KAATSHEUVEL van de Euphonia-drumband RANG is alleen ËANG als er RANG op staat. Waaiwijkse en Langst Courant OPENING nieuw Bankgebouw Boerenleenbank SUCCESSEN ^nmnrmTmrmrmirrmrrmrnTmwoTmd e o ror rry VAN LANSCHOT BANKBOEKJES te Kaatsheuvel m DE WERELD ROND rente Geen kosten. 17}7 ■sp BANKIERS ||üUUULULOJL{UUUl&JUUJUUULÜLIUUUtAOJJJUULlU^ VRIJDAG 20 JUNI 1958 Uitgever: Waaiwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 49 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8| 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES ..ECHO' ARCHITECT HUB. PRINS ONTWIERP EEN VERANTWOORD GEBOUW In het laatst van de vorige eeuw bleek hier te lande steeds meer be hoefte te bestaan aan bedrijfscrediet in de landbouw. Op voorbeeld van Raiffeisen, die in Duitsland een systeem van boerenleenbanken had ontwikkeld, werd ook hier te lande, in het bijzonder in Noord-Brabant en Limburg, het oprichten van der gelijke banken gepropageerd, die aan de ene kant spaargelden zou den aantrekken en aan de andere kant bedrijfscrediet aan de boeren verschaffen. Geleidelijk heeft de toename van de toevertrouwde mid delen de boerenleenbanken in staat gesteld om de financiering van de landbouw ook op lagere termijn te verzorgen. Vanaf het begin is in de verbetering van het landbouwcre- diet een groot sociaal belang gezien, om daardoor de omstandigheden van de boerenstand te verbeteren. Socia le voormannen als pater v. d.Elzen, Vincent v. d. Heuvel en Jan Truyen e.a., hebben dan ook bij de oprich ting van boerenleenbanken de lei ding genomen. Reeds in 1898 ge voelden de toen bestaande boeren leenbanken, n.l. 13 in Noord-Bra bant en 9 in Limburg, behoefte aan de oprichting van een Centrale Bank. Hierbij hebben, voor wat Noord-Brabant betreft, pater v. d. Elzen en, voor wat Limburg betreft, monseigneur v. d. Marck een grote rol gespeeld. Waren er in 1898 reeds 13 boeren leenbanken in Noord-Brabant, in 1957 waren er 210 in de 140 Noord- Brabantse gemeenten. Telden de boerenleenbanken in Noord-Brabant in 1898 slechts enkele honderden le den, nu zijn het er ruim 40.000. Waren de boerenleenbanken oor spronkelijk slechts spaar- en leen banken voor de leden, heden ten da ge zijn zij uitgegroeid tot „spaar bank voor iedereen". Dit komt duidelijk tot uiting in 't snel groeiende aantal spaarders dat in de provincie Noord-Brabant van 37.000 in 1920 steeg tot ruim 185.000 in 1957, met een spaartegoed van 358 miljoen gulden. Hiermee is de boerenleenbankorganisatie ongetwij - feld de grootste spaar-instelling in Noord-Brabant, terwijl landelijk bij na 40% van het totale spaartegoed aan boerenleenbanken is toever trouwd. Dat de boerenleenbanken in Bra bant hun functie als voorschot- en credietbanken naar behoren vervul len, blijkt uit het feit dat in 1957 door hen ruim 154 miljoen was uit geleend. Nu het bankgiroverkeer steeds meer in betekenis toeneemt, vervult de boerenleenbank haar taak als financieringsinstituut voor de eigen plaats, door haar medewer king hieraan te verlenen. Niet al leen boeren en tuinders, maar ook economische instellingen, kerken, kloosters, school- en gemeentebe sturen, middenstanders en particu lieren betalen en ontvangen steeds meer via de lopende rekening van een boerenleenbank. Bedroeg de omzet hiervan in 1920 ruim 174 miljoen, nu verwerken de Noord- Brabantse boerenleenbanken alleen reeds een bedrag van 1.262 mil joen per jaar per bankgiro. Kaatsheuvel is in deze groei niet achtergebleven en deze uitgroei heeft tot de noodzakelijkheid geleid om ook hier een betere accomodatie en een meer presentatie! gebouw te doen verrjjzen. En we mogen gerust zeggen d'at architect Prins daar schitterend in geslaagd is. Wanneer men uit de Roestenbergstraat op de splitsing van