WAALWIJK Waalwijkse en Langsiraatse Couranf Verwezenlijking RUIMTEVAART van eeuwenoude droom nabij? IVOROL:Tanden rein-Adem fris BONTMANTELS!! Duinrand" te Drunen verzamelde schilderijen yan Wim Klijn MODERNE JEUGD LEERT DANSEN DANSINSTITUUT KEES VAN KDDTEN - WAALWIJK ■£•1 VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1958 Uitgever: Waalwiikse Stoomdrukkerij Antoon Tielen g-.'.'lil-.Tl»*? ek/TjUU-O: Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 z per week -si iJKM&tot 81e JAARGANG No. 67 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief bureaux GROTESTRAAT 205. WAALWIJK - TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" Sinds 4 oktober 1957, toen de Russische kunstmaan met succes werd gelanceerd, ja eigenlijk al sinds 1933 toen de eerste Duitse V-2 werd af geschoten, schuilt in iedere fantasie over de sprong in het heelal een kern van waarheid. De ruim 300 ge leerden; die deze week aan het ne gende I.A.F. congres deelnemen, twijfelen niet meer aan de waarheid van de bewering dat binnenkort een raket de maan zal bereiken. Aan dit ruimtevaartcongres, dat in de vergaderzalen van de Amsterdamse Gemeentelijke Universiteit wordt ge houden; nemen o.a. deel Dr. Wern- her von Braun, een van Amerika s topfiguren op het gebied van ballis tische projectielen, Andrew G. Haley, president van de I.A.F. (Internatio nal Astronautical Federation) en de Russische professor L. Sedov, lid van de Sovjet-academie voor wetenschap pen. Het doel is door onderlinge sa menwerking te komen tot een oplos sing van de vele problemen, die een verovering van de ruimte nog in de weg staan. Ontelbare moeilijkheden moeten uit de weg worden geruimd voordat een enigszins veilige poging kan wor den ondernomen om een projectiel naar de maan te lanceren. Dat de geringste technische fouten fatale ge volgen kunnen hebben, werd op 11 augustus j.l. opnieuw bewezen door de vroegtijdige ontploffing van de 30 meter lange Thor-Abe combinatie, een raket van de Amerikaanse lucht macht. Waarom, zo kan men zich af vragen, stellen de twee grote mach ten alles in het werk om zo spoedig mogelijk de eerste geslaagde stap pen te doen? Natuurlijk ligt ook hier een prestige-kweStie aan ten grond slag, maar toch mogen we niet be weren, dat de reusachtige inspannin gen en enorme bedragen louter en al leen worden aangewend voor het ver hogen van het aanzien tegenover de rest van de wereld. Geen land zal in staat zijn om alleen uit propagan distische- overwegingen zich zoveel opofferingen te getroosten. Neen, de Amerikaanse fabrieken, universitei ten, laboratoria en legeronderdelen en de Russische staatstechnici weten dat zij-werken aan projecten, die de we reld een geheel ander aanzien zullen geven, ja, dat zelfs het woord „we reld" een veel ruimere betekenis zal krijgen. Bovendien speelt de aange boren menselijke nieuwsgierigheid een grote rol; nog nooit heeft iemand de altijd van ons afgewende achter kant van de maan kunnen zien. De eerste onbemande, maansatelliet zal daarom gegevens moeten doorzenden over de eventuele kraters en berg ruggen en de vele fantasiën die over deze zijde zijn ontstaan moeten lo genstraffen of rechtvaardigen. Vliegende schotels Niemand heeft tot nu toe een of- doend antwoord kunnen geven op de vraag óf de vliegende schotels wel of niet bestaan en de onenigheden die onlangs zijn ontstaan tussen de Ame rikaanse luchtmacht en het National Investigations Committee on Aerial Phenomena (de instelling, die ver schijnselen, welke zich in de