WAALWIJK WAT IS DE TOEKOMST VAN NIEUW-GUINEA De stortingen op het grootboek voor woningverbetering DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 11 AUGUSTUS 1958 Elshouf pR0CESSIE Wi ij men Haarsteeg Caouden priesterfeest van pastoor Serrarens ATTENTIE van In verband met de feestdag Maria Hemelvaart zal onze eerst volgende editie niet vrijdagmorgen 15 augustus verschijnen, maar op donderdagmiddag. Advertenties en berichten voor deze editie dienen UITERLIJK woensdagavond in ons bezit te zijn. Later komende kopij kan niet meer worden geaccepteerd. Denk om uw rente. Dat er enig wanbegrip zou ontstaan j omtrent de stortingen op het Groot- j boek woningverbetering behoeft geen betoog. Daarom willen wij nog eens j terugkomen op de bepalingen die j hiervoor van kracht zijn. De nieuwe regeling heeft alleen j betrekking op vooroorlogse huurwo- j ningen, niet op bedrijfspanden. j Als bekend mag worden veronder- steld, dat op dit Grootboek moet j worden gestort de helft van de ho- j gere huurinkomsten, die de verhuur- j ders van vooroorlogse woningen sinds 1 augustus 1957 ontvangen. Deze hogere huurinkomsten worden derhalve geblokkeerd. De stortingsplicht is verdeeld in tien termijnen. De eerste negen stor tingen hebben elk betrekking op een tijdvak van een jaar. Deze stortingen moeten tot 1966 elk jaar vóór 1 au gustus worden verricht. De tiende' en laatste storting heeft betrekking op een tijdvak van vijf maanden. Dit laatste tijdvak loopt van 1 augustus 1966 tot 31 december 1966. Welk bedrag moet u storten? De stortingsplichtige eigenaren moeten dus negen maal over een ge heel jaar storten en daarna éénmaal over vijf maanden. Op de beschikkingen, welke de huiseigenaren of hun gemachtigde zijn toegezonden, staan twee bedra gen vermeld. Het eerste bedrag geeft de som aan, die gedurende negen jaar elk jaar moet worden gestort en het tweede is het bedrag, dat de laatste keer, dus voor 31 december 1966, moet worden overgemaakt. Vele eigenaren zijn van mening, dat de eerste keer het bedrag voor vijf maanden moet worden gestort. Dat is echter niet juist. Zij die zo doen, storten slechts een bedrag aan geblokkeerde huur over vijf maanden. Op 1 augustus 1958 hebben ze ech ter al een jaar lang de hogere huur opbrengst ontvangen. Men denke er dus om, dat vóór 1 augustus 1958 aan de opgelegde stor tingsplicht moet zijn voldaan en wel ter grootte van het op de beschikkin gen eerst vermelde bedrag. Tijdig storten. Het tweede vermelde bedrag komt pas aan de orde in 1966, dus hier behoeft u zich voorlopig nog geen kopzorgen over te maken. Vergeet u niet, dat een juiste ver vulling van de stortingsplicht belang rijk is met het oog op de rente die bijgeschreven moet worden; komt u te laat, dan heeft u nadeel, want de rente wordt namelijk alleen berekend over bedragen, die per 1 augustus van elk jaar in het Grootboek zijn in geschreven. Het kan wezen, dat er eigenaren zijn, die nog geen beschikking heb ben ontvangen. Deze eigenaren we ten nog niet, hoeveel zij moeten stor ten en zij kunnen dus zolang zij nog geen beschikking hebben ontvangen, niet aan hun plicht voldoen. Deze catagorie eigenaren hoeft zich hier niet ongerust over te maken; zij kun nen rustig de beschikking afwacht ten. Zolang zij deze niet hebben ont vangen, zijn zij natuurlijk niet in ver zuim, ook al zou de vervaldatum van 1 augustus 1958 al verlopen zijn. Bezwaarschriften. Indien u een bezwaarschrift of ver zoek mocht hebben ingdiend, of als u om inlichtingen heeft gevraagd of om ontheffing, ontslaat dit u als ver huurder niet van uw stortingsplicht. U moet beginnen met het bedrag te storten, dat als eerste voorkomt op de u toegezonden beschikking. De bezwaarschriften