Hoofdstraat en Mgr. Völkerstraat blijft staan, dan wordt het oog onweerstaanbaar getrokken naar het riante, zeer verantwoorde gebouw dat daar verrezen is. Opge trokken in een zeer voorname en waardige stijl, maakt het bouwwerk ook voor de outsider direct de in druk van een bankgebouw. De ar chitect is in zijn ontwerp, om in het bouwwerk de gedachte te leggen van het doel waarvoor het dienen moet, dan ook uitstekend geslaagd. De bronskleurige steen, de fraaie dakbedekking, kunstig smeedwerk en de rijk versierde hoofdingang, geven het gebouw een voorname in druk. De ontworpen omlijsting van de hoofdingang van de bank is in relief uitgevoerd met figuren, voor stellende de dierenriem, welke voor stelling de jaargetijden en maanden uitbeeldt of de cosmos, waarvan het boerenbedrijf afhankelijk is. Deze maanden worden bekroond in de bovenlatei door het embleem van de C.C.B. (Centrale Coöperatieve Boe renleenbank), omgeven door zonne bloemen, de zon verafbeeldend, waarom het gehele boerenbedrijf draait. De opstijgende leeuwerikken kondigen de opglorende dag aan, die de landman naar zijn bedrijf roept. Met dezelfde zorg waarmee de ontwerper het exterieur ontwierp, is het interieur in uitvoering ge bracht, zowel wat de details als de keuze van het materiaal betreft. Niets is hier aan het oog ontgaan, wat de bezoeker direct zal consta teren als hij binnentreedt. Mag dit in eerste instantie worden toege schreven aan de ontwerpen, op de tweede plaats komt de grote lof hiervan toe aan de aannemer, dhr. L. v. Geel, wiens werk tot volle te vredenheid van architect en op drachtgever stemt. In september van het vorig jaar begonnen, is 't werk in vlot tempo tot uitvoering ge bracht en momenteel reeds enkele weken in gebruik. Wanneer we even binnen een kijkje nemen, dan treft ons direct bij het binnentreden de kunstig glasgebeeldhouwde ruit, tus sen het entree en de wachtkamer, voorstellende het embleem van de C.C.B., met korenaren en koren bloemen omgeven. In de wachthal bevinden zich de geheel afgesloten loketten, die de bezoekers de gele genheid bieden in volkomen ver trouwdheid de zaken af te wikkelen. Ondanks deze geslotenheid, heeft de architect toch het geheel omgeven door een glazen wand, wat de ver ruiming van de hal ten goede komt. Via een antraciet-kleurige deur, die electrisch vanuit het werkkantoor geopend wordt, komt men in de voorruimte van de kluis, welke te vens als couponkamer kan worden gebruikt. We staan daar voor een kolossale kluisdeur, geleverd door de firma Lips uit Dordrecht. In de kluis, waarvan de wanden zijn op getrokken in gewapend beton van 50 cm. dikte, zien we de safe loketten. Via een prachtig ge smeed ijzeren hek van de firma De Bie uit Sprang, betreden we het werkkantoor, dat door zijn toege paste kleuren en materialen een rus tige indruk maakt. Deze kleuren, hier en verder in het gebouw toege past, zijn verzorgd door het schil dersbedrijf v. Houtum, en zijn een bewijs van vakmanschap op dit ge bied. Vanuit het werkkantoor heeft men een doorkijk naar de bestuurskamer door een zeer kunstzinnig uitge voerd gebeeldhouwde ruit, voorstel lende de landbouw, veeteelt en tuin bouw. Als we het gehele gebouw rondkijken, zien we op verschillen de punten in de wand en bij de lo ketten drukknoppen, aangebracht voor de alarm-installatie, die bij een eventuele overval in werking kan worden gesteld. Deze en verdere electrische installatie is het werk van de firma Jos de Brouwer, die door de met smaak gekozen arma turen het gebouw prachtig heeft verfraaid. De bovenwoning van het pand, dienende tot woonhuis van de kas sier, heeft in alle opzichten in de zelfde zorg van architect en op drachtgever mogen delen als de bankinrichting. Aan comfort ont breekt