BINNEN- EN BUITENLAND Godsdienstig besef in deze tijd. Waalwijkse en Langstraaise Courant WAPENLEVERANTIES en KISTKALVEREN Wetenschappelijke schermutselingen in de koude oorlog J. OVER VAN M*AREN'S BRIL MAANDAG 25 AUGUSTUS 1558 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur: JAN TIELEN Uit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 66 22 cent per week per kwartaal 2.83 1 8.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per mm Abonnement: speciaal tarief Contract-advertentie»: Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" Washington gaat Djakarta wapens leveren. Hoewel dit niemand zal ver bazen gezien de rol welke de V.S. in het naoorlogse Indonesië tegen Ne derland hebben gespeeld, mag men zich toch afvragen of deze wapenle veranties wel te rijmen zijn met het bondgenootschap, dat nog altijd tus sen Amerika en Nederland bestaat. Djakarta heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat het niet zal rusten voordat Nieuw-Guinea (West-Irian) bij Indonesië is ingelijfd. En of schoon Soekarno voor zijn aanspra ken op Nieuw-Guinea geen enkel re delijk en billijk argument kan aan voeren, heeft behalve Australië en Nederland blijkbaar niemand be zwaar tegen deze inlijving, die in we zen niets anders is dan een vorm van communistisch imperialisme. Op de vraag of Indonesië in staat zal zijn West-Irian behoorlijk te besturen, geeft de chaos in Indonesië zelf een overduidelijk antwoord. De australische en nederlandse bezorgdheid ten aanzien van de ame- rikaanse (en Engelse?) wapenleve ranties is derhalve niet ongegrond, want dat Djakarta deze wapens niet alleen zal gebruiken voor de handha ving van binnenlandse orde en vei ligheid, is, gezien de volkomen on betrouwbaarheid van de indonesische regering, zonder meer duidelijk. Nu kan men in Washington wel sussend verklaren, dat het hier de levering van alleen maar lichte wapens betreft, die niet geschikt zijn voor agressieve doeleinden, maar dit is een toch wel zeer simplistische uitvlucht om aan het vestigen van de indruk van twee walletjes te willen eten, te ontkomen. Ieder wapen immers heeft een agres sief karakter en geen enkele oorlog is te voeren zonder ook het gebruik van lichte wapens. Misschien ook re deneert men in Washington zo als wij het niet doen, dan zorgt Moskou er wel voor. Afgezien van het feit, dat Moskou Indonesië toch wel vol zware en lichte wapens zal stoppen, getuigt dit amerikaanse standpunt van een weinig principiële houding in een bondgenootschap. Hetzelfde geldt voor Engeland, dat ook al ern stig overweegt Indonesië wapens te leveren. En als nu West-Duitsland er zonder gewetensbezwaar toe over gaat Djakarta de nodige scheeps- ruimte te leveren, dan is weer eens opnieuw bewezen hoe voos en krach teloos de zo hoog geroemde Noord- Atlantische Verdragsorganisatie in feite is. Blijft voor ons de bekende schrale troost, dat men principes in de poli tiek niet moet zoeken. De heer v. d. Veer, voorzitter van het produktschap voor Vee en Vlees, weet alles van kistkalveren. Hij is dan ook van mening, dat dit zieke, slappe,- bloedarme gelatineuze vlees (deze kwalificatie geeft dr. A. v. d. Kroon in de Volkskrant) afkomstig is van gezonde dieren, die in vrijheid een eigen bestaan kunnen leiden, hetgeen het recht is van elk dier. Er is ten aanzien van kistkalveren geen sprake van dierenkwelling, zo heeft de heer v. d. Veer gezegd, en ten bewijze daarvan verwijst hij de dierenbescher mers naar de Bossche en Doetinchem- se markt, waar deze dieren worden verhandeld. Verder grieft het hem als boer, dat de burgers menen een wets voorstel nodig te hebben om de kal veren tegen de boeren te beschermen. De heer v. d. Veer vindt het ver schijnsel „kistkalf" heel normaal, waarschijnlijk omdat nog nooit een kalf tegen een dergelijke behandeling geprotesteerd heeft. De heer v. d. Veer heeft er o.i. geen flauw idee van - ook niet als boer - wat dierenkwelling eigenlijk is, want dan zou hij anders oordelen over het fenomeen, dat jonge dieren ge durende hun hele (kort) leven in een schemerig verlichte