Waalwijkse en Langstraatse Courant GENERAL MOTORS 50 JAAR COSTUUMS 1 FILMJOURNAAL Vers van de pers C U N E H NIEUWE ACTIE VAN BOND ZONDER NAAM „Hel Onze Vader voor alle mensen" PRISMA 'n BEST horloge Nieuwe R.K. leesbibliotheek St. Clemensparochie Omvangrijke expositie in Bossche Veemarkthailen WAALWIJK Musis Sacrum Luxor MAUTHE wekkers STASSAR Waalwijk STASSAi? Waalwijk MARKT VRIJDAG 3 OKTOBER 1958. Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO WH HEI ZUIDEN 81e JAARGANG No. 77 22 cent par week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Abonnement: C ontr act- advertenties' speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES „ECHO" Zondag jl. hield de Bond Zon der Naam zijn D-Day 1958, die dank zij de medewerking van de PTT een bijzonder karakter ge kregen heeft. Negen zalen in acht verschillende plaatsen in ons land waren door de deskundige hulp van de PTT met elkaar ver bonden en zo konden 12.000 pro- motricen en promotoren van de Bond over het hele land ver spreid, luisteren naar het vurige en meeslepende pleidooi, dat het hoofd van de Bond, pater W. Loop, hield voor zijn nieuwe ac tie: „Het Onze Vader voor alle mensen". Men luisterde in Den Bosch (Ca sino en Concertgebouw), Deven ter (Buitensociëteit), Goes (De „Prins van Oranje"), Haarlem ConcertgebouwLeeuwarden (De Harmonie), Nijmegen (De Vereniging) en Utrecht (Tivoli). Pater Loop zei o.m.„De stuw kracht van geest en hart is en blijft de oudste en grootste mo torische kracht, die op deze we reld aanwezig is. In dit opzicht is onze D-Day een machtsver toon. Maar een machtsvertoon, dat ons tot eerlijke bezinning dwingt. Want het zou zonde zijn als de kracht van 14.000 mense lijke motoren, die in Nederland draaien voor de Bond Zonder Naam vergeefs werk zouden doen. Een heel volk moet door drongen worden van het grote gebodOnderling respect en lief- de. Na een overzicht te hebben gegeven van de Bond zowel in binnen- als buitenland, ging pa ter Loop nader in op de nieuwe actie „Het) Onze Vader voor alle mensen", waarover al reeds in vele Lichtbakens werd gespro ken. Een belangrijke en onont beerlijke geldbron in deze actie is de Bloembollenactie (12 bol len van crocussen in een cello- phaan zakje a f 1.-). De planttijd van deze bollen is oktober-no- vember, zodat het nu de tijd is om zo'n zakje te kopen als steun voor het prachtige onmisbare werk van de Bond Zonder Naam. Inmiddels staat de nieuwe actie helemaal op poten. 3 Bestelwa gens zijn geheel ingericht als lilmwagen. In iedere filmwagen komt een film-geluidsprojector met microfoonverbinding alsme de een groot projectiescherm en vele attributen. De idee van de film alsmede de inhoud is van Pater Loop en werd vervaardigd door Polygoon „Profilti". De duur van de film is ongeveer 20 min. (Met deze wagens zal het hele land bereisd worden om alle mensen te doordringen van dat „niéuwe besef" wanneer zij het Onze Vader bidden; om alle mensen te doordringen van de ontzagwekkende werkelijkheid wanneer zij bidden ,Onze Vader'. Wij mensen hebben allemaal één en dezelfde Vader. Als wij daar van doordrongen zijn, dan zullen wij elkaar herkennen als hroe ders en zusters, dan zullen wij onze schuld en ons dagelijks brood gaan delen, dan zal de we reld van enorm veel kwaad ver lost worden. Wij ziin er van overtuigd, dat dit in elke gemeente moet ge beuren. Het bestuur van deze biblio theek verzoekt ons opname van het volgende: Een van de wensen die in on ze parochiegemeenschap allang leeft, is het bezit van een goede en goed voorziene parochiebi bliotheek. Wij kunnen het boek als ont- spannings- en vormingsmiddel in onze tijd niet meer wegden ken. Het is zeker dat er tegenwoor dig nog heel wat meer gedaan wórdt 'dan gelezen. Radio en te levisie gaan in toenemende ma te besla" leggen op de vrije tijd van de mens. Zij gaan ook meer en meer mentaliteit en opinie van ons volk beinvloeden. Het is mogelijk, dat hierdoor minder gelezen wordt, dat de mensen misschien ook hogere eisen