HJaa IccL. CRESCENDO Vers van de pers 't Camerahuis 5 drachtige zeugen Pak mee 250 gram EXPINDO'S La Paloma De Volendam wals Veel bittere tranen Tour de France Moja Deekle TILBURG DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 27 JUNI 1958 WAALWIJKS SYMFONIEORKEST. Debuut in Casino te Den Bosch. Zondagavond maakte 't Waal- wijkse Symfonie-Orkest onder leiding van Jan Plinsinga zijn debuut te 's-Hertogenbosch in de kleine zaal van het Casino met een aantrekkelijk concert. De dirigent en enige orkestle den zijn leden van het Brabants Orkest, terwijl als instructeur der cel li aan dit Orkest verbon den is E. Pr. Janssen, de inspe- ciënt van het Brabants Orkest. Dit amateurorkest gaf met me dewerking van verscahillende solisten, een concert, dat ons de gelegenheid bood dit orkest van diverse zijden te leren kennen. 't Programma begon met 'n so nate van Loeillet, uitstekend ge speeld door Lilian Lagaay, hobo en Mien van Erven, piano. Ver volgens speelde de pianiste een Fantasie Impromptu van Chopin welke eveneens zeer fraai tot zijn recht kwam. Hierna werd nog uitgevoerd het Hoornconcert van Mozart, met Gerrit Odonk, eerste hoor nist van het Brabants Orkest, als solist. Hij maakte door zijn fraai getimbreerde klank en zijn groot technische kunnen dit concert tot een groot succes. Het Waal- wijks Symfonie-Orkest begeleid de onder de rustige en beheerste leiding van Jan Plinsinga, exact en volgzaam. Na de pauze vertolkte de pia nist Theo Tiebout een prelude en fuga uit Bach's Wohltempenerte Klavier en werd een sonate van Mozart uitgevoerd door Rieda de Graag van de Sluys, viool en Maya Odink Vermeer, piano. Ook deze prestaties getuigden van de ernst en toewijding, waar mede in dit gezelschap wordt ge- musiceerd. Het belangrijkste programmapunt vormde het ein de van het concert, een uitvoe ring van de Eerste symfonie van Beethoven. Jan Plinsinga bewees hiermede er in geslaagd te zijn met amateurs een alleszins ac ceptabel niveau bezittende uit voering van een symfonie van Beethoven te kunnen geven. Zijn directie steeds duidelijk en sug gestief, getuigde van een grote muzikaliteit. De keuze van het programma was artistiek verant woord en paste zich technisch aan bij de mogelijkheden der uit voerenden. Met hartelijk applaus dankte het publiek voor het ge- bodene. (Huisgezin). KAJOTTERSDRUMBAND GEHULDIGD. Onze KAJ-drumband, die zon dag j.l. op een concours te Ite- gem (B.) beslag wist te leggen op een eerste prijs, is maandag avond in zaal Thalia gehuldigd. Omdat de drumband zondag avond pas laat in Waalwijk ar riveerde, had er van een huldi ging op dezelfde avond niets meer kunnen komen. Voor de huldiging op maandagavond be stond uiteraard slechis weinig publieke belangstelling, omdat men hieraan niet tijdig bekend heid had kunnen geven, maar toch waren er nog een aantal bloemstukken, die de zaal een feestelijk aanzien gaven. Geluk wensen werden aangeboden door enkele bestuursleden van de drumband „Kracht en Vlugheid'' uit Besoijen, door een tweetal bestuursleden van de jeugddrum band „Ons Genoegen'-', door een tweetal vertegenwoordigers van de KAB en door het bestuur van de harmonie St. Crispijn. Schrif telijke gelukwensen waren bin nengekomen van de vereniging Waalwijks Belang, waarvan het bestuur verhinderd was persoon lijk ter receptie te verschijnen, en ook de harmonie St. Jan had van zijn medeleven met dit nieu we fraaie succes van de KAJ- drumband blijk gegeven. Na mens de jeugddrumband „Ons Genoegen" werd door de heer Maas uitdrukking gegeven aan de verwachting, dat de wrijving welke er tussen de KAJ-drum band en de jeugddrumband be staan heeft, nu voor goed tot het verleden zou mogen behoren. „Niets liever dan dat", zei de