De Echo van het Zuiden DRUNEN Voorzitter der KVP-statenfractie gaf boeiend overzicht van werkzaamheden der fractie in de Prov. Staten. Elshout Vlümen Statenkieskring Heusden hield jaarvergadering. Achteruitgang in ledental Haarsteeg Capelle pokken-inentiNg. Waspik Heusden Raantsdonksveer se Sprang MAANDAG 20 OKTOBER 1958 81e JAARGANG No. 83 In de achterzaal van Hotel Ver- wiel hield de statenkieskring Heus den zaterdagmiddag haar jaarver gadering, waarvoor helaas maar een matige belangstelling bestond. Na de opening herdacht de voorzitter, de heer A. Kamp, het overlijden van Paus Pius XII. Hij schetste deze Paus als een buitengewone figuur, een groot apostel en een voorbeel dig kerkleraar. Staande bad de ver gadering een Onze Vader en Wees gegroet voor de zielerust van de jverledene. Nadat de voorzitter had gewezen op het unieke feit dat de voorzitter van de KVP-fractie in de Prov. Staten, burgemeester Teijssen van Waalwijk, deze vergadering bij woonde, gaf hij zeer in het kort een overzicht van de toestand in de sta tenkring, omdat een en ander, naar hij meende, al voldoende tot uit drukking zou komen in het over zicht, dat de heer Teijssen over de werkzaamheden der KVP-fractie in de Prov. Staten zou geven, alsmede in het overzicht van de propaganda leider, welke laatste echter wegens familie-omstandigheden verhinderd was deze vergadering bij te wonen, zodat dit overzicht tot een volgende vergadering zal moeten blijven lig gen. De heer Kamp gaf uiting aan zijn voldoening over de afloop van de verkiezingen, zowel in de staten- kring als over het geheel genomen. Verder vestigde hij de aandacht op de grote ruimtelijke objecten, wel ke momenteel in ontwikkeling zijn, te weten de ruilverkaveling in het Land van Heusden en Altena en die in het oostelijk deel van de staten kring. Ten aanzien van deze laatste ruilverkaveling sprak de heer Kamp als zijn verwachting uit, dat er tus sen nu en een jaar meer tekening in deze plannen zal komen. In het kader van de sociaal-economische ontwikkeling van de statenkring wees hij op de belangrijke werken van waterbeheersing en waterzuive ring. In verband met de in de pers circulerende berichten, dat het cul turele leven in sommige delen van de statenkring maar moeilijk op gang komt, merkte de voorzitter op, dat deze culturele ontwikkeling de grote belangstelling van het bestuur der statenkring heeft. Ten aanzien van het ledental liet 't jaarverslag van de secretaris een weinig optimistisch geluid horen. Het aantal contribuerende leden over dit jaar bedraagt namelijk 3595 tegen het vorig jaar 4402, zodat een verlies van 807 leden werd geboekt. De voorzitter noemde dit een in drukwekkende achteruitgang. Er mag weliswaar worden verwacht, dat nog een aantal contributiebepa lingen zal binnenkomen, maar dan nog zal er een aanmerkelijke daling van het ledental overblijven. Het enige middel om het oude ledenpeil Weer te bereiken is, dat er door de diverse afdelingen intensieve acties zullen worden gevoerd, aldus de voorzitter. De financiën waren blijkens het jaarverslag van de secretaris-pen ningmeester eveneens aan de nade lige kant: een nadelig saldo van 666,81. Afgetrokken van het be staande kassaldo geeft dit per 1 okt. 1958 een kasbedrag van 1535,12. Hoewel 't tekort van dit jaar hoofd zakelijk het gevolg is van de gevoer de verkiezingscampagne, meende de voorzitter toch, dat er meer ge streefd moet worden naar een slui tende begroting, hetgeen gereali seerd kan worden door een verho ging van de afdracht aan de Staten kieskring, wat dus neerkomt op een verhoging van de contributie. De voorzitter van de KVP-fractie in de Prov. Staten, burgemeester Teijssen van Waalwijk, gaf hierna een voortreffelijk overzicht van de werkzaamheden van de fractie in de Staten, waarin hij een duidelijk beeld gaf van wat de KVP-fractie thans beroert en wat haar in de na