DE SLAG OM DE VREDE BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langsiraatse Courant NAAR EEN ERKENDE VOETBALTOTO? BRILLEN BRILLENSPEGIALIST VAN MAAREN MAANDAG 27 OKTOBER 1958 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 84 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Abonnement: Contract-advertenties1: speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES „ECHO" De zaken, die momenteel in het internationale politieke geharrewar sterk de aandacht trekken, zijn de opvallende politieke rust in het Krem lin en de intensieve vredespogingen van resp. de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, in het Verre Oosten en van de Franse regeringsleider, generaal de Gaulle in Algerije. Van Moskou is men een dergelijke politieke rust nauwelijks meer ge wend en deze in het oog springende non-activiteit zou dan ook wel eens kunnen wijzen op het voorbereiden van een nieuwe politieke stunt, waar mee de rode leiders van het Kremlin telkens weer moeten trachten de door hen verdrukten en de argelozen zand in de ogen te strooien. Wellicht gaat het Kremlin een nieuwe troef uitspe len, wanneer het Russische schot op de maan, dat wel niet lang meer op zich zal laten wachten, zal slagen. Dulles' vredesmissie naar het Ver re Oosten werd doorkruist door de hervatting van de beschietingen van de nationalistische eilanden voor de Chinese kust door de rode kanonnen van Mao. Daardoor vond Dulles een veel fellere Tsjang Kai Sjek tegen over zich dan hij wellicht had ver wacht. Er bleken tijdens de bespre kingen tussen Tsjang en Dulles aan vankelijk nogal wat wrijfpunten te bestaan tussen de nationalistische houding tegenover de agressie van Mao en die van de Ver. Staten. Het uiteindelijk resultaat was echter toch een communiqué met een rustige toon, waarin duidelijk tot uitdruk king komt, dat nationalistisch China en Amerika bij een eventuele aanval van Mao op de nationalistische eilan den voor de kust, gezamenlijk de ver dediging zullen voeren. Tsjang heeft van zijn kant moeten beloven, dat hij geen offensieve actie tegen rood- China zal ondernemen, tenzij daar een algemene opstand tegen het re gime van Mao Tse Toeng uitbreekt. Met dit communiqué hopen de rege ringen van Amerika en nationalis tisch China te bereiken, dat commu nistisch China en Rusland hun wel uiterst gevaarlijke politiek zullen la ten varen en de zaak niet tot op de spits van een nieuwe wereldoorlog zullen drijven. Generaal de Gaulle heeft jegens de Algerijnse opstandelingen een groot gebaar gemaakt. Hij heeft de deur voor onderhandelingen wijd opengezet en de leiders der opstan delingen uitgenodigd voor een ge sprek in Parijs, waarbij hij hun de volle vrijheid en veiligheid van per soon heeft gegarandeerd. Deze on derhandelingen zullen zich moeten beperken tot het bespreken van een wapenstilstand. Wanneer deze is ge sloten, zullen de Algerijnen op de mocratische wijze hun vertegen woordigers kunnen kiezen met wie de Franse regering wil onderhandelen over een nieuw statuut voor Algerije. „Ik zeg en herhaal", aldus de Gaulle, „dat de politieke oplossing van het Algerijnse vraagstuk de moedige per soonlijkheid van Algerije tot basis zal hebben. Ik geloof, dat op de een of andere dag het geheel, dat wordt gevormd door Algerije en de Sahara zich in het gemeenschappelijk belang zal verbinden met de vrije staten van Tunis en Marokko. En wanneer men mij vraagt wie tenslotte zal winnen, dan antwoord ik, dat het de broeder lijke beschaving zal zijn." De