I VROOM DREESMANN 14Jou IwyLi woens 22s 45' 48° LOON OP ZAND'S VERLEDEN OPROEP prijzen Het Comité „OUDEN VAN DAGEN" te Waalwijk ROEPT BIJ DEZE OP U kunt niet alles weten. Feuilleton 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 7 JULI 1958 2 80x190 cm. 275° Kapokkussens 7.50 DEN BOSCH TILBURG - HELMOND tomatenpuree, Het ,,Buccina"-trompetkwartet van de muziekacademie te Antwerpen on derleiding van de heer Jos Vennix zal de taptoe een internationaal tintje geven en nog meer aantrekkelijk ma ken. Nadat alle korpsen met beroeps- élan en allure hun technisch kunnen hebben gedemonstreerd zullen zij zich aan-een-rijgen voor de taptoe-finale, om tezamen met tromgeroffel en ko ralen van jachthoorns en trompetten „Exbando 58" waardig te besluiten. In het ere-comité, gecreëerd ter aanbeveling van de taptoe, hebben tal van kerkelijke en wereldlijke auto riteiten uit de stad en streek zitting. Extra busdiensten naar Oosterhout zullen het voor de niet Oosterhoutse burgers gemakkelijk maken deze spectaculaire show bij te wonen. De taptoe „Exbando 58" zal we derom bewijzen, mede gezien het grote succes van voorgaande jaren (in 1957 bezochten ruim 6000 toeschou wers deze show), dat Oosterhout op muzikaal gebied tot grootse presta ties in staat is. STEMPELFIETSTOCHTEN MIDDEN-BRABANT 1958. De jaarlijkse stempelfietstochten door Midden-Brabant kunnen dit jaar vanaf 5 juli tot 7 september gereden worden. Er moeten in dit tijdvak op de stempelkaart 24 stempels in even- zovele gemeenten worden gehaald. Bovendien dient in iedere gemeen te een vraag te worden beantwoord die betrekking heeft op een heemkun dig aspect. Stempels en goede ant woorden vertegenwoordigen een aan tal punten dat hoger is naarmate de afstand van Centraal Midden-Bra bant groter wordt. Iedere deelnemer die 600 punten heeft verzameld ont vangt als blijvend aandenken een fraai souvenir in de vorm van een bedrukt wandkleedje van Henk Pot ters. Onder degenen die het maxi male aantal punten (700) bijeenbren gen worden waardevolle boekenbon- nen verloot. De stempelkaarten zijn verkrijg baar bij de plaatselijke V.V.V.'s in Midden-Brabant a f 0.75. Gegadigden die op DINSDAG 29 JULI a.s. het uitstapje naar Baarle Nassau willen meemaken. A. TIELEN, Grotestraat 205 Acetaatzijde moet men voor zichtig strijken. Is het ijzer te heet, dan smelt de zijde en komt er een gat in. Een amandelmolen kan men smeren met wat glycerine, dit geeft geen onaangename smaak. Gebruikt U het cellofaan van 'n bonbondoos voor het afslui ten van een jampotje of iets van die aard, dompel het cel lofaan dan eerst in heet wa ter, voordat men het op de opening legt. Eieren welke in waterglas gele gen hebben kan men koken door in het stompe eind een gaatje te prikken Aangeslagen zilveren lepels en vorken worden weer schoon Het üenbaanschandaal van Epsom 't Doet er niet toe. 't Voor naamste waar is het kind?" „Weg!" Ashworth kreunde. „Weg ik was er wel bang voor! En ik had Mrs. Vallery mijn woord ge geven, haar de kleine terug te brengen." „De kleine is waar ze behoort. Al mocht jij de moeder niet ge lukkig maken de eer ervan krijg je toch. Daar zorgt Myra Farlane voor." „Myra Farlane?" Ashworth viel van ie ene verbazing in de andere. „Hoe ter wereld;" „Hou je gemak," beval de Cactus ten tweele male. Hij nam de lanp van tafel, zette haar op de grond en begon Ashworth's knie te verbinden. „Je bent er genadig afgekomen. Ik sprong hem net op de nek toen ik schoot." „Hem? Dave Irving?" „Buddy Fritzjohn." „Onmogelijk! Ik heb met