woordvoerder van de KAJ-drum band, do heer Th. Burmanje, die verder uiting gaf aan zijn respect en, bewondering voor het fraaie resultaat dat „Ons Genoegen" op het concours te Tilburg had be haald. De heer Burmanje schet ste verder het verloop van het concours te Itegem, dat toch wel enigszins anders was dan wij in Nederland gewend zijn. Ook wees hij er op dat op het beoordelings rapport van de KAJ-drumband de bemerking was geplaatst, dat het ritme te strak was. In Nede-r- land is een strak ritme een eer ste vereiste, maar in België koestert men daaromtrent ken nelijk een andere opvatting, al dus de heer Burmanje,. Het succes, dat de dhumband in het verleden telken-male heeft behaald, is op de eerste plaats te danken aan de beidte instructeurs de heren G. Burmanje, bestuurs lid van de drumband, en Willy Dohmen uit Tilburg, die weer of geen weer naar Waalwijk komt tuffen om de blazers te instrue ren. Deze voortreffelijke instruc tie heeft de drumband nooit min der dan een eerste prijs opgele verd, aldus spr., die de heer Doh men hartelijk dank bracht voor het vele dat hij voor de drum band heeft gedaan en hem daar voor namens de drumband een envelonne met inhoud overhan digde. Mevr. Dohmen werd ver rast met een fraai boeket bloe men. Ook een der leden van de drumband, die al geruime tijd in het sanatorium ligt en per brief zijn kameraden een hart onder de riem had gestoken voor het concours van zondag j.l. zal niet worden vergeten. Namens de harmonie St. Cris pijn werd 't woord gevoerd door de voorzitter, de heer F. Smol ders, die de betekenis van dit succes van de KAJ-drumband nog eens duidelijk onderstreepte en daarbij ook de uitstekende samenwerking memoreerde wel ke er altijd tussen; drumband en harmonie heeft bestaan. Onder leiding van de heer Duij velaar speelde de harmonie tenslotte 'n 4-tal feestmarsen, voor welke muzikale hulde de heer Burman je bestuur en spelers hartelijk dank bracht. Hierna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. OUD-PAPIER ACTIE VOOR - HARMONIE ST. JAN. Zaterdagmiddag zal te Baard wijk worden begonnen met een oud-papier actie door de harmo nie St. Jan. De Baardwijkers zul len! er dus goed aan doen om al het oude papier aan de ophalers ter beschikking te stellen, want zij steunen daarmee op belang rijke wijze hun eigen harmonie, die binnen niet al te lange tijd geüniformeerd hoopt te voor schijn te komen! En daarvoor is uiteraard nogal wat geld nodig. Dus zaterdag oud papier bij de deur voor Si. Jan Na rijp beraad heeft het bestuur van de kunstkring besloten om het in het komende seizoen nog weer eens te proberen. Dit besluit zal door velen in en buiten Waalwijk met grote instem ming en vreugde worden ontvangen, want het ging hier om veel meer dan het al dan niet voortbestaan van zo maar een vereniging. De opheffing van de kunstkring zou een einde heb ben gemaakt aan een wel zeer bete kenend cultureel aspect van het ge meentelijk leven, een aspect dat met de eigen verenigingen ten enenmale niet te realiseren valt. Met de ophef fing van de kunstkring zou een qua- litatief belangrijk deel van de bevol king zijn beroofd van een ontspan- ningsvorm en een culturele vorming, die in feite in geèn enkele samenle ving van enige betekenis mag ontbre ken. Ik ben ervan overtuigd, dat het verdwijnen van de kunstkring een van de meest trieste dingen zou zijn geweest welke Waalwijk en wijde omgeving had kunnen overkomen. Voor degenen, die de. kunstkring avonden tot nu toe zijn voorbijgegaan met de gedachte „dat is veel te hoog voor mij" of „daar hoor ik niet bij mag dat misschien wat overdreven klinken, ik ben er evenzeer van over tuigd, dat zij dezelfde mening zouden zijn toegedaan, indien zij ertoe zou den