la 1 PHILIPS PHILISHMME tm 52.50 39. De INTERPOL Amsterdamse Joffers brengen stille, wijze kunst in Waaiwijks Raadhuis Voor de VROUW X waarschuwt en helpt. intelligente KRACHTEN W'óutn (DE ROOY) Door rijksinkoopbureau erkend E.M.J. Kolenhaarden 75 Flinks werkster 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 22 SEPTEMBER 1958 3 Keurig verzorgde expositie in sfeervolle omgeving W-< 7 .v-:. Men zij niet al te goed van vertrouwen. GROTE INSTELLING SOCIALE VERZEKERING BUITENDIENST IN TIJDELIJKE DIENST, GEVRAAGD Maison Pierre, Ernstige haaruitval HORPANTA TE KOOP: BR0M0 REX 19 en E.M.J. - Albrand elke morgen een paar druppels le vertraan te geven als voorbehoed middel tegen de gevreesde honden ziekte. Men zag inderdaad toen reeds in, dat het geregeld gebruik van dit eenvoudig middel een zeker weerstandsvermogen, een meerdere fisieke kracht aan de jonge dieren gaf en hen zodanig, versterkte, dat ze de kritieke leeftijd beter door maakten en als bewijs van algemeen welzijn een mooi glanzend haar ver kregen. Later ging men ook begrij pen dat voor jong pluimvee diezelf de stof inuttig 'kon zijn en toen reeds begon men aan slachtgroeien- de kuikens levertraaan toe te die nen. Heden ten dage is het gebruik er van veel algemener geworden en neemt nog voortdurend toe. Op 't in dit jaar gehouden pluim veecongres werden zeer veel nuttige zaken besproken en onder andere worden zeer belangrijke en duide lijke mededelingen gedaan over de pluimvee-voedingsleer. Daarbij werd gewezen op de nuttige werking van de levertraan bij jonge dieren, we gens de geheimzinnige (vitaminen) die er zich in moeten bevinden. Ei- zijn ontelbaar wetenschappelijke proeven genomen, die alle tot resul taat gaven dat levertraan voor de groei van kuikens zeer bevorderlijk is. De kracht van de directe zonne stralen is algemeen bekend en het bleek, dat de levertraan zonneschijn tkan vervangen, want proefkuikens, (binnenshuis gehouden, bleven ge zond en vrij van beenzwakte en ontwikkelden zich goed bij extra j toevoeging van levertraan op hun j menu. Een voornaam geleerde noemde dan ook, zeer aardig uitgedrukt: levertraan gebottelde zonneschijn. Een vereiste en een groot geluk is het, dat de kuikens geboren zijn uit fokdieren, die zowel in haan als hennen volkomen gezond zijn en dus nooit ziek waren. Want dieren uit de een of andere ziekte hersteld, kunnen zeer licht smetstofdragers zijn, die in hun nakomelingen weer die ziekte-aandoeningen in versterk te mate doen optreden. Zorgt de fokker nu voor een onberispelijke opvoeding, waarbij voor overvloed van direct zonlicht, voor onbeperk te toetreding aan frisse, zuivere lucht, ook des nachts, en voor over vloed van vers, droog, jong groen gewaakt wordt, dan zal een gunsti ge, normale groei niet achterwege blijven. Talloze proeven toonden aan dat door de levertraan een verhoogde weerstand gevormd werd tegen coc- cidiose, zodat de conclusie getrok ken kon worden, dat men kuikens zelfs binnenshuis op zand zonder bezwaar kon opfokken, mits ze wer den bij gevoederd met levertraan. Kippenvriend. Als zesde en laatste Brabantse gemeente is Waalwijk voor de tijd. van een week in het bezit gestela van een 50-tal schilderijen van 8 Nederlandse schilderessen, die on der de naam De Amsterdamse Jof fers hun intrede in de kunsthistorie hebben gemaakt. Voor het verkrij gen van dit rijke, helaas slechts zeer tijdelijke bezit, is het toeval de ge meente Waalwijk te hulp gekomen, want