oorlogse jaren heeft bezig gehouden. Gelet op de sterke groei van de provincie, is de zorg voor het be staan en voor de werkgelegenheid altijd de grootste zorg van de KVP- fractie geweest, aldus dhr. Teijssen. Noord-Brabant is in inwonertal de snelst groeiende provincie, maar tot 1956 was het zo, dat onze provincie elk jaar een vertrekoverschot moest noteren; pas daarna kreeg men een vestigingsoverschot. Voor dit ver trekoverschot waren meerdere oor zaken, en een daarvan was: onvol doende bestaansbronnen voor de ei gen bevolking, die derhalve noodge dwongen elders werk moest zoeken, zelfs tot in België toe. Met deze realiteit voor ogen is in 1947 het Provinciale Welvaartsplan ontworpen, dat directieven en sug gesties bevatte om te komen tot ver meerdering van de industriële werk zaamheid in de provincie. Dit plan mocht een zeer belangrijke bijdrage worden genoemd tot de uitbreiding van de werkgelegenheid en dat het dit ook werkelijk is, mag blijken uit het feit dat ondanks een gestadige vermeerdering van de mannelijke beroepsbevolking, deze beroepsbe volking toch steeds werkgelegenheid in de eigen provincie heeft kunnen vinden, waarbij niet alleen de ver ruiming van het aantal arbeidsplaat sen een rol speelde, maar ook en evenzeer de goede technische scho ling van de jongeren. Pas in 1952 kreeg deze industrialisatie-politiek landelijk meer grondslag door de eerste industrialisatie-nota van de toenmalige minister professor v. d. Brink. VRUCHTBARE POLITIEK. Nu, na tien jaren, zo vervolgde de heer Teijssen zijn overzicht, is ge bleken dat "door de provincie een vruchtbare politiek is gevoerd. De (lage) werkloosheidscijfers in onze provincie zijn daarvan het beste be wijs, In die tien'jaar is er echter ook veel veranderd en vandaar dan ook dat G.S. hebben toegezegd het gehele probleem van de werkgele genheid opnieuw onder de loep te nemen, waarbij in het bijzonder aandacht zal worden besteed aan meer differentiatie en specialisatie in de nieuw te ontwerpen plannen. Ook zullen er streeksgewijze spe ciale voorzieningen worden getrof fen en weldra mogen hieromtrent voorstellen van G.S. aan de Prov. Staten worden verwacht. Men zal hierbij het eerst aandacht gaan schenken aan 'het westen van de provincie, omdat daar de industriële ontwikkeling het minst is geweest. GEEN CHAUVINISME. De heer Teijssen onderstreepte, dat de actie van de KVP-fractie in zake de verruiming van bestaans bronnen en werkgelegenheid, niet is voortgekomen uit chauvinisme, maar ondernomen is in het belang van de Brabantse bevolking zelf. Zij is de konsekwentie van het principiële standpunt, dat de Brabantse bevol king in eigen provincie moet kun nen leven en werken, en vandaar dan ook dat de Prov. Staten van Brabant positief stelling nemen te gen het in de Randstad Holland in genomen standpunt, dat de Brabant se bevolking zal moeten dienen om de nieuwe grote industriële projec ten in Zuid-Holland te bemannen. Het beleid van de Prov. Staten van Noord-Brabant is er dan ook op ge richt een tegenhanger te scheppen van het Zuid-Hollandse streven. Men moet de ogen niet sluiten voor de ontwikkelingsmogelijkheden in andere provincies, maar dit houdt niet in, aldus de heer Teijssen, dat men zich akkoord moet verklaren met een industriële centralisatie in het Westen. En daarom is het be leid van de Brabantse Staten dan ook gericht op meer decentralisatie van de industrie. AGRARISCH WELVAARTSPLAN. Vervolgens schetste de heer Teijs sen hoe het streven naar een ver ruiming van de werkgelegenheid ook tot uitdrukking komt in een agrarisch welvaartsplan. Dit wel vaartsplan is o.m. daarom van gro te betekenis, omdat het agrarisch volksdeel van buitenaf wordt be dreigd door een toenemende indus trialisatie en mechanisatie. Hoewel het streven naar meer werkgelegen heid in de agrarische sector moeilijk verwezenlijkt zal kunnen worden, maar