WAALWIJK Waalwijkse en Langst Courant Mgr. Bekkers opende Waalwijkse Levensschool UW MENING VRIJDAG 11 JULI 1958. l'itgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN uit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 55. 22 cen t per week per kwartaal 2.86 8.10 franco p.p. Advertentieprij s 10 cent per mm. Abonnement: speciaal tarief Contract-advertenties: bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" „Het hoogste motief isf dat wij samen iets tot stand brengen tot groot geluk van de jonge mens" Voorbeeldige samenwerking tussen kerkelijke en wereldlijke overheid „Zowel voor de gemeenschap als voor het bedrijfsleven is de levensschool van bijzonder grote betekenis, maar het hoogste motief bij de stichting van een levensschool is toch wel, dat wij samen iets tot stand brengen tot groot geluk van de jonge mens, waarbij het christelijk en menselijk denken steeds voor op moet staan." Dit zei o.m. Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Bekkers, bisschop- coad jutor van Den Bosch, toen hij dinsdag jl. de waalwijkse levens school opende, waarbij hij in het kort, maar op boeiende en in dringende wijze de betekenis van de levensschool voor de jon ge mens, dc gemeenschap en het bedrijfsleven schetste. De opening van de waalwijkse levensschool, die als 42e school is aangesloten bij de landelijke stichting van katholieke levensscholen, ging niet met groot feestelijk vertoon gepaard. Zij had plaats in de sfeer, die zo juist bij de levensschool past, een sfeer van eenvoud en intieme saamhorigheid, waaraan de aanwezigheid van Mgr. Bekkers een bijzonder cachet verleende. Te ca. half elf werd deze ope ningsbijeenkomst geopend dooi de voorzitter van het bestuur van de levensschool, de heer J. de Kort, die allereerst mgr. Bek kers hartelijk welkom heette. „Uw aanwezigheid hier bewijst wel, monseigneur, dat 't levens schoolwerk Uw volle belang stelling heeft en voor Uw komst is het bestuur U dan ook zeer erkenteliik.' Welkom heette de voorzitter ook de Hoogeerw. Deken dr. B. v. d. Hurk, burge meester Teijssen, de verdere le den van het gemeentebestuur^ een aantal werkgevers, verte genwoordigers der KAB, KAJ en Jeugdbeweging, en verder de tal van genodigden, waaronder wij o.m. opmerkten pastoor Lam van de St. Antoniusparo- chie, nastoor Verbiesen van de parochie van O.L. Vrouw te Be- week en de werkgevers dragen f 1.- per leerling bij. Dat bete kent nog altijd, dat enkele dui zenden guldens per jaar uit wat men noemt „financiële acties" moet worden gehaald. Met grote dankbaarheid maakte de heer de Kort daarom melding van de door de KAB en de Kath. Werk geversver. toegezegde subsidie van f 100.- per jaar. Ook de KAJ heeft een jaarlijkse subsidie naar vermogen toegezegd. Ten slotte deed de heer de Kort een beroep op de steun van die werkgevers, uit wier bedrijf geen jongens de levenssschool volgen. GROTE ZEGEN. Mgr. Bekkers, die hierna het woord voerde, begon zijn toespraak met te zeggen, dat het terrein van on derwijs en vorming van onze jonge De voorzitter van het bestuur van de levensschool, de heer J. de Kort, tijdens zijn toespraak. Achter de tafel van r. n. 1. Z. H. Exc. Mgr. Bekkers, bisschop-coadjutor van ons bisdom, de Hoogeerw. Heer Deken Dr. B. J. v. d. Hurk, burgemeester J. Teijssen, en de heren J. W. v. Heesbeen en J. A. de Waal, be stuursleden resp. namens de R.K. Werkgeversver. en de KJB. soijen, de kapelaans Knaapen en Verschuuren rvan de jparo- chie van St. Jan, de heren Kob ben en v. Vliet, resp. directeur van gemeentewerken en van ge meentebedrijven, en de heer M. Franken, initiatiefnemer