gaan stellen aan het boek, maar toch blijft het boek een vaste plaats innemen, ook in onze moderne samenleving. En een zeer voor name plaats De invloed van lectuur is moei lijk waar te nemen. Zeker niet op korte termijn, maar zonder twijfel is de invloed van het boek in een parochiegemeenschap zeer groot. Als we de zuivere ontspanningslectuur, de cowboy- boeken en detectiveromans bui ten beschouwing laten, dan kun nen we gerust zeggen, dat elk boek een bepaalde geest ademt. Met het boek komt er ook een bepaalde geest binnen in het ge zin. Die geest kan christelijk en gezond zijn, verheffend en edel, maar ook onchristelijk, onge zond, ordinair en immoreel. Daarom gaan we een eigen pa rochiebibliotheek beginnen om alle parochianen de kans te ge ven om; in de eigen parochie-ge meenschap een boek te kunnen lenen, dat goed en verantwoord is. Wij willen in dit verband er met nadruk op wijzen, dat in de eerste plaats de ouders verant woordelijk zijn en blijven voor Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan organiseert General Motors van 4 tot en met 6 oktober in de Veemarkthallen te 's-Hertogenbosch een grote automobieltentoonstelling met 7 verschillende merken personen wagens en 4 merken bedrijfsautomo bielen. Diverse modellen van de vol- wat er in hun gezin gelezen wordt. Daar verandert een pa rochiebibliotheek niets aan maar wel vergemakkelijkt deze de taak der ouders door het bieden van goede en verantwoorde lectuur. En dit in ruime mate en over heel de linie. Denkt u alstublieft niet, dat een parochiebibliotheek bekrom pen, kinderachtig of flauw zou zijn. Alleen boeken, die een ver keerde strekking hebben of im moreel zijn worden geweerd. Verder is er de ruimste keuze van cowboyboeken tot aan de beste romans, ook die welke voorbehouden zijn aan gevormde lezers. Hier volgen dan enkele prac- tische gegevens: de parochiebi bliotheek start op zaterdag 4 ok tober en is elke week zaterdags en zondags opengesteld: zater dags van 4 uur tot 6 uur en zon dags van half twaalf tot half een. Zij is gevestigd in een spreekka mer van de jongensschool in de Baardwijksestraat en staat on der leiding van een stichting, die uit de volgende personen is sa mengesteld: de heren G. Velt- man en drs. H. Essink en de da mes mevrouw Baijens-den Bie- man en mevrouw van Heesbeen- van Hoorn. Deze stichting werkt geheel onbaatzuchtig. Hierdoor is zij in staat het geld van de op brengst der boeken zo veel mo gelijk te besteden om nieuwe boeken aan te schaffen en bij te blijven. Naar wensen in deze uit de lezerskring wordt gaarne ge luisterd. Zo is door de stichting en enige ijverige medewerksters met alle toewijding en met zui vere doelstelling hard gewerkt om van deze parochiebiblioteek iets goeds te maken. Dit zullen ze blijven doen. Wij doen daar om nu een beroep op u om uw volle vertrouwen te schenken aan deze belangrijke aanwinst voor onze parochie, de vervul ling van een oude wens: een eigen parochiebibliotheek. gende merken zullen worden geëxpo seerd Chevrolet - Pontiac - Oldsmobile - Buick - Opel - Vauxhall - Cadillac - Bedford en GMC. Het is ongetwijfeld interessant om aan de nieuwe modellen van een aan tal bekende merken wat meer aan dacht te wijden- Zo heeft de nieuwe Opel Kapitan enkele belangrijke ver anderingen en verbeteringen onder gaan. Hij heeft nu een nieuwe zelf dragende carrosserie met panorami sche voor- en achterruiten. Deze car rosserie is niet alleen ruimer, maar vooral ook lager, waardoor o.m. een zeer vaste wegligging werd verkregen, zonder dat afbreuk werd gedaan aan het comfort van de vering. Door de niet evenwijdige opstelling van de ongelijke voorwiel-draagarmen in driehoekvorm wordt overduiken bij 't remmen tegengegaan. Het luxe model van de Kapitan heeft vóór twee af zonderlijke zitplaatsen, waarvan de rugleuning in een handomdraai vol ledig achterover kan worden geklapt, zodat twee personen op zeer confor- tabele wijze in de wagen kunnen sla pen. De inhoud van de brandstof tanks