Waalwijkse en Langstraatse Courant Het Langstraatse maatschappelijk leven WAALWIJK STASSAR ZONNEBRILLEN WAALWIJK VERSCHILLENDE PROBLEMEN VRAGEN DE AANDACHT VRIJDAG 27 JUNI 1958 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN üit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 51 22 cen t per week per kwartaal 2.85 f 3.10 franco P-P. Advertentieprijs 10 cent per mm. Abonnement: speciaal tarief Contract-advertenties: Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO' In een tweetal vorige artike len naar aanleiding van het door het Provinciaal Opbouworgaan in opdracht van de Bossche KAB uitgebrachte rapport, hebben wij aandacht gewijd aan de economi sche situatie en de bevolkings problemen van de Langstraat. Dit keer willen we wat nader ingaan op het .maatschappelijk leven in de Langstraat, zoals dit in bovengenoemd rapport is ge signaleerd. Het rapport zegt o.m. i Het in de aanvang gesignaleer de grenskarakter van de Lang straat komt ook tot uitdrukking in de bevolking. Hierbij wordt niet alleen gedacht aan het ver schil in dialect in de Westelijke en Oostelijke Lngstraat, maar verder ook aanj de belangrijke protestantse minderheid in de Westelijke Langstraat. Dat Sprang-Capelle en 's-Gra- venmoer protestantse enclaves zijn, is bekend. Op de nuancering van de niet rooms-katholieke ge zindten kan in dit kader niet na der worden ingegaan. Wel dient •even gewezen te worden op het grote percentage gereformeerden in beide enclaves. Belangrijk is, dat in de meeste Langstraatdor pen de rooms-katholieke gemeen schap regelmatig geconfronteerd werd met protestantse groepe ringen. Hierdoor werd, ondanks de sterke autochtoniteit binnen de groep zelf, het levenspatroon voor een star traditionalisme behoed. Reeds werd gesteld, dat de Langstraatse industrie een ei genstandige ontwikkeling kende. Sociale vervreemding. Deze eigenstandige industriële ontwikkeling, geleidelijk aan vanuit de huisnijverheid begon nen,-heeft er voor gezorgd, dat weinig sociale conflicten optra den. De meeste ondernemers kwamen rond 100 uit dezelfde stand voort als hun arbeiders. Wezenlijk verschilde gedurende lange tijd het levenspatroon tus- sem arbeider en werkgever niet er was alleen een verschil in te besteden geld. Het eerste con flict bij de invoering van de eer ste stikmachine in 1859 gold meer de vrees voor werkloosheid dan een rancune tegen de onder nemers. De gedwongen winkel nering heeft wel tot narigheden aanleiding gegeven, maar dit had niet veel te maken met klasse- strijd. Toch begint thans 't klas- sebewustzijn in negatieve zin sterker te worden. De mechani satie, de moeilijke positie in de dertiger jaren, met een tot dan toe onbekend temposysteem, niet alleen in de grotere, doch ook wel in enige kleine bedrijven, hebben hiertoe veel bijgedragen. Daarenboven ziin de gemeen schappen geleidelijk aan groter geworden en sommige doijpen groeiden uit tot twee of drie pa rochies, waardoor het totale ge meenschapsbeeld veranderde en vervreemding optrad. Vooral in Waalwijk en Kaatsheuvel, waar eenzijdige arbeidsbuurten verre zen, is het sociale vervreemdings proces reeds ver voortgeschre den. Daarbij komt nog, dat door functieverandering te Waalwijk de sociale structuur veranderde. Hierdoor ontstond een vrij ster ke groep van nieuwe midden standers. Juist deze groep telt 'n groot aantal allochtonen Moeilijk verenigingsleven. Merkwaardig is, dat het gezel ligheidsleven, dat vroeger type rend was voor de schoenmakers wereld, aan belangrijkheid in boette, niet alleen door de betaal de verstrooiing van bioscoop en radio, maar ook door de uni forme werksfeer. De jeugd raakt buiten de oude institutionele verbanden. In Waalwijk heeft de K.A.J. als vereniging weinig be tekenis meer. 