Gemeenteraad Loon op Zand La FILMJOURNAAL le Vluchteliag Mauihe wekkers STASSAR Waalwijk Huidgenezing Wrijf Kou en Pijn Prins Bernhard opende VéGé - nieuwbouw in Breda. Feuilleton Stassar BRILLEN Waalwijk Luxor DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 AGENDA EN PRÉ ADVIEZEN Houdt de winter uit handen en voeten. weg met DAMPO Maandagmiddag heeft Z.K.H. Prins Bernhard te Breda de nieuwe kantoren en het magazijn van de Vé- Gé-districtsgrossierderij Fa. Th. Al- bada Jelgersma geopend. De Prins deed dat met een korte toespraak en in aanwezigheid van enkele honder den gasten uit binnen- en buitenland, waaronder vertegenwoordigers van de 13.000 bij de Europese VéGé Unie aangesloten kruideniers en grossiers. Te ca. 4 uur arriveerde de Prins in een stromende regen bij de VéGé- nieuwbouw aan de Crogtdijk. Hij was vergezeld van zijn particuliere secretaris, dr. F. A. de Graaf f, en werd bij het betreden van het ge- j bouw begroet door de commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, door de bur gemeester van Breda, dr. C. N. M. Kortmann, waarna de heren B. en P. Albada Jelgersma en hun echtgeno ten, alsmede de beide zoons Erik en Theo aan de Prins werden voorge steld. Nadat bij de opening ook nog het woord gevoerd was door de heren B. en P. Albada Jelgersma, maakte de Prins een rondgang door 't meer dan 6.000 m2 grote magazijn erï de naar de nieuwste inzichten van efficiency ingerichte kantoren. Tijdens deze rondgang, welke geruime tijd in be slag nam, werd een aantal personeels leden aan de Prins voorgesteld. Bij zijn afscheid van de talrijke burger lijke en militaire autoriteiten, werd de Prins, nadat hij zijn handtekening in het receptieboek had geplaatst, een enorme kist met assortiment van VéGé-artikelen aangeboden, welke nog dezelfde avond door vier perso neelsleden op het paleis Soestdijk werd bezorgd. Een antieke snuifdoos, welke nog is gebruikt door de tuin man van een der oranjevorsten, werd de Prins als persoonlijk geschenk aangeboden door de heer P. Albada Jelgersma. Toen de Prins wegreed werd hij hartelijk toegejuicht door een talrijk publiek, dat enige uren lang de regen had getrotseerd. Na deze officiële opening dromden hon derden gasten binnen om de beide firmanten geluk te wensen met deze hyper-modeme en zeer fraaie nieuw bouw. SNELLE UITBOUW. De fa. Th. Albada Jelgersma is op zeer bescheiden voet begonnen in een klein pand aan de Kloosterlaan te Breda, waar in 1925 de toen 52-ja- rige oprichter en vader van tien kin deren met zijn zoon Ben de Handels vereniging Brabant stichtte. Deze Handelsvereniging verkocht uitslui tend margarine, koffie, thee, zeep poeders en pudding met cadeaus. Op initiatief van de zoon Ben werd na een jaar de verkoop van suikerwer ken er bij genomen. Een tweede zoon, Piet, die een stoffenzaak in Kopen hagen had, werd na drie jaar ook in de zaak opgenomen. Toen het pand in de Kloosterlaan te klein werd, ging men over tot het huren van een oude school aan de Hoge Steenweg. Inmiddels was er ook een vertegenwoordiger bijgeko men. De personeelsbezetting bedroeg 8 personen en men had de beschik king over twee bestelwagens. Tien jaar na de oprichting bedroeg de jaarlijkse omzet f 300.000. - en toen de beide zoons in dat jaar de zaak van hun vader overnamen, ver anderden zij uit piëteit de naam „Handelsvereniging Brabant" in „Fa. Th. Albada Jelgersma". Deze firma heeft in de sinds 1935 gegroeide samenwerking tussen kruidenier en grossier een groot aandeel gehad. In 1939 was de jaaromzet gestegen tot miljoen gulden en in 1940 werd een jaaromzet van 1 miljoen gulden geboekt. In 1943 werd een groter pand - Boschstraat 32 - bijge- kocht. Na de oorlog heeft de firma haar klantenkring geselecteerd. Alleen zij, die zich wilden aansluiten bij „Vé Gé' werden voortaan bediend. In 1957 werd een industrieterrein van 15.000 m2 oppervlakte aange kocht, waarop een pand gebouwd werd van 6.000 m2. Momenteel be draagt de jaaromzet 15 miljoen gul den en heeft men een personeelsbe zetting van 75 man, zodat men wel mag stellen, dat deze VéGé-grossier- derij in betrekkelijk korte tijd is uit gegroeid tot een der grootste gros- sierderijen op dit gebied in Neder land. Musis Sacrum „GETUIGEN A CHARGE" Billy Wilder is een groot re gisseur en Agatha Christie een groot schrijfster van zeer knappe detective-romans en -toneelstuk ken. Wilder heeft in meerdere films blijk gegeven van zijn groot meesterschap, zijn laatste film was „Ariane", een kostelijk blijspel met Audrey Hepburn en Gary Cooper in de hoofdrollen. In samenwerking met Harry Kurnitz heeft Wilder een film bewerking gemaakt van Agatha Christie's bekende toneelstuk „Getuige a charge" (Witness for the Prosecution). De verdachte in dit uitermate boeiende verhaal is een zekere mr. Vole, die ervan wordt ver dacht mrs. French, een zeer wel gestelde weduwe, te hebben ver moord. De misdaad had plaats tussen 9.30 en 10.00 uur des avonds. Vole geeft toe, dat hij die avond de weduwe heeft be zocht, maar beweert tevens om van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" van Cayenne Door Ottwell Binns. 15) Roerloos bleef hij een tijdje liggen wachten, en kroop toen weer uiterst voorzichtig uit zijn schuilplaats te voorschijn. Een tiental meter stroomopwaarts ontwaardde hij een kano, voortbewo gen door drie blanken, terwijl achter in nog een derde figuur neergehurkt zat, - een meisje. Verbaasd staarde hij naar dit on verwachte schouwspel. Een seconde dacht hij erover hun hulp in te roe pen, maar bedenkende, dat een ont snapte gevangenisboef waarschijnlijk niet erg hartelijk verwelkomd zou worden door een gezelschap als dit, liet hij zijn plan varen en bleef hij de boot verlangend staan nakijken, tot ze achter een bocht uit het gezicht verdween. Hij besloot zijn weg te hervatten. Sedert de voorafgaande avond had hij niets gegeten, dan een beetje wilde honing en een paar noten en hij kromp in elkaar van de honger. Er was evenwel niets eetbaars te vinden, en strompelend trok hij weer voor waarts, het oerwoud in. Ondanks de onverdraaglijke hitte, voelde hij hoe hij plotseling begon te rillen van koude; - een huivering die, naar hij wist, een aanval van he vige koorts aankondigde. In de ge vangenis was koorts een veelvuldig voorkomend iets geweest, zodat hij volkomen van de daarmee gepaard gaande verschijnselen op de hoogte was. De wetenschap, dat hij op het punt stond overmeesterd te worden door de koorts, vervulde hem met vertwijfeling. Hier in het tropische woud, waar de gehele natuur erop uit was, te vernietigen, bestond er voor een, door de koorts aangetaste maar weinig hoop meer. De koorts nam snel in hevigheid toe. In zijn ooren begon het te suizen, zijn ogen vertroebelden, en hij verloor ieder begrip van zijn omgeving. Een paar keren, als zijn hersens voor een poosje weer normaal werkten, hoorde hij zichzelf wartaal mompelen, en probeerde hij met alle kracht die in hem was zijn zwakheid te overmees teren. Maar de koorts nam gestadig in hevigheid toe en tenslotte strom pelde hij voorwaarts zonder enig be grip van de richting, waarin hij ging, terwijl zijn ijlen af en toe overging in een toonloos zingen. Na lange tijd schoof de mist weer voor een ogenblik van zijn hersens, en zag hij hoe hij zich opnieuw aan de oever van