overgaan gedurende één seizoen de kunstkringavonden te bezoeken. De programma's zoals de kunstkring die tot nu toe heeft gebracht, zijn voor niemand te hoog, om van een maatschappelijk stempel op deze avonden maar niet te spreken, want dat is ronduit larie, niemand behoeft zich daar niet thuis te voelen. En daarbij is het nog altijd zo, dat iets wat men een eerste maal misschien niet voor de volle honderd percent kan waarderen, een tweede keer al weer beter bevalt. Het is eigenlijk heel wonderlijk ge steld met die belangstelling voor de kunstkring. Waalwijk telt vier toneel verenigingen, maar bij de toneeluit voeringen van de kunstkring - be roepstoneel, dus het neusje van de zalm kan men de leden van deze verenigingen op de vingers van een hand tellenEn bij deze mensen be staat toch heus wel belangstelling voor toneel, Bij de muziek- en zang uitvoeringen van hetzelfde laken een pak bijna geen liedertafel-, harmo nie- en orke.st-mensen. Mensen, die week in week uit een avond in de bioscoop docnrbrengen - 'n importe wat voor film er draait (ze weten dikwijls niet eens waar ze naar toe gaan) - zie je niet bij de kunst kringfilms, die toch ook gewone speelfilms (de beste) zijn. Er zijn heel wat mensen, die dol zijn op reisbeschrijvingen e.d. en daarover alle boeken lezen die ze maar te pakken kunnen krijgen, maar bij bij zonder interessante en boeiende le zingen over een Andes-expeditie, over de oude Inca-beschaving of over de jonge staat Pakistan, bevat de zaal niet meer dan een handjevol belang stellenden. Individueel is er dus heus wel vol doende belangstelling voor alles wat de kunstkring te bieden heeft. De entreeprijzen kunnen ook bepaald geen bezwaar zijn, want deze wor den zo laag mogelijk gehouden. Het is dus min of meer een raadsel dat er op 16.000 inwoners - daarbij niet gerekend de buitengemeenten, die ook van de Waalwijkse kunstkring profiteren - geen kleine 400 men sen te vinden zijn, die prijs stellen op een ontspanning, waarvan ze tenmin ste iets meenemen, waarvan ze rijker worden en die hun het daaraan ge spendeerde bedrag dubbel en dwars zal vergoeden. Enfin, er komen dus het volgend seizoen weer kunstkringavonden, zij het dan ook niet in die frequentie als in de afgelopen jaren. Verder heeft het bestuur moeten besluiten tot een contributieverhoging met 1. - hetgeen toch wel een minimale ver hoging genoemd mag worden. Expe rimenten zullen behoedzaam verme den worden, dus geen ballet of pan tomimegezelschappen meer, omdat de financiële positie van de kunstkring uiteraard geen enkel risico kan ver dragen. Er zullen in het komende seizoen 4 toneelavonden worden ge geven. Verder zullen optreden Het Brabants Orkest en het Ned. Kamer koor o.l.v. Felix de Nobel. De film liefhebbers van de film zullen van enkele bijzondere films kunnen ge nieten, en daarnaast zullen nog en kele lezingen worden gehouden. Een programma dus, dat in zijn gevari eerdheid aan iedereen wat te bieden heeft en waarvoor we verdorie toch dankbaar mogen zijn! De kunstkring is op sterven na dood geweest. Laten we er ten fa veure van ons zelf voor zorgen, dat ze helemaal gezond wordt en blijft, want een tiveede crisis zou ze wel eens niet kunnen overleven. HANNIBAL GOUDVOORRAAD IN NEDER LAND STIJGT TOT RECORDHOOGTE. De Nederlandse Bank heeft de vorige week ruim 110 miljoen gulden toegevoegd aan haar goudvoorraad. Deze is daarmee gekomen op 3441,9 miljoen gul den. Dat is de grootste goudvoor raad ook gemeten in gewicht -die ooit in de kelders vani de nationale bank lag opgeslagen. De goudvoorraad vertegenwoor digt de officiële goudprijs van 4254 gulden in aanmerking ge nomen een gewicht van onge veer 810.000 kilogram. Ten tijde van het uitbreken van de tweède