ruimte en met maar bitter weinig bewegingsvrijheid worden vastgehouden. Het dier wordt inderdaad niet zichtbaar ge marteld, maar als de voorzitter van de Produktschap voor Vee en Vlees dat bedoelt als niet-kwelling, dan geeft hij er toch blijk van bitter wei nig te begrijpen van het bestaans recht en het leefrecht van het dier. Hij ontkent daarmee, dat de mens als redelijk en voor zijn me deschepselen verantwoordelijk we zen de plicht heeft deze rechten van het dier te waarborgen en te eerbie digen. Het dier dient de mens tot voedsel, maar als de menselijke wan smaak zover gaat, dat het dier in een gezonde en door de Schepper be doelde lichamelijke ontwikkeling wordt belemmerd, dan is er zeker sprake van kwelling en daar veran dert de visie van de heer v. d. Veer als boer niets aan. Deze voorzitter moet trouwens niet zo schermen met de liefde van de boer voor zijn vee, want daar gaat het hier helemaal niet om. Het is de algemeen mense lijke wansmaak, die een dergelijke „liefde" in de wereld heeft gebracht en waaraan de boer als leider van een vleesbedrijf noodgedwongen te gemoet moet komen. Daar komt geen greintje dierenliefde bij te pas. De heer v. d. Veer mag een beste voorzitter en een goede boer zijn, van het recht van het dier en van de plicht van de mens tegenover het dier heeft hij geen flauw benul, waarbij dan wellicht nog komt, dat hij ook gelooft in het sprookje, dat het hier boven door dr. v. d. Kroon gekwali ficeerde vlees goed zou zijn voor zie ken en bejaarden. NEDERLAND NATUURLIJK DE ZONDEBOK. Indonesië heeft donderdag de be schuldiging geuit, dat „Nederland de opstandelingen heeft gesteund' in een poging om de Indonesische campagne voor de bevrijding van westelijk Nieuw-Guinea „te belemmeren". In een speciale uitzending voor ra dio-Indonesië van het ministerie van Voorlichting werd beweerd, dat „Ne derlandse oorlogsschepen zich illi- gaal in de Indonesische territoriale wateren hebben begeven en Indone sische schepen hebben aangehouden, terwijl de strijdkrachten van Indone sië in militaire operaties gewikkeld waren voor het neerslaan van de op stand. Voorts uitte het ministerie de be schuldiging, dat Nederland soldaten van het voormalige K.N.I.L., alsmede Nederlandse troepen heeft gebruikt om tegen de Indonesische strijdkrach ten te vechten. Intussen doen zich buiten het par lement steeds meer stemmen horen, welke er bij de regering op aandrin gen om de Nederlandse bedrijven te WENST U EEN HORLOGE WAAR U WERKELIJK VAN OP AAN KUNT „nationaliseren" en de schadever goeding daarvoor op te schorten „tot dat een oplossing zal zijn gevonden voor het geschil met Nederland over Nieuw-Guinea". Indonesië weet natuurlijk heel goed, dat er geen sprake van is of geweest is, dat Nederland de opstan delingen heeft gesteund, 't is zuiver propaganda tegen Nederland voor de Aziatisch-Afrikaanse landen. Nederland heeft alleen zoveel doenlijk z'n belangen en de K.P.M.- belangen beschermd, meer niet. Indonesië heeft ook ontkend dat het Amerika garantie heeft gegeven dat de wapens alleen voor binnenlands gebruik zal aanwenden. Ondertussen zal ook Engeland wapens gaan leveren aan Indonesië, waarvoor de Nederlandse regering dezelfde garantie heeft gevraagd, maar hiervoor schijnt de Britse rege ring weinig te voelen. Zo gaan onze Nato-partners maar door Indonesië zo sterk mogelijk te maken, tot het zijn tijd gekomen acht! 1 Miljard pond sterling. Volgens de ramingen, die door ver scheidene ambassades aan de corres pondent werden verstrekt zou de waarde der buitenlandse investerin gen op het ogenblik ongeveer een miljard pond sterling bedragen, ver deeld als volgt: Nederland vóór de anti-Nederlandse campagne van de cember j.l.) 600 miljoen, Engeland 200 miljoen, overzese Chinezen 80 miljoen en de Ver. Staten 60 miljoen pond sterling. Frankrijk, België en enige andere landen vertegenwoordi gen de rest. TWEE STRAALJAGERS NEERGESTORT. Donderdagmorgen rond half elf is op het eiland Terschelling een Thun- derstreak van de vliegbasis Volkel tengevolge van een motorstoring in brand geraakt en