MBE3&SPR0BLEMEN .WAALWIJK Waalwijkse en Langstraaise Courani CHINESE KOOL en BEROEPSKEUZE VAN MAAREN'S BRIL Uitgever: Waal wij toe Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8# 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO' De meest opzienbarende politieke ontwikkeling van de laatste tijd is ongetwijfeld geweest de ommezwaai, welke Kroestsjev ten aanzien van het houden van een topconferentie heeft gemaakt na zijn bezoek aan zijn Chi nese collega in de terreur, Mao-Tse- Toeng. De russische partijbaas, die aanvankelijk met zo voorbeeldige ijver op het houden van een topcon ferentie aandrong, had na zijn terug keer uit Peking plotseling geen be langstelling meer voor een gesprek op hoog niveau en stelde voor om de behandeling van de kwestie in het Midden-Oosten over te doen aan een speciale vergadering van de Uno- assemblée. Kwam dit gewijzigde russische standpunt voort uit het besef, dat heel de trammelant welke Kroestsjev om het amerikaanse en britse optre den in het Midd-Oosten heeft ge maakt, zijn propagandistisch doel volkomen heeft gemist, omdat de si tuatie in het Midden-Oosten zich heel anders ontwikkelde dan Moskou graag zou hebben gezien, of heeft Mao zo'n dreigende en forse taal ge bruikt, dat de schrik Kroestsjev om het hart is geslagen, waardoor hij in Peking kon worden gedegradeerd tot de nederige functie van spreekbuis van een machtige en doldrieste Mao? Het eerste is mogelijk, maar toch on waarschijnlijk, omdat het geen logisch gevolg is van het pekingse bezoek van Kroestsjev. Het tweede ligt veel meer voor de hand en daaruit zou men dan mogen concluderen, dat Rusland niet langer de onbetwiste leider is van het communistische blok en dat het onmetelijke chinese rijk bezig is die plaats voor zich op te eisen, die plaats althans met het Kremlin wil delen. China wil zich ook als grote mo gendheid erkend zien en dat het daarvoor zeer krachtige argumenten ter tafel heeft gebracht, blijkt wel uit de brave overtuiging, waarmee Kroestsjev heeft verklaard, dat het dwaasheid is net te doen alsof de chinese volksrepubliek niet bestaat. Deze verklaring zal de rusische par tijbaas zeker niet uit het hart gegre pen zijn, maar hij zal daar in Peking wel hebben ingezien, dat het niet minder dwaas zou zijn als hij deze verklaring niet aflegde. Dat het Mao ernst is met zijn wens om in het ge sprek over de wereldheerschappij betrokken te worden, blijkt duidelijk uit het feit, dat er zeer kennelijk een actie tegen het nationalistisch For mosa voor de deur staat. De behande ling van een eventueel conflict tussen communistisch en nationalistisch China zal niet kunnen geschieden zonder de deelneming van commu nistisch China. Het naar voren dringen van China in de tot nu toe grotendeels onbloe dige strijd om de wereldheerschappij, is o.i. een zorgwekkend verschijnsel, want wij geloven niet, dat Mao het politieke spel met dezelfde listig heid en hetzelfde raffinement zal spe len als het Kremlin tot nu toe heeft gedaan. De wijze, waarop communis tisch China zich als grote mogend heid wil poneren, wettigt de ver wachting dat Peking een veel scher pere, hardere en meer dreigende po litiek zal gaan voeren dan het Krem lin. Het krachtige streven van Mao naar erkenning kon wel eens voort komen uit het besef, dat communis tisch China onder russische leiding de eeuwige tweede en de voetveeg van het Kremlin zal blijven, een po sitie waarvoor de chinese dictator