„BOSVARKENS" ruïneren ons schamel bezit m I slib wBm. ipi -: Waalwijkse en Langstraatse Courant Baldadigheid en wangedrag bedreigen natuurschoon Kampeercentrum „De Klinkaert" groeide met 30 bungalows i *ff MP ^r~ KFLéè* 'éSèëI JU lis» I éPn mm 11 m SSHF^'" B! Dr. van de Wouw WIÊmm mim T- V p»,. IP* v AFWEZIG VRIJDAG 18 JULI 1958. Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Uit blad verschuilt 2 x per week 81e JAARGANG No. 57. 22 cent per week per kwartaal 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Abonnement: speciaal tarief Contract-adverten ties Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: ..ECHO' Verheugend initiatief van streek V.V.V. „Waarom natuurbehoud en recreatie?" Dat is de titel van een brochure welke1 is uit geven door de stichting werkcomité natuur behoud en recreatie en waarin vele wetens- en behartenswaardige dingen staan opgete kend over het schamele lapje grond, waarop een dikke tien miljoen vaderlanders de zo noodzakelijke recreatie moeten zoeken, en deszelfs gebruik. Eigenlijk is de publikatie van deze brochure niet minder dwaas dan wanneer men huis aan huis een folder „Waarom eten?" zou gaan verspreiden, want zelfs voor de meest simpele geest is het duidelijk, dat men deze laatste bezigheid verricht om in het lang niet altijd gemakkelijke leven te blij ven. Hetzelfde antwoord nu geldt voor de vraag „Waarom natuurbehoud en recreatie?", zij het dan ook dat de materia listen wellicht eerst na een copieus diner tot deze bevinding zullen komen. 500 M2 PER MAN. Zo rijk als we in Nederland gezegend zijn met alles wat door de mond naar binnen gaat, zo povertjes zijn we bedeeld met de mogelijkheden om de ver moeide geest en hét afgetobde lichaam de onmisbare leeftocht mee te geven, die nodig is om als een gezond en harmonisch mens door het leven te stappen. In een kluit van tien miljoen beweeglijke mensen zitten we op elkaar op een gebied, dat 3.400.000 ha. groot is, hetgeen zeggen wil dat we per persoon 3400 m2 tot onze beschikking hebben. Konden we al deze kostelijke grond ter verpozing van ons zelf gebruiken, dan zou den we ook in dat opzicht een gezegend volk zijn, maar dat zijn we toch echt niet, want na aftrek van grond voor wonin gen, fabrieken, winkels, meren, kanalen, wegen, spoorlijnen, dij ken, etc. etc., blijft er nog maar 500 m2 per persoon over, waarop we onze vakantie kunnen hou den. Een strookje van 10 x 50 m dus en daarop moet ook het le ger nog hoognodig oefenen, om nog maar te zwijgen van de ste den, die met steeds gulziger happen om zich heen vreten. Arm zijn we dus, doodarm ver geleken bij onze buren in het rond. De Belgen hebben namelijk 900 m2 per persoon voor recre atie beschikbaar, de Duitsers 2100, de Fransen 4300 en de Zwitsers zelfs 4500. We moeten dus vreselijk zui nig zijn op ons recreatiegebied, gierig zelfs, want alles wat we op dat terrein prijsgeven, is voorgoed verloren. Zijn we dat niet, dan zal het op de duur zo ver komen, dat we niet meer in de gelegenheid zijn onze vakan tie in eigen land te genieten, hetgeen niets meer en niets minder betekent, dat we in ons land niet meer volkomen zou den kunnen leven. VERKWISTEND. Als iedere Nederlander zich bewust was van de vaderlandse armoede aan recreatiegebied, dan zou het misschien allemaal nog wel loslopen, maar de erva ringen wijzen helaas anders uit en daarom is de publicatie van de in de aanhef genoemde bro chure helaas ook niet zo dwaas als het op het eerste gezicht lijkt. Het blijkt namelijk, dat we ons zelf ten aanzien van ons re creatiegebied naar het leven staan. Baldadigheid en wange drag in bos, hei en park vor men een steeds groter bedreiging van ons toch al zo schaarse ha- tuurschoon. Er wordt op een zó onverantwoordelijke