wel is het beleid van Prov. Staten gericht op het behoud van de werkgelegenheid. In dit verband wees de heer Teijssen op de ruil verkavelingen op nieuwe grondslag, die tevens een streekverbetering in houdt. Hiermee wordt beoogd het gehele aanzien van een streek te veranderen en op te tillen door het scheppen van een andere mentale gesteldheid. Met deze plannen zijn uiteraard zeer grote financiële uit gaven gemoeid1. Verder wees de heer Teijssen nog op de grote projecten voor waterbeheersing en waterzui vering, welke in dit agrarisch wel vaartsplan een belangrijke rol spe len. SOCIAAL PLAN. Naast de initiatieven op indus trieel en agrarisch gebied, heeft de KVP-fractie in de Prov. Staten, waartoe 52 van de 64 leden behoren, ook initiatieven ontwikkeld op het gebied van het onderwijs. Zo heeft o.m. een: onderzoek naar de resulta ten van het lager onderwijs uitge wezen, dat deze resultaten goed deels afhankelijk zijn van streek-, plaatselijk- en gezinsmilieu. Daar om wordt nagegaan hoe de streek sociaal en cultureel sterker en be ter gemaakt zal kunnen worden en hoe zij aan de middelen geholpen kan worden om daarmee de jeugd betere omstandigheden te geven. In dit verband is door de provincie reeds een opdracht verstrekt aan 't KASKI tot het opstellen van een sociaal plan. Voor dit plan is een bedrag van 500.000.uitgetrok ken. GEZONDE FINANCIËN. Tot slot van zijn overzicht ging de heer Teijssen nader in op de finan ciële positie van de provincie, die kerngezond genoemd mag worden, getuige de reserve van 20 miljoen en enkele betekenende batige saldi (over 1956 2,2 miljoen). De heer Teijssen ging nader in op de drie voornaamste inkomstenbronnen van de provincie, te weten: a) de uitke ring uit het provinciefonds; b) de uitkering uit het verkeersfonds (af hankelijk van de omvang van het prov. wegennet)c) de inkomsten uit lasten en heffingen. Ten aanzien van de uitkeringen uit het verkeers fonds wees de heer Teijssen op het 15-jarenplan van de provincie, dat in 1956 is gestart, en waarin jaar lijks 8 miljoen voor het wegennet is uitgetrokken. In het kader van deze financiële beschouwing wees spr. ook nog op de belangrijke subsidies welke de provincies verstrekt o.m. ten behoe ve van de volksgezondheid en in de culturele sector. Spr. besloot zijn overzicht met de opmerking, dat de beide prov. orga nen, Ged. Staten en Prov. Staten, onmogelijk al het vele dat gedaan moet worden, gelijktijdig kunnen doen. Er is echter al zeer veel be reikt, en dat vooral dank zij een uitzonderlijk goede geest in de KVP- fractie, die in eenheid een doelbe wust beleid volgt. De voorzitter dankte de heer Teijs sen voor zijn voortreffelijk en des kundig betoog, dat z.i. belangrijk had bijgedragen tot een beter in zicht in, en een groter begrip voor de werkzaamheden van de KVP- fractie in de Prov. Staten. Aan het slot van deze vergadering deelde de voorzitter mee, dat het in de bedoeling ligt om in de tweede helft van november een kader-bij eenkomst te houden, waarbij o.m. de toestand in de Statenkring on derwerp van bespreking zal zijn. AGENDA. Maandag 20 oktober 8 uur Repetitie Drunens Toneel. 8 uur Dansles zaal café Elshout. 8 uur: Kitty in de grote wereld, alle leef tijden, Hoge Braken. 8 uur Clubavond Steeds Hoger, café v. d. Geldt. Dinsdag 21 oktober 7 uur Trainen DVC-senioren. 8 uur Toon Kortooms spreek voor de KAV, zaal café Elshout. 8 uur Algemene ledenvergadering Winke liersver. Drunen Elshout, café Klerks 8 uur Clubavond OOS, café v. d. Geldt. Woensdag 22 oktober: 's Middags feestelijke bijeenkomst Bil jartclub Nooit Gedacht, t.g.v. haar 20-jarig bestaan, café v. d. Geldt. 8 uur Algemene oprichtingsvergadering St. Hubertusgilde, zaal café Elshout. 8 uur Strijd in de Birma Jungle, 18 jaar, Hoge Braken. 8 uur Clubavond OOG, café Elshout. 8 uur Clubavond Prins Bernhard, Hotel Royal. 