BINNEN- EN BUITENLANE SENSATIONELE OPRUIMING Waalwijkse en Langstraatse Courant HERSTEL van PANARAB1SCH RIJK Gemeenteraad Vlijmen Alles tegen ONGEKEND LAGE PRIJZEN. HET GESCHENKENHUIS Woensdag a.s. begint onze NA 40 JAAR Reeds Multatuli waarschuwde voor deze politiek! Voor babyuitzet D. VAN DEN HOUT, St Antoniusstraat 14, Waalwijk Binnenland Buitenland DE TOESTAND IN HET OOSTEN. Jeugdwerk krijgt meer accent door Stichting Jeugdzorg GROTESTRAAT 220 TEL. 2512 WAALWIJK MAANDAG 21 JULI 1958 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Uit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 58 22 cen t per week per kwartaal 2.89 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Abonnement: speciaal tarief Contract-ad verten ties Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO' KT: Na veertig jaren onafgebroken trouw aan het westen, is Irak plot seling in de greep geraakt van opportunistische officieren, die de pro-westerse politiek van hun koning beu waren en de zijde wens ten te kiezen van collega-kolonel Nasser, die een panarabische eenheid wil vormen in het nabije oosten. Vóór 1918 maakte dit land nog deel uit van het Osmaanse rijk Tur kije, op 30 oktober van dat jaar gaf de rampzalige wapenstilstand van Moudros de geallieerden het recht alle Turkse gebieden, die zij maar wilden, te bezetten. 'Zo konden de Grieken landen in Smyrna, zo de Fransen in Syrië, zo verloor het Cyprus en Egypte en Mesopotamië aan de aldaar reeds opgerukte Engelsen. Arabië had zich in 1916 vrij verklaard en van het grote rijk van de „Zie ke Man" resteerden slechts onbelangrijke, onmachtige deelstaatjes. Is thans, na 40 jaren, het moment aangebroken waarop deze tot volwassenheid gerijpte politieke kinderen zich groot genoeg voelen om geallieerde ouders en vreemde voogden af te schudden en zich langzamerhand weer te verenigen in een panarabisch gezin? MACHT EN ONMACHT IN HET NABIJE OOSTEN. De toekomst zal ons pas leren wat de waarde is van de onver wachte omwenteling in Irak. Voor lopig is het een slag in het gezicht van Engeland, dat Mesopotamië in 1918 als militair steunpunt wenste te behouden en te Bagdad een mo narchie deed uitroepen met prins Faisal (zoon van koning Hoesein van de Hidjaz) aan het hoofd, ech ter onder Brits mandaat. In 1927 werd het land in naam losgelaten, maar^ bleef het leger onder Britse controle door contractuele handha ving van Britse instructeurs bij het Iraakse leger. De stafofficieren, die de minister president en hun koning afzetten, hebben de eerste beginselen van krijgskunde en westerse staathuis houdkunde nog geleerd van de En gelse legerleiding Het leger van Irak is goed uitge rust en dank zij 't bondgenootschap met het Britse imperium, uitstekend bewapend. Het bestaat uit drie di visies, waaronder één bergdivisie. Ook is er een goed geschoolde lucht macht. Deze sterke macht is bij een welslagen van de revolutie in dat land voor het westen verloren en zou zich bij een dreigende interven tie van het westen wel eens tégen de vroegere bondgenoten kunnen keren. Stabiliteit onzeker! Toch is het de vraag, of het nieu we bewind in Bagdad lang stand kan houden. Irak heeft meer revol tes' gekend. Op 29 oktober 1936 maakte gene raal Bakr Sidgi zich meester van de macht en deze wierp zich op als een dictator, die lijnrecht inging tégen de politiek van koning Ghazi, de zoon van de eerste vorst Faisal. Maar op 11 augustus 1937 werd de sterke man vermoord en op 4 april kwam de koning om bij een auto ongeluk. Abdoel Illak, regent voor de 3-jarige Faisal II, zocht toch weer toenadering tot Engeland. In de tweede wereldoorlog dreig de Irak zijn neutrale