wijze mét ons natuurschoon omgespron gen, dat men zich terecht mag afvragen wat een groot aantal mensen bezielt wanneer zij er in hun vakantie of tijdens weeken den op uit trekken. De zo ge roemde nederlandse netheid en properheid houdt bij heel veel mensen op zodra zij het eigen voortuintje achter zich hebben. Dit zijn geen verhaaltjes van zure bos- en parkwachters, maar werkelijke harde feiten. Het co mité natuurbehoud en recreatie Brabants Centrum en de politie op diverse plaatsen kunnen daarover een boekje opendoen. Het kwaad heeft zelfs een der gelijke omvang aangenomen, dat men naar deens voorbeeld het bosvarken heeft gecreëerd. Bosvarkens zijn mensen, die me nen dat buiten alles geoorloofd is. Zij vernielen bomen en strui ken, laten de hele vieze bende yarii dozen, schillen en papier in 't bos achter, maken herrie waar hun dat in het hoofd opkomt, en doen daarbij nog heel veronge lijkt wanneer hun op het on juiste van hun gedrag gewezen wordt. „Buiten mogen we doen wat we willen", is het devies van deze bosvarkens, die, wanneer ze gaan kamperen, doodgemoe dereerd de eerste de beste boom omhakken, omdat ze die toe vallig nodig hebben. Het staat er toch maar en het is van nie mand, zo redeneren zij, en zij hebben er blijkbaar geen flauw idee van, dat er tien miljoen mensen verpozing moeten zoe ken in een land, dat slechts voor 7% bebost is. In dagen dat één vonk voldoende is om tiental len hectaren bos en hei in vlammen te doen opgaan, sto ken deze bosvarkens rustig 'n vuurtje om koffie te zetten en roken er, lustig op los, met het gevolg, dat er in de jaren 1952 1955 jaarlijks gemiddeld 288 bosbranden voorkwamen, waar bij 888 ha. natuurschoon verlo ren gingen. De directe schade hiervan beliep f 85.225.-, maar onbetaalbaar is de indirecte schade door de vernietiging van het landschap. In het zg. buitengebied" van Tilburg, dat een oppervlak te van ruim 5500 ha. beslaat werd in 1957 tegen 600 volwas senen proces-verbaal opgemaakt wegens overtredingen, waar door het natuurbehoud ernstig afbreuk werd gedaan of de re- creatie-mogelijkheid werd aan getast. Nog groter was het aan tal jeugdige personen, dat zich aan vernieling en baldadigheid te buiten ging. Over het alge meen valt er bij de jeugd een be treurenswaardige houding op dit punt te constateren. In de Earken worden de lijster- en ulstbessen bij takken vol af gerukt om als „munitie" voor katapult te dienen. Bij het „sol daatje spelen" moet jong groen dienen als „camouflage". Door verkenners en andere jeugdgroe pen worden jonge bomen en an dere aanplant uitgerukt om daarmee een kampvuur aan te leggen. Dit gebeurt dan dikwijls ook nog onder toezicht van leid sters en leiders. Ook de dieren moeten het ontgelden bij deze baldadige elementen. Met grote slagnetten worden de vogels bij honderden weggevangen en ook worden er erwten aan vislijnen bevestigd om daarmee fazanten te vangen. De dieren, die de erw ten met angel en al inslikken, sterven onder de vreselijkste pij nen. Ook worden herhaaldelijk vele vogelnesten verstoord. Dit zijn slechts enkele voor beelden van de vele, die in de rapporten van de politie en bos wachters worden genoemd. Het ETI-rapport over „Recreatie en Toerisme in Brabants Centrum" wordt dan ook vastgesteld, dat landschap, stad en dorp steeds meer worden ontsierd en zelfs geschonden door het vuil en de vernielingen van „Bosvarkens". ACTIE IN MIDDEN NEDERLAND. Gelukkig wordt het catastro fale karakter van deze aanslag op ons schaarse natuurschoon door velen onderkend en van veel zijden wordt dan ook alles in het werk gesteld om dit na tionale kwaad voorgoed uit de wereld te helpen. Ook in Mid- den-jBrabant, waar het „Bos varken een steeds menigvuldi- ger voorkomend stuk „wild" wordt, heeft men de hoofden bij elkaar gestoken om het prachti ge natuurschoon van dit gebied zoveel mogelijk voor destruc tieve activiteiten te vrijwaren. Op initiatief van de Streek- VVV Brabants Centrum en met medewerking van het Werkco mité Natuurbehoud en Recrea tie te 's-Gravenhage, is in 't le ven geroepen het comité Natuur behoud en Recreatie .Brabants Centrum. Hierin hebben zitting genomen Drs. P. Arts, voorzitter van de Tilburgse Jeugdraad, H. Be zems, voorzitter afd. Tilburg van Ue Kath. Onderwijzersbond, W. van Boextel, conservator Natuurhistorisch Museum, G. Damen, Directeur Dienst Jeugd in de Bedrijven. G. Eissens, Hoofdcommissaris van Politie. Th. van Esch, Hoofd Gemeente lijke Plantsoenendienst te Til burg, J. Majoie, consul van de ANWB, J. Meertens, Hoofd Ned. Heide Mij., H. Verwiel, Direc teur Streek-VVV Brabants Cen trum. Eind juni is in Midden-Bra bant begonnen met het effec tief distribueren van vele hon derden weerbestendige 'plastic borden, voorstellende het „Bos varken" met als tekst: "weg met dit varken uit bossen en par ken, lus geen vuur-afval-lawaai- vernieling". Deze borden bevin den zich thans aan de ingangen van natuurschoon, buitencafé's, pic-nic - plaatsen, campings, jeugdherbergen, bungalowpar ken etc. Bovendien zijn in het kader van de afvalbestrijding affiches van de ANWB verspreid. Het comité hoopt, indien daarvoor fondsen beschikbaar komen, in het voorjaar van '59 een speciale actie te gaan voe ren in Tilburg. Door middel van jeugdkleurwedstrijden, onder- wijsvoorlichting en een paasva- cantie-cineac met vertoning van films betreffende flora en fauna zal het mogelijk zijn het groot ste deel te bereiken van jonge ren in Tilburg. Immers deze jeugd is het makkelijkst bereik baar en het zijn juist stadskin deren die vaak in de omgeving de grootste schade berokkenen. Het ligt in de bedoeling dat ook op de tentoonstelling „Hart van Brabant" in een speciale stand aandacht aan deze materie zal worden geschonken. Men mag van harte hopen, dat deze acties bij jong en oud het resultaat zullen hebben dat men er mee beoogt: het behoud van datgene wat niet alleen voor onze provincie, maar voor het gehele land van onschatbare en onvedvangbare waarde is ons kleine brokje natuurschoon, dat voor tien miljoen mensen een bron moet blijven van levens vreugde, energie en werklust. Toen het uitgestrekte en afwisse- dat aan zijn zuidzijde over een prach- lende recreatie-gebied van Midden- Brabant zich in de na-oorlogse jaren in een steeds groeiende toeristische belangstelling mocht verheugen, la gen er voor een aantal gemeenten bij- der waardevolle kansen om van deze recreatieve uitbouw en uitgroei te profiteren door een bijdrage te leve ren tot de toeristische inventaris in het midden-brabantse land. Tot de gemeenten die een juist begrip aan de dag hebben gelegd voor deze snelle ontwikkeling in het recreatieve vlak, behoort ongetwijfeld ook Drunen, tig en uitgestrekt recreatie-gebied, de drunense en loonse duinen, be schikt. Met de opening van het kampeer centrum „De Klinkaert" in mei 1956 heeft Drunen zich op voorbeeldige wijze gekweten van een taak op na tionaal niveau, want als zodanig mag men de ontwikkeling en uitbreiding van Midden-Brabant als recreatie gebied en toeristencentrum toch ze ker beschouwen. Met „De Klinkaert" kreeg Midden-Brabant de beschik king over een nieuwe en wel zeer fraaie aanwinst in de toeristische en recreatieve accomodatie in dit gebied, dat door zijn veelzijdigheid en uit gestrektheid door velen steeds meer als een ideaal vakantie-oord wordt gezien. Hoe precies Drunen met „De Klinkaert" in de roos heeft gescho ten, blijkt zowel uit de internationale belangstelling, welke er voor dit kampeercentrum