonende Zwitserse componist Frank Martin. Dit werk, dat men een hedendaagse „Passion" zou kunnen noemen, is een oratorium in twee delen, geschreven voor koor, solisten en orkest. Solistische medewerking zal worden verleend door een vijftal solisten van formaat, n.l.: Renée Defraiteur, sopraan (België), Aafje Heynis, alt (Nederland), Lode Devos, tenor (België), Heinz Rehfuss, bas (Zwitser land), en Fabio Giongo, bas-ba riton (Italië). Verdere üitvoe- i-enden zijn het Philips' Philhar- monisch Koor en het Brabants Orkest. Het geheel staat onder leiding van Hein Jordans. Deze uitvoering heeft plaats in het ka der van 't Holland Festival 1958. BOSSCHE VVV ORGANISEERT KINDERTEKENWEDSTRIJD. Ter gelegenheid van de ont hulling van, het standbeeldje voor Zoete lieve Gerritje op 26 juli a.s. des middags om 3 uur, heeft de Bossche VVV een lande lijke kindertekenwedstrijd uitge schreven onder het motto: „Zo zie ik Zoete lieve Gerritje". Alle kinderen tot en met 12 jaar kun nen aan deze wedstrijd deelne men. In 1954 en 1957 heeft de Bossche VVV eveneens kinder tekenwedstrijden uitgeschreven onder het motto: „Kinderen zien Den Bosch". De daaraan verbon den tentoonstelling trok veel be kijks. Het wedstrijdreglement is gratis verkrijkbaar bij de VVV, Markt 3, Den Bosch. Uit de werk stukken, die tot uiterlijk 15 juli bij de VVV kunnen worden in geleverd, zal een jury de beste uitzoeken voor een tentoonstel ling, welke op zaterdag 26 juli in het hartje van de stad zal wor den geopend en tot half augus tus zal duren. De onthulling van het stand beeldje zal verder met de nodige feestelijkheden gepaard gaan. De feestverlichting zal ontstoken worden en in de stad zal volop vertier zijn. De gedachten gaan uit naar een folkloristisch feest met boerenkapellen, vendeliers, optocht van boerenparen uit heel het land en een bal phampêtre op het Marktplein.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 19