hier niets. De firma H. P. Dekkers heeft in de verzorging van de sanitaire installatie, de verwar ming en de keukeninstallatie keurig vakmanswerk geleverd. Muskens' Woninginrichting ver zorgde de colovinyl vloerbedekking. We kunnen het bestuur van de Bank, architect en uitvoerder com plimenteren met wat hier tot stand is gebracht. Het kan de toets van de scherpste critiek doorstaan. De officiële opening is bepaald op dinsdag 24 juni a.s. f El .11 P In 't kort deden we in ons vorig num mer melding van het grote succes dat de drumband van het Kon. Muz. Gez. Euphonia zondag j.l. weer in Duitsland behaald heeft. In de na bijheid van de plaats, waar het vo rig jaar grote triomfen behaald wer den, kwam leider v. Best met zijn jongens zondag j.l. met evenveel succes uit. Het concours was geor ganiseerd door de Spielmanzug „Bur ger Schutzengilde" te Baukau, ge meente Herne bij Gelsenkirchen. In totaal namen 25 corpsen aan dit con cours deel, waarvan 4 uit Nederland en 1 uit Frankrijk. De ontvangst was weer even joviaal als het vorig jaar, zodat de jongens zich al direct helemaal thuis voelden, door de gastvrijheid die hen ten deel viel. Euphonia kwam uit in de hoogste afdeling, waarbij scheiding gemaakt werd tussen drumbands met en zon der andere instrumenten, zodat b.v. corpsen met pausanen niet in de zelfde afdeling beoordeeld werden als drumbands die alleen met slag werk uitkwamen. De Euphonia- drumband had ingeschreven zonder medewerking van de bazuinenbla zers. In deze afdeling behaalde het corps niet minder dan 292 van de 300 punten, waarvan de verschillen de prijsrichters toekenden: 48%, 49 en 50 punten voor het eerste num- mer en 48, 47 en 49% punten voor het tweede werk. De leider v. Best mocht 9%, 10, 10, 9%, 9 en 9% pun ten noteren. Euphonia behaalde hierdoor het hoogste aantal punten in zijn afdeling en op één na het hoogste aantal punten van de 25 deelnemende corpsen. Dat er een ge juich opging onder de wachtende drumbanders met hun suppoters, laat zich verklaren. Er werd natuurlijk nog even ge- pauseerd en in de beste stemming werd de terugreis aanvaard. Doch er moesten vele kilometers worden gereden en zo was het lang na mid dernacht toen het in rust zijnde Kaatsheuvel bereikt werd. De hul diging van de wakkere jongens werd daarom bepaald op maandagavond. Na een korte muzikale wandeling van harmonie en drumband ging 't naar de Euphonia-concertzaal, waar de president van het Kon. Muz. Gez., de heer W. v. Nieuwstad, de leider, de tambour-maitre en de leden van de drumband toesprak. De heer v. Nieuwstad wees er op dat 'n drum band bij een harmoniecorps een on afwendbare eis van de tijd gewor den is.Men verlangt deze show, maar deze show alleen is niet voldoende en op tijd moet men zich in een concours aan een deskundige jury durven onderwerpen, om zijn pres- Met de terechtstelling van Imre Nagy en Pal Maleter is het commu nistische verraad aan Hongarije tot een afschuwelijke climax gekomen. Met de dood van deze twee Hon garen, die hebben getracht de Hon gaarse vrijheid uit het alles vernieti gende russische vuur te slepen, is de bloedige cirkel van de wanhopige Hongaarse opstand gesloten. We weten het, Nagy zowel als Maleter werden door de Rusen op de meest verraderlijke wijze gearresteerd en zijn nu, na aanvankelijke toezeggin gen dat zij niet terechtgesteld zouden worden, de dood in gejaagd. Het is wel duidelijk, dat deze nieuwe Russische moordpartij is ge richt tegen de weerspannige Tito, die zich steeds verder van het Krem lin distancieert, uiteraard zeer tegen de zin van beulsbaas Kröestsjef en de hem omringende stalinisten, die in Rusland weer een stevige vinger in de pap blijken te krijgen. In wes terse politieke kringen ziet men de