8 uur Clubavond DVP café Klerks. Dondtrdag 23 oktober 7 uur Trainen DVC-junioren. 8 uur Sociëteit Duin Dorst, Hotel Royal. 8 uur Repetitie Cantabile, zaal café Els hout. TAFELTENNIS. Uitslagen tafeltennisclub Smashers 1 -'s-Hertogenbosch 1 7-3 Neverdown 3 Zaltbommel Smasrers 2 2-8; Smashers 4 - Ruiterslag 1 Berlicum 3-7; Hartog 2 Oss - Damesteah 4-6. Juniorenteam Junioren KAT Kaatsheu vel 7-3. CURSUS. Door de heren v. Arendonk en A. Kamp zal evenals vorig jaar wederom een be- druijfs-economische cursus voor boeren en tuinders gegeven worden. Deze cursus om vat 8 lesavondden van 3 uur en zal hoofd zakelijk behandelen: De arbeidsproblemen op de bedrijven. Aanmelden bij de heren docenten. AGENDA. Maandag, dinsdag, donderdag en vrij dag, tuinbouwwintercursus, lokaal Jongens school. Dinsdag en zaterdag gymclub van de meisjes. Dinsdag repetitie gem. zangver, zaal Klerks. Dinsdag damescursus zaal parochiehuis. Woensdag en zaterdag trainen tafeltennis club. Donderdag trainen volleybalclub. Vrijdag 8 uur avondmis. Repetitie toneel club RKJB. Zondag repetitie fanfare, zaal Klerks. Door de landelijke rijvereniging De Echo wérd een onderlinge wedstrijd gehouden individuele dressuur en springen. De uitslag was als volgt Kampioen Joh. v. Dommelen met 106 /2 pt. Achtereenvolgens komen dan A. Pullens 103 pt., M. Muskens 101 pt., G. Moonen 991/2 pt., Antoinet Klijn 99 pt., L. Klijn 931/8 pt., C. van Rooij 88V2 pt., J. Knippels 85 pt. en L. Vugts 83/2 pt. TONEEL. Onder leoiding van de heer C. Klijn, tech nisch adviseur van de RKJB, is door de toneelgroep van de RKJB in studie geno men: „Acht maal vijftig", een vrolijk spel in drie bedrijven van B. A. Odijk. De be doeling is rond Kerstmis voor het voet licht te komen. GEDENKTEKEN 1940-1945. Van de gelden welke eertijds door de ge meenschap Drunen Elshout zijn bijeen ge bracht voor de oprichting van een oorlogs gedenkteken 1940-1945, zullen naar wij vernemen onder de logia van het gemeen tehuis een drietal gedenkplaten worden aan gebracht. Dit werd deze week besloten op een bijeenkomst van het comité en werk comité, die voor de oprichting van dit ge denkteken hebben geijverd. Op de drie bronzen platen, welke ieder een breedte zullen hebben van 85 cm en een hoogte van 120 cm, zullen de 51 ge sneuvelde Drunenaren in de oorlog 1940- '45 worden gegrift. Het geheel zal een breedte hebben van drie meter. Met een passende bloemenversiering, waarvoor de gemeente de zorg op zich heeft genomen, zal het geheel door zijn eenvoud, aange bracht op een wel zeer geschikte plaats, een gedenkteken worden Drunen waardig. Een gedenkteken ook, dat in de toekomst ook voor Drunen de gedachte zal levendig houden aan oorlog, verzet en vrijheids strijd, waaraan ook Drunen zo ruim zijn tol betaalde. Het ligt in de bedoeling dat op de eerst komende bevrijdingsdag, 5 mei 1959, deze gedenkplaten zullen worden onthuld. De opdracht tot het vervaardigen van de drie bronzen platen is reeds verstrekt aan de fa. Bosma en Florach in Amster dam. CLUBWEDSTRIJDEN DE VERDEDIGER De clubwedstrijden van de politiehonden vereniging De Verdediger, welke oor spronkelijk gehouden zouden worden op 26 oktober zijn uitgesteld tot zondag 2 no vember. RIJWIEL-ORIËNT ATIERIT. De RKJB en de RKBB hielden zondag middag een zeer geslaagde rijwiel-oriënta- tierit. Er verschenen ruim 60 deelnemers aan de start. Het eerste gedeelte ging door de zeer bosrijke omgeving van Drunen naar Waalwijk ten zuiden van de kanaaldijk. Op de terugweg, Drunen - Waalwijk, over het vlakke gedeelte, vielen de strafpunten. No. 1 met 13 strafp. werd F. v. Ing; 2 L Klerks, 3 A de Hart, 4 A v Delft, 5 J v Drunen en 6 L Klerks. E.H.B.O.