is van 45 op 55 liter gebracht. Enkele interessante verbeteringen ma ken dat de 6-cylinder motor van 2,5 liter en met korte slag, waarvan de conceptie in de Europese automobiel industrie school gemaakt heeft, nog betere prestaties levert en nagenoeg geruisloos werkt- Verder brengt Opel de Rekord en de eenvoudiger uitvoering de Olym- pia, waarvan de Rekord zich in een steeds groeiende belangstelling mag verheugen om zijn vele voortreffelij ke kwaliteiten. De Vauxhall, product van de Brit se fabrieken van General Motors, brengt de Victor, de Victor Super, de Velox en de Cresta. De Vauxhall, Victor heeft als opvallend goede kwa liteiten de wegligging, de stuurin richting en de remmen. De Velox en de Cresta kenmerken zich door een lage carrosserie, wat de lijn uiterst gestrekt en aantrekkelijk maakt. Ook hebben deze wagens de zelfdragende carrosserie, waardoor het geheel be langrijk stijver wordt gemaakt. Chevrolet brengt een groot aantal modelen. De totaal nieuwe carrosserie heeft een X-vormig chassisraam met buisvormig middenstuk, waardoor een grotere stijfte wordt verkregen, die voor de wegligging en de levens duur van de carrosserie zo belangrijk is. De wringingsweerstand van dit frame is 30 groter dan die van de vroegere rechthoekige chassisramen. Op dit X-vormig chassisraam is een nieuw type vering met vier schroef- veren gemonteerd, die alle schokken zonder frictie opnemen. De Pontiac heeft hetzelfde X-vor- mig chassisraam op een zeer lage car rosserie - 11 cm lager dan de mo dellen 1957. Ook is het interieur rui mer dan van de vorige modellen. Ook hier de vier schroefveren, die een ver hoogd comfort verzekeren. Het uiterlijk van de nieuwe Pontiac is bijzonder indrukwekkend. in fraaie najaarstinten de nieuwste modellen 'n topcollectie bij Aandacht verdient ook de nieu we Vauxhall Victor stationwagen, die zowel een elegante personenwagon als een praktisch bedrijfsvoertuig is. Deze wagen heeft een naar alle kan ten onbelemmerd panoramisch uit zicht en beschikt dank zij een extra- lage carrosserielijn over voortreffelij ke rijkwaliteiten. De laadruimte is ge makkelijk toegankelijk door de brede naar boven openslaande achterdeur. In de afdeling bedrijfsauto's zullen de Bedford trucks de aandacht trek ken. Het laadvermogen gaat van 600 kg tot 11 ton. Verder kent de Bed ford een grote verscheidenheid in wielbasis en vervoercapaciteit, de keus uit verschillende benzine- en Dieselmotoren, normaal stuur en voorbesturing en achterassen met een of met twee overbrengingen. Dit is slechts een kleine greep uit het vele dat de expositie van Gene ral Motors te zien zal geven, zodat wel gezegd mag worden, dat de auto-be zitters en -kenners van zaterdag tot en met maandag in de Bossche Vee markthallen hun hart kunnen ophalen. Stormvloedkering bij Capelle a/d IJsel bijna gereed. Het werk zal op 22 oktober a.s. door minister Algera in gebruik worden gesteld. Overzicht van het werk. „RIT IN DE NACHT". Whitey Harbin (Dan Duryea), die al drie treinberovingen ach ter de rug heeft, besluit om de trein, waarmee de lonen voor de arbeiders aan de spoorlijn door de Colorado-bergen worden ver voerd, te overvallen. De! uitvoer der van het spoorwegwerk geeft aan Grant McLaine opdracht het geld bij zich te dragen. McLaine (James Stewart) is iemand, die niet meer aan de slag kan komen omdat hij zijn broer vroeger bij een diefstal heeft helpen ont vluchten in plaats van hem te ar resteren, maar met de revolver weet hij wel weg. De beroving j mislukt in zoverre, dat de ban- dieten het geld niet kunnen vin- I den. Na de overval bezoekt McLaine een café, waar de ben- I de, die inmiddels de vrouw van de uitvoerder heeft gegijzeld, huist. McLaine tracht opnieuw zijn broer, die zich bij de bende aangesloten heeft, tot betere in zichten te brengen. Tevérgeefs, zelfs de kellnerin „Charlie", die op de jongen verliefd is, lukt het niet. McLaine baant zich al schietend een weg naar buiten, Charlie en de vrouw van de uit voerder met zich meenemend. De bandieten gaan er achteraan en in de bergen komt het tot het laatste gevecht, waarbij McLaine wint en Charlie als vrouw over houdt. Een film volgens de beste wild west tradities. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. „CORRUPTIE". Een beroemd strafpleiter, die het heeft klaargespeeld om voor een van moord beschuldigd echt paar vrijspraak te verkrijgen, wordt gevangen in een zeer listig gespannen net van aantijgingen, dat hem in de beklaagdenbank 1 brengt, beschuldigd van omko- perij van een der juryleden. Aan stichter van deze valse aanklacht is sheriff Hoak, die het verdach- te echtpaar het liefst op de elek- I trische stoel had gezien. Hij wordt daarbij geholpen door een vrouw, dié, wanneer eenmaal; de onschuld van de advocaat is ko men vast te staan, Hoak een ko gel door het hart schiet. Een boeiende geschiedenis met in de hoofdrollen: Jeff Chand ler, Jeanne Crain, Jack Carson, Gail Russell en Elaine Stewart. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. „LIEBE, SOMMER UND MUSIK" Een lichtvoetig Duits geval, met twee lieve meisjes, die als twee druppels water' op elkaar lijken (Jutta en Isa Giinther), 'n uitgeslapen, hotelhouder, een rij ke,oude vrijster, een verliefde jongeman en een al even ver liefde trompettist. De hotelhou der wil grond kopen, waarover naar hij meent een grote ver keersweg zal worden aangelegd, alleen maar met de bedoeling om deze later weer tegen de dubbele prijs te verkopen. De grond is echter van een oude vrijster, die hem zonder veel woorden de deur uit jaagt. Hij tracht nu de broer van de oude vrijster gun stig te stemmen door de beroem de jazz-zangeres Bettina te enga geren op wie de jongeman smoor verliefd is Bettina kan echter niet, maar zij heeft een tweeling zuster Netti, die sprekend op haar lijkt. Op die Netti is een ze kere Hasenbichl, een trompettist, smoorverliefd en hij overreedt Netti om Bettina's plaats in te nemen. Het kleine ongemak, dat Netti niet kan zingen, zal hij door middel van een bandrecor der oplossen. Netti stemt toe, maar wordt in het hotel meteen verliefd op de zoon van de oude vrijster. Hasenbichl, woedend, vernietigt de bandopnamen, die Netti Uit de moeilijkheden had den moeten helpen. Bettina snelt te hulp etc. etc. Enfin, alles komt keurig in orde. De enige, die op zijn neus kijkt, is de hotelhou der, want hoewel hij de grond krijgt, komt de weg over de grond te lopen, die de oude vrij ster mei hem geruild heeft. Een vrolijke film met veel mu ziek van Anton Karas, Rudi Hof- stetter en de Wiener Sangerkna- ben. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang alle leeftijden. „DE GEVANGENE VAN DE KONING". Iets voor de liefhebbers van historische films, al zal de his torie wel niet op de voet gevolgd zijn. In het belang van Frankrijk wordt Henri, de tweelingbroer van Lodewijk XIV, geklonken in een ijzeren masker, opgesloten in de vesting Pinneroies. Zijn vrienden komen er echter achter en na veel avontuurlijke onder nemingen weten zij hem te be vrijden. Henri eist verantwoor ding van Lodewijk en deze weet hem ervan te overtuigen, dat er geen twee koningen kunnen zijn. Ten slotte besluit de koning toch tot Henri's vrijlating en deze vindt aan de zijde van een jeugd vriendin zijn geluk. Een onstuimig en spectaculair verhaal uit oude tijden. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. In het kader van de componisten-biogra fieën heeft Uitgeverij Gottmer te Haarlem de eerste 4 deeltjes van een „Gottmer Mu ziek Pockets"-reeks het licht doen zien. Deze uitgaven achten wij daarom zo be langrijk, omdat hier op lofwaardige wijze wordt getracht het grote publiek dichter te brengen bij de beroemdste componisten wel ke de muziekgeschiedenis heeft opgeleverd. Door deze aantrekkelijk geschreven en met veel muziekvoorbeelden en foto's verluchte levensbeschrijvingen krijgt de lezer een waardevol inzicht in het leven van de grote kunstenaars en daarmee in hun muziek, waardoor het luisteren naar hun