FILMJOURNAAL 7t WÊ OVERAL THUIS... ImfMjperbykmtl EIS J ES ftffl r P. do Gruyteron Zoon N. V. MÊÊÊËÊm 's-HERTOGENBOSCH 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 18 JULI 1958 2 Brandend Maagzuur boort bij V tot het verleden DE BEVOLKING VAN NEDERLAND. Feuilleton Het Renbaanschandaal van Epsom Voetbalsport mmmi ZEND DEZE COUPON AAN: K O ,N I N K L IJ KEMA R I N E vraagt voor haar inpakafdelingen Hoog loon. Reiskosten worden vergoed. Aanmelden dagelijks van 9-12 uur en 2-6 uur, alsmede maandag en woensdagavond van 19.00-20.00 uur bij afd. Arbeid, Visstraat, 's-Hertogenbosch. heeft kunnen verlaten. Reuter meldt daarenboven dat volgens onbevestig de berichten die in Beiroet zijn ont vangen de koning zou zijn gearres teerd. Volgens de „Zender van de repu bliek Irak" is een „staatsraad" ge vormd die de regering van Irak aan de kant heeft gezet. Brigade-gene raal Ahmad Salih Al-Azzi is tot staf chef van het leger benoemd. Het leger van Iran is in alarmtoe stand gebracht en alle verbindingen tussen Iran en Irak zijn verbroken. In Washington heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld, dat de Amerikaanse ambassadeur in Bagdad het bericht van de staats greep heeft bevestigd. Hij rappor teerde dat schoten zijn gehoord in de omgeving van het ambassadeursge bouw, maar later is het weer rustig geworden. „Weg met de agenten van de im perialisten, weg met allen die door corruptie de volkeren van Irak, Jor danië, Libanon en de Verenigde Ara bische Republiek in de afgrond der vernietiging willen storten. De nieu we Iraakse republiek zal waken voor de belangen van de nationalisten in ons land", aldus een der communi- qué's van de nieuwe zender. Koning Feisal werd een verrader genoemd, en in een eerdere bekendmaking had de omroeper gezegd: „Dit is de dag om te doden en om gedood te wor den." BLOEDIG WEEKEND OP CYPRUS. Zestien moorden - vijf branden. Ondanks de gezamenlijke oproep van gouverneur Foot en de leiders van de Griekse en de Turkse bevol- kinsgroep om een einde te maken aan de gewelddaden, zijn er zondag bij aanslagen in voorsteden van Ni cosia, de hoofdstad, drie Griekse Cyprioten en een Turks lid van de hulppolitie om het leven gekomen. Elders werden vijf mensen ver moord. Zaterdag bedroeg het aantal slachtoffers zeven. In het centrum van Nicosia zijn zondag drie Grieks-Cypriotische winkels door brand verwoest. Het was de hevigste brand die in vijf we ken in Nicosia heeft gewoed. In Limassol brandde de kapel van St. Mamas, die zich in de Turkse wijk bevindt, vrijwel tot de grond toe af. Het was de mooiste kapel van het eiland. In Paphos ging een Grieks-Cy priotische kledingzaak in vlammen op. In alle kevallen is volgens de brandweer waarschijnlijk sprake van brandstichting. Er waren in het weekeinde wei nig mensen op straat, in tegenstel ling tot anders wanneer zaterdag en zondag vele Cyprioten naar de ber gen of de kust gaan. bij de eerste Rennie die ge in de mond steekt. Inderdaad, een of twee Rennies her stellen het evenwicht en elimineren alle overtollig maagzuur vanaf het moment dat de zuurdovende substantie, simpelweg met Uw eigen speeksel, in de maag belandt, 'n Heerlijk middel die Rennies, want be halve de heilzame werking hebt U ook nog het voordeel weer alles te kunnen eten, waarnaar een grage maag vraagt. Volgens opgave van het CBS is het aantal huwelijken in ons land gedaald van 35.710 in de eerste 5 maanden van 1957 tot 34.708 in de eerste 5 maanden van 1958. Het aantal levendge borenen gaf in dezelfde periode een stijging te zien van 98.125 tot 99.389, terwijl het aantal overledenen steeg van 34.249 tot 38.244. Het aantal immigranten steeg zeer scherp, nl. van 18.991 in de eerste vijf maanden van 1957 tot 39.835 in de eerste 5 maanden van dit jaar, als ge volg van het grote aantal repa- trierenden uit Indonesië. Ander zijds daalde het aantal emigran ten van 30.625 tot 23.829. De be volking nam in totaal met 