neergestort op 40 meter afstand van een kamp van de V.C.J.B. Hoewel zich vele mensen in een lengte van 1 Vi cm en een door snede van 9 mm. Rond 't filter is een harde omtrek aangebracht waardoor het mondeinde - ook al wordt er op gekauwd - zijn juiste vorm houdt. Op het filter is octrooi aangevraagd. IN 'T OOST-DUITSE PARADIJS. De schoolkinderen leven in Oost- Duitsland in een communistische heilstaat. Ze behoeven maar 5 dagen naar school, maar moeten de zesde dag zonder enige vergoeding voor vadertje Staat werkjes doen, als kis ten sjouwen, aardappelen rooien, on- kruid wieden enz. Steeds meer mensen schijnen het er niet zo prettig te vinden; de laatste tijd' komen er tenminste zowat 700 per dag over de grens naar West- Duitsland en vrijdag heeft de rector- magnificus van de universiteit te Je na met z'n gezin en nog vijf andere professoren asyl gevraagd n West- Berlijn. AMERIKA EN ENjGELAND BEREID TOT STAKING VAN KERNPROEVEN. De Verenigde Staten en En geland hebben het Kremlin, aan geboden hun kernproeven voor een jaar op te schorten op voor waarde, dat de sovjet-leiders met het westen onderhandelin gen openen over een definitief akkoord. De westerse mogend heden zullen hun proefexplo sies staken vanaf de dag waar op de conferentie begint. In no ta's, die vrijdag aan het Krem lin zijn afgeleverd, stellen Ei senhower en Macmillan aan Kroesjef voor de onderhandelin gen te openen op 31 oktober. De Britse premier kan geen vroe gere termijn aanvaarden; hij wil tot elke prijs nog de kleine reeks proef-explosies laten uit voeren!, die Engeland voor dit najaar op het programma heeft staan. Als het gesprek vrucht oplevert, zijn Amerika en Enge land bereid de opschorting van hun kernbomproeveni jaarlijks te vernieuwen. Maar voor de verlenging der overeenkomst zijn drie voorwaarden vereist: 1. geen hervatting van proefex- het kamp bevonden en er allerlei stukken van het vliegtuig tussen de kampeerders werden geslingerd, werd wonder boven wonder niemand ge deerd. De piloot, sergeant-vlieger A. 1 N. uit Amsterdam, bracht zich met zijn schietstoel in veilighed. Met een verzwikte enkel werd hij later per helikopter van het eiland afgehaald. Een Sabre-straaljager van de vlieg basis Twente is donderdagavond door benzinegebrek neergestort op het strand bij de Franse stad Calais. De piloot, de 22-jarige W. Bolland, wist zich met zijn schietstoel te red den. BINNENKORT OOK FILTER- j SIGAREN. Een sigarenindustrie in Roosendaal j zal binnenkort de eerste filtersigaar introduceren. J Na langdurige proefnemingen is j men er in geslaagd in de normale bolknaksigaar een filter van bijzon dere samenstelling aan te brengen. Het filter wordt in het bosje ver werkt en is alleen aan het mondeinde van de sigaar zichtbaar. Het heeft U draagt toch óók liever fn GELIJK HEEFT UI Zit prettiger BRILLENSPECI ALIST VAN MaAREN plosies in de Sovjet-Unie; 2. de instelling van een contro le-apparaat, dat toezicht houdt op de naleving der atoomover eenkomst; 3. internationale maatregelen tot beperking van bewapening in Oost en West. HAMMARSKJOLD MAANDAG NAAR OPGEKLAARD OOSTEN UNO-secretaris-generaal Ham- marskjold is van plan van daag naar het Nabije Oosten te reizen om een begin te maken met de uitvoering van de reso lutie van de Arabische landen, waarin hem opdracht wordt ge geven „geschikte middelen uit te werken om de vrede in het Nabije Oosten te herstellen". De resoiutie is donderdag ddhr de Algemene Vergadering met een parigheid van stemmen aange nomen. EXPLOITATIE-OVERSCHOT PTT VORIG JAAR 5,2 MILJOEN In 1957 heeft het staatsbe drijf der PTT een exploitatie overschot van 5,2 miljoen gul den gehad. Dit resultaat stemt, gezien de vooruitzichten bij het opstellen van de begroting, de PTT tot voldoening. In het thans verschenen jaarverslag over '57 wordt hierbij echter onmiddel lijk aangetekend dat de ver wachtingen voor de toekomst niet optimistisch mogen zijn. „Terwijl vermindering van de economische bedrijvigheid valt waar te nemen, hetgeen invloed heeft op de opbrengsten, is het einde van de lastenstijging nog niet in zicht". Uit de cijferover- zichten is een en ander duide lijk te lezen. De postdienst leed, ondanks de tariefsverhogingen een ex ploitatie-tekort van 11 miljoen gulden. De posterijen kregen in het binnenland 1 miljard 800 miljoen stukken en 16 miljoen paTvketten te verwerken. Ook de draadomroep heeft weer met verlies gewerkt: 3,6 miljoen gul den. Door de tariefsverhoging vooil de draadomroep daalde het aantal aansluitingen met 18 duizend ofwel met 3.5 percent. Er werden 53.000 hoofdtoestel len en 8000 neven-aansluitingen geplaatst. 