lucht hebben voorgedaan, bestudeert) en de geschiedenis met de Zwitserse psycholoog Dr. Carl Jung, die eerst neen, toen ja en kortgeleden weer neen zei, duiden- er op, dat de me ningsverschillen over deze materie - voorlopig nog niet uit de weg zijn geruimd. Pas als de mens zelf bij andere, planeten en sterrenstelsels pp i' bezoek gaat, zal hij kunnen ontdek- j kén of er meer vormen van leven in de onmetelijke wereld van het heel- ;ij ,al voorkomen - on zo ja, of die zo n trap valt bésóhaving hebben bereikt, da,t, ?e ruimtevoertuigen naar de aar- de kunnen zénden. «soifHet onderzoeken van de bewerin- l gei) van de, zonder enig voorbehoud vliègeiidè-' sthbtels gelovende men - sen, dat de achterkant van de maan l ld'e hasés'zou'herbergen van U.F.O.S. (Unindentified Flying Objects) zal If een van de sensationele taken van het eerste ruimteschip zijn. De sterren kundige, wiskundige en natuurkun dige vragen, die door de raket moe ten worden beantwoord, gaan te diep om door de leek op de volle waarde te kunnen worden geschat. Grote moeilijkheden. Een van de vele vraagstukken - en misschien wel de moeilijkste - die door het I.A.F.-congres een stap dichter naar de oplossing moeten worden gebracht is het probleem van de menselijke gedragingen in de ruimte. Zal de eerste ruimtevaarder zich geestelijk en lichmelijk kunnen aanpassen aan de totaal veranderde omstandigheden van het heelal? De aardsatellieten hebben aange toond, dat een onverwacht grote hoe veelheid kosmische en atomische stra ling hem bij het verlaten van de aard se dampkring zal bedreigen; en wel ke andere gevaren, waarvan wij het bestaan nog niet eens vermoeden, zullen hem kunnen vernietigen? Een nuttige schat van gegevens zal wor den verstrekt door de eerste met in strumenten uitgeruste raket, maar is het waarnemingsvermogen van deze naar de huidige menselijke kennis ontworpen apparaten voldoende om alle stralingen en toestanden te re gistreren? Wat zal de geestelijke reactie zijn als de bemanning in de eenzaamheid van het heelal beseft dat de gering ste fout in de navigatie een onver mijdelijke dood betekent? Hoe zal het lichaam reageren op de gewicht loosheid of op de kunstmatig ge schapen zwaartekracht? Voordat een bemande raket naar de maan kan worden gezonden moe ten dus op medisch en psychologisch gebied nog heel wat onderzoekingen worden verricht. Maar ook op tech nisch terrein moet nog veel worden verbeterd. Al zullen misschien de Amerikanen in september, als de maan weer in een gunstige positie tegenover de aarde staat, hun tweede poging met succes zien bekroond of zullen de Russen er in slagen een on bemand projectiel naar onze trouwe satelliet te zenden, het blijft voorlo pig onmogelijk om met een bemand ruimtevaartuig de aardse dampkring te verlaten en er weer heelhuids in terug te keren. Door het gebruik van chemische brandstoffen, die per gram een te geringe hoeveelheid energie opwekken, kan niet genoeg worden meegenomen om bij de terugkeer op aarde voldoende over te hebben om verbranding of neerstorten te voor komen door het afremmen van de snelheid. Uit chauvinistische overwegingen j verzwijgen de vertegenwoordigers van de beide grote machten op het con gres de nieuwste ontwikkelingen der energievoorziening Het is echter be- i kend dat de chemische brandstoffen vervangen zullen worden door kern- reactoren en later door directe stra- f lingsenergie Verscheidene Ameri- kaanse f brieken hebben van de re gering opdracht gekregen mee te werken bij de bouw van een