BINNEN- EN BUITENLAND STASSAR is SORTERING le ZE1NE 122 Jongens die straks van sckool gaan vinden een prettige en blijvende werkkring in onze fabriek te Waalwijk, die binnenkort met een bypermoderne afdeling zal worden uitgebreid en waarin de jonge werknemers in de gelegen heid zijn zich in alle onderdelen van bet vak te bekwamen. IMMY OY RECREATIECENTRUM HET HOEFSVEN EEN LUSTOORD VOOR DE MODERNE MENS Maar méér brillen heeft S T A S S A R Stassar Opticien Waalwijk DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 20 JUNI 1958 name van het aantal arbeids plaatsen in de schoennijverheid evenredig zal zijn aan de bevol kingsgroei. Integendeel. Nog pendelen aantallen personen naar de schoenindustriegemeen ten. Maar in de wereld van de schoenmakers zelf is de neiging tot erfelijke beroepsopvolging niet zo groot meer. 't Traditione le element in de beroepskeuze is aan het verdwijnen. Overigens is het schoenbedrijf sterk onder hevig aan conjuncturele invloe den. Dit is voor de welvaart des te gevaarlijker als het hele wel vaartspatroon afhangt van één soort industrie. Nu is in Waalwijk al wel een belangrijk nieuw metaalbedrijf verschenen en breiden de oude zich uit, maar er wordt hier om een structuurverandering ge vraagd. Het Waalwijkse haven- plan kan hiertoe een steun zijn. In Kaatsheuvel is de werkge legenheid nog eenzijdiger. Meer dan 85 van de werkgelegen heid in de nijverheid was in 1950 (inclusief het ambachtsbedrijf) te vinden in de schoenindustrie. De vestiging van een dependance van een metaalbedrijf geeft nog geen structuurwijzigingen. In Drunen liggen de kaarten thans anders dan in 1950. Spec taculair ontwikkelde zich daar een metaalbedrijf met honderden arbeiders. Ondanks het feit, dat gedurende de laatste jaren de pendel van buiten de Langstraat naar dit industrieel concentratie gebied zeer groot was, liggen de kaarten voor een toekomstige ontwikkeling van de Langstraat niet zo gunstig. Dit is niet alleen het gevolg van de eenzijdigheid en de eigen problematiek van de schoenindustrie; het ligt veel meer in het feit, dat die gebieden welke vanouds arbeidskrachten naar het Langstraatse industrie gebied lieten pendelen, thans zelf industrialiseren. Daardoor wordt de Langstraatse industrie gedraineerd. Reeds nu ziet men grote bedrijven dependances naar de pendelgemeenten over brengen, met name naar 's-Her- togenbosch. Dit kunnen de grote bedrijven doen, maar de kleinere niet. Dit alles klemt te meer waar de traditionele beroepskeuze doorbroken is. Verdere uitbreiding van ande- re dan schoen- en leverbedrijven kan rekenen op een beperkt aan- i tal Langstraatse arbeiders, maar het ziet er naar uit, dat ondanks de eigen bevolkingsgroei de con centratie van de nationale schoenindustrie in de Langstraat j haar hoogtepunt heeft bereikt. Van de andere kant is vanouds in de Langstraat een industriëel i klimaat aanwezig, worden de j geografische vestigingsfactoren 1 gunstiger (Langstraatweg, Waal wijkse haven). Dit kan industrie- uitbreiding bevorderen, maar dan zal een groot aantal perso nen van elders moeten worden aangetrokken. Weliswaar wordt met name Waalwijk door de protestantse voorzieningen voor het Land van Altena meer accep tabel, maar dit gebied heeft maar een beperkte bevolkingsaanwas en is niet dicht bevolkt. HET KONINKLIJK PAAR OP DE EXPO. H. M. de Koningin en de Prins zijn maandagochtend per vlieg tuig in Brussel aangekomen, waar ze begroet werden door ko ning Boudewijn. Na een bezoek aan koning Boudewijn en prinses Liliane, werd het Nederlands pa viljoen bezocht, waar het ko ninklijk paar met prins Albert hartelijk werden begroet door 'n enthousiaste menigte. Ook wer den nog de paviljoens van Lux emburg, Frankrijk, Congo e.d. bezocht. De koningin en prins logeren in 't paleis te Laken. TWEE TYPISCHE ZAKEN. Op de eerste plaats de actie did gevoerd wordt voor vrije ve ren over de Westerschelde. Zoals