VROOM DREESMANN BINNEN- EN BUITENLAND De Vluchteling woens 16s 1 .45' BRILLEN m prijzen ÏX._ m Wets-ontwerp Gals voor Voortgezet Onderwijs BRILLENSPECIALIST VAN MAAREN 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 NOVEMBER 1958 6 ALLEEN GELDIG WOENSDAG S NOVEMBER Ou! f. >50 DEN BOSCH (TILBURG -HELMOND? 200 gram ^«38 In groteCanUllepos.-j", w oosten van de Burg. Smeelelaan in het uitbreidingsplan Bloemen- oord tot een bedrag, van f 10.355.- ontstond een discussie over de vraag of het gewenst is, dat de gemeente onderhoud van de ge meenschappelijke voortuinen (plantsoenstroken) op zich neemt. De heer van Seters bracht zijn reeds eerder geuite mening naar voren, dat de gemeente zich van dit onderhoud dient te dis- tanciëren, daar dit te grote kos ten met zich meebrengt. De he ren Pullens en Duyvelaar waren van mening, dat, indien de ge meente de grond voor deze plant soenstroken (7750 m2) niet zou aankopen, de eigenaren de on derhoudsplicht zouden hebben. De voorzitter wees er op, dat het in het beeld van de moderne stedenbouw een normaal ver schijnsel is, dat de gemeente het onderhoud van gemeenschappe lijke voortuinen, die overigens niet meer zou zijn dan een smalle plantsoenstrook, op zich neemt. Het is dus zaak, dat de gemeente deze gronden in eigendom heeft. Zou de onderhoudsplicht berus ten bij de bewoners-eigenaren, dan is de kans groot dat 't wijk- beeld ten gevolge van de ver schillende opvattingen en inzich ten in het onderhoud niet zou be antwoorden aan de eisen welke men daaraan in het kader van de moderne stedenbouw mag stellen. De heer Duyvelaar merkte naar aanleiding van dit voorstel op, dat in een vroeger voorstel was gesteld, dat de gemeente geen investeringen meer zou doen in grondoverdracht, doch dat er in het onderhavige voor stel toch weer sprake is van de aankoop van 37.200 vierk. meter grond ten oosten van de Burg. Smeelelaan. Naar aanleiding van deze opmerking wees de voorzit ter er op, dat het college van B W met zorg is vervuld ten aan zien van de continuïteit van de woningbouw, vooral ten aanzien van de continubouw. De in het voorstel genoemde 37.200 vierk. meter zijn de restanten welke overschieten van 't uitbreidings plan Bloemenoord. Wil de ge meente de voortgang van de continubouw veilig stellen, dan zal zij er goed aan doen zich van het bezit van deze grond-reserve te verzekeren. Op een vraag van de heer Pullens of dit betekent, dat de continubouw zich niet ge heel in Baardwijk zal voltrekken, waarschuwde de voorzitter voor legendevorming en dat dus de conclusie, dat Baardwijk niet de geplande 500 woningen zal krij gen, volkomen ten onrechte is. Overigens zullen binnenkort na dere voorstellen betreffende de continubouw worden gedaan. Ten behoeve van de aanleg van een rijwielpad langs de oostzijde van de Akkerlaan vanaf de over weg tot aan 't hertenkamp, werd besloten tot de aankoop van een strook grond ter breedte van 5 meter. De heren Duyvelaar en Meys wezen er op, dat hier toch ook wel mag gedacht worden aan 't belang van de voetgangers die vooral in de zomermaanden van deze weg een zeer druk ge bruik maken. De voorzitter ant woordde begrip te hebben voor deze suggestie en op zijn voorstel werd besloten, dat, indien blijkt dat op de aangekochte strook grond ook niet nog een voetpad kan worden aangelegd, het thans genomen besluit nog niet ter goedkeuring aan Ged. Staten ge zonden zal worden en dat dan in de volgende vergadering een ge wijzigd voorstel zal volgen. Besloten werd tevens tot de verkoop van grond aan de Mer- catorlaan t.b.v. de bouw van een hervormd streek-bej aardencen trum, alsmede tot verhoging van 't verzekerd bedrag bij de Frau derisico-Onderlinge. Ook werd besloten tot het aangaan van 'n tweetal geldleningen van resp. f 1.000.000.