'Speelt in de vere nigingsmoeilijkheden het gene- ratieverschil een rol Zij, die in de dertiger jaren de sociale voor mannen waren, kregen na 1945 een andere arbeiderswereld te leiden met een andere structuur! Toch zijn voor de samenleving van industriële plaatsen levende organisaties, die geestelijk open staan vooit andere maatschappe lijke groeperingen, van de groot ste betekenis. Apart moet stil gestaan wor den bij. de ontwikkeling in Dru- nen. Èen plaats, waar tot voor kort de industrieën voornamelijk uit kleine bedrijven bestonden, waar de sociale afstanden niet groot waren. De ontwikkeling van 't grootbedrijf in dei metaal sector trekt niet alleen vreemde personen aan, maar schept bo vendien een vreemd werkmilieu, waar zelfs ten dele het recreatie- ce element in participeert. Deze ontwikkeling is pas kortelings op gang gekomen en wat hieruit zal groeien, moet nog worden ai- gewacht. De) agrarische gemeenten wor den geleidelijk meer woonge- meenten voor elders werkenden. Daardoor krijgen deze plaatsen een ander karakter, meer van 't agrarische leven afgekeerd. Daar uit deze groepen steeds personen afvloeien, wordt het vraagstuk van de leiders voor het vereni gingsleven steeds moeilijker. In dergelijke plaatsen dreigt meest al latent een verenigingsarmoe- de. Incidentele aanwezigheid van mogelijk leidende personen kan hier veel aan doen. Werkende meisje. Uit de aard der industriële werkgelegenheid vloeit in de Langstraat een ander vraagstuk voort, dat van de bestemming van het jonge meisje. De grote aantallen jonge meisjes, die van school naar de fabriek gaan en daarna trouwen, impliceert gro te aantallen jonge vrouwen, die maar weinig voor hun taak be rekend zijn. Zij krijgen het in de eerste huwelijksjaren hard te verduren. Regionaal wordt dit probleem wel onderkend. Huishondonder- wijs na de 6e klas van de lagere school en Mater Amabilisschool en dergelijke cursussen moeten daarom gemeengoed worden en blijven. Gehuwde vrouwen vindt men maar weinig in de fabrieken, maar in tijden van hoogconjunc tuur werken veel vrouwen thuis. Weliswaar wordt het gezinsin komen vergroot, maar is het ge zinsleven daar wel mee gebaat? Ieder geval moet in deze natuur lijk afzonderlijk bekeken worden maar het vraagstuk mag in zijn algemeenheid wel gesteld wor den. Zoals uit het voorgaande blijkt is de maatschappelijke ontwik keling in de 1 Langstraat niet schoksgewijze verlopen, maar geleidelijk. Over de accomodatie voor het verenigingsleven geeft 't rapport voor de diverse gemeenten de na volgende bijzonderheden Waspik. De situatie is hier verre van rooskleurig te noemen. Waspik heeft niet de beschikking over 'n verenigingsgebouw. Eveneens zijn er geen geschikte cafézalen. Sprang-Capelle. Het enige verenigingsgebouw is het Bondsgebouw, dat zeer on doelmatig is. Verder heeft Sprang-Capelle geen enkele zaalaccomodatie. De uitvoeringen van de muziekge- zalen, die in een slechte staat verkeren. In de gemeente zijn bovendien nog 3 patronaatszalen (in Loonopzand, Kaatsheuvel en Berndijk). Waalwijk. Behalve de bioscoop- en to neelzaal Musis Sacrum heeft Waalwijk slechts de beschikking over één cafézaal. In Baardwijk staat een goed geoutilleerd gemeenschapshuis. Besoijen heeft slechts de be schikking over een klein paro chiehuis. (Hier vergist de rapporteur zich toch wel engiszins want ook Luxor is een bioscoopzaal. Ver der telt Waalwijk 2 cafézalen n.l. De Gecroonde Leersse en Thalia. Bovendien wordt door de diverse verenigingen toch ook een fre- cjuent gehruik gemaakt van de achterzaal van Hotel Verwiel. Red.). L De sportaccomodatie. De sportaccomodatie in deze streek geeft het volgende beeld te zien. Waspik heeft een goede gym nastiekzaal. Er is een behoorlijk voetbalveld, dat echter uitbrei ding behoeft. Het plan bestaat om een zwembad aan te leggen. Sprang-Capelle: heeft slechts 4 zeer onvoldoende voetbalterrei nen. 