KAATSHEUVEL Hoe zit dat RUITERFEESTEN AVOND-CONCERT WAALWIJKS BELANG. BEZOEKT DE op VRIJDAG 15 AUGUSTUS a.s. Alles GRATIS toegankelijk. 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 11 AUGUSTUS 1958 3 PROCESSIE KAATSHEUVEL—KEVELAER. AFWEZIG P. Wijtercburg Loon op Zand Handbal Pluimvee Qteafcis. op 't W. S. C.-terrein, en het op het Raadhuisplein 19, 20, 21 aug. van 18.00 tot 19.30 uur bij: Ton Riksen, Bernhardstr. 6. Kees de Ronde, Stationsstraat. Wim Vugs, Kerkstraat 68. Kaatsheuvel. Frans Kamp, Hoofdstraat, Gees Leijtens, Groenstraat 12. Na aanmelding zullen zij bin nenkort nadere mededeling om trent programma etc. ontvangen, SUCCESSEN VAN GILDE ST. CRISPIJN. Het gilde St. Crispijn uit Be- soijen nam gisteren deel aan de gildedag welke te Dinther werd gehouden. De schutters wisten beslag te leggen op de 2e korps- prijs,'op 3 extra aanbiedingen en op de 4e personele prijs. Een der vendeliers wist een derde prijs in de wacht te slepen. Hoewel de jeugdige tamboer niet binen de prijzen viel, wist hij toch een be hoorlijk aantal punten te verza melen. Jammer was, dat de stan daardrijder van St. Crispijn met zijn fraai costuum het ongeluk kig trof met het hem toegewezen paard, waardoor hij genoodzaakt werd de optocht te voet mee te maken. Zondag a.s. zal de laatste dag van het bondsconcoursi te Herpt worden gehouden. Dan zal blij ken of de kampioen van de Lang straat, die zich in St. Crispijn- gelederen bevindt, zich zal kun nen handhaven. St. Crispijn heeft iTog drie leden die voor' deze be slissende kamp in aanmerking komen, zodat er een redelijke kans bestaat dat het kampioen schap in Besoijen blijft. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: hoofddoekje; 2 portemonnees met inhoud; enke le sleutels; rolschaats; hoes van paraplu; kinderbril; herenregen jas; kinder jack. Verloren: plastic bal; zwem- kaarten; herenregenjas; paar handschoenen; diverse porte monnees; kindervest; step; boe kentas inhoudende meisjesjurk; damesvest; papieren zak met enkele dameskousen; bankbiljet; vulpen; belastingbiljet m. 1.35; paar regenpijpen; diverse oorbel len en armbandjesjgouden speld; grote teddybeer; paar ballet schoentjes; regenjas; windjack; jongensjasje; zwembroek met badhanddoek; hoes met vishen gel, schepnet en paraplu. AGENDA. Maandag en Woensdag: Musis Sacrum 8 uur: „Ariane" 18 jaar. Luxor 8 uur: „Als het kinder hart spreekt", a. 1. De tweedaagse processie van Kaats heuvel naar Kevelaer gaat dit jaar op zaterdag 13 en zondag 14 sep tember a.s. Voor de goede organi satie en de zorg dat alle pelgrims van de nodige papieren voorzien zijn, wordt er deze week woensdag voor de deelnemers een bespreking gehouden om half negen 's avonds in het patronaat. Wij willen vooral reeds opmerken, dat voor de grens overschrijding naar Duitsland een geldig paspoort, of een minder dan vijf jaar vervallen geldig paspoort, of een toeristenkaart nodig is. Een personenbewijs is niet meer geldig. De aanvrage van een paspoort moet drie weken vooraf ingediend zijn, daar de paspoorten ter griffie in Den Bosch worden klaargemaakt en er zoveel aanvragen binnenkomen, dat hiervoor een tijdlimiet is moeten gesteld worden. Toeristenkaarten worden ter secretarie in de eigen gemeente afgegeven en kosten 1.50 Hierbij moet een pasfoto worden overgelegd. Bij drukte vraagt de se cretarie ook drie dagen wachttijd. Het is voor de deelnemers aan de processie alleszins gewenst, dat ze de vergadering op woensdagavond bezoeken, om teleurstellingen te voorkomen, die