BINNEN- EN BUITENLAND Waaiwijkse en Langsiraaise Courani Benelux moet oppassen met Euromarkt VAN LANSCHOT BANKBOEKJES clv*=C Wat moet dat worden! VRIJDAG 18 JULI 1958. Uitgever: Waaiwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 57. Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8| 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" De Economische Unie en haar gevolgen. Binnenland H. W. TILANUS EREDOCTOR. Tijdens de 78ste diesviering van de Vrije Universiteit te Amsterdam op 20 oktober a.s. zal de heer H. W. Tilanus die vele jaren voorzitter van de C.H.U. is geweest en die vorige week als zodanig afscheid heeft ge nomen, het eredoctoraat in de rechts geleerdheid worden verleend, behou dens de vereiste goedkeuring door de kroon. MGR. DR. F. FERON, kapittel-vicaris van ROERMOND PLOTSELING OVERLEDEN. Opnieuw is het bisdom Roermond zwaar getroffen. De kapittel-vicaris, mgr. prof. dr. F. Feron, amper twee weken belast met het bestuur over genoemd diocees, is maandagmorgen plotseling op 62-jarige leeftijd over leden. Enkele professoren van het Groot-Seminarie hebben de kapittel vicaris, tevens president van het Groot Seminarie, tegen half acht op zijn kamer dood achter zijn schrijf bureau aangetroffen. Prof. Feron zou, zoals gebruikelijk, om 7 uur in de kerk van het Groot Seminarie de communiteitsmis voor de seminaris ten opdragen. Toen hij om kwart over zeven nog niet in de kerk aanwezig was, gingen enkele professoren eens naar de kamer van de president. Op hun herhaaldelijk kloppen kregen zij evenwel geen gehoor. Zij verschaf ten zich daarop toegang tot de ka mer van mgr. Feron en troffen hem daar dood aan. Vermoed wordt dat mgr. Feron door een hartaanval is getroffen. DRS. VAN DER WEIJST RIDDER IN ORDE VAN H. GREGORIUS. Een volkomen verraste drs. M. v. d. Weijst, inspecteur van het Voor bereidend Hoger- en Middelbaar on derwijs, heeft gisteren te zijnen hui- ze in Den Bosch uit handen van de j Deken van Den Bosch, pastoor Van Loon, de perkamenten bul van Z. H. de Paus ontvangen, waarbij de H. Vader hem benoemd tot Ridder in de i Orde van de H. Gregorius. De ver sierselen mocht de inspecteur ont vangen van mr. R. van der Heijden, burgemeester van Kaatsheuvel, die aanwezig was als voorzitter van de Stichting „Ons Middelbaar Onder wijs". Bij de plechtigheid waren o.m. tegenwoordig, de vicaris-generaal van het Bisdom Den Bosch, mgr. Oomens en de Bossche wethouder v. Onderwijs en Culturele Zaken, dr. H. van Velthoven. KATHOLIEK THUISFRONT EN NIEUW GUINEA. Hoewel Nat. Katholiek Thuis front nu al reeds jaren achtereen, in goede samenwerking met het Protes tant Interkerkelijk Thuisfront ervoor zorg draagt dat onze jongens, die op Nieuw-Guinea hun diensttijd door brengen, met Kerstmis een pakket ontvangen, als blijk van medeleven onzerzijds met hen, zal dit jaar zeer bijzondere aandacht besteed dienen te worden aan deze kerstpakketten- verzorging, daar, zoals bekend, het aantal dienstplichtigen op Nieuw- Guinea aanmerkelijk zal worden uit gebreid met een detachement van de Koninklijke Landmacht. De beide Thuisfronten zullen uiter aard met evenzoveel genoegen ook voor deze nieuwkomers aldaar zor gen en hen laten delen in de jaarlijks terugkerende kerstverrassing vanuit het Moederland. Geen koerarisico* Gemakkelijk beschikbaar. geven rente Geen kosten. 