atoom motor, terwij andere de raket ont werpen. Begin volgend jaar zullen de eerste proeven met de nieuwe motor worden genomen. De mogelijkheden om met behulp van zonne-energie een krachtige voortstuwing te ver- krijgen worden onderzocht; men stuit hier echter op het bezwaar dat j voor een doelmatige concentratie van zonnestralen omvangrijke spiegels nodig zijn. De ruimtevaart heeft de laatste tijd grote sprongen genomen, maar de internationale groep van geleerden is het erover eens dat de eerste reizen met bemande toestellen naar andere hemellichamen bij lange jj na nog niet mogelijk zijn. Het eerste doel. Het is, om voor zich sprekende redenen, duidelijk, dat het eerste doel van de aardse ruimtereizigers de maan zal zijn. Van deze natuurlijke satelliet zijn we betrekkelijk veel te weten gekomen door waarnemingen met de grote telescopen althans over de naar ons toegekeerde maan- kant. Zonder enige vormen van leven te herbergen verheffen zich de steile bergmassieven boven de ruwe met kraters bedekte maanbodem. Het is nog niet met zekerheid vastgesteld of er een dampkring aanwezig is, maar mocht die bestaan dan is de lucht in ieder geval oneindig veel ijler dan die van de aarde. Enige sterrenkundigen hebben waargenomen dat rond som mige kraters soms een licht waas hangt, wat er op zou kunnen wijzen dat inderdaad een zeer ijle lucht aan wezig is. Niemand kan echter zeker heid hierover geven, omdat zeer voorzichtig wordt omgesprongen met dergelijke waarnemingen. Verschillende theorieën zijn opge bouwd over de wijze waarop de maan is gevormd en de meest algemene zegt dat door eruptie-bewegingen een gedeelte van de nog grotendeels in vloeibare toestand verkerende aarde is weggeslingerd en dat daaruit door Dr. Wernher Von Braun heeft een fantastisch plan ontwikkeld om de maan, zonder het maximum aan ener gie te verbruiken, te bereiken. Zodra raketten kunnen worden ge bouwd die een snelheid van 10 km per seconde ontwikkelen, wil hij een kunstmatig ruimtestation bouwen dat als tussenhalte moet dienen voor de ruimteschepen. Een dergelijk bemand station zal echter honderdduizenden kilo's moeten wegen en voor de bouw ervan zullen honderden raketten ter grootte van een oceaanstomer nodig zijn. De geleerden, die op het Amster damse congres de moeilijkheden van afkoeling onze tegenwoordige naam is ontstaan. Haar soortelijk gewicht blijkt volgens berekeningen ongeveer overeen te komen met het soortelijk gewicht van de aardkorst onder de bodem van de Stille Oceaan, wat er op zou kunnen wijzen dat zij van dit gedeelte van de aarde afkomstig is. Een ander bewijs kan zijn dat zij zich langzaam van de aarde verwijdert, j Haar tegenwoordige afstand tot de aarde ligt tussen de 350.000 en 400.000 km. Meer gegevens over de samen stelling van de stof en de verschil lende kraters, spleten en bergen zal de eerste raket moeten vergaren. de toekomstige ruimtevaart bespre ken, zullen ongetwijfeld vorderingen maken, maar of wij dergelijke projec ten verwezenlijkt zullen zien is te be twijfelen. Voorlopig zal de maan nog onbetreden een romantisch licht blijven werpen op de avondlijke wan delingen van onze „toekomst" die misschien later terug zal denken aan die eerste stuntelige pogingen van haar voorvaderen het heelal te over winnen zoals wij nu terugzien op de nog zo kort geleden door de ge broeders Wright behaalde overwin ning op de lucht. Nadruk verboden) ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24, uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 30 en zondag 31 aug. Arts: Ed. van Rooij, arts. Apotheek: Geers. KERKDIENSTEN NhH. KERK. N.H. KERK, WAALWIJK Zondag 31 augustus: v.m. 10 uur: Ds. L. Schellevis. N.H. KERK, BESOIJEN. Zondag 31 augustus: v.m. 10 uur en n.m. 2.30 uur: Ds. L. Trouwborst, van Capelle. N.H. KERK, BAARDWIJK. 