SE?/1 - wy, 1 -po. spercjebonen fe5 fc5 qo qo 75 s Belang 150 1 Ml* frv«ha 11YJ0PA 250 gram 1H» AARDBÖEN op sap 1 titerpot AUGURKEN Zoetzuur 1 pol ABRIKOZEN op sap flQ UW LUXE HERENHUIS, 3580 W a a w ij k ZOMERFEEST l/UaalwuLè 6 °**T„ Feuilleton Het 2 patten Aveha CUSTARD van 48 w van 49 voor van 50 voor van 60 voor van 69 voor V* van 75 voor van 95 voor 98 voor 33 Stikmeester te koop koopt U met slechts kinderwagen U kunt niet alles weten. 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 18 AUGUSTUS 1958 6 Ook op i ^en volle «"'den van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Renbaanschandaal van Epsom door: Percy King 41. XXI „Stephen Quilter?" herhaalde Ashworth, één en al verbazing. Toen sloeg hij zich voor 't voor hoofd. „Ach natuurlijk! Dat was de reden! Daarom nam hij die avond van 't bal je vrouw in zijn armen „Deed hij dat?" Zelfs nu nog scheen 't Vallery te hinderen. „Priscilla heeft me er niets van gezegd geen wonder!" De even opgetrokken wenkbrauwen fronsten zich. „Neem papier en potlood, inspecteur, en schrijf, 'k Zal me tot de hoofdzaken moe ten bepalen. Zeg maar wanneer je gereed bent". „Je kan beginnen", snauwde Riddell. 't Feit, dat de misdadiger de aardse rechter zou ontgaan, zat hem geweldig dwars. „Een groot detective je kon bij hem in de leer gaan, Ash worth en je zou je er niet over behoeven te schamen een groot detective heeft gezegd, dat de drijfveer tot bijna elke belang rijke misdaad de vrouw is. In dit geval had je de vrouw vlak on der je neus Priscilla Cromp- ton. Zij is 't enige vrouwelijke wezen, van wie 'k oprecht ge houden heb. Mijn liefde voor haar heeft alle stadia doorlopen; 't begon met een werkelijk va derlijke genegenheid in de tijd, dat ze een kleine peuter was. Met haar lichamelijke en geestelijke groei nam ook mijn liefde toe, hoewel ze, volkomen logisch, to taal van karakter veranderde. Misschien kan je je nu voorstel len, wat een slag 't voor me was, toen Priscilla haar besluit te kennen gaf, met Stephen Quilter te trouwen, 'k Deed in de verlo vingstijd al 't mogelijke, om hem bij h aar zwart te maken; 'k be reikte er alleen mee, dat 'k on gewild 't huwelijk verhaastte. Ik kon 't niet anders zien, dan dat Stephen Quilter genomen had wat mij toekwam, en 'k haatte hem, zoals 'k nooit iemand ge haat heb. Ik was 't, die in de boeken van de firma knoeide en de schuld op Quilter wist te schuiven. Hij zou de gevangenis zijn ingedraaid, als 'k dat gewild had. 't Lag niet in mijn bedoe ling; er moest véél meer komen. Stephen was inderdaad een gok ker. Aaron Burkitt zette hem 't mes op de keel. 'k Raadde Ste phen aan, eens kalm met de geldschieter te gaan praten en veertien dagen uitstel te vragen; dan zou 'k wel kans zien, hem bij te springen. Quilter, de ongeloof lijke sukkel, dacht werkelijk dat ik 't meende! Hij zei me wan neer hij naar Burkitt ging, en 'k zorgde, dat Jimmy Shaw vóór hem in New Gravel Lane was om zich verborgen te houden tot na Stephen's bezoek. Shaw had zich bereid verklaard, voor vijf tig pond de oude woekeraar om zeep te brengen. Hij deed half werk; Burkitt kwam er bovenop. Achteraf maakte 't niet veel ver schil uit. Aaron was uit 't hout gesneden dat 'k hebben moest, 'k Kon hem gebruiken en 'k heb hem gebruikt. Om bij Quilter te blijven: hij ging dus naar Burkitt. Deze wei gerde vierkant uitstel van beta ling. Van 't ene woord kwam 't andere en in zijn drift sloeg hij de geldschieter tegen de grond. Dubbel stom van Shaw, dat hij er daarna niet in slaagde, zijn werk goed te doen enfin!" Vallery schokschouderde. „Bij zijn thuiskomst wachtte Stephen een nieuwe onaangename verras sing; Crompton en ik beschul digden hem van knoeierij in de boekhouding. Hij ontkende gelijk had hijMaar Stephen kon onmogelijk ontkennen, bij Bur kitt voor speelschulden in 't krijt te staan. Dit besliste; nu wei gerde zijn vrouw ook te geloven, dat hij onschuldig was aan de knoeierij. De klap op de vuurpijl kwam toen Shaw belde en rap port over 't gebeurde in New Gravel Lane uitbracht, 'k Zei Stephen, dat 't een telefoontje van de politie was, die hem van moord op de geldschieter ver dacht. „Dat kan niet!" schreeuw de hij wanhopig. Zó hard heb 'k hem niet geraakt!" 