bestaat, als uit de ontwikkeling welke het in de twee jaar van zijn bestaan heeft doorge maakt. Begonnen werd met een zeer fraai hoofdgebouw en 10 zes-persoons bungalows. Naast een zeer fraaie en ruime kantine bevat dit hoofdgebouw twee slaapzalen, elk met 28 bedden, douches, keuken en een kampwinkel, waar de kampeerder het allernood zakelijkste kan betrekken. De bun galows bevatten alles wat een huis houden maar nodig heeft, servies goed, keukengerei, bestek en zelfs linnengoed, zodat de kampeerder ei- genlijqk niets anders bij zich hoeft te hebben dan zijn portemonnée. Hoewel de zomer van 1956 bij zonder slecht was, boekte „De Klin kaert" in dat eerste seizoen toch al reeds 20.000 overnachtingen en het werd toen ook al wel duidelijk, dat op korte termijn tot uitbreiding van het aantal bungalows zou moeten worden overgegaan, om enigszins aan de grote vraag te kunnen voldoen. Deze uitbreiding is dit jaar gerea liseerd. „De Klinkaert" beschikt thansover 41 fraaie en van alle com fort voorziene bungalows, waarvan 30 zes-persoons bungalows, waarmee de bezettingscapaciteit is uitgebreid van 800 tot 1500 personen. Naast de vaste gebouwen beschikt „De Klinkaer"t nog over kampeerterrei nen voor jongens en meisjes, voor gezinskampen en caravankampen, die zich in een dermate grote belangstel ling mogen verheugen, dat er dit sei- zien weer ca. 6 ha kampeerterrein aan het geheel is toegevoegd. De kampeerwinkel is thans, op ini tiatief van de nieuwe directeur, de heer Pilet, ingericht als een zelfbe dieningszaak, waar de tijdelijke gast op zijn gemak zijn inkopen kan doen. Het gehele gebied van „De Klin kaert" is thans ca. 28 ha. groot en wellicht zal men er in slagen hieraan in de toekomst nog enige uitbreiding toe te voegen. De belangstelling voor „De Klin kaert" is niet alleen bijzonder groot in maart is alles voor het zomer seizoen reeds volgeboekt - zij is ook internationaal. Vele Belgen, Fransen, Luxemburgers, Denen en zelfs Canadezen komen jaarlijks naar Drunen om daar enkele weken va kantie door te brengen. De vraag is 1111111111 fMH m spMp 1 P1 mm SP1|§É 'M r'& W "";Vv S De heer Isaac Ben Zwi, president van Israël en zijn vrouw zijn op het Huis Ten Bosch in Den Haag door H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard ontvangen. Foto: De president en zijn vrouw in gezelschap van ons ko ninklijk paar in het park van het paleis. zelfs zo groot, dat nog velen teleur gesteld moeten worden, en een nog verdere uitbreiding van dit moderne en prachtig gelegen kampeercentrum zou dan ook zeker toe te juichen zijn. Een ongerief is het nog, dat de gemeente nog niet in staat is geweest het nieuwe zwembad, dat aan de noordzijde van „De Klinkaert" zal komen te liggen, te realiseren. Er bestaat echter goede verwachting, dat met de aanleg van dit bad, dat meer dan een half miljoen zal gaan kosten, spoedig zal kunnen worden begonnen. Wanneer ook deze uitbreiding zal zijn gerealiseerd, zal men „De Klin kaert" ongetwijfeld mogen rekenen tot de fraaiste en modernste vakantie centra welke ons land aan de ont spanning en verpozing zoekende mens uit binnen- en buitenland te bieden heeft. r; IIPmh «spiMi mm* JPJwfs De moderne, zonnige cantine van de „Klinkaert" illHHI Drunen is van 26 juli - tot 4 aug. Dr. VERHAAK VOOR DE JEUGD VACANTIE VREUGD V -sjfrw 'V-V:: - OSSENen PARKEN Drunen kweet zich op voortreffelijke wijze van taak op Internationaal niveau. Zwembad van meer dan half miljoen zal volmaakt vakantiecentrum scheppen. V «- V - v| J i I jiirr Jj&v w M JfPs3*1 DRUNEN FILMJOURNAAL „Warenhuis op stelten". Jong en oud zal aan deze film van En- geland's grootste filmkomiek, Norman Wisdow, bijzonder veel plezier kunnen be leven, want het is allemaal zeer aantrek