-CURSUS. A.s. vrijdagavond zal de reeds eerder aan gekondigde cursus EHBO, welke gegeven wordt voor leden van de BB en andere be langstellenden aanvangen. De cursus zal gegeven worden door Dr. v. d. Wouw. Er zijn pl.m. 40 deelnemers(sters). De cursus wordt gegeven iedere vrijdagavond in een klas van de R.K. huishoudschool en omvat 26 lessen. Aanmelden tot a.s. vrijdag is nog mogelijk. Aanvang van de cursus 8 uur. RKDVC - BAARDWIJK, 1-2. Drie minuten voor het einde gaf de mid- voor v. Luxemburg met een meesterlijk schot zijn club de overwinning. Na de eerste schermutselingen zien we na een kwartier spelen een veldoverwicht van de gasten. DVC wordt in het defen sief gedrukt en de gastheren mogen zich nog gelukkig prijzen, dat uit deze eerste frontale aanvallen van Baardwijk hun de goals gespaard bleven. Nog voor de rust blijkt dat de gasten dit hoge tempo niet zullen volhouden en naarmate de rust na dert zien we weer gevaarlijke uitvallen van DVC. De stand blijft blanco. Na de rust komt Drunen fel opzetten; de strijd wordt hard, stug en gespannen. Uit een doelworsteling komt de eerste goal, als de rechtsbinnen v. Weert de bal handig in het net werkt. Het is de snelle midvoor v. Luxemburg dte kort daarop het antwoord geeft en uit een voorzet de stand op 1 - 1 brengt. De voorhoede der gasten blijkt het tempo echter niet te kunnen houden en weer krijgt DVC een klein veldoverwicht, maar de verdediging der gasten blijkt pa raat met het vooruitzicht van een 1-1 ge lijk spel weet drie minuten voor het einde de midvoor van Luxemburg met een snelle pass een fout van de DVC-verdediging ge nadeloos af te straffen, 2-1. De wedstrijd DVC - Baardwijk werd gekenmerkt door nerveus en hard spel, dat meestal aan streekderby's eigen is. UITVOERING UTILE DULCI. Zondag 19 okt. presenteerde de R.K. to neelvereniging Utile Dulci haar eerste win- teruitvoering mét: Er komt een vriend van avond, toneelspel in 3 bedrijven van Jacq. Companees en J. van Noe, onder regie van Jo van Erp, den Bosch. Decors Marie Mus kens. Utile Dulci heeft met dit verzetstuk veel succes geoogst, want het werd voor treffelijk gespeeld, eenieder leefde span nend mee en tot het laatst bleef alles ge heim hoe het zou verlopen. Om bij de da mes te beginnen mag zeker mej. Luijben het eerst genoemd worden; deze speelde haar zware rol voortreffelijk. Ook mej. v. Kuijk speelde zeer goed, evenals de overige damesrollen, die allen in goede handen wa ren. Bij de heren zouden wij ook alles in één adem moeten noemen, maar een klein verschil mogen de personen die re hoofd rollen vervullen toch wel en een extra compliment ontvangen voor hun voortref felijk spel. Het was een hoogstaand stuk, dat bij het publiek in de smaak viel. Maandag en dinsdag wordt het stuk nog maals opgevoerd, een gang naar het Pa tronaat ten volle waard. AFSCHEIDSAVOND. In café Oremans kwamen de Reisver- eniging en de Kaartclub bijeen om afscheid te nemen van de heer en mevr. Oremans. Dat er hartelijke woorden werden gespro ken kan eenieder begrijpen. Tot slot was er nog een gezellig samenzijn; hierbij was eveneens de nieuwe kastelein Hub Boom present. BILJARTEN. In café M. Reuser werd donderdagavond een biljartwedstrijd gespeeld tussen het le zestal van de aldaar gevestigde biljartclub DVK en de zes gebroeders van Bijnen, bij genaamd „De Keuningskes". Wat de liefde voor de biljartsport betreft hebben de gebr, van Bijnen allen de voetsporen gevolgd van hun vader, wijlen de heer J. van Bijnen, die in zijn leven een van Haarsteegs beste spelers was. Ook tegen het sterke DVK demonstreer den zij het biljarten nog niet te hebben verleerd en wisten een 6-6 gelijk spel af te dwingen. Mede hierdoor zal een baragel partij nodig zijn, die de volgende maand zal worden gespeeld. De gedetailleerde uitslag was De Keuningskes - DVK Sj. v. Bijnen Th Boelen 75 75 Jo v Bijnen H v d Heijden 75 75 F v Bijnen-Jos Koks 39-75 A v Bijnen A v Helvoirt 50 38 W v Bijnen - Jos Treuren 15-50 J v Bijnen -P Verharen 50-31 ren (150) P. v Hasselt (120) 150-117; A de Groot (95) - C v Engelen (120 95-68. KORFBAL. Mochten