VROOM DREESMANN De Vluchteling 11 575 Empire en trapezium in de najaarsmode Eminente show van de fa. Cunen •pnjzen wocr Feuilleton District Waalwijk van K.N.B.B. hield jaarvergadering, DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 29 SEPTEMBER 1958 2 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 1 OCTOBER IF DEN BOSCH TILBURG - HELMOND Taai-taai, heerlijk bij de koffie, 33 c 250 gram 3X BELGIË HEEFT HET LAAGSTE GEBOORTECIJFER VAN EUROPA. f De Belgische minister van Econo mische Zaken, de heer Scheyven, noemde dezer dagen een viertal zwakke punten. Op de eerste plaats blijft België niet steeds jong. De bevolking ver- oudert; een vierde van de gezinnen heeft geen kinderen en België heeft op het ogenblik het laagste geboorte cijfer van Europa. Het gevolg van de- ze toestand is, dat de geest van initi atief vermindert en de pensioenlas ten toenemen. Om dit te verhelpen moet men zorgen voor een politiek ter bevordering van het gezin. Het tweede zwakke punt is, dat 't onderwijs en het wetenschappelijk onderzoek onvoldoende ontwikkeld zijn. Er zal een grote inspanning moeten worden gedaan om hierin verbetering te brengen. De minister deelde mede, dat de kredieten voor het wetenschappelijk onderzoek dit jaar met honderd miljoen frank en in 1959 met 150 miljoen frank zullen worden verhoogd. Als derde zwakke punt noemde de minister het feit, dat de industriële investeringen onvoldoende zijn en het tempo ervan blijkt lager te zijn dan dat van België's Europese partners. Het vierde zwakke punt is volgens de minister de slechte spreiding van de economische bedrijvigheid geogra fisch gezien. Het vraagstuk van de kolenmijn is bijzonder ernstig. Zes miljoen ton zijn bij de mijnen opgeslagen. De Belgische steenkolen zijn duurder dan de Nederlandse en de Duitse. SERIE-PRODÜKTIE DAF-JES BEGINT VOORJAAR 1959. De DAF - personenwagen komt niet eind oktober, maar voorjaar 1959 op de markt. De verdubbeling van de jaar-produktie van 25 duizend tot 50 duizend wagens, die een wijziging in machine-park en gereedschappen eist, maakt het onmogelijk, de oude start datum aan te houden. De verkoop- en service-organisatie van de DAF in Nederland is bijna gereed. Uit 1420 gegadigden zijn 135 dealers gekozen, die de verkoop en service in hun rayon ter hand zullen nemen. Als de van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" produktie op gang komt, zullen zij - bevoorraad worden. De monteurs van deze dealers, die speciale gereed- schappen ter beschikking krijgen, zul- lenlen op de Eindhovense fabriek een speciale opleiding krijgen. TWEE JONGENS VERMIST. Twee Haarlemse jongetjes, Tom, 7 jaar en Theo, 5 jaar, Verzijlbergh, worden sinds woensdagmiddag 4 uur vermist. Zij speelden rond dat tijd stip in de speeltuin bij het Phoenix- j terrein in de buurt van het Spaarne, kregen ruzie met een buurjongetje en liepen weg na een vechtpartij. Later j zijn de jongetjes nog gezien bij een i kolenschuit aan de Friese Varkens- markt. Bijna de gehele nacht heeft de Haarlemse politie in samenwerking met rijkspolitie en speurhonden de omgeving afgezocht. Ook het dreg gen in het Spaarne bleef zonder re sultaat. Vermoedelijk zijn beide jon getjes verdronken; ontvoering wordt echter niet uitgesloten. BRAND IN FRUITVEILING GELDERMALSEN. Een der gebouwen van de fruit veiling te, Geldermalsen is donder- dag in vlammen opgegaan. De scha de bedraagt circa een miljoen gulden; zij wordt door verzekering gedekt. Doordat de harde westenwind het vuur aanwakkerde, heeft ook het spoorwegstation gevaar gelopen. Zestigduizend kisten elitefruit, ge reed om in de koelhuizen te worden opgeslagen, veertigduizend kisten die klaar stonden om geveild te worden en 20.000 lege kisten verbrandden. Bovendien gingen vijf sorteermachi- nes en een grote hoeveelheid verpak- kingsmatriaal verloren. GEHEEL VERNIELD. De tent van het bekende IJsballet Baier werd