WAALWIJK BINNEN- EN BUITENLAND Het 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 AUGUSTUS 1958 6 Feuilleton üenbaarcschandaal van Epsom De heer v. d. Veer vroeg de voorzitter nog een en ander omtrent het opgeven van een bouwvergunning naast het punt waar de uitvalsweg komt tegenover slagerij Els- hout. De voorzitter was hiervan op de hoogte en merkte op dat dit met de betrokkene, die hier zeker geen schade mee lijdt, nog eens nader kan worden opgenomen. De raad keurde het voorstel goed. Een commissie uit de raad, bestaande uit de heren Ploegmakers, Wagenmakers en v. d. Veer werd benoemd en opdracht gegeven de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden te onderzoeken. De heer Ploegmakers bracht namens de commissie hierover een gunstig verslag uit. P. de Wit werd door de raad na een jaar proeftijd benoemd tot gemeente-arbeider in vaste dienst. Aan de orde was verder Voorstel tot het aangaan van een Ge meenschappelijke regeling tot Stichting en exploitatie van een regionaal woonwagen kamp. Het pre-advies zegt hierover Bij de wet van 23 oktober 1957, houden de wijziging van de wet op woonwagens en woonschepen, is de mogelijkheid openge steld, dat de raden van twee of meer ge meenten bij gemeenschappelijke regeling een plaats kan aanwijzen, die door woon wagens moet worden ingenomen bij vei> blijf binnen het gebied, dat die gemeenten gezamenlijk omvat. Als gevolg van deze mo gelijkheid komen thans alom in den lande z.g. regionale woonwagenkampen tot stand. Het gemeentebestuur van 's-Hertogen- bosch heeft naar aanleiding van het boven staande met een aantal gemeentebesturen in de omgeving van den Bosch contact opge nomen om tot zulk een gemeenschappelijke regeling te komen. Het ligt in de bedoeling het woonwagen kamp gelegen langs de weg 's-Hertogen bosch - Vlijmen te verbeteren. Er zal ter plaatse gebouwd worden een kapel, een re creatiecentrum en een school. De gemeente Drunen heeft geen woon wagenkamp, hoewel zij tot nu toe in feite verplicht was een dergelijk kamp aan te leggen en te onderhouden. Niet-aansluiting bij de regeling zal misschien tot gevolg heb ben, dat Drunen een toevluchtsoord wordt voor woonwagenbewoners, die zich in het kamp te 's-Hertogenbosch teveel gebonden achten. Dit gevaar is niet denkbeeldig, daar de kampen der naburige gemeenten, bij toe treding tot de regeling, zullen worden op geheven. De omslagkosten per deelnemende ge meente zijn volgens het ter visie liggende overzicht van baten en lasten bepaald op 29 cent per inwoner. Voor Drunen zullen de kosten dan ca. f 2000. - per jaar gaan bedragen. Dit is beduidend meer dan de kosten in de afgelopen jaren, maar hierbij mag niet worden vergeten dat de gemeente Drunen woonwagenbewoners steeds zoveel mogelijk heeft geweerd en zelf geen woonwagen kamp had. Indien de gemeente zich niet aansluit bij de regeling kan het wel eens zo worden, dat Drunen voor hogere kosten komt te staan door verplichte aanleg van een kamp en de kosten van armenzorg voor woon wagenbewoners. Bij deze regeling zijn betrokken de ge meenten Berlicum, Boxtel, Den Dungen, Empel, Engelen, Erp, Esch, Haaren, Hel- voirt, Heusden, Liempde. St. Michels Ges