's-Gravenmoer heeft als enige accomodatie een in slechte staat verkerend voetbalveld. Drunen. In Drunen liggen twee voetbalterreinen, die behoorlijk zijn. Voor deze gemeente is dit echter onvoldoende. De volley club, de handbalclub en de gym- nastiekver. beschikken niet over een geschikt terrein. Er is wel een tamelijk behoorlijk gymnas tieklokaal. Drunen heeft een na tuurbad, dat ongeveer een halve ha. groot is, maar dat thans niet meer aan de eisen voldoet. Er be staan plannen voor leen nieuw zwembad bij het kampeercen- trum. Loonopzand-Kaatsheuvel. Van grote betekenis is het recreatie centrum Natuurpark „De Efte- ling". (Het vervult een streek- functie en is eveneens voor het toerisme van belang. De laatste jaren komen gemiddeld 700.000 betalende bezoekers per jaar). iDt ontspanningspark bestaat o. a. uit een zwembad, een kinder speelvijver, en speeltuin, een spoorbaantje, een sprookjestuin. Bovendien zijn in dit park de sportvelden gelegen. Deze velden (voor hockey, voetbal, tennis) verkeren in een goede staat. De speelruimte is echter te beperkt voor de diverse sportverenigin gen. Er behoren enkele goede terreinen bij te komen. In het kerkdorp Loonopzand heeft men zeischappen e.d. hebben plaats in een café, dat slechts een 50-tal mensen kan bevatten. In de laat ste tijd zijn er pogingen in het werk gesteld om een stichting te vormen, die belast zal worden met de bouw van een gemeen schapshuis. 's-Gravenmoer. 's-Gravenmoer bezit een pri mitief verenigingsgebouw, dat aansluit bij de ontruimde open bare lagere school. Twee lokalen worden o.a. gebruikt voor de muziek- en zangverenigingen. Restauratie van dit gebouw is bitter noodzakelijk. Drunen. Drunen heeft eeni verenigings gebouw, dat geëxploiteerd wordt door de R.K. Jeugdcentrale en voor de diverse jeugdverenigin gen van groot belang is. Hierin hebben o.a. uitvoeringen plaats van de Culturele Kring. Binnen kort hoopt men er ook bioscoop voorstellingen te gaan geven. Het gebouw is uitstekend inge richt en ook zeer geschikt als vergaderlokaal. In Elshout is na de oorlog een parochiehuis ge bouwd, dat in redelijke staat ver keert. Het is echter niet geschikt voor het geven Van uitvoerin gen' e.d. In Drunen liggen ook nog 3 cafézalen, die weliswaar klein, maar toch tamelijk behoorlijk zijn. i LoonopzandKaatsheuvel. Kaatsheuvel heeft een goede bioscoopzaal (pl.m. 400 zitplaat sen), die pas enkele jaren gele den gebouwd werd. Verder het Gildenbondsgebouw van de KAB en 3 cafézalen. Loonopzand heeft slechts twee de beschikking over twee voet balterreinen, die van behoorlijke kwaliteit zijn. In de gemeente bestaat er dringend behoefte aan een gymnastieklokaal. Waalwijk is momenteel bezig met de aanleg van een ruim en goed geoutilleerd sportpark. De thans bestaande sportvelden zijn niet meer voldoende. Het voet balveld van Besoijen, dat in het uitbreidingsplan ligt, zal binnen kort moeten verdwijnenDe andere 3 voetbalterreinen zijn nogtamelijk behoorlijk. 7n Waalwijk bestaat een uit stekend gemeentelijk zwembad, met roeivijver en recreatieoord „Het Hoefsven". De gezondheidszorg. In de meeste plaatsen van dit gebied is de accomodatie voor de gezondheidszorg niet gunstig te noemen. Waspik heeft een afdeling van het Wit-Gele Kruis en een afde ling van het Groene Kruis. Beide Kruisverenigingen zijn echter zeer primitief gehuisvest in het voormalige stationsgebouw. Een wijkgebouw voor beide instellin gen is hier dringend noodzake lijk. In Sprang-Capelle is 'n plaat selijke Groene Kruis-afdeling. Er is een wijkgebouw, dat echter zeer onvoldoende is. Men hoopt binnenkort met de bouw van een nieuw wijkgebouw te kunnen be ginnen. 's-Gravenmoer bezit een afde ling van het Groene Kruis. Aan een wijkgebouw bestaat ook hier dringend! behoefte. Drunen. In Drunen, waar een plaatselijke afdeling van 't Wit- Gele Kruis aanwezig is, bestaat eveneens behoefte aan een goed geoutilleerd gebouw. Loonopzand-Kaatsheuvel. Bei- Oefening „Cross Country", divisie ziin gestart voor een 5-daagse oefening van ge- Onderdelen van de parate 4e divisie ziin gestart voor een 5-daagse oefening van deze vechtsgroep, in een gebied dat zich uitstrekt van Oirschot over Arnhem tot Elspeet. Deze oefening, die de omvangrijkste is, die in Nederland mogelijk is, heet Cross Country. De infanterie van de verdedigende partij, de agressor, gesteund door tanks, zoeken dekking voor de aanstormende vijand, in de omgeving van Oirschot. de kerkdorpen hebben een Wit- Gele Kruis-afdeiing. De consul tatiebureaus moeten noodge dwongen in het patronaatsge bouw plaatsvinden. Het ligt in de bedoeling om zo spoedig mo gelijk te komen tot het bouwen van een medisch centrum. Waalwijk heeft een afdeling van het Wit-Gele en een afdeling van het Groene Kruis. Het Groe ne Kruis heeft een goed wijkge bouw. Het Wit-Gele Kruis be schikt over een uitstekend inge richt gezondheidscentrum, waar in o.a. zijn ondergebracht het consultatiebureau voor de t.b.c.