Geen garantieprijzen meer? trict Waalwijk vertegenwoordi gen. De persoonlijke kampioen schappen brachten in het afge lopen seizoen de volgende over winnaars: Drie banden: A. van Cromvoirt (BSV), bandstoten: C. Teurlings (Central), 4e klas libre: W. Herman (KNA), 3e klas libre: A. Klerks (BSV), 2e klas libre: R. Maas (BSV), le klas libre: J. Passier (Ons Ge noegen). Jan Passier greep in de gewestelijke kampioenschappen le klas de hoogste titel en werd daardoor gerechtigd in de natio nale kampioenschappen uit te komen, die hem een eervolle 2e plaats opleverden. Het kasverslag van de heer Niersman gaf een batig saldo- te zien, in verband waarmee de voorzitter de kasschuld van vo rig jaar memoreerde. Hij dankte dé heer Niersman voor het cor recte beheer van de financiën. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren Els- hout CNooit Volleerd) en van Veldhoven (Keesje). De aftre dende bestuursleden v. d. Mee, Hamers en Rombouts werden met algemene stemmen herko zen. Na de voorlezing door de se cretaris van een concept-regle ment, ontstond over enkele pun ten, o.a. het al dan niet invoeren van een boetestelsel, een leven dige discussie, die de voorzitter tactisch wist te leiden. Ten slot te werd besloten het reglement aan alle verenigingen toe te zen den met verzoek 0111 advies* waarna vaststelling voor de duur van 1 iaar zal volgen. Besloten werd ook van een boetstelsel af te zien. Ten aanzien van het in gelijke stand eindigen van uit- en thuis wedstrijden werd besloten, dat dan procentsgewijze het gemid delde zal beslissen. Verder zal er geen protestcommissie wor den ingesteld. Protesten zullen terstond worden behandeld door het bestuur, aangevuld met drie leden uit verenigingen welke bij het geschil niet betrokken zijn. Vervolgens werden aan de kampioenen van de persoonlijke en teamwedstrijden de diploma's uitgereikt. Met de competitie 1958-1959 bandstoten zal begonnen worden op 8 oktober a.s. Viertallen voor de overige klassen moeten vóór 11 okt. a.s. worden opgegeven bij de heer C. Rombouts. Als speel dag zal zoveel mogelijk maandag aangehouden worden, en indien noodzakelijk dinsdag. In de rondvraag vroeg de heer G. Roomer waarom in het afge lopen seizoen geen stedenwed- strijden zijn gespeeld. Hierop antwoordde de voorzitter, dat 't Zwaantje als vereniging in ge breke is gebleven. Hij zegde ech ter toe, dat dergelijke fouten in de toekomst niet meer gemaakt zullen worden. Ten slotte deelde de voorzitter nog mee, dat 't Zwaantje ter ge legenheid van haar 20-jarig be staan het Nederlands kampioen schap 2e klas cadre 38/2 zal or ganiseren. Hij wees er daarbij op, dat het organiseren van een der gelijk kampioenschap geen sine cure is en deed een beroep op al le verenigingen van het district om de eer van het verspelen van een dergelijk kampioenschap hoog te houden. Namens allen aanwezigen en verenigingen dankte de heer v. d. Mee de voorzitter voor zijn ac tiviteiten in het belang van de biljartsport in het algemeen en in het belang van het district Waalwijk in het bijzonder. Landbouw- en zuivelcrisis zal jaren duren (van onze economische medewerker). Van alle takken van bedrijvigheid neemt de landbouw, waaronder mede verstaan wordt de zuivel, in de harten der Nederlanders een bijzondere plaats in. De boer wordt in vele kringen nog gezien als het fundament, waarop de gehele organisatie van de voort brenging steunt. Als de boer niet meer zaait en maait, dan kun nen we op geen enkel terrein meer vooruit. We moeten eerst eten en kunnen dan over iets anders filosoferen. De landbouw be hoort tot de oerproduktie en daarom raakt men voor velen een teer punt