wij enkele weken geleden mel ding maken van de plaats welke de korfbal club Concordia in het verenigingsleven hier ter plaatse is gaan innemen en de resultaten behaald in de nu aan de gang zijnde competitie, thans kan worden ver meld dat die resultaten niet zo maar een uitschieter zijn geweest. In de gisteren gespeelde wedstrijden de monstreerden de Concordianen een groot overwicht dat voor beide twaalftallen tot een grote overwinning leidde. Om 12 uur speelde Concordia I tegen Blauw-Geel uit Veghel en wist met maar liefst 8-0 te zegevieren. Aangemoedigd,, door de prestaties van de senioren, deden het de junioren, die om 1,30 uur tegen Ce- leritas uit Schijndel in het veld kwamen evengoed en wisten eveneens met 8 - 0 te a. Door deze twee prachtige over winningen hebben beide twaalftallen de leiding in hun afd. weten te nemen. KADERAVOND. Voor het kader van de K.A.B. en de Fa- brieksarbeidersbond St. Willibrordus hield op een avond in de afgelopen week bonds- secretaris P. van Zon, een spreekbeurt over het nut van de vrijetijdsbesteding. Dat het besteden van de vrije tijd vooral voor de jeugd die de lagere school heeft verlaten een probleem is dat aller aandacht ver- dient, zal de aanwezigen, die het genoe gen hadden de causerie van de heer van Zon te mogen beluisteren, wel duidelijk zijn geworden. Spr. begon zijn betoog met een uiteenzetting te geven over de cultuur het algemeen en de waarde daaraan ver bonden. In het verleden is op dit gebied reeds veel baanbrekend werk verricht, maar in het belang van de jeugd is het noodzake lijk dat die activiteiten niet af, maar toene men en juist nu in onze tijd de jeugd die ontspanning te geven die haar het beste ligt. De afd. culturele zaken van de KAB zal dan ook in de toekomst gaan samen werken met de KAV en de VKAJ, om in deze tot doeltreffende arbeid te komen. Door het hoofdbestuur is het bestuurslid van Bakel aangezocht om in de afdelingen samenwerking met de afdelingsbesturen tot meer activiteit op dit terrein te komen. Als Bossche Bond is dan het bestuur ver antwoordelijk voor het vele werk daaraan verbonden, maar in iedere afdeling zal dan een groep moeten worden gecreëerd die werkt onder supervisie van het bestuur. Het bondsbestuur is de mening toegedaan dat daarvoor een gesalarieerd bestuurder nodig is, maar kwesties van financiële aard hebben dit nog onuitvoerbaar gemaakt. Voorlopig zal het bondsbestuur zich moe ten bepalen tot een stimulerende taak en het geven van adviezen welke taak de heer van Bakel is opgedragen. Volgens spr. is cultureel werk in iedere afd. noodzakelijk, daarvoor is het echter no dig dat er comité's in het leven worden ge roepen die dan de te geven suggesties onder ogen zullen moeten zien en eventueel uit werken. Het werk dat zal worden gedaan zal steeds algemeen moeten zijn, waarbij ech ter in het ook dient te worden gehouden dat reeds bestaande verenigingen op dit ge bied niet worden geschaad. Belangrijk is ook dat alvorens wordt begonnen de be langstellingssfeer wordt gepeild, om precies te weten te komen wat de mensen willen, vooral moet het werk gericht zijn op het al gemeen belang; recente onderzoekingen heb ben aangetoond dat vooral de sport een voorname plaats inneemt, daarnaast schijnt er veel liefhebberij te bestaan voor toneel en muziek, welke laatste onderwerpen voor al een vormende waarde bezitten. De opvoedende waarde moet volgens de heer Van Zon de hoofdrol spelen en er moet worden gestreefd naar die ontspanning die de jeugd het beste ligt. Aan de hand van cijfers afkomstig van een gehouden enquette deelde spr. mede dat bij de jeugd van 16 - 25 jaar het meeste belangstelling bestaat voor de sport; van 26 - 35 ligt de inte resse meer bij muziek en toneelbezoek, ter wijl bij de oudere groepen het lezen meer 1 trek is. Er ligt volgens spr. genoeg voor het grijpen om het leven van iedereen