terechtstelling van Nagy en Maleter als een onverholen dreiging aan het adres van Tito en de zo onpopulaire Dulles meent zelfs, dat het Tito wel eens net zo zou kunnen vergaan als hij niet voorzichtig is. Als deze uitlating tevens betekent, dat het westen ook met de handen in de zak zal toekijken wanneer Yoe- goslavië door de russische horden onder de voet zou gelopen worden, dan weet Tito inderdaad waar hij aan toe is. Nu het Kremlin opnieuw het mas ker heeft terzijde gelegd, wordt een topconferentie wel heel onwaar schijnlijk. Wat zou het trouwens voor zin hebben om met een stel on-men- sen om de tafel te gaan zitten voor wie beloften en toezeggingen even veel waarde hebben als een vod pa pier. Men kan er zich alleen maar onsterfelijk belachelijk mee maken en men zou bovendien zijn eigen doodvonnis ondertekenen indien men geloof en vertrouwen zou schenken aan deze communisten, die zich al leen maar staande kunnen houden door het verraad aan alles wat goed en menselijk is. Geen koersrisico. Gemakkelijk beschikbaar. geven tüt Storten en opnemen kunt U aan onze kas, maar ook zeer eenvoudig via de giro. Vraag - telefonisch, schrif telijk of aan onze kas - de folder „Bankboekjes". FIRMA 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, Telefoon 8851" Eindhoven, Keizersgracht 17, Telefoon 7442* Tilburg, Stationstraat 17, (toekomstig adres). LB 114 taties te laten beoordelen. Eupho- nia's drumband heeft dit tot heden met zeer veel succes gedaan, wat echter niet inhoudt dat de deelname aan het concours van zondag j.l. ons de zekerheid gaf, dat weer opnieuw de hoogste lauweren zouden geoogst worden. Zenuwen kunnen parten spelen, doch leider v. Best had zijn jongens' weer zó in de hand, dat een nieuw succes niet kon uitblijven. Het is voor mij daarom, aldus dhr. v. Nieuwstad, een groot genoegen de leider, tambour-maitre en leden van de drumband namens het be stuur van harte geluk te wensen en te huldigen met de verdiende lau weren. Wij bewonderen uw opoffe ring van tijd, en uw vitaliteit om onder de kundige leiding van dhr. v. Best te blijven oefenen. Gij hebt u op een hoogte geplaatst waarop 't bestuur en de gehele burgerij trots is. In het bijzonder richtte de heer v. Nieuwstad zich tot de heer v. Best, aan wiens capaciteiten en on vermoeid doorzettingsvermogen en energie dit succes voor het grootste deel te danken is. Gij hebt 't hoog ste peil bereikt, en om u op deze hoogte te houden, zal in de toe komst nog meer van u gevraagd worden. Houdt deze zware taak voor ogen en ook in de toekomst zult gij slagen. Hij bood de leider voor zijn succesvol werken een couvert met inhoud aan. De voorz. van de V.V.V. Kaats heuvel, de heer Tuerlings, bracht de gelukwensen van de V.V.V. over, hierbij dank brengend voor de be reidwilligheid waarmee de drum bands, waarop zo vaak een beroep wordt gedaan, aan dit beroep gehoor geven. Hij stelde het succesvolle werk van de drumband aan de har monie ten voorbeeld en sprak de hoop uit dat het corps in de naaste toekomst eveneens hoogbekroond uit de strijd zal komen. HUISHOUDBEURS EN MODESHOW. Het bureau Huishoudhulp, inge steld door de vereniging tot bevor dering van economisch huishouden, hield dinsdagavond in het Apollo- theater een huishoudbeurs en mode show, die zeer grote belangstelling trok. Het grote Apollo-theater was geheel bezet; een bewijs, dat onze huidige huismoeders op de hoogte willen blijven met wat de markt op allerlei gebied presenteert. De eco nomie van het huishouden eist dit en de beurs was daar dan ook ge heel op ingesteld. Er werd gedemon streerd met alle mogelijke huishou delijke artikelen vanaf een was- en poetsmiddel, een groentehakker en een koffiemolen, tot een moderne naaimachine en een brei-apparaat. Tussendoor, ter voorbereiding van een volgende demonstratie, werd ge showd met japonnetjes en jurkjes uit de populaire en middenklasse, voor elke beurs bereikbaar. De gra tis verloting aan de beurs verbon den, was een heuse attractie voor de bezoeksters. HERWONNEN LEVENSKRACHT. De recette van de zondag j.l. ge houden speldjesdag van Herwonnen Levenskracht bedroeg in Kaatsheu vel 205.