De eer van een voik BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langstraaise Courant Ai cUc Waalwijkse St. Jan kreeg primeur op schoonmaakgebied. VAN LANSCHOT BANKBOEKJES VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1958 81e JAARGANG No. 71 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.82 f 3.10 franco p.p. Advertentieprü c 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief i'ELEGR -ADRES .ECHO" (van onze soc.-ec. medew.). Het is prettig voor ons te weten in een land te leven waar de vrijheid hoog gehouden wordt. Daarnaast me nen wij te weten dat wij een zelfstan dige natie vormen, hetgeen inhoudt dat wij binnen onze grenzen vrij zijn er een nationaal standpunt op na te houden en met alle beschikbare mid delen eraan mogen werken ons plaats je onder de zon te versterken en het Nederlandse standpunt uit te dragen, daarmee ons gevoel van nationale eer en trots versterkend en tevens een steentje bijdragend tot versteviging van onze economische, politieke en militaire positie tussen de bondge noten. Als rechtgeaard Nederlander zal men bij het lezen van deze woorden instemmend knikken. Het moet ons echter van het hart dat wij de laat ste tijd niet bepaald gesterkt zijn in ons nationaal zelfbewustzijn. Men kan daarbij de jongste geschiedenis als voorbeeld nemen of teruggaan tot het moment waarop wij bij de bevrij ding onze zelfstandigheid herkregen. Spoedig na het herrijzen van Ne derland als onafhankelijke natie in 1945 is ons duidelijk gemaakt dat wij de vrijheid moesten kopen met af stand van het grootste deel van het geen eens tot ons grondgebied be hoorde. Dat dit op de meest vernede rende wijze geschiedde, waarop een land gekrenkt kan worden, wordt nauwelijks ergens vermeld. Op het moment waarop ons kleine leger de heer Soekarno en zijn vrienden had gevangen, werden wij gedwongen de zelfde revolutionairen hun zin te ge ven tot schade van ons, het gehele westen en de rust in Azië tot op de huidige dag. De grote mogendheden, waaronder vele bondgenoten, maak ten ons land op dat moment tot een opgeofferde pion op het politieke wereldschaakbord Als prooi voor de wolven. Tot op de dag van heden hebben wij die rol moeten doorspelen tot schade van onze naam in de wereld, onze economie, onze volkskracht en de politieke belangstelling binnen de grenzen, waardoor ons democratisch staatsbestel en dat van de gehele westelijke wereld wordt ondermijnd. Na de jongste oorlog zijn wij po litiek alleen nog belangrijk geweest om de honger te stillen van het ont waakte nationalisme in Azië. Wij zijn geprezen om onze zwakte, nimmer om onze kracht. Datzelfde geldt voor de veranderde verhoudingen in Europa, waar de machtsverschuiving en eco nomische wijzigingen zich thans niet meer voltrekken tussen afzonderlijke staten, maar tussen combinaties van staten. Wij zijn als voorbeeld gesteld om de wijze waarop wij onze economie herstelden zonder hulp van bronnen in Azië. Inderdaad hebben wij hard gewerkt, maar ieder Nederlander weet dat op het kritieke moment in jecties van Amerikaanse dollars ons economisch bouwwerk staande hiel den. Elke krantenlezende Nederlan der weet dat wij een deel van ons in ternationaal effectenbezit hebben moeten verkwanselen om het ban kroet te keren. Het spel is uit. Wij beseffen heel goed dat onze rol als internationaal financieel cen trum en als vooraanstaande stapel markt in de wereld is uitgespeeld met hulp van onze goede vrienden en bondgenoten. Als brave jongens heb ben wij met de Belgen en Luxem burgers de Benelux gevormd, waar bij onze grote vrienden en het overige Europa wel goedkeurend knikten, maar voorts geen enkele poging de den om er werkelijk een groot econo misch bondgenootschap van westelij ke landen uit te laten groeien. In het N.A.V.O.