tel, St. Oedenrode, Rosmalen, Schijndel, Veghel, Vlijmen, Vught en Waalwijk. De raad betuigde aan dit voorstel zijn volledige instemming. De heer van Sprang vond het een bijzonder goede regeling. Verder hechtte de raad nog zijn goed keuring aan een wijziging van de gemeen tebegroting 1958. Tot slot hield de voorzitter nog een korte afscheidstoespraak tot de scheidende leden en dankte verder het college voor de goede verstandhouding en de prettige wijze van samenwerking welke er steeds geheerst heeft. De heren Wagemakers en v. Drunen dankten de voorzitter voor diens hartelijke woorden, waarna de zitting werd gesloten. GESLAAGD. Op 30 juli j.l. slaagden, te, Til burg voor: stenografie duits: Jean me Verdonk.; stenografie neder lands: Louise van Kessel. Voor praktijkdiploma machine- schrijven: Annie Peters, Fran ce v. d. Dungen, Tiny van Bij- nen, Jeanne v. d. Griendt, Nelly Klerkx. Zij genoten allen hun oplei ding bij de Eerw. Zusters aan de te Zeine. WETHOUDERSVERKIEZING. Dc verkiezing van de beide wethouders zal plaats hebben in de vergadering van de raad welke op 2 september a.s. zal worden gehouden. HOND GESLAAGD. De politiehond Rex, eigendom van de heer H. Heliings aan de St. Antoniusstraat alhier, be haalde dezer dagen te Moerges tel het certificaat van de Kon. Ned. Politiehonden Vereniging. MILITAIRE ORDER. üe Ministeries van Oorlog en Marine hebben een contract af gesloten met fa. Vincent Hoff- mans Zn. voor de levering van blancopasta tot een bedrag van f 58.898.—. R.K. HUISHOUD- EN INDUSTRIE SCHOOL. Aan de R.K. Huishoud- en Indus trieschool werden de volgende di ploma's en getuigschriften behaald: Diploma Vormingsklas. Nell van Wees, Marie-José Vugs, Mar jo Klerx, Anny Vermeer en, El len Smelt uit Waalwijk. Pieternell Elshou,t, Binie Luypen, Elly Werner uit Drunen. Els Baars met lof, uit Heusden. Dicky Ver voorn uit Meeuwen.Maria Wagema kers, met lof, uit Loon op Zand. Je anne van Kemenade uit Kaatsheu vel. Diploma Coupeuse. Riek de Haan uit Waalwijk, Ria de Bont uit Waspik. Diploma Costuumnaaien. Nel van Delft, Nel van Drunen, Riek Veltman uit Drunen. Diploma Huisnaaister. Greet Kuypers uit Waalwijk. Nel Wagemakers uit Waspik. Getuigschriften Primaire opleiding. Antoinet van Daelen, Mimi Dinge- mans, Josephine Elshout, Magda de Graauw, Jeanne Hesselberth, Ria Hurkmans, Ria de Munnik, Corry van Oers, Anny van Overbeek, Ria Scheerman, Marianne Spijkers, Christine Thijssen, Maria Trim- bach, Ria van de Ven, Elly van den Anker, Nelly Braspenning, Ali Faro, Dinneke Koster, Corry Kruyf, Diny Mandemakers, Janny Molengraaf, Nelly Prinse, Lynie v. Tilborg, Francis v. d. Avoirt, Anny van Delft, Anny Duquesnoy, Tiny van Engelen, Koos je Freijer, Anny Hamers, Nelly van Helvoirt. Franka van Helvoirt, Els Herman, Antoinet v. d. Hoven, Janny Klerx, Henny Leijtens, Rina Maas, Berta Pullens, Nelly Pullens, Tony van Riel, Joke de Rooy, Corry v. d. Ven, Josien v. d. Ven, Riet Verhoeven, Corry Vermeer, Anneke Wijkmans uit 'Waalwijk; Nelly Klerkx, Diny Kuis- ters uit Raamsdonk; Maria v. d. Westen, met lof, uit Waspik; Leny van Beek, Sjaantje Brok, Willy van Dongen uit Sprang-Capelle; Anne- lies Beijersbergen uit Heusden; Le ny Thur uit Genderen; Corry Ver doorn uit