en be stuurslid van de kaatsheuvelse levensschool. In zijn toespraak maakte de heer de Kort vervolgens melding van de grote steun en mede- werkirm welke het bestuur bij dq stichting van de school heeft ondervonden van de Hoogeerw. Deken en het kerkbestuur van de St. Jan, van burgemeester Teijssen en het gehele gemeen tebestuur, van KAB, KAJ en de Kath. Jeugdbeweging, en van de heren Kobben en Koevoets van de dienst gemeentewerken en van de heer v. Vliet van de dienst gemeentebedrijven. Voor deze steun en medewerking be tuigde de voorzitter zijn harte lijke dank. Dank bracht hij ui teraard ook aan de werkgevers, die door hun bereidwilligheid het draaien van deze school had den mogelijk gemaakt, alsmede aan het bestuur van de kaats heuvelse levensschool voor de adviezen bij de samenstelling van het leerprogram. In het kort schetste de voor zitter daarna, de totstandkoming van de waalwijkse levensschool, waarbij hij er op wees, dat de werkwijze in de schoenindus trie en de omvang van de subsi dies hadden geleid tot de stich ting van een halve dagschool in plaats van een dagschool. Voor de gymnastieklessen mag de school gebruik maken van het gymnastieklokaal van de meis jesschool in de St. Antoniuspa- rochie. Ten aanzien van de financie ring merkte de voorzitter op dat de school 80% subsidie van rijk, provincie en gemeente ontvangt, de overige 20% moeten van het particulier initiatief komen. De jongens zelf betalen 0.50 per mensen altijd wel woelig zal blijven. Het is nog nooit zo woelig geweest als in deze tijd, waarin zich vele vor men van onderwijs en vorming baan breken, aldus de bisschop-coadjutor, die de groei van de gedachte tot be kwaming van jonge mensen in ver schillende richtingen bijzonder ge lukkig noemde. Het bijzonder lager onderwijs is hiervan een prachtig on derwijs en het zal een nog groter ze gen zijn, indien de ouders nog meer tot het inzicht geraken, dat deze vor ming voor bepaalde kinderen een goed fundament is voor een weg door het maatschappelijk leven, aldus mgr. Bekkers. Een grote zegen noemde mgr. Bekkers het ook, wanneer er na de lagere school voor de jongen gele genheid bestaat om verder te stude ren, om op die wijze te komen tot een evenwichtige vorming en ont wikkeling. Het percentage jongens, dat hiervan profiteert is gelukkig groeiende door de stichting van scholen die openstaan voor jongens uit alle milieus. De jongen, die direct na de lagere school in het bedrijfsleven wordt ge plaatst, ondergaat een grote schok, aldus mgr. Bekkers. Hij mist de rust en het evenwicht, dat elke jongen heeft die verder kan studeren. De overgang van school naar bedrijf is te groot, de weerstand van de jongen is te klein en de voorbereiding is niet voldoende aangepast geweest aan de nieuwe levenssituatie. Voor jongens met een te geringe intelligentie of te weinig geestelijke bagage kan deze plotselinge overgang vele nadelige en zelfs desastrueuze gevolgen hebben. Daarom is de levensschool, die de jonge mens klaar maakt voor het le ven, hem begeleidt en een gids voor hem is, van zo bijzonder grote waar de. Aldus mgr. Bekkers, die verder wees op de taak welke Waalwijk hier als sterk industrialiserende gemeen te en als centrumgemeente t.a.v. het onderwijs heeft. Mgr. Bekkers prees vervolgens de samenwerking tussen kerkelijke en wereldlijke overheid bij de totstand koming van de Waalwijkse levens school en hij hoopte, dat er ook in de kringen van de katholieke jeugd beweging een groeiend besef zou mogen blijven bestaan t.a.v. de zorg voor deze jonge mensen. Hij ver heugde zich er verder over, dat er, na wat