77.151 personen toe. LUXOR. „Mijn man is een moordenaar" Doris Day, die naam maakte in talrijke musicals, kan men hier zien in een thriller en ook in dit genre blijkt zij over opmerkelijke spelkwa- liteiten te bezitten. Meedogenloos is dit verhaal, met als centrale figuren een door jalouzie vergiftigde man en de door hem op gejaagde vrouw, die zijn echtgenote wordt. Hoewel de filmmakers er niet in geslaagd zijn deze waanzinnige ja louzie tot in uiterste consequentie aannemelijk te maken, is uit dit gege ven toch een filmverhaal gegroeid, dat door zijn voortdurende dreiging de toeschouwer van het begin tot het eind weet te boeien. Waar de achter volgde vrouw ook heen vlucht, steeds achtervolgd haar de man, die zich op haar wil wreken door haar de dood langzaam maar zeker te zien nade ren Hoewel er thrillers zijn van gro tere allure, mag deze film door de wijze waarop het gegeven is uitge werkt en de sfeertekening toch zeker geslaagd genoemd worden. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. „Kruispunt Bhowani". Dit gepassioneerde verhaal speelt zich af in Pakistan in het jaar 1947, van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door: Percy King 31) Benjamin wilde onder geen en kele voorwaarde, dat Priscilla de steen droeg, wegens de vloek die er op zou rusten." „Weet u wie de liefhebber was?" Vallery schudde het hoofd. „Neen. Daar zei hij niets van." „Dan zal ik op mijn beurt een tip geven, 't Was geen vriend van hem. Ik herinner me Crompton's woorden duidelijk: „Eén ding hoop 'k dat hem de grootst denkbare ramp niet bespaard blijft". Maak u verdienstelijk, Mr. Vallery. Tracht de man op te sporen, wien de edel moedige Benjamin Crompton zó'n onverzoenlijke haat toedroeg". De volgende dag bracht Ashworth weer een stapje nader in de gewens te richting. Op de hoek van Exeter Street liep Blanche Whitlock hem als het ware tegen 't lijf. Met een stralende glimlach stak zij hem bei de handen toe. „Neen maar! In geen eeuwigheid heb ik u ontmoet, Mr. Ashworth!" wordt Davay echter gedood en kan Savage Victoria in zijn armen sluiten. De sfeer en de coleur locale zijn in dit heftige verhaal uitstekend getrof fen en de hoofdrollen worden door Ava Gardner, Stewart Granger en Bill Travers goed vertolkt. Jammer is, dat het hollywoodse zoetsappige slot deze film toch niet boven het ni veau van een romantisch verhaaltje heeft kunnen verheffen. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. Pearlais brengt nlat alloart aan goad* flat», maar avanaans aan pracht collactla onderdelen an toebehoren [in betrouwbare^ kwa liteit. Laat U eens voorlichten door de Paarlasa-handaiaar*vakman A. A. FARO, Grotestraat 15, Waal wijk; J. J. MULDERS. St. Crispijn- straat 71, Waalwijk; C. KLERKS Eindstraat 21, Drunen; H. J. MUS- KENS, Markt, Kaatsheuvel; C. A. van der SCHANS, Heistraat 190, Sorang-Capelle. toen de Engelsen zich voorbereidden India de onafhankelijkheid te schen ken. De congrespartij stelt alles in het werk om het vertrek van de Engel sen te bespoedigen en gebruikt daar toe de door Ghandi gepropageerde methode van het „passieve verzet De communisten, onder leiding van een zekere Davay, trachten een revo lutie te ontketenen. y Een belangrijk spoorwegknoop punt is Bhowani, waar kolonel Sa- vage wordt belast met de handhaving van rust en orde. Hij maakt daar ken nis met Victoria Jones, een luitenant van het Vrouwelijk Hulpkorps. Zij is een anglo-indische, die zich steeds sterker aangetrokken voelt tot de In diërs en op een zeker ogenblik sluit zij zich aan bij de indische nationa listen. Zij raakt onder de invloed van een zekere Ghansyan en zij sluit zich bij zijn partij aan. Zodra zij echer bemerkt, dat Ghansyan niemand an ders is dan Davay, de communisten leider, breekt zij met hem en wendt zich tot Savage om raad. Door zijn bemiddeling wordt zij vrijgesproken van verraad. Davay weet haar te ont voeren in een goederentrein en te vens is