Eethen. Diploma B Schoenstikken. Janny Dollekens, met lof, Ria v. d. Kolk, Diny Rekkers, Jo van Riel, Bertha Timmermans, met lof, Corry van Tuyl, uit Waalwijk; Luc Bras penning, Aagje de Rooy, Leny Spie- rings, Zusje Werther uit Sprang, Riek Feijneman uit Kaatsheuvel; Nel van Gorp uit Kaatsheuvel, Je anne Ligtenberg, Coleta van Noye, Truus van Noye uit Loon op Zand; Thea Godschalk, Toos v. Ham, met lof, uit Stuivezand, Martha v. d. j Kieboom uit Geertruidenberg, Kit- I ty Zijlmans uit Raamsdonksveer. Diploma A Schoenstikken. I Fia Biekens, Corry Blankers, Paula van Engelen, Luc. v. d. Hoven, Cor- I ry Korthout, uit Waalwijk, Coot je Mayers, Corry de Rooy, met lof, Le- i ny Spierings, Zusje Wether uit j Sprang; Truus Blom, Toos Feijne- I man uit Waspik; Ria Bergmans, 1 Riek Feijneman, met lof, Berta de i Jong, uit Kaatsheuvel; Betty van Laarhoven uit Oosterhout. Bevorderd naar de 2e klas vakop- j leiding huisnaaisters. Jeanne de Brouwer, Ans Couwen- van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door: Percy King 36) „Wel? Hoe zit 't met Somers?" „Hij zal direct hier zijn." „Leg hem de duimschroeven aan, Collard. Hij is een goede jockey; we moeten hem hebben. Kijk niet op tien pond meer of minder. Geld is de ziel van de negotie." De deur ging krakend open, een derde trad binnen. „Moest u me spreken, Mr. Collard?" „Ja Peter. Dit is Mr. Aleck Lambert Peter Somers." „Aangenaam," zei de jockey. ,,'t Kan aangenaam worden, als je 'n verstandige knul bent." „Ik sprak je over 'n nieuw contract, Peter. Wel, |Mr. Lam bert wil je er een aanbieden, dat heel wat voordeliger is dan je nu hebt. Hoe denk je er over?" De jockey lachte. „Goed na tuurlijk, Mr. Collard. Zoiets lijkt me. U weet, dat ik een be hoorlijke jockey ben." bergh, Anny van Engelen, Hanny Fait, Magda Schipper uit Waalwijk; Leny de Bont, Herma van Beurden, Ria Pullen, Ria van Son uit Nieuw- kuyk; Jo van Logten uit Drunen; Betsy Rekkers uit Sprang-Capelle. Bevorderd naar de 2e klas primaire opleiding. Truus Akkermans, Cissy van Delft, Ineke Dingemans, Annelies Fran ken, met lof, Nelly Freijer, Anny v. d. Griendt, Renie Heijman, Ria Hulsenboom, Truus de Leijer, Wil ly Mulder, Nelly Musters, met lof, Henny Pullens, Hetty Roestenberg, Ria de Ronde, Anny van Schaik, José Schoemans, Lidy Segers. met lof, Gonny Venrooy, Ria Swerts, Agnes v. d. Berg, Wies Bergmans, Toos Bruurmijn, Ria v. Daelen, Han ny v. Helvoirt, Ria Kooien, Ria van der Linden, Bep Merkx, Thea Rom- bouts, Ria Schapendonk, Jacqueline Schilders, Anny Slaats, Willy Ste vens, Joosje Timmermans, Anny Verhoofstad, Janny Adriaanse, Wil ly Alessie, Janny Boons, Bep Braat, Gerry Dekkers, Nelly Duquesnoy, Jo v. Esch, Nelly Hensen, Ria v. d. Heuvel, Riky v. d. Hoven, Jo v. d. Kolk, Anny v. d. Lee, Maria van Leijden, Nelly Maas, Tiny Mulders, Jenny Nieuwkoop, Corry Pelders, Marie-Louise Span, Diny Pulles, Hedy Pullens, Jeanne Rekkers, Wil ly Dekkers, Diny Hoefnagel, Willy Reitma, Adje Schoondermark, Bep- py Schoondermark, Dicky van Til borg, Emma Vermaas, Dilia Waarts. Joke v. Zeist, Gerry Zwart uit Waal wijk. Coba Boezer, Marietje Boezer, Betsy Dekkers, Paulien Paulides Tonny Priest, Jenny de Rooy, Syke Versteeg, Janny Vos, Truus