- en f 202.400.- en tot het aangaan van een rekening courant-overeenkomst met de Nederlandse Handelmaatschap pij N.V. voor f 150.000.-. De verkiezing van een com missie van onderzoek voor de gemeente- én bedrijfsrekening over 1955 vergde ook nog enige stemmingen, maar toen tenslotte van de perstribune duidelijk wit te rook omhoog steeg, bleek dat hiervoor dezelfde leden gekozen waren als vorig jaar, n.l. de he ren Duyvelaar, Meijs en v. d. Ho ven. De minister van Onderwijs mr. Cals heeft bij de Tweede Ka mer het lang verwachte voorstel ingediend tot regeling van het voortgezet onderwijs. Het ont werp, dat 117 artikelen omvat, regelt al het onderwijs, dat ligt tussen de lagere school en de universiteit. De twee hoofdpun ten zijn, dat vpn de bestaande verbrokkelde wetgeving nu een sluitend geheel zal worden ge maakt en dat de financiële ge lijkstelling (voor het openbaar en bijzonder onderwijs) ook naar het voorgezet onderwijs zal wor den doorgetrokken. Het nieuwe ontwerp betekent een grote stap op de weg naar 'n sluitende wet geving voor het hele onderwijs in Nederland, die zal moeten be staan uit vier grote wetten: voor het kleuteronderwijs (die inmid dels tot stand is gekomen), voor het basisonderwijs (de lager on derwijswet moet hier en daar nog worden aangepast)voor het voortgezet onderwijs (die thans wordt ingediend) en voor het ho ger onderwijs. Het voortgezet onderwijs wordt in het ontwerp-Cals als volgt in gedeeld Voorbereidend wetenschappelijk onderwijs, dat zal gegeven wor den aan gymnasia, athenea en lycea, die elk een cursusduur hebben van zes jaren en die voorbereiden op universiteit en hogeschool. Algemeen voortgezet onderwijs, dat onderverdeeld wordt in ho ger, middelbaar en lager en dat gegeven zal worden aan de hui dige HBS en de middelbare meis jesscholen, aan de ULO en dat gegeven wordt in de eerste twee jaren van bijvoorbeeld een nij verheidsschool. Dit LAVO-on- derwijs zal in het nieuwe bestel ook een afzonderlijke school kunnen zijn met een cursusduur van twee jaren. Beroepsonderwijs, dat ook weer onderverdeeld wordt in hoger, middelbaar en lager en dat in het algemeen zal omvatten: tech nisch, landbouw-, sociaal-peda gogisch, middenstands- en eco nomisch en administratief on derwijs en waaronder bijvoor beeld ook de kweekscholen val len. REGERING DIENT ONTWERP VOOR PRIJZENWET IN. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp-prijzenwet (wet houdende regelen op het gebied van de prijzen van goede ren en diensten). De regering heeft dit ontwerp-prijzenwet in gediend met het doel blijvend te kunnen beschikken over be voegdheden voor het geven van prijsvoorschriften. Deze nieuwe wettelijke rege ling zal t.z.t. in de plaats treden van thans nog van kracht zijnde bepalingen, opgenomen in de prij sopd rijvings- en hamsterwet 1939, het prijsvormingsbesluit 1941 en het prijsaanduidingsbe- sluit 1941. De regering stelt voorop, dat de vrije prijsvorming een essen tiële functie in ons economisch leven vervult en dat ingrijpen in het economische verkeer zoveel mogelijk moet worden vermeden. Er kunnen zich echter omstan digheden voordoen, waaronder de overheid in staat dient te zijn in de prijsvorming in te grijpen. De regering noemt hiervan ver schillende voorbeelden. DE NOBELPRIJS VOOR DE RUSSEN. Met de toekenning van, de No belprijs voor literatuur heeft de Zweedse Academie de Russische schrijver Pasternak een rode stropdas omgedaan, die althans 1 geestelijk voor hem een wurgen de strop dreigt te worden. Het Kremlin en zijn onderho rige organisaties en partij heb