hij van plan de spoorbaan in de Mayni-tunnel met dynamiet te on dermijnen, omdat er spoedig een an dere trein zal passeren, waarin zijn grootste tegenstander zit, n.l. Ghan di. In een verwoede achtervolging MUSIS SACRUM. „Nina". Op een cocktail-partij in het door vier militaire machten verscheurde Wenen ontmoet de amerikaanse jour nalist Frank Wilson het russische meisje Nina Iwanowa, die employé is op het persbureau Tass. Al spoedig ontstaat er tussen deze beide mensen uit twee heel verschillende werelden een grote genegenheid. Nina leeft allesbehalve vrij. Zij wordt voortdu rend bespionneert door haar chef, majoor Tubaljow, die een blinde aan hanger is van het systeem van zijn regering en iedereen haat die niet denkt als hij. Wanneer hij dan ook ontdekt, dat Nina en Frank elkaar regelmatig ontmoeten, stelt hij alles in het werk om haar het leven onmo gelijk te maken. Hij gaat zelfs zover, dat hij een mooraanslag op Frank's leven pleegt, welke echter mislukt. Frank's vriend, Eddy, wordt er echter het slachtoffer van. Het komt tot een fel handgemeen tusen Frank en de Rus, waarbij de laatste dodelijk wordt gewond. Voor Nina en Frank wordt de situatie nu uiterst gevaar lijk. Frank besluit te vluchten en voor Nina zit er niets anders op dan naar Rusland terug te keren Het loopt allemaal anders en in een spannende climax komen Nina en Frank toch nog bij elkaar. Een spannend verhaal met in de hoofdrollen Anouk Aimée en Karl Heinz Böhm. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. Ball im Savoy". Een musical van duitse makelij, die vooral de fans van Caterina Va- lente zal interesseren, want met vele anderen verleent zij muzikale mede werking aan dit lichtvoetige en klankrijke geheel. Het verhaaltje is een aaneenschakeling van verwar ringen, complicaties, misverstanden en alles wat verder de verhouding tussen twee jonggehuwden in de knoop kan leggen. Maar het einde van het bal in hotel Savoy is toch, dat iedereen dik tevreden naar huis gaat en als de toeschouwer van zich zelf hetzelfde kan zeggen, dan mo gen we spreken van een geslaagde film. Hoofdrolvertolkers in deze ge schiedenis zijn Eva-Ingeborg Scholz, Rudolf Prack, Rudolf Platte, Nadja Tiller e.a., alsmede Caterina Valen- ta, het orkest van Kurt Edelhagen en vele andere artiesten van naam. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. ERE-DIVISIE BLIJFT OP 18 VERENIGINGEN. Versterkte promotie uit 2e divisie. Het sectiebestuur van de af deling betaald voetbal heeft voor de komende twee seizoenen een nieuwe promotie-degradatie regeling ontworpen. Het ligt in de bedoeling van het sectiebe stuur om het seizoen 1960'61 te starten met een ere-divisie van 18 verenigingen, twee eer ste divisies van 18 clubs en een tweede divisie ook van 18. Om tot deze samenstelling te komen heeft men de volgende promotie - degradatie-regeling ontworpen: In het nieuwe sei zoen zullen de nummers laatste en voorlaatste van de ere-divi- sie automatisch degraderen naar de eerste divisies. De nummers één van de eerste divisie A en B promoveren (automatisch, de laagst geplaatste i verenigingen in deze klassen degraderen au tomatisch naar de 2e divisie. De nummers een, en twee van de 2e divisie A en B promoveren automatisch. De nummers laatst en voorlaatst van de 2e divisie A en B komen in aanmerking voor teruggang naar het ama teurisme. Zij moeten echter 'het seizoen 1959'60 eerst afwach ten alvorens hierin een beslis sing valt. Want deze vier clubs moeten met de nummers laatst en voor laatst van de 2e divisie A en B van het seizoen 1959'60 een hele of halve competitie spelen om het aantal clubs in de 2e di visie op een totaal van 18 te brengen. Het aantal ontbreken de plaatsen is afhankelijk^ van fusies, die in de komende jaren nog tot stand komen of van cIuds die overgaan van het be taalde voetbal (de amateurkam pioenen van Nederland). De clubs die zich niet weten te plaatsen in deze beslissings