uiteraard weinig voelt. Uit het jong ste onderhoud, dat Kroetsjev en Mao te Peking hebben gehad, mag men wel concluderen dat Mao hoog mikt, veel hoger dan zijn ex-baas - tot die positie is Kroestsjev teruggeval len - ooit gedroomd heeft, en wel licht ook veel hoger dan de westerse mogendheden zich thans kunnen voorstellen. Voor een man als Mao is een Groot-Aziatisch Rijk van Pe king tot aan de Bosporus een ideaal, dat een strijd op leven en dood zeker waard is. Of wij de kool, die het chinese communisme het Westen wil gaan stoven, zullen leunen verteren, is nog niet zo heel zeker en daarom is het zo gek nog niet te verwachten, dat de G.I.-s, de Tommie§, de Iwans en de nederlandse Jannen en Pieten nog eens gezamenlijk zullen vechten voor het behoud van een vrij en onafhan kelijk Europa. Er is heus nog heel wat (vies) werk aan de politieke winkel. Van school af. Er zijn natuurlijk ouders, die hun kind niet langer naar school willen zenden dan strikt noodzakelijk is volgens de leerplichtwet. Een kind mag niet werken voor het aan de leer plichtwet heeft voldaan, d.w.z. moet tenminste 8 jaren leerling zijn ge weest van een school, zoals bedoeld in de leerplichtwet. Het doet er hier niet toe of, zoals vroegere jaren veelal gebruikelijk was de jongeman in de maand april naar school werd gezonden, of, zoals het tegenwoordig veelal het geval is, per september. Als een kind geboren is in mei 1944, dan kon het bij begin van het schooljaar 1950 naar school. Nu bij het begin van de grote vacantie heeft dat kind acht leerjaren achter de rug en mag het de school verlaten. Het mag dat ook als het de leeftijd van 15 jaar heeft bereikt of als het kind door omstandigheden bij het bereiken van de leeftijd van veertien jaar het zesde leerjaar van een la gere school nog niet heeft bereikt. Tenslotte is er nog de bepaling, dat een kind, dat bij zijn toelating op de school terstond in een hogere klasse wordt geplaatst, geacht wordt de leertijd, die de lagere klasse of klassen innemen, te hebben doorlo pen. Denk om de arbeidskaart. Komt een jongen op 14-jarige leeftijd van school en moet hij gaan werken, dan dient er voor gezorgd te worden, dat deze jongeman in het bezit is van een arbeidskaart, welke wordt afgegeven door het gemeente bestuur. Deze arbeidskaart wordt niet afgegeven als bij de aanvraag niet wordt overgelegd een verklaring van het hoofd der school, waaruit blijkt, dat de jongen aan zijn leerplicht heeft voldaan. Voor meisjes ligt deze leeftijd op 15 jaar, echter met uitzondering van werkzaamheden in een huishoudelij ke betrekking. Deze betrekking mag het meisje aanvaarden, indien het op veertienjarige leeftijd voldaan heeft aan de leerplichtwet. Een dergelijke arbeidskaart is altijd nodig zolang 't kind de leeftijd van 18 jaar nog niet heeft berikt. Wat betreft de beroepskeuze, hier voor willen wij hier ook enige wen ken geven. Niet alle kinderen weten wat zij willen worden, ook de ouders weten dat soms niet. Men staat dan voor een moeilijkheid omtrent de vraag, welke loopbaan geschikt is voor het kind. T estmogelijkheden. Teneinde deze moeilijkheid te hel pen oplossen zijn er door verschillen de instanties bureaus opgericht waar men zijn kind kan laten testen. Aan zo'n test wordt zeer veel aandacht besteed. Men kan in dit verband een par ticulier beroepskeuzebureau inscha kelen, er zijn er enkele in ons land, o.a. te Zwolle en te Utrecht. Tenein de aldaar aan zo'n test te worden