De Echo van het Zuiden M.V.LS. kreeg meer praktijkruimte en nieuwe outillage van 3 ton Gemeenteraad Waalwijk Kredieten voor verdere aanleg van sportpark W. TIMMERMANS ZONEN Assurantië op elk gebied. Mr. dr. van Spaendonck „School kan overige scholen van dit nivean in West-Europa minstens evenaren" Lid Brouwer: „Een negen met drie nulletjes zegt mij niets" 9oo MAANDAG 3 NOVEMBER 1958 81e JAARGANG No. 85 Zoals wij in onze vorige editie reeds meldden had donderdag jl. de officiële ingebruikneming plaats van de vernieuwde praktijkruimten en van de verbeterde en uitgebreide outillage van de afd. Machinale Schoenfabricage van de Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoen industrie te Waalwijk. Deze bijeenkomst, welke werd bij gewoond door een aantal vooraan staande personen uit de leder- en schoenindustrie, alsmede door twee vertegenwoordigers van het ministe rie van O. K. W., ir. van den Hoek, inspecteur bij het Middelbaar Nijverheidsonderwijs, en drs. Verhal len, werd geopend door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Teijssen, burgemeester van Waalwijk. In zijn toespraak gaf spr. uiting aan •de vreugde van het schoolbestuur over het totstandkomen van deze uitbrei ding en nieuwe inrichting. Een en ander is niet gemakkelijk gegaan, er moesten veel moeilijkheden overwon nen worden, maar dank zij de mede werking van velen hebben wij van daag dan toch ons doel bereikt, aldus de voorziter, die verder nog de ur gentie van deze uitbreiding onder streepte, omdat de M.V.L.S. heeft bewezen in een grote behoefte te voorzien voor het bedrijfsleven. De afd. Lederbereiding onderging reeds enige jaren geleden een noodzake lijke uitbreiding en met de uitbrei ding van de afd. Machinale Schoen fabricage, welke bijzonder urgent was, is een belangrijke verbetering ten behoeve van het onderwijs op deze school tot stand gekomen, waar toe in het bijzonder het nieuwe ma chinepark in belangrijke mate zal bijdragen. De voorzitter dankte ten slotte allen, die op enigerlei wijze tot de uitbreiding van de praktijkruimten en de verbetering en vernieuwing van de outillage hadden bijgedragen, in het bijzonder de Rijksgebouwen dienst, het departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen, en de directeur der school, ir. Roelofs- Heyrmans. Laatstgenoemde gaf in een toe spraak uiting aan de vreugde van de leraren en van hemzelf over hetgeen nu voor de afd. Machinale Schoen fabricage is bereikt en hij was er van overtuigd, dat de leraren het een voorrecht zullen vinden in een derge lijke omgeving en met behulp van een dergelijke outillage alle krachten in te spannen om de leerlingen een zodanige opleiding te geven, dat de industrie na afloop daarvan wat aan hen heeft. De directeur onderstreep te de grote betekenis van deze nieu we outillage door er op te wijzen, dat de schoentechniek voor het over grote deel op „know-how" berust, waardoor het voor de leerlingen van bijzonder belang is reeds tijdens hun opleidingstijd in de meest moderne werkwijzen, niet alleen in theorie, maar ook in de praktijk te worden opgeleid. Ook voor de gespecialiseer de avondkursussen op de school, waaraan momenteel door 280 kursis- ten wordt deelgenomen, achtte de di recteur de nieuwe inrichting van zeer groot belang. MODERNE INRICHTING. Vervolgens gaf de directeur een kort overzicht van de inrichting, waarbij hij wees on de hoge kwaliteit en de grote omvang van het nieuwe machinepark. De praktijkruimte voor het eerste leerjaar heeft een afzon derlijke modelkamer gekregen, uitge rust met drie gradeermachines, welke drie verschillende in de praktijk toe gepaste systemen van graderen ver tegenwoordigen. De snijderij bevat nu een aantal zeer moderne snijtafels, welke door het feit, dat zij in ver schillende hoogten en standen gezet kunnen worden, de mogelijkheid