men weet heeft de regering voor gesteld om de veergelden aan zienlijk te verhogen. Het is ver klaarbaar en begrijpelijk dat de Zeeuwen daar tegenop komen, waar de bewoners van Zeeuws- Vlaanderen alleen door middel van deze veren verbinding heb ben met het overige deel van Ne derland, waarvan zij door de Westerschelde gescheiden zijn. Zij hebben daartoe op alle mo gelijke wijzen geprotesteerd en zelfs met een demonstratie in Den Haag. Dat is, zoals we zei den heel begrijpelijk en verklaar baar, maar wat niet begrijpelijk en evenmin verklaarbaar is, is dat men zich bij die betoging liet verleiden tot anti-Nederlandse leuzen als: Amsterdam of Brus sel; koning Boudewijn; door Ne derlandse veren in België stude ren enz. enz. Zie, dat had men van de Zeeu wen zeker niet gedacht en het schijnt dat door dit optreden de actie zelf voor een stuk is lam geslagen Een ander opmerkelijk feit is dat de onderhandelingen tussen Rusland en Nederland voor een vliegdienst op Moskou v.v. in ongeveer 3 dagen zijn tot stand gekomen met het volledig ge wenste resultaat. Met Amerika moest men jaren onderhandelen om een gedeelte lijk resultaat te bereiken NEDERLAND TELDE 1 MEI RUIM 11 MILJOEN INWONERS Het aantal inwoners van Ne derland bedroeg op 1 mei van dit jaar 11 miljoen 157.351. Aldus blijkt uit een opgave van 't Cen traal Bureau voor de Statistiek. In de eerste vier maanden van dit jaar werden 24.180 huwelij ken gesloten tegen 24.620 in de overeenkomstige periode van 1957. Het aantal levend gebore nen bedroeg van januari tot en met april 78.553 (77.437). Er zijn in de eerste vier maanden van dit jaar 31.567 personen gestor ven tegen 27.689 in de eerste vier maanden van 1957. Vooral onder invloed van de repatriëring van Nederlanders uit Indonesia nam het aantal im migranten in Nederland in de eerste vier maanden van dit jaar zeer aanzienlijk toe in vergelij king met de overenkomstige pe riode van 1957, namelijk tot 33.395 tegen slechts 14.056 in 1957. Anderzijds daalde het aan tal emigranten van 24.595 in de eerste 4 maanden van 1957 tot 18.625 in de overeenkomstige periode van 1958. T. H. TE EINDHOVEN GROEIT SNEL. Acht ministers hebben maan dag een „werkbezoek" gebracht aan de Technische Hogeschool te Eindhoven. Leidende figuren van( de hogeschool brachten hen op de hoogte van de snelle groei in het korte bestaan van dit in stituut en van de toekomstplan nen, die met het oog op de gro tere toeloop van studenten gron dig gewijzigd zijn. President-cu rator prof. J. de Quay deelde mee dat rond 1963 ongeveer 1800 stu denten verwacht kunnen, worden (in de oorspronkelijke opzet was gerekend op duizend), nadat het aantal studenten voor de cursus 1957 geschat op hooguit hon derd meer dan het dubbele be droeg. Curator ir. P. Tromp deel de mee, dat de totale investering, in eerste aanleg geraamd op 85 miljoen gulden, door de verwach- grote toeloop verhoogd moet worden tot 122,5 miljoen gulden. Dit bedrag dient in de komende 7 jaar voorhanden te komen. AKKOORD OVER DE LUCHT- DIENST A'DAM—MOSKOU. De KLM gaat met ingang van 21 juli wekelijks met een DC-6 B via Warschau naar Moskou vlie gen, en de, Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot opent en kele dagen later een dienst op Amsterdam, waarbij de Sovjets hun luidruchtig straalvliegtuig de TIJ 104 A zullen gebruiken. Dit zijn de voornaamste punten van een overeenkomst tussen de Nederlandse en de Russische regering over de samenwerking op de nieuwe luchtroute Amster damMoskou, welke door de beide regeringsdelegaties in De Trèveszaal te Den Haag is ge parafeerd. HANDELSBALANS IN MEI OPNIEUW VERBETERD. Nederland heeft in de eerste vijf maanden van dit jaar voor ruim 1,1 miljard gulden minder ingevoerd dan in dezelfde periode van vorig jaar. De verminderde import is daardoor vrijwel de Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Het Renbaanschandaal van Epsom door: Percy King 