aanvankelijk kwam Waalwijk niet voor op het lijstje van de zes Brabantse gemeenten, die waren uitverkoren om deze Amsterdamse Joffers in hun geesteskinderen tijde lijk gastvrijheid te verlenen. Omdat er onder de zes uitverkorenen ech ter een was, die de betekenis en het nut van dit kunstzinnig bezoek met begreep en de Joffers derhalve be leefd de toegang weigerde, kreeg Waalwijk onverwacht de kans als Brabantse gastvrouwe te fungeren voor dit stille en wijze bezoek uit het Noorden. Waalwijk heeft zich deze gelegen heid niet laten ontgaan, en dat de expositie „De Amsterdamse Joffers Toen en Nu" nu voor een week te pronk hangt in de sfeervolle om lijsting van raad- en trouwzaal, is te danken aan een goede en inten sieve samenwerking tussen het ge meentebestuur, de vereniging Waai wijks Belang en de Sectie Tentoon- stellingen Beeldende Kunst van het Provinciaal Genootschap van Kun sten en Wetenschappen in Noord- Brabant. Aan zijn vreugde over dit vruchtbare samenspel gaf vrijdag avond burgemeester Teijssen uiting, toen hij, nadat de voorzitter van Waaiwijks Belang, de heer J. Tim mermans, de genodigden welkom had geheten en woorden van dank had gericht tot het gemeentebestuur en de heer Domien v. Gent, deze tentoonstelling opende. Deze expo sitie heeft in de vijf andere Bra bantse gemeenten, waar zij reeds is geweest, veel waardering gevonden, zo zei de burgemeester, en dit be wijst wel dat er onder het publiek een groeiende belangstelling voor de kunst en in het bijzonder voor de schilderkunst 'te constateren is Het gemeentebestuur van Waalwijk heeft het raadhuis dan ook gaarne voor het houden van deze expositie ter beschikking gesteld, aldus de burgemeester, die ten slotte woor den van dank richtte tot de vereni ging Waaiwijks Belang en de heer Domien v. Gent voor het grote aan deel dat zij elk in de1 totstandkoming van deze expositie hebben gehad. In dit verband wees de burgemees ter nog op het vele en voortreffe lijke werk dat de Sectie Tentoon stellingen Beeldende Kunst in de korte periode van haar bestaan, on der leiding van de heer Domien v. Gent, reeds heeft verricht. Deze tentoonstelling in Waalwijk is de 107 e expositie, welke met medewer king van de STEK is tot stand ge komen. Burgem. Teijssen sprak de hoop uit, dat in Waalwijk nog vele exposities zouden mogen volgen. De heer Domien v. Gent voorzag de opening van deze keurig verzorg de en bijzonder boeiende expositie van een zeer karakteristieke inlei ding, die vooral waardevol was om dat hij daarin op prettige en dik wijls anekdotische wijze een type ring gaf van de persoon en 't werk van elk van deze zo beminnelijke Joffers', van wie er nog vijf in leven zijn, die een in ouderdom verrukke lijke jeugd demonstreren. In zijn in leiding wees de heer v. Gent er ver der op, dat deze expositie zeker niet de bedoeling heeft een tegenwicht te vormen voor wat men de „mo dernen" noemt. Wij menen te mogen zeggen, dat Waaiwijk zich mag verheugen in het bezoek van deze Amsterdamse Joff ers, die in hun kunst men kan dit op deze expositie zo duidelijk constateren allengs stiller en wij zer worden en steeds weer worden gebiologeerd door het simpele, door de gewone dingen uit het leven van alle dag, een potje, een vaasje, een paar bloemen, enkele vruchten, etc. Zonder aan de „modernen" ook maar iets tekort te willen1 doen, wil len wij deze expositie een verade ming noemen in de luidruchtigheid van deze tijd. Het is alsof deze be genadigde