wereldoorlog in mei 1940 be schikte de centrale bank over 'n voorraad goud van 577.000 kilo. De goudvoorraad van nu is in waarde ongeveer 630 miljoen gulden groter dan begin 1958. DE KOLENPRIJZEN MOETEN OMLAAG. Minister Zijlstra heeft dinsdag middag in het Europese parle ment als voorzitter van de mi nisterraad der E.G.K.S. meege deeld, dat een deel van de minis terraad duidelijk op het stand punt staat, dat mfen moet begin nen met aanpassing van de prij zen aan de conjunctuur. Men pleitte voor een begin van be perkte plooibaarheid van de ko- lenprijzen naar beneden, aldus de minister. reiswekkers reeds van f 26.50 af DE WERELD ROND Zo zoetjesaan wordt het toch wel duidelijk, jongens, dat we ons ten aanzien van de physieke samenstelling van de vrouw eeuwenlang voor het verkeerde karretje hebben laten spannen. De iere broosheid van de vrouw, op vele manieren bezongen, ge prezen en met slaaf lij ke arbeid gediend, is blijkens recente we tenschappelijke onderzoekingen namelijk alleen maar een fragile, misleidende facade, waarachter een nogal forse achterwand schuil gaat. Dat hebt u natuur lijk ook zelf al allemaal (te laat) ontdekt en het hierna volgende is dan ook op de eerste plaats ge schreven ten faveure en hopelijk ter redding van de hardnekkige adoranten van „the greatest show on earth" de vrouw. Laten we maar eens even met het hart beginnen. En dan lezen we, dat het hart van de vrouw beter tegen spanningen kan dan dat van de man, hoewel de bloed druk bij de vrouw over het alge meen hoger is dan bij de man. Dit wil uiteraard niet zeggen, dat de vrouw ook hartelijker is, soms wel, soms niet. De hartslag van de vrouw, d.w.z. de tijd waar in de hartspier zich spant en ont spant, duurt ook langer. Man nenharten tikken er vlugger op los en vandaar dan ook1dat het bij een vrouw altijd even duurt voor ze ja of nee zegt. Ook is bij herhaling gebleken en wij kunnen dit persoonlijk onder schrijven dat de polsslag bij meisjes sneller is dan bij de jon gens. Vanavond maar even con troleren, dat lijkt o.i. wel het beste. Sinds de verdwijning van het corset, waar de vrouw vroeger met veel geweld ingeperst werd, is 't aantal maaglijders bij vrou wen sterk afgenomen. Daarte genover is het aantal mannelijke maaglijders met sprongen om hoog gegaan. Zij dragen dan wel geen corset, maar er zijn uiter aard ook nog andere oorzaken voor maagklachten. Wel is ge bleken, dat maaglijders 't meest onder de zenuwachtige typen voorkomen. Opvallend is echter ook, dat na de oorlog ook 't aan tal vrouwelijke maaglijders weer is toegenomen. Dat zou dan in verband staan met de gewijzigde maatschappelijke positie van de vrouw. Neiging tot dik worden, de z.g. „vetzucht", wordt het meest bij vrouwen tussen de 25 en 60 jaar geconstateerd, maar daarnaast weer een „magerzucht" bij het jonge meisje. De zo gevreesde tuberculose komt het meest bij mannen voor en ook het aantai longkanker patiënten is bij, de mannen aan merkelijk hoger dan bij de vrou wen, zoveel hoger zelfs dat de oorzaak zeker niet alleen in het roken kan liggen. Vrouwen schijnen 'verder blij moediger mensen te zijn dan mannen hoe kan het anders met zo'n manwant het aan tal zelfmoorden in Europa onder de mannen is driemaal hoger dan dat onder de vrouwen. Van de andere kant schijnen weer meer jonge meisjes de neiging te hebben het bijltje er bij neer te gooien dan jóngens, waarbij de statistieken echter uitwijzen dat de zelfmoordpogingen van jonge meisjes nogal eens mislukken, zodat ernstig getwijfeld mag worden aan een serieuze opzet. Het zal wel een deel zijn varf, de show. Vrouwen zijn nog steeds geen heren in het verkeer. Ze maken tweemaal zoveel ongelukken als de mannen. Op het kritieke ogenblik schijnen