mooier te maken. Vooral het bibliotheek wezen wordt ten zeerste aanbevolen, omdat lezen het geestelijke verrijkt; het verlenen van studiefaciliteiten is van belang en scho lingscursussen kunnen vooral voor de jon ge arbeiders van groot belang zijn. Spr. brak een lans voor de eigen bibliotheek en de uitgeverij De Lanteern, die de mensen van goede lectuur voorziet. Nadat spr. nog het belang van het vacantiewerk voor ge zinnen van aangesloten leden had uiteen gezet en het instellen van een ontspannings centrum nader had toegelicht, besloot hij met de wens uit te spreken dat zulke in stellingen in vele afd. spoedig tot stand zullen kunnen komen. E.H.B.O.-CURSUS. Voor de nieuwe cursus voor EHBO hebben zich een 9-tal personen aangemeld. De lessen zullen gegeven worden door Dr. N. L. Gerlach. Zij die zich alsnog willen opgeven voor deze cursus kunnen dit deze week nog doen bij het bestuur der EHBO- vereniging. Op dinsdag 21 oktober a.s. zal er gelegen heid bestaan tot inenting tegen poken. Van half 3 tot 3 uur ten huize van Dr. Winter - werp en vanaf kwart over drie tot 4 uur in 't gebouw van de Chr. Volksbond te Sprang O. L. SCHOOL. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de open bare lagere school alhier is benoemd mevr. Verhoeff. VIERJARIG KIND VERONGELUKT. Zaterdagmiddag is in Waspik-Boven het vier jarig en oudste kind van de familie Kemmeren-Verschuren op trieste wijze ver ongelukt. Het kind dat op een boerenwagen met zijn vader meereed, verloor het even wicht toen de wagen een plotselinge ma noeuvre maakte. Het kind viel van de wa gen, liep daarbij een schedelbasisfractuur op en overleed korte tijd daarna. BARAKCONCOURS. In café P. Roovers.op de Havendijk is zaterdagavond een barakconcours begonnen dat is georganiseerd door de aldaar geves tigde carnavalsvereniging De Schuimzui- gers. Enkele fraaie dagprijzen konden 's avonds al worden uitgereikt, terwijl ook voor de prachtige hoofdprijzen (o.a. een electrische klok) al menig partijtje werd gestoten. Het concours duurt tot en met zondag 26 oktober. BENOEMD. Onze plaatsgenoot de heer B. de Wit, thans onderwijzer te Drunen, is met ingang van 1 november a.s. als zodanig benoemd in Schijndel. NUTSBIBLIOTHEEK. Voor het a.s. winterseizoen is de Nuts- bibliotheek weer geopend en wel op zater dagmiddag tussen 2 en 3 uur. Het boekenbezit is weer belangrijk uit gebreid zodat eenieder er zeker weer iets voor zijn gading kan vinden om de lange winteravonden aangenaam en leerzaam door te brengen. VEERBOOT OVERVAREN. Vrijdag j.l. werd de veerboot welke de oeververbinding onderhoud tusen Herpt en Berne door een motorschop overvaren. De veerboot zonk onmiddellijk naar de diepte, de dienstdoende veerman, welke toevallig de enige opvarende was, met zich mee sleurend. Een ander juist passerend mo torschip ondernam direct reddingspogingen, door de veerman, welke de zwemkunst niet meester was en telkens weer in de diepte verdween, reddingsgordels toe te werpen. MHet gelukte de veerman zo'n reddings gordel te pakken te krijgen, hetgeen zijn redding was. Door de sterke stroom op de maas was de drenkeling echter al een heel eind afgedreven en het duurde nog gerui me tijd eer de drenkeling in de uitgezette sloep kon worden gehesen. KORFBAL. Zondag speelden 3 twaalftallen van Amicitia in competitieverband wedstrijden tegen Topsie. Alleen de junioren wisten enige winst te behalen door op hun rivalen een 0-0 gelijk spel te bevechten. Het eer ste en het tweede team verloren na span nende duels resp. met 0-1 en 1 2. VOLLEYBAL. Van het district Tilburg van de Ned. Volleybalbond heeft onze plaatselijke vol leybalvereniging Atak bericht gekregen dat het' eerste team, dat vorig jaar voor het eerst in de competitie uitkwam, is gepromo veerd naar de tweede klas. Atak dankt de ze uitverkiezing uiteraard aan haar pres taties welke het leverde gedurende