woensdag te Drachten door de storm geheel vernield. AANTREKKELIJKE VEILIG-VERKEER-ACTIE. Ter gelegenheid van de jaarlijkse verjaardagviering van VéGé-Neder- land zal in het tijdvak van 2 23 oktober een speciaal ontworpen en attractief ingerichte Testkaart Vei lig Verkeer gratis onder de jeugd van Nederland worden verspreid. Met de verspreiding van dit ver- keersonderwijs-materiaal hopen de 1659 zelfstandige VéGé-kruideniers bij te dragen tot het spelend leren en lerend spelen van en met de ver keersregels. Dit is weer een nieuwe en voor de jeugd aantrekkelijke wij ze om het verkeer veiliger te leren beheersen. De testkaart, waarop aan beide zijden 'n aantal belangrijke verkeers regels vermeld staan, is gestoken in een stevig omslagje, waarin hier en daar openingen zijn aangebracht. Door uittrekken van de kaart komen de diverse geïllustreerde verkeersre gels aan het licht. Als zaal Thalia tweemaal zo groot zou zijn geweest, dan nog had zij wellicht niet de enorme belangstelling kunnen verwer ken voor de modeshow welke de fa. Cunen daar donderdagavond hield. Een belangstelling, die overigens in alle opzichten ge rechtvaardigd was, want deze show was niet alleen tot in de puntjes verzorgd alleen von den de mannequins bij hun gra- cieuse kringloop nogal eens een ober voor hun voeten zij gat ook een voortreffelijk beeld van de nieuwe najaarsmode, waarbij wel heel duidelijk bleek, dat de nieuwe lijnen zoals empire en trapezium, op de juiste wijze verwerkt, ook de „gewone vrouw prachtig en elegant kle den, zij het dan ook dat de lan gere, slanke figuren ook voor de ze nieuwigheid een streepje voor hebben. Wat u dus aan ex tra vagants in de modebladen ziet, behoeft heus niet in Parijs en Rome te blijven, het staat ook voortreffelijk in Waalwijk, Sprang- Capelle en Menaldumadeel Misschien dat wat conservatieve koebeesten er dom om grinniken en er het hunne van denken, maar dat zal u een zorg zijn, wanneer zij in riblappen hij u op tafel komen, bent u degene die het laatst lacht. Uw verslaggever heeft zich dus donderdagavond wel de ogen uit gekeken, want 't overkomt hem beslist niet dagelijks, dat char mante vrouwen, die de zo moei lijke kunst van het lopen ver staan en bovendien gestoken zijn in het beste en elegantste wat de modekoningen weten te bekok stoven, aan hem voorbij trippe len en wiegen en daarbij nog he lemaal niet boos worden wan neer men eens even het stofje van de rok keurend tussen duim en wijsvinger neemt. Behalve kijken, moest hij ook nog schrij ven, maar omdat het nu eenmaal zo gesteld is dat men geen twee dingen tegelijk kan doen, is het laatste er wel eens bij ingescho ten en wie zal hem dit bij zoveel oogverblindends euvel duiden? Het zou trouwens niet moge lijk zijn om alles wat deze emi nente show te zien gaf, in een verslag te verwerken. Veel empire en trapezium dus, waarin vooral de zwaardere stof fen zich dankbaar laten verwer ken. Trouwens dè stoffen voor dit najaar zijn bouclé en andere ruige wollen stoffen. De hoge bustelijn met een ruimvallende rug is voor de wat langere, slan ke' figuren toch wel bijzonder flatteus. De modellen, die de fa. Cunen donderdagavond, liet zien, waren tenminste om te stelen. Het mantelaccent viel in deze show voor 'n goed deel op swag ger, die het in de nieuwe lijn en in zware stoffen uitstekend doet. Een fraai voorbeeld was de zwart-cognac geruite swagger in trapezium-liin. Zoals we reeds onmerkten zijn bouclé en andere ruige wollen stoffen dit najaar favoriet, waarbij veel gebruik wordt gemaakt van mosgroene tinten. Bij de japonnen deed de moderne grijs-lila combinatie 't zeer fraai. Het zibeline-mohair laat zich ook uitstekend in man tels en mantelcostuums verwer ken. Bijzonder mooi was 't door de fa. Cunen geshowde Schotse tweed, waarvan wij een zeer ele gante japon ih lila zagen en een vorstelijke reisswagger met een royale bontkraag. Voor deze