't Stond ge lijk met een bekentenis. Mis schien zou Quilter tot 't uiterste gevochten hebben, als Priscilla hem niet haar trouwring voor de voeten geslingerd had en gezegd dat van dat ogenblik af alles tus sen hen uit was. Ze verwachtte een baby en was in die dagen buitengewoon prikkelbaar. Toen ging Stephen. Vier en twintig uur later brachten de kranten 't be richt, dat hij bij Chatham, dode lijk was verongelukt". „Wat je als een fortuintje be schouwde, was dat achteraf in 't geheel niet", zei de pseudo-Joe Smith effen. Vallery knikte. „Precies. Je bofte, dat je een zwerver aan de weg vond liggen, die door een auto was overreden en onher kenbaar verminkt. Je zag je kans en greep haar zonder aarzelen, 'k Heb de geschiedenis later van Benjamin Crompton gehoord. Je stak de papieren van de landlo per bij je, kleedde hem uit en deed hem jouw spullen aan. Toen reed je nog een eind door, sloeg een afgelegen zijweg in en stak je auto in brand. Je vergat niet, alle kentekenen te verwijderen. Stephen Quilter was dood,, als Joe Smith keerde hij in 't leven terug. Had ik 't maar eerder gewe ten. 'k zou er natuurlijk niet aan hebben gedacht, Priscilla te trouwen. Met de dood voor ogen verklaar 'k, dat 'k haar dat be spaard zou hebben. In één op zicht bofte je intussen niet met de aangenomen identiteit. Voor Joe Smith moest jij vijftien maanden gaan uitzitten. Toen was 't onherstelbare reeds ge beurd" „En voorj 'k er achter was ge komen, wie en wat jij geworden was, gingen nóg weer ten naas tenbij twee jaar voorbij". „Ik kwam te laat aan de weet, dat je nog leefde, Quilter. 't Noodzaakte me, in een wanhopig tempo te doen, wat 'k anders na deugdelijk overleg gedaan zou hebben en dan waren vermoede lijk geen fouten gemaakt. Want 'k had al lang tot misdaad mijn toevlucht moeten nemen, 'k Was gek op Priscilla, maar dag en nacht kwelde me de vraag, hoe lang haar liefde voor een zoveel oudere man zou duren, 'k Dacht haar met gouden ketenen nau wer aan me te kunnen binden. Toen rees weer de moeilijkheid: hoe aan geld te komen? 'k Had voor mijn doel geld nodig, veel geld, wilde 'k Priscilla alles ge ven wat ze wenste, 'k Probeerde 't met chantage. Mijn kring van kennissen was zeer beperkt en daarom zat er niet anders op dan Benjamin Crompton, nu mijn schoonvader, als slachtof fer te kiezen. Zo ontstond Buddy Fritzjohn. (Wordt vervolgd). zag zich gaarne van POSITIE VERANDEREN. Is prima organisator, calculator en grondig machinekenner. Gaarne brieven onder nr. 688 aan het bureau van dit blad. Geheimhouding verzekerd. Wegens overcompleet, in goe de staat, BUTA GASHAARD, 4-pits BUTA-GASCOMFOOR, DIVAN, LIGSTOEL, OPKLAPBED, koperen KROONLAMP HANGKLOK, SPIEGEL. A. Dekkers, Bejaardentehuis, Waspik. SCHITTEREND GELEGEN AAN DE BURG. SMEELELAAN TE WAALWIJK, door Min. goedgek. voor bewoning met 12 personen o.a. bev.: eigen grond, gasgeyser, floorflex-vloeren in hall, keuken en W.C., grote tuin, ruime schuur, Bruynzeel-betimmering, vlakke deuren, compl. douche-installatie, wastafel, 2 toiletten, enz. enz. VRIJE VESTIGING EIGEN GELD GEEN OVERDRACHTSKOSTEN Inl.: F. C. Smolders, St. Antoniusstraat 97, Waalwijk Tel. K 4160-3163 Fa. Kramer v. d. Merwe, Parallelweg 49 Tel. K 4160 - 2129 - 2482 TWEE HEREN zoeken zit-slaapkamer zonder pension Omgeving Sprang Brieven onder nr. 687 aan het bureau van dit blad. TE KOOP: In prima staat zijnde donkerblauw, met afneem bare bak. Thorbeckelaan 44, Waalwijk. AANGEBODEN net PENSION voor 1 of 2 heren Huiselijk verkeer Brieven onder nr. 686 aan het bureau van dit blad. Het dreigende weer heeft 1.1. vrij- dag gelukkig geen afbreuk kunnen doen aan 't welslagen van het zomer feest van Waalwijks Belang. Behalve een enkel