Gaulle heeft er verder de nadruk op gelegd, dat hij wenst, dat alle politici van alle richtingen zich bij de verkiezin gen in Algerije kandidaat zullen stellen. Sprekende over de atoomwapens, zei de Gaulle, dat momenteel alleen de Anglo-Amerikanen en de Sovjets over atoomwapens beschikken en daarmee een onvoorstelbare ramp over de wereld kunnen brengen. Frankrijk heeft altijd gepleit voor ontwapening ook op dit terrein en het aanvaardt daarvan alle conse quenties, maar het zal niet berusten in het prolongeren van een monster achtige ongelijkheid, aldus de Gaulle, die er tenslotte op wees, dat Frankrijk thans zelf over de middelen beschikt om atoomwapens te maken en dat daarom wellicht Washington en Mos kou hebben voorgesteld de atoomex perimenten te staken. Doch als het daarbij blijft, aldus de Gaulle, doet Frankrijk niet mee. We zijn ér dus nog lang niet fen de werkelijke vrede is een welhaast on bereikbaar goed geworden, waarom gevochten zal worden tot er niets meer te vechten valt. Het is met de goklust en met de beteugeling daarvan in Nederland al tijd een wat vreemde geschiedenis geweest. Men zegt weieens dat de Nederlanders erg goklustig zijn, maar naar wij menen toch in veel mindere mate dan bij vele andere volken het geval is. Over het alge meen genomen is de mentaliteit van ons volk immers aan de voorzichtige kant en bovendien treden godsdien stige en sociale opvattingen hierbij ook remmend op. Deze redenen hebben er toe geleid, dat de mogelijkheden om een gokje te wagen in Nederland van hoger hand sterk beperkt werden. En een haast vanzelfsprekend gevolg hiervan is geweest, dat door allerlei personen en instellingen telkens weer getracht werd tussen de mazen van de loterij- wet door te glippen of op klandestie- ne wijze gelegenheid te geven tot of deel te nemen aan een gokje. De godsdienstige en sociale be zwaren, die bij een belangrijk deel van ons volk tegen de mogelijkheden van gokken bestaan, worden door an deren weieens als wat schijnheilig gezien, omdat diezelfde kringen wel accoord gaan met de staatsloterij, welke principieel uiteraard niets an ders is dan een openbare gelegenheid tot gokken en waarvoor zelfs over 't algemeen hogere bedragen nodig zijn dan de meeste toto's of pools ver eisen. Anderzijds staat voor de ge middelde Nederlander wel vast, dat het gokken zwakke naturen tot on verantwoorde uitgaven kan verlokken en dat het goed is deze enigermate tegen zichzelf te beschermen. - o - Het is ongetwijfeld moeilijk een juiste tussenweg te vinden, maar de goklust is in haast ieder mens in meer of mindere mate aanwezig en laat zich nimmer geheel beteugelen. Dat is weer eens overduidelijk be wezen met de voetbalpool. Eerst door particulieren en verenigingen opge zet en binnen een beperkte, zoge naamde ledenkring gehouden om hierdoor de bepalingen van de Lote- rijwet te omzeilen. Het gevolg: chaos en oneerlijkheden, zodat de K.N.V.B. besloot zelf een voetbalpool te orga niseren. Had de paardensport enkele jaren geleden niet ook de legalisatie verkregen van een toto? Een principieel verschil tussen paarden- en voetbaltoto viel moeilijk aan te nemen. Maar intussen had men voor de voetbalpool die legalisa tie nog niet, er volgden dus een pro ces en een veroordeling, want Justi tie bleek niet bereid (en kon dat in verband met politieke gevolgen ook niet) een soepele houding aan te ne men. De K.N.V.B. ging voort met de pool ook zogenaamd alleen voor le den van aangesloten verenigingen, dus in beperkte kring. In de