WAALWIJK IIW HENIUS THEO VAN DELFT 75 JAAR De Levensschool ADVERTENTIES WINKELMEISJE Goedkoop varkensvlees RELIEF-DRUKWERKEN ANT00N TIELEN COLPORTEURS Adverteren doet verkopen 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 18 AUGUSTUS 1958 3 Aristocraat in de schiiderkunst IHHH - syw 60-JARIG BESTAAN BRANDWEER. Op 6 en 7 sept. a.s. zal de Waalwijkse Brandweer zijn 60- jarig bestaan vieren. Ter gele genheid van dit heuglijke feit zal een aantrekkelijk feestpro gramma worden samengesteld. Oeze herdenking zal op 6 sept. worden geopend met een ver gadering van de provinciale Drandweercommandanten, waar na in het raadhuis een receptie zal worden gehouden. In de mid daguren zullen op Raadhuis plein en Markt gezellige behen digheidswedstrijden worden ge houden. Voor zondag 7 sept. staat 't gehele programïna nog niet vast. Wel zal het publiek die dag in de gelegenheid zijn de brandweergarage te bezichtigen. In de middag zullen o.m. spuit- balwedstrijden worden gehou den. Over de verdere onderdelen van het programma wordt nog overleg gepleegd. De feestelijkheden zullen wor den bijgewoond door Duitse, Belgische en Luxemburgse brandweerdelegaties. GEVONDEN EN VERLOREN. GELD Ook als je een gewone jongen bent.... kan je daarbij helpen. Ze geeft gedurende twee jaar een algemene vorming in andere bladen. DE WORSTSPECIALIST Oosteind 61 - Sprang Waalwijkse Stoomdrukkerij Donderdag 21 augustus a.s. viert de Waalwij kse kunstschilder Theo van Delft zijn 75e verjaardag. En j wanneer wij aan deze diamanten j leeftijd aandacht wijden, dan doen wij dat omdat het hier een man be treft, die Waalwijk op een andere manier dan door schoenen en leer een bekende en welluidende klank heeft bezorgd. Want niet alleen in Waalwijk zelf heeft de kunstschil der Theo van Delft de edele voor naamheid van zijn kunst gebracht, ook ver daarbuiten heeft men de grote begaafdheid van deze aristo craat in de kunst onderkend' en op duidelijke wijze gewaardeerd. In zijn kunst zouden wij Theo v. Delft willen typeren als iemand, die in de kunstrevolutie of is het een gewelddadige staatsgreep? zich zelf is gebleven. Hij heeft zich niet laten meesleuren door de stromin gen, die zovele onbekwamen en on- begaafden in de gelegenheid heeft gesteld zich wederrechtelijk het epi theton „kunstenaar" toe te eigenen. Theo v. Delft is zich zelf gebleven, kon zich zelf blijven omdat hij iets te zeggen had. Hij heeft dat gedaan op geheel eigen wijze en naar de tegenwoordige opvattingen mis schien „verouderde" trant en het feit dat hij daarin is blijven excel leren, is het beste bewijs van zijn sterke artistieke persoonlijkheid en de oprechtheid van zijn kunst. Theo van Delft werd geboren in Waalwijk 21 augustus 1883, waar zijn vader directeur was van de te- kenschool. Het is dus niet misplaatst te zeggen dat het talent voor de beeldende kunst de heer v. Delft in het bloed zat en sterker wordt deze overtuiging, wanneer we bedenken dat Jan, de broer van Theo, ook zeer bekend was als kunstenaar en als docent aan de Academie te Til burg. Jan haalde, na zijn studie op de Rijksnormaalschool te Amster dam zijn akte M.O. Tekenen, en Theo, die leerling was geweest van zijn vader en die in zijn vrije tijd (hij was fotograaf) ook wel wat te kende hij haalde zijn lagere akte kreeg belangstelling voor de boe ken en de dictaten van zijn broer, ging praten met diens professoren; het kwam zelfs zo ver dat hij de lessen aan