v. Vuu- ren, Hanny v. d. Hoeven uit Sprang- Capelle. Anny Schilders uit Dron- gelen, Willy Storchart uit Eethen, Liesbeth Wiechman uit Heusden, Diny Verduyn, Helly Beelo uit Dru nen, Ans Brok, Stinie v. d. Oort, Sjaantje de Pauw uit Nieuwkuijk, Johanna Haertlein, Lucy Haertlein, Corry v. Esch uit Elshout, Nelly v. Oort, Henriëtte Hooymaayers uit Raamsdonk. ZOMERAVONDVOETBAL. Op de Algemene Vergadering van de Commissies voor Be- drijfs- en Zomeravond voetbal, welke gehouden werd op 5 juli te Den Bosch, werd besloten, dat de kampioenschappen van Bedrijfs- en Zomeravondvoet- hal gescheiden gehouden wor den en dat zowel voor het Be drijfs-, als voor 't Zomeravond voetbal, apart gespeeld zal wor den om het kampioenschap van Brabant. Door de Bestuurscommissie van Bedrijfs- en Zomeravond voetbal is de volgende regeling getroffen voor het spelen van de voorronde, alsook voor het spe len van de finales. Vooraf zij opgemerkt dat we gens de ongelijke aantallen er in sommige gevallen door loting vastgesteld is moeten worden welke elftallen tegen elkaar zul len uitkomen en welke door lo ting vrij kwamen voor het spe len van een bepaalde wedstrijd. Dat was een noodzakelijkheid, waar niet onder uit te komen was. Voorronde, voor Zomeravond voetbal op 15 augustus. Gespeeld wordt in Roosendaal. 1. Om 3.00 uur RoosendaalOosterhout. Om 4.30 uur, Bergen op ZoomBreda De 2 winnaars komen in de fi nale. Gespeeld wordt te Den Bosch. 2. Raamsdonksveer is vrijgeloot. Om 3.00 uur TilburgWaalwijk. Om 3.00 uur DongenDen Bosch Door loting is vastgesteld dat de winnaar van de wedstrijd TilburgWaalwijk in de finale komt. Om 5.00 uur speelt winnaar Dongen-den Bosch tegen Raams donksveer. Winnaar komt in de finale. Voorronde van Bedrijfsvoetbal op 16 augustus. Gespeeld wordt op het terrein van Uden. Helmond is vrijgeloot. Groep I. 1. Om 3.00 uur VeghelUden. 2. Om 3.00 uur Cuyk-Den Bosch 3. Door loting is vastgesteld dat winnaar van Groep II tegen Hel mond speelt. Deze wedstrijd be gint om 4.30 uur. Om 6.00 uur speelt winnaar 1 tegen winnaar 3. Winnaar hier van komt in de finale. Groep II. Gespeeld wordt op het terrein van Roosendaal. 1. Om 3.00 uur BredaR'daal1 2. Om 4.15 uur Bergen op Zoom Oosterhout. Om 6.00 uur winnaar 1 tegen winnaar 2. De winnaar van de laatste wed strijd komt in de finale. Groep III. Gespeeld wordt op 'n terrein te Waalwiik. 1. Om 3.00 uur RaamsdonksveerWaalwijk 2. Om 4.15 uur TilburgDongen Om 6.00 uur speelt winnaar 1 tegen winnaar 2. Winnaar hier van komt in de finale. Door de Bestuurscommissie is vastgesteld dat de organise rende vereniging van de finale automatisch in de finale komt. De wedstrijdduur in de voorron de is bepaald op 2 x 30 minuten. Voor de wedstrijden in de voorronde zullen de scheids rechters op de gebruikelijke wij ze door dc Commissie van Be drijfs- en Zomeravondvoetbal ter plaatse, aangesteld. Finale in Eindhoven van Be drijfs-^ en Zomeravondvoetbal' van de KNVB, afd. Noord-Bra bant op zaterdag 30 augustus. De wedstrijden worden ge speeld op het Philips sportter reinencomplex aan de Roosten- laan t.o. het dierenpark Anima- li. De finales worden gespeeld volgens het halve competitie systeem. Winnaar is degene die het hoogste