praktijk was dat weliswaar een wassen neus en daarom volgde ook een nieuw pro ces en weer werd in twee achtereen volgende instanties een verbod uitge sproken, waarna nu de Hoge Raad nog zijn beslissing moet nemen. Maar tegen te houden zijn de voet balpools niet, want in waarlijk be perkte kring zullen ze volgens de wet altijd kunnen plaatsvinden en dat de ze beperking voor de goklustigen toch geen bezwaar is, heeft de praktijk reeds bewezen. - o - Tot die conclusie is nu ook de meerderheid van de door de minister ingestelde commissie loterijwezen ge komen en hieruit zal nu binnenkort vermoedelijk een wetsvoorstel voort vloeien om de belemmeringen voor een goed georganiseerde voetbaltoto weg te nemen. Het schijnt dat vele protestants-christelijken hun bezwa ren tegen legalisatie hebben opgege ven nadat de Hoge Raad de voetbal pool niet als hazardspel heeft be schouwd. In wezen is de voetbalpool dat ook niet. j Men kan moeilijk volhouden dat de uitslagen alléén aan het stomme toeval van hoe het balletje rolt te danken zijn. Er zijn andere, mense lijke factoren die daar een overwe gende invloed op uitoefenen. Al blijft het uiterst moeilijk om al die verschillende factoren bij iedere wed strijd te voorzien en in een cijfer vast te leggen, zodat het vaststellen van dit cijfer toch een gok blijft, althans in de meeste gevallen, toch kunnen kennis en inzicht van de sterktever houdingen der clubs hierbij niet ge- heel uitgevlakt worden. Binnenkort zullen we dus waar schijnlijk een gelegaliseerde voetbal toto krijgen. Dat achten we dan de beste weg om veel ongewenstere toe standen te voorkomen. En een niet te verwaarlozen factor is daarbij, dat een goed deel van de opbrengst kan worden besteed aan de opvoering der sport en lichamelijke opvoeding in 't algemeen en dat is een niet te onder schatten belang. Mogelijk zijn er meer punten in de Loterijwet, die om een soepeler toe passing of een herziening vragen, waardoor schijnheiligheid, het meten met twee maten en de pogingen om met allerlei foefjes, tussen de mazen door te glippen weggevaagd kunnen worden. H. v. W. (Nadruk verboden) TWEEDE KAMER BEZORGD OVER STIJGENDE RIJKS UITGAVEN. Tijdens de algemene financiële be schouwingen over de rijksbegroting 1959 heeft de Tweede Kamer zijn ongerustheid uitgesproken over de stijgende rijksuitgaven. En deze stij ging loopt nogal flink in de papie ren. Over de laatste drie jaar zijn deze uitgaven met ca. 2 miljard ge stegen en de begroting voor 1959 is al 770 miljoen hoger dan die van 1958. Bezorgheid hierover kwam vooral tot uitdrukking in de beschou wing van de financiële deskundige van de K.V.P., dr. Lucas, die aan drong op zo sterk mogelijke bezuini ging en in dit verband de regering vier vragen stelde, n.l.: 1) heeft de regering nagegaan of de jaarlijkse te rugkerende tekorten op de radio-- distributie nog langer te verdedigen zijn; 2) is in het kabinet de vraag bestudeerd of Nederland op het standpunt kan gaan staan, dat een vermindering van de defensie-inspan ning billijk is?; 3 is het mogelijk de stroom van drukwerken, die van de verschillende departementen uitgaat, wat te matigen?; 4) heeft de regering nagegaan of het mogelijk is om de waterstaatswerken op verantwoorde wijze wat té vertragen? Ook van de zijde der VVD, CHU en AR werd aangedrongen op vermin dering van de rijksuitgaven. In de beschouwingen van de meeste spre kers was ook te beluisteren, dat de belastingdruk nog steeds te hoog is, waarbij dr. Lucas speciaal aandrong op verlaging