aanvankelijke tegenstand, ook bij de werkgevers meer begrip voor de levensschool is gegroeid. Zij zul len uiteindelijk hiervan de vruchten plukken, want ook voor het bedrijf is de persoonlijkheidsvorming van de jonge mens van grote waarde. Zowel voor de gemeenschap als voor het bedrijf is de levensschool dus van grote waarde, aldus mgr. Bekkers, maar het hoogste motief bij de stichting van een levensschool moet toch zijn, dat wij samen iets tot stand brengen tot groot geluk voor jonge mensen, waarbij het christelijk en menselijk denken altijd voorop moet staan. Met de beste wensen voor het be drijfsleven, de gemeenschap, maar vooral voor de jonge mensen, wier geluk toch de hoogste inzet is, en voor de leiding en bestuur van de school, die hij een liefde en een zorg toewenste, die zich zou uiten tegen over elke jongen van de school, ver klaarde mgr. Bekkers de Waalwijkse levensschool voor geopend. In een kort woord dankte de voor zitter de bisschop-coadjutor voor dit bezielende betoog. RECHT OP VOLLE STEUN. Burgemeester Teijssen begon zijn toespraak met eraan te herinneren, dat dit het eerste officiële bezoek van mgr. Bekkers aan Waalwijk was, en hij greep deze gelegenheid aan om de bisschop-coadjutor veel zegenrijk werk toe te wensen in het bisdom 's-Hertogenbosch, dat het grootste is der Nederlandse bisdommen. Sprekend over de betekenis van de levensschool wees de burgemeester vervolgens op de harmonie welke er moet bestaan tussen de geestelijke en maatschappelijke waarden in de per soonlijkheid van de mens. Daarom heeft er ten aanzien van de stichting van de waalwijkse levensschool dan ook een nauwe samenwerking bestaan tussen kerkelijke en wereldlijke over heid. Burgemeester Teijssen onder schreef geheel de gedachten, zoals mgr. Bekkers die in zijn toespraak had ontwikkeld en in dit verband onderstreepte hij de taak van het ge meentebestuur, dat zich geheel en al dient in te stellen op de plaats van de mens in de gemeenschap. Daarom heeft het gemeentebestuur ook gaar ne alle medewerking verleend bij de totstandkoming van deze levens school, waaraan een zeer grote be hoefte bestond. Het is in Brabant ge lukkig zo, aldus burgemeester Teijs sen, dat zowel kerkelijke als wereld lijke overheid en de gemeenschap met zorg zijn vervuld ten aanzien van de geestelijke gesteldheid van de Bra bantse mens. Daarom hebben wij in Brabant behouden de goede, traditi onele brabantse mens, die trouw is aan kerk en overheid, trouw ook aan net werk, waaraan hij zich verbonden weet. In het kort schetste burgemeester Teijssen vervolgens het geheel eigen karakter van de levensschool met zijn exclusieve leerprogram, dat voor de i jonge mensen en voor de bedrijven van zo grote waarde is, zodat gesteld mag worden dat deze levensschool recht heeft op alle denkbare steun. Ten slotte wenste burgemeester Teijssen het bestuur, de jongens, de ouders en de werkgevers geluk met de totstandkoming van deze school en hij hoopte dat Gods rijke zegen op dit werk zou mogen rusten. DRIEWERF HOERA. De leider van de school, de heer P. Broek, gaf na een korte pauze uiting aan de vreugde van de jongens en hemzelf over de totstandkoming van deze school en aan hun blijd schap over het feit, dat deze door mgr. Bekkers was geopend. Hij liet er de verzekering op volgen, dat de jongens niet alleen zuinig op hun school zullen zijn, maar dat zij te vens al druk bezig zijn het gebouw een zo fraai mogelijk aanzien te ge ven. In het kort gaf de heer Broek vervolgens een interessant overzicht van het leerprogram. Hij betreurde het, dat nog niet alle werkgevers de betekenis