9 uur v.m. Ds. C. B. Schuurman. RAADSAGENDA. Onderwerp: Partieel uitbrei dingsplan „Bloemenoord". Door het Stedebouwkundig Bureau Kuiper, Gouwetor en de Ranitz te Rotterdam is een par tieel uitbreidingsplan ontwor pen voor een gedeelte, gelegen De heer Th. P. H. van de Griendt slaagde te Utrecht voor 't diploma inzake Vakbekwaam heid voor het Behangersbedrijf, een diploma dat uitgereikt wordt door de Stichting Vakopleiding Meubileringsbedrijven. 121/2 JAAR DIRECTEUR. De heer C. G. M. van Steende ren zal op dinsdag 2 september zijn 12V2 jarig jubileum als di recteur der Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken herdenken. Dit feit zal uitsluitend in de boezem der schoolgemeenschap worden herdacht. JUBILEUMFEESTEN WAAL- "WIJKSE BRANDWEER. In een vorig nummer hebben wij het programma gegeven van de feestelijkheden ter gelegen heid van de herdenking van het 60-jarig bestaan der Waalwijk- se Brandweer op zaterdag en zondag 6 en 7 september a.s. Wij kunnen daaraan thans nog toevoegen, dat op zondag avond van 8 - 12 uur een bal- champêtre zal worden gegeven, met onder de pauze te 10 uur 'n schitterend slot-vuurwerk, aan- mwruWLrwwnvri speciale september-aan bieding PERSIANERPATTES LANGE MANTEL BONTHANDEL Markt 25 's-HERTOGENBOSCH Tel. 8217 ten oosten van de Burgemeester Smeelelaan. Het onderhavige plan heeft 'n capaciteit van plm. 600 wonin gen, waarin een aantal flatwo ningen zijn begrepen. Tevens zijn in dit plan opge nomen een openbaar plantsoen en een waterpartij, terwijl ook nog ruimte is gereserveerd voor de'bouw van enkele openbare of bijzondere gebouwen. B en W stellen voor in ont- 1 werp vast te stellen het partieel uitbreidingsplan in onderdellpn „Bloemenoord" en een verorde ning, houdende de bebouwings- voo'rschriften, alsi bedoeld in ar tikel 39 van de Woningwet. GESLAAGD. Op het te Rotterdam gehou den examen slaagde mej. Ria Musters alhier, voor het Textiel- brevet A. Te Rotterdam slaagde on langs voor het examen leeszaal- assistente onze stadgenote mej. Will van Laarhoven. EEN BOEIEND TALENT DAT AANDACHT VERDIENT. Toen wij onlangs de aandacht ves tigden op het werk van de 26-jarige waalwijkse kunstenaar Wim Klijn naar aanleiding van een van opval lende begaafdheid en suggestieve verbeeldingskracht getuigende wand- schildering in De Gecroonde Leersse, hebben wij in onze beschouwing voornamelijk gesproken over zijn wandschilderingen en gebrandschil derde ramen, omdat zijn opmerkelijk talent o.i. daarin vooralsnog het sterkst tot uitdrukking komt. Wij zouden Wim Klijn echter te kort doen indien wij aan een ander belangrijk onderdeel van zijn werk, zijn schilderstukken, voorbij gingen, want ook hierin getuigt hij van een oprecht en boeiend kunstenaarschap dat zijn eigentijds karakter niet tracht te bewijzen in de detonatie of door enig modern bizar maniërisme, maar dat de schok van elke persoon lijke ervaring en beleving in vorm en kleur teruggeeft in een gepassi oneerde ingekeerdheid. Aanleiding tot deze hernieuwde Goed dansen is helemaal niet zo moeilijk, als U het maar op de juiste manier leert! Gezellige sfeer en bekwame lei ding maken onze danslessen tot de prettigste avond van de week,, die U zeker niet zoudt willen