-commando merkt men nimmer iets van Nederlandse in vloed. Men heeft het er zelfs niet eens zo ver kunnen brengen, dat de grootste partners aan hun kleinere de verze kering hebben gegeven, dat Europa in geval van oorlog tegen een even tuele Russische invasie verdedigd zal worden. Wel heeft men ons tot aan de hals in de militaire verplichtin gen gezet. Men moet zich afvragen of het offer van ruim anderhalf mil jard per jaar opweegt tegen de daar mee verworven veiligheid. In het verenigd Europa, zoals dit zich nu aftekent, wordt nimmer over Nederland gesproken, zelfs de Bene- ux is daarin een factor van geen waarde. In de jongste politieke ver wikkelingen rond het nabije oosten, waar ook Nederland grote belangen heeft, werd er met West-Duitsland, Frankrijk en Italië althans nog ge sproken, al waren zij toeschouwers. Het Nederlandse standpunt of dat van de Benelux werd niet gehoord! Onbetwiste onmacht. Men leeft in een verenigd Euro pa zodra de grote staten weer een aantal concessies moeten lospeuteren van de kleine partners, zoals in het Euromarkt-verdrag, waar de kleine landen opnieuw uitverkorenen zijn om de meeste concessies te doen ten bate van de eenheid. In het kritische uur blijkt steeds dat de opgeofferde pionnen al lang van het wereld- schaakbord zijn genomen of men nu spreekt over Nederland of de Bene lux.. Hoe diep wij gezonken zijn, bleek uit de erkenning van het nieuwe be wind in Irak, waar wij als laatste van de westelijken aankondigden dat ook wij de moord op Feisal gelegaliseerd hadden. Het was een belachelijke ver toning voor het westen, niet het minst voor ons. Het toppunt van politieke on macht en kleinering werd ons deel in de dagen toen Soekarno met zijn kliek onze bezittingen in de archipel brutaal stal en onze landgenoten zonder meer verjoeg. Stellig kende Soekarno de betekenis van het NA- VO-bondgenootschap, waarvan de leden de gebeurtenissen in Indonesië op de voet volgden, zoals het offi cieel heette... maar niets deden dat onze positie aldaar versterkte of on ze landgenoten verlichting bracht. Schuldig zwijgen. Onze regering heeft sindsdien steeds gezwegen. Zij liet geen fel protest horen, zij eiste geen hulp van de bondgenoten, zij heeft de Ne derlandse gemeenschap in Indonesië laten doodbloeden, terwijl zij op de nieuwe begroting mogelijk een post van miljoenen in gereedheid brengt voor onontwikkelde gebieden, die met dat geld dan wapens kunnen kopen om de rest der nederzettingen van onze koopmanshuizen in de wereld te plunderen en uit te roken. Bij dit alles hebben wij de stem ge hoord van een burgemeester van een onzer grote gemeenten, die juist dit tijdperk uitkiest om zijn excuses aan te bieden aan Soekarno over het „ko loniaal" bewind dat wij vroeger in Indonesië gevoerd hebben. Een en ander ter versterking van onze natio nale trots. Na de opstand in Indonesië, die mede een protest was tegen het stelen van Nederlandse eigendommen gaat onze „trouwe bondgenoot" Amerika doodleuk Indonesië bewapenen om Soekarno de gelegenheid te geven de binnenlandse rust te handhaven. De ze wapens worden vanzelfsprekend niet tegen Nieuw-Guinea gebruikt. Hoe durven we het te veronderstel len! Het nut van de N.A.V.O. De comedie zal pas compleet zijn als de Amerikanen ons bij een aan val op Nieuw-Guinea komen vertel len dat daarbij beslist andere wapens werden gebruikt als die zij geleverd hadden Men maakt ons voor het wereld- forum belachelijk door te verklaren dat de Nederlandse regering was in gelicht. Engeland komt dan de spot- maat volmaken door een aanbod van vriendschappelijke samenwerking met de jonge republiek. De Britten willen o.a. blijk geven van die sa menwerking door het opleiden van Indonesische officieren. Men komt ook daarbij doodleuk verklaren dat in N.A.V.O.