- bestrijding, de gemeentelijke ge zondheidsdienst, de districts- school artsen dienst en 't kraam- centrum. Het Wit-Gele Kruis be schikt over 4 wijkverpleegsters. Waalwijk heeft een zieken huis (St. Nicolaas-ziekenhuis) met pl.m. 100 bedden. Maatschappelijk werk. Met het maatschappelijk werk in het onderhavige, gebied is het niet bijzonder gunstig gesteld. In Waspik en in 's-Gravenmoer zijn geen maatschappelijke wer kers (sters). In Sprang-Capelle heeft de/ gemeente sinds septem ber 1957 een maatschappelijk werkster in dienst. Drunen heeft i een Interparochiëel Sociaal-Cha ritatief Centrum, met 'n maat- schannelijk werkster. Aan de Ge- meentelijke Instelling v. Maat- schappelijke Zorg in Loonop- l zand is een maatschappelijk I werkster verbonden. Waalwijk bezit twee Parochiële Sociaal- Charitatieve Centra; elk centrum heeft een maatschappelijk werk- ster in dienst. Het maatschappe- l lijk werk in dit gebied draagt bij- na uitsluitend het karakter van hulpverlening bij individuele ge vallen. Aan maatschappelijk werk in de ruimere betekenis van maatschappelijk opbouw werk gebeurt nog weinig. Het verdient aanbeveling, dat 't par ticulier initiatief zich meer in tensief op het terrein van het maatschappelijk werk gaat be- i wegen. EXAMENS. Mej. Thea de Kort alhier slaag de voor lerares N.A. Zij genoot haar opleiding aan de R.K. 'Huis houd- en Industrieschool „Ma- riënburg" te 's-Bosch. De heer B. Timmermans alhier slaagde voor het candi- daatsexamen aan de R.K. Econo mische Hogeschool te Tilburg. Voor het doctoraal examen Frans slaagde aan de r.k. univer siteit te Nijmegen pater A. P. A. de Jong (M.S.F.) te Kaatsheuvel. Voor het doctoraal examen rechten slaagde de heer C. L. M. de Quay te 's-Bosch en voor het arts-examen de heer N. F, A. M. ten Horn te Nijmegen. Dr. MOLLERCOLLEGE. Geslaagden afd. H.B.S. a. A. v. d. Elshout, A. de Kort, J. de Louw, J. v. Oers en A. Tim mermans, allen uit Waalwijk; M. v. Huiten uit Drunen; J. v. d. Schoof uit Dongen; F. van Delft uit Elshout; W. Aussems, C. Schoenmaker en J. Smit uit Kaatsheuvel; J. van Hoorn en M. v. Loosdrecht uit Loonop zand; J. van Gerwen en J. Kie- boom uit Raamsdonk; J. Huij- bregts uit Vlijmen. Afgewezen geen. DE R.K. LEVENSSCHOOL WAALWIJK VRAAGT JONGENS. Nu het schooljaar ten einde loopt en voor vele jongens de laatste schoolvakantie gaat aan breken, lezen wij weer in tal van bladen advertenties als: „flinke jongens gevraagd tot de leeftijd van 16 jaar". Daaronder staat dan nog het een en ander over een prettige werkkring, sociale voorzieningen en goede kansen voor flinke, degelijke, handige en eerlijke jongens. Tientallen jongens in Waal wijk verlaten de lagere en nijver heidsschool voor goed in de ko mende maanden om hun intrede te doen in het bedrijfsleven. Men treft deze jongens straks aan in de industriële sector, de bouw nijverheid, het magazijn, in win kels en kantoren. Ouders, u draagt de verant woordelijkheid voor de opvoe ding van uw kinderen. Ook als de schooldeur voor de laatste maal gesloten is en de poort van de fabriek of werkplaats voor uw kinderen voor de eerste maal open gaat, blijft deze plicht en dit recht voor u bestaan. Want als uw kinderen gaan werken, wil het nog geenszins zeggen dat zij volwassen en vrij zijn en op zichzelf zijn aangewezen. Zeer zeker niet want de overall maakt van kinderen geen man, noch dé omstandigheid dat deze jongens temidden van volwassenen huil werk verrichten. Vele jongens in Waalwijk krij gen na hun intrede in het be drijfsleven bij het