en. gezegende Joffers ons confronteren met een schoonheid, die het leven van vandaag bijna niet meer herkent, maar over de herontdekking waar-van het hart zich bovenmate verheugt. Men is deze Joffers grote dank verschul digd, omdat zij ons deze rijkdom, deze wijsheid en deze stilte in be waring hebben gegeven een dank, die zich ook uitstrekt tot diegenen, die dit alles gedurende een week tot Waaiwijks bezit hebben ge maakt. Wij kunnen» deze expositie dan ook niet anders dan zeer warm aan bevelen, Zij duurt tot en met 28 september a.s. en is geopend dage lijks van 912.30 uur en van 2 5.30 uur, op zondag van 12.005.30 uur en bovendien op maandag-, woensdag-, zaterdag- en zondag avond van 79 uur. Toegang vrij! In het bijzonder willen wij nog wij zen op de rondleiding, welke dhr. Domien v. Gent morgenavond om 8 uur zal verzorgen. Iedereen is daarbij hartelijk welkom; de onkos ten bedragen 0.50 p.p. Verder kun nen gezelschappen en scholen in lichtingen over speciale rondleidin gen krijgen bij de secretaris van Waaiwijks Belang. Tevens willen wij er nog op wij zen dat bij de concierge van 't stad huis ter inzage ligt een lijst, ver meldende de prijzen van die schil derijen dien ten verkoop worden aangeboden. Mogen er een of meer der kunstwerken van deze Joffers in Waaiwijks of Langstraats bezit komen. ALLEENHANDEL IN HET „WITTE GOUD DER DUIVELSBLOEMEN". De wereld is rijk, maar haar schat ten zijn ongelijk verdeeld en dikwijls verborgen. Wie de vindplaatsen ont dekt van de stoffen, waaraan de vol keren de hoogste waarden hechten, wint rijkdom en macht. Het zijn twee factoren, die de mensheid nog nooit onberoerd gelaten hebben. Begeerte naar goud en diamanten veroorzaak te drama's van onvoorstelbare om vang. Hoelang is olie al geen middel punt en oorzaak van een oorlogen riskerend macchiacvellisme? Nu bouwt uranium weer rijkdom men op en breekt het mensenlevens af. Ook in de geschiedenis van de katoen zijn al te dikwijls de econo mische wapens gewet, sedert men tot het besef was gekomen, dat de we reld zich zonder katoen niet behoor lijk meer zou kunnen kleden. Vandaar de harde strijd tussen Amerika en Engeland, omtrent 1800 gestreden, met als inzet de Alleenhandel in het „Witte goud der duivelsbloemen" Twee goede vrienden van deze tij den, Groot Brittannië en de Verenig de Staten, hebben elkaar zo'n dikke 150 jaren geleden lang en fel bestre den om de troon van „Koning Ka toen". Engeland was bezig rijk te worden aan de katoen, die het kocht in de Amerikaanse staten, waarvan de verzamelnaam nu „cottonbelt" is Liverpool, Birmingham, Manchester en Lancashire vestigden een naam als katoencentra, welke beroemd werd in geheel de wereld. De stroommachine nauwelijks uitgevonden door James Watt, vond al onmiddellijk emplooi in de katoenindustrie en toen de Britten kans zagen het spinnewiel doeltref fend in hun productieproces te plaat sen, zagen de Amerikanen groen van nijd. Hoe sterk het verlangen ook was naar de miljoenenwinsten, ver- Gegolfde scheersleuven ver groten het scheeroppervlak met 40%: nu dus nog beter, nog sneller scheren. Moderne vorm in twee kleu ren. Ligt prettig in de hand. Sterke motor, trilt niet, is ge schikt voor alle spanningen. Ontstoord voor radio en televisie. Eén druk op de knop, scheer- hoofd.houder veert open: ge makkelijk schoonhouden van scheerbeitels en haarkamer. Hmuum „v':-vv VV Compleet in *t*1 Er is nu een serie „Philishave"-apparaten. Daarin vindt u