1727 Storten en opnemen kunt U aan onze kas, maar ook zeer eenvoudig via de giro. Vraag - telefonisch, schrif telijk of aan onze kas - de folder „Bankboekjes". '(✓ww LCvw) BANKIERS 's-Hertogenbusch, Hoge Steenweg 27-31, Telefoon 8851* Eindhoven, Keizersgracht 17, Telefoon 7442* TUhurg, Stationstraat 17, I toekomstig adreai. ZUIVELEXPORT VERMINDERD TOT 745 MILJOEN GULDEN. Door de verminderde afzetmoge lijkheden in het tweede halfjaar is de Nederlandse zuivel-uitvoer in '57 verminderd. Uit het jaarverslag van de Bond van Coöperatieve Zuivel- verkoop-verenigingen blijkt, dat de daling nogal is meegevallen. De to tale waarde van de zuivelexport be liep 745 miljoen gulden. Dat was slechts vijftien miljoen minder dan in 1956. In de werelduitvoer van gecon denseerde melk behield Nederland de eerste plaats, in die van kaas nam het de tweede plaats in direct na Nieuw-Zeeland; in die van melk poeder de derde plaats na Nieuw- Zeeland en Denemarken en in de we reld-export van boter de vierde, na beide genoemde landen plus Austra lië. DALING GEZINSKOSTEN WEER TENIET GEDAAN. Het prijsindexcijfer van de kosten van levensonderhoud is tussen 15 juni met twee punten gestegen en kwam daardoor op 123. De daling met twee punten die de vorige maand te zien gaf, is daarmee weer teniet gedaan. Het prijsindexcijfer staat nu weer op dezelfde hoogte, als waarop het de eerste vier maanden van het jaar stond. De oorzaak van deze stijging, al dus blijkt uit de cijfers van het C. B. S., ligt uitsluitend in de sector voe ding, die een toeneming met niet minder dan vier punten te zien gaf. De overschakeling van oude op nieu we aardappelen bracht hogere uitga ven met zich en ook voor zoute ha ring en fruit worden prijsstijgingen genoteerd. De groenteprijzen daalden iets. Zo is dan nu reeds op beide Thuis fronten een kerstsfeer, ondanks de hoog zomer, daar nu ook reeds voor een en ander gezorgd dient* te wor den, wil ook werkelijk met Kerstmis een geschenk aan een Nederlandse militair op Nieuw-Guinea kunnen worden uitgereikt. In september moeten de kisten verzendklaar zijn, en dus moeten nu reeds de pakketten verzorgd worden. Waren de financiële zorgen om pakketten met werkelijk goede in houd te kunnen bekostigen steeds al zwaar te noemen, dit jaar zal niet al leen de merkbare kostenstijging in 't algemeen, maar ook het grotere aan tal pakketten Nationaal Katholiek Thuisfront extra zwaar belasten. Om deze reden is dan ook een kleinere actie gestart onder de afde lingen van het Thuisfront, om iede re afdeling zulk een pakket ad. f 5 te laten bekostigen, terwijl daarnaast aan een aantal geselecteerde particu liere adressen eenzefde verzoek is ge richt. Zij, die dan daadwerkelijk dit spe ciale werk van Thuisfront willen steunen, kunnen een bijgesloten kaart invullen met hun naam en adres. De ze kaart wordt bij een pakket ge voegd, zodat de ontvanger kan weten dat het niet de ongrijpbare Thuis fronten zijn, die aan hen dachten, maar de individuele burgers, die door middel van die Thuisfronten in de gelegenheid waren hun sympathie te laten blijken ten opzichte van hen, die voor ons op de bres staan, en waar wij burgers, achter horen te staan. Indien men dit werk ook wil steu nen dan kan men zijn bijdrage stor ten op giro 520.000 ten name van Katholiek Thuisfront, Anna Paulow- nastraat 48 te Den Haag, onder ver melding „Actie Overzee". LEDERWARENBEURS. Reebruin, peper, amandel, capu- cijner, nertz en noot, dat zijn de toon aangevende kleuren op de van 22 tot en met 25 juli a.s. in de R.A.I. te houden vakbeurs voor koffers en lederwaren. Dat wil dus zeggen, dat de beige en lichtbruine tinten nog steeds zeer in trek zijn. Zelfs in tegenstelling tot zwart, naar welke kleur in damestas sen nog maar heel weinig vraag be staat. In de modellen zal de lange, smalle „enveloppe" overheersen. De exposanten met goedkope plas tic tassen melden een nog steeds toe nemende belangstelling voor hun pro- dukten. Zij zullen met al weer gro tere correcties en nog fraaiere dessins - voornamelijk