25) „En op wedrennen te gokken. Twee jaar geleden liet hij een paard lopen, óók al niet onder eigen naam, maar onder die van zijn trainer, John Mosley. Daardoor breng 'k hem met Buddy Fritzjohn in ver band. Pegasus, Cromton's paard, was sterk favoriet voor de derby. Tegen aller verwachting legde hij 't af. Crompton verspeelde er 'n klein vermogen bij. Voor zijn jockey, Frank Morris, waren de gevolgen veel erger: hij werd van het veld gedragen, voor zijn verdere leven een invalide". „Een ongeluk, Ron. Van ongeluk ken was daarentegen geen sprake bij de gevallen, waarin volgens jou Buddy Fritzjohn de hand had: wel van zwendel. Jimmy Shaw met La dy Flora, Ted Gloves met Dan Leno Dave Irving met Thunder." „Bij de laatste Derby legde de favoriet het wéér af, Myra. Eddy Blackstone stond als jockey even uitstekend aangeschreven als Frank Morris. Wat met hem gebeurd is Blackstone heeft er niets van kun nen oververtellen; hij brak bij de val zijn ruggegraat. Beide keren leidde het onderzoek tot niets. Toch kan ik met de hand op het hart ver klaren, dat ik voor de Gentlemen Races Association gedaan heb wat menselijkerwijs mogelijk was. Mor ris had vóór de race een briefje ontvangen, waarin hem zonder meer werd meegedeeld, dat Pegasus de Derby niet winnen mocht. Deed hij wat van hem geëist werd, dan zou het hem geen windeieren leggen. In 't tegenovergestelde geval zou 't hem zijn leven lang berouwen. Je weet wat gebeurde. Morris ver klaarde, een kwartier voor 't luiden van de bel een kleine tumbler spuit water gedronken te hebben uit een onaangebroken syphon. De syphon is niet teruggevonden merkwaar-, dig. Vijf gevallen, Myra, waarin de naam van Buddy Fritzjohn genoemd werd. Shaw en Gloves, twee van de weggetrapte jockeys, trof ik in Llew aan, onder een valse naam en in valse kwaliteit, bij Herbert Clarke, Crompton's zwager. Ik ben aan de weet gekomen, dat hij pas de laat ste jaren een man in bonis is ge worden naar hij beweert tenge volge van gelukkige speculaties, waarvoor Crompton hem tips gaf. Toch beleende hij „de kus van Eros" bij een geldschieter. Waarom duldt hij een paar schavuiten als Shaw en Gloves om zich heen? Niemand maakt me wijs, dat hij niet weet, welk vlees hij met hen in de kuip heeft." „En Blanche Whitlock niet te ver geten." Ashworth knikte. „Ze speelde in Llew met Shaw en Gloves onder één hoedje, ze doet het hier met Dave Irving, een niet minder grote schobbejak. Blanche is een vrij goe de actrice; daarmee is ook alles ge zegd. Helemaal geen ster die een eigen theater verdient. Wanneer alle acteurs en actrices van haar kaliber een eigen schouwburg moes ten hebben, kreeg Londen van het goede teveel, 't Juffertje wordt be loond voor diensten, die het dag licht niet verdragen, 't Is méér dan een bloot vermoeden, dat ze met Buddy Fritzjohn in relatie staat." ,,'t Zal ook de moeite lonen, het personeel van de Vallery's eens on der de loupe te nemen." „Doe ik ook, niets vaster. Ik laat me niet uit het hoofd praten, dat zowel in de moord op Crompton, als in de ontvoering van Mrs. Vallery's dochtertje, Buddy Fritzjohn de hand Zondag feestelijkopening Met enig feestelijk vertoon zal Waalwijk zondag de denkbeel dige poorten openen van haar nieuwste en grootse recreatieve aanwinst: het recreatiecentrum Het Hoefsven, waarmee 't voort varende gemeentebestuur op eminente wijze heeft voorzien in de snel groeiende behoefte aan een ruim opgezet recreatie oord van algemeen karakter. Hierdoor zal een veel groter deel van de bevolking dan alleen maar de zwemlustigen verpozing kunnen vinden temidden van hel riante natuurschoon aan de voet van de Loonse en Drunense dui nen en tevens, is met de realise ring van dit recreatiecentrum voldaan aan een belangrijke voorwaarde voor een betekenen de toeneming van het vreemde lingenverkeer in en rond Waal wijk. Het recreatie-centrum Het Hoefsven beslaat in zijn totali teit een