steeds een onnodig oponthoud aan de grens ten gevolge hebben. TREKKING REISLOTERIJ ST. JOZEF. Dinsdagavond om 8 uur wordt in café-restaurant 't Hoventje de trek king gehouden van de Reisloterij, door een comité van de parochie St. Jozef georganiseerd, om mede de kosten te dekken van de viering van het zilveren bestaansjubileum der parochie. CERTIFICAAT POLITIEHOND. Weep wist de heer Jan v. d. Kaa met zijn hond een certificaat te be halen voor politiehond van de K.N. P.V. Ditmaal met „Miro", een Mech. Herder reu, die hij nog maar negen maanden in dressuur heeft gehad. Met 302 punten behoort hij weer tot de hoogst gecertificeerden. In totaal wist deze bekende dresseur reeds II-X een certificaat te behalen, waarvan verschillende malen met lof. De keuring vond plaats op het bekende terrein in Moergestel bij de ontspanning „Het Stokske". BLIJVENDE DRUKTE OP DE EFTELING. De verwachte topdrukte op don derdag j.l. werd in De Efteling niet bereikt. Waren er die dag tegen het middaguur reeds meer dan 12.000 bezoekers, het zeer ongunstige weer dat omstreeks de middag een slech te belofte inhield voor de rest van de dag, was oorzaak dat er die dag slechts15.000 vreemdelingen kwamen opdagen. Zaterdag was het de traditionele stille dag, maar toch nog 4000 bezoekers. Zondag was weer een gloriedag. Vanaf 10 uur stroomden de bezoekers binnen en hoe langer hoe meer tekent het dat men niet komt voor een paar uren, maar van het Eftelingbezoek een dagontspanning maakt, en zo was 't natuurpark zondag weer de gehele dag op alle terreinen overdruk. Vooral ook profiteerden daarvan de verschillende consumptietentjes en diverse attracties. De leggende kip was een permanente legmachine. De ezel balkte onophoudelijk door en schonk zijn dukaten of hij inplaats van dubbeltjes wonderolie geconsu meerd had. Vooral ook de ijstentjes waren met dit warme weer in trek. De Efteling is zeker de beste klant van de Vami-ijsfabrieken in Am sterdam. Op een dag een vrachtje van 650 dozen met een inhoud van 18.000 ijsjes in diverse vormen, wil ook wel iets zeggen van de grote drukte die er momenteel heerst en de voorkeur, die met deze zomer- temperatuur voor deze frisse lekker nij gegeven wordt. Alles bijeen is van zondag tot en met zondag het cijfer van 100.000 bezoekers, de Kaatsheuvelse gezinsleden meege rekend, zeker wel met 10.000 over schreden. De kleine achterstand, die het mindere bezoek van de Belgi sche schoolkinderen heeft veroor zaakt, is reeds tot meer dan de helft geslonken. Nog een paar weken zo mer en het totaalbezoek gaat weer boven de laatste jaren uit. BEDRIJFSCOMPETITIE D.E.S.K. A.s. woensdag 13 augustus wordt de bedrijfscompetitie, georganiseerd door de R.K.V.V. „D.E.S.K.", weer hervat met de wedstrijd Emza comb. Dingemans/Soeterboek. We wijzen er even op, dat vanaf heden de wedstrijden om 7 uur aan vangen en niet zoals tot heden op woensdag om half acht. Dit in ver band met de reeds aanmerkelijk vroeger invallende duisternis. Ver der worden nog gespeeld: op zater dag 16 augustus 7 uur: Pehave-Poo ters; op maandag 18 aug. Pooters— Emza; op woensdag 20 augustus uur comb. Dingemans/Soeterboek Pehave, terwijl over de vroegtijdig geëindigde wedstrijd EmzaPehave nog nadere berichten volgen. De laatste loodjes wegen het zwaarst; wie .zal kampioen worden? Het zal er in deze laatste wedstrijden nog spannen, en daarom worden deze ontmoetingen hoe langer hoe inte ressanter. De belangstelling stijgt met elke wedstrijd mede ten bate van het goede doelde steun voor