aantal punten heeft behaald. Bij gelijk aantal pun ten beslist het doelgemiddelde. Is ook dat gelijk dan zal er een extra beslissingswedstrijd wor den gespeeld. Door loting is bepaald welke verenigingen tegen elkaar zul len uitkomen. Protesten zijri. niet toegestaan. Het besluit van de scheidsrech ter is bindend. Elke vereniging is verplicht na afloop van elke wedstrijd in te leveren bij de leiding. De wedstrijdduur tij dens de finale is vastgesteld op 2 x 25 minuten. Deelnemers kampioenschap Bedrijfsvoetbal. 1. Eindhoven. 2. Winnaar voorronde in Uden. 3. Winnaar voorronde in Roo sendaal.. 4. Winnaar voorronde in Waal wijk. Om 3.00 uur 12. Om 3.00 uur 34 Om 4.15 uur 13 Om 4.15 uur 24 Om 5.30 uur 32 Om 5.30 uur 14 Deelnemers kampioenschap Zomeravondvoetbal. 1. Winnaar voorronde Den Bosch. 2. Winnaar voorronde Den Bosch. 3. Winnaar voorronde Roosen daal. 4. Winnaar voorronde Roosen daal. Om 3.00 uur 12 Om 3.00 uur 34 Om 4.15 uur 13 Om 4.15 uur 24 Om 5.30 uur 32 Om 5.30 uur 14 In Eindhoven zullen in over leg met de scheidsrechters com missie de scheidsrechters wor den aangewezen. De Commissie voor Bedrijf s- en Zomeravondvoetbal zal ver tegenwoordigd worden te: Roosendaal door de heer Tol huizen en de heer Dietze Uden door de heer de Bie. Den Bosch door de heer de Bie. Waalwijk door de heer v. Cool. BISSCHOPPELIJK GEDELE GEERDE VOOR HET OECU MENISCH WERK. Met ingang van 1 augustus is mgr. prof. dr. J. G. M. Wille- brands door de aartsbisschop van Utrecht namens het gehele Nederlandse episcopaat benoemd tot bisschoppelijk gedelegeerde voor het oecumenisch werk. In verband, hiermede is hij door de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, in overleg met de bisschop van Rotterdam, op de meest eervolle wijze ontslagen als directeur van het filosoficum te Warmond. De nieuwe func tie van mgr. Willebrands is een novum in de geschiedenis van de katholieke Kerk, zij is de eer ste ter wereld. COÖPERATIE OPGELICHT VOOR 40.000 GULDEN. Bij dc coöperatieve landbouw- vereniging „Samenwerking" te Giessenburg in de Alblasser- waard, is een geraffineerd-een- voudig geval van fraude aan het licht gekomen. De 59-jarige ver tegenwoordiger van dit bedrijf C. T. te Molenaarsgraaf heeft bekend, in de loop van een ze vental jaren een bedrag van on geveer 40.000 gulden te hebben verduisterd. Hij is gearresteerd door de Rijkspolitie te Ilardinx- veld-Giessendam. Bij het ver hoor is ook de districtrecherche uit Dordrecht betrokken. Ge bleken is reeds dat het geld tot de laatste cent verdwenen is, hoewel de dader daar tot op he den geen verklaring voor heeft kunnen geven. N.T.S. KRIJGT IN 1959 3 MILJOEN MEER. Het bestuur van de Nederlandse Televisiestichting heeft van het de partement gehoord, dat zij voor 1959 zal kunnen beschikken over onge veer 10 miljo engulden. Dat is 3 miljoen meer dan voor dit jaar. Hierin zijn niet begrepen de kosten die de PTT maakt. Voor 1958 be droegen die in totaal ongeveer 3 miljoen gulden. „Het zal in verband met de uitbreiding moeilijk worden om met het aangekondigde bedrag rond te komen", aldus luidde het commentaar van het NTS-bestuur. „Het is aanzienlijk lager dan was gevraagd". TWEEDE KAMER ACCOORD MET EIGEN OPSLAG. De