Ir ving het pakhuis doorzocht. Er was niemand buiten ons." „Zal je gezegd wezen!" De Cactus grinnikte. „Wij waren er toch óók?" Een poosje nam het werk van Barmhartige Samari taan hom in beslag, ,,'t Gaat wat primitief; in het ziekenhuis zullen ze het straks wel beter doen. Als de auto terug is. Ik zal je helpen bij het opstaan. Geneer je niet, pak me maar stevig beet. Ik ben niet van koe- kebakkersdeeg. Ziezo." Hij loodste Ashworth naar een stoel, reikte hem een flacon. „Neem een fikse slok, het zal je opkikkeren. Prima whisky." De Cactus zette de lamp weer op tafel. Hij ging zó zitten, dat hij beide toegangen tot het pakhuis in het oog, kon houden; de revolver hield hij voor on middellijk gebruik gereed. On derwijl nam. Ashworth hem op. Cactus was geen slecht gekozen naam de stoppelbaard van de zopderlinge weldoener schreeuw de om een scheermes, zoals zijn gezicht en handen om water en zeep. De laatste hadden Ash worth's bijzondere belangstel ling; ze waren ontegenzeggelijk die van een heer, althans van iemand, die geen handenarbeid in de gewone zin van het woord verrichtte. Hij had gesproken op oen toon, die het midden hield tussen familiariteit en gemoede lijke onverschilligheid, maar 'n goed opmerker ontging het niet dat zowel het een als het ander onnatuurlijk, aangeleerd was. Wanneer men 't Ashworth cate gorisch gevraagd had, zou hij geantwoord hebben, dat de Cac tus iemand van goede afkomst moest zijn, door eigen schuld of door omstandigheden aan lager wal geraakt; een man, die de hoop om weef te stijgen opgege ven had en nu met cynische ge latenheid zijn maatschappelijke degradatie aanvaardde. Naar de ogen te oordelen, was de Cac tus nog in de kracht van zijn leven, een dertiger. En gespierd; Ashworth had 't gemerkt, toen de man hem van de grond tilde en naar een stoel bracht. Zijn kleren waren oud, versleten, feitelijk weinig meer dan lom pen. Het linkerbeen was iets korter dan 't rechter; hij droeg door ze te leggen in het water waarin eieren gekookt zijn. Daarna opwrijven met een zachte doek. Muf geworden havermout krijgt men weer goed door ze in een ijzeren pan gedurende 10 mi nuten uit te stomen. Gebruikt U een zinken bad, laat er dan eerst koud water in lo nen en daarna warm. U voor komt daardoor dat het zink „brokkelig" wordt. (Nadruk verboden). Terecht is Waalwijk trots op het prachtige en afwisselende natuur schoon in zijn directe omgeving. En omdat daarachter een aantrekkelijke bron van inkomsten schuil gaat, ligt het voor de hand dat er veel gedaan wordt om de gemeente meer in het centrum van de toeristische belang stelling te plaatsen. Een zeer belang rijke bijdrage hiervoor is ongetwij feld de jongste uitbreiding van de toeristische inventaris het riante recreatie-oord Het Hoefsven met zijn fraaie natuurbad. Een zeer goede, geasfalteerde weg zorgt er voor, dat de verpozing en rust zoekende mens in opperbeste stemming in dit recreatieoord arri veert, waar hij met de gunst der weergoden - ik geloof overigens dat het voor het merendeel godinnen zijn, gezien het wispelturige karakter van ons vaderlands klimaat - een pa radijselijke dag kan beleven. Waarna hij ter beddekoets stijgt met een lof lied op Waalwijk op de lippen. Er is echter nog veel meer schoons rond Waalivijk en zo kan het dan ook gebeuren, dat menig vakantieganger, die zich in bos en hei wil recreëren, argeloos de Burgemeester Smeele- laan als uitvalsweg kiest. Fluitend en bevrijd van de depressie des gewone dagelijksen levens peddelt of tuft hij zuidwaarts, met