de bouw van het jeugdhuis van de parochie St. Jozef. ARTS van 15 t/m 31 augustus Praktijk wordt waargenomen door dokter R. Raaijmaakers, Hoofdstraat 68a, Kaatsheuvel Tel. 2050 Spreekuur van 810 u. v.m. DUIVENSPORT. Wedvlucht Noyon 270 km.; inge- mand 897 duiven; lostijd 7.55 u. vm.; eerste duif 12.10.26 u. vm.; laatste duif 1.11.18 u. nm. Uitslag: 1 M. v. d. Velden; 2, 38, 51 Fr. v. d. Assem; 3 J. Klis; 4, 57 M. de Vries; 5 C. de Bondt; 6, 29, 40 M. Lensveld; 7, 62 J. v. Heeswijk; 8 M. Sulsters; 9 J. P. Brouwers; 10 Jac. Duquesnoy; 11 B, v. Heesch; 12, 33 W. Bergmans; 13, 41 A. Couwen- berg; 14, 50, 53 A. de Bie; 15, 70 Jac. Vloemans; 16 Jan Dekkers; 17 Leo de Bondt; 18 Wal Lugters; 19 C. v. Boxtel; 20, 46 M. Ververs; 21 A. v. Kuijk; 22 G. v. d. Linden; 23 P. Zijlmans; 24, 27, 31, 34, 56 M. v. Boxtel; 26 Adr. v. Boxtel; 32 G. van der Linden; 30 C. Moreval; 32 G. v. d Linden; 35, 69 Jac. Hoevenaars; 3è Jo Hamers; 37, 48 H. Hendriks; 39 A. Pijnenburg; 42, 55 W. Jansen; 43 Chr. v. Heeswijk; 44 A. van den Hoven; 45 H. Klis; 47 Jan Vesters; 48, 52 Jan v. Dongen; 54 L. Ververs; 59 W. Kemmeren; 60 Ant. Snoeren; 63 M. Sulsters; 64, 66 Wim Hamers; 65 A. v. Dinteren; 67 Pauw Ligtvoet; 68 A. Montee. Oefenvlucht voor late jonge dui ven vrijdag 15 augustus. Inmanden donderdag van 89 uur n.m. AGENDA. Maandag 8 uur n.m. repetitie kon. erk. harm. St. Jan, zaal P. v. Dun; 8 uur n.m. repetitie kon. erk. harm. Apollo, zaal W. Smit. Dinsdag 8 uur n.m. repetitie r.k. par. kerkkoor St. Jan, in de kerk; 8.30 uur n.m. repetitie* zangvereni ging Semper Vivens, in 't Hoventje 8 uur n.m. trekking Reisverloting par. St. Jozef, in 't Hoventje; 8.30 uur n.m. vergadering processie KaatsheuvelKevelaer in het Pa tronaat, Woensdag 8 uur n.m. Apollo-thea- ter „The Kid from Texas", 18 jaar; 8 uur n.m. repetitie harm. kon. muz. gez. Euphonia. KAATSHEUVEL Handbalvereniging DESK. De Handbalver. Desk gaat zondag 24 augustus deelnemen aan het groot interna tionaal SOA-tournooi te Breda, die dit tournooit georganiseerd hebben ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan dezer ver eniging. Aan dit tournooi dat allen uit ze venhandbal bestaat zullen in 10 poules 41 zeventallen uitkomen. Deze wedstrijden worden verwerkt op negen velden. Inschrij vingen zijn reeds binnen uit Aken, Middel burg, Eindhoven, Vlissingen, Waalwijk, Tilburg, Kaatsheuvel, Loonopzand, Dongen en Breda. Er is door de gemeente Breda ook een prijs beschikbaar gesteld voor die vereniging die de meest verzorgde en spor tieve indruk maakt. De handbalver. Desk gaat aan dit tour nooi deelnemen met 3 teams; hieraan zal 'n extra training voorafgaan, de dames worden dinsdag a.s. om 7.15 uur verwacht, de heren op woensdag ook om 7.15 uur, beide bij van Berkel, Horst, Steenbakker, waar tevens voor een goede kleedgelegen heid gezorgd is. Het tournooi wordt ge houden op het gemeentelijk sportpark aan de Lovensedijk te Breda. 14 September gaat de competitie weer beginnen, hierin zal Desk uitkomen met 4 elftallen n.l.: Heren junioren en aspiran ten en Dames junioren en aspiranten. JAN BRANDS f De alom gewaardeerde directeur van de N.V. H. Brands Zn. alhier, de heer Jan Brands, is op 63-jarige leeftijd, na een kortstondige ziekte in het St. Elisabeths- ziekenhuis te Tilburg, vrij plotseling over leden. Ontegenzeggelijk is het een groot verlies voor deze bekende schoenfabriek, die steeds tracht het mooiste en het beste op de markt te brengen en waaraan hij als di recteur steeds zijn gehele leven heeft ge