afkomstig uit Duits land, Engeland, Frankrijk, Italië en de Verenigde Staten - op de beurs verschijnen. Daar veel vreemdelingen interesse hebben voor ins ons land vervaardig de tassen, welke zij veelal als souve nir mee naar huis nemen, zal men op de beurs ook tassen kunnen zien met een „Delfts-blauw" dessin, dat - heel curieus - uit Duitsland afkom stig is. De fabrikanten van de duurdere plastic tassen menen dat er sprake is van een terugkeer naar de goedkope re leren taseen tendenz die men heel duidelijk zal terugvinden in de sa menstelling der collecties van deze exposanten. Raffia is nog altijd zeer populair; de beurs zal o.m. prachtige buidels - tot dusverre nog niet uit dit ma teriaal vervaardigd - van een ge heel nieuw Italiaans raffia te zien geven. Engeland brengt nog steeds de meest luxueuze beauty-cases. Bij de koffers dienen zich opnieuw vele nieuwe modellen aan; één deelnemer anonceert een collectie van bijna 200 nieuwe en verbeterde modellen, voor een belangrijk deel bestemd voor de export, o.m. naar Canada en de Ver enigde Staten. De gehele Nederlandse lederwaren- industrie ca. 400 bedrijven, waar van ongeveer 20 grote exporteer de in 1957 voor iets meer dan 10 miljoen gulden naar ruim 20 landen, waarvan België, Zweden, de Ver. Staten en Engeland de belangrijkste afnemers waren. De belangstelling voor deze 11e Lederwarenbeurs is in alle opzich ten groot. Er zijn meer deelnemers dan in 1957, hetgeen een vergroting van de tentoonstellingsoppervlakte noodzakelijk maakte. Men verwacht een drukke belang stelling van inkopers, in de eerste plaats uit het binnenland, maar toch ook uit België, Duitsland en Enge land. Mr. D. A. Delprat, voorzitter van de Kamer van Koophandel van Am sterdam zal de beurs dinsdag 22 juli om half tien officieel openen. VIJF DODEN OP DE WEG. In Loenen op de Veluwe is zon dag de 50-jarige H. J. Steen in bot sing gekomen met een hem achterop komende auto, toen hij plotseling linksaf sloeg. De man werd over de motorkap van de auto geslingerd en zwaar gewond. In het r.k. ziekenhuis te Apeldoorn is hij maandagmorgen overleden. De 44-jarige J. Vrielink uit Goor, die verleden week donderdag in zijn woonplaats door een auto werd aan gereden en met een schedelbasis- factuur in het Koningin Julianazie- kenhuis te Hengelo moest worden opgenomen is daar zaterdag overle den. V. laat een vrouw en vier kin deren achter. Zes jongelui uit Urk, die de zon dagavond in Markenesse hadden doorgebracht zijn met hun auto in de omgeving van deze plaats uit de bocht gevlogen en in een sloot te recht gekomen. De 22-jarige T. Kra mer, die naast de bestuurder zat werd op slag gedood. Drie andere inzit tenden werden ernstig gewond naar het ziekenhuis te Emmeloord ver voerd en de twee overige passagiers liepen lichte kwetsuren op. Vrijdag is tijdens het passeren van een vrachtauto, een tractor bestuurd door de 36-jarige P. C. de Ridder uit Posbroek van de weg geraakt en in de watering gekomen. De bestuur- De nieuwe staatsgreep in Irak is een grote slag voor 't Westen, een succes voor de Arabische liga, maar vooral voor Nasser en Moskou. Waarom juichte radio Moskou zo, direct na het bekend worden van de ze blijkbaar geslaagde revolutie. Al leen natuurlijk omdat het verwacht, en terecht, met Nasser daarvan de rijkste vruchten te plukken. Wat zal het Westen doen, nu z'n trouwste partner Irak, door 't verraad van zijn officieren, voor 't Westen verloren gaat. Wat kan het doen in deze z.g. binnenlandse aangelegen heid, waar het pact van Bagdad bui ten staat, zodat de andere leden Irak niet kunnen helpen? Het was ook de trouwste bondge noot van Engeland, dat er enorme belangen heeft in z'n