de Rijksnormaalschool te Amsterdam van directeur "Visser, prof. v. d. Pluym en dr. Visser volg de en Theo v. Delft bleek wel een zeer talentvol student, want na 9 maanden studeren slaagde hij voor zijn akte. Hij kon nu de fotografie de foto grafie laten. Hij kwam bij het on derwijs in zijn geboorteplaats, aan de Avondtekenschool, waarvan hij ruim 30 jaar directeur was en die in de streek en vooral in het schoe nenvak een grote naam had, aan de Normaalschool, aan de Rijksvak school, toen zijn broer Jan naar Til burg trok, en aan de Handelsschool, later de H.B.S. Ook op boetseren legde hij zich toe, voornamelijk omdat zijn vriend wijlen Philip Timmermans zich hiermede onledig hield. Een jaar na zijn M.O. Tekenen haald'e hij zijn M.O. Boetseren. De heer v. Delft werd druk in be slag genomen door zijn lessen, die hij met grote kennis van zaken wist te geven en waarin hij vele jonge lieden de zin voor het schone wist te ontwikkelen; het was voorname lijk uit liefhebberij dat hij schilder de, maar geleidelijk aan ontdekte hij d'at ze zijn werk ook kopen wil den. VEELOMVATTEND OEUVRE. Het oeuvre van de heer v. Delft is veelomvattend en hij doet zich daarin kennen als een bijzonder ge voelig en bekwaam landschap- en portretschilder, waarbij men telkens weer getroffen wordt door de groot ste voornaamheid van de visie en door d'e edele warme toon in de ex pressie, die hem stempelen tot een aristocraat in de schilderkunst. Theo v. Delft laat zich nooit verleiden tot gemakkelijke en goedkope effecten, steeds weer tracht hij door te drin gen tot in het hart van zijn onder werp. Overal in het land kan men de d§eken en beeldhouwwerken van Theo v. Delft bewonderen. Iedereen kent van hem het vorstelijke schil derij, dat hij tijdens de oorlog van Koningin Wilhelmina schilderde, het majesteitelijke portret van Koningin Juliana, dat een plaats kreeg in de Statenzaal in Den Bosch, en vele portretten voor tal van gemeente huizen. Vérder schilderde Theo van Delft een portret van wijlen burge meester Moonen, van de oud-minis ters Teulings en Goosseling, van Mgr. dr. Goossens, van dr. Bannen- bergh, president van het Groot-Se minarie en tal van andere bekende personaliteiten. We kennen zijn beeldhouwwerk, waarvan we noemen het beeld van Hertog Jan in het stadhuis van Waalwijk, de drie beelden die de gevel van de firma De Gruyter in de Leidschestraat te Amsterdam sieren en het bronzen relief boven de ingang van d'e Textielschool in Tilburg. Een bijzonder zware slag trof de heer v. Delft in 1957, toen bij een brand in het magazijn van de firma v. Helvoirt de Nijs ook zijn atelier geheel werd verwoest, waardoor veel van zijn werk en talrijke kunst schatten verloren gingen. Theo van Delft was er echter de man niet naar zich hierdoor te laten ontmoe digen. Hij begon opnieuw in zijn herbouwde smaakvolle atelier, waar hij thans op 75-jarige leeftijd nog vele uren per dag doorbrengt. Theo van Delft is een beschei den mens, die zijn 75e verjaardag misschien liever in stilte zou heb ben gevierd. Hij is echter bok een groot zoon van Waalwijk, die niet alleen in de kunst, maar ook in het Waalwij kse gemeenschapsleven een belangrijke plaats inneemt, die gaar ne alle initiatieven en activiteiten in het belang van zijn geboorte plaats metterdaad steunt en steeds tot medewerking bereid is. En daar om hebben wij gemeend zijn ver jaardag in het middelpunt van de belangstelling te mogen plaatsen