oppervlakte van 45 ha., hierbij inbegrepen het zwembad met zijn twee prachtige bassins enI ruime speel- en zonneweiden. Het middelpunt van de nieuwe uitbreiding is de grote roeivijver met een brede aanlegsteiger voor een tiental in frisse kleuren ge schilderde roeiboten. Aanslui tend bij deze roeivijver is een kleinere siervijver aangelegd, waarin in de toekomst statige zwanen en sierplanten 'n plaats zullen krijgen. Rond deze vijver is een groot en lichtelijk geacci denteerd wandelterrein aange legd en de vele banken langs de verharde wandelpaden geven een fraai uitzicht op de riante om geving. Wat ons wel opviel is, dat er bij de banken (nog) ner gens papiermanden zijn aange bracht. Misschien koestert het gemeentebestuur de verwachting dal) alle bezoekers zo netjes zul len zijn, dat zij papier en ander afval weer mee naar huis zullen nemen om het daar in het vuil nisvat te deponeren. Ervaringen elders hebben echter wel uitge wezen, dat een dergelijk optimis me niet helemaal gerechtvaar digd is. Het ligt in de bedoeling om, wanneer we eenmaal uit de greep van de bestedingsbeperking ver lost zullen zijn, op het hoogste punt van dit centrum een restau rant te bouwen als pleisterplaats voor dorstige bezoekers. In de noordwesthoek van het terrein is een hertenkamp aangelegd van 1 ha., voorzien van een pa lissade-afrastering. De eerste schuwe bewoners hebben er, wat dom aangestaard door enkele schapen, reeds hun intrek geno men. De beplanting van de ga zons en langs de paden is geheel aangenast aan de omgeving. Zij verkeert uiteraard nog in een pril stadium zodat het geheel een nog wat kaal aanzicht biedt, maar in de komende jaren zullen bomen en welig struweel dit he le gebied voller in het gezicht en dus nog aantrekkelijker maken. Met een totale oppervlakte van 2V2 ha. aan speelweiden biedt dit recreatiecentrum prachtige speel- gelegenheden voor de jeugd en de volledige speeltuinaccomoda- tie zal in grote mate tot vreugde en vertier bijdragen. Zonder enige overdrijving mag men Het Hoefsven een van de fraaiste recreatiecentra in onze provincie noemen, omdat het zo ideaal is gelegen en op zo smaak volle wiize is ingebracht in de natuurlijke situatie van de om geving. Vijfenveertig hectaren grond hebben hier een bestem ming gekregen, die van niet te schatten waarde is voor de men tale en lichamelijke gezondheid van de moderne, te snel levende mens. Voor het feestelijk openings programma voor a.s. zondag ver wijzen wij naar ons nummer van maandag j.l. enige oorzaak geweest van de aanmerkelijke verbetering van de Nederlandse handelsbalans. In de afgelopen maanden steeg de nationale export in waarde met slechts 129 miljoen gulden. Dat is nog geen drie percent. De invoer kwam in deze periode op 5619 miljoen gulden tegen 6748 miljoen in de periode januari mei 1957. De uitvoer steeg van 4718 miljoen gulden naar 4847 milioen. Dit blijkt uit een publi- katie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. KROONPRINSES ONTSNAPT AAN AUTO-ONGELUK. Dank zij haar voorzichtig chaufferen en grote tegenwoor digheid van geest is prinses Bea trix dinsdagochtend aan een au to-ongeluk ontsnapt. Omstreeks kwart over elf reed de prinses met haar auto over rijksweg 12 van Amsterdam naar Arnhem, toen zij nabij de terrei nen van de Amsterdamse Ballast Maatschappij een voor haar uit rijdende scooter zag slippen, doordat het wegdek over een af stand van 500 m. mét olie was bedekt. Op deze scooter bevon den zich twee Duitse jongens, die na de slip een raré buiteling maakten over de weg. Door dit incident gealarmeerd, vermin derde de prinses vaart en ont week behendig de gevaarlijke plek. Even verder stopte de wa gen. De prinses stapte uit en in formeerde kennelijk onder de in druk van het gebeurde naar de toestand van de slachtoffers van de slippartij. Het bleek, dat de 20-jarige A. S. uit Isarlhön een onderbeen fractuur had bekomen, waarme de