olie-maatschap pijen. Ja, wat de olie-productie betreft, was Irak het rijkste, n.l. miljoenen tonnen olie en 't was veel nationa listen een doorn in 't oog dat hun land slechts de helft van de winsten kon boeken en daarom in weerwil van deze olie-rijkdom toch betrekke lijk arm bleef. En hoe zal het Jorda nië vergaan, de enige bondgenoot van Irak in het Midden-Oosten; wanneer die in de opstand wordt meegesleept en daarop is veel kans, dan is de rol van 'tr Westen uitge speeld en zijn de gevolgen niet te overzien. Want nu kunnen Amerika en En geland hun vloten wel concentreren om 't omstreden gebied en troepen gereed houden, maar zullen zij in grijpen? Wat zullen Moskou en Ca iro dan doen, en in welke positie komt Israël te verkeren! De onverwachte terugkeer van jNasser naar Cairo, het gejuich van Moskou beduiden niet veel goeds en 't zal wel weer eens duidelijk wor den dat de rol die Amerika, vooral Dulles steeds tracht te spelen ook hier weer de foutieve is, en Amerika zal zich nog wel weer eens de vraag moeten stellen of zijn optreden bij de Suez-kanaal-kwestie tegen Enge land, Frankrijk en Israël wel de juis te is geweest.. Hier ziet men weer de gevolgen! der kon eerst drie kwartier later le venloos aan de wal worden gebracht. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Zondagmiddag werd op de Voor- sterweg te Loenen (Veluwe) de 50- jarige bromfietser H. J. S. uit Loe nen aangereden door een personen auto. Met levens gevaarlijke verwon dingen werd S. opgenomen in het St. Liduinaziekenhuis te Apeldoorn, waar hij enige uren later overleed. Buitenland BLOEDIGE MILITAIRE STAATS GREEP IN WESTERSGEZIND IRAK. Premier Noeri Al Said en kroonprins Abdoel Illah zouden vermoord zijn. In Irak is maandagochtend een bloedige militaire staatsgreep uitge voerd, aldus bericht UPI. Koning Feisal is afgezet en de nieuwe rege ring heeft een verklaring van vriend schap met de „Verenigde Arabische Republiek" doen uitgeven. Er is een zender van de republiek Irak" in de lucht gekomen die voortdurend de kreten uitvaardigt en communique's uitzendt. In Bagdad zijn volgens deze zender kroonprins Abdoel Uah, de oom van koning Feisal en premier Noeri Al Said vermoord. De stoffe lijke overschotten zouden in het open baar zijn verbrand. De monarchie is afgezworen. Het „Nieuwsagentschap voor het Midden-Oosten" heeft ook bericht dat premier Noer Al Said en kroon prins Abdoel Illah waren vermoord, doch corrigeerde het bericht later op de dag en verklaarde dat alleen de kroonprins zou zijn vermoord. Uit Is- tanboel wordt volgens A.F.P. en Reuter gemeld dat het vliegtuig dat koning Feisal naar Istanboel zou brengen, waar de koning een bijeen komst van het Pakt van Bagdad wil de bijwonen, nog niet in de Turkse plaats is gearriveerd. Men heeft nog geen bericht gekregen, dat het toe stel uit Bagdad is vertrokken. In nor male gevallen bestaat er geregeld con tact tussen de beide luchthavens. Aangenomen wordt dat hij het land DE ECHO W HEI ZUIDEN Met bekwame spoed heeft de regering bij de Kamer het wetsontwerp aanhangig gemaakt tot goedkeuring van de Econo mische Unie tussen België, Nederland en Luxemburg. Dit verdrag consolideert wat sedert wereldoorlog II is bereikt en bakent tegelijk de weg af, die gevolgd moet wor den om tot de uiteindelijke voltooiing van de Benelux te geraken. Het verdrag voert bovendien op bepaalde gebieden nieuwe elementen in. Dit is reeds dadelijk belangrijk wat betreft het algemeen maken van het beginsel der nationale be handeling en van het vrije dienstverkeer, o.m. op vervoersgebied. Belangrijk ook wat aangaat de verplichting tot coördinatie van de nationale wetgevingen, voorzover deze het vrije