Wij wensen hem van harte geluk. VERERENDE INVITATIE (S). De zo bloeiende R.K. Gemengde Zangvereniging Amphion uit Be- soyen gaat naam en eer verwerven. Het is zo langzamerhand usance geworden dat deze vereniging bij wijze van vrije-tijds-besteding haar jaarlijkse zanguitvoering comple teert met het opvoeren van een luchtige operette. Deze luchtige operettes, die de wereld ingeschopt en geregiseerd worden door de heer Piet Borsten, zijn reeds vier jaren op rij een klin kend succes geworden in Besoyen. En niet alleen in Besoyen, want ad judant Snels van de Militaire Wel zijnszorg, die de laatste operette „Prinses Marian" bijwoonde, was er zo over in de wolken, dat hij het ge zelschap meteen uitnodigde d'eze operette voor de militairen in de Lunetten-kazerne te Vught te ko men opvoeren. Gepasseerde zaterdag is deze op voering dan- een feit geworden en het was waarlijk een knal-slot van de Waalwijkse vacantieweek! Met een bus van Mulders-'Sars arriveerde Amphion tegen acht uur in de Lunetten-kazerne, waar 't ge zeischap met een luid militair hoera door de veertien dagen vastzittende recruten werd ontvangen. De prach- tig grote ontspanningszaal was wel dra gevuld met ruim vierhonderd officieren, onderofficieren, met fa milieleden en manschappen, en Am phion begon, om warm te draaien, eerst een zangprogramma af te wer ken, waarvan met correcte aandacht en hoge waardering werd genoten Het geluid dat door een magnifieke microfoon-installatie de zaal werd ingezonden, kwam uiterst mooi tot zijn recht en vond dan ook een zeer gewaardeerd en warm onthaal bij de militairen. De heer Jan Kooiker was dan ook dik tevreden over zijn zangeressen en zangers, waarna Jos Remie een kleine overbrugging vormde tussen dit zangprogramma en de operette. Met enkele vlotte schlagers, begeleid door zijn guitaar, brak meteen het militair fluit-hoera los, dat tijdens de operette niet meer van de lucht is geweest. Met volle teugen werd genoten van „Prinses Marian", die er in ging als militaire koek, en 't waren don derende waarderingssalvo's wanneer een bedrijf ten einde was. Het was bijna half twaalf toen kapitein Wit haar het geweldige toneel opkwam, om de gebruikelijke loftrompet te steken over het gepresteerde. Ieder een die bij deze opvoering betrok ken was geweest, moest voor het militaire forum verschijnen om zich een „donderbui" te laten welgeval len. En dat de woorden die kapitein Withaar tot Amphion sprak geen holle phrasen waren, bleek wel uit het feit dat hij het hele gezelschap meteen uitnodigde deze zelfde ope rette ook in de Koning Willem I- kazerne in Den Bosch en in de Ge nie-kazerne te Keizersveer te ko men spelen. Daar gewoonlijk alleen beroepsgezelschappen optreden voor Welzijnszorg, is dit voor de Besoyen- se zangvereniging Amphion wel een zeer vererende opdracht, die per per slot van rekening toch maar be slot van rekening toch maar be- Tot één uur bleef het hele gezel schap te gast in de Lunetten-kazer ne, waar onder de nodige verfrissin gen en enkele fraaie herinneringen voor de vereniging en de pianist, de heer Piet Mulders, de onderofficie- ren-cantine ingenomen was door 'n voldaan en gelukkig Amphion. JAN VAN LOON t Vrijdagochtend overleed in de ou derdom van 81 jaar de heer Jan van Loon, die vele jaren een bekende figuur is geweest in landbouwkrin- gen en in het Waalwijkse gemeen schapsleven. Bij gelegenheid van z'n 80ste ver jaar dig hebben wij in ons blad