onderworpen, dient men zich op te geven aan dit bureau, waarna men een formulier krijgt toegezonden. Na invulling en terugzending van dit formulier ontvangt men dan een op roep. Op de bepaalde dag vindt dan het onderzoek plaats; een onderzoek dat de gehele dag in beslag neemt. De kosten hieraan verbonden varië ren van f 25 tot f 125 per kind. Voorts zijn er de gewestelijke ar beidskantoren, afdeling beroepskeu ze. Hier duurt de test veelal 1 Yl dag, n.l. een gehele dag voor schrif telijk onderzoek en 3 tot 4 uur mon deling. De kosten variëren hier van f 1 tot f 25 per kind. De ouders met een inkomen van meer dan f 6.000.- betalen het hoogste bedrag, voorts hangt het verschuldigde af van het inkomen. Kerkelijke voorlichting. Kerkelijke instanties hebben even eens een mogelijkheid voor beroeps keuze en voorlichting. De christelijke voorlichtingsdienst voor beroepskeu ze heeft daartoe op een zestiental plaatsen in ons land de gelegenheid geopend. De kosten van een dergelijk onderzoek variëren hier van nihil tot f 60, afhankelijk van inkomen en gezinsgrootte. Het onderzoek duurt hier een dag. Ook in katholieke richting is de mogelijkheid open gesteld. Ook hier kan de test plaats vinden in verschei dene plaatsen. De Vereniging Ne derlandse Katholieke Centrale voor beroepskeuzevoorlichting, Stations straat 15 te Tilburg, verstrekt gaarne nadere inlichtingen. Prijzen zijn on geveer gelijk aan voornoemde. Voorts is hier nog te vermelden het centrale comité van samenwerking in zake voorlichting bij beroepskeuze, Heemraadsingel 38 te Rotterdam. Er is dus gelegenheid voldoende zijn kind aan een test te laten onder werpen. Het is nuttig dit te laten doen, want het is immers niet uitge sloten dat een kind een bepaald be roep op het oog heeft, doch dat de ouders in de mening verkeren, dat het kind voor dat beroep niet geschikt is. Juist in dergelijke gevallen kan het nuttig zijn het kind te laten testen, teneinde teleurstelling later te voor komen, 'n teleurstelling én voor het kind èn voor de ouders, die een be paalde tijd nutteloos voorbij hebben laten gaan. Daarom, bezint u vroegtijdig en maakt gebruik van deze nuttige in stellingen, het is de kosten dubbel en dwars waard. (Nadruk verboden). H. VAN SPEIJK 25 JAAR STRAATMAKER. Arbeider van de goede oude stempel. In de raadzaal van het gemeente huis had donderdagmiddag de hul diging plaats van de heer H. van Speijk in verband met diens 25-jarig dienstjubileum bij de dienst gemeen tewerken. De jubilaris, die was vergezeld van zijn echtgenote en een broer, werd het eerst toegesproken door wethouder Smolders, die wegens uit- stedigheid van burgemeester Teijssen, de functie van loco-burgemeester vervulde. In het kort schetste de heer Smol ders de uitstekende staat van dienst van de heer van Speijk, die op 7 aug. 1933 in dienst der gemeente Waalwijk trad. Aanvankelijk werd hij belast met het uitvoeren van herstel werkzaamheden aan de wegen. Later werd hij ingeschakeld bij de aanleg van wegen en ten slotte werd hij be vorderd tot straatmaker le klas. In dit verband memoreerde de heer Smolders nog, dat het aantal arbei ders, dat de dienst gemeentewerken thans in dienst heeft, de honderd heeft overschreden, zodat b. w. er zich over zullen beraden of huldi gingen in de toekomst nog wel op de zelfde wijze zullen kunnen plaats vinden als thans het geval is. Verder kenschetste spr. de heer v. Speijk als een „oerdegelijke arbeider van