onderlinge verkeer tusen de drie staten nog belemmeren en bij voorbeeld de vennootschap en de neg bestaande beper kingen van het onderling handelsverkeer betreffen. Men rekent de conjunctuur en de daaruit voortspruitende politieke ver houdingen gunstig om dit te doen. Dit zou dan tevens waarborgen inhouden voor re geling in minder gunstige tijd. En wat zeker niet het minst belangrijk is Nu de Europese economische gemeen schap (Euromarkt) binnen korter of lan gen tijd - dit hangt een beetje nauw samen met de ontwikkeling der dingen in Frank rijk - in werking zal treden, is het een positief belang van alle drie de landen als eenheid naar buiten die gemeenschap tot haar recht te doen komen. De memorie van toelichting legt daarom cijfers over van het wederzijds handelsverkeer tussen Nederland enerzijds en de reeds lang be staande Belgisch-Luxemburgse Unie an derzijds, zoals dit zich sedert 1948 heeft ontwikkeld. Drie verschillende dingen. Nu is de Benelux één ding, en de Euro markt een ander ding. En nevens deze beide is de vrijhandelszone, die men hoopt terzijde van de Euromarkt te scheppen, een derde ding. Er zijn principiële voorstanders van de Benelux, die echter geen bewonderaars zijn van de Euromarkt. Dit is misschien wel grotendeels het gevolg van het niet te mis kennen feit, dat de Euromarkt tussen de zes landen van Klein Europa is tot stand gekomen op politieke overwegingen. Mr. K. P. van der Mandele, bekend als voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Rotterdam, heeft daarop nogeens met nadruk gewezen in zijn scherpe rede, die hij voor de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel te Wiesbaden heeft gehouden. Hij heeft daarin duidelijk doen verstaan, dat het probleem van de watervoorziening d.w.z. het gunstig gebruik van de water wegen die Duitsland en Nederland ver binden, een uitgangspunt is, dat men dooor politieke overwegingen niet mag verdoe zelen. Want als gevolg van de industrialisatie en de vervanging van natuurlijke door syn thetische grondstoffen, is de waterbehoefte sterk gegroeid. En daardoor zijn problemen, b.v. verbonden aan de waterverontreiniging, de onbillijke verdeling van lasten, voort spruitende uit het verschil van vestigings plaats, vanzelf geworden tot een belang rijk arbeidsveld voor een Duits-Nederland se samenwerking, die ook in de Euromarkt zich ten volle kan uiten. Het paard van Troje! Deze deskundige heeft gewezen op een paard van Troje, dat men door de Euro markt binnenhaalt. Velen, met de econo mische vraagstukken niet bekend, hebben er zich met verheugde verwondering over uitgesproken, dat Amerika de Euromarkt zo sterk waardeert. Geen wonder, heette het in de rede van Wiesbaden enigszins kritisch, want de koortsachtige vestigings activiteit, die Amerika in het gebied van de E.E.G. ontwikkelt, is een bewijs, dat de vooruitziende Amerikanen zich aldus voor hun surplus goederen een onbelemmerde afzet willen verzekeren. Hier komt dus juist het verschil naar voren, dat ligt in de vestigingsplaats van een bepaalde industrie. En hoe welkom Amerikaanse deelneming voor een onder neming óók voor de fiscus van het betrok ken land is, de aanhangers van de Euro markt zien de gevolgen, die uit dat paard van Troje te voorschijn kunnen komen, wat te gemakkelijk over het hoofd. Tegelijk heeft de heer Van der Mande le als kustbewoner, die niet continentaal doch door zijn scheepvaart wereldomvattend ingesteld moet zijn, van de aanvang af be zwaren tegen de gemeenschappelijke markt gehad, die met het waterprobleem op zich zelf niet te doen hebben. Indien de poli tieke noodzakelijkheid van de Euromarkt moet worden aanvaard, dan moet vooral de vrijhandelszone