worden zo snel mogelijk behandeld, eventuele wijzi gingen die daaruit voortvloeien wor den met grote spoed nader vastge steld. Kan vóór 1 augustus een der gelijk bezwaarschrift niet worden af gedaan, dan zal het desbetreffende wetsartikel met grote soepelheid wor den toegepast. Huiseigenaren-verhuurders, vol doet aan uw wettelijke plicht, het is in uw eigen belang. Zij die in ver zuim zijn, hebben alleen maar moei lijkheden te verwachten en bovendien kan het nadelig zijn met het oog op de bij te schrijven rentebedragen. (Nadruk verboden) economisch leven betrokken zijn. De handel schijnt óf in handen te zijn van Chinezen, óf van de Nieuw- Guinea lm- en Exportmaatschappij. Is het dan niet mogelijk de Papoea's hier een bevoorrrechte positie te ver schaffen of interesseert dat ons be stuur niet? Wat doet het gouvernement? Gebrek aan serieus bestuur kan men ook afleiden uit het onvoldoende stimuleren van het ambacht onder de Papoea's. Ook wisselen de bestuurs ambtenaren elkaar te dikwijls af, zo dat er geen vertrouwelijk contact groeit tussen bevolking, en Neder landse leiding. De bestuursambtena ren en anderen voelen zich ook onze ker inzake hun rechtspositie.' Die on zekerheid heerst overal. Onder meer speelt deze een rol bij het zoeken naar een algemene voertaal, welke onder meer noodzakelijk is voor het onder wijs. Uit het rapport blijkt dat de pro testante zending het Maleis naar vo ren schuift en de katholieke missie voorkeur heeft voor het Nederlands. Het zou ons niet verbazen wanneer er zich onder het zendingspersoneel veel voorstanders van overdracht aan Indonesië zouden bevinden. Uit die hoek zijn al eens meer merkwaardige geluiden gekomen, maar men mag dit zonder ervaringswetenschap niet stel len. Vast staat wel, dat er één lijn dient te worden getrokken bij het kie zen van een taal, ongeacht of hier voor Nederlands of Maleis wordt ge nomen. Wij merkten reeds op, dat de helft van de bevolking nu onder bestuur is gebracht, maar er is weinig in het rapport te vinden over een expansie ve cultiveringspolitiek. Wel vindt men de opmerking, dat vele ambtenaren niet weten welke doeleinden het gou vernement nastreeft Koffers gepakt Het is duidelijk, dat bij een derge lijke geestesgesteldheid, waarbij men bestuurt, maar bij wijze van spreken zijn koffers gepakt heeft klaar staan, - weinig kan komen van het ver vullen ener historische taak ten bate der inheemse bevolking. Door deze brilleglazen gezien is het doen toe nemen der investeringen in dit gebied uit den boze. Het is onverantwoord het geld van Nederlandse belasting betalers aan te wenden voor opdrach ten, waarvan men de bedoeling niet voor ogen heeft. Men schept dan een schijntoestand, die op mislukking moet uitlopen. Juist in verband met het voorgaan de is het zo bedenkelijk, dat er nog een tweede rapport aan de orde moet worden gesteld; afkomstig van de socialistische Wiardi Beekman Stich ting. Daarin wordt onomwonden be toogd, dat de bestendiging van de band tusen N.-Guinea en Nederland noch in ons belang noch in dat van de Papoea's is. Met het oog op het verloop van de internationale politiek hebben wij er geen toekomst, zo meent men. In dit rapport spreekt men niet van overdracht aan Indonesië, men noemt het als een mogelijkheid. Ons beleid echter kenmerkt zich door immobi lisme, zo meent de genoemde stich ting. f 60.000.000 voor niets? Wij zouden liever willen zeggen, dat ons beleid gekenmerkt wordt door het leveren tussen aarzeling en be sluiteloosheid. Kijken wij de grote mogendheden weer naar de ogen? Be waren wij een strategisch punt voor de westelijke wereld om dit in geval van oorlog als basis aan anderen over te dragen? Dan heeft het geen zin er langer een