bie den de waarde na te gaan van de te genwoordige ontwikkeling in de be drijven, om de voor iedere snijder de voor hem meest gunstige stand van de tafel te zoeken, waardoor zowel de kwaliteit als de snelheid van het werk belangrijk worden verbeterd. De voorbereidingsafdeling kreeg o.m. een fijnsplitmachine, een drie- snitsschalmmachine, een zeer moderne omboekmachine, een voeringstempel- machine en een perforeermachine. De stikkerij is uitgerust met het nieuwste type stikmachine, voorzien van een stofdrukker, die door eigen aandrijving aan het transport van het materiaal medewerkt. De praktijkruimte voor de onder- werkbevestigingsmethode had qua oppervlakte wel wat groter kunnen zijn, zoals het gezelschap tijdens de rondgang ook kon vaststellen, maar omdat het op de school niet gaat om het produceren van grote aantallen, kan dit niet als een tekort worden aangemerkt. Veel belangrijker is het, dat het machinepark in deze praktijk ruimte de mogelijkheid biedt om alle belangrijke fabricagemethoden met eventuele combinaties volgens de mo dernste principes uit te voeren. VEEL MEDEWERKING. „De school heeft voor het berei ken van deze mijlpaal", aldus ir. Roe- lofs-Heyrmans, „de bijzondere mede werking van een groot aantal perso nen nodig gehad." Hij dankte aller eerst het bestuur van de school voor zijn doorzettingsvermogen en volhar ding, zonder welke deze uitbreiding nooit tot stand gekomen zou zijn. Vervolgens de inspecteur van het Middelbaar Nijverheidsonderwijs, ir. v. d. Hoek, die hij dankte voor de bijzonder prettige samenwerking. Van de velen, die op het ministerie van O. K. en W. zich hebben bezig gehouden met de uitbreiding van de school, dankte de directeur in het bij zonder de heren van Tol, Worisek, Verhallen en Pennings. Bijzondere waardering had de directeur ook voor de grote deskundigheid van de di- strictsbouwkundige van de Rijksge bouwendienst, de heer Batterman en later dè heer Buurma. De school heeft aan hun werk veel te danken, zo meende hij. Ten slotte dankte de directeur de architect van Huiten en zijn assi stent, de heer Klerx, de aannemer Witteboer, de firma v. d. Heuvel, die voor de elektrische installatie zorg de en de fa. Bakkers, die het schil derwerk uitvoerde. De voortreffelijke inrichting dankt de school mede aan de volgende firma's de fa. Pfaff, vertegenwoordigd door de fa. Mai- burg te Den Bosch, de Singer Maat schappij te Amsterdam, de Verenigde Schoenmachine Mij. te Den Bosch, de fa. van Wees te Waalwijk, de fa. v. Doorn te Rotterdam, de fa. van Beurden te Dongen, de Tilburgse Schoenfournituren Mij. te Tilburg, de fa. Matheijsen te Kaatsheuvel en de fa. Oversteeg te Sprang. Hen al len dankte de directeur voor hun be langrijke bijdragen. OP HOOG NIVEAU. Vervolgens werd het woord ge voerd door de voorzitter van het Be drijfschap voor de Schoenindustrie, mr. dr. B. J. M. van Spaendonk, die deze bijeenkomst in de M.V.L.S. een verheugende gebeurtenis noemde. „Verheugend", aldus de heer van Spaendonk, „omdat deze school thans kan tonen met welke middelen zij de toekomstige leidinggevende fi guren in deze belangrijke industrie takken gaat opleiden, verheugend te vens, omdat dit feit aanleiding is voor een hernieuwd persoonlijk contact van school en bedrijfsleven middels deze samenkomst. De ontwikkeling van de Europese integratie, waarover ik bij andere ge legenheden reeds meermalen mijn vi sie heb gegeven, noopt ook de leder en schoenindustrie steeds intensiever te werken aan een zo efficiënt moge lijke werkwijze, gepaard aan een hoge graad van on wikkeling. Hiertoe be horen met name ook door de Rijks overheid de mogelijkheden te worden geschapen, en een belangrijke bijdra ge daartoe wordt geleverd door een op hoog peil staand vakonderwijs. Welnu, deze mogelijkheid was hier aanwezig, doch zij is thans