missen. Onze DANSCURSUS VOOR BEGINNERS wordt gehouden op WOENSDAG van 7 tot 8.30 uur. Eerste les op woensdag 10 september om 7 uur, zaal Thalia. Laat U tijdig inschrij ven bij de heer v. Bracht aan de zaal, die U gaarne alie inlichtingen geeft. eigen vormgeving van een veelzijdi ge begaafdheid. Wij zien het dan ook als een gelukkige omstandigheid, dat Wim Klijn in zijn kunst nog niet tot die artistieke en geestelijke vol wassenheid is gekomen, die vele mo derne kunstenaars reeds op zo ver dacht jonge leeftijd eigen is c.q. schijnt. De oprechtheid en de mo gelijkheden van zijn kunstenaarschap worden daardoor nog eens duidelijk geaccentueerd. De schilderijen in „Duinrand" ge ven een duidelijk beeld van de artis tieke ontwikkeling en de veelzijdige begaafdheid van Wim Klijn. Hoewel van een opzettelijke chronologische keuze geen sprake is, zou men tóch elk van deze doeken zonder al te veel moeite een plaats kunnen geven in de ontwikkelingsfase van Klijn's kunste naarschap. Men treft er uitersten aan, van het traditioneel illustratieve („Stilleven met vissen en fruit") tot het gestyleerd moderne (de prachti ge „Piëta" (caseïne emulsie). Daar tussenin ontroerende verstilde studies zoals „Koolduiven" (olie tempera) en „Scholekster" olie) maar ook het aandacht voor het werk van Wim Klijn, is het feit, dat in restaurant café-pension „Duinrand" te Drunen tijdelijk een 10-tal van zijn schilderij en een plaats heeft gekregen. Wij spreken opzettelijk niet van een ex positie, omdat het hier geen tentoon stelling geldt in de gebruikelijke zin van het woord. Daarvoor bewandelt men niet alleen andere wegen, maar kiest men ook een bredere opzet. Wat bij het zien van de schilderijen van Wim Klijn het eerst opvalt is de grote variëteit in de expressie. In welhaast elk doek heeft Klijn naar een andere uitdrukkingsmogelijkheid gezocht en het is dan ook moeilijk om in deze tien schilderijen de artis tieke signatuur van dezelfde kunste naar te herkennen. Het zou echter be slist onjuist zijn om op grond hiervan Wim Klijn in zijn kunst een gemis aan persoonlijkheid of het najagen van een gemakkelijk succes te verwij ten. Integendeel, want veeleer er vaart men in deze geschakeerde ex pressie het zoeken naar een uitweg van de zuiver persoonlijke emotie en het gestadig groeien naar een zeer uitermate suggestieve „Continube drijf" (caseïne emulsie), dat onmid dellijk de aandacht trekt door zijn overrompelende sfeer en toon, die ook op bijzonder boeiende wijze, maar concreter nu, tot uitdrukking komen in „Lipsfabriek" (olie). Verder ook twee landschappen, een wat traditio neel „Winter in Middelburg" en een veel warmer (niet omdat het daar geen winter is!) „Aarburg" (Zwit serland). IJl en met een droom door weven is het eigentijdse „Stilleven met fruit en bloemen" (tempera). En tenslotte een uitbundig, maar naar onze smaak iets teveel aan de buiten kant geschilderd „Gladiolen" (tem pera). Deze kleine keuze uit het werk van Wim Klijn maakt een bezoek aan „Duinrand" tot een extra vreugde volle beleving. Men wordt er gecon fronteerd met een talent, dat tot nu toe aan de provinciale talentspeurders ontgaan schijnt te zijn. Waarom? Het feit, dat Wim Klijn niet iemand is die aan de weg timmert, kan o.i. hiervoor nauwelijks een verklaring zijn. geboden door de vereniging Waalwijks Belang. CAFE ,,'T VOSJE" Blijkens aankondiging in de advertentie-rubriek zal de ex ploitatie van het van ouds be kende café ,,'t Vosje" aan het Laageinde alhier, vanaf a.s. za terdag in andere