slordige 60 miljoen per jaar te gen aan te gooien. Dat is dan wegge gooid geld. In dat geval heeft het evenmin zin om meer strijdkrachten naar de oost te zenden om ons op het kritieke moment nogmaals jegens de wereld belachelijk te maken. Wij moeten kiezen of delen en dan pleiten wij voor een doelbewust beleid op Nieuw-Guinea ten bate van beide rijksdelen. Dan heeft het ook zin er het geld voor te besteden. Zoals het nu is kunnen we spreken van vlees noch vis. En een dergelijke toestand betekent verspilling van tijd en geld. (Nadruk verboden) Drs. H. leeuwenhuid. Een mak schaap wacht in een Sprang-Capelle Om drie redenen moet thans de kwestie Nieuw-Guinea als van groot belang worden gezien. Allereerst zijn er de. plannen van de Nederlandse regering om de defensie van ons be zit aldaar te versterken en de daarop gevolgde vijandige reacties van Indo nesische zijde. De versterking van de verdediging kost de Nederlandse be lastingbetaler geld en de bedekte drei ging van Indonesië, onder meer door generaal Nasoetion, de bevelhebber van het Indonesische leger, kan ons opnieuw voor het forum van de we reldpolitiek brengen en daaraan heb ben wij stellig geen behoefte. Nasoetions dreiging van een op Nieuw-Guinea gerichte militaire ac tie van het Indonesische leger was in derdaad vaag, maar zij was door de bedachtzame formulering des te ge vaarlijker. Hij heeft er op gewezen, dat de Indonesische aanspraken op het eiland alleen succes kunnen af werpen, indien deze gesteund worden door krachtige politieke, economische en militaire macht i Hij spoort zijn landgenoten dus aan deze macht op te bouwen en hij weet drommels goed, dat hij een over wicht ter zee en in de lucht over de Nederlanders moet verwerven, wil hij met enig succes in het onherbergzaam terrein opereren. Het machtige Japan wist er tijdens de jongste oorlog geen succes te behalen. Hoe staat het er voor? In verband met onze defensiezorg voor de resten van onze Oostindische bezittingen is het zeer belangrijk ken nis te nemen van het rapport van de commissie uit ons parlement, die Nieuw-Guinea in het vorig jaar be zocht en nu haar bevindingen óp pa pier openbaarde. Dit belangrijke stuk geeft ons een summiere kijk op het wel en wee van het door ons bestuur de deel van het eiland en maakt ook enkele opmerkingen over de verde diging en daarmee verwante proble men. Het rapport constateert een onvol doende luchtverdediging. Deze wordt waargenomen door Fireflies en Mar tin-Mariners van de marine-lucht vaartdienst. De snelheid van deze ma chines is naar de mening der com missie onvoldoende en de vliegboten zijn te log. In de luchtverdediging moet dus zonder meer verbetering komen. De inheemse bevolking is in het geheel niet in de verdediging betrok ken, ook niet in de verdediging te land. Tellen wij dus de Nederlandse neuzen, die tot onze strijdmacht beho ren, dan weet men de sterkte van de wakende Nederlandse leeuw, die dan rustig als een mak schaap in een leeu wehuid kan worden aangeduid. Welkom spionnen! Leest men het overige van het rap port dan wordt men door verschillen de naar voren springende gebreken in het bestuur getroffen. Het voornaam ste is wel de vrijheid, die aan de al daar vertoevende Indonesiërs wordt gelaten. De parlementaire commissie adviseert dat deze mensen zich óf permanent moeten vestigen óf naar Indonesië moeten worden terugge stuurd. Hiermee zal ieder weldenkend Nederlander het eens zijn, waarbij de nadruk dient te vallen op repatrië ring. In een land met 700.000 in woners, waarvan de helft pas onder bestuur is gebracht moet het mogelijk zijn de ongewenste elementen van de goedwillende te scheiden. Een goede controle en schifting is noodzakelijk, welke controle