al dan niet in zijn wielzog een waakzame ma en enig dartel kroost. Tot aan de 2e Zeine is er niets van alles wat er over Waal wijk in de foldertjes stond gelogen (met uw welnemen!) maar juist als hij hart en longen wagenwijd gaat open zetten om de ongerepte natuur binnen te laten, breekt er een on voorstelbare ellende onder hem los. Want wat is namelijk het kenmerken de van de Burgemeester Smeelelaan vanaf 2 e Zeine tot aan de Gal gen- wiel, beste mensen? Dit „laan"-gedeelte onderscheidt zich van de gangbare laan doordat het één groot gat is met hier en daar wat brokjes weg ertussen, die iemand blijkbaar verloren moet hebben. Het is misschien wel een unicum in den lande en van dat standpunt uit dus zeker niet van toeristische waarde ontbloot. Maar dat men hierop dan ook de aandacht vestige, zodat de reiziger niet verder trekt in de ver onderstelling zich in een gebied te bevinden dat is geteisterd door een of andere boerenoorlog. Maar goed, keren wij terug tot on ze fluitende vakantieganger. Voorbij de 2e Zeine stokt het lied hem plot seling in borst en keel en tot aan de Galgenwiel gaat hij zich bezighouden met het dichtgooien van de gaten met zeer prozaïsche exclamaties-, waarvan ons nette gemeentebestuur zich eenvoudig geen voorstelling kan vormen. Wat er na de Galgenwiel komt is iveer voor een andere bur gemeester bestemd. Zeker is echter, dat aan het einde van de Burg. Smeelelaan zowel het voertuig als het humeur van onze toerist een deuk hebben opgelopen, waarmee ik maar zeggen wil, dat het gewraakte stuk „laan" ontaard slecht is en dat het toch wel om te blozen is dat Waal wijk zijn gasten en logees op deze wijze uitgeleide doet naar het bra- bantse natuurschoon. Ik weet - en iedereen met mij - dat een afdoende verbetering van dit weggedeelte handenvol geld zou kos ten en we weten ook, dat dit geld er niet is en er voorlopig ook wel niet zal zijn. Maar het moet, me dunkt, toch mogelijk zijn om met de beschik bare middelen de talloze gaten en kui len in deze weg te egaliseren, zodat niemand meer met een tikkeltje er gernis onze goede stad naar huis behoeft terug te keren. Dat is nou wat je noemt een waalwijks belang! HANNIBAL. een stomp eronder, die bij het lopen telkens met een dreun neerkwam. „Ik denk niet, dat hij terug komt," zei de Cactus na een pau- 1 ze. „Evenmin, dat hij gelegen- heid had, een of meer trawan- i ten te waarschuwen. Maar ik neem het zekere voor het onze- f kere. Dave Irving kwam er be kaaider af, 'n schot in de borst, 't Scheelde een haartje, of een long was geraakt. We hebben hem in een portiek op World's Encl-Passage gelegd en de poli tie gebeld waar ze hem vinden kon. Hij moet maar zien, welk verhaal hij ze op de mouw speldt. Ik belette Buddy Fritz john behoorlijk te schieten." De Cactus gichelde. „Twee poedels achter elkaar, en dat voor zo'n geweldig schutter!" Toen ging hij weer ernstiger voort: „Zelf glipte hij door zijn vingers. Het zal zo hebben moeten zijn. Zie je, ik hen op mijn manier een fatalist. Zijn tijd was er nog niet. Toch duurt het niet lang meer, of die is er." „Hoe wist je, dat je hier we zen moest, en waar zaten jullie in vredesnaam?" „Op het dak. Ik belde van morgen vroeg assistente. Aan jou had ik niets, Ashworth. Je was werkzaam voor jMrs. Val lery en natuurlijk werd je doen en laten zorgvuldig nagegaan. We zouden slapende honden wakker gemaakt hebben. Ik nam dus je assistente in de arm. Ge lukkig vertrouwde ze me. We kwamen aan de weet, waar Mrs. Vallery's dochtertje zich bevond