de oude stempel" en als een goed vakman met een grote plichtsbe trachting, die hij gaarne aan de jon gere arbeiders ten voorbeeld stelde. Namens het gemeentebestuur gaf wethouder Smolders uiting aan zijn waardering voor hetgeen de jubilaris in dienst van de gemeente Waalwijk heeft verricht en hij wenste hem van harte geluk met dit jubileum. Hij liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van het gebruikelijke geschenk onder couvert. De heer van Heeswijk, wethouder van de dienst gemeentewerken, onder" streepte in zijn toespraak nog eens de woorden van zijn collega en noemde de heer van Speijk een eenvoudige, harde en betrouwbare werker en hij hoopte, dat de jubilaris nog enkele prettige jaren in dienst van de ge meente zou mogen doorbrengen om daarna van een welverdiend pensioen te gaan genieten. De heer Kobben, directeur van de dienst gemeentewerken, sloot zich in zijn toespraak aan bij de vorige sprekers. Hij noemde dit een bijzon der jubileum, dat waard is om her dacht te worden. „Door uw bijzondere kwaliteiten en uw karaktereigen- hebt gij u in deze 25 jaren onder scheiden als een goed en plichtsge trouw medewerker", aldus de heer Kobben, die de jubilaris mede na mens de ambtenaren van de dienst gemeentewerken een kist sigaren aan bood. Namens zijn collega's werd de heer v. Speijk toegesproken door de heer Verschuren, die allereerst het ge meentebestuur dank bracht voor de uitnodiging om bij deze huldiging te genwoordig te zijn. De heer v. Speijk noemde hij een goed collega en wen ste hem van harte geluk met dit ju bileum. Namens de collega's bood hij hem een geschenk onder couvert aan. Ten slotte sprak de jubilaris enige woorden van bijzondere dank voor deze huldiging en voor de geschen ken. Hij hoopte, dat hij nog iVz jaar met dezelfde ijver en ambitie in dienst van de gemeente werkzaam zou kun nen zijn. Na het beëindigen van het offi ciële gedeelte bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. WERKGELEGENHEID in Gewest Waalwijk blijft zich gunstig ontwikkelen. De cijfers, waarmee maandelijks de ontwikkeling van de werkgelegen heid wordt geïllustreerd, geven ook over de afgelopen maand juli weer een beeld, dat een bescheiden opti misme t.a.v. de toekomst rechtvaar digt. De totale geregistreerde arbeidsre serve in het gewest Waalwijk liep van 418 per ultimo juni terug tot 378 per einde juli. Wijst dit cijfer er reeds op, dat de werkgelegenheid in ons gewest in geen enkel opzicht de onrustbarende aspecten vertoont, die men aanvankelijk in zekere kringen verwachtte, nog duidelijker komt de gunstige ontwikkeling in de werk gelegenheid tot uitdrukking in het aantal niet-gewerkte uren, dat voor het rayon Waalwijk terugliep van 45.298 (einde juni) tot 20.000 (ein de juli) en in het rayon Dongen resp. van 57.400 tot 45.000. Ook het ge westelijk gemiddelde werkloosheids cijfers biedt in vergelijking met het landelijk en provinciaal gemiddelde een gunstig beeld gewestelijk ge middelde 12 0/00, provinciaal 26 0/00 en landelijk 24 0/00. In de schoen- en lederindustrie liep de geregistreerde arbeidsreserve in ons gewest over de maand juli te rug van 81 tot 60, in de bouwnijver heid van 89 tot 75, terwijl in de me taalnijverheid een kleine stijging viel te noteren van 25 tot 27. In het rayon Waalwijk bedroeg de arbeidsreserve in de schoen- en lederindustrie einde juli 35, in Dongen 37. In totaal be droeg de arbeidsreserve in het rayon Waalwijk einde