namelijk de meeste vrouwen volkomen het hoofd te verliezen, waarna Lei den uiteraard meer dan in last is. En bij de vrouwen kan dan weer onderscheid gemaakt wor den tussen de gehuwde en de on gehuwde. De eerste categorie brengt het er heel wat beter van af dan de tweede. Gehuwde vrou wen schijnen namelijk veel ver standiger te zijn (overbodig te vragen waar ze dat van hebben). Na een ongeluk zijn vrouwen echter weer eerder uit de lappen mand dan de mannen, hetgeen dan ten overvloede bewijst, dat ernstige twijfel aan de juistheid van de physieke qualificatie „zwakke geslacht" meer dan ge rechtvaardigd is. Denk om de luren, jongens, waarin ze ons zo graag willen leggen. Dan liever een eerlijke physie ke knock-out. AFBETALINGSBESCHIKKING. Minimum-stortingen voor vele goederen verlaagd. In de Staatscourant van dins dag is gepubliceerd een wijziging van de afbetalingsbeschikking 1956, waarbij met ingang van vandaag de in genoemde beschik king vastgestelde percentages der verplichte minimum-kassastor tingen voor een groot aantal goe deren als volgt worden verlaagd Voor personenauto's van 35 pet. tot 25 pet., voor motorrijwiej len en scooters van 35 pet. tot 25 pet., voor bromfietsen van 30 pet. tot 15 pet. en voor radio's en te levisie-ontvangtoestellen, i gram mofoons, platenspelers, accorde ons, koelkasten, haarden, ka chels, elektrische- en gasfornui zen, warmwaterapparaten, was machines, centrifuges en rijwie len van 20 pet. tot 15 pet. De overige artikelen blijven ongewijzigd, „Nachten van Parijs", door Jan Brusse met foto's van Daniel Fresnay; uitgave Bruna Utrecht. In de Zwarte Beertjes-reeks stuurde uitgeverij Bruna dit boekje over het parijse nachtle ven de wereld in, waarin Jan Brusse een ruime blik werpt achter de schermen van deze gi gantische vermaaksindustrie en daarbij opzienbarende en soms nogal verbijsterende dingen aan de lezer meedeelt. Brusse heeft een vlotte en onderhoudende pen en samen met de uitstekende fo to's van Daniel Fresnay vormen de hoofdstukjes over de diverse etablissementen een uitvoerige inside-information over het pa rijse nachtleven. Hoewel het boekje nu niet bepaald in 'n be hoefte voorziet, kan het zijn nut hebben dat volwassenen via de ze inside-information 'n inzicht krijgen in dit harteloze en mee lijwekkend bedrijf. „De Rode Bron" door Jeanne Montupet; uitgave Hollandia n.v. Baarn; geb. 8.90. De tekortkoming van deze ove rigens goed en met veel kennis van zaken geschreven algerijnse familieroman is o.i., dat niet al le personen voldoende gestalte krijgen. Ze blijven vaag en op de achtergrond, waardoor som mige passages iets schetsmatigs krijgen. De oude Simon Vermo rel b.v. blijft een wazige figuur, hoewel zijn rol in dit boeiende boek toch als belangrijk geken schetst mag worden. Daartegen over staat dat de figuren van Francisca en Olivier en vele an deren uitstekend zijn getroffen. Het verhaal geefi de geschie denis van een naar Algerije emi grerende franse familie, die zich vestigt in de eindeloze, vaak bar re, maar ook vruchtbare vlakte, Mitidja geheten, in het noorden van het land. Met andere franse families gaan zij deze door de on barmhartige afrikaanse zon be schenen rode vlakte in cultuur brengen, waarbij zij aanvanke lijk ook nog hebben te strijden tegen de vijandige inlandse stam men. Het Poek kreeg van M. Cou- tinho en L. Coutinho-Frensdorf een uitstekende vertaling en van Hollandia een keurig verzorgde uitgave. Huwelijk zonder angst" door S. Levin en John Gilmore; uit gave Hollandia n.v., Baarn. De uiteenzettingen in dit boek je over het geslachtsleven van de mens zijn zakelijk en duide lijk en, ingeleid door twee art sen, ongetwijfeld ook medisch verantwoord. Dat wij het deson danks