en 't geld overhandigd: zou wor den. Tegen het vallen van de avond kwamen we naar Tinker Lane en klommen op het dak. De grote moeilijkheid was, hoe in het pakhuis te komen. Dave Irving loste ze op. Hij arriveer de kort na ons en ging tegen 'n uur of acht weer weg. Had hij de achteruitgang genomen, dan waren we er niet mee opgescho ten en zouden we genoodzaakt zijn geweest, ons met geweld toegang te verschaffen. Hij was echter zo beleefd, vóór uit te gaan; die deur kan alleen van de binnenkant met twee grendels afgesloten worden. Toen de kust veilig was, liet ik me van het dak zakken, ging 't pakhuis in, maakte de deur aan de ach terzijde los en nam de sleutel mee. Drie kwartier later was Ir ving terug en begon onze twee de wacht". (Wordt vervolgd) ALLEEN GELDIG WOENSDAG 9 JULI GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN.! Modieuze gavroches, van zijden twill, flinke royale maat. Keuze uit vele moderne kleuren, in noppen en leuke fantasie A 60 dessins. NU I Solide 2 kleurige autoped, met rem en zitje, dat tevens ook standaard is. Met rub ber voetplank en dikke lucht- ^95 banden .feO Schuimplastic zitkussen, 2 cm. dik, in halfrond en vierkant model. Keuze uit ver schillende kleuren. c Nu slechts ff <ff Unieke aanbieding. Prima glazen gebakstel voor 12 personen. Moe aantrekkelijke vorm. voor 12 personen. Mooi helder glas in 75 Nu slechts Ma Schitterende partij lin nen meisjes- en da mesflats, in kleuren wit, bleu, rood en blauw. Onmisbaar bij Uw zomertoiletjes. Maten van 28 4 95 tot en met 42 I Zeer bijzondere partij Twents graslinnen, voor lakens, slopen en verpleegsterschorten. De allerbeste kwaliteit ver beneden de nor male verkoopprijs, 180 cm. 2.95 ^65 150 cm. X Een klinkende aanbie ding. Mooie partij glansgaren kleuter truitjes, met lange en korte mouwen, in ef fen wit en met bleu gestreept. Beslist 1e j keus. 4 75 Maat 1-2 Welke jongen droomt niet van een volauto matisch 4-kleuren vul potlood? Zwaar ver chroomd met nooit weigerend mechaniek, compleet met 12 re serve stiften. NU zeer voordelig >50 Voor logeer- en kin derbedden een vlok- matras, met solide damast overtrek. De damasttijk in kleuren groen, goud of terra, 120x 190 cm. 43.50 Nederland - regenland.- Een goede paraplu is dan ook onmisbaar. Deze week bieden wij U een moderne lange paraplu (Pencil model), met effen of aflopende 1 tinten of gestreept. (Kleine weef- Q90 foutjes). NU O Controleert U Uw ge wicht geregeld! Dit gaat reuze gemakkelijk met deze Amerikaanse personenweegschaal, een prachtig precisie- apparaat ^^50 Exceptionele aanbieding!. Bedrukte katoenen zomerstoffen. Pracht kwaliteit, zeer mooie dessins, 90 cm. breed.' (Normale prijs 2.95) I «|75 NU per meter I Heerlijk brosse zandwafels, in cellophaan verpakt, per pak Geconcentreerde Italiaanse 18-20 droge stof, 3 blikjes 5, EEN MILITANT FIGUUR (Pastoor v. d. Hummel). Wie was A. J. F. H. v. d. Hummel? Hij werd geboren te Loonopzand, op 3 October 1823, als zoon van Pieter v. d. Hummel en Hermina ten Caten. In het doopboek van de parochie wordt zijn moeder genoemd Wilhelmina Joanna ten Caten. Pieter v. d. Hummel (de vader) had als officier in het leger van Napoleon gediend en maakte de veldtocht naar Rusland mede. Een verwonding dwong hem de militaire dienst te verlaten. Van 1 april 1821 -24 augustus 1825 was hij schout van Loonopzand geweest, met ingang van welke datum hij door Z. M. de Koning benoemd werd tot burgemees ter dezer gemeente. Pastoor Ludivicus Charles Reabel, die van 1811 -1836 pastoor van