laatste moet men echter wel wat dieper in de beurs tasten, het geen trouwens ook geldt voor de 'prachtige couture-modellen wel ke de fa. Cunen liet zien. Op mantels en mantelcostuums is de persianer kraag weer en vo gue, terwijl bij de mantels in de moderne lijn graag een grote brede kraag wordt gebruikt. Op vallend fraai was ook de dior- blauwe swagger met royale whi- te-coat kraag. Wevenit doet het in deux-pieces altijd nog heel leuk en ook de jacquard japon nen (met bloesende rug) trok ken op deze show de aandacht. Voor „sweet seventeen" bracht deze show een keur van aantrek kelijke en charmante combina ties en mantels, en de kleine Ma- riella trippelde aan de hand van de grote dames parmantig mee, omdat er tenslotte voor de klein tjes net zo goed mode bestaat, die nog leuk is ook. De mannelijke mannequin, die zich wel bewust was van de ernst der mode, bracht de herenmode voor het critisch oog der dames. Er zit voor de heren waarschijn lijk weer een pantalon zonder omslag in, dus geen stofnesten meer rond de enkels. Fraai wa ren een demi van zuiver wollen velours, een costuum met een Italiaans streepdessin, een rui me losvallende cameljas; met in- geknoopte ceintuur en een dra- Ion (blazer) terlenka (pan talon)-combinatie. De bij de ove rigens fraaie regenkleding los hangende rugceintuur kunnen wij niet bewonderen. Uw verslaggever heeft lang en warm de mening gekoesterd, dat men maar met de pet wierp naar de hedendaagse dameshoeden- mode. Oorzaak daarvan zijn wel licht de meisjes in de modebla den, die de argeloze lezer op het lijf vallen met hoofddeksels, die nu eens aan een vergevorderde ruimtevaart en dan weer aan 'n voortgezet carnaval doen den ken. Van die mening is hij don derdagavond blijmoedig afge stapt, tenminste voor wat betreft de hoedjes van Maison van der Sanden. Ze waren alle bijzonder charmant en voor sommige zou hij zelfs dö benaming „beeldjes" willen gebruiken. Deze show sloot zoals te doen gebruikelijk met een aantal cocktail-japonnen, waarbij voor al 't gobelin-lurex dessin 'n ent housiaste ontvangst kreeg. Ten slotte schreden een beeldige bruid en een grey-topped brui degom naar hun zoveelste huwe lijk, dat schoonmama in tranen deed uitbarsten. Om wie en van- uitwelke innerlijke roerselen ze schreide vermeldt de geschiede nis niet. Het was een zeer charmante en uitstekend seslaagde show, die twee Waalwijkse modezaken weer eens terecht in het middel punt van de belangstelling heeft geplaatst. 't Zwaantje gaat Ned. Kampioenschap 2e klas cadre 38/2 organiseren. In de zaal van café de Linde boom hield het district Waal wijk van de KNBB dinsdag avond zijn jaarvergadering. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer Th. Burm.an.je uiting aan zijn voldoening over de aanwezigheid van 2 nieuwe verenigingen, n.l. Eendracht en HBS en over het feit, dat de com petitie weer zo prettig en spor tief verlopen is. De enkele pro blemen die er waren, zijn op sportieve en vriendschappelijke wijze opgelost. Hij hoopte, dat de komende competitie weer een zelfde verloop zou mogen heb ben. Notulen en jaarverslag werd beide goedgekeurd. Uit het jaar verslag kwamen enkele interes sante dingen naar voren. Mo menteel omvat het district Waal wijk 10 verenigingen met in to taal 116 leden, betgeen een voor uitgang van 100 pet. betekent in vergelijking met het vorige ver enigingsjaar. De competitie had een vlot verloop en kenmerkte zich door een sportieve sfeer. Het clubkampioenschap ging naarr BSV na een beslissings wedstrijd met Ons Genoegen. BSV was trouwens over de gehe le linie zeer goed in vorm, want ook in de D en E-klasse ging de ze vereniging met de eerste plaats strijken. Deze vereniging gaat dan ook op de gewestelijke kampioenschappen, welke op 5 en 12 oktober a.s. te Breda zul len worden gehouden, het dis- van Cayenne Door Ottwell Binns. 