positie te ver liezen, toen Kasjid Ali, een stroman van de Duitsers, Bagdad verraste. Onmiddellijk rukten Britse troepen het tweestromenland binnen en op 16 januari 1942 verklaarde Irak on der druk van Londen Duitsland de oorlog. Het zou best mogelijk kunnen zijn dat de huidige revolutiepoging in dit land weer gesmoord werd in een nieuwe politieke strijd om de uitein delijke macht. Tegen de Egyptische propaganda werken de Britse be langen en het is nu nog niet te voorzien, wie er de overhand be houden Komt interventie te laat? Koning Hoesein riep de Irakezen reeds op tot verzet tegen de „ver raders''. Hij stelde het „nasserisme" verantwoordelijk. En inderdaad, sinds de opkomst van de Egyptische kolonel heeft deze niet geaarzeld de Arabische staten op te roepen tot meer eenheid, zij het onder zijn lei ding. Enkele regeerders zijn hier voor gevoelig gebleken (zoals Syrië, dat met Egypte een unie sloot), an dere zijn er huiverig voor (zoals Saoed-Arabië, dat oorspronkelijk 'n leidende rol had in de nu verwater de en uiteengevallen Arabische Liga van 4 maart 1945). Pertinent tégen verklaarden zich Hoesein van Jor danië en Faisal van Irak, maar boze tongen beweren dat ook hier de Britse belangen een woordje heb ben meegesproken. In feite zijn Irak en Jordanië het nooit broederlijk eens geweest. In Jordanië bestempelde men Irak door toetreding bij het pact van Bagdad wel als „giaur" (het islamie- tisch woord voor ongelovige). De Egyptische propaganda heeft boven dien in beide landen veel kwaad ge sticht en veel aanhang verworven. Interventie komt voor beide lan den waarschijnlijk dus te laat. Het kalf is verdronken. Een nieuwe be zetting van Jordanië en pogingen tot herstel van de monarchie in Irak komen onherroepelijk in conflict met de volkswil. Schuld ligt in Washington. Eén schuldige valt er onmiddellijk aan te wijzen, dat is de Noordame- rikaanse minister van buitenlandse zaken, die heftig de militaire actie van Frankrijk, Engeland en Israël tegen Egypte veroordeelde, toen deze landen de gevaarlijke politiek van kolonel Nasser in voor-'Azië en noord-Afrika een halt wilde toeroe pen; zelfs de bondgenoten van het N.A.V.O.-verdrag dwong tot de te rugtocht, welke hen in Arabische ogen het gezicht deden verliezen; Nasser weer op de dictatoriale troon verhief, de verslagen Egyp- tenaren terugvoerde tot de grenzen van het ingesloten Israël en aan alle eisen van de nu hoog van de toren blazende usurpator der Ara bische onmacht gedwee gevolg gaf. Eén schuldige slechts, want deze Dulles heeft thans met eigen ogen de ontstellende gevolgen gezien van zijn nootlottig spel met de op 29 oktober 1956 nog onmachtige Ara bieren. De door hem afgedwongen staking van het vuren is door E- gypte uitgebuit als een schitterende zegepraal tegen het imperialistische westen en sindsdien zijn ook de an dere deelstaten van het vroegere Ottomaanse rijk opgewekt de in- invloed van Europa èn Amerika af te schudden en zich onder Nasser's leerzame leiding te herenigen tot een nieuwe eenheid. De landing van de mariniers te Beiroet kwam minstens twee jaar te laat. Erger nog: zij heeft nu meer kwaad dan goed gesticht, omdat zij nu de haatgevoelens van de opge zweepte massa's aanwakkert en het verzet tegen de „kolonialisten" doet toenemen. Jordanië enige sterke staat. Militair gezien behoeven we over de opkomst van het panarabisme heel geen ongerustheid te koesteren. Jordanië heeft een door de Britten goed getraind leger en de regeer ders zitten stevig in het zadel mede dank zij de vehdragen met Groot- Brittanië. Jordanië is de enige ster ke staat in 't Nabije Oosten als wij het moderne Turkije even buiten