buitje was het heerlijk weer om van de buiten-fees telijkheden te genieten, zodat deze een volledig succes zijn geworden. Dit was zeker te danken aan het gelukkige initiatief om voor ditmaal de landelijke ruitervereniging „De Margrietruiters" uit Sprang-Capelle uit te nodigen hier een demonstratie te komen geven. Nu, deze heren hebben onder de bekwame leiding van de heer van Bruchem (met assistentie van mevr. van Bruchem) voor een talrijk en belangstellend publiek een zeer in teressante demonstratie gegeven en de aanwezigen een drietal uren pret tig geamuseerd. Wij weten niet wat we 't meest moeten loven, de orde, rust en disci pline waarmede alles gebeurde of de belangrijke prestaties die op ver schillend terrein werden geleverd. Zowel de vrijheidsdressuur-num- mers, als de pyramide, maar vooral het groeps- en individueel springen, waren een groot succes. Hier werden dan ook prestaties van betekenis geleverd, bij de her kansing ging het zelfs tot sprongen van 1.40 m. Ook „het ziekenbezoek" was ter afwisseling een alleraardigst nummer. Kortom, het optreden van de Mar grietruiters is hier van 't begin tot het eind en in elk opzicht een succes geweest en wij hadden niet venvacht dat de landelijke ruiters 't met hun gewone dienstpaarden zo ver kunnen brengen. Hier zag men wat ambitie, oefening, geduld en goede omgang met het dier vermogen. De heer van Bruchem bracht aan 't slot aan 't bestuur van Waalwijks Belang en 't publiek dank voor de uitnodiging en de grote belangstel ling, waarop de Voorzitter van Waal wijks Belang, die ook de prijslinten uitreikte, direct reprociteerde door de heer van Bruchem en z'n mannen te danken voor zijn uitstekende de monstratie en hem alle succes toe wenste in komende concoursen. De loudspraeker en de muzikale omlijsting werd goed verzorgd door „Electra". Twee Hongaarse oud-vrijheidsstrij- ders, die zaterd'ag de Hongaarse le gatie in Bern binnenkwamen, heb ben van dit diplomatieke gebouw een slagveld in het klein gemaakt. Bijna twee uur lang hebben zij een vuurgevecht geleverd met het per soneel van de ambassade. Zij capi tuleerden pas nadat de Zwitserse politie zich in de strijd had gemengd' en hen met traangasbommen tot ca pitulatie had gedwongen. Het was een zeer geslaagde mid dag. Niet minder geslaagd was 't avond concert, waarvoor was uitgenodigd de Koninklijke Harmonie Orpheus" uit Tilburg. Dit concert werd gegeven op de j verplaatsbare kiosk in een hoek van 't Raadhuisplein, waardoor 't klank- gehalte zeer tot z'n recht kwam en werd bijgewoond door een zeer tal- rijk gehoor uit plaats en omgeving. De kennismaking met „Orpheus" i was van zeer prettige aard, want zij gaf, onder bekwame leiding van haar j bekende directeur-instructeur, de i heer J. Molenschot, een schitterend concert, dat op zeer hoog peil stond en waarvan alle muziekliefhebbers i zullen hebben genoten. In vlot tempo werd 't programma afgewerkt en we zouden haast niet kunnen zeggen, welk der nummers wel het meest excelleerde, maar toch willen we even noemen de Peer Gynt Suite, de wals uit het Zwa- nenmeer, de Negro Spirituals, de Showboat, 't Een zowel als 't ander werd zeer muzikaal en kunstzinnig vertolkt en besloten met de Brabantia- mars van J. Molenschot. In één woord, „Orpheus" heeft ons een prachtig concert gebracht en een uitstekende indruk achtergelaten, zodat wij haar nog eens graag spoe dig terugzien. Alle hulde aan de directeur de heer Molenschot en zijn keurkorps. AI met al is het zomerfeest van Waalwijks Belang weer goed ge slaagd en heeft velen een prettige dag bezorgd. Sinds kort zijn we in Waalwijk een Jazz Society rijk geworden. Aan vankelijk is men geneigd om bij het uitspreken van die naam een enigs zins zuur gezicht te zetten, omdat hij doet denken aan een conglomeraat dames en heren, dat in strapless en rok aan een whisky-soda en sjuu do- rans zit te nippen, onderwijl luiste rend naar de hese vertellingen van Billy Holiday, de scheurende trom