wijd. Zijn overlijden is een gevoelige slag in de familiekring. Voorts zal men hem missen in de zakenwereld en het vereni- gings- en organisatieleven, want hij was een man die met overleg handelde en zich hier door vele vrienden had gemaakt. Hiervan getuigde de deelname bij de be grafenis op vrijdag j.l. Hij werd ten grave gedragen onder begeleiding van zijn ge liefde Harmonie Concordia, waarvoor hij zo ontzaglijk veel heeft gedaan. Vele col lega's fabrikanten en personen uit de za kenwereld betoonden hem de laatste eer. Ook volgden hem naast de vele vrienden het personeel van de N.V. H. Brands en Zn. Namens de gemeente zagen wij de Edelachtbare Heer Burgemeester van der Heijden en wethouder Drs. van Rooij en de leden van de Woningcommissies van de bei de kamers, waarvan ook hij deel uitmaakte. Verder nog vertegenwoordigers van de Fe deratie van Schoenfabrikanten en vele an deren. Vele bloemkransen dekten de kist als blijk van medeleven en waardering van alle zijden uit de bevolking van Loonopzand, want met hem is iemand heengegaan, die niet te vervangen is. Hij was een man met een goed hart, dat voor iedereen openstond, die ieders belangen kon begrijpen en al het mogelijke deed om dan ook voor iedereen op te komen. Hij laat een leegte achter op zijn bedrijf, doch hierin heeft hij tijdig nog kunnen voorzien, door zijn zoon het nodige bij te brengen als een waardig op volger. De overledene was voorzitter van de Buurtcommissie en bestuurslid van Concor dia, waar hij een zeer geziene figuur was. Hij ruste in vrede. Ned. Handbalverbond Afd. West-N.-Br. De indeling van de handbalcompetitie die 14 sept. begint is thans bekend; deze is voor de afd. W.-N.Br. als volgt: Dames le klasse Roosendaal, Tachos, Rapid, EmBeE, Aktief, Dongen, O.K.C., Uno Animo, Be-Fair. Dames 2e klasse: Den Bosch, Desk, Were Di 2, WSC 2, Volt 2, RKC, SOA 2, Roosendaal 2, Dongen Heren le klasse Sportief, Juliana, K SB, Rapid, Velocitas, Desk, SOA 2, Roo- sendaal Heren 2e klase EBHV 2, Tachos 1, Roosendaal 2, Tachos 2, Juliana 2, Desk 2, Dongen, Rapid 2, Velocitas 2. De indeling van de zuidelijke district klasse waaronder ook Waalwijkse en Til- burgse verenigingen vallen is als volgt Dames le klasse Marathon Vlissingen; Longa Tilburg; Were Di Tilburg; Geel- Blauw Tilburg; EBHN Breda; Vólt Tilburg; Walcheren Vlisingen. Dames 2*e klasse Hontenisse Tonido Goes; Hellas Goes; Sios Bergen op Zoom; KSB Tilburg; SOA Breda; WSC Waalwijk. Heren le klasse Tonido Marathon EM M uit Middelburg; Volt Tilburg; Longa; EBHV; SOA en Olympus uit Vlissingen. Heren 2e klasse Marathon 2; Sios; Fortuna Bergen op Zoom Be Fair Breda; Tonido 2 Hellas Geel-Blauw Taxandria Oisterwijk. HET RINGEN VAN ONZE DIEREN. Bij het ringen van de dieren moet men vooral de juiste wijdte kiezen. Een wijde ring mag dan al voor de jonge hen of haan niet aangenaam zijn, een te nauwe ring daarentegen is een ellende voor het dier. Er zijn gevallen dat de ring in het vlees of vel groeide en ten slotte kreupel- lopen tengevolge had. Een goed werk is om nu en dan eens te con troleren hoe het met de ringen staat. Wijde celluloidringen kunnen vernauwd en eveneens nauwer ver wijd worden door ze in heet water te leggen, waarin ze week en zeer buigzaam worden. Door ze om een potlood of zo nodig om een dikker voorwerp te draaien en te laten af koelen, bereikt men het doel. Vaste voetringen b.v. die van Ned. Mer kenbureau, willen bij het aanleggen nog wel eens losraken; om zulks te voorkomen, kan men de ring tijde lijk vastbinden