aan wanneer men tracht een nuchter gesprek te begin nen over het landbouwvraagstuk. De landbouw is een der vormen der oerproduktie. Een land zonder import en boeren moet sterven. In dien ooit, dan hebben we dit in de oorlog ervaren. Maar ook de Engel sen, Duitsers en Zwitsers zijn zich bewust van de grote betekenis van de landbouwproduktie voor het onaf hankelijke voortbestaan van de natie. Misschien moet juist in dit zeker we ten van de noodzaak der landbouw wel de oorzaak worden gezocht van de internationale agrarische tragiek, zoals die zich nu openbaart. Nederland zal in het komende be grotingsjaar ruim een half miljard moeten offeren voor het voortbestaan van de boerenstand, dat is per hoofd der bevolking meer dan f 45. - Of nu de bijstand rechtstreeks wordt verleend in de vorm van garantieprij zen, dan wel in de vorm van subsidie aan de consument, in beide gevallen profiteert de boer ervan. Als de melk duurder moet worden omdat de sub sidie moet vervallen, wordt er veel minder van gekocht en daarmee wor den de zuivelproducenten eveneens getroffen. Intussen had men deze ontwikke ling met paniekcijfers deels kunnen zien aankomen, want in de vijf voor afgaande jaren zien we steeds stij gende steun aan melkproducenten. Het begon met f 7 miljoen en steeg tot een raming van f 589 miljoen. Elk land voedt zichzelf. Alle landen met enig zelfrespekt streven naar zelfvoorziening in de ag rarische sector. In de Ver. Staten koopt de regering alle landbouwover schotten op ten koste van miljarden om de boeren prijssteun te bieden. België wil letterlijk zijn eigen boon tjes doppen en komt telkens met een invoerverbod of een heffing als een buurland de eigen boeren te na komt. Zwitserland legt elk jaar meer geld bij de eigen produktie van boter en kaas, terwijl dit land daarnaast ook nog vele miljoenen besteedt aan ver betering van de bedrijven. De Euro pese economie zou eisen dat Zwit serland veel meer agrarische produk- ten importeerde, maar, „men wil zichzelf redden" en zo gaat het met elk land op het gebied van de land bouw. Engeland bijvoorbeeld, een der grootste zuivelklanten van de Neder landse boeren, is hard op weg naar de zelfvoorziening. Wanneer we met de regering toege ven dat de landbouw- en zuivelcrisis in ons land niet aan de boeren mag worden verweten maar een interna tionaal verschijnsel is, dan moeten we voorts de argumenten zoeken waarom we de boerenstand daarbij niet aan zijn lot mogen overlaten. Waarom niet? In de eerste plaats heeft de land bouw in de laatste jaren van de jong ste oorlog er grotendeels voor ge zorgd dat ons land niet geheel in honger is ondergegaan. Dat een aan tal boeren zich daarbij misdragen heeft, mag niet oordeelvormend zijn voor de agrarische bevolking in zijn geheel. Vervolgens vormt de boerenstand een onmisbaar onderdeel van de structuur der bevolking. Het is onge wenst een land eenzijdig tot indu striële natie te laten vergroeien. Daar zijn tal van sociologische be zwaren tegen aan te voeren. Men zou voorts op de militaire noodzaak kun nen wijzen om te midden van 't eigen volk een aantal leveranciers van pri maire levensmiddelen te handhaven. Vervolgens beroepen de boeren zich zelf op de na-oorlogse jaren, toen de landbouw de produktie bij voorkeur aan eigen land leverde, ter wijl men voor veel betere prijzen had kunnen exporteren. Men heeft dus een offer gebracht in 's lands belang en wenst daarvoor nu een tegenpres tatie. En al die andere offers dan? In beginsel is dit argument juist. Maar zovelen hebben na de oorlog een offer gebracht in 's lands belang, die er nimmer voor zullen worden be loond. Wij denken aan de winkel