zijn faits en gestes belicht; mogen we er hierna bij z'n overlijden nog eens enige aanstippen. Gedurende vele jaren heeft bij be tekenende posities in het Waalwijk se gemeenschapsleven ingenomen en met name bijzonder veel gedaan voor de behartiging van de belan gen der boeren binnen die gemeen schap. Van 19251948 was de heer v. Loon voorzatter van de Boeren bond, afd. Waalwijk; vóór de twee de wereldoorlog was hij gedurende een aantal jaren lid van de gemeen teraad; 24 jaar lang is hij bestuurs lid geweest van de Buitenpolder; meer dan 20 jaar secretaris-penning meester van de Onderlinge Paar- denverzekering H. Clemens, een functie die hij kort na de oorlog heeft neergelegd; ongeveer 20 jaar was hij bestuurslid, waarvan ook enige jaren als voorzitter, van de Centrale Boerenleenbank; meer dan 25 jaar heeft hij de functie van rijksschatter vervuld. Ook was hij bijna 30 jaar voorzitter van de bil jartclub H.K.B. Hij ruste in vrede. BROEDER SIDONIUS VIERDE ZILVEREN PROFESSIE. Vrijdag vierde broeder Sido nius van de Onbevlekte Ontvan genis van de H. Maagd Maria zijn zilveren profesiefeest. Ter telegenheid hiervan werd in het looster een receptie gehouden waarbij broeder Sidonius, die nu zes jaar in Waalwijk werkzaam is, van talrijke belangstellen den gelukwensen in ontvangst mocht nemen. Onder de aanwe zigen bevonden zich o.m. de Hoogeerw. Heer Deken dr. v. d. Hurk, de kapelaans van de pa rochie St. Jan en loco-burge meester Smolders. Wethouder J. van Heeswijk, vice-voorzitter van de voetbalver. RKC, dankte broeder Sidonius in het bijzon der voor het vele dat hij voor het jeugdvoetbal van RKC heeft gedaan en nog doet. Verder kwa men op deze druk bezochte re ceptie vele oud-leerlingen en ouders hun gelukwensen aan de jubilerende broeder aanbieden dat de landelijke miters met hun ge LANGSTRAATSE SCHUTTERSBOND. Uitslag van het laatste concours van de Langstraatse Schuttersbond. Kampioen G. v. d. Ende Herpt. Koningskruis G. v. d. Ende Herpt. Bestuursprijs B. v. Balkom Kaatsheuvel Korps: 1 St. Crispijn Besoijen 99 punten 2 St. Catharina Herpt 99 pt.; 3 O.L.Vrouwe Schutse Elshout 84 pt.; 4 St. Crispijn Be soijen 82 pt.; 5 St. Ambrosius Baardwijk 80 pt.; 6 St. Ambrosius Haarsteeg 74 pt. 8 Juliana Vlijmen 71 pt.; 9 St. Blasius Heusden 68 pt.; 10 St. Joris Nieuwkuijk 46 pt. Personeel: 1 G v d Ende Helpt; 2 W de Kort Herpt; 3 B v Balkom Kaatsheuvel 4 J Hoevenaar Besoijen; 5 W v d Broek Besoijen; 6 Fr v Kasteren Heusden; 7 A v Bladel Heusden; 8 W de Louw Besoijen: 9 Fr Luijben Vlijmen; 10 C de Kort Herpt. Inschrijving Kastelijnsconcours op 14 sep tember bij J Hoevenaars Besoijen Besoijen f 75.76; Nieuwkuijk f 71.25 Gedachtig het woord c'est le ridicule qui tue heeft Hannibal mijn ingezonden stuk over de Stichting Jeugdbelangen met een uitvoerige Hanniballade vereerd. Onverwacht kwam deze kritiek niet voor me, maar deze scherpe vorm had ik toch niet verwacht; ik zal het niemand euvel duiden met mij van inzicht te verschillen. Nogmaals wil ik ter verduidelijking van mijn standpunt mijn vijf bezwaren toelich ten aan de hand van de tegenwerpingen van Hannibal. Dat ik de initiatiefnemers eigendunk in de schoenen schuif vindt zijn oorzaak in het feit, dat van de bescheidenheid in de aan kondiging van de S.J. in het kerkblad niets meer over bleek te zijn, toen ik een per soonlijk gesprek had met een van hen. Be paald met arrogantie werd een poging mij nerzijds om tot een opbouwend gesprek te komen getorpedeerd. Uit gesprekken met bestuursleden van sportverenigingen en jeugdstandsorganisa- ties, was mij al gebleken, dat de S. J. heus nog wel voor verbetering vatbaar was. Maar nu nogmaals een puntsgewijze be handeling - ik heb het vertrouwen in mijn verstand nog niet verloren en meen zeer goed het doel van de nieuwe stichting te begrijpen. 