juli 154 (einde juni 148, deze kleine stijging wordt ver oorzaakt door een kleine vermeerde ring in de arbeidsreserve in de me taalnijverheid en in de niet gecate goriseerde beroepen), in Dongen 62 en in Almkerk 162, waaruit blijkt, dat het rayon Almkerk nog steeds het meest ongunstige beeld biedt. In het gehele gewest biedt het ra yon Dongen het meest gunstige werk loosheidscijfer, nl. 8 0/00, dan volgt Waalwijk met 12 0/00 en ten slotte Almkerk met 18 0/00. U draagt toch óók liever 'n GELIJK HEEFT UI BRILLENSPECIALIST VAN MAAREN Heusden Uit Loon op Zand's verleden MAANDAG 11 AUGUSTUS 1958 DE ECHO XU HEI ZUIDEN 81e JAARGANG No. 64 't Is mooier I Zit prettiger en kost minder DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughterstraat 25 Markt 32 N. Ginnekenstraat 23 Alle kortingen worden direct bij ons afgetrokken. IN HEUSDEN STARTTE VAKANTIEFEESTWEEK 1958. Men hoopt er een traditie van te maken. Tot en met 16 aug. a.s. zal Heusden niet alleen een kleurig versierd stadje zijn, maar ook het middelpunt van vele feestelijke ac tiviteiten, die onder de naam Vakantie- feestweek Heusden 1958 vertier en vro lijkheid zullen brengen voor iedereen die er maar van wil genieten. Het initiatief tot deze feestweek werd ontwikkeld door de vereniging Heusdens Belang en talloze han den zijn vele dagen in de weer geweest om dit plan tot een aantrekkelijke realiteit te maken. Het is niet zo maar een feestweek, want men wil trachten om er een jaarlijks terugkerend evenement van te maken, zo als de heer G. Schipper, vice-voorzitter van Heusdens Belang tijdens de officiële ope ning nog eens benadrukte. Men heeft er in Heusden rekening mee gehouden, dat ons grillige klimaat slechts bij vlagen mooi weer te zien geeft en voor het welslagen van het veelomvattende pro gramma heeft men zich dan ook verzekerd van een grote ontspanningstent, waarin vele attractieve wedstrijden zullen worden ge houden. Eén van de doelstellingen van deze Va- kantiefeestweek is, de inwoners van de 4 gemeentedelen (Herpt, Hedikhuizen, Oud- heusden en Heusden) dichter bij elkaar te brengen. In tal van wedstrijden zal men elkaar gaan bekampen en de winnaar zal worden beloond met de „Stadsbeker", een wisselbeker, waarom jaarlijks gestreden zal moeten worden. Verder zijn er nog vele individuele prijzen beschikbaar.' Vandaag staat de feestweek in het teken \tan de jeugd, waarvoor vele aantrekkelijke wedstrijden zijn georganiseerd. Om 7 uur zal de Braderie, die is georganiseerd door de Heusdense winkeliers, officieel worden geopend. Zij zal duren tot en met zater dagavond. Morgen is er een Middenstandsdag voor de Kring Waalwijk. Om 14.30 uur samen komst in Hotel Concordia; 15.00 uur be zichtiging stadhuis met officiële ontvangst; 15.30 uur bezoek scheepswerf; 18.00 uur pontificale hoogmis in de St. Catharina- kerk; 19.00 uur gezamenlijke koffietafel in Hotel Central met toespraak door het Tweede Kamerlid mr. dr. v. d. Heuvel; 20.00 uur sluiting, waarna bezoek aan bra derie, enz. Verder zijn er die dag nog diverse wedstrijden, waaronder een wieler wedstrijd en een pijprookwedstrijd, alsmede een concert door de muziekvereniging „Oefening en uitspanning" uit Wijk en Aalburg. Woensdag is de dag der ouden van da gen, met o.a. optreden van Heusden's bal letgroep en de opvoering door toneelver eniging „Het Forum" van „Leentje uit 't Hemelrijk". Donderdag en vrijdag staan weer in het teken van vele onderlinge wedstrijden. Za