10) Bij een huiszoeking werd in de matras van mijn bed een pakje diamanten gevonden, van de zelfde soort als die van Langdon. De conclusie lag voor de hand. Wij hadden Pelham willen bero ven. Hij had zich echter verzet en bij de worsteling was hij zelf gedood, na eerst Langdon zoda nig geraakt te hebben, dat deze tijdelijk zijn verstand verloor. Ik begreep dat ik aan De Faramond dit alles te danken had. Hij zat genoeglijk tussen de toehoorders toen Langdon en ik veroordeeld werden tot deportatie en ik was machteloos om iets te doen. Ik was slechts Jules de Apache, een berucht misdadiger, wie zou mijn verhaal geloven, wat zou mijn woord zijn tegenover dat van De Faramond, de rijke ju- welenhandelaarIk hield dus j mijn mond, maar nam mij voor, vroeg of laat de rekening met De Faramond te vereffenen. En dat zal ik, mijnheer, al moet ik er voor sterven." i „Wanneer vernam Langdon wat er gebeurd was, ik bedoel, wanneer begonnen zijn hersens weer normaal te werken?" „Eerst toen we reeds een eind onderweg waren naar Cayenne. Het schip was boordevol met veroordeelden en wij waren toe vallig bij elkaar toen de nevel van zijn geest wegtrok. Hij be greep natuurlijk in de verste verte niet, hoe hij in die hel te recht kwam. Toen ik hem alles uitgelegd had, eiste hij, bij de commandant te worden gebracht ondanks mijn verzekering dat 't hem niets zou helpen. Toen men weigerde aan zijn eis gevolg te geven, werd hij woest en in zijn blinde woede tegen zijn onrecht vaardige veroordeling, sloeg hij op zekere dag een officier neer. Toen wij in Cayenne aankwamen werd hij hiervoor veroordeeld tot de geseling twintig zweep slagen. Maar dat kreeg hem niet klein. Hij had een sterke wil en de geseling deed zijn bloed over koken. Hij wilde niet naar mijn vermaningen luisteren, zich kalm te houden en had veel te verduren. In die hel zijn de be wakers tot alles gemachtigd te genover de veroordeelden. Jules hield een ogenblik op en staarde peinzend over de in de zon glanzende zee en naar de zich langzaam bewegende motor boot en voegde dan rustig eraan toe: „Geloof me, mijnheer, onze vriend zal liever sterven, dan weer naar die hel terug te keren „Maar hij mag niet sterven en teruggaan naar waar hij van daan kwam," riep Harborough woest uit. „Neen, zeker niet. Maar toch... Weer staarde Jules naar de boot en dai} naar het daar achter ge legen oerwoud dat in het licht van de zon glansde als een zee van groen. „Hoe zullen we hem daar vinden, mijnheer? Het staat gelijk met zoeken naar een naald in een hooiberg." „Vinden moeten we hem niet temin. Hij is mijn beste vriend" „De mijne eveneens." „Er moet iets op te vinden zijn." vervolgde Harborough wanhopig. Jules staarde een tijdje na denkend voor zich uit en sprak dan haastig: „Ja, er bestaat een kans, al is het ook een kleine. Hebt U een kaart van Guyana in uw bezit?" „Neen, alleen kaarten van de kuststreek." „Dat is misschien ook vol doende. Daar kan ik het ook wel op uitleggen. Zoals ik gezegd heb had onze vriend het er steeds over, een weg door de binnenlan den te zoeken, om zo naar En gels gebied te komen. Ergens in de grensstreek was de plek waar Pelham en hij die zeldzamq dia manten gevonden hadden. En er is slechts één bruikbare weg door het oerwoud, mijnheer..." „De rivier!" riep Harborough uit. „Juist, de rivier. Als we naar Cayenne terugkeren en 'n jacht- expeditie uitrusten, kunnen we misschien met veel geluk..." „Schitterend, goed bedacht, Ju les! Het is wel een kleine kans, maar..." „Een op de duizend, mijnheer, maar dan ook de enige." Harborough aarzelde geen mo ment met zijn besluit. „We zul len ze waarnemen, Jules... Maar durf je het te wagen naar Cayen ne terug te keren?" „Omwille van mijn vriend, na tuurlijk! Maar het gevaar is zo groot niet als het lijkt. Zoals ik er nu uitzie, netjes geschoren en gekleed, zal niemand me her kennen. En bovendien, wie zal er in de stad naar mij uitkijken". „Dat is inderdaad waar. Ik