beëindigen van de leerplichtige leeftijd geen en kele vorming, in welke vorm ook, dan die zij van hun ouders ontvangen. Bij deze niet geringe taak van de ouders, om hun jon gens in een totaal nieuwe levens situatie, waarin zij plotseling te recht gekomen zijn, op te vangen en te begeleiden, hen te helpen om het nieuwe, het onbegrijpe lijke en het onaangepaste te ver klaren, wil de Levensschool hel pen. De Levensschool wil hiermede niet de opvoeding van deze jon gens overnemen buiten de ouders om, want de Levensschool is aan het gezin ondergeschikt en kan haar opvoedingsaktiviteiten al leen onder de uiteindelijke ver antwoordelijkheid der ouders ontplooien. Het is van grote waarde dat de ouders zelf, nu zij weer binnen kort met de moeilijkheid zitten: „waar moet mijn zoon gaan wer ken",! zich zullen afvragen: „hoe heeft hij de beste kansen om zich in lichamelijk, geestelijk en ef fectief opzicht harmonisch te ontwikkelen tot een karakter volle en degelijke kerel. Dat de Levensschool in deze met de me dewerking van de ouders veel en zonder deze hulp niets kan be reiken, is duidelijk. Daarom ouders, vraag' zelf bij de aanmelding van uw zoon aan de werkgever niet alleen wat voor werk hij beeft, maar ook of uw zoon naar de Levensschool mag gedurende een halve dag in de week, want zo toont u dat het werk van de Levensschool ge wenst is en wat nog van veel meer belang is, dat ook u wilt, dat uw jongen de gelegenheid krijgt uit te groeien tot een ge lukkig en goed mens. Mochten er ouders zijn die na dere inlichtingen wensen over 't werk van de Levensschool, dan kunnen zij iedere woensdagavond terecht in de Levensschool, Sta tionsstraat 84, waar de leider van de Levensschool hen graag ontvangt. AANVULLINGSAGENDA GEMEENTERAAD WAALWIJK. Aanleg secundair riool Taxandriaweg. Een dezer dagen heeft de aan besteding plaats gevonden voor het aanbrengen van een wegdek op de provinciale weg in de Bui- tënpolder en wel liet traject van af het afwateringskanaal tot aan de Hertog Janstraat. Nu met de uitvoering van ge noemd werk zeer binnenkort een aanvang zal worden gemaakt, is het van groot belang, dat mede met de aanleg van de Taxandria- wegj de zuidelijke parallelweg langs de provinciale weg aan gevangen wordt. Het verkeer van de provinciale weg zal namelijk in de toekomst deels gebruikma ken van de Taxandriaweg en wel om af te buigen naar de kom van de gemeente. Alvorens echter met de aan leg van laatstgenoemde weg zal worden begonnen, is aller eerst urgent de aanleg van een secundaire riolering ter plaatse, welke is bestemd voor afvoer van regenwater van die weg, alsmede van het rioolwater van de nieuw bouw der r.k. meisjes ulo-school aldaar. Voordat met de aanleg van het wegdek kan worden begonnen, is het noodzakelijk, dat de riole ring is gelegd, wil het verkeer, zodra de weg gereed is geen stag natie ondervinden door riool werkzaamheden. Bovendien is dit de meest economische gang van zaken. B. en W. achten het dan ook van het grootste belang, dat zo spoedig mogelijk met de aanleg van meergenoemd secundair ri ool een aanvang wordt gemaakt. Mede omdat de provincie de aanleg van het wegdek heeft aan besteed tot aan de Hertog Jan straat, zal in verband met de hoge urgentie bedoelde, riolering voorlopig alleen worden aange legd tussen^de Hertog Janstraat en de Groensteeg. B. en W. verwijzen terzake naar de kostenbegroting en de daarbij behorende tekening, wel ke vertrouwelijk voor de leden van de raad ter inzage, liggen. Voor de financiering van het onderwerpelijke project zullen B. en W., gebruik makende van de daartoe door de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid bij circulaire van 21 april 1958 (M.G. nr. 58.13 geschapen mogelijkheid, een verzoek rich ten tot de minister van Binnen landse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtel;;kc Bedrijfsorga nisatie om de nodige vaste finan cieringsmiddelen tot het beno digd bedrag beschikbaar te stel len. DE< 'éOMHn ZUIDEN >f:-f

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5