een rivier bevond. Hij staarde enige seconden, niet begrij pend naar het water. Niet wetend, dat de rivier, waar hij zo straks overheen was gezwommen, een grote bocht maakte, en dat hij dus in zijn koorts dwars door het hierdoor afgesneden stuk land was geworsteld, had hij het vreselijk gevoel dat hij in 'n cirkel gelopen moest hebben! In zijn wan hoop voelde hij een verbitterende lachlust in zijn binnenste opwellen, de hysterische gevoelsuiting van een verloren man. Hij had hoog spel ge speeld, maar het noodlot was tegen hem geweest en de onzichtbare te genspeler eiste nu de inzet op zijn le ven. Toen, terwijl hij daar wankelend en rillend van de koorts op de oever stond, ten prooi aan de uiterste wan hoop, drong plotseling heel zwak, het geluid van een Creools liedje tot hem door „To, to, to! - ga qui la?" „C'est moin- mênme, lanmou; Ouvé lapott ba moin!" Verwilderd van verbazing blikte hij rond, Het scheen of het werkelijk een menselijke stem was, die dit geluid voortbracht, maar hij durfde het niet te geloven. Hij kende het liedje. Jules had het in de gevangenis geleerd van 9 uur te zijn vertrokken. De huishoudster van mrs. French beweert echter nog na 9.30 stem men in de kamer van mrs. French te hebben gehoord, en een daarvan was die van mr. Vo le. De enige die Vole's alibi steunt is zijn echtgenote, maar deze verklaring is van weinig waarde, te meer daar men op Vole's mouw bloedsporen heeft aangetroffen, afkomstig van de zelfde bloedgroep als van de ver moorde. De zaak wordt voor Vo le nog erger, wanneer blijkt dat hij de enige erfgenaam is van 80.000 pond, en het ziet er dan ook naar uit, dat de jury on danks het briljante werk van de verdediger van Vole, slechts tot één uitspraak kan komen schuldig, vooral wanneer Vole's echtgenote plotseling haar ver klaring herroept en daartegen over stelt dat Vole op de bewuste avond is thuisgekomen met bloed aan zijn mouw en met de woorden; „Ik heb haar ver moord". Deze verklaring wordt geaccepteerd omdat inmiddels is gebleken, dat haar huwelijk met Vole onwettig was. Zij was reeds getrouwd... Het slot van deze bijzonder boeiende en knap gemaakte film willen wij U niet verklappen. U krijgt in deze film amusement van de bovenste plank, vooral dank zij het sublieme spel van de grote acteur Charles Laugh- ton* als de verdediger. Verder spelen mee Tyrone Power als mr. Vole en 's werelds verleide lijkste grootmoeder Mariene Die trich als mrs. Vole. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. „HET UUR DER WRAAK". Er wordt weer duchtig met re volvers, vuisten en messen ge werkt in dit gespierde verhaal, dat zich afspeelt vlak na de A- merikaanse Burgeroorlog. Een vijftal ex-geconfedereer- den, Bedloe Mason en zijn vier zoons, zwerft stelend door het land, omdat zij in de oorlog hun huis hebben verloren. Als zij na een bankroof in een klein stadje water willen gaan halen, vuurt een kleine jongen een speelgoed pistooltje op hen af. Wesley Ma son begint in zijn nervositeit te schieten en doodt de kleine Pe- tey Willoughby. De vader van de kleine iongen besluit de moordenaar van zijn zoontje op te sporen en te doden. Gray Wes ley verafschuwt de daad van zijn broer en wil terugkeren om te zien of de kleine jongen dood is. Wesley vervolgt hem en ver wondt* hem met een mes. Gray wordt door Willoughby gevon den, die hem mee naar huis neemt om hem te verzorgen. De vrouw van Willoughby herkent in Gray een van de mannen, die aanwezig waren bij de moord op haar zoon, maar zij weet ook, dat Gray niet het fatale schot loste. Een vriendinnetje van Pe- tey herkent in Gray echter wel de moordenaar en dan wil Wil loughby Gray doden... Na veel spanning en sensatie wordt echter toch de juiste man gestraft. Een goed verhaal met John Payne en Ruth Roman in de hoofdrollen. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. „SCHULD EN BOETE". Met „Schuld en boete" geïn spireerd door Dostojewski's ge lijknamige roman, heeft de fran se filmindustrie een indrukwek kend kunstwerk geleverd, waar in een aantal grote acteurs en actrices tot sublieme creaties ko men. Hoewel men Dostojewski's ro- een veroordeelde uit Martinique, en neuriede het vaak, terwijl hijzelf en kele troostvolle uren had zoekge- bracht met het te vertalen „To, to, to! - Wie klopt daar? Ik ben het zelf de liefde; Open wijd de deur voor mij!" Ongetwijfeld was hetgeen hij thans meende te horen het spel van zijn door koorts verhit brein. „Neen, toch niet!" Bijna had hij zijn verbazing luid op uitgeschreeuwd toen hij om een zwakke bocht in de rivier een kano tevoorschijn zag komen, voortbewo gen door een man en een vrouw. De twee keken verbaasd naar hem op. Een ogenblik stond hij onbeweeglijk als een standbeeld. Dan voelde hij het bloed snel naar zijn hoofd stijgen, dat scheen te zullen barsten van pijn. Zijn hart klopte met wilde slagen. Hij trachtte iets naar het paar in de kano te schreeuwen, maar zijn tong scheen verlamd en weigerde alle dienst. Hij trachtte zijn stok op te heffen om ermee te zwaaien, maar nauwelijks had hij hem een decimeter de hoogte in, toen plotseling alles zwart voor zijn ogen werd en bewus teloos tuimelde hij tegen de grond. Toen hij weer bijkwam was het vol slagen donker om hem heen. Langzaam keerde het begrip van wat er gebeurd was weer terug, en met moeite richtte hij zich op een man niet op de voet heeft ge volgd het verhaal speelt zich namelijk af in het Frankrijk van heden is de geest van het oor spronkelijke werk toch bewaard gebleven, n.l.het drama van de jonge mens, die als strijder voor de absoluutheid van het goede tegen het elementair geweld van het kwade, door een gebrek aan inzicht, een afschuwelijke mis daad pleegt; een gebrek aan in zicht, dat hem de overtuiging schenkt, dat er mensen bestaan van lager orde en dat men over leven en dood van deze mensen zou mogen beschikken. De versie van Dostojewski's roman is dus verfranst, maar op een uiterst sublieme wijze. Ras- kolnikow is de verbitterde stu dent René Brunei geworden en de rechter Porphyre is in dit verhaal de commissaris van po litie van een normale Franse stad. De sociale omstandigheden zijn niet die van het feodale Rus land, maar van 't Frankrijk van heden. De student Brunei wordt tot zijn misdaad niet slechts gedre ven door eigen armoede, die hij onrechtvaardig vindt tegenover de rijkdom van een nutteloos mens als de woekeraarster Or- vet. Hij kan zijn daad een nieuwe schijn van recht geven wanneer zijn zusje Nicole door geldgebrek gedwongen wordt met de dertig jaar oudere rijke antiquair Mo- nestier te huwen. Maar deze overwegingen kunnen niet voor komen, dat Brunei na zijn daad wordt achtervolgd door de laat ste blik van het slachtoffer. Bo vendien heeft hij de fout begaan zijn horloge, dat hij daags tevo ren bij de woekeraarster had be leend, na de moord mee te ne men. Daarna begint het kat-en muis spel tussen de commissaris en de student tot aan de sublie me ontknoping van dit aangrij pende filmverhaal, waarin de cameraman Claude Renoir tot 'n meesterlijke! suggestieve sfeer tekening is gekomen. De hoofdrollen in dit prachti ge filmwerk worden vertolkt door Robert Hossein als René Brunei, Jean Gabin als commis saris Gallet, Bernard Blier als de decadente antiquair Monestier, Marina Vlady als de prostitué Lili, Ulla