verbeterd en uitgebreid op een wijze, welke eenieder die hieraan heeft mogen medewerken met trots kan vervullen. Naar mij uit de internationale con tacten van de laatste jaren op het ge bied van de vakopleiding is gerap porteerd, kan deze school èn qua leer programma èn qua outillage de ove rige scholen van* dit niveau in West- Europa op zijn minst gesproken eve naren en ik geloof, dat dit voor de betrokken industrieën vandaag aan leiding mag zijn hiervoor hun grote erkentelijkheid uit te spreken. De opvattingen over de opleiding van leidinggevende functionarissen zijn in de onderscheidene Europese landen uiteraard nogal verschillend; ik geloof echter, dat wij in Neder land, gegeven onze situatie, de juiste koers varen door te vermijden de op leiding al te star te richten op de vaktechniek zelf met voorbijzien van het aankweken van begrip voor het veel bredere veld, dat de leider van een bedrijf moet kunnen overzien. In dit verband acht ik het een bij zonder gelukkige gedachte van be stuur en schoolleiding om de afge studeerde leerlingen in de gelegen heid te stellen een part-time vervolg cursus te doorlopen, welke hen meer gespecialiseerd kennis doet nemen van de problemen, welke in zeer rui me zin samenhangen met bedrijfsor ganisatie. Indien ik juist ben ingelicht, is er thans, na de zeer gunstige start van deze cursus in 1957 enige twijfel ge rezen of het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen hiervoor wederom subsidie kan ver lenen. Moge ik hier bij deze gelegen heid de hoop uitspreken, dat aan de ze twijfel spoedig een einde zal ko men in gunstige zin, omdat juist op het onderhavige terrein voor een school van dit type nog zoveel goeds te doen is. Een verdere omstandigheid, welke het onderwijs gunstig kan en onge twijfeld zal beïnvloeden is de aanwe zigheid, in ditzelfde gebouw en on der dezelfde directie, van het Leder instituut T.N.O. Deze symbiose houdt beide partijen regelmatig op de hoogte van de wensen resp. ont wikkelingen, terwijl 't begrip voor de noodzakelijkheid van research en kwaliteit-controle bij de leerlingen slechts erdoor kan worden bevorderd. Niet alleen echter aan de hoge functionarissen wordt op deze school gedacht; zij kent een bloeiende avondschool met gespecialiseerde af delingen, welker leerlingen eveneens tot ver uit de omgeving komen. Ook voor de onderbouw wordt dus ge zorgd en dat hiertoe thans ook het zeer moderne machinepark kan wor den benut, stemt tot dubbele vreugde. Bestuur, directeur en docenten heb ben zich ieder op hun terrein inge spannen om tot dit belangrijke re sultaat te komen. Als Voorziter van het Bedrijfschap voor de Schoenindustrie en daarmede al degenen vertegenwoordigende, die in deze bedrijfstak hun bestaan vin den, complimenteer ik U oprecht met het bereiken van dit zo hoog gestelde doel. Onszelf mogen wij feliciteren met het bezit van een school met deze opleidingsmogelijkheden, welker ver richtingen wij met grote belangstel ling zullen blijven volgen. Een gelukwens tenslotte ook aan de lederindustrie, welke eveneens haar kader put uit de hier afgestu deerden; mogen beide voor elkaar on misbare industrieën verwerven wat wij van een goede opleiding verwach ten commercieel en technisch be kwame leiders voor de vervaardiging van topkwaliteiten, opdat daarmede deze beide industrietakken een ge zonde en sterke basis mogen blijven behouden in het belang van allen, die daarin werkzaam zijn." Aldus mr. dr. van Spaendonk. Daarna werd nog het woord ge voerd door de oud-directeur der school, ir. van Gijn, die in het kort de ontwikkeling van het onderwijs op de school schetste. Ten slotte sprak de heer v. d. Berg als vertegenwoor diger van de machinefabriek, welke de diverse machines had geleverd. Hij bood het bestuur een wandklok aan. De voorzitter dankte elk der sprekers