Tweede Kamer staat in zeer grote meerderheid achter de rege ringsvoorstellen om de schadeloos stelling voor leden van de Tweede Kamer en de onkostenvergoeding voor leden van de Eerste Kamer te verhogen. De commissie van rappor teurs uit de Kamer heeft verslag uitgebracht over het onderzoek van de wetsontwerpen in de afdelingen. Enkele leden hadden bezwaar tegen het tijdstip, waarop de voorstellen zijn gedaan. Ze noemden het „wei nig gelukkig". GARAGEBRAND IN AMSTERDAM. Tonnen, schade. Een grote felle brand heeft een oude garage aan de Visseringstraat in Amsterdam-west, waarin onge veer 40 personenauto's, een tiental bedrijfswagens en circa zestig mo toren, scooters en bromfietsen ston den, geheel in as gelegd. De brand wer veroorzaakt door een explosie die zich voordeed toen de garagechef in de garage waar het verboden is te roken een si gaar met een lucifer wilde aanste ken. De brandweer, die het vuur van twee zijden met 13 stralen in- j sloot, was om vijf minuten over half zeven de brand meester. De nablus- sing van de rokende puinhoop duur- I de nog enkele uren. De garage was verzekerd en de schade wordt op enkele tonnen geschat. De garage chef liep brandwonden op aan zijn rechterhand. BIJNA 10.000 NIEUWE TV-TOESTELLEN. In de maand juli zijn bij de dienst luister- en kijkgelden van de PTT 9517 nieuwe televisietoestellen inge schreven. Hiermee is het totaal ge komen op 325.395 kijkvergunnin- gen. De toeneming in juli was gro ter dan in de overeenkomende maand van 1957. Toen waren het er 8764. De belangrijke stijging van thans wordt toegeschreven aan de reportages van de wereldkampioen schappen voetbal. In juni van dit jaar bedroeg de toeneming 7752 toe stellen. Dat was minder dan in de zelfde maand van 1957. NEDERLANDSE JONGEN IN OOSTENRIJK VERONGELUKT. De 16-jarige Nederlandse bergbe klimmer Johan Maarten Dijkstra uit Geleen, is vrijdagochtend dood in een rotsspleet van de Hinden- burg-berg, in de omgeving van Kla- genfurt, in Oostenrijk, aangetroffen. De jongen was donderdagmiddag begonnen met de bestijging van de westelijke helling van de berg. Hij had tegen zijn moeder gezegd dat hij haar, een uur na zijn vertrek, vanaf een der rotsen op zijn weg zou toewuiven. De jongen heeft dit gedaan en schijnt hierbij te zijn uit gegleden en omlaag gestort. NIEUWE LANDING VAN MARINIERS IN LIBANON. Bij de Libanese hoofdstad Beiroet zijn vrijdag weer Amerikaanse troe pen ongeveer 1800 man aan wal gezet. Een Amerikaanse militai re woordvoerder noemde deze troe pen „onderhoudspersoneel". Voor waarnemers kwam de nieuwe lan ding als een verrassing, omdat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, donder dag had verklaard dat de Ameri kaanse troepen zouden worden te ruggetrokken, als dé Libanese rege ring daarom zou verzoeken. Het Franse smaldeel bij de kust van Li banon, bestaande uit een kruiser en escortevaartuigen, heeft opdracht gekregen naar Toulon terug te ke ren. «K8 tv: g 3) ft f U 9 W» t! ÜC:M C' l'«i| GENERAAL SJEHAB PRESI DENT VAN LIBANON. Generaal Foead S.jehab, de 57- jarige staf-chef van het Libane se leger, is donderdag door het parlement gekozen tot opvol ger van president Sjamoen. vVaarnemers geloven, dat zijn benoeming