-verband overleg is ge pleegd met Nederland. Lang leve de N.A.V.O. Wij hebben het niet begrepen. Evenmin blijkbaar een aantal kamer leden, waarvan er een vragen stelde over die wapenleveranties door de V.S. Intussen is sultan Hamid vrij gekomen, die 8% jaar in de gevan genis zuchtte alleen omdat hij het j niet met Soekarno eens was. Over die onrechtvaardigheid repte geen i krant meer. Wel heeft zich een reeks j van bladen uitgeput in loftuitingen over de goede behandeling die de sul- I tan in de gevangenis zou hebben ge noten. De echtgenote van de sultan bevindt zich nl. in Nederland en dus moet men zo'n kruiperig mogelijke i houding aannemen jegens Indonesië. Misschien dat dan de sultan wel naar Nederland mag! De vriendelijke sfeer". Intussen is de Indonesische zaak gelastigde uit Den Haag naar Dja karta vertrokken. Mogelijk heeft hij hier nieuwe gegevens verzameld om onze handel en economie in het verre oosten te treffen en gaat hij Soe karno enige „tips" geven. Voordat hij vertrok, vergat hij echter niet nog even een afscheidsbezoekje te bren gen aan onze minister van buiten landse zaken, de heer Luns. Het ge sprek verliep in „zeer vriendschap pelijke sfeer", zo zegt het officiële bericht. Wij zouden ook niet anders hebben durven hopen van een ver tegenwoordiger van zo'n bevriende natie! Hoe*bevriend die natie is, vertelde bijna op hetzelfde moment de Indo nesische minister van landbouw Sad- jarwo. Hij verklaarde doodleuk dat het Indonesisch „beheer" over Ne derlandse ondernemingen „een daad werkelijke poging is om de Neder landse economie in het algemeen te verlammen en het Nederlands econo misch bolwerk in Indonesië in het bij zonder te vernietigen" Hoe flink is de houding van onze regering bij dit alles! Een volk dat eens tot de fierste en onbuigzaamste van Europa behoorde, mag dagelijks meehelpen zijn eigen vlag en trots te vertrappen in de schanddaden van een brutaal bewind. Onze bondgeno ten „volgen het drama op de voet". drs. H. Geen koersrisico Gemakkelijk beschikbaar. geven rente Geen kosten. Storten en opnemen kunt U aan onze kas, maar ook zeer eenvoudig via de giro. Vraag - telefonisch, schrif telijk of aan onze kas - de folder „Bankboekjes". 1737 BANKIERS terstand der provincie zich over vrijwel alle faculteiten uitstrekt. Een uitzondering vormen de sociale en economische weten schappen waarvoor de belang stelling der provincie haats het landgemiddelde haalt. Veertien procent van de Brabantse stu denten bezoekt dan ook de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg. Voor de exacte wetenschappen blijkt de belangstelling in Noord Brabant vrijwel over de hele lijn het laagste te zijn van geheel het land. Opmerkelijk. Het wordt opmerkelijk ge noemd, dat de grootste belang stelling voor het hoger onderwijs wordt geregistreerd in de grote gemeenten van het westen der provincie: Breda, Roosendaal, en Bergen op Zoom. Van de stu denten uit deze streek gaan twee procent naar de technische ho geschool te Delft. Alleen Eindho ven haalt het studiepeil van deze drie steden en ook daar bestaat uiteraard een grote voorkeur voor de technische studie. Reeds voor de opening van de T.H. in deze stad gingen 24 pro cent der Eindhovense studenten in technische richting. Tilburg en Helmond worden in het artikel genoemd als de Bra bantse gemeenten met een zeer matige belangstelling voor 't ho ger onderwijs. Men wijt dit aan de sociale structuur van de be volking dezer industriesteden. In Tilburg is ook de belangstelling voor h'etj middelbaar onderwijs beneden de maat. Opgemerkt wordt nog, dat dit laatste ook geldt voor het merendeel van het platteland var* de provincie. BISSCHOPSWIJDING TE HAARLEM. In de kathedrale basiliek te .Haarlem heeft: dinsdag de Bis schop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, zijn bisschop-coadjutor met recht van opvolging en titu lair bisschop van Clisma gewijd, prof. dr. J. A. E. van Dodewaard, vroeger hoog-leraar in de bijbel wetenschappen aan het groot-se minarie Warmond. Onder de aanwezigen bevon den zich met de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. dr. B. J. Al- frink, het voltallig Nederlands episcopaat: de Pauselijke inter nuntius in Den Haag, Mgr. Paolo Giobbe, de bisschop van Gent en erekanunnik van het Haarlemse bisdom, mgr. G. J. Calewaert; de kanunnik van St. Sint Pieter te Rome, Mgr.dr. Jan Olav Smit en vele andere kerkelijke en wereld lijke autoriteiten waaronder de minister van binnenlandse za ken, mr. A. A. H. Struycken, de staatssecretarissen dr. G. M. J. Veldkamp, W. Schmelzer en* H. C. W. Moorman, het lid van* de raad van state prof. dr. L'. J. M. Beel, de voorzitter van deTweede kamer