Jacobsson als Nicole Brunei en Gabrielle Fontan als de woekeraarster Orvet. U moet zich deze film niet la ten ontgaan. Donderdag. Toegang 18 jaar. „HYENA'S VAN DE GROTE WEG" Deze hyena's zijn de dieven, die, onder een hoedje spelend met een bevrachtingsagent, des nachts de grote vrachtwagens langs de weg beroven; het zijn ook de gangsters, die van deze vrachtwagens gebruik maken om hun dubieuze vrachtjes naar een veilige haven te brengen. Harry Miller, die is afgezwaaid uit het Amerikaanse leger, krijgt een baantje als vrachtwagen chauffeur, omdat zijn Engelse vrouw Connie niet naar Amerika terug wil. Harry ziet op zijn eer ste tocht hoe de lading van een van zijn collega's wordt gestolen. De dieven zijn handlangers van de bevrachtingsagent Joe Easy, bij wiens organisatie Harry nu een slechte naam krijgt. Easy's verleidelijke vriendin, Lynn, ont fermt zich echter over Harry en het tweetal wordt al spoedig verliefd op elkaar. Als Harry's wagen echter wordt gestolen, kost hem dat zijn baantje en de verhouding met Lynn raakt uit. Als Connie hem dan nog bekent, dat zij niet naar Amerika terug elleboog op en keek rond. Hij kon evenwel niets onderscheiden en me nend dat hij zich te midden van dicht kreupelhout moest bevinden, strekte hij een hand uit. Hij raakte na enig tasten een rieten wand aan, waaruit hij, nu weer helderder van geest, op maakte, dat hij zich in een hut moest bevinden. Toen herinnerde hij zich het Creoolse paar in de kano. Zij moesten medelijden met hem gevoeld en hem hierheen gebracht hebben. Maar zouden ze hem na deze liefde daad weer aan zijn lot overlaten? Dit was zijn eerste gedachte, ter wijl hij in de duisternis lag te luiste ren naar enig geluid, dat hem de na bijheid van mensen zou verraden, zonder evenwel iets te vernemen be halve het stromen van de rivier die dicht in de nabijheid moest zijn. Dan schoot hem ineens de ontstel lende mogelijkheid te binnen dat zij gedurende zijn bewusteloosheid naar Cayenne konden zijn gegaan om hem bij de autoriteiten te verraden, en de waarschijnlijk uitgeloofde beloning hiervoor in ontvangst te nemen. Terwijl hij zo zijn toestand lag te overdenken verbrak opeens weer een zingende stem de stilte, een stem die van vlakbij scheen te komen. Hij on derscheidde het volgende couplet van het lied dat bij de vrouw in de kano had horen zingen: „To, to, to! - ga qui la? C'est mon-mênme lanmou, Qui ka ba ou khè moin". Zijn vrees voor verraad verdween als mist voor de zon. Zijn hoop op levensbehoud keerde weer, en vreug devol begon hij zijn vertaling van dit couplet te neuriën „To, to, to! - wie is daar? Ik ben het zelf, de liefde, Die u mijn hart schonk!" De onzichtbare zangeres, een vrouw, dacht hij, zong het liedje ten einde, waarvan telkens slechts de laatste regel van dit couplet verschil de. „To, to, to! - ga qui la? C'est mon-mênme, lanmou; Laplie ka mouille moin!" Toen het gezang ophield, riep hii: „Wie is daar?" Hij hoorde hoe iemand buiten een snelle verraste beweging maakte, er werden snel een paar zinnen gewis seld en vervolgens verscheen er een licht aan de ingang; een lantaarn, ge dragen door een Creool van forse lichaamsbouw. Achter hem ontwaar de hij een vrouw met een klein naakt kindje in haar armen. De man trad nader, en grijnsde van genoegen toen hij zijn gast bekeek. Dan riep hij in Creools dialect uit; „De koorts is weg!" (Wordt vervolgd) Agenda en pre-adviezen voor de open bare vergadering van de raad der gemeente Loon op Zand, op vrijdag 17 oktober 1958, te 19 uur, in de bodega van het café restaurant „De Efteling" te Kaatsheuvel. Agenda 1. Vaststelling nofulen. 