voor hun gelukwensen en waarderende woorden, waarna hij de nieuwe uitbreiding aan de directeur in gebruik overdroeg. Deze officiële bijeenkomst werd besloten met een rondgang door de nieuwe praktijkruimten en bezichti ging van het nieuwe machinepark. Tijdens een Brabantse koffietafel in Hotel Verwiel werden, schoolbe stuur, directeur en leraren namens het ministerie van O. K. en W. ge lukgewenst met deze belangrijke uit breiding door de inspecteur van het M.N.O., ir. v. d. Hoek. Vrouwelijke belangstelling schijnt op de anders zo rustige leden van de Waalwijkse gemeenteraad bijzonder inspirerend te werken, want onder het jeugdig oog en oor van in de dertig leerlingen van de Sint Theresia-ulo hebben de raadsleden donderdagavond jl. twee en een half uur besteed aan een agenda, die wel be langrijk was, maar op het oog toch niet zoveel stof tot spreken bood. De meisjes, die door hun onderwijzer, de heer P. van de Griendt, tot deze verheugende belangstelling voor de gemeentelij ke bestuurszaken waren aangezet, zijn overigens niet met hun neusjes in de discussie-boter gevallen, want flitsende en puntige debatten zullen hun uit deze eerste kennismaking wel niet bijblij ven. En dat zij voor het einde van de wedstrijd - zonder kopje koffie - zie illustere voorbeeld van de gemeente Delft - de tribu ne verlieten, zal hun dan ook niemand kwalijk nemen. Wel is donderdagavond duidelijk aan het licht gekomen, dat, in dien de Waalwijkse ingezetenen eens werkelijk belangstelling zouden gaan krijgen voor de vergaderingen van de raad (o won der!), de publieke tribune veel te klein is. Nadat de heer Dercksen, die we gens zakelijke verplichtingen een aan tal vergaderingen had moeten verzui men, als lid van de nieuwe raad was beëdigd, maakte de heer v. Seters bezwaar tegen de wijze van behande ling door het college van b. w. van een schrijven van J. J. M. Smits al hier, waarin deze een aantal pun ten naar voren brengt, het beleid van b. w. betreffende. Burgemeester en Wethouders hadden voorgesteld, overigens geheel in overeenstemming met het reglement van orde, om vra gen of verzoeken om inlichtingen aangaande dit schrijven, schriftelijk tot b. w. te richten. De heer van Seters kon zich daarmee niet vereni gen. Het punt kwam voor op de agen da en er moest dus in de vergadering gelegenheid zijn tot het mondeling stellen van vragen. De voorzitter wees spr. op het bepaalde in het reglement van orde, waarin het schriftelijk stel len van vragen uitdrukkelijk wordt bepaald. Dit wil overigens niet zeg gen, aldus de voorzitter, dat de raad niet competent zou zijn over de in bedoeld schrijven genoemde feiten te oordelen. B. w. zullen alle binnen komende vragen en het antwoord daarop laten cyclostileren en aan de leden doen toekomen, waarna dit punt in de volgende vergadering ter tafel zal komen. Het gemeentebestuur stelt het op hoge prijs, aldus de voor zitter, dat de raad vragen omtrent dit schrijven stelt en het zal in de vol gende vergadering van de raad gaar ne geheel opening van zaken geven. De heer Meijs verklaarde, dat dit agendapunt in de fractie was bespro ken, waarbij men zich geheel met het voorstel van b. w. had kunnen ver enigen. De heer v. Seters kon zich niet neerleggen bij de uiteenzetting van de voorzitter en vroeg naar de mening van b. w. over deze brief, waar naar zijn mening „wel wat in zat". De voorzitter antwoordde, dat hij niet kon vooruitlopen op het door b. w. op te stellen antwoord op de ze brief, hetgeen echter niet wil zeg gen, dat b. w. zich van deze onder werpen distanciëren. De voorzitter achtte het alleen niet juist, dat zich een discussie ontwikkeld naar aanlei ding van een brief van een ingeze tene. Op die manier zouden de inge zetenen de agenda voor de vergade ring van de raad kunnen samenstel len. Bovendien achtte de voorzitter