naast het batterij-apparaat van f41.75 ook de wereldvermaarde „Philishave" van ♦ij borgen in de natuurlijke krachtvezels der duizenden hectaren gronds be dekkende „duivelsbloemen", de on kunde der Amerikanen om ze dienst jaar te maken aan een zo welvaren de industrie als die van Engeland, was aanmerkelijk groter. Amerika had geen industrieel apparaat en het jeloofde goud aan hem, die een spinnewiel in elkaar kon zetten. Dat vernam een inwoner van het graaf schap Lancashire, die lang genoeg in een katoenfabriek had gewerkt om de geheimen van het Britse productie proces te doorgronden. Hij reisde naar de nieuwe wereld en klapte er grondig uit de Britse school. Vreemde nachtdienst. Engeland bedacht een tegenzet. Het zond zijn deskundigen uit naar verre landen om te zoeken naar goe de gronden voor nieuwe katoenplan tages. In Egypte was een zekere Me- hemet Ali bereid de Engelsen bij hun proeven te helpen. In 1821 werden Egyptische proefvelden bestrooid met Amerikaanse katoenzaden. Zij ont kiemden, doch tot wasdom komen deed het jonge goed niet. Na enkele weken stierven de plantjes. Lag het aan het klimaat? Het is meer voor gekomen in de geschiedenis, dat een alledaagse kleinigheid tot een ont dekking leidde met vérstrekkende ge volgen. De Egyptische katoen heeft zich in de wereld een machtige posi tie kunnen veroveren, dank zij een Egyptisch jongetje dat zijn vader een pannetje eten wilde brengen. Het liep in de schemering door de expe rimentele katoenplantages. Een van Mehemet Ali's medewerkers vroeg de knaap waar hij heen ging. „Eten brengen aan m'n vader, die nacht dienst heeft." Ali's medewerker wist niets van nachtwerk af. Hij volgde de jongen en trof op de proefvelden een dozijn boeren, die bezig waren de jonge katoenplanten stuk voor stuk een eindje uit de grond te trekken. Wie had hen daartoe aangezet? Er was wel een vermoeden, geen zekerheid. Na die ontdekking bloei de „het witte goud" in Egypte even glanzend als in Amerika en voorlopig hadden de Britse magnaten de slag gewonnen. De Amerikaanse industrie, eenmaal goed op gang gekomen, bleek krachtig genoeg te zijn om zich te weer te stellen tegen de Britse troef in Egypte. Vandaar het Engelse plan om grote gedeelten van de Soe dan te beleggen met katoenplantages. De Soedanese grond was vruchtbaar, doch arbeiders ontbraken om die vruchtbaarheid dienstbaar te maken aan de handelsbelangen van de Britse opdrachtgevers. De oorlog, slaven jachten en fnuikende ziekten hadden naar schatting zes en een half mil joen Soedanezen het leven gekost. De twee miljoen, die de dodendans ont sprongen waren, weigerden voor de bezetters te werken. Van de op 700 duizend balen geraamde katoenoogst, konden slechts 4000 balen worden binnengehaald. Nu waren het de Amerikanen die zich in de handen wreven en verlangend uitzagen naar de ondergang van de Britse katoen- plannen. Prijzenoorlog. Doch de Britten, economisch in 't nauw gedreven, deelden in de Soe dan enorm harde klappen uit. De in landers werden naar de plantages ge dreven en onder zulk een dwang kon wel rijkelijk geoogst worden. Toen Engeland andermaal de top bereikte, sloegen de Amerikanen terug met een moordende prijzenoorlog en ver spreidde opzettelijk onjuiste oogst- berichten. Daarmee sneden zij in eigen vlees. Binnen het jaar bracht de katoen 550 miljoen dollar minder op. De Amerikanen schakelden over naar 'n andere tactiek. Diplomaten ingenieurs, bankiers en geheime agenten werden