Verbouwing van ons Onderwijs HUISPERSONEEL (Urn BINNEN- EN BUITENLANE Waalwijkse en LangstraatseCourani \n bl verwachting 8 VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 88 22 eent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Gironummer 50798 Ad vert entiepr ij s 10 cent per m.m. Abonnement: Contract- advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 Een Compromis van Minister Cals LEERTIJD VOOR DE JEUGD WORDT LANGER Het gaat met onze minister van on derwijs als met zijn departement en het belangrijke werk, waaraan hij lei ding geeftHet oordeel over hem mag men veelzijdig noemen, omdat er vele tegenstrijdigheden in zitten en er veel verschil te vinden is in waarde ring voor zijn werk. Zo is het ook met zijn departement en met het on derwijs, dat daar wordt bewaakt en zo men wil, gekoesterd. Vermoede lijk zal dit verschillend oordeel ge prolongeerd worden na bestudering van zijn wetsontwerp voor het voort gezet onderwijs, dat nu bij de Tweede Kamer is ingediend. Het nieuwe ontwerp munt niet be paald uit in eenvoud en dit is beslist een nadeel. Dit nadeel is echter niet te voorkomen, zo lang men streeft naar een verdergaande specialisatie in ons onderwijs, waarbij bovendien nog getracht wordt aansluiting te vin den bij het bestaande. Die aansluiting is zonder meer onvermijdelijk, wil de minister tenminste niet al te veel staande glazen ingooien. Vervolgens moet er in zekere mate een overgang mogelijk zijn van het ene schooltype naar het andere, want in de leeftijd waarop het kind of de ouders voor het kind moeten kiezen, kan men zich licht in de ambities of capaciteiten van de pupil vergissen. Al deze bezwaren en moeilijkheden heeft minister Cals willen opvangen en we mogen dankbaar zijn, dat zijne excellentie ons een wetsontwerp voor zet, waar toch wel lijn in te vinden is. Geen toelatingsexamens meer. Bij elk kind, dat zes klassen van de lagere school doorlopen heeft, staan de ouders voor de vraag welk onder wijs het verder volgen moet om in de maatschappij een goede plaats te vinden. Zal het in de toekomst een wetenschappelijke vorming kunnen volgen? Als de ouders en/of het hoofd der school deze vraag bevesti gend beantwoorden, kan de jongen of het meisje drie richtingen kiezen. In de eerste plaats gymnasium, vervol gens atheneum en tenslote lyceum (voorbereidend wetenschappelijk on derwijs). Al deze opleidingen duren zes jaar en de eerste klas is steeds een brug klas, waar men het kind bij zijn pres taties kan observeren. Dezelfde brug klas vindt men ook terug bij de ver schillende vormen algemeen voortge zet onderwijs, die wij hieronder be spreken. Dit is de zevende klas van het onderwijs van heden, de voorbe reidende klas of de brugklas, al naar gelang men het noemen wil. Na deze eerste klas kan het kind nog alle kan ten uit. De specialisatie is nog niet begonnen en daarom wil de minister door deze proefklas het toelatings examen afschaffen. Dit voornemen is toe te juichen. Het toelatingsexamen is een slecht hulpmiddel om de intelligentie 'en ca paciteiten van een kind naar af te meten. Men kan het kind ervoor klaarstomen. Het kan op de dag van het examen een gelukkige of toeval lig een slechte dag hebben en daar door een terrein betreden of niet be treden, waar het niet of wel thuis- :t hoort. Na een jaar brugklas weten leerkrachten en ouders wel waar ze aan toe zijn. i Oud 'en nieuw. Blijkt het kind geschikt tot het ho ger onderwijs, dan moet 't zich voor- j bereiden op wetenschappelijke vor- j ming. Wij moeten hierbij nog aante- i kenen, dat men in de brugklas van het gymnasium het kind ook kennis kan laten maken met grieks en latijn, om te beproeven of voor deze vakken wel enige aanleg bestaat. Bovendien zal de brugklas van het lager algemeen onderwijs, dat hieronder nog ge noemd wordt, als ondergrond dienen voor het lager beroepsonderwijs, met een daaraan verbonden accentverschil in de leerstof. Van de genoemde schooltypes bin nen het voorbereidend wetenschappe- (van onze sociaal-econ. medewerker). lijk onderwijs blijft het gymnasium praktisch het gymnasium van thans, wordt het atheneum de voortzetting van de h.b.s., terwijl het lyceum aan sluit bij hetgeen thans op dit gebied, doch buitenwettelijk, bestaat. Het nieuwe wordt gevonden in het hoger algemeen voortgezet onderwijs (h.a.v.o.). Dit schooltype neemt de oorspronkelijke bedoeling van de h.b.s. over. Men vindt er de algemene vorming voor betere functies in de maatschappij. Dit onderwijs wordt meer praktisch gericht en als een af gerond geheel opgebouwd. Het is een verlicht atheneum-programma, ver moedelijk met onderwijs in vraag stukken, die in de maatschappij aan de orde komen. Ook hier is de brug klas een eerste jaar. Blijkt dit onder wijs voor de kinderen een te zware opgave te worden, dan kan men ze nog tijdig overhevelen naar het m.a.