zal bevel ge\ign de haven weer bin nen te lopen. Over een uur kun nen we er zijn." Hij verwijderde zich, terwijl Jules door de zeekijker nog eens aandachtig de motorboot bestu deerde die nog steeds langs de kust rondzwierf. Een trek van voldoening vloog over zijn zenuwachtig gelaat. „Vervloekte honden! Maar het spoor is gelukkig oud. Als jullie eens wisten..." Hij maakte een minachtend gebaar en keek vol verachting naar de niets vermoedende be manning van de politieboot, ter wijl het jacht koers zette naar Cayenne. Een uur later leunde hij met een sigaret achteloos in zijn mond over de reling en be keek het eiland, dat voor hem en zijn lotgenoten een voorgeborch te van de hel was. Toen Harbo rough de valreep naar de sloep afdaalde, vroeg hij als terloops: „Gaat u alleen aan wal?" „Vanzelfsprekend, Jules. Over dag is het voor jou niet veilig, iemand moest je eens herken nen. Ik ga voorbereidingen tref fen voor onze expeditie." De vluchteling haalde schijn baar berustend zijn schouders op en keek de boot na, tot deze de kade bereikt had, waarna hij zijn aandacht weer tot de stad bepaalde. Zij trok hem, als een magneet de naald. Geboeid staar de hij naar de huizenrijen en toen 'n inboorling met zijn roei bootje rond het jacht voer, be lust op een vrachtje, dacht Ju les in zich zelf: „Waarom ook niet? Als het mijn noodlot is, ge pakt te worden, is het eender of het hier of daarginds gebeurt." Het geld dat Harborough Ju les, gelijk met het pak dat hij droeg overhandigd had, brandde in zijn zak. Hij wist dat hij zich in de stad voorzien kon van ver schillende nuttige voorwerpen, zoals bijvoorbeeld een flink mes, zonder 't welk hij, die opgegroeid was tussen de Parijse Apachen, zich voelde als een zuigeling zonder fles. De kleurling grijnsde uitnodi gend en Jules zwichtte voor de verleiding. „In orde, als je maar vlug roeit, zwarte aap." (Wordt vervolgd) GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN. Hebt U al zo'n gezelli ge grote, ronde koek- I jestromrnel. Wij bie sden U een trommel met zeer fraai kleurrijk bloemdecor, A5 voor slechts Manicure tang, van prima Zweeds staal, merk „Solingen". Zeer handig en praktisch in gebruik bij voet- en handver- 90 zorging X Profiteert hiervan! Restantpartij eerste keus badstof keukendoeken, van prima merk- 'fabrikaat, was- en kookecht. A 45 Normale prijs 1.95NU I Voor de amateur-foto graaf een Lyon Poc- ketflash, met controle lampje. De reflector is geheel inklapbaar. In luxe plastic doos en handig „neem mee etui", exclu- '3''® sief batterij I 5 Keperflanellen heren pyjama's, met con trasterende kraag en paspel garnering. De pantalon met brede lastex band. Royale pasvorm, prima Q90 kwaliteit <r Het is weer tijd voor zo'n heerlijk warme, zuiver wollen dames- pullover. Kies uit twee leuke modellen en diverse mode- tinten A A 50 Solide kinderlaars jes, warm gevoerd en met rubberzolen, kleuren bruin en beige. Ook verkrijgbaar met riem en gesp. Maat 32-36 8.50 28-31 7.50 24-27 6.50 r 75 22-23 3 Charmante dameson derjurk, van witte glanscharmeuse, met zeer mooie kantgarne ring aan bustevorm en onderkant. Tevens kanten schouderband jes! Maten 3^0 40 t/m 48 3 Legt U een anti-reuma schuimplastic verwar mingsplaat op Uw in terieurmatrassen. Uw klachten over koude zijn dan volledig opge lost. NU zeer voorde lig, 2-pers. 6.50 25 1-persoons Modieuze Rhodia ga- vroches, met de nieuwste nop- en fan tasie dessins, in alle modekleuren. 4 75 Flinke maat I Voor kleuters van 1-2 jaar een warme zuiver wollen skibroek, met gestreepte boorden. In de maten 1, 2 en 3. (Verkoop baby-afd.) Glashelder plastic, een bij uitstek geschikt „doe het zelf" artikel, geschikt voor vele doeleinden, 120cm.br. In 3 dikten "TQ c verkrijgbaar. NU slechts 1.75 1.35 a „Superior" pindakaas, bereid uit geselec teerde pinda's. 68c Per pot (-F statie)

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2