van de levensschool inzien en hij hoopte, dat in de toekomst meer bedrijven tot het verlenen van medewerking zouden overgaan. Samen met de jongens besloot de heer Broek zijn toespraak met een driewerf hoera, eenmaal voor mgr. Bekkers, eenmaal voor het bestuur en eenmaal voor hen zelf. Verschillende sprekers boden ver volgens hun gelukwensen aan. Na mens de K.A.B. sprak de voorzitter, de heer van Mosselveld, die alle in stanties dank bracht voor hun mede werking. Een bijzonder woord van dank richtte hij tot de voorzitter, de heer de Kort, en tot de secretaris penningmeester, de heer J. Swarts. Dank ook bracht hij aan de heer Handgraaf van de Bossche Bond der KAB, die de initiatiefnemer van de school was. Spr. verzocht de heer de Laat, die namens de Bossche bond aanwezig was, zijn dank aan de heer Handgraaf over te brengen. Ten slotte sprak de heer van Mosselveld een dankwoord tot de heer Broek. Als geschenk van de KAB bood hij de voorzitter 'n fraai kruisbeeld aan. Namens de Kaatsheuvelse levens school werd een gelukwens uitge sproken door de heer M. Franken, namens de landelijke stichting van katholieke levensscholen door de heer v. Hout en namens de diocesa ne stichting door de heer Habraken. Pastoor Lam, die mede sprak na mens pastoor Verbiesen, liet zijn ge lukwens vergezeld gaan van de me dedeling, dat aan de kerkbesturen van beide parochies zal worden voorge steld om aan de levensschool, zolang dit noodzakelijk is, een jaarlijkse sub sidie toe te kennen van f 100. - Rector van Heiningen memoreer de in zijn gelukwens de prettige sa menwerking tussen kerkelijke en we reldlijke overheid bij de totstandko ming van deze school. Hij hoopte, dat deze samenwerking zich ook in de toekomst zou voortzetten. De heer de Kort dankte alle spre kers voor hun vriendelijke en waar derende woorden, in het bijzonder pastoor Lam en pastoor Verbiesen voor hun royale toezegging, die weer een belangrijke verlichting van de zorgen zal betekenen. GESLAAGD. Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen slaagde voor het kan didaats-examen psychologie de heer G. C. W. J. Dirks,alhier. De heer L. van Lier te Loon op Zand slaagde voor 't eindex amen HBS A aan de RKHBS te Dongen. De heer Ph. Taminiau te Til burg slaagde voor 't zelfde eind examen aan het St. Odulphus- lyceum te Tilburg. Voor Staatsexamen muziek o.m. geslaagd: voor piano-a: Mej. M. Weterings, te Raams- donksveer. JOS KIPPING SLAAGDE MET LOF EN KREEG PRIJS VAN DE GEMEENTE SITTARD. Onze stadgenoot Jos Kipping, student aan de Jan v. Eyck-aca- demie te Maastricht, heeft deze week het einddiploma grafiek van deze academie ontvangen met de aantekening „met lof". Op advies van de jury werd eveneens de speciale prijs van de gemeente Sittard aan de heer Kipping toegekend. Zowel het eervolle einddiplo ma als de door de gemeente Sit tard toegekende prijs zijn wel 'n bewijs van de begaafdheid van deze jonge waalwijkse kunste naar. Samen met Annemieke Rutten vervaardigde Jos Kipping de fraaie wandschilderingen in „Maria's Kleuterhof" te Besoij- en. DVSV: HET WITTE SCHAAP VAN DE FAMILIE. De toneelvereniging DVSV heeft voor het komende seizoen het blijspel „Het witte schaap van de familie" in studie geno men. Eind november zal het op de planken verschijnen. WERKLOOSHEID IN GEWEST WAALWIJK NEEMT LANGZAAM AF. Bemoedigende cijfers over de maand juni. Het werkloosheidscijfer, dat in het gewest van het Arbeids bureau te Waalwijk sinds de nogal snelle teruggang in de werkgelegenheid gelukkig nog verontrustend is geweest, is in de maand juni nog verder terug gelopen en bedraagt thans 14 