beschouwing laten. De andere staatjes hebben slecht opgeleide, onvoldoend uitgeruste strijdkrachten, waardeloze lucht machten en kunnen weinig uitrich ten tegen moderne bewapening en verrassende luchtlandingen. Ook Egypte zelf is niet in staat geble ken eigen grenzen te verdedigen. Maar politiek dreigt het gevaar, dat het westen deze Arabische staat jes te veel tegenwerkt en tenslotte geheel in de richting van Rusland drijft, dat reeds nu de rol van be schermende engel tracht te spelen. Nog heeft Nasser een neutrale hou ding aangenomen en toont hij zich afkerig van oost én west. De west lij ke geallieerden doen er echter uiterst verstandig aan om een voor het nabije oosten meer begrijpelijke en meer aanvaardbare beleidslijn te volgen. Eens onderkende Multatuli tijdig het gevaar van Nederlands koffiepo- litiek in Insulinde, thans zouden wij willen waarschuwen voor de olie- politiek in Azië! (Nadruk verboden). V.G. MGR. TERSTAPPEN KAPITTEL VICARIS VAN ROERMOND. Het kathedrale kapittel van het bisdom Roermond heeft donderdag middag benoemd tot kapittel-vica ris de plebaan-deken van Roermond mgr. A. E. H. Terstappen. Mgr. Terstappen is in deze func tie de opvolger van mgr. F. Feron, die in de nacht van zondag op maan dag plotseling overleed. Hij is be last met het bestuur van het bis dom totdat een nieuwe bisschop zal zijn benoemd. Mgr. Terstappen iwerd geboren op 5 april 1890 te Neer en tot pries ter gewijd op 3 maart 1915. Hij was kapelaan aan de kathedrale kerk van Roermond, vervolgens van 1927 tot 1936 rector van de Mun sterkerk aldaar en van 1936 tot 1952 pastoor te Maastricht. In 1952 werd hij benoemd tot plebaan-deken van Roermond en op 10 .januari 1953 werd hij door het kapittel benoemd tot kanunnik. Op 24 februari 1958 werd hij door Z.H. de Paus benoemd tot geheim kamerheer. De nieuwe kapittel-vicaris is 68 jaar oud. KRUISERS WORDEN GEMODERNISEERD. Hr. Ms. kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Provinciën" zullen in de loop van 1960 gemoderniseerd worden. De vernieuwing van de twee oorlogsschepen, die in 1953 in dienst werden gesteld, bestaat uit het installeren van twee afvuurin- richtingen voor geleide projectielen van het type „Terrier". Daartoe zul len beide achtertorens van de sche pen worden weggenomen. De door Nederland te dragen kos ten van deze modernisering in het belang van Nederland en van de NAVO, zoals minister Staf donder dag in de Tweede Kamer meedeel de op vragen van de heer Schouwe- naar belopen ongeveer twintig miljoen gulden per schip. PARTICULIER ADVIES BIJ LEGERAANKOOP. Minister iStaf heeft besloten bij bet aankoop beleid van mi litaire goederen gebruik te ma ken van particuliere deskundi gen. Zij zullen advies moeten geven om de organisatie van vooral het Directoraat Materi eel Landmacht te verbeteren. De twee raadgevers zijn prof. dr. P. van Berkum, rector-mag- nificus van de Katholieke Eco nomische Hogeschool in Til burg hoogleraar in de alge mene leer en geschiedenis der economie en dr. G. van der Wal. voorzitter van de beheers raad van de Jaarbeurs en oud- directeur-generaal van de Bijen korf. De snelle Britse interventie in Jordanië heeft de ring om Irak ge sloten In Zuid-Turkije zal een com plete Amerikaanse parachutisten divisie worden gestationeerd; de eerste 1600 man zijn reeds uit West- Duitsland gearriveerd. In Libanon bevinden zich reeds 5000 Ameri kaanse mariniers. Vrijdag zijn 2000 Britse „rode duivels'' in Amman ge arriveerd. Britse vlooteenheden be vinden zich reeds in of nabij de Perzische Golf. In de Libanese wa teren worden de Amerikaanse vloot eenheden nog versterkt, terwijl En gelse oorlogsschepen