van de belasting voor ongehuwden, een mening die werd gedeeld door de heer Peschar (PvdA). Verder achtte dr. Lucas het een zor gelijk verschijnsel, dat de investerin gen in industrie en mijnbouw zijn verminderd. Minister Hofstra zal morgen ant woorden op diverse vragen. DE GAULLE ZOEKT OPLOSSING VOOR DE KWESTIE ALGERIJE. Op een persconferentie, die in Pa rijs hield, deed de Gaulle een oplos sing van het Algerijnse vraagstuk aan de hand, die mogelijk het poli tieke en diplomatieke initiatef van de Algerijnse rebellenregering in Cairo op de Franse regering in Parijs zal doen overgaan. De Gaulle's plan om vat de volgende punten: Rebellen in Algerije, die zich over geven, zullen een eervolle behande ling krijgen. De strijd in Algerije dient niet langer enig doel. Opstandelingenleiders die in Pa rijs over voorwaardwen van een daad werkelijk bestand willen komen spre ken, krijgen een vrijgeleide. Zij kunnen ook contact zoeken met de Franse ambassadeur in Tunis of Rabbat (Marokko). De enige oplossing voor het Alge rijnse probleem is de „democratische weg van verkiezingen". Zij worden eind november in Algerije gehouden. Wat daarna volgt is een kwestie van evolutie. Als basis moeten dienen de „Al gerijnse persoonlijkheid" en de „Al gerijnse verbinding met het moeder land" (Frankrijk). Algerije en de Sa hara zouden moeten samenwerken met Frankrijk, Tunesië en Marokko. Het Franse leger moet zijn pacifi cering en verzoeningswerk in Alge- rije voortzetten. Reeds hebben 7200 Franse soldaten en 77.000 rebellen het leven gelaten. De Gaulle zal geen partij kiezen bij de komende verkiezingen. „In mijn positie van bemiddelaar zal ik geen verklaring ten voordele van hen, die mij hun toegenegenheid in het verleden op moeilijke ogenblikken hebben betoond, afleggen'. Een woordvoerder van de Alge rijnse rebellenregering deelde in Tu nis mede: „Het is allemaal zeer be moedigend. Het is een grote stap voortwaarts". Premier Abbas is met zijn rebellenministers in Cairo in spoedzitting bijeen gekomen om de voorstellen van premier De Gaulle te bespreken. Tevoren werd te ver staan gegeven, dat de verklaring van de Franse premier de hoop wekt, dat een einde van de vijandelijkheden in zicht kan zijn, na vier jaar van bit tere strijd. NOBELPRIJS LITERATUUR 1958 VOOR BORIS PASTERNAK. De Nobelprijs voor littratuur- 1958 is toegekend aan de 68-jarige schrij ver Boris Pasternak voor zijn roman „Dokter Zjivago". In de officiële toelichting op de bekroning wordt dit werk geprezen als een belangrijk stuk hedendaagse lyrische poëzie en als een belangrijke voortzetting van de grote Russische epische traditie. De prijs voor dit jaar bedraagt ongeveer 150.000 gulden. Het is echter de vraag of de Russische autoriteiten de schrijver in staat zullen stellen de prijs in ontvangst te nemen. De ro man „Dokter Zjivago" - voor het eerst verschenen in Italië, later ook in andere landen - wordt in Rus land zelf doodgezwegen. Ondanks 't feit dat de roman niet als een poli tiek boek bedoeld is, rekent het toch, op niet te miskennen wijze, af met 't Sovjet-systeem. „De toekenning van de Nobelprijs voor literatuur aan Boris Pasternak is een vijandelijke politieke daad te gen de Russische staat. De toeken ning is er op gericht de koude oorlog tegen Sovjet-Rusland, tegen het Sovjet-regime en tegen het onover winnelijke socialisme nog sterker te doen oplaaien". Met deze woorden heeft „Literaire Gazet", het Sovjet tijdschrift waarin de partij de richt lijnen voor de kunstenaars uitstip