dient te worden doorgetrokken naar de aldaar vertoevende Nederlandse bestuurs ambtenaren. Alle voorstanders van •een overdracht van het eiland aan In donesië moeten naar Nederland wor den teruggezonden, ongeacht het mo gelijk bestaan van die wenselijkheid. Zo lang wij daar zitten moeten we on voorwaardelijk kunnen steunen op de genen, die ons daar vertegenwoordi gen. Bij het bestuur gaat het er om de Papoea's hun eigen land te doen be wonen onder stijgende materiële en geestelijke welvaart. Onze volksver tegenwoordigers zijn van mening, dat de inheemsen; onvoldoende bij KLOOSTER-JUBILEUM. j In verband met zijn 25-jarig kloos ter-jubileum is er vrijdag 15 au gustus tussen half 1 en half 2 ge legenheid Broeder Sidonius te feli citeren in het klooster der Eerw. Broeders, Grotestraat. N.K.S.-LOTERIJ. Wij laten belanghebbenden weten dat op geen van de loten die van deze loterij in Waalwijk zijn ge plaatst, een prijs is gevallen. Een volgende keer meer geluk. In ieder geval zegt .de jubileumcommissie van de N.K.S. u hartelijk dank voor het kopen der loten. ZOMERFEEST WAALWIJKS BELANG. het Ondanks de zeer moeilijke omstandigheden in deze tijden, nu iedereen vacantie heeft en dus muziek-, sport- en andere verenigingen in plaats en streek niet in staat zijn hun medewer king te verlenen, is het bestuur van Waalwijks Belang er toch in geslaagd een aantrekkelijk pro gramma samen te stellen voor haar jaarlijkse feestdag, die de Waalwijkse inwoners en de be zoekers gratis wordt geboden. Toch zal het o. i. overweging verdienen dit zomerfeest in de toekomst op een andere datum te bepalen met het oog op bo vengenoemde moeilijke omstan digheden. Maar ter zake: In de namiddag zal de lande lijke rijvereniging De Margriet- ruiters een demonstratie geven op het terrein van W.S.C. aan de sportlaan.. Het programma luidt als volgt: 1. Openings-caroussel. 2. Vrijheidsdressuur. 3. Groeps-springen. 4. Pyramiden. 5. Individueel springen. 6. Ziekenbezoek. 7. Finale. Oxn 3 uur begint deze unieke demonstratie, die voor eenieder gratis toegankelijk is; alleen de tribune-plaatsen kosten 1. en 0.50 voor de kinderen. Des avonds ten 8.30 uur geeft de bekende Koninklijke Harmo nie (bestaande uit 56 personen) „Orpheus" uit Tilburg, een con cert op het Raadhuisplein, waar van wij 't programma reeds in een vorig nummer hebben ver meld. Stoelen zijn daarbij ver krijgbaar a 0.25, niet zoals op de biljetten vermeld f 0.15. Al met al dus een attractie! programma, dat bij goed weer zeker aller belangstelling zal trekken. GROTE BELANGSTELLING VOOR WAALWIJKSE JAZZ-SOCIETY Sinds het bericht over de op richting van een Waalwijkse jazzsociety, dat wij onlangs in ons blad publiceerden, heeft de jeugd blijk gegeven van een gro te belangstelling voor dit novum in onze gemieente. Toch blijkt er nog wel enig misverstand te be staan over liet karakter van deze jazzsociety. Veel jeugdigen me nen namelijk, dat men een of ander instrument moet bespelen om lid van deze vereniging te kunnen worden. Dit is zeer be slist niet het geval. Deze jazzso ciety, waarbij zich zowel jongens als meisjes vanaf 16 jaar uit Waalwijk en omliggende ge meenten, zoals Kaatsheuvel, Loonopzand, Drunen, Waspik, Sprang-Capelle, kunnen aanslui ten, stelt zich ten doel de jeugd meer inzicht in en meer begrip omtrent de jazzmuziek bij te brengen om daarmede de belang stelling voor deze muziek te ver diepen. Zij wil trachten dit te be reiken door het houden van con tactavonden, waarop aan de hand van platen zal uiteengezet worden wat jazzmuziek eigenlijk is velen blijken daar nog geen flauw idee van te hebben ter wijl verder aandacht zal worden gewijd aan de ontwikkeling van de jazzmuziek, de diverse stijlen