nu ook de Li banese kust in zicht hebben. Er zijn 44 Amerikaanse oorlogsschepen in deze streken. Rusland blijft niet werkeloos toe zien. Vrijdag begonnen aan de Turkse en Perzische grens uitge breide manouvres. Ook het Bul gaarse leger is aan het oefenen ge slagen. In Syrië worden reservisten opgeroepen. De Veiligheidsraad is ook vrij dag niet bij machte geweest beslui ten te nemen. Het is nu wel duide lijk dat Amerika en Engeland wei nig vertrouwen hebben in een doel treffende actie van de Verenigde Naties. President Nasser heeft een geheim bezoek aan Moskou ge bracht en met Kroesjef over „maatregelen tot het behoud van de onafhankelijkheid der Arabische staten" gesproken. Aanstonds daarna vloog hij naar Damascus, de hoofdstad van Sy rië, en riep in een rede alle Ara bieren op „tot de laatste drup pel bloed voor de vrijheid te vechten. Irak is reeds vrijLi banon en Jordanië zullen vol gen. Wij staan niet alleen". Het Kremlin heeft officieel Engeland en Amerika terug trekking van de troepen geëist „De Sovjet-Unie zal anders vastomlijnde maatregelen moe ten nemen voor het behoud van haar veiligheid, de onafhanke lijkheid van de Arabische staten en de wereldvrede." De communistische Chinese regering heeft Engeland gewaar schuwd, onmiddellijk de troepen uit; Jordanië terug te trekken of anders de „uiterst ernstige ge volgen" onder ogen te zien. - Geruchten in Berlijn dat de Russische regering in de ko mende dagen met alle satelliet staten zal spreken over de mo gelijkheid communistische ,vrij- willigerseenheden" voor het Na bije Oosten te vormen. De haven van Alexandrië wordt vanaf zaterdag g esloten van zonsondergang tot 's mor gens acht uur voor alle scheep vaart. 's Nachts moeten schepen 6 kilometer uit de buurt van de ze belangrijke Egyptische ha ven blijven. OPSTANDELINGEN NAAR N.-GUINEA UITGEWEKEN. 43 Indonesische opstandelingen, die de grond op Noord-Celebes na de jongste vorderingen van de Dja- kartaanse troepen te heet werd on der de voeten, zijn gisteren uitge weken naar Nederlands Nieuw Gui nea. Bij hun pogingen aan land te gaan werden zij opgevangen door eenhe den van de Nederlandse Marine. Zij zijn daarna overgebracht naar Ma- nokwari, waar ze zijn geinterneerd. In Indonesië zijn inmiddels 14 Ne derlandse verzekeringsmaatschap pijen onder regeringstoezicht ge plaatst. Ze kunnen hun werkzaam heden normaal voortzetten, doch worden gecontroleerd door een spe ciale raad van toezicht, die ressor teert onder het Indonesische minis terie van financiën. De controle op de verkoop van Nederlandse eigendommen is inmid dels opgeheven. ANTWERPSE TUNNEL 31 JULI TOLVRIJ. De Belgische regering heeft be sloten met ingang van 31 juli de tol gelden voor de Antwerpse tunnel af te schaffen. De tunnelgelden brachten verleden jaar 26 miljoen franks op. Het is niet normaal, dat de ver binding van Antwerpen met de lin ker Schelde-oever en bijgevolg met Oost-Vlaanderen betaald moet wor den. „Dat heeft nu reeds 25 jaar ge duurd en het is niet omdat wij er aan gewoon zijn, dat het moet voort duren." aldus de overwegingen van de regering die geleid hebben tot deze beslissing. De Intercommunale Maatschappij voor de linker Schel de-oever (Imalso) die deze tunnel exploiteerde zal door de regering schadeloos worden gesteld, terwijl een regeling zal worden getroffen voor het personeel dat thans de tunnelcontrole verricht. DELEGATIE-DISCUSSIES en WATERLEIDINGMISÈRE Onder voorzitterschap van burgemees ter Hoefnagels kwam de raad der gemeen te Vlijmen vrijdagavond in openbare ver gadering bijeen. Na de goedkeuring van de notulen der vorige vergadering onderzocht een com missie uit de raad de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden, welke in orde werden bevonden. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de heer M. v. d. Heijden, waarin deze mee deelde zijn benoeming tot raadslid te aan vaarden. De door hem aanvaarde plaats in de nieuwe gemeenteraad was door de he ren de Laat, van Bijnen en Pullens gewei gerd. Goedkeuring verkregen vervolgens de voorstellen tot toekenning aan het gemeen- tepersoneel vaji een huurcompensatie/duur- tetoeslag over het 2e halfjaar 1958 en een wijziging van de kindertoelage-verordening. NIEUWE SCHOOL TE HAARSTEEG. Voor de aankoop van een 3-tal percelen grond van H. A. Werther ten behoeve van de bouw van een 6-klassige jongensschool voor gewoon lager onderwijs te Haarsteeg en de aanleg van een sportterrein voteerde de raad een bedrag van f 11.000.-. De voorzitter herinnerde er aan, dat de raad reeds in maart 1955 een bedrag van f 173.000 had beschikbaar gesteld voor de bouw van deze school, doch dat door aller lei oorzaken de bouw daarvan nog niet is gerealiseerd kunnen worden. Mede doordat de bouw iets gewijzigd is, zal het destijds uitgetrokken bedrag wel verhoogd moeten worden. Men hoopt de benodigde finan cieringsmiddelen voor de bouw te kunnen aantrekken. De voorzitter gaf uiting aan zijn waardering voor de vele bemoeiingen van het schoolbestuur te Haarsteeg inzake de verwezenlijking van dit nieuwe school gebouw. Ten behoeve van een toegangsweg tot deze school zal een strook grond van G. v. Gestel worden aangekocht. Ten behoeve van de verbetering van de Hoevensestraat voteerde de raad een be drag van f 14.902. -De heer v. d. Mee- rendonk herinnerde in dit verband aan de verbetering van de weg naar Elshout, die een rente van 4% DELEGATIE-DISCUSSIE. Het voorstel tot het delegeren van de be voegdheid tot het garanderen van de tijdige betaling van rente en aflossing van door derden onder verband van eerste hypotheek aangegane geldleningen aan het college van b. w., ontmoette bezwaar bij de heer Vorstenbos. De beslissing over dergelijke voorstellen heeft altijd bij de raad gelegen, zo zei hij, waaraan hij toevoegde, dat er toch al zo weinig is dat tot de competentie van de raad behoort. Het argument van b. en w., dat dit voorstel is gedaan omdat zich wel eens gevallen voordoen waarin een snelle beslissing moet worden genomen, wees de heer Vorstenbos van de hand, om dat, naar hij meende, beslissingen over der gelijke leningen niet in zo korte termijn ge nomen moeten worden, dat de raad hier over geen beslising zou kunnen nemen. Hij kon zijn goedkeuring aan dit voorstel dan ook niet geven. De heer v. d. Meerendonk zag in de op merking van de heer Vorstenbos wel een grond van waarheid, maar wilde toch niet zo ver gaan als deze. Hij stelde voor het voorstel opnieuw aan de orde te stellen in de nieuwe raad. De voorzitter antwoordde, dat hij hier tegen geen bezwaar had, maar wees er toch op, dat de raad destijds wel akkoord is gegaan met delegatie van bedoelde be voegdheid aan b. en w. voor zover het met de Boerenleenbank afgesloten leningen be trof. Naar aanleiding van de opmerking van de heer Vorstenbos merkte de voorzit ter op, dat het voorstel geenszins de be voegdheid van de raad wil beknotten, doch dat het op de eerste plaats is gedaan in het belang van de particulieren, want het ge beurt wel, dat de beslissing op aanbiedingen van leningen voor woningbouw op zeer korte termijn moet worden genomen. Bo vendien is het zo, dat de raad altijd op zijn beslissing kan terugkomen, wanneer hij het niet eens is met het door b. en w. in dit vlak gevoerde beleid. De heer van Oyen schaarde zich achter j de heer