wedstrijden moeten terug naar het amateurvoetbal. De promotie- en degradatie regeling van het seizoen 1958 '59 in de ere-divisie en eerste divisies is ook van toepassing in het seizoen 1959—'60. Aan het eind van het seizoen 195&—'60 promoveren de num mers één, twee en drie van de 2e divisie A en B automatisch naar de le divisie. Voor het komende seizoen zal de indeling vermoedelijk zijn: een ere-divisie met 18 ver enigingen, eerste divisie A en B ieder met 15 verenigingen, één tweede divisie met 15 verenigin gen en één met 14. In Willemstad Curacao „Op zijn werk" kan de marineman naar hartelust van zijn kennis en ervaring een nuttig gebruik maken. Maar niet alleen daar voelt hij zich thuis. Ook als dat werk erop zit en de tijd van ontspanning is aangebroken, voelt hij zich thuis, waar ter wereld hij zich ook bevindt. Bij de Koninklijke Marine is voor flinke jongemannen van 16 jaar en ouder wear plaats in vele dienstvakken als matroos, telegrafist, elektromonteur, radio-radarmonteur, machinist, chauffeur, marinier, vliegtuigmaker, (-elektromonteur, -radio-radarmonteur, -fotograaf), vliegdienst- weerkundige, vliegverkeersleider enz. Het Hoofd Marinewerving Bezuidenhoutseweg 123 Den Haag NAAM LEEFTIJD STRAAT PLAATS verzoekt toezending inlichtingenboekje 3210-7 Zend voor nadere inlichtingen bovenstaande coupon in, of beter nog, kom eens praten op een van de volgende adressen: Breda, Fellenoordstraat 160, dag. v. 8.3012.30 uur en 13.3017.00 uur, zaterdag van 8.3012.30 uur. Buitendien maand, van 19.3020.30 uur in het gebouw „Lange Stallen", Kei- z erstra at 's-Hertogenbosch, (Cantine-Citadelkazerne) Zd. Willemsvaart, maand, van 12.0014.00 uur, woensd. van 19.3020.30 uur. Tilburg, Bureau voor Statistiek en Voorlichting, Markt 9, maand. v. 12.00 15.00 uur, woensd. v. 17.00—20.00 uur en te 's-Gravenhage, Hoofd Marine werving, Bezuidenhoutseweg 123, „Als dat waar is, heeft de eeuwig- heid op u geen vat", antwoordde hij galant. „U ziet er uit wat zal 'k zeggen wel, om deze verrukkelij ke lentedag jaloers te maken! Ik heb weer wat geleerd óók. Ik dacht werkelijk dat een actrice, die zich respecteert, eerst tegen de middag uit de veren komt". „Spaar uw lof tot u alles weet. Anders ben ik heus zo matineus niet. Zaken riepen me op dit onmo gelijk vroege uur naar Bow Street". „Wat? Zeg nu niet, dat de bar baarse politierechter voor uw tekort aan nachtrust verantwoordelijk is!" „Geraden! Maar stel u gerust, ik durf hem frank en vrij in de ogen zien! Een jong talentvol schrijver stuurde me zijn nieuwste manuscript ter lezing. Het lijkt me bijzonder ge schikt om er mijn eigen schouwburg mee te openen. Het eerste bedrijf speelt voor de politierechter en nu wil ik uit eigen aanschouwing we ten hoe het daar toegaat. Kom eens thee drinken, Mr. Ashworth. Als u van te voren belt, zal ik zorgen dat we 'n vertrouwelijk tête-a-tête heb ben". Ze reikte hem de hand; van haar kant was het onderhoud als ge ëindigd te beschouwen. „Ik loop met u mee. De politie rechter! Nog niet zo lang geleden was ik bij hem kind aan huis". Ash worth merkte, dat zijn voornemen de actrice allerminst in goede aarde viel; 't was hem juist een reden om door te zetten. Hij geloofde niet veel van haar verhaal over de jonge ta lentvolle schrijver. Talenten be hoefden niet om de gunst van een Blanche Whitlock te bedelen. „Ik heb nog oude relaties in Bow Street, weet u? Laat 't aan mij over ik bezorg u een magnifiek plaatsje". De actrice trachtte haar ontstem ming te verhelen. „Best!" Voor een goed verstaander klonk het als een afwijzing, geenszins als een aanmoe diging. Ashworth was met opzet die morgen een slecht verstaander. Hij bracht haar naar een van de banken, voor advocaten gereser veerd. De zitting was reeds aan de gang. Een geval van openbare dron kenschap werd juist berecht. „Vijf tien shilling boete", besliste de rech ter. „Volgende zaak!" „Susan Hoover!" riep de deur waarder als een automaat