pet van Artie Shaw of de grillig virtuose piano van Errol Gardner. Maar zo is het in werkelijkheid na tuurlijk niet en het is ook niet de bedoeling dat het zo gaat worden. De initiatiefnemers van deze Jazz So ciety willen door middel van deze vereniging de jeugd - de gewone jongens en meisjes, die u iedere dag langs de straat ziet lopen - meer begrip voor en meer inzicht in de jazzmuziek bijbrengen. Ik vind dat een zeer gezond idee, want bij een zeer groot deel van de jeugd heerst de vreemde opvatting, dat alle mu ziek die een opzwepende ritmische herrie veroorzaakt, waardoor de luis teraar langzaamaan zijn gezond ver stand verliest en zich ten slotte zon der dralen tegen het houtwerk van vloer en wand werpt, dat al deze mu ziek jazzmuziek is. Rock 'n roll noe men ze een moordstukkie jazz", hetgeen niet minder dan een beledi ging voor de echte jazz is. Ik wil hier maar mee zeggen, dat de kennis van de echte jazzmuziek bij een groot deel van de jeugd beslist nihil is. En omdat jazzmuziek nu eeenmaal een verschijnsel is, dat niet meer weg te denken is uit onze beschaving 'en dat bovendien onder miljoenen jonge mensen evenzoveel warme aanhan gers heeft, daarom is het goed dat er pogingen in het werk gesteld wor den om de jeugd in deze muziek weg wijs te maken. Dank zij deze jazz Society kan de jeugd nu kennis ne men van het ontstaan van de jazz, krijgt zij een inzicht in het karakter van de plantation- en gospelsongs en leert zij de jazz beter begrijpen door middel van voorlichting in de ver schillende stijlen, die zich in de loop van de ontwikkeling van de jazz heb ben gemanifesteerd. Deze Jazz So ciety kan er in heel belangrijke mate toe bijdragen, dat de jeugd de jazz op een veel intelligentere wijze be nadert en zich niet maar domweg in het lawaai stort. Door deze voorlich ting zal de jeugd ook een heel kri tischer houding gaan innemen tegen over alles wat als jazz wordt aange diend, maar er in werkelijkheid niets mee te maken heeft, en zij zal dank zij deze Jazz Society tot het werke lijk beluisteren en beoordelen van jazz kunnen komen. Zo gezien kan deze Jazz Society een niet onbelangrijk stuk jeugdwerk verrichten, dat er in belangrijke mate toe kan bijdragen dat de jeugd haar ontspanning 'en amusement met meer overleg en vooral met meer kritische zin gaat kiezen. Om vast eventuele bezwaren te on dervangen kan ik mededelen, dat de ze Jazz Society interparochieel is. Zij is zelfs intergemeentelijk en zij wil helemaal niet onder de duiven van de harmonieën schieten. Wat deze Jazz Society beslist niet is en ook niet zal worden: een insti tuut, dat aan de lopende band dans avondjes organiseert met een hots- knots karakter. Ik meen dan ook wel te mogen concluderen, dat deze waalwijkse Jazz Sociëteit, die in een behoefte van onze jeugd voorziet, de belang stelling 'en steun verdient van allen die het wel met de jeugd meent. HANNIBAL. GELDlG tot »4 AUGUSTUS Vuil geworden sponsen worden weer als nieuw, indien men deze 24 uur in een oplossing legt van 125 gram zout op 1 liter water. Daarna met koud water uit wassen. Vers brood mag u nimmer in de trommel opbergen, vóór het helemaal afgekoeld is. Pianotoetsen blijven wit, als men ze regel matig wrijft met spiritus. Stofzuigerzakken kan men dichtmaken door deze aan de binnenkant in te wrijven met paraffine. Ala men wil controleren, of de inhoud van een blik nog goed is, drukt men met de duim stevig op het deksel. Als de deuk, die daardoor ontstaat, na enige ogen blikken weer verdwijnt, is grote voor zichtigheid geboden. (Nadruk verboden). VRIJHEIDSSTRIJDER IN LEVENSGEVAAR. O Kookt u elektrisch, neem dan een pan, die even groot is als de kokplaat of 2 cm groter, dan hebt u het minste warmte verlies. Vergeeld wasgoed wordt snel wit, als r, en door het waswater wat opgeloste borax mengt. Dof geworden kristal maakt men schoon met blauwselwater, daarna opwrijven. i J .UL

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 6