Vorstenbos, maar de heer de Vaan 1 ten gebeuren, de provincie is nooit vlug ge weest, en daarom zag hij geen reden de verantwoordelijkheid van b. en w. nog gro ter te maken. De heer v. Helvoirt kon zich met het voorstel verenigen voor zover het gevallen betreft waarin de eigenaren vrij willig Willen verkopen, waarop de voorzitter antwoordde, dat b. en w. ook alleen die ge vallen op het oog hebben. Verder, zo zei de voorzitter, is dit slechts een tijdelijke maatregel van ca. 3 maanden, want dit jaar hoopt men de weg nog te kunnen aanbe steden. Op een opmerking van de heer v. Bokhoven, dat de gemeente beter zijn eigen boontjes kan doppen, wees de voorzitter op het belang van samenspel tussen gemeente en provincie, waarop de heer Dekkers in haakte met de opmerking, dat men er in ieder geval naar moet streven om de grond eigenaren een- zo redelijk mogelijke ver goeding te geven. Deze mensen zijn vaak toch al heel zwaar gedupeerd, zodat een ruime vergoeding op zijn plaats is. De heer v. d. Meerendonk informeerde naar het aantal percelen dat de provincie in het uit breidingsplan wil aankopen. Ongeveer drie, meende de voorzitter. De heer v. d. Mee rendonk vond het overigens niet zo on overkomelijk, dat er voor die enkele ge vallen een spoedeisende vergadering van de raad wordt uitgeschreven, te meer daar het hier toch meer een zeer tijdelijke maatre gel betreft. Ten slotte kon hij toch wel met het voorstel akkoord gaan, indien b. en w. rekening houden met het gevoelen van de raad inzake een redelijke vergoeding aan de eigenaren. De voorzitter wees er nog op, dat b. en w., indien daartoe de mogelijkheid bestaat, dergelijke aankooptransacties ge woon in de raad zal behandelen. De raad keurde daarna het voorstel goed. STICHTING JEUGDZORG. Blijkens een door b. en w. uitgebracht pre-advies is te Vlijmen opgericht een Stichting Jeugdzorg, die zich zal bezig hou den met de jeugd, die zich niet tot het nor male vrije jeugdwerkk voelt aangetrokken. Aan een dergelijke stichting bestond al vele jaren in de parochie Vlijmen een grote be hoefte. Een rapport van het K.A.S.K.I. heeft deze behoefte nog eens nadrukkelijk onderstreept. Vroeger zijn wel eens pogin gen ondernomen om tot activiteiten voor een bepaald deel van de jeugd te komen, maar resultaten heeft dit nooit gehad. In over leg met de diocesane stichting is men nu tot de oprichting van de Stichting Jeugd zorg in Vlijmen overgegaan, waarmee Vlij men de eerste plattelandsgemeente is die een dergelijke stichting kent, aldus de voor zitter. Ér zal een ervaren leidster worden aangesteld, die tevens als maaatschappelijk werkster zal dienst doen, en tevens moet de nodige accomodatie worden geschapen, zodat deze stichting van start kan gaan. Het Rijk verleent, wanneer na een jaar is gebleken dat de stichting goed werkt, een subsidie van 40 De gemeente draagt ook 40 bij en de overige 20 moet door particulier initiatief bijeengebracht worden. De stichting zal met sept, in werking tre den, zo deelde de voorzitter mee. Omdat de stichting eerst na- een jaar rijkssubsidie ontvangt, stelden b. en w. voor de nieuwe stichting een subsidiebedrag van f 5128.