met een touwtje of bandje, dat later verwijderd wordt. Een zeldzaam ei. De heer J. F. van H. Nunspeet. schreef mij dezer dagen het vol gende: Een van mijn witte wyandot- tes leverde mij onlangs een ab normaal ei, een cadeau waarop ieder liefhebber volstrekt niet gesteld is, maar dat men moet nemen zoals het gegeven wordt. Het ei woog 108 gram, was voorzien van een schaal, die nor maal van vorm was, lichter ge tint dan gewoonlijk en hoewel zeer goed hanteerbaar, toch enigszins ruw op het gevoel, dus dun. Dit ei was dus te groot. Maar bij het openen er van bleek dat de inhoud bestond uit een passende hoeveelheid goed ge kleurd eiwit van gewone dikte. Binnen deze eiwitmassa lag een geheel normaal gevormd ei, van gewone grootte en 63 gr. zwaar. De schaal was normaal licht bruin en de inhoud bestond uit een gewone dooier omgeven door normaal eiwit. Hier had ik dus te doen met een ei in een ei, waarvan de dooier ontbrak. De hen, van haar vrachtje bevrijd, toonde een afwijking en legde twee dagen later weer haar ge- woort normaal ei. Uit de in uw bezit zijnde teke ning zult u zien, dat de bedoeling is een dubbelhok, verdeeld door een wand van vlechtdraad. Daar ook in deze wand een deur (even eens van vlechtdraad) is aange bracht, kan men volstaan met één buitendeur. Ieder vak geeft ruimte voor 50 volwassen hoen ders. 't Is niet alleen gemakke lijk voor iemand die twee rassen naast elkaar wil houden, maar ook voor hen, die éénjarige en overjarige apart wil huisvesten. Daar is véél voor, inzonderheid des winters, want als jonge en oude hoenders onder elkaar moe ten verblijven, worden de over jarige licht te vet. Door ze ge scheiden te houden heeft men 't meer in zijn macht om dat te voorkomen. Bovendien kan de ene helft mogelijk dienst doen als opfokhuis voor hen-kuikens, die de warmte der kunstmoeder of kloek voortaan kunnen mis sen. Men neemt er dan tijdelijk de mestzolder, de zitstokken en legnesten uit. I)at gaat gemakke lijk, want alles is los aange bracht. Menigeen zit met de handen in 't haar om de kuikens van 6 we ken tot 4 a5 maanden behoorlijk te huisvesten. Iemand die zo'n dubbelhok gebouwd heeft, hoeft dat meestal niet. In de zomer toch heeft het kippenhok voor namelijk maar dienst te doen als nachthok, dus dan is er niet zo veel bodemruimte (scharrelruim te) nodig. De dieren zijn dan toch de hele lange dag buiten in de frisse lucht. Een practisch kip penhouder weet wel, hoe in deze te handelen. De achterwand van elk kip penhok, groot of klein, kan 1.50 m. wezen. De voorwand zoveel keer 410 cm. hoger als het hok meters breed is. Bij een breedte van 3 m. wordt de voorwand al zó 1.50 m. -f- 3 x 0.30 m. 2.40 m. Dan helt het dak voldoende af en ook weer niet te veel. Helt het dak beduidend minder af, dan schiet de wind en de regen er wel eens onder door, bij een pannendak. Bij een dak met planken en asphalt kan de af helling iets minder zijn, echter niet veel. Als het dak schuin is, gaat de afgewerkte lucht, de z.g. mest- en kippenlucht gemakke lijker naar het hoogste punt om daar te ontsnappen; hier moeten dan ook de ventilatie-openingen worden aangebracht^ Kippenvriend. TWEE KINDEREN GERED VAN VERDRINKINGSDOOD. Vader verdronk bij reddingspoging. Met gevaar voor eigen leven heeft de 50-jarige A. de Wijs uit Zeven- bergsehoek gisteren twee kinderen uit de diepe vaargeul van het Hollandsch Diep nabij de Moerdijkbrug van de verdrinkingsdood gered. De vader van de beide kinderen, die ook te wa ter was gegaan, doch de zwemkunst