75.000 hoofdtoestel- lenj en bijna 4000 neven-aanslui tingen werden opgeruimd. De telegraafdienst had 0!,1 miljoen gulden verlies. OMHEI Menigeen zal zich verwonderd hebben afgevraagd waarom Amerika met zoveel aplomb de lancering van een raket naar de maan aankondigt, waarvan het bij voorbaat vast stond, dat ze haar doel wel nooit zou bereiken. Na anderhalve minuut was de droom en waren de miljoenen er aan ge spendeerd dan ook reeds in wat rook en scherven vervlogen. Maar hiermede tekent zich slechts één, stapje af van de gigantische wedloop, die er aan de gang is tussen Amerika en Rus land, een wedloop op wetenschappelijk ge bied, die echter door de politiek wordt be heerst en daarom als een soort „koude oorlog" kan worden gezien. Een politiek- wetenschappelijke oorlog, die zelfs op twee fronten moet worden gestreden, n.l. op het binnenlandse- en op het buitenlandse front. Als deze eeuw lang historie zal zijn ge worden, zal men wellicht in de geschiede nisboekjes lezen, dat er een jarenlange wedloop gehouden werd om de megemonie in de wereld. Op dit ogenblik echter doet men het nog voorkomen, alsof het gaat om het machtsevenwicht op deze aarde. En de moderne ontwikkeling van de maatschappij, die de landen der aarde zoveel dichter bij elkaar heeft gebracht door vliegtuigen en snelle berichtgeving, maakt het noodzake lijk om alle facetten van die maatschappij in het front van de koude oorlog te be trekken. Wetenschap en techniek zijn altijd al stoe re ladders gebleken om te trachten de top van die macht te bereiken, maar zelfs so ciale instellingen, kunst en kuituur moeten tegenwoordig meehelpen om de stappen naar de top te ondersteunen en als een der voornaamste steunpunten geldt zelfs de berichtgeving, d.w.z. de propaganda. De propaganda is het mitrailleur- en ka nonvuur van de koude oorlog. Aardsatel- lieten, maanraketten en atoomonderzeeërs zijn de kleine, plaatselijke overwinningen, die men meent behaald te hebben en die dus, ter stimulering van het thuisfront, met veel tamtam de wereld worden kond ge daan, tevens om min of meer neutrale toe schouwers zoveel mogelijk te intimideren en hen daardoor hun heil te doen zoeken bij de sterkst lijkende. De overwinnings- en opschepverhalen over A en H-bommen vormen eigenlijk al weer een voorbij zijnde fase in de koude oorlog. Wederzijds weet men daar nu al wel het nodige van. De vertogen over stop zetting der proeven hiermede zijn als het verflauwend geschiet van de achterhoedes der zich op eigen terrein terugtrekkende legers, nadat de strijd onbeslist is geble ven. Er waren nieuwe wapenfeiten nodig om de eenmaal in beweging zijnde strijd te kunnen stimuleren. Daarom kwamen de aardsatellieten, op welk strijdterrein de Russen een duidelijke overwinning behaalden, ondanks een enkel klein succesje van de Amerikanen. Maar deze laatsten deden toen op een gans ander deel van het front een onverwachte aanval, die met succes bekroond werd; zij wisten atoomonderzeeboten onder het ijs van de poolkap door te loodsen en demon streerden hiermede een mogelijke directe bedreiging van Ruslands nog onbescherm de kusten aan die zijde. Dat was weer een klap voor de Russen, die aankwam. Eer Amerika poogde dit succes onmiddellijk zo veel mogelijk uit te buiten door het uithalen van een nieuwe stunt, het afschieten van een raket, die om de maan zou draaien, er foto's van zou nemen en de nieuwste gege vens zou uitzenden over magnetische velden en wat dies meer zij. Dat de proef vermoedelijk niet zou sla gen, deed er minder