pelt,, gereageerd op de Zweedse toe kenning. GENEESKUNDIGE DIENSTEN OP DE BEDRIJVEN. De Tweede Kamer heeft donder dagmiddag het wetsontwerp, waarin de wettelijke verplichting wordt ge regeld van de bedrijfsgeneeskundige diensten, aangenomen met 66 tegen 53 stemmen. Tegen stemden de KVP, SGP en VVD. Voor PvdA, CHU en de Commu nisten. NIEUWE STAATSLENING 250 MILJOEN GULDEN. Minister Hofstra heeft de uit gifte aangekondigd van een staatsle ning, groot 250 miljoen gulden. De lening draagt een jaarlijkse rente van 4,5 percent en wordt uitgegeven te gen een koers van 98 percent. De looptijd bedraagt 25 jaar. Aflossing zal, te beginnen met 1 decembèr '59, in vijf en twintig jaarlijkse termijnen geschieden. In de eerste tien jaar van de looptijd is vervroegde aflossing niet toegestaan. De inschrijving op de lening wordt opengesteld op 10 november. Het emissieprospectus zal vermoedelijk op 3 november verschij nen. TERSCHELLING VOOR DE DUITSERS Oud-NSB-ers hebben plannen op gevat om Terschelling te maken tot een Duits vakantie-oord. Er is reeds een grot hotel verrezen, waarvoor het geld niet uit Nederlandse bron komt, waar geen Nederlands wordt gespro ken. Plannen voor de bouw van een tweede hotel, dat ook niet voor Ne derlanders bestemd zal zijn, verkeren reeds in een vergevorderd stadium. Verder is men voornemens een „Kin- derheim" te bouwen, dat 2000 kinde ren met personeel kan herbergen. De bewoners van dat Duitse tehuis zou den tweederde van de hele eilandbe volking uitmaken. Terecht heeft het Tweede Kamer lid mr. van der Goes van Naters de ministers van binnenlandse zaken, volkshuisvesting, landbouw en on derwijs gevraagd iets tegen deze „verduitsing" te doen. We waren nu net zo blij, dat we de Duitse bezetting kwijt waren. TITO KRIJGT WESTERSE HULP. Amerika en Engeland gaan Zuid- Slavië economische hulp verstrekken in de vorm van goederen en kredieten tot een bedrag van 1150 miljoen gul den. Provinciaal Nieuws BRABANT TOONT STEEDS MEER BELANGSTELLING VOOR EMIGRATIE. Voorlichtingsavond in Hotel Verwiel. Ten opzichte van 1957 is de be langstelling voor emigratie in Nrd.- Brabant in 1958 toegenomen, zulks in tegenstelling tot het landelijk beeld. Bij de Katholieke Emigratie Stichting in de bisdommen Breda en Den Bosch, hadden zich eind septem ber 1958 1416 personen voor emi gratie aangemeld tegenover 1315 eind 1957. Zoals algemeen bekend is de Ka tholieke Emigratie Stichting in de genoemde bisdommen in 1952 opge richt door de gezamenlijke standsor ganisaties. Oorspronkelijk bedoeld om de leden van de sociale organisa ties, die emigratieplannen hadden, de nodige voorlichting en voorbereiding te geven, is sedert vorig jaar een con centratie van de emigratiediensten tot stand gekomen en richten zich de activiteiten op alle katholieken die wensen te emigreren. Vooral nu het katholieke nazorg- werk in de immigratielanden vol doende is uitgegroeid en in staat is katholieke emigranten bij aankomst op te vangen en hulp en steun te bie den bij de ingroei in een totaal ander leefmilieu, heeft de Katholieke Emi gratie Stichting, mede door een eer lijke en objectieve voorlichting en een goede voorbereiding van emigranten, in het katholieke Brabant sterk ter rein gewonnen. Ofschoon de stichting aan de per soonlijke- en gezinsvoorlichting sterk de voorkeur geeft boven de collectie ve voorlichting, heeft zij, in verband met de gesignaleerde toenemende be langstelling voor emigratie, toch ge meend voor degenen, die in Waal wijk en omstreken emigratie-plannen