niet voldoende meester was, werd helaas door de stroom meegesleurd en verdronk. De 48-jarige heer Michielsen uit Zevenbergschehoek was met zes van zijn zeven kinderen naar het strand van het Hollandsch Diep getrokken. Doordat het aflopend getij was, kon den de kinderen ver het strand oplo pen en tot vlak bij de vaargeul ko men. Bij een poging om een stok, waarmee de kinderen speelden, te grijpen, raakten de 10-jarige Jean- neke en de 9-jarige Netty te water en werden door de stroom meege sleurd. De heer de Wijs, die met zijn drie kinderen eveneens aan het strand vertoefde, werd door de andere kin deren gewaarschuwd en begaf zich terstond te wafer. Zijn pogingen had den succes, hij wist de beide meisjes uit de sterke stromine van de diepe vaargeul te halen. Helaas bemerkte hij, dat de vader van de beide kin deren, die zich eveneens te water had begeven, door de sterke stroom werd meegesleurd. Toen de heer de Wijs hem opmerkte, was hij al zó ver af gedreven, dat redden niet meer mo gelijk was. Het stoffelijk overschot van de heer Michielsen was gister avond nog niet gevonden.. Het gehele drama heeft zich voor de ogen van mevr. Michielsen, die juist met het zevende kind bij het strand arriveer de, afgespeeld. MET DE MODE i 'i i i de grote mode-ontwerpers in Parijs, Londen, Rome, Florence, Mi laan en waar ook verder ter we reld noemt men wel modekoningen, doch deze naam is wat overdreven. Hun macht is namelijk zeer beperkt, want zij kunnen slechts ontwerpen en presenteren, doch de vrouw niet dwingen hun creaties te dragen. voor deze modekoningen is het van het grootste belang welke da mes tot hun cliëntèle behoren, want eigenlijk is het een kleine klanten groep, die de mode bepaalt en niet de modekoning zelf. vorstelijke personen en film sterren geven namelijk de toon aan in de mode. Wordt een creatie van een modekoning door enkele van deze toonaangevende dames ge kocht, dan is de kans groot dat de lijn van dit betreffende kledingstuk er in zal komen. zo is wat prinses Margaret in Engeland draagt voor de Engelse vrouw toonaangevend en in de zui delijke mondaine oentra zijn het de hertog en de hertogin van Windsor die de toon aangeven. de creaties van de modekonin gen zijn over het algemeen zeer re volutionair en al dragen enige pro minente dames dat, de gemiddelde vrouw wil wel de algemene lijn vol gen, maar toch niet in het extreme vervallen. daarom zijn er zogenaamde mode-centra, waar de revolutionai re creaties van de modekoningen wat gematigd worden, met behoud van de essentie en wel in die vorm, dat de dames deze kunnen accepte ren. het zijn eigenlijk deze mode centra, die de „mode" maken, want wat zij tenslotte brengen, wordt al gemeen aanvaard. het zijn ook deze mode-centra, die de dikwijls sterk uiteenlopende visies op de nieuwe mode van de diverse modekoningen zodanig be werken, dat er als het ware één lijn ontstaat, die dan voor dat jaar de nieuwe mode is. i ri 1 1 1 I 1 1 dat de modekoningen het niet voor het zeggen hebben, doch dat er andere minder bekende, doch grote krachten een rol spelen, mag wel blijken uit het feit dat reeds in 1954 Dior de rokken 40 centimeter van de grond wilde hebben en dit ook bracht in zijn creaties. Maar de be slissende krachten meenden dat de tijd nog niet rijp was en deze nieu wigheid werd niet geaccepteerd. Het duurde nog enkele jaren voordat Dior zijn zin kreeg. ;.i T .I." Hl HOE ZIT DAT met de veiligheid en de fraaiheid van auto's? de dunne stijltjes, waarmee op de moderne wagens het dak