stand, die jarenlang met minimale marges genoegen moest nemen. Elke loontrekker heeft zijn offer moeten brengen ingevolge de loonstop. Dui zenden huiseigenaren worden van jaar tot jaar gedupeerd door te lage huren. Hoge heffingen op benzine, banden en auto's teisteren het gara gebedrijf. En zo kan men doorgaan. Men kan evengoed beweren dat de landbouw, inclusief de zuivel, in de eerste jaren na de oorlog een periode heeft gekend van ongekende wel vaart, terwijl duizenden nog zuchtten onder de vérstrekkende gevolgen der oorlogsverarming. Er zijn tientallen argumenten te vinden voor steun aan landbouw en zuivel, maar er zijn ook talrijke ar gumenten tegen de bijstand. Eén van de belangrijkste argumenten tegen hulp is wel dit, dat ondanks de ga rantieprijs voor de melk, waarbij elk jaar een toenemend bedrag wordt ge vraagd, de melkproduktie ieder jaar blijft stijgen. Als een fabrikant een produkt maakt waar geld op moet worden toegelegd, dan staakt hij de produktie. Nu ligt het bij het afrem men van de industriële produktie iets anders dan bij de agrarische voortbrenging maar in beide sectoren kan men uiteindelijk remmen gaan aanleggen. Internationaal verschijnsel. Minister Vondeling staat voor een uitermate moeilijke opgave. Hij zit in feite met een niet te benijden erfe nis van zijn voorganger, want de heer Mansholt had reeds gedeeltelijk be perkende en remmende maatregelen moeten treffen, die nu toch moeten komen. Ook is het duidelijk dat de landbouw- en zuivelcrisis geen Ne derlands maar een internationaal ver schijnsel is en dat wij evenals andere landen daarvoor als volk een offer moeten brengen. Blijft over de vraag of dit offer ruim een half miljard per jaar moet bedragen. Leest men het oordeel van deskun digen over de landbouw- en zuivel crisis, dan zijn ze het er allen over eens dat dit kwaad in uiterste of min der kwaadaardige vorm nog jaren zal voortduren. Met andere woorden: in vele landen zal het gehele land bouw- en zuivelbeleid moeten worden herzien, waarbij Nederland geen uit zondering op de regel kan vormen. Het gehele volk zal een veer moeten laten voor de agrarische sector, maar anderzijds zal ook de boerenstand er niet aan ontkomen dat haar inkomen vermindert door dalende bijstand. Deze gang van zaken is onvermij delijk. Een textiel- of machinefabri kant, die geen afzet meer heeft, gaat ten onder. Onder de wet van vraag en aanbod zou het in deze lijn vele boeren evenzo vergaan. Wanneer de overheid tracht de boerenstand, zoals zij thans leeft en werkt, in overgrote meerderheid een minimum inkomen te verschaffen, dan is daarmee de grens bereikt. Dan moet men afstap pen van garantieprijzen, die een on verkoopbare produktie blijven doen voortstromen, maar overstappen op een ander soort steun, waarbij een re organisatieplan en grotere rationali satie de basis moeten ziin van een toe komstig herstel. Drs. v. M. (Nadruk verboden). OUDE VROUW OVERVALLEN Een naar schatting 20-jarige man heeft zondagavond 'n roof overval gepleegd in een woning aan de Gerrit v. d. Veenstraat in Amsterdam. De 76-jarige be woonster werd door de man met een hard voorwerp dat in kran tepapier was gewikkeld, op het hoofd geslagen. Op het hulpge roep van de vrouw kwam een vrouwelijk personeelslid toesnel len, die 'wist te voorkomen, dat de rover de vrouw voor de zesde maal op het hoofd sloeg.. Na een korte worsteling sloeg de man op de vlucht. Het slachtoffer is met vijf hoofdwonden naar het Wilhelminagasthuis overge bracht, waar de wonden werden gekramd. De indentiteit van de indringer is nog niet bekend. MAN VERMOORDT ECHTGE NOTE. In een bar op Charlois heeft zaterdag rond middernacht de 25 jarige matroos op de grote vaart P. J. van der G. zijn 20-jarige echtgenote M. L. W. v. d. G.