haar een-jarig verblijf in de derde klas. Het ein digde in de vorige competitie met 20 pun ten uit 16 wedstrijden in een kopgroep van vier. Deze groep had een grote voorsprong op de overige teams van de afdeling. Voor de jonge vereniging Atak zal deze promo tie zeker een stimulans zijn, hoewel ook in het verleden het enthousiasme der leden voor hun sport en hun vereniging ongekend groot was. Van de andere kant moet Atak in de nieuwe competitie natuurlijk rekenen op nog grotere tegenstand. In de circulaire welke Atak haar dona teurs deed toekomen was een overzicht op genomen van de activiteiten in het vorige verenigingsjaar. Hieruit bleek dat Atak ook in diverse vriendschappelijke wedstrijden en tournooien fraaie overwinningen boekten op gerenommeerde tegenstanders. Ook zagen we dat het ledental aanzienlijk is toegeno men. Voorts bleek dat trainer Urbaniak in middels ook het tweede team de nodige techniek en wedstrijdervaring heeft bijge bracht, zodat ook dit zestal dit jaar 'in de competitie van de Ned. Bond kan worden ingedeeld. C.J.M.V. Zondagmiddag kwam de plaatselijke ver eniging van de C.J.M.V. „Obadja" in ge bouw Rehoboth bijeen. Op deze eerste bij eenkomst werd in gezamenlijk gesprek ge tracht om tot een gemengd werk op boven genoemde basis te komen. Aan de jonge lui werd een schrijven bezorgd, waarin en kele problemen gesteld werden. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot S. Steininga is, ge slaagd voor het te Breda gehouden examen herenkapper. SPREEKBEURT. De Zeereerw. Pater H. dë Greef zal op 30 okt. a.s. een spreekbeurt houden in Hui ze ten Deijl te R'veer, Als onderwerp heeft hij gekozen: De deur pp een kier! In café W. v. d. Loo speelde de biljart club DES haar eerste thuiswedstrijd voor de competitie van de KNBB tegen het ster ke St. Joris uit Vught. De thuisspelers heb ben zich enigszins weten te herstellen en wisten een gelijk spel af te dwingen. Ook ditmaal trad de nieuweling in dit ge zelschap, speler A. de Groot, op de voor grond, daar hij er ook nu weer in slaagde zijn partij te winnen. De uitslag hiervan was: DES - St. Joris: C v d Loo (280) - Fr Berkelmans (230) 120-230; J v Bokhoven (170)-J Rovers (140) 152-140; A. Treu- VERKOOPAVONDEN. Vanwege de Dameskrans van de Ned. Herv. Kerk alhier zullen a.s. donderdag en zaterdag, in het gebouw van de Chr. Volksbond, verkoopavonden worden geor ganiseerd. De opbrengst van deze verkoop avonden komt ten bate van het restauratie fonds van de kerk. Een groot aantal mooie handwerken enz. is door de dames vervaar digd, terwijl verschillende geschenken wer den ontvangen voor dit doel. Voorts zullen de avonden aantrekkelijk gemaakt worden door attracties en., zodat verwacht mag wor den dat het de moeite zeker zal lonen aan deze verkoopavonden een bezoek te brengen. VERSTEKELINGEN NAAR FORMOSA? De premier van de Zuidmoluk- republiek, ir. Manusama in Den Haag, heeft de regering van nationalistisch China telegra fisch verzocht asiel te verlenen aan de 37 verstekelingen, die thans op weg zijn naar Indone sië. Daarnaast doet hij pogingen om Australië de verstekelingen te laten opnemen. De „Johan v. Oldenbarneveldt" vaart via Aus tralië naar Djakarta. Bij de Indonesische vertegen woordiging in Den ïTaag is intus sen desgevraagd verklaard, dat de verstekelingen er niet op be hoeven te rekenen Indonesië binnen te komen, als zij niet in het bezit zijn van geldige papie ren. PARTIJRAAD KVP. De reglementair voorgeschre ven partijraadsvergadering van de KVP wordt dit jaar gehouden op vrijdag 12 en zaterdag 13 de cember in het Jaarbeursrestau rant te Utrecht. De voorzitter van de Tweede-Kamerfractie, prof. mr. C. P. M. Romme zal de afgevaardigden voorlichten over de staatkundige situatie en het parlementaire werk. De vergade ring vangt vrijdagavond om half acht aan.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5