af. De naam wekte vage herinnerin gen in Ashworth. Zijn mond viel open, toen hij door een gerechtsdie naar de beklaagde voorgeleid zag Susan Hoover, die als nurse bij de Vallery's in betrekking was! XIV Ashworth keek Blanche Whitlock aan; haar gezicht stond effen, onge ïnteresseerd. Toch kon hij de ge dachte niet van zich zetten, dat het Susan Hoover's zaak was, die de ac trice naar Bow Street voerde. Hij had er geen enkel motief voor; in tuïtie zei hem, dat 't zo was. Drie mannen namen in de getui genbank plaats. Ze waren opzichtig gekleed, in een jammerlijk mislukte poging voor heer door te gaan. De antipathie, die onmiddellijk in Ash worth rees, groeide tot weerzin, ter wijl hij hun onbetrouwbare tronies opnam. Toen zag hij iets merkwaar digs. Een van de imitatie-gentlemen wisselde heimelijk een blik van ver standhouding met de actrice. Ash worth vroeg zich af, wat tussen haar en de drie ongure typen kon be staan. Plotseling sprong hij op, aan een impuls gehoor gevend, en stap te naar de politierechter. „Edelachtbare, ik neem de verde diging van deze beklaagde op me", zei hij. Hij hoorde de vrouw een lichte kreet slaken, keek haar in 't beangste gezicht en glimlachte be moedigend. „Het kost u geen pen ny; ik doe het pro deo". De dagvaarding werd opgedreund. De verbaliserende agent verklaarde, dat een heer, John Sullivan, op Pic cadilly Road zijn assistentie inriep. Hij had beklaagde bij een arm en beschuldigde haar van zakkenrolle rij. Twee vrienden, William Barry en James Inglesant, waren er getui ge van geweest. Op het bureau was beklaagde gefouilleerd, waarbij uit haar mantelzak een gouden sigaret tenkoker met de initialen J. S. voor de dag kwam. De heer Sullivan her kende de koker als zijn eigendom. De aanklager bevestigde de woor den van de agent. Zijn vrienden ge tuigden met zulk een radheid van tong, dat Ashworth er niet aan twij felde, of zij zeiden een van buiten geleerd lesje op. De rechter keek op Susan Hoover neer. „Bent u al eerder met de po litie in aanraking geweest?" „Neen. Neen, Edelachtbare", sta melde zij. Toen ging ze, tot Ash- worth's grote verbazing, voort: Ik beken niet, dat ik de sigarettenko ker gerold heb. Evenmin ontken ik". „Edelachtbare", zei Ashworth on middellijk, „u zult toegeven, dat een dergelijke verklaring „Waar bemoeit u zich mee?" vroeg Susan Hoover gemelijk. „Heb ik u gevaagd me te verdedigen? Ik kan heel goed voor mezelf opkomen en heb u er niet bij nodig". „Toch blijf ik bij mijn voornemen, Edelachtbare. Mijn naam is Ronald Ashworth, vroeger geassocieerd met Gibbins Fraser, advocaten en procureurs, Chancery Lane 54. Een verklaring, als door beklaagde afge legd, is onaanvaardbaar. Ik verzoek veertien dagen uitstel". De politierechter knikte en ha merde. „Veertien dagen aangehou den. Volgende zaak!" Ashworth nam Susan Hoover bij een arm. „Hier hebt u mijn kaartje. Kom vandaag of morgen naar mijn kantoor. Ik wil weten wat hier ach ter zit". Ze begon plotseling te huilen. „O, waarom hebt u 't gedaan? Nu is al les verloren! En u hebt uzelf node loos in groot gevaar gebracht!" Zij rukte zich los en snelde de zaal uit. Hij begreep er geen jota van. Ook niet, waarom de drie nagemaakte heren hem zo vijandig aankeken en waarom Blanche Whitlock met het hoofd in de nek als een furie op hem afkwam. „Dank u! U hebt u uitgesloofd!" zei ze giftig. „Dring me nog eens uw gezelschap op!" Ze stapte hem voor bij naar de uitgang. Op straat gekomen, vond Ash worth een nieuwe verrassing. Tegen een lantaarnpaal stond de Cactus. Hij keek Blanche Whitlock minach tend aan. De actrice liep voorbij zonder notitie van hem te nemen. Een van de opzichtige pummels seinde haar iets. Ze antwoordde met een vlug knikje. Ashworth volgde de actrice; hij moest weten wat haar zonderling gedrag betekende. Toen zij in haar auto stapte, beduidde hij de chauf feur niet weg te rijden. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2