toe, want het gaat im mers voornamelijk nog om het propaganda- succes, dat er in de poging alleen al schuilt. Een intimidering met het Amerikaanse vernuft niet alleen, maar vooral ook met de durf en de ervoor beschikbaar staande kapitalen, waardoor, ondanks de misluk- ling, toch op vele volken indruk zal worden gemaakt. Het is een verschil in mentaliteit zowel als in constellatie tussen Amerikanen en Russen, dat eerstgenoemden telkens breed uit hun plannen aankondigen en een mis- j lukking niet schuwen, terwijl de laatsten alleen gewag maken van een duidelijk sue- ces, maar over hun mislukkingen zwijgen. Met hun openhardtigheid trachten de Amerikanen aan te tonen hoe sterk zij wel staan, hoe hard zij werken aan de weten schappelijke ontwikkeling en dat misluk kingen daaTaan vanzelfsprekend inhaerent zijn. De Russen, toch nog altijd niet zo zelf bewust, vrezen dat een openbaar geworden mislukking hen propagandistisch nadeel zal brengen en zien meer heil in het element j der-verrassing. Dat is bij dictaturen en met censuur altijd het geval. In de koude oorlog is het wetenschappelijk geschut het voor naamste strijdmiddel. Men kan er, gelukkig, nog lang van profiteren. H. v. WERMESKERKEN. (Nadruk verboden) Dan naar het vertrouwde adres HORLOGERIE WINKELGALERIJ WAALWIJK TEL. 2292 Onlangs heeft pater Dr C. Pauwels O.P., toen hem gevraagd werd zijn mening te geven over het godsdienstig besef en de godsdienstige beleving in deze tijd, een hoogst interessante typering van dit leven gegeven. Onze lezers, die daarvan gaarne kennis nemen en daarover gaarne nadenken, geven wij in het kort de opvattingen van Dr Pauwels weer. GODSDIENSTIG BESEF IN DEZE TIJD. Grosso modo kunnen we zeggen dat de huidige Nederlandse samenleving voorna melijk wat de jongeren betreft in godsdien stig opzicht in drie groepen uiteenvalt: het katholieke, het reformatorische en het on kerkelijke (buitenkerkelijke) deel. Uitgaande van de toestand onder de katholieken, zal ik trachten om het gods dienstig besef en de godsdienstige beleving der katholieken te beschrijven en daarbij iedere keer trachten om te gaan in hoe verre die verschijnselen ook elders aanwe zig zijn. Als eerste karakteristiek van het heden daagse godsdienstige besef en de heden daagse godsdienstige beleving noem ik de irrationabiliteit. Men treft haar aan zowel bij de katholieken en de reformatorische christenen als bij de buitenkerkelijken. Voor de katholieken betekent zij, dat men het geloven zelf liever niet ziet als redelijk verantwoord. Men beseft en beleeft zijn verhouding tot God niet zozeer als de bekroning van het menselijk leven, maar als een waagstuk. Men ziet het geloofsleven meer als iets waardoor men toch ook de duisternis in gaat. Hierdoor komt de eschatologische trek van het geloof bij de katholieken meer naar voren de huidige geloofskennis is iets voor lopigs, dat naar het schouwen moet toe groeien, dat op het schouwen gericht moet zijn. Onder reformatorische christenen is die trek altijd veel sterker geweest. Wan neer men echter meer neigt naar de myste rieuze God, dan naar de kenbare God, dan volgt hieruit een mindere interesse voor een systematisch onderricht. Men wil geen les krijgen geen systeem horen, niet van buiten leren. Nauw hiermee samen hangt het feit van het toenemende bijbels denken onder de katholieken. De H. Schrift is geen syste matisch handboek voor theologie. Het is een openbaring van het mysterie van God, een ontmoeting met de zich openbarende God, Die tegelijkertijd verborgen blijft. Deze nadruk op het mysterie vindt men niet slechts bij de katholieken, maar ook bij de reformatorischen en de buitenkerkelijken. De waarde der liturgie. Het huidige geloofsbesef en de huidige geloofsbeleving zijn m i. op de tweede plaats gekenmerkt door een concentratie op het vieren van de goddelijke Geheimen. De aandacht wordt niet zozeer meer ge vraagd voor hetgeen God, de schepping, de mens is, maar voor hetgeen de levende God heeft gedaan, hoe dat in de liturgie wordt tegenwoordig gesteld en hoe de mens in de liturgie God ontmoet. Deze