1. Het is toch een algemeen erkend feit, dat de maatschappelijke binding van de te genwoordige territoriale parochie-indeling vrijwel nihil is en dat de oorzaken daarvan van die orde zijn, dat door een activeren van de oude parochieindeling het kwaad niet meer effectief te bestrijden is. Dit te miskennen en met hand en tand vasthou den aan de oude verhoudingen waag ik - en vele anderen met mij - kortzichtigheid en star conservatisme te noemen. Bovendien andere parochies beschikken ook over leiders van clubs en waar het te kort aan leiders een van de grootste ge varen is die de S.J. nu reeds bedreigt - het was ook Uw mening Hannibal - zou het van een verheugend ruime blik getuigd hebben, als men getracht had ook deze in het werk te betrekken. 2. Met het parochieblad merkt Hanni bal op, dat de S.J. niet het werk van be staande verenigingen wil overnemen of er zich mee bemoeien. Maar wat is dan de in tentie, als het parochieblad schrijft, dat be staande verenigingen zich kunnen aanslui ten, als zij daartoe belangstelling hebben? Trouwens ook hier is mijn voornaamste bezwaar, dat men bij de oprichting van de S.J. en bij de samenstelling van de advies raad deze verenigingen, die toch een rijke ervaring hebben met het leiden van de jqeugd en deze jeugd zeer wel begrijpen (en wie kan daar in de huidige adviesraad - behoudens enkele uitzonderingen - op bogen?), volkomen genegeerd heeft. Dat de enquête door velen met groot en thousiasme ontvangen is, rechtvaardigt al leen de opvatting, dat een interparochiële enquête nog meer enthousiaste begroeters zou hebben gevonden. 3. De S.J. behoeft voor mij helemaal geen voorgeborchte van de Jeugdstandsor- ganisaties te worden, maar contact met hen, die ervaring met de jeugd hebben, en die de sfeer van de verenigingen in de S.J. moeten kennen om deze mensen straks op te;vangen, is toch waarlijk niet teveel ge vraagd van hen die zich hun eigen betrek kelijkheid zo bewust zijn. 4. Uit de reeds boven aangehaalde con tacten met mensen uit het verenigingsleven is wel degelijk een angst gebleken, dat de nieuwe stichting als pressure group op zal gaan treden bij de a.s. subsidieverdeling. En niet alleen mensen uit het verenigings leven spraken die mening uit. Dat hierbij de politiek - natuurlijk - ter sprake moest komen, - vindt zijn oor zaak hierin, Heer Hannibal, dat er mo menteel een nieuwe subsidieregeling bij de gemeente in studie is en dat aangaande die studie de Jongerenorganisatie van de K. V. P. in overleg met de J.S.O. en de se nioren K.V.P. de eis gesteld heeft, die ik in mijn vorige stuk aangehaald heb. Wanneer de nieuwe stichting zich dui delijk uit zou spreken over haar preten ties t.o.v. de gemeentelijke subsidies, dan zou dit zeer verhelderend kunnen werken 5. Hierin ben ik mij niet van politiek bewust, Hannibal, maar herhaal slechts mijn opvatting over de kwestie leiders. Ook Hannibal zal het toch met mij eens zijn. dat een samengaan van alle beschikbare leiders - en waar zult U ze anders vinden dan in de overige parochies en bij de be staande