een eind kan maken aan de nu al maandenlang du rende rebellie. President Eisen howers speciale afgezant, Murp hy, die uitgebreide besprekin gen heeft gevoerd met alle groe peringen in de Libanon, 'deelt deze mening. Hij heeft Was hington meegedeeld, dat het te rugtrekken der Amerikaanse troepen nu nog; slechts 'n kwes tie van organisatie en tijd hoeft te zijn. Als deze voorspellingen uitkomen, zal de werkelijke cri sis in het Nabije Oosten nog voor de topconferentie vrijwel voorbij zijn. STORMWEER EIST 16 DODEN. Zestien mensen hebben de dood gevonden in de Zuid-Oostenrijkse provincie Karinthië, waar in de nacht van donderdag op vrijdag he vige overstromingen veroorzaakt werden door storm en regen. Een tentenkamp bij het Millstaetermeer, waar duizend toeristen verblijf hielden, werd weggespoeld. Ook een achttal auto's kwam in het meer te recht. De schade die door deze ramp veroorzaakt is, wordt geschat op 7,5 miljoen gulden. De regering zal tweederde voor haar rekening nemen. ENGELAND ERKENT REPUBLIEK IRAK. U 'i Groot-Brittannië heeft de repu bliek Irak en haar bewindvoerders officieel erkend in een nota aan bri gade-generaal Abdoel Karim el Kas sein, premier, minister van defensie en opperbevelhebber in Irak. AMERIKA ERKENT IRAK. De Amerikaanse regering heeft het re publikeinse regime van generaal Kassem in Irak officieel erkend. De speciale afge zant van Eisenhower in Nabije Oosten, Murghy, is naar Bagdad gereisd en heeft daar reeds een onderhoud gehad met Kas- „Meer dan behoorlijk, Peter. Je kómt er, wanneer, je je han delbaar toont. De manier, waar op je Paasmaandag Duchess reed, mocht er wezen, 'n Pracht- merrie en..." „O, maar lang geen Annabel- la of Black Devil, Mr. Collard! Als ik weet dat een paard het niet halen kan, verg ik het on mogelijke niet. Ik weet wat een dier toekomt." .{Sentimentele onzin," grom de Lambert. „Een paard is een paard, meer niet, geld daar gaat het in de wereld om. We kunnen tot een accoord komen, Somers, maar alleen op voor waarde, dat je rijdt zoals ik wil, dat je rijdt. Zeg ik: win, sla dan desnoods je paard aan flarden, maar win!" Zoiets doe ik niet, Mr. Lam bert," antwoordde de jockey zonder aarzelen. „George Arm strong heeft me getraind dat zegt genoeg. Natuurlijk rij ik om te winnen als 't kan. Gaat 't niet, dan ransel ik 'n goed paard niet af. Nog minder rij ik het dood." i „Je contract..." „Als 't een contract met een stal betreft, die dat eist, pas ik." Lambert lachte dreunend. „Mooi zo jongenIk wou maar eens zien, wat voor vlees ik in de kuip had! Jij bent er een naar mijn hart! Paarden ik ben dol op dieren! Ik wordt hels, als ik een oude knol zie afjakkeren! Jij krijgt je con tract en ik zet je alleen op paar den, die niet winnen mógen. Is dat wat voor jou?" „Ik denk niet dat we zaken doen Mr. Lambert." „O ja!" kwam Collard snel tussenbeide. „Je kan en je moet. Tenminste wanneer je wat aan Susan 'Hoover is gelegen." Somers slaakte een korte, scherpe kreet. „Wat weet u van Susan? Waar is ze?" „Je ziet haar niet, terug tenzij je zaken met ons doet." „Daar geloof ik niets van,!" stoof de jockey op. „Ook goed. Denk er eens over na. En begrijp wèl één woord over wat we besproken hebben, en je