het juister indien de raad zelfstandig tot initiatieven komt en niet op in stigatie van een ingezetene. Ten slotte werd besloten overeenkomstig het voorstel van b. w. De heer Dercksen werd vervolgens benoemd tot lid van de commissie voor het gemeentelijk woningbedrijf en tot lid van de commissie voor ge organiseerd overleg. Goedgekeurd werd een voorstel inzake waarborging van betaling van rente en aflossing van hypothecaire geldleningen voor particuliere wo ningbouw, alsmede aan een voorstel tot beëindiging van een gemeenschap pelijke regeling inzake hulpverlening bij brand. De raad besloot tot het ver lenen van een garantie van f 200. - voor een door de Gecombineerde Pluimvee- en Konijnenvereniging „Waalwijk en Omstreken" te organi seren provinciale pluimvee- en ko nijnententoonstelling op 13 en 14 dec. a.s. Goedgekeurd werd ook het voor stel tot de bouw van een industriehal, waarbij de voorzitter er zijn vreugde over uitsprak, dat na de bouw van een eerste hal voor het betreffende bedrijf reeds tot de bouw van een tweede hal kon worden overgegaan. DRUPPEL OP GLOEIENDE PLAAT. Het voorstel tot de aankoop van een verrijdbare toiletwagen ten be drage van f 9.000. - bracht weer enige discussie. De heer v. Seters vond zo'n toiletwagen een heel mooi ding, maar toch wel wat duur, en hij vroeg of er geen andere, minder kostbare oplossing gevonden zou kunnen worden. De heer Brouwer toonde zich bijzonder verheugd, want een dergelijke wagen zal ook buiten de markt en kermis om zeer goede diensten kunnen bewijzen. Over de aankoopsom stapte hij gemakkelijk heen met de woorden „Een negen met drie nulletjes zegt mij niets." Over de eventuele inkomsten van een dergelijke wagen in de vorm van een „entree"-heffing maakt hij zich ove rigens geen illusies. Hij zag deze meer als een druppel op een gloeien de plaat, welke eminente beeldspraak zowel bij de raadsleden als de tribu ne enige vrolijke beroering verwekte. De voorzitter wees er op, dat deze sanitaire inrichting niet alleen voor markt en kermis dienstig zal kunnen zijn, maar ook bij andere gelegenhe den op voetbalterreinen e.d. Hij zag geen andere, goedkopere oplossing. Het plaatsen van een vast gebouwtje kost ook geld en wellicht meer dan een verrijdbare inrichting, te meer omdat bij een vaste gelegenheid voortdurend toezicht zal moeten zijn. De heer Mombers informeerde of de ze verrijdbare inrichting een eigen stroomvoorziening heeft of dat zij op het lichtnet moet worden aangeslo ten. De heer Meijs vroeg of het in de bedoeling ligt voor het gebruikmaken toch vooral deze mensen, die aan een verzorging in dergelijke tehuizen be hoefte hebben, zo zei hij. De heer Dercksen bracht het col lege van b. w. namens het protes tants-christelijke volksdeel hartelijk dank voor de wijze, waarop het de belangen van de stichting heeft be hartigd. De heer Brouwer gaf eveneens uiting aan zijn vreugde over dit voor stel en hij hoopte, dat het een stimu lans zou mogen zijn dat ook in r.k. kringen stappen zullen worden ge daan tot stichting van een dergelijk centrum. Momenteel is het zo, aldus de heer Brouwer, dat de Waalwijkse r.k. bejaarden in centra in andere ge meenten hun intrek moeten nemen. De heer Meijs had ook grote waar dering voor het plan en meende, dat er voor de minder draagkrachtigen misschien een oplossing gevonden zou kunnen worden in de vorm van een ander gebouw. Het plan te Be- soijen achtte hij van grote betekenis, omdat daardoor meer woningen vrij zullen komen voor jongere gezinnen. De voorzitter begon er op te wij zen, dat er ook in r.k. kringen grote activiteit heerst om tot de stichting van een bejaardencentrum te komen. Verder onderstreepte hij, dat het be leid van de minister er op gericht is om juist tot uitbreiding van het aan tal bejaardencentra te komen, mede vooral omdat