2. Ingekomen stukken a. van gedeputeerde staten goedkeuringen van raadsbesluiten; b. van het ministerie van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie een koninklijk besluit van 9 september 1958, nr. 10, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 26 juni 1958 waarbij de verordening tot heffing van straatbelas ting werd gewijzigd. Mededeling wordt gedaan dat bij beslui ten van burgemeester en wethouders van 30 juli 1958 kasgeldleningen werden aan gegaan a. met de gemeente Etten en Leur met ingang van 1 augustus 1958 een lening groot f 500.000. b. met de N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten met ingang van 17 juli 1958 een lening groot f 500.000.- Overeenkomstig het bepaalde in het raadsbesluit van 25 maart 1952 wordt me dedeling gedaan dat bij besluit van 27 september 1958 ingaande 1 oktober en tot 25 oktober 1958 of zoveel langer als nodig mocht blijken of zoveel korter als mogelijk is voor het verkeer in beide richtingen ge sloten zijn verklaard de Capelsestraat en de Zuid-Hollandsedijk vanaf de Capelse straat tot aan de Lage Zandschel. Bij besluit van 3 oktober 1958 werd de Hilsestraat tussen de Marktstraat en de Rozenstraat voor het verkeer gesloten en wel gedurende het tijdvak van 8 oktober tot 16 november 1958. Tenslotte volgt hieronder een opgave van de wijziging in de personeelsbezetting van gemeentewerken over het le halfjaar 1958: met ingang van 26 januari 1958 werd aan H. P. Akkermans eervol ontslag ver leend als arbeider; B. A. Baldwin te Til burg werd met ingang van 1 maart 1958 in vaste dienst benoemd tot leerling teke naar en W. G. J. van Mierlo te Waalwijk werd met ingang van 1 juli 1958 benoemd tot technisch-hoofdambtenaar. 3. Voorstel tot bet stellen van zekerheid als bedoeld in artikel 7 van het Besluit Be vordering Eigen-Woningbezit. 4. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de destructie. 5. Voorstel tot het verlenen van mede werking ex artikel 72 der Lager-Onder- wijswet 1920. 6. Voorstel tot wijziging van de „Bouw verordening der gemeente Loon op Zand leden in de woonruimte- en huuradvies commissie. 12. Voorstel tot vernieuwing van het meubilair en het aanbrengen van een co- lovinyl-vloer in de openbare lagere school te De Moer. 13. Voorstel tot verhoging van het be- schikbaargestelde crediet voor de aanleg van een hoofdriool in Kaatsheuvel-West. 14. Voorstel tot vaststelling van de 10e wijziging van de gemeentebegroting 1958 (betreft verbetering straatverlichting Kaats heuvel). 15. Voorstel tot het doen van grond- transacties. 16. Voorstel tot het verstrekken van een geldlening aan de Mater Amabilisschool te Kaatsheuvel. 17. Voorstel tot wijzigingen van de electrificatie-baatbelasting II, vastgesteld door de raad 31 januari 1958, alsmede tot het verhogen van de heffing van opcenten op de personele belasting. 18. Rondvraag. Huiezuiverheid - Huidgezondheid 7. Voorstel tot het aangaan van geld leningen met de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten, t.w.: a) een van f 112.000.- ter definitieve financiering van voltobide of nog in uitvoering zijnde werken; b) een van f 67.000.— voor het zelfde doel; c) een van f 31.000.- ter fi nanciering van de verbetering van de straat verlichting te Kaatsheuvel, en d) een van f 300.000.- ter financiering van de aan leg van een nieuw hoofdriool te Kaatsheu vel. 8. Voorstel tot het verstrekken van een algemene machtiging tot het aangaan van kasgeldleningen, rekening-courant-overeen komsten en andere kortgeldleningen gedu rende het vierde kwartaal 1958. 9. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening waarbij het nieuwe woonwagen kamp wordt aangewezen als enige plaats waar woonwagens bij verblijf in deze ge meente standplaats mogen innemen. 10. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening op de keuringsdienst van slacht dieren, vlees en vleeswaren in de gemeente Loon op Zand. 11. Voorstel tot benoeming van twee PRE-ADVIEZEN Verzoek van het Bestuur der R.K. Meis jesschool „H. Maria", van Heeswijkstraat 43 te Kaatsheuvel tot het beschikbaar stel len van gelden ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor de aan schaffing van sun-air gordijnen. Het Bestuur van de R.K. Meisjesschool „H. Maria", van Heeswijkstraat 43 te Kaatsheuvel heeft verzocht om medewer king ingevolge artikel 72 der Lager Onder wijswet 1920 voor de aanschaffing van sun-air gordijnen. Deze aanvrage heeft betrekking op het onlangs gereed gekomen nieuwe leslokaal, dat ten behoeve van voormelde school is gebouwd. Dit lokaal is gelegen juist tegen over de ingang van het Natuurpark „De Efteling". hetgeen - vooral met het oog op de grote drukte van bezoekers gedu rende de zomermaanden bijzonder sto rend werkt. Door inwilliging van deze aan vrage, kan dit bezwaar worden ondervan gen. Bovendien wordt hiermede een af doende verduistering van het lokaal ver kregen, waardoor beeldprojectie ook in dit lokaal mogelijk wordt gemaakt. De kosten bedragen f 769.50. Voorstel tot vernieuwing van het meubi lair en het aanbrengen van een colovinyl- vloer in de openbare lagere school te de Moer. Het hoofd van de openbare lagere school te de Moer heeft een verzoek ingediend voor vernieuwing van het schoolmeubilair en het aanbrengen van colovinyl-vloeren. ren. De banken die momenteel aanwezig zijn, verkeren in een zodanige staat en zijn zo wankel dat ze ongeschikt zijn voor verder gebruik. De tegenwoordige vloeren zijn enorm stoffig, maar tevens ook erg tochtig. Daar door veroorzaken zij veel warmteverlies, hetgeen vooral in de winter zeer hinder lijk is. De totale kosten van deze voorzieningen bedragen f 9.023.30. Voorstel tot verhoging van het beschik- baargestelde crediet voor de aanleg van een hoofdriool in Kaatsheuvel-West. In de vergadering van de raad van 14 maart 1956 werd besloten tot de aanleg van een hoofdriool lopende vanaf de Gasthuis straat tot aan de Sweensstraat alsmede tot het beschikbaarstellen van het daarvoor be nodigde crediet ad f 402.800. door mid del van het besluit tot 7e wijziging van de begroting voor 1956. Het desbetreffende wijzigingsbesluit werd evenwel bij gebrek aan de vereiste vaste financieringsmiddelen, nog niet goedgekeurd. B. en W. hebben daarom kort geleden tot de Minister van Binnenlandse Zaken het verzoek gericht, om op grond van de steeds nijpender wordende behoefte aan deze rio lering de financiering daarvan op korte ter mijn mogelijk te maken. Dit verzoek heeft geleid tot de aanbie ding van een vaste geldlening van f 300.000. - door de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten, bestemd voor de financiering van dat gedeelte van het werk dat in 1958 nog tot uitvoering kon komen, terwijl voor het restant in de loop van 1959 een aanvullende lening zal worden ver strekt. Daarmede is de financiering van deze investering verzekerd, zodat mag worden aangenomen dat aan het verkrijgen van de vereiste goedkeuring niets meer in de weg staat. Om dit project thans te kunnen uitvoe ren kan evenwel met het indertijd uitge trokken crediet niet meer worden volstaan. De aanvankelijke begroting, die nog van 1955 dateert, is namelijk door het ingeni eursbureau Bongaerts herzien tot een bedrag van f 550.000. - MET DE BEKENDE SERVICE

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2