Loonopzand was, tekende in het doopboek der parochie het volgende aan „1 october 1823, gedoopt Arnoldus, Jo- „sephus, Franciscus, Hyronimus v. d. Hum- „mel, Sucepimus (doopheffers) de Heer „van Loon op Zand, Fr. X. Verheijen en „Sophia de Roy van Zuidewijn. „Deze Arnoldus, de zoon van de burge meester dezer plaats, die van het Calvi nisme tot de Rooms Katholieke Gods dienst is bekeerd, is op 30 september van „dit jaar, op dezelfde dag dat onze paro chiekerk, die ongeveer 196 jaren in de „macht van de gereformeerden was, op nieuw is ingewijd en aan God door een „plechtige H. Mis is toegewijd, door mij „als celebrand pastoor L. C. Reabel, met „assistentie van de Zeereerw. Heer A. „Huygens, pastoor in de Kaatsheuvel, de „Zeereerw. Heer v. Dijck, kapelaan van „deze plaats als diaken en de ZeerEerw. „Heer Sopers, vroeger kapelaan ais subdia- „ken en de volgende dag, de le october, na „de plechtige H. Mis voor de Pauskeuze, „nml. voor de opvolger van Pius de Vile, „is hij gedoopt onder een grote toeloop van „volk, voor de ingang van het choor (pries terkoor) Arnoldus van den Hummel was dus de eerste die na de Hervorming in onze kerk katholiek werd gedoopt. Dit kerkgebouw was immers van 1648 - 4 juni 1821 in han den der Hervormden. Na de nodige her stellingen werd het op 23 september 1823 weer voor de Kath. Eredienst in gebruik genomen. Nadat de jonge Arnold hier ter plaatse enkele jaren had ter school gegaan, ging hij studeren aan de z.g. Franse school te Waalwijk, om zich vervolgens aan de se minaria van het Bossche Bisdom te gaan voorbereiden op het H. Priesterschap. In 1849 werd hij priester gewijd. j Na assistent te zijn geweest te Maren, was hij achtereenvolgens kapelaan te Schijn- dei, Kerkdriel, Berchem en Schayk. Uit zijn kapelaanstijd te Kerkdriel is bekend dat hij, bij gelegenheid van een watersnood aldaar, om een bediening te kunnen doen, zich over ijs van één nacht waagde. i Rond 1866 was hij kapelaan te Schayk. 't Was juist in die tijd dat vele jonge man nen in Nederland zich opmaakten om de rechten van de Kerk en van Paus Pius de IXe te gaan verdedigen. Zozeer wist de jonge kapelaan met zijn warm soldaten bloed zijn Schaykse jongelui te begeeste ren en aan te vuren, dat niet minder dan 8 jonge kerels zich aanmelden om voor de Paus te gaan vechten. Vijf van deze jonge mannen kwamen uit Rome terug met het Mentanakruis op de borst, zeer tot genoe gen van kapelaan van den Hummel. Schayk leverde in verhouding dan ook het grootste getal zouaven van geheel Nederland. In december 1870 werd hij benoemd tot pastoor te Gemonde. Bij zijn installatie in deze parochie deed hij de volgende belofte: „Ik bezit niets om U te geven dan alleen mijn liefde, doch dgye zal ik U schenken uit de volheid mijns harten; en dat ik U werkelijk liefheb, zal ik U tonen, door U steeds de waarheid te zeggen." Hij deed dit dan ook op een wijze die niet misverstaan kon worden. Hij was uiter mate goed en hartelijk, maar dan op forse manier. De z.g. Broekstraters, ter plaatse de Poeris, Wagemansen,. de Waterbeek's de Merx en vooral de Hoezewouw's, Hozewol heten ze eigenlijk, hebben dit aan den lijve ondervonden. Het zal meerdere lezers misschien bekend zijn, dat Gemonde rond het midden der 19e eeuw en nog veel later een treurige ver maardheid verwierf vooral door de Hose- woi's. 