en de typische stijlkenmerken van een aantal grote figuren in de jazz. Verder stelt men zich voor een aantal deskundigen op het gebied van de jazz naar Waal wijk te halen voor het houden van lezingen, alsmede een aantal gezelschappen (dixies, combo's, enz.) voor het geven van uitvoe ringen. Eens in de maand wil men ook; 'n jam-session houden, waarop iedereen die onverschil lig welk instrument bespeelt, vrijelük kan optreden, waarbij elk optreden nader zal worden besproken Uiteraard is de jazz society ook geen vereniging, die zich bezig houdt met het geven van dansavondjes. De initiatiefnemers zijn mo menteel bezig de laatste hand te leggen aan, het eerste winterpro- gramma. Zij die zich bij deze jazzsociety willen aansluiten, kunnen zich op de hieronder vermelde data opgeven bij de daarachter ver melde adressen 12, 13, 14 augustus van 18.00 tot 19.30 uur bij Frits Hoog Antink, Raadhuis plein 1. Toni van Bladel, Kloosterweg Inkorven Vredesduif voor St. Denis op vrijdag 15 augustus, niet om 7 uur, maar om 6 uur. PAROCHIEKERK. Aan de dames die geheel belangeloos het afgelopen jaar de kerk en het parochiehuis wekelijks hebben schoongemaakt, zal als tegenprestatie door het kerkbestuur en het bestuur van het parochiehuis op zondag 31 aug. een uitstapje worden aangeboden. Eerst zal een bezoek gebracht worden aan Oisterwijk, maar men zal bijwonen een uitvoering van „Die Lustige Witwe Daar na gaat de tocht naar Etten-Leur waar een Brabantse koffietafel wordt aangeboden. ZOMERKAMP. De welpen van de Sint-Jansgroep die hun zomerbivak gehouden hebben in Moergestel zijn weer geheel verkwikt en uiterst voldaan thuis teruggekeerd. Op de gehouden ouders- dag toonden hun ouders hun dankbaarheid aan óe leidsters met hun assistenten, die zich weer enige dagen hebben beijverd om de welpen een genotvolle week te be zorgen. UIT HET RAAM GEVALLEN. Bij haar werkzaamheden kwam mej. J. v. V. uit het raam te vallen, waarbij zij een lichte hersenschudding en gekneusde rib ben opliep. Overbrenging naar het zieken huis was noodzakelijk. In verband met de grote gebedsactie zal op a.s. vrijdig (hemelvaartsdag) om half 3 een grote processie gehouden worden naar de genadekapel van de Wonderbare Moe der. Op medewerking van alle verenigin gen wordt gerekend, terwijl de bewoners van de Kerkstraat en de Kapelstraat ver zocht worden de bloembakken te versieren. VLIEGERWEDSTRIJD. Onder auspiciën van Elshout Vooruit wordt a.s. zondag een grote vliegerwedstrijd gehouden waar iedereen, ongeacht leeftijd aan kan deelnemen. Inschrijfgeld 25 cent. Er zijn mooie prijzen beschikbaar gesteld. Aanvang half drie. UITSTAPJE KORFBALCLUB Zondag 10 aug. maakte de Korfbalver eniging Never Down een uitstapje en werd een bezoek gebracht aan de mooiste plaat sen in Nederland. Allen waren zeer voldaan over het geslaagde uitstapje. WIELRENNEN. Zondag nam de nieuweling van de Griendt deel aan de wedstrijd in den Dungen. Drie renners wisten te ontsnappen, waaronder de Vlijmenaar v. d. Griendt, en wisten stand te houden tot het einde. In de sprint moest v. d. Griendt genoegen nemen met de 3e plaats. Een mooi succes. P.V. DE ZWALUW. Zondag 10 aug. hield de Postduivenver eniging de Zwaluw een wedvlucht vanuit Noyon Frankrijk. Voor deze vlucht was een extra beker beschikbaar voor de eerste prijsduif; deze werd behaald door P. van Gestel, die van de zware vlucht voor de jonge duiven de eerste prijs wist te behalen. Er zijn op de vlucht grote verliezen geleden. RKDVC- VLIJM. BOYS 0-4. Zondag speelden de Vlijmense Boys een oefenwedstrijd tegen RKDVC uit Drunen. De Boys telden 3 invallers, Drunen 2. De partij die zich met het warme weer het meest inspande, ging met de overwinning naar huis. De