uitgezonden naar het kruispunt van internationale katoen- belangen Abessinië. Ze begonnen het land op te hitsen tegen zijn naas te buur, Soedan. Engeland zag er vol doende aanleiding in naar de wapens te grijpen. Nog voor er gevuurd be hoefde te worden, verflauwde Ame- rika's strijdlust. Niet de angst voor wapengeweld was de reden, maar de harde wet der economie. Zoveel ka toen was er geproduceerd, dat het aanbod de vraag verre overtrof. In de daaruit voortvloeiende economi sche crisis, zag een nieuwe mededin ger, Japan, zijn kans schoon om in Ethiopië het felle katoenspel mee te spelen. Intussen maakten de Russen in Centraal-Azië gigantische woeste nijen rijp voor katoenbeplantingen. Nog voor de Amerikanen en de En gelsen bekomen waren van de ka toencrisis, nog voor de Japanners zich een rol van betekenis hadden kunnen aanmeten, grepen de Russen naar de katoenheerschappij. En toch zijn zij niet de grote winnaars gewor den. Het is het voor westerse begrip pen belachelijk goedkoop werkende Japan geweest, dat uiteindelijk heeft gezegevierd. Engeland is er lang de dupe van geweest. Een stadje als Oldham heeft het wel geweten. Mil joenen spillen stonden te roesten in lege, vervallen fabrieken.En toen dui zenden arbeiders, die meegestreden hadden voor het behoud van Enge- lands lucratieve positie in de wereld van de katoen, waren op slag brode loos geworden. De internationale politiecommis- sie, beter bekend onder de naam van Interpol, heeft in een rondschrijven gericht aan de ministeries van binnenlandse zaken en van justitie van de bij deze organisatie aamge sloten landen de aandacht geves tigd op het feit "van het opwekken van medelijden, een medelijden waarvan talloos velen de dupe zijn geworden. Het afgelopen jaar werd, zo be richt Interpol, door oplichters, die voorgeven werkzaam te 'zijn bij di verse internationale en nationale weldadigheidsinstellingen, zo om en nabij de f 300.000.009.— buitge maakt. Zulks had steevast plaats onder valse voorwendsels, zoge naamd afgegeven door vooraan staande persoonlijkheden, bekende organisaties van algemeen welzijn, hulpverleningsorganisaties, ja zelfs overheidsinstanties. Volgens Interpol blijkt het euvel tot nu toe voornamelijk voor te ko men in Engeland, Frankrijk, Duits land en Italië. 800 manieren! Interpol verklaarde bekend te zijn met achthonderd verschillende me thoden en trucs, die door de oplich ters worden aangewend om* aan geld te komen en het is thans bekend, dat er in verschillende Europese landen gehele organisaties bestaan, die er hun werk van maken de men sen door het aanwenden van tal van trucs, bedriegelijke voorwendsels zoals dat officieel heet, zoals bijv. financiële hulp aan de achtergeble ven gebieden, steun aan politieke vluchtelingen, aan slachtoffers van al of niet plaats gehad hebbende werkzaam op het terrein der vraagt voor haar leeftijd 2560 jaar, voor het verrichten van controlewerkzaamheden in verschillende plaatsen van Noord-Brabant; telkens gedurende 3 tot 6 wintermaanden. Gegadigden dienen in Noord-Brabant woonachtig te zijn. VEREISTEN: behoorlijke algemene ontwikkeling; belangstelling voor de sociale wetgeving; administratieve kennis; tact en aanpassingsvermogen. GEBODEN WORDT: een interessante werkkring met goed salairis en goede sociale voorwaarden. Brieven met volledige inlichtingen onder nummer 209.931, aan Advertentie Bureau „BOLREK", Konings plein 1, Amsterdam. voor 1 of 2 dagen per week Gretestraat 