karakteristiek is zeer algemeen. We vinden ook in het reformatorische deel van Nederland een opleving van de litur gie. Hij heeft daar uiteraard een ander ka rakter, gezien het dogmatisch verschil met de katholieke opvattingen betreffende het offer, de betekenis van Calvarië, het offer van Christus en de voortzetting daarvan, maar het feit ligt er bij de hervormden; bij de luterschen was reeds eerder een ople ving waar te nemen; bij de gereformeer den begint zij thans door te dringen. Onder impuls van prof. van der Leeuw, Ds Gerritsen en vele anderen, streeft men werkelijk naar een herleving van de litur gie, aanknopend aan traditionele gegevens van het oude christendom. Zelfs in de oecumenische beweging is eigenlijk het grote probleem geworden hoe kunnen we komen tot intercommunie? De overtuiging leeft zelfs, dat, wanneer men maar tot een gezamenlijke avondmaalvie ring zou kunnen komen, men door de kracht van de gezamenlijke ontmoeting met Christus gemakkelijker tot een eenheid op kerkelijk gebied zou komen. Godsdienst en zedelijkheid. Het feit dat men de verhouding tussen godsdienst en zedelijkheid anders is gaan waarderen, zou ik als derde karakteristiek willen noemen. Vroeger bestond er een in nige band tussen de beiden en was het godsdienstonderricht tevens zedelijke vor ming. Men zou echter de jonge mensen van vandaag onrecht aandoen wanneer men hen ervan zou beschuldigen dat zij wel gods dienst willen maar zedelijk onverschillig zijn. Wel staan zij afkerig van een geloof dat een compleet stel zedelijke normen mee brengt voor het gehele leven. Wel is men - en dat geldt allereerst voor de katho lieken - zich veel meer bewust van eigen zondigheid en wil men leren leven met zijn zondigheid. Men wil de heiligen niet meer voorgesteld zien als toonbeelden. De christelijke zedelijkheid vraagt op de eerste plaats naar de verhouding tussen de mensen onderling liefde, behulpzaamheid, offergezindheid en offerbereidheid. Alle mogelijke andere zedelijke normen zijn thans in het kader van de godsdienstles niet meer gewild. En voor een behandeling van de ascese, het versterven, de wilsvor ming, de karakteropbouw, voelt men hele maal niets meer. Jongere mensen van tegenwoordig willen vóór alles eerlijk zijn, zich geven zoals zij zijn. Wanneer men hun in het kader van het godsdienstonderricht een compleet stel normen voorhoudt, waarin de ouderen, die in de katholieke of reformatorische tradi ties van het land zijn opgegroeid, kunnen leven, zeggen ze ja, maar daarin kunnen wij niet leven, daarmee kunnen wij niet voor de dag komen, dat beantwoord niet aan' óns innerlijk. Grotere openheid. De vierde en laatste karakteristiek is de grotere openheid van de huidige godsdien stige beleving en van het huidige gods dienstige besef. Noch bij de katholieken, noch bij de reformatorischen - zelfs bij de gereformeerden begint het ook al te rommelen - is het besef nog levendig van een afgezonderd heilig volk, dat zich van de wereld moet onthouden, dat naar een veilige beslotenheid moet zoeken. Er zijn in Nederland nog wel afgezon derde groepen, dorpsgemeenschappen, waar men katholiek of protestants bleef en waar men alles daarbuiten ziet als de bedreigen de wereld, waar men zich zo weinig mo gelijk moet bewegen. Maar in het algemeen is er een veel grotere openheid gekomen. Ik zie het pri mair als een reactieverschijnsel op de vroe gere afgeslotenheid, op het onbegrip dat er vroeger heerste. Bij de katholieke jon geren ontbreekt trouwens veelal het besef van het oecumenisch probleem, zodat ze ker bij hen het besef van de onderlinge saamhorigheid prevaleert. Ook de buitenkerkelijke jeugd zoekt aan sluiting bij alle mogelijke gelovige jonge mensen in het besef van een zekere lots verbondenheid. Zo ziet het godsdienstig besef van 1958 er uit met goede en slechte kanten. 't Is mooier I en kost minder I DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughteritraat 25 Markt 32 N. Ginnekenstraat 23 Alle kortingen worden direct bij ons afgetrokken.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5