ben zich opgeworpen als super visors over de Nobelprijs. Zij be palen, of een Rus deze wereld vermaarde onderscheiding al of niet verdient. De onderscheiden Russische natuurkundigen mo gen haar wél aanvaarden, de schrijver Pasternak niet. In de officiële litteraire kringen van de Sovjet-Unie is de Zweedse Academie naar aanleiding van de onderscheiding van Pasternak uitgemaakt voor een reactionair stelletje bourgeois, dat met deze prijs een anti-communistische propaganda-stunt beoogde, en de schrijver zelf voor vuile vis. Nu zou men menen, dat ook de an dere prijzen, toegekend door zulk 'n infame instantie als de Zweed se Academie, als een openbare schande voor Sovjet-burgers van de hand zouden moeten worden gewezen, maar zulk een mening geeft blijk van een ontstellend gebrek aan kennis en begrip voor de Russisch-communisti- sche logica. Zelfs Polen bewees op dit gebied niet geheel bij te zijn, want dat zond Pasternak nog een geestdriftig felicitatie telegram. Intussen heeft het Kremlin door Pasternak tot een bewaakte outcast te maken, de toekenning van de Nobelprijs voor letterkunde inderdaad een scherp anti-communistisch pro paganda-effect gegeven, want de verontwaardiging over de tragi- comedie, waarvan Pasternak de gevolgen thans ondervindt, is in heel de op gewetensvrijheid en vrijheid van meningsuiting ge stelde wereld algemeen „De Tijd". BOND ZONDER NAAM STREEFT NAAR GEES TELIJKE EENHEID. „Het Onze Vader voor alle mensen", dat is het motto van de nieuwe actie van de Bond Zon der Naam, waarmee volgende week wordt gestart. In de hele wereld is momenteel een streven naar eenheid, aldus pater W. Loop, Montfortaan, die tijdens een persconferentie het doel van deze actie uiteenzette. Er bestaat echte eenheid waaraan weinig aandacht wordt geschonken: de geestelijke eenheid door de gods erkenning. Veel religieuze richtingen ken nen het gebed dat het „Onze Va der" heet, een simpele uitdruk king van mensen die aan God ge loven. Maar hoe dikwijls wordt het Onze Vader gebeden zonder enig bewustzijn. We willen nu trachten, die de mensen bij te brengen, zodat zij weten wat ze in dit gebed vragen. Om nu deze actie tot een succes te maken zijn de 14.000 leden van het pro- pagandakorps van de Bond Zon der Naam reeds maanden in touw. Bovendien wordt er aan deze actie ook veel medewerking van protestantse zijde verleend. Meer dan 30.000 wandkaarten met het Onze Vader zijn reeds verstuurd naar mensen, die erom vroegen. Doch het is de bedoe ling van pater Loop, dat ieder een geconfronteerd wordt met datgene waarom zij vaak onbe wust, in het gebed vragen. Daar om zal in de komende maanden een drietal wagens met een vol ledige filmapparatuur het land af reizen, om in diverse plaatsen de film te vertonen, die speciaal voor deze actie is vervaardigd. MINISTER WEIGERT VERSTE KELING ASIEL. De minister van justitie heeft beslist dat de 20-jarige Indone siër, Maximiliaan Kumentas aan boord moet blijven van de Shell- lanker Tomo Cyclus, waarmee hij als verstekeling de réis naar Nederland heeft gemaakt. De Rotterdamse politie moet voor de uitvoering van het ministerië le bevel zorg dragen. De verstekeling, die om asiel heeft gevraagd, beriep zich erop familie in ons land te hebben. De commissie, die de minister in dergelijke gevaren moet advise ren en de jongen aan boord ge hoord zou hebben, schijnt tot 'n andere conclusie te zijn geko men. Hem zal dus geen asiel worden verleend. Dit houdt dan in dat hij met hetzelfde schip als waarmee hij gekomen is, terug gestuurd zal worden. PLECHTIGE PAUSKRONING ZAL VIER UREN DUREN. De plechtigheid van de Paus kroning op dinsdag aanstaande beginnen te half negen des och