230, Tel. 3108 WAALWIJK STENCILWERK LICHTDRUKKEN FOTOCOPIEÊN Laageinde 89/91 Telefoon 3118 WAALWIJK -Oesirogeen haargroeimiddel Alle in goede staat. Te bevragen: Mr. van Coothstraal 59 Waalwijk rampen, overstromingen en vlieg tuigongevallen, veel geld uit de zak te kloppen. In Duitsland b.v. staan deze op- j lichtersorganisaties bekend onder de benaming van „Sammler-organisa- tionen" en haar aantal is in dat land j reeds zo talrijk, dat er uit de krin- gen va nhet bedrijfsleven en in sa menwerking met de politie een bu reau in het leven is geroepen, dat tot taak heeft om alle soorten van weldadigheid te toetsen aan de waarheid en echtheid. Wanneer blijkt, dat'er b.v. bij de een of an dere vorm van inzameling „iets niet goed zit", wordt dit doorgegeven aan de officier van justitie, die op zijn beurt de politie opdracht geeft een onderzoek in te stellen. Toenemende misdadigheid in j Japan. Een andere zaak waarmee Inter pol zich bezig houdt, is de bestrij ding van de misdaad in Japan, die voor onze begrippen, onvoorstelbare vormen heeft aangenomen. De on derwereld is daar grondig en goed georganiseerd; het aantal aangeslo ten kleine en grote gangsters be draagt ongeveer 50.000 mannen en vrouwen. Bij de aangesloten leden en groe pen heerst een zogenaamde „ere code", hetgeen wil zeggen, dat een ieder zich houdt bij z'n specialiteit. j Een inbreker houdt zich dus niet t bezig met oplichting en verduiste ring en een oplichter niet met een „kraak". De Japanse gangsters wo nen meestal min of meer samenge hokt in een bepaalde wijk van To kio, genaamd Shinjaku. De politie van Tokio heeft thans1 van de mi nister van binnenlandse zaken op dracht gekregen om met harde hand paal en perk te stellen aan het ge organiseerde gangsterdom. Overvalwagens, gevechtswagens en patrouille-auto's, bemand met zwaar bewapende en gehelmde po litiemannen, doorkruisen thans Ja pan en de eerste aanhoudingen heb ben reeds plaats' gehad. Recher cheurs en politiemannen in burger kleding, geholpen door de politie honden en uitgerust met radio-au to's, kammen iedre dag opnieuw de beruchte stadskwartieren van Shin jaku grondig uit. Moordenaars te huur. Het werd ook al te gek. Gevaar lijke misdadigersbend'en, machtig en brutaal, hebben een lange reeks van jaren gepoogd om de geordende en goedwillende maatschappij onder de duim te krijgen. Grote afpersers benden beheersten tot voor kort het Japanse bedrijfsleven. Roofoverval len, ontvoeringen en moorden wa rden aan de orde van de dag daar in Tokio, en het was algemeen bekend dat men tegen een bepaald bedrag een moordenaar kon huren, wan neer b.v. een schuldeiser lastig werd, of een directeur van een be drijf, die niet „meegaand" genoeg was, uit de weg geruimd moest wor den. Tot voor kort werden per dag tien tallen Japanners, voornamelijk de rijke en vooraanstaande inwoners van Tokio, naar het beruchte Shin jaku gelokt, meestal onder valse voorwendsels, daar dan zwaar mis handeld en uitgeschud en beroofd van alles, in de straatgoot gesmeten van de eenzame buitenwegen. Daar werden de slachtoffers dan gevon den door een late voorbijganger of door een politiepatrouille. Volgens een voorlopige en zeer oppervlakkige schatting, is de mis dadigheid in Japan met gemiddeld 45% toegenomen. Met behulp van Interpol, heeft de minister thans harde maatregelen afgekondigd ter bestrijding van de criminaliteit in dat land. I v >'r

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 3