verenigingen? - voor meer- jeug digen en voor meer takken van vrije tijds besteding mogelijkheden biedt dan zij op het ogenblik in eigen parochie of vereniging doen. Overigens spijt het mij, dat ik de oorzaak ben van de laatdunkende uitlatingen van Hannibal over de dorpspolitiek. P. J. M. VAN ENGELEN. RECETTE-VERDELING IN STUDIE BIJ SECTIEBESTUUR. Het bestuur van de sectie Betaald Voetbal is bereid en voornemens om de mogelijkheden en wenselijk heden van verdeling der recettes tussen de thuisspelende en bezoe kende clubs aan een ernstig en diep gaand onderzoek te onderwerpen Dit verklaarde de heer A. H. Mar tens, voorzitter van het sectiebe- stuur Betaald Voetbal, die als zijn persoonlijke mening te kennen gaf daarvan ge entegenstander te zijn „De verschillende omstandigheden waarmede de clubs, vooral inhet be taalde voetbal, leven en werken, zul lendaarbij stellig vele moeilijk heden scheppen", zo zeide hij, „doch de billijkheid en het belang van 't Nederlandse voetbal zouden noch tans zulk een verdeling in de nabije toekomst wel eens nodig kunnen maken. Of het sectiebestuur het onder zoek zelf zal instellen dan wel of hiertoe een studie-commissie zal worden benoemd, kon de heer Mar tens nog niet zeggen. Haarsteeg f 65.10; Vlijmen f 55.47; Els hout f 30.60; Herpt f 26.-; Baardwijk f 17.50. De kasmiddelen zijn zo gunstig dat het hele bedrag aan prijzen zal worden be steed. Gevonden paar donkerblauwe dames handschoenen; zakmes; rode plastic bal; ga bardine regenjas; paar nylon dameshand schoenen; zwembroek met bad handdoek; rode damesjumper. Verlorenbankbiljet van f 25; zwart lederen portemonnee met autopapieren en f 125.-; gouden damespolshorloge met zwart armbandje; zwemkaart; halskettinkje met gouden medaille; blauwe ballpoint; gouden ring met zwarte steen; leesbril; blauw vest; damesportemonnee met f 17.50. AGENDA. Maandag MUSIS SACRUM 8 uur: „Bandido", 14 jaar. LUXOR 8 uur: „Jacht op goud en ivoor", 14 jaar. Woensdag MUSIS SACRUM 8 uur: „Hoogspan ning in Table Rock", 14 jaar. LUXOR 8 uur: „Jacht op goud en ivoor", 14 jaar. Voor de bezorging van dit blad worden ijverige GEVRAAGD. Bezorging Maandagmiddag Vrijdag-ochtend. Mooie bijverdiensten. Credieten uitsluitend groot 1600.a 3% zonder borg verkrijgbaar voor elk doel en voor iedereen. Gemakkelijke voorwaarden, wisselende wachttijd. Vraagt inlichtingen „Samen werking", Verstolkstraat *1, r Leeuwarden. KUN JE VAN JE LEVEN IETS MOOIS MAKEN een halve dag per week. Iedere jongen van 14, 15 of 16 jaar kan zich aanmel den, als ouders en werkgevers er mee accoord gaan. Het nieuwe cursusjaar begint volgende week. Geef je op bij de school Mgr. Völkerstraat 89a, of bij de Directeur thuis, Hoofdstraat 43, Kaatsheuvel. Wij belasten ons gaarne met de plaatsing uwer advertenties in andere bladen, welke dan ook. LEVENSMIDDELENBEDRIJF TE WAALWIJK vraagt Vakkennis niet vereist. Brieven onder nr. 684 aan het bureau van dit blad. Wegens het grote succes handhaven wij onze 14-daagse reclame. VARKENSVLEES, zonder been.... 1.98 per kg. RUNDERROLLADE 1.98 per Y2 kg. LUNCHPAKKET 250 gram RAUWE HAM 1.25 250 gram HAAGSE LEVERWORST 0.50 Iedere woensdag gehaktdag: prima gehakt 500 gr. 1.30 Aanbevelend RELIEFDRUKWERKEN in elke kleur en soort worden door ons in prima verzorging geleverd. Het bespaart u moeite en kosten en de prijs is zeker niet hoger dan elders. Aanbevelend

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 3