rust, zullen weinig weerstand bieden, wanneer men over de kop gaat. Een stalen beugel over het dak, die de klap kan opvangen, zou mensenlevens sparen. dan is er stuurkolom of het stuur wiel, dat bij botsingen zo dikwijls de borstkas van de bestuurder indrukt. Als de stuurkolom op een veer werd gemonteerd of op een pin, die bij te grote belasting af breekt, zou dit kunnen worden voorkomen. men heeft zoveel speling in het stuurwiel gemaakt om schokken en stoten op te vangen, dat het contact van de bestuurder met de weg maar zeer betrekkelijk is. Het houdt een groot gevaar in. wanneer men moet remmen met grote snelheid, kunnen de rem men warm lopen en veel van hun remkracht verliezen, waardoor 't langer duurt alvorens men tot stilstand komt. Luchtgekoelde schijfremmen, zoals die wel op sportwagens worden gebruikt, zouden aanmerkelijk beter wer ken. - bij de bouw van onze moderne wagens wordt teveel gelet op fraaiheid en sierlijkheid van het produkt en te weinig op de vei ligheid. Ongetwijfeld zou een wa gen met een buis over het dak moeilijker te verkopen zijn. De koper is zelf de schuldige. Hij prefereert elegance. velen menen, dat zii wel veilig rii- den. Ze letten wel op en nemen geen onnodige risico's, dus be hoeven geen extra veiligheid. Dit geldt ook voor het gebruik van veiligheidsriemen. Die vindt men wel Draktisch maar lastig, dus ge bruiken de meesten ze niet. maar zij vergeten, dat al rijden zij voorzichtig, een ongeluk door een ander kan worden veroorzaakt en dan is het toch wel prettig als je wagen een grote mate van veilig heid biedt. (Nadruk verboden) BELANGSTELLING VOOR KLEUTERONDERWIJS GROEIENDE. Uit door het centraal bureau voor de statistiek gepubliceerde gegevens betreffende het kleu teronderwijs in 1957-'58 blijkt dat het aantal leerlingen per 1 janu ari 1958 361.936 bedroeg. Verge leken met het aantal per 1 janu ari 1957 betekent dit een stijging van 3.5 pet. De geboortegenera ties, waaruit deze leerlingen aft komstig zijn, zijn vrijwel gelijk, zodat de toeneming van het aan tal leerlingen geheel toegeschre ven moet worden aan de nog steeds groeiende belangstelling voor het kleuteronderwijs. Ook het aantal scholen en het aantal leidsters namen toe en wel re spectievelijk met 4 en 3 procent. VPIONNAGE-CONTACTEN VIA EXPO. Voor spionnagecontacten met een landverraderlijke betrekking tot de Sovjet-Unie, die waar schijnlijk op de Expo '58 werden aangeknoopt, is zo meldde de „Westdeutsche Allgemeine Zei- tung" het Bonnse echtpaar Viktor en Erika Schneider door de Westduitse „Militare Ab- schirmdienst" (contraspionna- ge) gearresteerd vlak voor het per auto naar Oostenrijk wilde uitwijken. De M.A.D. had het echtpaar bijna anderhalf jaar geschaduwd. Het is naar Karlsruhe overge bracht waar 't zal terechtstaan. FELLE OOSTDUITSE PERSKRITIEKEN TEGEN DE KATHOLIEKEN. Aan de vooravond van het Con gres van Duitse katholieken, dat van 13 tot 17 augustus te Berlijn wordt gehouden, is in de „Sachsische Zei- tung" een polemiek van een hele pagina tegen de katholieke kerk verschenen, aldus meldt D.P.A. Kardinaal Frings, de aartsbisschop van Keulen, wordt door dit blad van de Oostduitse communistische partij als „oorlogsprediker, propagandist voor een kruistocht tegen het Oos ten, verbreker van de eenheid der vakbeweging en verachter van de volkswil" gebrandmerkt. Volgens t blad oefent de kardinaal krachtige druk uit op het politieke en econo mische gebeuren in de bondsrepu bliek.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 3