der staten-generaal dr. L. G. Kortenhorst, verscheidene le den van de Eerste en Tweede Ka mer, de particuliere secretaresse van Prinses Wilhelmina, mejuf frouw J. C. M. M. Geldens, de commissaris der Koningin mr. Princen. De secretaris van het bisdom de zeereerw. heer J. P. Sollevekl, las de pauselijke lastbrief vooy Mgr. Huibers droeg fezanten met de wijdeling de pontificale mis op waarin deze de wijding ontving. Hem werden de onder scheiden bisscoppelijke attribu ten overhandigd en bij de wij ding legden mgr. Huibers en zijn mede-consecrators de nieuwe bisschop hun handen op. Nadat aan mgr. Dodewaard aan 't einde van de plechtigheid ook de bisschopsstaf was over handigd, ging de nieuwe herder zegenend door de kerk, tijdens de zang van het Te Deum, dat mgr. Huibers had ingezet. Na afloop van de plechtigheid hield mgr. Dodewaard een recep tie voor autoriteiten in de pleba- nie van de kathedrale basiliek. Verrijdbare toren-unit reikte tot hoog in de koepel BEROEP VAN PAUS OP KATHOLIEKEN IN CHINA. Paus Pius XII dringt er in een vandaag gepubliceerde ency cliek bij de katholieken in China op aan „onwrikbaar en zonder smet" trouw te blijven aan hun geloof. De Paus veroordeelde de „mis daad" bisschoppen te wijden zonder toestemming van het Vaticaan. Dit is een ernstige aanval op de eenheid der Kerk, zo zei hij. De encycliek, die op 28 juni van dit jaar gedateerd is, is ge richt tot de bisschoppen, ande re geestelijken en „het volk van China, in vrede en gemeenschap met de Apostolische Stoel." 138% MILJOEN VOOR AMÜSEMENT IN 1957. Blijkens door het centraal bu reau voor de statistiek gepu bliceerde cijfers liep het aantal bezoekers aan vermakelijkheids- instellingen terug van ruim 115 miljoen in 1956 tot 111% mil joen in 1957. Per inwoner bere kend daaldè het aantal bezoe ken van 10,6 in 1956 tot 10.2 in 1957. Het bioscoopbezoek maak te 58 procent van het totaal uit (in 1956: 60 pet.) Ondanks deze teruggang in de bezoekersaantallen steeg het door het publiek bestede bedrag van 136 miljoen gulden in 1956 tot 138% miljoen in 1957. Ge middeld gaf de Nederlander in 1957 f 12.65 voor vermaak uit, een dubbeltje meer dan in 1956. Van elke gulden die het publiek uitgaf, betaalde het gemiddeld 19 cent belasting. De totale be- lastirmoobrengst bedroeg ruim 28% miljoen. HOGER ONDERWIJS IN BRABANT. Belangstelling ver achter bij andere provincies. In het officieel orgaan van 't Economisch-Technologisch In stituut voor Noord-Brabant wordt erop opmerkzaam ge maakt, dat de belangstelling voor het hoger onderwijs in Noord-Brabant nog vee ten ach ter blijft bij die in de meeste an dere provincies. 't Aantal studenten per 10.000 inwoners van 18-29 jaar bedroeg in deze provincie volgens de laatst beschikbare statistieken slechts 78. Alleen Drente blijkt een nog lager cijfer te hebben namelijk 69. Voor vrouwelijke studenten geeft Noord-Brabant het laag ste cijfer van alle provincies te zien. Volgens de in het blad op genomen statistieken bedraagt het aantal studenten per 10.000 inwoners van 18-29 jaar in Utrecht 203, in Noord-Holland 183, in Groningen 162, in Zuid- Holland 158, in Friesland 116, in Gelderland 99, in Limburg 90, in Zeeland 89 en in Overijsel 79. Het Brabantse orgaan berekent dat Noord-Brabant slechts 59 procent haalt van de gemiddel de studiezin in het gehele land. 1400 te kort. In absolute cijfers gezien zou de provincie i400 studenten i meer moeten hebben om het lan delijk gemiddelde te halen. Uit de spreiding van de Bra bantse studenten over de ver- schillende studierichtingen blijkt volgens het orgaan, dat de ach- De waalwijkse St. Jan heeft deze week een europese primeur op schoonmaakgebied beleefd. Voor de schoonmaak van de 38% m hoge koepel door de n.v. Cemsto werd na melijk voor de eerste maal gebruik gemaakt van de hoogste verrijdbare toren-unit welke in Europa te vinden is en mede daardoor heeft de St. Jan niet alleen in het middelpunt van de belangstelling gestaan van de schoon- maakmensen, maar ook in die van de pers-, film- en televisiemensen, die dit novum met het blote oog, door