met kracht worden aange vat. Zelfmoord. Nederland heeft oer-oude banden met de Angelsaksische wereld; deze op te ge ven zonder er iets voor in de plaats te stel len, zou gelijk zijn aan zelfmoord. Zelfs indien moeilijkheden in Frankrijk niet tot uitstel van de inwerkingtreding van de Eu romarkt leiden, staat toch de vrijhandels- Zone er nog slecht voor. Hij ziet het zó, dat de Engelsen van de kleine vastelands- dam, die door de Euromarkt is opgewor pen, eerst nut wil trekken. Het is begrij pelijk, dat zij de gelegenheid zien om hun veelal aan de Duitsers verloren afzetge bieden terug te veroveren, waardoor Duits land zich enigszins heeft ingekapseld en buiten de Euromarkt met veel hogere prij zen moet concurreren dan tot nu toe. De Federatie van Kamers van Koop handel in het Rijngebied, waarbij 52 ka mers uit Benelux-landen, Duitsland, Frank rijk, Zwitserland en Oostenrijk zijn aan gesloten, heeft de totstandkoming van ver binding tussen Rijn, Main en Donau tot een primaire doelstelling gemaakt. De re geringen stellen al haar krachten daarvoor in het werk, de op te richten Euro-inves teringsbank geeft financiële ondersteuning. Maar er zijn ook andere kanten. Indien West-Europa niet werkloos wil toezien, dat de gehele Donau-ruimte met Hamburg economisch, zoals hij het noem de, in het roebel-blok wordt gezogen, dan zal de aansluiting van de boven-Rijn via de Main aan het Donau-bekken gereed dienen te zijn, vóórdat het Donau-Oder- kanaal Europa ook nog via de waterwegen in twee volkomen afzonderlijke gebieden scheidt. Zonder dat de deskundige spreker het met zoveel woorden zei, komt hieruit wel duidelijk naar voren, dat Benelux niet alleen een zaak is van de drie aangesloten landen, maar in het algemeen Europees economisch leven een rol speelt, mits die maar goed gespeeld wordt. De wenk zal ook in Antwerpen, Brussel en Luik ter har te dienen te worden genomen. België staat gunstiger. De Duitse minister Hallstein heeft dui delijk gemaakt, dat het er met de vorde ringen van de Benelux goed voorstaat, maar er zijn toch wel verschillende economische punten, waarop reeds thans de aandacht valt. De verdeling van de 20% toeneming in het handelsverkeer is niet overal gelijk verdeeld. En het spreekt vanzelf, dat in ons land, gelijk over de grenzen, naar de minder bevoorrechte takken van bedrijf wordt gezien. Dat geldt bij voorbeeld zeker voor de textielindustrie, al gaat het door België beter; dat geldt als altijd voor de landbouw, waarbij men een toeneming van de moeilijkheden waarneemt; maar het geldt ook voor de kolenindustrie, al is dit dan meer een zaak voor de door dezelfde zes landen georganiseerde Kolen- en Staal gemeenschap. Men heeft in België ook de noodzaak erkend om bepaalde mijnen te sluiten, maar het eigenaardige is, dat ondanks de conjunctuur nu wel de prijzen zijn terug gegaan, maar meer vooraadbehoeften ont stonden. Het aantal der in de Belgische kolenmijnen werkzame arbeidskrachten lag begin mei met 147.00 lager dan een jaar gegaan, maar meer voorraadbehoeften ont- dan in het gehele voorafgaande jaar. Men voelt anderzijds, dat België het eigenaardige verschijnsel ondergaat van een recessie, zonder dat er algemene tekenen zijn van verzwakking van de conjunctuur en in dat opzicht is België er beter aan toe dan Nederland. De produktie is er hoger, ondanks de verminderde aankoopneigingen. De hoge sociale uitgaven worden op 41% van de uitbetaalde lonen geschat. Maar Bel gië heeft een Expo, waarvan ook de fis cus, die iri de regel niet aan het langste eind trekt, hoopt partij te trekken! (Nadruk verboden VAN DER MANDERE. 4 A LB 114

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1