handen over gaan. De datum van oprichting van dit café is niet precies bekend, maar zeker is dat het reeds ver scheidene geslachten eigendom is geweest van de familie Pul lens, waar 't van vader op zoon is overgegaan. Nadat de tegenwoordige eigenaar de heer W. Pullens, trouw terzijde gestaan door zijn echtgenote, meer dan 30 jaren zijn "beste krachten heeft gege ven ,,'t Vosje" tot een gezellig tehuis te maken voor de vele gezelschappen en stamgasten, acht hij thans de tijd gekomen om het beheer aan de jongere generatie over te dragen. De nieuwe exploitanten, de heer en mevrouw M. Heeren- Pullens, schoonzoon en dochter van de tegenwoordige eigenaar hebben begrepen dat ook een i oude zaak met zijn tijd moet meegaan. Het interieur werd verruimd en gemoderniseerd. j Ongetwijfeld zullen de vele J vaste bezoekers zich in deze ver fraaide en ruimere omgeving nog meer thuis voelen. DOORBRAAK NAAR HAVEN i INDUSTRIETERREIN. De doorbraak naar het indus- trieterrein ten oosten van de j nieuwe haven zal niet lang meer op zich laten wachten. Dezer da- i gen werd tenminste een begin gemaakt met de afbraak van de woningen, welke voor de voor- j malige machinefabriek van Ver- j hulst aan de Grotestraat ston- den. De fabriek zelf werd reeds eerder afgebroken. MODELWONING IN BESOIJEN In Tuindorp Besoijen-fWest, dat in gewijzigde en minder j fraaie vorm dan aanvankelijk j was gepland, zijn voltooiing na- derf, is door de faa Piet Klerkx j een modelwoning ingericht, die tot dinsdag 2 sept. a.s. ter be zichtiging openstaat. De fa. Klerkx heeft zich; van de inrich ting van deze overigens niet zo heel ruime woning op uitste kende wijze gekweten. Vooral de zitkamer heeft een bijzonder smaakvol en gezellig interieur in moderne stijl gekregen. Aan de tuinzijde een eethoek met 'n moderne, gezellige ronde tafel, en aan de straatzijde een pret tige, comfortabele zithoek met een modern bankstel in grijs en rood. De vloerbedekking is vast, maar is opgefleurd door twee kleinere vloerkleden, die 'n zeer aardig effect geven. Het opper vlak van de kamerwand tegen over de entrée is op aardige wij ze gebroken door een tweetin- tig behang. Misschien zullen er echter mensen zijn, die de voor keur geven aan een minder scherp contrast. Aan de verlich ting heeft de fa. Klerkx ook al le aandacht besteed. Naast een aantal leuke en stijlvolle sche merlampjes, worden de grote lichtpunten gevormd door een eenvoudige, maar smaakvolle 3-armige lamp boven de eethoek en een grote Chinese bollamp boven de zithoek. Overigens ge loven wij, dat een Chinese lamp van een dergelijke omvang het beter doet als staande schemer lamp. Verder bevat de zithoek noff een aardige staande sche merlamp met een veelkleurige plastic overtrek. In de keuken kan een modern elektrisch fornuis ruim plaats vinden. Gemakkelijk is de door- geefkast naar de zitkamer. Dé drie slaapkamers zijn in gericht zoals slaapkamers inge richt behoren te zijn, eenvoudig en smaakvol. Opvallend is het aardige viltzeil, dat hier als vloerbedekking is gebruikt. On nodig eigenlijk te vermelden, dat de fa. Klerkx de overgordij nen in overeenstemming heeft gebracht met het interieur, al zal misschien niet iedereen in zijn slaapkamer rode gordijnen willen hebben. Wij kunnen een wandeling is-rf ÉgDgSvOV- -- 11 van prima kwaliteit f 395.-- Iri onze zaak niets cadeau, wel de chiqueste modellen, de grootste keuze. Door eigen fabrikaat de goedkoopste prijzen. UITSLUITEND EDEL-BONT.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 9