't Was vooral laatstgenoemde fami lie die de schrik was van zowel inwoner als vreemdeling (politie incluis). Niet echter van pastoor van den Hummel. Wanneer er zondags in een herberg gevochten werd, werd pastoor gewaarschuwd. Dan trok hij er op af, gewapend met zijn stok met ivoren knop. Hij dreef de vechtende uit een, veegde de herberg schoon en herstel de de vrede. Eens gebeurde het dat een te Boxtel ge stationeerd marechaussée deze gang van zaken toch niet de juiste vond. Hij meende onze pastoor in den Bosch te moeten aan klagen wegens mishandeling, die onze Don Camille gepleegd had. De burgerlijke Overheid in den Bosch bekeek deze zaak echter van de practische kant en men vroeg de politieman of hij kans zag om daar in Gemonde de zaak in 't reine te brengen. Toen de ijverige poli tieman het antwoord schuldig bleef, zei men hem: „Laat de pastoor dan maar be gaan, want hij kan het wel"! Hij wist in Gemonde de mistoestanden te bedwingen, en zelfs de meest ruwe ke rels gingen hem uit de weg. Toen in 1880 de eerste Transvaalse vrij heidsoorlog uitbrak, beklaagde hij er zich over dat hij al zo oud was; „als ik tien jaar jonger was, ging ik er heen", zei hij. Bij dit alles was pastoor v. d. Hummel iemand die door zijn parochianen werd ge waardeerd, ook door de minder tamme schaapjes! Was hij immers niet iemand die recht op zijn doel afging. Bij dit alles was hij een vader voor de armen en de zieken. Dat ook de Hoge Burgerlijke Overheid zijn beschavingsarbeid op zeer hoge prijs stelde bewijst wei het feit dat H. M. Ko ningin Wilhelmina hem bij zijn 60-jarig priesterfeest in 1909 verhief tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Tot 1912 bleef Arnoldus J. F. H. v. d. Hummel pastoor van Gemonde. Hij was een van die figuren waarop Bra bant groot mag gaan. Loon op Zand. P. A. v. B. Alle personen van 65 jaar en ouder (zowel mannen als vrouwen) komen in aanmerking. Men kan zich opgeven van MAANDAG 7 JULI tot en met ZATERDAG 12 JULI 12 uur, (na deze datum kan niemand meer worden aangenomen) en wel bij: Het Comité Ouden van Dagen van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door: Percy King 31) „Eenmaal schoft, altijd schoft", antwoordde Ashworth verachtelijk. Hij ging naar de hoek waar hij z'n revolver geworpen had en bukte zich om haar op te rapen. Die be weging werd hem noodlottig. Een hevige slag trof hem achter op het hoofd. Met een zucht zakte hij door de knieën. Vóór hij het bewustzijn verloor, meende hij een gil te ho ren. Een gil, die hijzelf niet geslaakt had. Daarna werd alles donker. Toen Ashworth weer bijkwam, bevond hij zich in een Egyptische duisternis. Daverende hoofdpijn deed hem de ogen sluiten, maar onmid dellijk verzette zijn geestkracht zich daartegen. Hij moest actief blijven. Het gebeurde drong langzaam tot zijn herinnering door de verra derlijke aanval van Dave Irving. Van de schurk sprongen zijn ge dachten over op het doel, waarmee hij naar Tinker Lane gekomen was en een hevige schok doorvoer hem Mrs. Vallery's kind! Hij wilde zich oprichten, maar viel direct met een pijnlijke kreet terug. „Hou je gemak", zei een hem on bekende stem. ,,'k Zal licht maken". Een ogenblik later brandde de lamp. Iemand naderde, boog zich over hem heen, keek hem in 't ge zicht. En opnieuw kreeg Ashworth een schok. Hij moest zich even be zinnen. Toen was hij er. „De Cactus!" riep hij uit. De ander grijnsde. „Ik kan niet zeggen dat je assistente een zondag se naam voor me uitgezocht heeft, maar tot nader order accepteer ik hem. Je werd lelijk in de luren ge legd, hè? Een geluk voor je, dat ik in de buurt was. Anders had je van ja avontuur geen woord overver teld".

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2