muziek tot een dubbele vreugde wordt. De eerste 4 deeltjes in deze nieuwe reeks zijn: Chopin door Norbe'rt Loeser, Schu bert door Hans Wagemans, Johann Strauss door Paul Kuringer en Tsjaikoifsky door H. J. M. Muller. Elk van deze deeltjes is typografisch uit stekend verzorgd en kreeg een kleurig met plastic overtrokken bandje. De wel zeer bil lijke prijs per deeltje bedraagt f 2.95. Men mag deze „Gottmer Muziek Pockets" een waardevolle aanwinst noemen voor de „muziekliteratuur voor iedereen". Royaler uitgegeven en daardoor wat ho ger in prijs 8.90) is de voortreffelijke bio grafie van George Gershwin door David Ewen, welke bij Uitgeverij Gottmer in de zeer verzorgde vertaling van Norbert Loe ser verscheen en die door de vertaler van een deskundige inleiding werd voorzien. Het boek is, zoals de vertaler opmerkt, meer dan een levensbeschrijving van de centrale figuur, het is ook een stuk Amerikaanse cultuurgeschiedenis, het verschaft ons een waardevolle inzage in de geestesgesteldheid van dat merkwaardige volk aan gene zijde van de oceaan, dat een zeldzaam en voor ons veelal onbegrijpelijk mengsel is van raffinement en kinderlijkheid. Er zijn dus twee redenen waarom het lezen van dit boek warm kan worden aan bevolen: de in waardering zo omstreden figuur van George Gershwin en de typische culturele mentaliteit van het Amerikaanse volk. Het mag o.i.- als een aanwinst voor de muziekliteratuur worden beschouwd. Bij Uitgeverij Hollandia te Baam ver schenen „De glans van het Leven" door Peter Jaspers. Reeds eerder heeft Peter Jaspers bewezen een bekwaam schrijfster te zijn, die diep weet door te dringen in de psyche van het kind. En hoewel men het met haar visie niet altijd eens behoeft te zijn - een roman is ten enenmale geen stuk ter over tuiging -wordt men toch telkens weer opnieuw getroffen door de grote openhar tigheid en de zeer scherpe visie, waarmee zij de levensproblemen benadert. Zo ook in dit nieuwe boek, dat aangrijpend is door het grote mededogen met en de grote lief de voor het kind welke er uit spreken. In zijn korte, flitsende zinnen en gedachten is dit boek bijna schetsmatig, maar het wordt desondanks toch tot een geheel gebonden door de bijna tastbare hunkering naar de glans van het leven voor onze kinderen. „Om de zieke wortel van ons bestaan te genezen, moeten wij ons op de opvoeding van de kinderen richten", zegt zij ergens, en elders: „Onze verantwoording begint op DIT MOMENT I" Peter Jaspers weet de lezer op indringende wijze te doordringen van de ontzagwekkende verantwoording wel ke de volwassenen tegenover het kind heb ben. Indien de rijke gedachten in dit boek nog zouden zijn gedragen door een sterke geloofsovertuiging, zou „De glans van het leven" aan licht en grootheid hebben ge wonnen. Desondanks mogen wij het toch ter lezing aanbevelen, omdat het een schreeuw is, die deze dove tijd misschien nog vermag te wekken. Geb. f 3.90. „Pnin" door Vladimir Nabokov. Als aan de zachtmoedigen de zaligheid bescho ren is, dan moet deze kleine, onooglijke professor Timofy Pnin, die vanuit Rusland naar Amerika emigreerde, wel een heel schone plaats in de hemel krijgen, want hij is de zachtmoedigheid in persoon. De klei ne mens, die de naar Amerika geëmigreer de Russische schrijver Vladimir Nabokov in dit boek gestalte geeft, is in zijn stille, on opvallende en van teleurstellingen volle le ventje zo groots, dat men dit prachtige boek niet zonder grote ontroering kan le zen. Deze „Pnin" is veel meer dan het ver haal van een verstrooid profeseortje met zijn zachte, warme Russische ziel in de kilte van de Nieuwe Wereld, het is de diep menselijke en diep-ontroerende geschiede nis van de verjaagde en gekleineerde mens, die met zijn geboortegrond zijn leven ver loren heeft. Dit kostelijke, prachtige boek moet u zich niet laten ontgaan. Jammer is, dat de vertaling op meer plaatsen nogal stroef en soms zelfs stuntelig is. Geb. f 4.90. •J».

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5