meisje is voor de haaien." „Wacht nog even knaap! zei Lambert op verzoenende toon. ,,'t Hoeft niet direct hard tegen hard te gaan! Wil je doen wat Susan aanraadt? Ze zal je bel len en..." „Laat ze aan de telefoon ko men," zei Somers en stapte met loden schreden weg. Collard grinnikte. „We heb ben hem, Aleck! Zodra de rok ken op de proppen komen, zijn ze onder een hoedje te vangen! Somers rijdt Whirlwind. Het paard is sterk favoriet. Hoe doen we?" „Whirlwind mag niet winnen. Is Somers niet te breken, dan moet een ander er op. Komt voor elkaar. Je hoort wel van me." De twee gingen weg/ Ashworth en Smith wachtten even. De laatste zei: „Nu weet je hoe de smeerlappen het spel spelen." Ashworth knikte en wandel de weg. De rennen waren nog niet begonnen. Op het grasveld voor het restaurant zat Blanche Whitlock; zij gaf hem een wenk aan haar tafel plaats te nemen. Hij was nog maar even met de actrice in gesprek, toen Aleck Lambert zich bij hen voegde, Blanche familiaar begroette en Ashworth de hand drukte. Wie niet beter wist, zou hen voor vrienden aangezien hebben. „Een tip hebben, Mr. Lam bert?" vroeg de actrice glim lachend. (^Whirlwind ,ihaalt dd grote voorjaarsprijs „Ja? Ieder zijn meug. Voor geen dozijn Blanche Whitlocks zet ik een shilling' op hem." „Wat?" deed de actrice ver schrikt. „Ik heb nog wel hon derd pond op Whirlwind gezet!" „Afschrijven!" grinnikte Lam bert. „Wat is uw opinie, Mr. Ashworth?" „Dat Whirlwind wint als So mers rijdt." „Vooruit hoeveel? Geen bookmakersgokje! Als gentle man tot gentleman! Ik zet dui zend pond, dat Whirlwind het aflegt. U duizend dat hij wint. Nou?" Ashworth dacht snel na. Na tuurlijk had Blanche geen penny op Whirlwind gezet. Buddy Fritzjohn wilde dat het paard verloor. De actrice wist dus drommels goed, hoe laat 't was. 't Lag er dik boven op, dat ze hem wilde animeren, op Whirl wind te wedden en te verlie zen. Een vrij doorzichtig trucje om hem er te laten intippelen. Maar ze waren er niet van op de hoogte, dat hij een heel inte ressant gesprek had afgeluis terd! Ashworth voelde er alles voor, Lambert een lesje te ge ven, dat hem heugen zou. Al leen duizend pond! 't Bete kende nagenoeg zijn hele kapi taaltje! Toen schoot hem eens klaps Eraser's aanbod te bin nen dat hij wilde helpen om Fritzjohn te ontmaskeren. Ash worth keek Lambert vorsend aan. „Je zou het niet voorstellen als je niet wat over Whirlwind gehoord had," zei hij langzaam. „Geen syllabe. Mijn woord, 't Is even solide als de Bank van Engeland. Er lopen acht paar den; ze doen weinig voor el kaar onder. Ik heb er nu eens lol in, dwars tegen de favoriet in te gaan. Wat zal 't wezen?" „Ik heb zoveel niet op zak." „Doet er niet toe. Ik weet wie je bent. Mijn enige conditie vanavond afrekenen." „Waar?" „Bij me thuis. Win jij, dan ligt het geld om acht uur klaar. In het andere geval ben jij er met mijn duiten. Afgesproken?" „Afgesproken." Ashworth excuseerde zich en wandelde weg. Hij verstond niet wat Lambert tegen Blanche zei. De actrice gichelde. „Afwachten wie 't laatst gi ebelt!" mompelde Ashworth tussen de tanden. „Ik ben om de dood niet het zachte eitje, dal jullie in me zien!" (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 6