hebben een algemeen oriënterende bijeenkomst te moeten beleggen in de vorm van een gesprekavond. Op vrijdag 31 oktober wordt daar om 's avonds om 8 uur in Hotel Ver- wiel, Grotestraat 208 te Waalwijk, een voorlichtingsavond gehouden door de heer P. J. Vrijsen, directeur November 1958. APOSTOLISCHE VORMING. „Hart van Jesus, schenk aan de leken een betere geestelij ke vorming voor het apostolaat." De dood van Pius XII ligt nog maar kort achter ons. De indruk, die hij op ons gemaakt heeft, zullen wij niet gemakkelijk vergeten. Hij zal in onze herinnering voortleven als de Paus, die streed voor een nieuwe be tere wereld. Juist daarom heeft hij meer dan wie ook van zijn voorgan gers de belangrijke plaats van de leek in de Kerk naar voren gebracht. On ophoudelijk heeft hij de leken gewe zen op hun verantwoordelijkheid te genover onze tijd, hun taak bij de opbouw van een betere wereld. Zij moeten God terugbrengen in een sa menleving, die helemaal van Hem vervreemd is. Met dit doel voor ogen greep Pius XII elke gelegenheid aan om de christelijke leken aan te sporen ieder in hun eigen omgeving door gebed en apostolaat mee te werken aan de opbouw van een nieuwe wereld. Hier op komen al die toespraken, die hij hield tot groepen uit allerlei klassen en standen neer „Zet al uw krach ten in om deze maatschappij weer op God te richten." Er hangt een sfeer van zondig heid over onze wereld. Het is niet al leen een kwestie van een toenemend aantal non-paschanten, van steeds talrijker echtscheidingen, maar het gaat er om, dat de samenleving als geheel in staat van zonde verkeert. Ieder is hieraan schuldig. Wij voelen echter onze schuldigheid niet meer. De grote zonde van onze tijd is, dat de mens het zondebesef begint te verliezen. Men ziet niet meer dat iets zondig is, maar aanvaardt het als iets vanzelfsprekends. En zo ont staat er in onze dagen een algemene verwarring, vertwijfeling, verveling. In deze wereld staat de christen. Hij staat voor de taak deze wereld tot God terug te brengen op zijn plaats in de samenleving zijn gezin, zijn werk, zijn ontspanning. Langs deze wegen kerstent hij de wereld. Maar hij is hiertoe alleen in staat als hij zelf geheel gegrepen is door God, als Christus de eerste plaats in zijn hart inneemt. Hoe zou hij anders zijn medemensen op het goede pad kunnen brengen? Er zijn in onze dagen talloze in stellingen, die de leken voorbereiden op hun taak volkshogescholen, ge meenschapsoorden, het Maria Legi oen, Maria-Congregatie, bedrijfs- kernen, enz. Maar de vorming bij uit stek is en blijft nog steeds de retraite, zij gaat tot de diepste grond van het apostel-zijn het contact met God om van Hem te getuigen aan de mede mensen. Laten wij ons daarom in de Ge meenschap der Heiligen met Pius XII in gebed verenigen, opdat de Heer de apostolische vorming van de le ken overvloedig moge zegenen. van het Katholiek Emigratiebureau, Papenhulst 6 te Den Bosch, die zelf door verschillende emigratielanden een oriëntatiereis heeft gemaakt. De toegang tot deze voorlichtingsavond is voor ieder belangstellende gratis en is ruim gelegenheid om monde ling of schriftelijk vragen te stellen. DE ECHO WN HEI ZDDEI - t IEDEREEN WEET WEL DAT TILBURG Markt 32 BREDA Nwe Ginnekenstr. 23 DEN BOSCH Vughterstraat 25 In dB toon aangeeftWij hebben immers Brillen speciaalzaken in Den Bosch, Tilburg, Breda, Eindhoven, Helmond, Venlo. DIT ZEGT U TOCH WEL IETS 1 Leverancier aan alle Ziekenfondsen.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1