terdag zal er een grote auto-, motor-, scoo ter- en bromfieisenralley worden gehouden van 14.30-19.00 uur over een traject van in totaal 70 km. Inschrijvingsformulieren zijn verkrijgbaar bij de heer C. Verhoeven, Hoogstraat 28, Heusden. De inschrijving sluit op 12 aug. Met deze ralley zijn fraaie prijzen te winnen. Men mag hopen, dat dit aantrekkelijke Heusdense initiatief in alle opzichten zal mogen slagen. EEN HISTORISCH GEBOUWTJE OP DE NOMINATIE OM TE VERDWIJNEN. Onder de bezittingen die de aloude ab dijen in het oude Loon bezaten, we noe men Tongerlo, Egmond, Postel, nam ook de abdij van Berne een voorname plaats in. Reeds vóór 1409 had laatstgenoemde abdij toenmaals te Heusden, in Venloon bezittin gen. In genoemd jaar kocht de toenmalige abt, Godschalk van Veen, een heidehoeve van Catharina, Jan Tichelmansdochter. Deze hoeve lag tegen de eigendommen die de abdij te Venloon reeds in bezit had. De heihoeve bovenbedoeld zal gedoemd zijn om binnen afzienbare tijd te verdwijnen. Een geheel nieuwe boerderij, geheel na^r de eisen van de tijd ingericht, zowel wat het woongedeelte als stallen en bedrijf be treft, vervangt het oude gebouw, waarvan het geweldig zwaar gebinte thans nog ge tuigd van de deugdelijkheid van de oude constructie. Het oude gebouw wordt sinds eeuwen genoemd „de Bernse hoeve", zo ook het uitgestrekte gehucht rondom. Oudtijds lag de „Bernse hoeve" langs de „rechte baene van Breda naer Heusden". Later wordt de ze hoeve ook wel genoemd „de hoeve op d' efterlinck, of efterlinge". Nadien komen tal van afwijkende benamingen voor zoals „dafterlinge", afterlinck, achterlig, aster- linck, dechterlinc. Aan de hand van een schepenprotocol van 1642 kan de ligging dezer hoeve nader worden bepaald, als daarin gezegd wordt dat de hoeve is gelegen „op eenen uythoeck ter zijden van de moeren van Venloon, op de rechte baene van Breda naer Heusden ende naer de Iangstraete, ende oyck op de passage van 's-Hertogenbossche." Als eerste pachter vonden we genoemd Gosen Henries - 1574), Jan die Kanter (1574-1581), Wouter Wouterszoon (1581-?). Buiten het betalen der pachtsom, waren de pachters gehouden voor de aanplant van de vruchtbomen te zorgen. Bovendien moesten zij berk en eik aan planten, langs de akkers en jaarlijks een hoeveelheid turf leveren aan de abdij, eerst te Berne bij Heusden en later, toen de mon niken door de geuzen uit de abdij te Heus den verdreven waren en de gebouwen aldaar verwoest, in den Bosch, alwaar de bewo ners een onderdak hadden gevonden. Het naleven van de pachtcondities liet blijkbaar nog al eens te wensen over. De hoevenaar had dan ook, gelijk trouwens alle bewoners der streek, volop reden tot klagen. Zo vinden we in gegevens van 1642 het volgende vermeld „Dat op de voorseide hoeve deegelycx partyen van ruyters ende soldaten in de wooninge des voirseide pachters afzittende sijn en logerende, den wel hy producent, door dreygementen ende andersints genood- saeckt wordt den cost ende dranck te ge ven, ende de peerden in fourage te onder houden. dat sedert Bamis lestleden op de voorse hoeve in den woonhuyse des voorss. pachters soe bij daege, nacht als ontijden wel afgezeten ende gelogeert hebben der- tich partyen, so te voete als te peerde, ende dat deselve partyen, soe de pachter de huy- singe niet is oopendoende, deselve met cracht ende gewekt zijn oepenbrekende, en de grooten overlast aldaar zijn bedrijvende ..