tends (Ned. tijd), aldus heeft de prefect van de apostolische ce remoniën, Mgr. Dante, meege deeld. Men verwacht dat ze ruim vier uren zullen duren. Volgens inlichtingen van Va ticaanse zijde zal Paus Johannes XXIII evenals zijn voorgangers in de loggia van de Sint Pieter basiliek, ten aanschouwe van de menigte op het plein, de tiara op gezet krijgen cn wel door kardi naal Ganali. Prins Albert zal België bij de kroning vertegenwoordigen. NOG OVERLEVENDEN UIT DE MIJN VAN NOVA SCOTIA! Reddingsploegen die in de rampmijn bij Springhill in Cana dees Nieuw-Schotland, waar vo rige week donderdag vele mijn werkers door instorting om het leven kwamen nog naar overle venden zochten, hebben woens dag heugelijk nieuws kunnen melden. Op de 4009 meterverdie ping maakten zij door een buis plotseling contact met een groep van twaalf opgeslotenen, die men reeds als verloren had be schouwd. De twaalf mijnwerkers, zijn donderdagmorgen gered. Hulp ploegen slaagden erin de mannen te bereiken na een gevecht van 11 uur met een laag steen en puin van 18 meter dikte. De man nen hadden 6 dagen opgesloten gezeten. INDONESIË NATIONALI SEERT NEDERLANDS BEZIT. De Indonesische regering zal binnenkort bij het parlement 'n wetsontwerp indienen, gericht op de nationalisering van alle Nederlandse ondernemingen in Indonesië. Gehoopt wordt, dat het parlement het ontwerp nog dit jaar zal goedkeuren, zo werd officieel bekend gemaakt. Hier mee is de twijfel weggenomen, welke nog heerste over het uit- J eindelijke lot van de Nederland se bedrijven, sinds zij in decem ber 1957 in de campagne „ter be vrijding" van westelijk Nieuw- Guinea, „onder toezicht" werden gesteld. Nadere bijzonderheden werden niet gegeven. Het wetsontwerp werd vrijdag door het kabinet goedgekeurd. In de afgelopen maanden hadden tal van oolitieke organisaties al aangedrongen de Nederlandse bedrijven te nationaliseren en de „besprekingen over schade vergoeding op te schorten, totdat Nederland westelijk Nieuw Gui nea aan Indonesië zal hebben overgedragen." Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" van Cayenne Door Ottwell Binns. 20) HOOFDSTUK VI. Een zware regenbui zond zonder ophouden haar stralen door het dich te gebladerte der bomen, en speelde een onophoudelijke roffel op het linnen dak van de tent, waarin Mimi De Faramond met doffe ogen zat te staren naar de vlak langs haar stro mende rivier. Door de regen van de laatste nacht was het water merkbaar gestegen, en nog steeds zwol de stroom onder invloed van de tropi sche stortbui. Een beekje dat in de grote stroom uitmondde, was reeds op vele plaatsen overstroomd, zodat het land rondom bijna geheel blank stond. Slechts enkele meters van de ver hoging waar haar tent opgezet was, stonden de bomen in meer dan drie voet water, en aan de andere kant van de beek was nergens meer enig land te bespeuren. En overal in dat water bewogen zich ongure dingen kaaimannen uit een nabij gelegen moeras, grote waterslangen en sidde ralen. Vreselijke ondieren, waar zij haar ogen huiverend van afwendde, telkens als een ervan zijn lange kop onderzoekend uit het water ophief. Maar toch kwamen deze monsters haar nog niet zo verschrikkelijk voor als de drie mannen en de vrouw, wier ruwe, twistzieke stemmen af en toe vanuit de naburige tent tot haar kwamen. Naar hun uitroepen te oor delen zaten ze te kaarten; de man die Philibert genoemd werd, scheen te verliezen en kon zijn verlies niet ver dragen. Voortdurend braakte hij gro ve verwensingen uit en richtte zich een keer tot de vrouw in bewoordin gen welke Mimi haastig haar oren deed sluiten. De regen bleef zonder ophouden vallen, de vloed naderde steeds de plek