o/oo, hetgeen beduidend la ger is dan het provinciaal (26 o/oo) en het landelijk (22 o/oo) gemiddelde. De totale arbeidsreserve in 't gewest Waalwijk bedroeg over juni 1958 418; in mei van dit jaar was dit aantal 423 en in juni 1957 83! Verdeeld over de rayons Waal wijk, Dongen en Almkerk was het werkloosheidscijfer over de afgelopen maand resp. 148, 93 en 177. In het rayon Almkerk is de situatie dus het minst gun stig, waarbij we dan nog moeten aantekenen, dat in dit rayon 'n groot aantal arbeidskrachten werkzaam zijn bij gemeente- en havenwerken te Rotterdam, een werkgelegenheid, die weinig sta biel is. Bezien we de arbeidsreserve in het gewest Waalwijk over de maand juni in een aantal be- drijfsklassen, dan krijgen we 't volgende beeld (dé tussen haak jes geplaatste cijfers hebben be trekking op de maand mei van dit jaar) Schoen- en Leder 81 (87). bouw nijverheid 89 (104); metaal 25 (41); landbouw 37 (9). Voor 't rayon Waalwijk gelden hier resp. de volgende cijfers: 41 (49) 17 (31), 7 (18) en i De te ruggang van het werkloosheids cijfer in de metaalnijverheid vindt zijn oorzaak niet in het feit, dat de werkgelegenheid toegenomen zou zijn, maar door dat een aantal werkkrachten in deze bedrijfsklasse in een ander beroep (tijdelijk) werk hebben gevonden. Er komen en zijn in deze bedrijfsklasse nog altijd aanmerkelijk meer werkkrach ten beschikbaar dan de weinig intensieve metaalindustrie kan plaatsen. De verbetering van de werk gelegenheid komt echter best uiting in de verkorte werktijden. In het rayon Waalwijk bedroeg het aantal verkort gewerkte uren over de maand mei van dit jaar 74.561, in juni daalde dit tot 45.298. In het rayon Dongen was de vooruitgang minder op vallend. Het aantal verkort ge werkte uren daalde daar van 61.838 in mei tot 57.400 in juni. Verwacht mag worden, dat de werkgelegenheid in het gewest Waalwijk zich in gunstige zin zal blijven ontwikkelen, mede door de uitvoering van een aan tal belangrijke projecten in d.a.c.w.-verband. Alleen in het rayon Almkerk blijft de werk gelegenheid bijzonder karig met als gevolg dat daar gemiddeld 2000 arbeidskrachten buiten het gewest werkzaam zijn. WAALWIJKSE M.A. SCHOOL WINT WISSELBEKER. De Waalwijkse Mater Amabi- lisschool heeft zondag j.l. beslag gelegd op de wisselbeker, welke was uitgeloofd voor de winnaar van de fietsstertocht die ter ge legenheid van 't 2e lustrum van het M.A.-werk in het bisdom Den Bosch werd gehouden en waaraan door 32 M.A.-scholen werd deelgenomen. De scholen uit Bergeijk, Bu- del en Waalwijk kwamen elk met 2 strafpunten bij het eind- punt Huize Bergen te Vught aan. Een fikse hersengymnasA tiek moest toen de winnares aanwijzen. Toen kwam ook de geestelijke lenigheid der Waalwijkse meis jes aan het licht, want zij won nen met zeer ruimJ verschil, het geen voor de heren werkgevers aanleiding mag zijn hun aan dacht nog eens exrta op onze voortreffelijke M.A.-school te richten. Deze lustrumviering is een bijzonder geslaagde dag gewor den en de meisjes hebben er een heerlijk feest aan gehad. COMBINATIE VAN WAALWIJKSE VOETBALVERENIGINGEN. Er wordt hardnekkig beweerd dat alle mogelijke pogingen wor den aangewend om RKC en Baardwijk te combineren. Eén streven dat alle lof verdient en dat alleen maar te laat kan ko men. Eindelijk zal Waalwijk, dat zo'n goed tehuis is voor zo veel duizenden van alle gezind ten en dat op velerlei gebied zo'n belangrijke rol speelt, ook in. de meest populaire tak van sport een wat minder bescheiden rol gaan spelen. Er zouden geen prijzende woorden genoeg te vinden zijn ware het niet dat de verbroedering ten koste