-dat Graaf Willem van Nasau met sijnen heelen train in voergaende jaeren naer de voorss. inlegeringe van Sprang op de voorss. hoeve gepleisterd heeft ende dat oock vele troupe van muiters, sommige om trent hondert paerden sterek, aldaer gele- gert hebben, oyck dat in de jaeren XVL hondert ende acht en dertich, negen en der- tich ende veertich, als sijne hoocheyt de Prince van Orangien in ende door 't voorss. dorp van Loon met sijn leger legerende en passerende was, dat als in deselve de voorss. pachter mede groote scaede ende bederff van 't voorss. leger gehadt heeft." De boerderij lag aan de grote heerbaan en ondervond daar wel terdege de nadelen van. Ook werd het gebouw eens door een zeer zwaar onweer getroffen. Een en ander schijnt wel de reden te zijn geweest dat zij in 1644 werd vernieuwd, Jan Thonissen uit Sprang was de aanne mer. Het bestek was vervaardigd door Cor nells, Gerardi van Grinsven, proviser der Abdij, waarvan toen aan het hoofd stond prelaat L. Bosch. Pachters waren van 1624-1635 Corne lls Corsten, van 1635 - 1644 Cornelis Cor- nelissen (waarschijnlijk zoon van den eer sten). Deze laatste huurde in 1644 op nieuw voor zes jaren, doch in 1648 werden de goederen van de abdij tengevolge van de Vrede van Munster door de Staten van Holland onteigend. Zoals boven reeds gezegd had de abdij van Berne nog meer goederen in Loon. In 1526 namelijk had zij evenals in 1543 nog enige complexen moer (veen) bijge- kocht, meer noordelijk gelegen ter plaatse die thans de naam draagt: de Berndijk. De Staten van Holland, die deze kloos tergoederen, zoals boven reeds gezegd, had den geïncorporeerd, poogden op 12 no vember 1700 deze hoeve met de daarbij behorende gronden, zijnde ,,'t koornlang", groot oimtrent 50 hond of loopense en om trent 150 hond of loopense heyveld, 'n hui ze bewoond bij Gijsbert Janssoon van Crom- voort. De koopprijs (bedoeld zal zijn de „in zet") die de Staten stelden bedroeg twintig gulden. Op 6 maart 1724 verkochten de Staten de hoeve opnieuw. Waarschijnlijk werd er in 1700 geen koper gevonden, wat zijn oor zaak zal vinden in het feit dat het een kerkelijk goed betrof. Zo zal Loonopzand binnen afzienbare tijd wederom een historisch gebouw minder tel len. De tegenwoordige eigenaar van de Bernse hoeve is de landbouwer Dingemans. AANRIJDING. Donderdagmorgen te circa 9 uur had al hier op de Tilburgse weg nabij „De Finan- tiën" een aanrijding plaats, die naar om standigheden toch nog betrekkelijk goed af liep. Op genoemd tijdstip kwam de landbou wer Ad. Pijnenburg met zijn paard, dat aan een lijn liep, uit de richting Klokken- berg en wilde zich op de provinciale weg begeven, toen uit de richting Loonopzand een tractor met aanhangwagen de weg naar Klokkenberg passeerde. Op hetzelfde moment naderde uit de richting Tilburg echter een luxe wagen die Pijnenburg blijkbaar niet heeft zien nade ren. Het paard kwam tegen de cabine terecht, waardoor het dier een flinke buik wonde opliep. Pijnenburg kwam te vallen en kwam onder het paard terecht, tengevol ge waarvan hij een been brak. Geneeskundige hulp was onmiddellijk ter plaatse en oordeelde vervoer naar het zie kenhuis te Tilburg noodzakelijk. Ook de politie arriveerde spoedig en maakte van een en ander procesverbaal op. Door de vaardigheid en tegenwoordig heid van geest van de chauffeur zijn zeker ernstiger ongelukken voorkomen. Zijn wa gen liep nogal enige beschadigingen op.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5