grond waar de tent stond en roerloos bleef het meisje zitten lui steren. Plotseling barstte de woede van Philibert opnieuw los. „Vervloekt. Die kaart is-al een keer gespeeld, je bent een gemene boef, Pedro, daar zul je voor boeten..." De stem van de vrouw, wild van hartstocht, overstemde de zijne. „Pas op, Pedro, zijn mes!" Mimi sidderde. Maar een moment later klonk de stem van de vrouw weer kalm en dwingend: „Steek dat mes weg, idioot! Ben je nog een klein kind, dat je niet eens „Wel vervloekt „Doe het weg of.ik verzeker je, dat ik zal schieten." Het meisje boog zich voorover en trachtte een blik te werpen in de tent van de anderen. Ze kromp ineen van afschuw bij het zien van hetgeen zich daar afspeelde. Philibert stond met getrokken mes en staardde wild van woede naar Pe dro, die aan de andere kant van de koffer stond, welke voor tafel had gediend. Met haar elleboog op de koffer en haar pistool gericht op het hart van Philibert zat de vrouw. Haar gezicht stond hard, en haar ogen ble ven zonder knippen gericht op de man die zij met haar revolver be dreigde. Zij scheen zo koud als ijs, en uit de houdinge van Philibert bleek, dat hij wist, dat ze haar bedreiging ten uitvoer zou brengen. Hij stond besluiteloos te kijken, scheldend op de man, die zijn woede opgewekt had, maar durfde zich niet te bewegen. Adele lachte verachtelijk. „Wat zijn jullie mannen toch idio ten. Over een kleinigheid als een spelletje kaart maak je al ruzie". Met haar vrije hand graaide ze de kaarten bijeen, intussen vervol gend: „Ik zal deze kaarten onder mijn berusting houden tot ons werk hier is afgelopen. Denk je dat Le Coq het goed vindt als we elkaar kalm de nek gaan zitten afsnijden? We hebben dat dwaze kind van De j Faramond te bewaken en zij bete kent een massa geld, dat wij onder elkaar kunnen verdelen. „Als die idioot van een kerel ten minste wil betalen!" viel de derde man in, die André bleek te heten. „Wees daar maar gerust op! Zij is zijn liefste bezit en Le Coq heeft de zaak zo handig in elkaar gezet, dat de dwaas geen verdenking kan koesteren tegen ons. Hij is in de vaste overtuiging dat die Jules, die hij gelijk met die Engelsman ver raden heeft, Mimi ontvoerd heeft uit wraak voor zijn gemene streek, en hij is gek van angst voor het geen er met haar kan gebeuren. Als dus die advertentie onder de naam Jules onder zijn ogen komt, met 't geëiste bedrag en de manier van betalen, zal hij er op aan vliegen als „Als een vrek die nog liever dood zou gaan dan betalen!" lachte An dré. „Zo is Henri De Faramond. Ik heb nooit veel vertrouwen gehad in dit plannetje van Le Goq". De vrouw wendde zich tot hem. „Wel, als het mislukt, verliezen we er nog niets bij. Hier in dit ver vloekte bos zijn we niet erg op ons gemak, dat geef ik toe. Maar zou den we ons dan veiliger kunnen voelen in Cayenne, waar de politie reeds een beetje te veel aandacht aan ons doen en laten begon te schenken? We zijn er niet erg ge zien en er was geen cent meer in kas. Er viel ook geen enkel karwij- tje meer op te knappen „Behalve dan toch dat voor het meisje en voor die rijke Ameri kaan", viel een der anderen haar in de rede. „Dat mislukte, toen die Engels man dezelfde nacht zonder onze hulp wist uit te breken". Mimi De Faramond schrok bij 't horen van deze woorden. Dat was goed nieuws. Zij had nog niets van de ontvluchting van Dudley Lang don vernomen en zelfs in haar ei gen ellendige toestand voelde zij grote vreugde bij het horen van de ze tijding. Gretig luisterde ze toe in de hoop nog meer te vernemen. „Vervloekt, ja!" hoorde zij Phili bert schreeuwen. „Dat was een strop. Die Amerikaan was miljo nair, hij zou goed betaald hebben. En