zal moeten gaan van het prestige van een kleine minderheid. Een kleine groep niet-katholieke sportbeoefenaars en thans ac tieve leden van Juliana zal ter zijde worden geschoven, omdat de animatoren van .deze combi natie de eis stellen dat de gees telijke overtuiging van de meer derheid in de naam en de samen stelling van de nieuwe vereni ging tot uitdrukking dient te komen. De sport, waarin allen één plegen te zijn en die zo vaak, de verbroedering der volkeren heet te bevorderen, kent in groter verband deze beperking nauwe lijks. Als ons nationale voetbal team in het veld komt stelt nie mand de vraag welke kerkelijke richting de keeper of de spil zijn toegedaan. Bij Olympische Spelen nationale-, Èuropese- ot wereldkampioenschappen van onverschillig welke sport kent men de sport slechts één over tuiging toe, die men sportivi teit jdeegt te noemen, een woord waarin velq begrippen zijn ver vat. Niettemin worden alle groe pen door deskundige mensen ge leid, groepsleiders, jeugdleiders, etc., mensen met kennis van za ken en verantwoordelijkheids gevoel. De kerkelijke overtuiging van iedereen dient in elk milieu gerespecteerd te worden en er zal plaats zijn voor elkeen die zijn sport eerlijk wil beoefenen tot heil van lichaam en geest. Zou het hier niet zó kunnen? Eén slub voor iedereen? Met, waaroni niet naast het be stuur een katholiek en een pro testants geestelijk adviseur, en met desnoods een kleine afde ling in de zaterdagmiddag-com petitie voor die sportbeoefenaars die om kerkelijke- of anderq re denen liever niet op zondag spe len. Waarom niet één grote ster ke vereniging waarin de jeugd in en door de sport elkanders overtuigingen beter zal leren waarderen. COMBINEREN Groter en sterker worden en dan tevens groter in die zin, dat alle Waal wij kers er even welkom zijn en zich thuis voelen en niet een minderheid ten eeuwigen dage te gast is bij een meerder heid. Om onnodige kritiek te ver mijden wil ik er graag op wijzen dat ik als gediplomeerd sport- trainer en jeugdleider en tevens als actief sportbeoefenaar di verse verenigingsvormen heb leren kennen. Ik was lid van 'n christelijke vereniging in Assen, van 'n neutrale in Breda en van een katholieke in Waalwijk en heb er onder de sportbeoefe naars overal dezelfde sportieve geest leren kennen. Alhoewel in alle verenigingen bij voorko mende gelegenheiden elkanders principes stellig werden geëer biedigd, voelden mijn twee Limburgse vrienden zich in As sen minder „thuis", evenzo was dat met mij het geval in mijn ei feu woonplaats omdat wij steeds weer werden geconfron teerd met geloofskwesties, die met onze sportbeoefening in fei te weinig te maken hadden. In Breda waar ik slechts bij toeval bemerkte niet \de enige niet- katholiek te zijn voelde iedereen zich thuis, destijds ik en nu, naar ik hoor, ook één van mijn vroegere Limburgse vrienden! Bestuur en leiders kenden hun verantwoordelijkheid en wer den waar nodig van advies ge diend door geestelijke adviseurs. Een militaire pioeg, waar ik diverse malen mee op trok werd vergezeld door een aalmoeze nier en 'n legerpredikantIeder kreeg het zijne, ook de minder heid. In de eerste plaats waren wij allemaal Nederlanders en wij beoefenden de sport die voor ons allen gelijk was. Is dat teveel gevraagd voor een stad als Waalwijk waar straks een hypermodern sport complex sportbeoefenaars van alle gezindten zal herbergen?? Kunnen wij in de sport niet één zijn?? GRAAG! O zo graag! Dan zal bovendien iedereen de nieuwe combinatie van harte kunnen toejuichen. Een sportliefhebber

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5