daardoor meer woon ruimte voor andere gezinnen zal vrij komen. Naar aanleiding van de op merking over de hoge tarieven zei de voorzitter, dat de minder draag krachtigen van de gemeente van her komst een suppletie op de pension- prijs ontvangen, zodat een bejaarden centrum voor werkelijk iedereen open staat. Deze mensen te helpen is juist een van de taken van de instelling voor maatschappelijke zorg en het is niet meer dan een kwestie van sociale rechtvaardigheid dat deze mensen in de gelegenheid worden gesteld hun intrek in een bejaardencentrum te nemen. De heer v. d. Hoven wees er ten slotte nog op, dat in het Hervormde bejaardencentrum te Besoijen elke schijn van classificatie zal worden vermeden, zodat geen der bewoners de indruk zal krijgen dat er verschil in behandeling is. SPORTPARK. Enkele voorstellen betreffende de realisering van het sportpark plan werden door de raad goed gekeurd. Voor de bouw van was- en kleedlokalen voteerde de raad een bedrag van f 144.040.- en voor de aanleg van» vier tennis banen f 20.000.-. Een deel van de ze banen zal worden verhuurd aan clubs (f 1250.- per baan per seizoen) en het andere deel zal gereserveerd blijven voor inci dentele bespeling voor eventuele belangstellenden (f 2.- per uur). Voor het aanbrengen van be planting in het sportpark werd W A A L W IJ K van deze inrichting betaling te vra gen en of het mogelijk zal zijn deze wagen te verhuren aan bijv. andere gemeenten in de omgeving. De voor zitter antwoordde, dat deze wagen voor verlichting aangesloten moet worden op het lichtnet, dat enige be taling zal worden gevraagd en dat, indien daarom wordt verzocht, zeker tot verhuur van deze inrichting zal worden overgegaan. Het subsidie aan de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg werd verhoogd met f 11.000.- en gebracht op f 124.500.-. B E J AARDENCENTRUM Voor de betaling van rente en af lossing van een door de Hervormde stichting voor de verzorging van Ouden van Dagen aan te gane geld lening van f 1.350.000.- ten be hoeve van de bouw van een bejaar dencentrum, werd besloten tot een garantiestelling. De heer van Seters sprak zijn voldoening uit over dit voorstel, maar vroeg zich af of men niet de nodige voorzichtigheid moest betrachten met de bouw van derge lijke tehuizen, 'n importe van welke richting zij zijn. Hij wees daarbij op de nogal hoge jaarlijkse pensionprijs en op de huur van de afzonderlijke bejaardenwoningen, die naar zijn me ning door de „gewone man" niet op te brengen zouden zijn. En het zijn een bedrag van f 5.520.- beschik baar gesteld. In dit verband merkte de heer Mombers op, dat de coniferen aan Brederodelaan en Moonenlaan, die te welig en te hoog opgroeien, wellicht over geplant zouden kunnen worden naar het sportpark, om dan aan genoemde lanen kleinere conife ren te planten. Hij meende, dat dit nog een zekere kostenbespa ring met zich zou brengen. De voorzitter daarentegen 'meende, dat dit een kostenvermeerdering ten gevolge zou hebben, want 't overplanten naar het sportpark en het weer planten van nieuwe coniferen aan genoemde lanen, betekent een verhoging van ar beidsloon. Op een vraag van de heer van Seters hoe het toezicht op het sportpark geregeld zal zijn, me moreerde de voorzitter het be sluit van de raad tot de bouw van een woning aan de Olympia- weg. Deze woning waaraan bin nenkort zal worden begonnen is bestemd voor degene, die het toe zicht op het sportpark zal uitoe fenen. De huurprijs van de 3 nieuwe hockeyterreinen inclusief de ac- comodatie werd bepaald op f 500.- per jaar. Voor de uitbreiding van het aantal kleedcabines aan de da meszijde van het zwembad van 22 tot 44 voteerde de raad het be nodigde krediet. GRONDGEBREK. Naar aanleiding van een voor stel tot aankoop van grond ten O O

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5