hij later naar het St. Antonius Ziekenhuis te Utrecht is ver voerd. Het ongeval werd veroor zaakt doordat een trekker met oplegger, bestuurd door zekere D. van der W. uit Leiden, op on verklaarbare wijze olie verloor uit de transformator die hij ver voerde. SJAH YAN PERZIË NAAR NEDERLAND. De Sjah van Perzië zal begin volgend jaar een staatsiebezoek brengen aan Engeland en Neder land. In Nederland zal de Sjah onder meer een supertanker voor Perzië: te water laten. (Ziekenfondskortingen worden direct afgetrokken) heeft. Zijn gewoonte getrouw, blijft de schurk achter de schermen, 't Is helemaal niet zo gek, aan te nemen, dat hij de tijd waarin geen races ge houden worden, productief tracht te maken met chantage van het laag ste allooi en kinderroof. Hij blijft er mee in de lijn." „Hoe dieper je in het geval door dringt, hoe ingewikkelder 't wordt." Tot welke conclusie ben jij geko men?" „Ik?" Ashworth grinnikte. „Ik wou, dat ik het wist. Veronderstel lingen zijn er bij de vleet; het aan tal neemt zelfs geregeld toe. Voor lopig ga ik te werk naar het be proefde recept: één ding tegelijk. Ik ben door Mrs. Vallery aangeno men om haar het kind terug te be zorgen. Daarvoor moeten alle ande re dingen wijken." „Ik hoop dat je slaagt, Ron. Na tuurlijk allereerst terwille van de kleine, maar ook om jezelf. Als je een honorarium berekent, dat over- eenkomt met twee procent van de losprijs, zal niemand kunnen bewe ren, dat je ze 't vel over de oren haalt." „Hemeltje! Mijn honorarium! Dat is wel het laatste waar ik me op 't ogenblik over bekommer! De Val lery's hebben waarachtig zorg ge noeg aan het hoofd." „Praat geen onzin. Andermans zorg gaat jou niet aan. Je doet alsof het geld je op de rug groeit! Weet je wel, dat je in het afgelopen jaar meer dan eens je kapitaaltje hebt moeten aanspreken? Ik zal die Val lery's aan het verstand brengen waar ze aan toe zijn, als ze door jouw bemiddeling 't kind terug krij gen." „Luister nu eens, Myra! Ik Zij viel hem in de rede. „Je hebt mij tot je minister van financiën be noemd, Ron. Ik moet dus zorgen, dat er geld in het laadje is. 't Gaat niet langer zo, heus niet. Geef me zwart op wit, dat je twee procent berekent. Goed beschouwd is 't be lachelijk weinig, vooral als Buddy Fritzjohn werkelijk de hand er in heeft. Jij loopt risico's, die Austin Vallery behoort te lopen." „Goed je zult je zin hebben. Maar je ziet me toch niet voor een be grafenisondernemer aan, die over de prijs gaat marchanderen voordat de nabestaanden de eerste droefheid te boven zijn?'' Begrafenisondernemers zijn prac- tische lui. Het behoort tot de hoge uitzonderingen, dat er één over de kop gaat." De electrische schel rinkelde. Myra Farlane sprong op. „Dat zal de afgezant zijn!" Ashworth raadpleegde zijn horlo ge. „Een man van de klok," zei hij waarderend. „Ga zolang naar bo ven; de afspraak is, dat ik alleen zou wezen." „Voorzichtig, Ron!" Even aarzel de zij; toen verliet ze de kamer. Hij knikte, trok een lade van het schrijfbureau open, nam er een re volver uit en stak het wapen in de zak. Langzaam liep hij naar de voordeur en opende. De bezoeker grijnsde. „Wees eer lijk mij had je in de verste verte niet verwacht, wel?" „Jij of een ander." Ashworth schokschouderde. „De persoon doet er minder toe. Maar als het je be lang inboezemt ik heb het nog niet lang geleden over jou gehad." De grijns bleef op Dave Irvings gezicht. „Heel gevoelig voor de I eer." j „Een gesprek moet wel eens over schurken lopen, 't Is mijn gewoonte direct daarna de mond te spoelen. Ga vooruit ik volg." „Na jou, jij bent hier thuis. Als je denkt dat ik met kwaaie bedoe lingen kom ziedaar!" Irving hief de handen omhoog. Ik wil met alle plezier ook mijn zakken binnenste buiten keren, als 't je geruststellen kan." (Wordt vervolgd) Schoenfabriek SCHUWER J MM Glazen Vistasan punctual corrected

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2