spelers waren allen zeer ver heugd toen de scheidsrechter voor de laat ste maal floot. SPELDJESDAG. De speldjesdag voor Herwonnen Levens kracht mag geslaagd genoemd worden, want de collectanten waren vroeg uitverkocht. Op vrijdag 15 aug. a.s. hoopt de Herder van onze parochie, de Zeereerw. Heer Pas toor Serrarens, het feit te herdenken dat hij vóór vijftig jaren de H. Priesterwijding ont ving. Uit de voorbereidingen die er wor den getroffen, laat het zich aanzien, dat pastoor Serrarens, die zozeer de achting geniet van al zijn parochianen, op die dag die hulde zal worden bereid, waarop hij vanwege zijn priesterlijke arbeid en zijn va derlijke bezorgdheid voor wat betreft de geestelijke belangen van zijn kudde, zeer zeker recht heeft. Nu het feest van pastoor Serrarens reeds zeer nabij is, gaan onze gedachten op de eerste plaats uit naar datgene wat de ju bilerende Herder voor de parochianen heeft gedaan en dat is in de 12 jaren dat hij door het Hoogwaardig Episcopaat tot pastoor van de parochie Haarsteeg werd benoemd, werkelijk heel wat. De bevrijding van ons land liet ook al hier op velerlei terrein z'n sporen na; het ergste was er wel het kerkgebouw aan toe. Diverse granaten hadden vele gaten in het dak geslagen en de vrij slechte toestand waarin de tempel Gods reeds bij de aan vang van de oorlog verkeerde, maakte dit nog erger. Toen de toenmalige Herder pas toor Van Noort, vanwege zijn hoge ouder dom zijn ambt moest neerleggen en pastoor Serrrarens die taak overnam, was zijn eer ste zorg het kerkgebouw te herstellen. Vanwege materiaalschaarste werd in die jaren volstaan met een noodherstelling en moest de algehele restauratie voorlopig worden uitgesteld. Bij de viering van het 100-jarig bestaan van de parochie werd tevens het kerkplein, dat geheel was vernieuwd, in gebruik ge nomen; ook het kerkhof dat in een zeer slechte toestand verkeerde, werd door toe doen van de nieuwe pastoor een waardige plaats voor degenen die het tijdelijke met het eeuwige moesten verwisselen. Nadien ging pastoor Serrarens er toe over om de kerk, die door de bevolkingsgroei te klein was geworden, uit te breiden; ook kwam onder zijn leiding meteen een verwarming in de kerk tot stand. Maar zijn, wij mogen wel schrijven le vensideaal, was de algehele en grondige restauratie, die eindelijk in het voorjaar van 1957 een feit werd. Het moet voor pas toor Serrarens dan ook een grote dag zijn geweest, toen op de 2e zondag van de maand april 1957 de bisschop coadjutor van Den Bosch, Mgr. Bekkers, de vernieuwde kerk kwam inzegenen en het nieuwe hoog altaar plechtig consacreerde. Onze parochie kerk, waarover pastoor Serrarens met as sistentie van kapelaan Severijn de scepter zwaait, is door zijn toedoen geworden een waardige tempel Gods, waarin hij de pa rochianen het Woord Gods verkondigt en de H.H. Sacramenten toedeelt. Want niet tegenstaande zijn grote zorg voor uiterlijke schoonheid, blijft toch zijn rusteloos stre ven het innerlijke der gelovigen te verdie pen. Zo is pastoor Serrarens een groot voor stander voor het daadwerkelijk mee bele ven van de kerkelijke liturgie; om zijn pa rochianen dat beter bij te brengen voerde hij reeds spoedig de volkszang in. Wat de jubilaris in zijn rijk priesterleven voor zijn parochianen individueel is ge weest, is ons onbekend, maar wel is bekend dat iedereen die in moeilijkheden verkeer de door hem, als daarom werd verzocht, met kennis van zaken van advies werd ge diend. Levensloop. Wij zouden in onze beschouwing onvol ledig zijn, als wij niet een en ander hadden opgediept over het leven van deze gouden priester. Pastoor Serrarens werd geboren te Hon- tenisse in Zeeland op 8 juni 1883. Zijn eerste opleiding in de richiing van zijn H. Priesterschap ontving hij te Uden, op het college van de H. Kruisheren. Op 8 okto ber 1902 werd hij ingekleed in de Witte Orde in de Abdij van Berne te Heeswijk. De H. H. Geloften legde hij af op 8 ok tober 1904. 