dan nog het geld van die kleine De Faramond! En nu „De Amerikaan heeft gezegd, dat hij toch nog zal betalen indien we zijn vriend weten te vinden". „Maar waar hangt die Langdon dan ergens uit?" informeerde Pe dro. „Zot, hoe kan ik dat weten? Er gens in het woud, als een opgejaagd dier. Als we hem hier ergens kon den vinden, zou het geld van ons zijn; jullie deden verstandiger de bossen te doorzoeken in plaats van hier elkaar met messen te zitten steken, en dat om een onnozel spel letje kaart". „In deze regen?" vroeg André la chend. „We zouden verdrinken als ratten!" „Het zal toch niet altijd blijven regenen", weerlegde de vrouw. „Als het ophoudt, kun je best eens gaan zoeken. Het is heel goed mogelijk dat hij deze kant uitkomt. Het staat vast dat hij het bos is binnengetrok ken en dus1 zal hij zeker de rivier opzoeken, welke immers de enige begaanbare weg vormt in deze streek. Als twee van jullie op zoek gingen, en een bleef er bij mij ach ter om het meisje te bewaken. „Philibert natuurlijk, nietwaar?" Het was André die deze woorden er met een veelbetekend lachje tus sen wierp. „Hij is zo'n groot bewon deraar van de kleine mademoiselle". (Wordt vervolgd) i.ii.i i i 11« i - J-JJimmiMJimw-JJUHiw !CEEN. SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN. ?Zeer mooi graslinnen slopen, met tiotélslui- i ting en een royale in- jslag van 18 cm. A 95 Zeer voordelig I Koopt NU deze prach tige heerlijk warme fluwelen damespan toffels, in rood, beige, grijs en zwart ^60 Een heerlijk warme nachtrust tussen fijne donzige Jakenflanel. Breed 175 cm., ^25 per meter 2.75 150 cm. breed, p.m. Am Directoire-elastiek, waar de rek goed In blijft. Was- en kookecht, A 15 per plankje met 10 meter I Een nieuw Zwitsers artikel! BAL1TA schuimplastic bad- en massageborstel, on misbaar bij het baden en douchen. Het be vordert' bovendien de bloedcirculatie. Te ge- bruiken met en zonder steel. A 20 Slechts 8 Zeer aantrekkelijk ge heel nieuw model pen- delkap (40 cm.) van strip acella, in de kleu ren geel, rood, rose, crème en groen. Keurig afgewerkt, compleet met snoer- pendel, slechts O Prima herenpanta lons, van wol, ver sterkt met 30 poly ester. Anti-slip en ver stelbare elastische band. Keuze uit de kleuren antraciet en donkergrijs A 50 Prachtige doorgestikte ORALON deken, prima vervanging van; de donzen deken, maar véél goedkoper. Zó ge wassen, zó droog, non- allergisch, vochtvrij, warm, m. moderne cre tonne en tricot onder zijde, grote 2-per- soonsmaat, A Q75 180 x 215 Pracht aanbiedtngl Ele gante dameshand schoenen, van soepele nappa, met gebreide wollen voering en perfecte pasvorm. In zwart, berken wit, beige en cork g*&75 Heerlijk warm is deze lange sjaal, van zeer mooie soepele wol met nylon. Aantrekkelijke Jacquard patroon, van diverse modieuze streepdessins, in de nieuwste modetinten Ook voor de grootstd maten hebben wij voorradig deze heerlijk warm gemoltonneerde cl'.mesdirectoires, van prima witte inter lock. In de maten 50 t/m 52 2.50 95 44tjm4d Bont is mode! Het brengt een voornaam cachet aan Uw kleding. J Persianer bontvellen,' met mooie, diepzwarte vaste, glanzende krul, in royaal for- A f\75-, maat, slechts I vf Fondant borstplaat, pracht sortering, met heerlijke smaken* f A Cc Appelmoes, mooi blank. statie) t u |RU- IEDEREEN WEET WEL DAT TILBURG Markt 32 BREDA Nwe Glnnekenstr. 23 DEN BOSCH Vughterstraat 25 In de toon aangeeftWij hebben immers Brillen speciaalzaken in Den Bosch, Tilburg, Breda, Eindhoven, Helmond, Venlo. DIT ZEGT U TOCH WEL IETS I Leverancier ean alle Ziekenfondsen. Tl»:*!'"' t1' i '■■4» 1 j.b i li. 1(1 ■-A t s 'K v-~yv

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 6