brillen, verrekijkers encamera's kwa men aanschouwen. Dank zij deze nieuwe vinding is het nu ook mogelijk om hoge koe pels van kerken en andere gebouwen aan de binnenzijde grondig te rei nigen. Tot nu toe waren dit voor de schoonmaakbedrijven onbereikbare plaatsen, waar spinnewebben, roet- aanslag en stofnesten een ongestoord stil leven konden slijten. Vooral voor katholieke kerken, waar de roetaan- slag tengevolge van het branden van kaarsen op de duur nogal zwaar is, betekent deze nieuwe wijze van schoonmaken een hele verbetering. De koepel van de waalwijkse St. Jan was de eerste hoge kerkkoepel in Europa, die van binnen een beurt kreeg en er nu voorlopig weer tegen kan. Naast een veel groter bereik biedt deze nieuwe toren-unit ook belang rijk# economische voordelen. Het schoonmaken van de grote in byzan tijnse stijl opgetrokken St. Jan zou volgens de orthodoxe methode 3 a 4 weken gevergd hebben. Met deze verrijdbare toren-unit was het kar wei in twee dagen achter de rug. Bo vendien was de oude methode 2 V2 maal duurder. De opbouw van de toren-unit, zo als die in de St. Jan werd gebruikt, geschiedde maandag door 8 man in 4% uur. Zij bestond uit vier zelf standige torens, die elk een hoogte hebben van 21 meter. Met een spe ciale constructie zijn deze torens bo venin verbonden door een platform van ruim 8x8 meter, waarop weer een toren van 10% m. werd ge plaatst. Door deze verrijdbare constructie, zowel van het geheel als van de hoogste toren op zichzelf, is geen enkele plaats meer onbereikbaar. De hoogte zoals die hiervoor ge noemd is, is in het algemeen vol doende voor het hogere werk in Ne derland. Mocht het in de toekomst nodig zijn dat grotere hoogten be reikt moeten worden, dan is dit met enkele aanvullingen eveneens uit te voeren. Een bijzonderheid is wel, dat de to rens geheel vrijdragend zijn en niet getuid. Het materiaal van de torens is gemaakt van een speciale alumini- umlegering en uiteraard dus zeer licht en sterk. De torenopbouw geschiedt met eenheidsecties. Zo'n eenheidsectie bevindt zich voor vergemakkelijking van het transport in opgevouwen toe stand. Bij de opbouw worden ze uitgevou wen en op elkaar gezet volgens het systeem dat ook bij sommige meca- nodozen gebruikt wordt. Er bevinden zich geen klemmen, bouten, moeren of andere losse on derdelen aan de toren. Het bevestigingsysteem is een sim pele snapperhaak-constructie. De trappen zijn zodanig gecon strueerd dat de mensen steeds bin nen in de toren lopen. Zij bieden een zeer grote veiligheid door de stand die zij innemen en door de anti-slip sporten. Daar de hoogte van een torensec tie 180 cm is kunnen de mensen on der elkaar werken. Belangrijk is nog dat de toren-unit gesplitst kan worden in een groot aantal kleinere torens, b.v. twee to rens van twee units, die dan met loop bruggen afkomstig uit het platform materiaal, verbonden worden. Met deze toren-units kan men nog verdere splitsingen maken al naar ge lang de hoogte en de aard van de te verrichten werkzaamheden dit ver eisen. Ook op ongelijke bodems (b.v. trappen) tot een niveauverschil van 60 cm zijn zij bruikbaar. Verdere bijzonderheden zijn nog de zwenkwielen (z.g. zelfdenkende wielen), remmen en de uitschuif bare poten van de ondersecties. Het totaal gewicht van de vier to rens, het platform en de toptoren be draagt ca. 1 ton. Door de opvouw baarheid van de torensecties en de uit kleine delen bestaande platform kan het geheel op een makkelijke wijze per trailer worden vervoerd. De bemanning van de toren-unit bestaat uit speciaal getrainde mensen, die door ver doorgevoerde samenwer- Uitgever •idiwijiLse StoomdrutLkerij Antonn Tieieri Houtdiedarle JAN TIELEN ,1.1 *.i -rxrhuni 2 t per week de echo \m hei zuiden KI 11 h> h a i in *A A Al V\ Uh I KI I KAA' SHËI V KI IEL. 20112 i»r KEI RDRiNM HAAI oPGERICH'l 1 «7X tüt 's-Hert ogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, Telefoon 8851* Eindhoven, Keizersgracht 17, Telefoon 7442* Tilburg, Stationstraat 17, (toekomstig adres). LS 114

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1