—. TENTOONSTELLING HUISHOUDSCHOOL. Onze R.K. Huishoudschool „Sint Angela'' hield woensdag en donder dag in de schoollokalen een ten toonstelling van het werk der leer lingen, met daarnaast een camping show, om de bezoekers een beeld te geven van de gerieflijkheid die mo menteel een goed ingerichte kam- peertent met de daarbij behorende kampeer-uitrusting biedt. Er was reeds woensdag een enorme belang stelling, welke zich niet alleen be perkte tot de ouders der leerlingen, maar waarvan ook vele andere in gezetenen gebruik maakten om een kijkje te nemen op wat er op een huishoudschool voor de toekomstige moeders bereikt wordt. Keurig was de tentoonstelling in gericht, in de verschillende lokalen, naar gélang de vakken welke er worden onderwezen, verdeeld. De naaldvakken, zowel voor de eerste jaars als voor de verder gevorder den, boden een keur van werkjes zowel in de nuttige als fraaie hand werken, terwijl in de kookschool een kijkje werd gegeven niet alleen van wat de kookkunst betreft, maar ook wat tafeldekking en tafelaankleding bij verschillende gelegenheden vraagt. In ons volgend nummer ho pen we op deze show nog even te rug te komen. VOLKSCONCERT OP HET WILHELMINAPLEIN. Zoals we reeds in ons vorig nummer als vermoeden kenbaar gaven zal de har monie van het Kon. Muz. Gez. Euphonia haar eerst komend volksconcert geven op het Wiihelminaplein, zulks om de vele stoornis, die het verkeer rond de rondonde mogelijk maakt zowel voor de executanten als voor de luisteraars met aandacht te muciseren of te luisteren. Door omstandig heden is het bestuur van de Kon. genood zaakt geworden dit concert, dat oorspron kelijk op zondag 22 juni bepaald was, op zaterdag 21 juni te doen geven. Wij zijn er zeker van dat wie van de muziek wil profiteren op het Wiihelminaplein een gunstiger gelegenheid geboden wordt, dan op de markt, zolang niet de mogelijkheid geschapen is, maatregelen te treffen, dat de hindernis daar door het verkeer teweeg gebracht, voorkomen wordt. Het program ma dat Euphonia biedt is hetzelfde wat de harmonie op de Expo op 7 juli a.s. zal uit voeren: 1. Marche Officielle de l'Exposition Inter nationale Bruxelles 1958, P. Leemans 2. Ceplale er Procris, Suite, A. Gretry/Moerenhout 3. Cassazione, a. Marcia, b. Serena, c. Re- capitulatio, Ger. Boedijn. 4. Le roi s'amuse. Scene du Bal. a. Gail- larde, b. Pavane, c. Scene du Bouquet, d. Lesquercarde, e. Madrigale, f. Pas- sepied et Finale, L. Lelibers/Corroyez. 5. Folies Bergères, Marche, P. Lincke/v. Leeuwen Pauze. 6. Trafalgar, marche, W. Zehle. 7. Marche du Ie Grenadiers, met drum band, G. Bender. 8. Chicage, Jazz-ouverture, Fern. Ruelle. 9. Klompendans de l'opera „Zar und Zimmermann", A. Lortzing/Dreissen 10. Marche du 4ème Division met drum band, J. P. Laro. AGENDA. Vrijdag 20 juni van 7—8.30 uur in- manden voor wedvlucht St. Denis, in „Sportwereld"; 7.30 uur Bedrijfsvoetbal Emzav. Nieuwstad in de Efteling. Zaterdag 7 uur n.m. Bedrijfsvoet- balcomp. VloemansDingemans en Soeterboek; 8 uur n.m. Apollo-theater „Het Red van Bernadette", alle leeftijden; 8 uur n.m. Volksconcert Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia, op het Wiihel minaplein. Vraag ook RANG menthol eucalyptus. De beste bescherming tegen ons klimaat. RANG, een product van de Kingfabrieken

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 9