moeten afwijzen, vindt z'n oorzaak in het feit, dat het niet gebaseerd is op enig geloofsge geven. De hoofdstukken over de geboortebeperking en abortus zijn beslist niet te rijmen met de katholieke geloofsleer, zodat wij moeten concluderen, dat dit boekje voor mensen (gelovig zo wel als niet-gelovig) die zich houden aan de Tien Geboden, geen geschikte lectuur is. Tege lijk veroordelen wij daarmee de titel „Huwelijk zonder angst", want het principiële huwelijk is niet persé een huwelijk met angst. Voor huwelijksvoorlich ting verwijzen wij daarom dan ook naar de bestaande katholie ke lectuur op dit gebied. „Windkracht 10", door Elles- ton Trevor; uitgave Hollandia n.v,, Baarn; geb. 8.90. Een nieuwe meeslepende en prachtig geschreven roman van de auteur, die met de romans „Tussen vuur en water", „De slag om Engeland" en „De inva sie" een geheel eigen en voor treffelijke bijdrage leverde tot de werkelijk goede lectuur over de tweede wereldoorlog. Trevor ziet de mensen en de dingen scherp en in enkele korte zinnen weet hij op sublieme en vaak ontroe rende wijze de situaties te type ren. Elk boek van Trevor heeft die bijzondere sfeer van de war me én zuivere belangstelling voor het individu en daarom zijn zijn figuren jjrachtige leven de ménsen in al hun emoties. Dit verhaal van een in een vliegende storm rakende vracht boot is groots en lijkt wel in het geraas van wind en regen ge schreven. De vertalin? van H. de Wit-Boonacker is voortreffelijk. Steeds nieuwe kol lekt ies DAMES-, HEREN- en KINDERKLEDING ook LEDERKLEDING Kostuums, Demi's, Regenjas sen, Kolberts, Pantalons, Le der jassen, Pullovers, Over hemden, Dassen, Shawls, etc. Voor dames: Mantels, Regenmanels, Jer sey-pakjes, Mantelkostuums, Pantalons, Truitjes, Blouses, Japonnen, suédë Jasjes. Enorme kollektie Kinder kleding, enz. Betaling in 5 maanden. Geen rente Geen kosten Desgewenst vertegen- woordigersbezoek aan huis. Grootste speciaalzaak van Brabant. Het adres van reputatie. LOIJ KENS' KLEDING Korvelseweg 61 TILBURG Op zaterdag 5 juli a.s. hopen onze geliefde ouders E. H. HOEVENAARS en C. HOEVENAARS- v. RIJSWIJK de dag te herdenken waarop zij voor 25 jaren in het Huwe lijk zijn getreden. Op die dag zal om half 10 in de parochie kerk van St. Clemens een H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen. Dat zij nog lang in gezondheid samen mogen zijn is de wens van hun dankbare kinderen Christ en verloofde Thea en verloofde Jean en verloofde Tineke Fried je Waalwijk, juni 1958 Gelegenheid tot feliciteren: van 23 uur, Baardwijksestraat 50. Jonge vrouw buitenshuis werkzaam, zoekt zonnige GEMEUBILEERDE ZIT-SLAAPKAMER met geheel, gedeeltelijk of zonder pension. Brieven onder nr. 625 aan het bureau van dit blad. Snij- en of magazijnmeester wenst van betrekking te veranderen. van f 0.80 voor 0-70 C. VAN MIERLO-v. BLADEL Putstraat 68, Waalwijk Tel. 2855 J. ZWART Besoijensestr. 29b - Waalwijk VAN MIERLO'S BROOD EN BANKET, EEN KLASSE APART. ENGELSE TOP-HITS CONTI NA i.*. Si II L.ll IN DE HANDSCHOEN. EN LEDERWARENINDUSTRIE Op de hoogte met patroon maken en mlnutenstelsel. Geheimhou ding verzekerd en gewenst. Loon nader overeen te komen. Brieven onder no. 623 aan het bureau van dit blad. TE KOOP werptijd binnen enkele weken. Zeer best fokmateriaal. Te bezichtigen op het bedrijf „De Dullaerd" J. v. d. LAAN Opziener van Landerijen Kerkstraat 39 Sprang een heerlijk banketbakkerskoekje steeds de nieuwste gram mofoonplaten o.a. (Wim v. Est en Wout Wagtmans) enz. enz. enz. ook de laatste STATIONSSTRAAT 67 WAALWIJK Telefoon 2456 Nergens kunt U Uw spaargeld beter best.den dan bij I U koopt daar iets voor Uw leven Bosscheweg 429 Tel. 24543

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 6