- toe te kennen, zijnde de ontbre kende rijksbijdrage over het eerste jaar, alsmede een bedrag a fonds perdu van f 2564. - en een lening per 1 sept. a.s. van f 2565. - De voorzitter onderstreepte dat een dergelijke stichting een grote zegen voor Vlijmen zou kunnen zijn, die zowel tot verheffing van de jeugd als van het gezin veel zou kunnen bijdragen. Hij achtte goed keuring van het voorstel dan ook van groot belang voor de gemeente, te meer omdat men in andere, grotere plaatsen met deze stichting zo voortreffelijke resultaten heeft geboekt. De heer van Oyen wees er op, dat de samenstelling van het stichtingsbestuur doet vermoeden, dat deze stichting alleen voor Vlijmen zal werken, waarop de voorzitter antwoordde, dat het hier inderdaad een parochiële aangelegenheid betreft. Het zwaartepunt van deze jeugdzorg ligt in Vlijmen, hetgeen niet wil zeggen, dat zij niet zal uitgebreid worden tot Haarsteeg en Nieuwkuijk, indien dat in de toekomst nodig mocht blijken. De heer Vorstenbos juichte het voorstel indertijd geen doorgang heeft kunnen vin den, waarop de voorzitter antwoordde, dat de op handen zijnde ruilverkaveling hier een oplossing zal brengen. De heer Wijk- mans had de Hoevensestraat liever in een klinkerweg veranderd gezien. De voorzit ter gaf toe, dat een klinkerweg inderdaad beter zou zijn, maar de verbetering van het wegdek en de afwatering, welke men thans op het oog heeft, is heel wat góedkoper en zal ook zeker voldoen. Voor de aanschaffing van meubilair en gymnastiekmateriaal ten behoeve van de r.k. meisjesschool té Haarsteeg stelde de raad een bedrag van f 3148.80 beschik baar, en voor de aanschaffing van gaska chels voor de r.k. kleuterschool te Nieuw kuijk een bedrag van f 3029. -dit laatste echter met dien verstande dat bij een afwij kend advies van de inspectrice voor het kleuteronderwijs, de beslissing van de raad daaraan zal aangepast worden. Ter consolidatie van de vlottende schuld der gemeente aanvaardde de raad een door de bank voor nederlandse gemeenten aan geboden geldlening van f 60.000. - tegen zag meer in het voorstel van b. en w., waarbij hij er op wees, dat na de beslis sing van de raad ook nog gewacht moet worden op de goedkeuring van G.S., en dit zou allemaal wel eens zo lang kunnen du ren, dat een particuliere bouwer een aan trekkelijke lening zijn neus voorbij ziet gaan. Na stemming bleek, dat het voorstel van b. en w. met 9 tegen 4 stemmen was aan genomen. Het volgende voorstel betrof ook een de legatie van bevoegdheid aan b. en w., en wel het aankopen van de provincie van gron den, gelegen in het uitbreidingsplan (langs de provinciale weg) door de kom Vlijmen. Ook hier is dikwijls een snelle beslissing no dig, bovendien zou het absurd zijn indien twee overheidslichamen met een grond eigenaar gingen onderhandelen, daar dit een wel zeer tijdrovende procedure is. De voor gestelde gang van zaken is bovendien in het belang van de eigenaren, zo meende de voorzitter. De heer Vorstenbos zei niet te begrijpen waarom dergelijke aankopen zo snel moe toe, maar vond alles toch nogal vaag. Ook het rapport noemt geen concrete dingen. Hij zou graag een lijst gezien hebben van mensen, die zich bereid hebben verklaard de leidster te helpen. Het zal overigens niet meevallen dergelijke mensen in Vlijmen te vinden, zo meende hij. Het voor sport en spel e.d. uitgetrokken bedrag van f 200. - noemde hij belachelijk laag. De voorzitter geloofde, dat er in Vlij men zeker jongens en vooral meisjes zullen zijn, die onder goede en bekwame leiding zich voor dit werk, dat zich richt tot de jongens van 7-12 jaar, willen inzetten. Voor de activiteiten, zowel op het ter rein van sport en spel als voor culturele activiteiten is een bedrag uitgetrokken van f 1300. -zo corrigeerde de voorzitter. Hij achtte dit een redelijk bedrag en bovendien is het zo, dat het kerkbestuur jaarlijks ook nog een bedrag van f 2500. - beschikbaar stelf. De heer v. d. Meerendonk juichte het voorstel eveneens toe, maar was toch nogal huiverig voor enkele dingen, o.m. voor de 20 die van het particulier initiatief moe-

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1