- v. B. met een dolkmes neergesto ken. De vrouw werd in ernstige toestand naar het ziekenhuis ge bracht. Ondanks operatief in grijpen overleed ze korte tijd la ter. De dader, die dwars door de deurruit van de bar was gespron gen en wegvluchtte kon later worden aangehouden en heeft 'n volledige bekentenis afgelegd. GEWESTELIJK ARBEIDS BUREAU WAALWIJK. Vraag naar arbeidskrachten. BOUWNIJVERHEID Schilders HOUT-KURK-STRO Meubelmaker KLEDING-REINIGING Stiksters Naaisters SCHOEN EN LEDER Stikkers - stiksters Handschoenstiksters Prima Ophalers Overl eersnijders Aanklopper Kantenschrooier Uitpoetser Machinezwikker Goede ongeschoolde arbeids krachten voor onderwerkafd. VERKEER: Chauffeur HUISH. DIENSTEN Werkster Dagmeisje PERS. IN ALG. DIENST Inpaksters Aanbod van arbeidskrachten BOUWNIJVERHEID Grondwerkers Opperlieden 1.1. Timmerlieden HOUT, KURK, STRO Meubel-woningstoffeerder KLEDING-REINIGING Maatkleermakers SCHOEN EN LEDER Stikmeester ModeJeur Werkmeester opzolerij t/111 ophalerij Snijmeester Ass. bedrijfsleider Schoenfabr. Huidensorteerder Opspanner Schuurder Splitter Uitzetter Schaver Leerverver Looimeester Sjouwers looierij. Lederwarenmaker Lederwarensnij der METAALNIJVERHEID Metaaldraaiers Autog. lasser Electr. lasser 1.1. Electr. Monteurs HANDEL Verkoopster L.l. winkelbediende vrl. VRIJE BEROEPEN Kantoorpersoneel mnl. Vrl. kantoorpersoneel Vrl. kantoorbediende 3 dagen per week PERS. IN ALG. DIÉNST Magazijnmeester Magazijnbediende Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Arbeids bureau te Waalwijk, Grotestraat 339; tel. 2131. Deze opgave is geldig vanaf maandag 29 sept. t/m zaterdag 4 oktober 1958. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 29 SEPTEMBER 1958 8 Geheel serge gevoerde mantel. Het kraagje met tricot en de capuchon met teddy. Kleuren beige, grijs, rood en bleu. Leeftijden 6-14. jaar. 337^ Voor 6 jaar 9 Effen hoog gesloten, fijn gebreid vestje, in de kleuren korenblauw, bleu, cerise, geel of flesgroen. Leeftijden q95 6-13 jaar. Voor 6 jaar Terylene meisjesrokje, 1395 Leeftijden 8-14 jaar. Voor 8 jaar 10 Prima waterafstotende gabardine regenjas, half wattine en half ruitvoe- ring. Met kopergarnering aan schouders, mouwen en ceintuur. Kleuren marine blauw en taupe. Leeftijden m 6-17 jaar. Voor 10 jaar 4 Warme snowsuit, van wollen stof, met leuke ruitdessins. Het jack gevoerd met wattine en de capuchon met teddy. Moderne lange pantalon. Lft. 3-6 jaar. Voor 3 jaar 5 Zuiver wollen jurkje, leuk met band fluweel gegarneerd. Lft. 7-10 jaar. Voor 7 jaar Xw 6 Prachtige monty-coat, met dubbel schouderstuk, van zware wollen duffel, in marine-blauw. Voor 8 jaar Lange pantalon, met verstelbare elas tische band en ritssluiting. Tinten grijs en antraciet. ||40 Voor 8 jaar 11 Beide voor de leeftijden 5-17 jaar verkrijgbaar. 7 Effen mantel, geheel op serge ge voerd, in kleuren korenblauw, beige en rood. Leeftijden 8-13 jaar. m 175 Voor 8 jaar 1 Geruit jurkje, met lange mouwen. Het kraagje met tricot ingezet. 4 ver schillende dessins. Leeftijden |395 5-11 jaar. Voor 5 jaar 2 Moderne geheel gevoerde ruitjack, met capuchon, van zuiver wol, Ver schillende ruitdessins. Lft. IQ75 3-6 jaar. Voor 3 jaar Dit jack kunt U prima combineren met een lange Tinneroy pantalon. gt75 Voor 3 jaar 3 Meisjescoat, met capuchon. In de nieuwste ruitdessins en geheel met teddy gevoerd. Leeftijden 3C75 2-14 jaar. Voor 2 jaar Alles met kleine stijging per maat, DEN BOSCH - EINDHOVEN - TILBURG - HELMOND

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 3