kelijke humor die men in deze film krijgt voorgezet. Norman, die werkzaam is als een eenvoudige maar eerzuchtige waren- huisbediende, wil niets liever dan etaleur worden. Het nare bij hem echter is, dat hij door allerlei vreemde oorzaken meer aan de buitenkant van de etalage dan aan de binnenkant te vinden is. Er gaat altijd iets mis, waar en wanneer hij de helpende hand komt bieden. Als hij da&rbij nog verliefd wordt op het aardige verkoop stertje Sally, is het kolderhek helemaal van de dam. De afloop van deze vermakelijke geschiedenis moet u zelf maar gaan zitn. U kunt er enkele bijzonder aangename uren mee beleven. Deze film draait zondagmiddag om 5 u. Toegang alle leeftijden. „Met de dood voor ogen". „Carve her name with pride" is de en gelse titel van deze film en deze is ook meer van toepassing op de heldhaftige Violette Szabo, die in de afgelopen wereld oorlog een van de dapperste vrouwen in het verzet tegen de Duitsers was. „Zij was de dapperste van ons allen", schreef Odette Churchill zelf een van de dappersten in het verzet, in haar memoires. Bijzonder aan grijpend is deze film over deze onverschrok ken vrouw, die door de duitse martelingen niet tot spreken was te dwingen. Met de bevrijdende geallieerde legers in zich werd zij in het kamp Ravensbrück met een nek schot afgemaakt. Na de oorlog ontving haar dochtertje uit handen van koning George VI van En geland het George Cross. „Ik zal het voor haar bewaren tot ze thuis komt", zei het kleine meisje, toen haar deze onderschei ding werd ter hand gesteld. Een aangrijpend verhaal, dat door Lwis Gilbert uitstekend werd verfilmd. Deze film is zondag- en maandagavond om 8 uur te zien. Toegang 18 jaar. „Oud Heidelberg". Wie houdt van het nogal forse stemge luid van de heer Mario Lanza, moet niet verzuimen om deze operettefilm te gaan zien, want daarin vervult hij een zeer be langrijke rol. De film is een aaneenschake ling van aantrekkelijke muziek tegen de achtergrond van een niet veel om het lijf hebbend verhaaltje, dat zich afspeelt in de oude duitse universiteitsstad Heidelberg. Het is een muzikaal blijspel, dat met het bekende vakmanschap in elkaar is gezet en dat de operette-liefhebbers zeker zal weten te bekoren. „Oud Heidelberg" draait woensdagavond Toegang alle leeftijden. ZONDAGDIENST ARTSEN. Van zaterdagmiddag 3 uur tot maandag morgen 8 uur uitsluitend voor spoedgeval len. Zaterdag 19 en zondag 20 juli Arts P. v. d. Wouw. AAAAAAAA^AAAAAAAAAAAAAAA Flesjes en doosjes tijdig laten vullen. PRAKTIJK WORDT WAARGE NOMEN DOOR GESLAAGD. Onze dorpsgenoot J. Th. v. Oosterhout slaagde aan de H.T.S. te Eindhoven voor het examen Chemie. Onze dorpsgenoot P. Vissers slaagde aan de H.T.S. te 's-Bosch voor het diploma Werktuigbouwkunde. Onze dorpsgenoot H. van Doorn slaag de aan de H.T.S. te 's-Bosch voor het exa men Weg- en Waterbouwkunde. Onze dorpsgenoten Kees van Weert, Ti ne Cales en Frans v. d. Wiel slaagde aan de kweekschool te 's-Bosch voor het diplo ma onderwijzer. BRAND. In de hóoischuur van de landbouwer Muskens, in de Scheidingstraat, ontstond maandagmiddag brand. De brandweer die direct gealarmeerd werd, was onmiddellijk ter plaatse met de neveltankwagen. De brand werd tot een minimum beperkt. Ge lukkig was nog weinig hooi binnen en was de schade daardoor gering. AUTO-RALLY. De auto- en motorclub Drunen houdt zondag a.s. nog een grote oriëntatierit. De start vindt plaats om 2 uur nabij café Klerks. De hoofdprijs is een prima radio toestel. Naar wij vernemen bestaan er weer se rieuze plannen om ook dit jaar voor de schooljeugd in de vacantietijd wedstrijden en andere ontspanning-middagen te organi seren, om de jeugd in de vacantietijd bezig

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5