15 Augustus 1908 werd voor hem een onvergetelijke gloriedag, toen ont ving hij n.l. het Heilig Priesterschap. De eerste jaren van zijn priesterleven was hij leraar aan het gymnasium der Wit heren te Heeswijk, later werd hem de leer stoel in de Bijbel in de Abdij toevertrouwd. Tot 1919 stond hij voor de taak om de jeugdige theologanten de liefde voor de H. Schrift en de kennis ervan bij te bren gen. Maar toen kreeg zijn leven een heel andere wending; op 22 aug. 1919 werd hij kapelaan in Vlijmen en bleef daar tot 1929, toen benoemde de bisschop hem tot pastoor te Engelen. Behalve het vele geestelijke wat hij daar tot stand bracht, zag hij zich ge steld voor de zware taak om in zulk een kleine parochie, met zo weinig stoffelijke middelen, een kerk met pastorie te bouwen. Het was een bijna bovenmenselijke taak zoiets tot stand te brengen, maar de nieu we pastoor slaagde er in zijn plannen te verwezenlijken en dwongen ieders bewon dering af. In de bevrijdingsdagen moest ook Engelen een zware tol betalen; bij de beschieting van het dorp werden kerk en pastorie zwaar beschadigd. Door zijn benoeming tot pastoor van Haarsteeg heeft hij het herstel en de her bouw van kerk en pastorie daar niet mogen meemaken. Feestprogramma. Het feestprogramma, dat door het ijverig comité dat de feestviering heeft voorbereid, is vastgesteld en ziet er als volgt uit. Op donderdag 14 aug. des avonds om 7 uur zal de jubilerende Herder aan de kom van het dorp feestelijk worden ingehaald. Na een welkomstwoord trekt de stoet, waarin alle alhier bestaande verenigingen vertegenwoordigd'zullen zijn, naar de kerk, waar om half acht een plechtig Lof zal worden gehouden. Op vrijdag 15 augustus, de eigenlijke feestdag, wordt de jubilaris aan de pastorie afgehaald en zal om 10.30 uur een Solem nele H. Mis met assistentie worden opge dragen. De feestpredikatie zal worden ge houden door kapelaan Severijnen. Na de H. Mis huldiging op het kerk plein door de parochianen, met medewer king van de harmonie en de beide zangko ren; tevens zal daarbij het cadeau van de parochie worden aangeboden. Hierna is er op de pastorie voor eenieder gelegenheid tot feliciteren. Om 4 uur is er een plechtig lof waar onder de jubilaris zich met een dankwoord tot zijn parochianen zal richten. (van onze soc.-econ. medewerker). VRIJHOEVE-CAPELLE P.V. NOOIT GEDACHT. De P.V. Nooit Gedacht, gevestigd bij de heer C. van Tilborgh op de Hogevaart, hield zaterdag een wedvlucht vanuit Qui- vrain, afstand 169 km. Gelost om 12.30 u. Ingemand 230 duiven. Eerste duif werd ge constateerd om 2.55.33, de laatste duif om 3 25.41 De prijzen werden als volgt be haald: C v Tilborgh 1, 12, 13; A J Op- horst 2, 3, 6, 10, 22, 42; A Brouwers 4, 17- G Vos 5, 19, 48; P Hommel 7; A Flo rijn 8, 15; J Pols 9, 27, 30; M Mesch 11, 53; C M de Jong 14, 31; P Verhagen 16; C Broeks 18, 24, 47, 58, 63; M Blok 20, 37, 62; Gehr v Oss 21, 52, 54; Johannes Sterrenburg 23, 36, 38, 43; J Sterrenburg 25; F Tactor 28, 61; H v Seist 29, 30; M Treffers 32, 51; A Snaphaan 33, 41, 44; M Netten 34, 59; G Rosenbrand 35, 40, 60; J de Jong 46, 56; W Nieuwenhuizen 45,' 49; J Spierings 55; Jos Rosenbrand 57; A Heiblom 64; Oude duiven: W Nieuwen huizen 1, 3; G Vos 2; C Broeks 4; C Ver hagen 5, 6; Jos Rozenbrand 7. Eerste oude duif werd geconstateerd om 2.52.11, laat ste duif om 3.15.05. A.s. donderdagavond inmanden voor St. Quentin tusen 7.15 en 9 uur. 3M '3 j

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2