- v.o., dat wij hierna nog aan de orde stellen. De lange studietijd. De klachten, die de laatste jaren aan de orde zijn gekomen over te zware programma's bij de h.b.s. en het lyceum, kunnen verdwijnen, wan neer men voor zijn kind de h.a.v.o.- school kiest. Met dit wetsontwerp erkent de mi nister die klachten, doch hij gaat bij de voorbereiding voor wetenschappe lijke vorming geen stap terug. Naar onze mening terecht, want de ontwik keling der wetenschap eist geen ge ringere maar een grotere voorberei ding. Wie geen lawine van overbodi ge kennis wenst, zoals dikwijls wordt gezegd, bereikt met de h.a.v.o. toch een goede ondergrond voor hoger be roepsonderwijs, dat nochtans geen wetenschappelijke ambities heeft. Is hiermee nu het toekomstig klachtenboek verzekerd van een ge ringe klandizie? Neen, want de klach ten zullen er zich op blijven richten, dat het onderwijs een te geringe spe cialisatie geeft en ook een te late specialisatie. Hoger beroepsonderwijs begint pas na het h.a.v.o. Een jon gen, die straks de Hogere Techni sche School met een diploma verlaat, is tenminste 21 jaar, want het h.a.v.o. laat hen op z'n vroegst op 17-jarige leeftijd los. Met behulp van deze h.a.v.o.-school heeft het departement de steeds langere studieduur min of meer willen camoufleren. Van m.u.l.o naar m.a.v.o. De steeds hogere eisen, die aan de jeugd gesteld werden, blijken ook uit het m.a.v.o. Ook dit „meer algemeen vormend onderwijs" kent thans reeds zijn gelijke en wel in u.l.o. en m.u.l.o. De eerste klas heet dan voortaan brugklas, die door drie klassen ge volgd wordt. Na het m.a.v.o. volgt in de toekomst de lagere beroepsoplei ding als de technische school, het huishoudonderwijs, de middelbare landbouwscholen. In de meeste ge- j vallen zal bij aanneming van het ont- I werp een jongen of meisje met mid- i delbare beroepsopleiding achttien jaar zijn, voordat hij of zij de maat schappij in gaat. Ook hier gelden dezelfde bezwa- renals die wij bij het h.a.v.o. noemen. Is het nodig, dat de beroepsopleiding zo laat aanvangt? Het zou zeker niet verantwoord zijn, deze vraag hier reeds met beslistheid te beantwoor den. Daarvoor is een nadere studie nodig. Het sluitstuk van de onderwijsver nieuwing ligt in het lager algemeen voortgezet onderwijs, dat sprekend lijkt op het v.g.l.o.-onderwijs van he den. Alleen een verbouwing. De sleutel van de onderwijsver nieuwing van minister Cals ligt in een drang naar een grotere spreiding. Heem iedere dag de kleine dosis KRUSCHEN - en drfil zo die Rhenmatiek uit Dw ledematen. Zijne excellentie heeft daarbij echter naar onze smaak teveel de kool en de geit willen sparen. Een vernieuwing die, afgezien van enkele naamsver anderingen, uitmondt in een verlen ging, een verbreding van het aantal schooltypen, kan nauwelijks die naam dragen. Het is een uitbreiding van 't bestaande, hoogstens een verbou wing. Bij die verbouwing is het onder scheid tussen 't v.w.o. en het h.a.v.o. te gering. Ouders zullen voor de ze kerheid een kind v.w.o.-onderwijs willen geven, omdat zij nog niet we ten hoe het zich in de puberteit zal ontwikkelen. Men durft klaarblijke- J lijk in Nederland niet de weg op van j een specialisatie op jongere leeftijd Onze eerste indruk van dit ont werp is dat het wel meer keus brengt dan thans bestaat, maar in wezen niet veel nieuwe wegen kiest. ver binnen 24 uur aan de bedrijfsver eniging de D.E.T.A.M. te Utrecht worden ingezonden. Zodra de zieke hersteld is, moet onmiddellijk door middel van een herstelkaart worden kennisgegeven aan deze bedrijfsver eniging. Dit huishoudelijk personeel is ook verzekeringsplichtig volgens het zie- kenfondsenbesluit. De werkmeester moet zich direct bij de aanvang van net dienstverband als verplicht verze kerde laten inschrijven bij een ter plaatse werkend algemeen zieken fonds. Minderjarigen. Meisjes b.v. beneden 16 jaar, die reeds verzekerd waren krachtens de verplichte of vrijwillige verzekering van de vader, vallen ook onder deze bepaling. Zij zijn dus van de aanvang van hun dienst niet meer verzekerd krachtens die verplichte of vrijwillige verzekering van hun vader, maar zelfstandig op een eigen zieken- BTvvATmiinharpt Haakt jbMiïdTÊ fondskaart. Wie verzuimt zich aan te melden, loopt de kans, dat in geval van ziekte geen ziekengeld wordt uit gekeerd en voorts, dat alle kosten der medische verzorgingw.o. ook zie kenhuisopname voor rekening komen van de betrokkene. Indien de werkgever dit wenst, kan hij van het loon van de werknemer 2.2 premie afhouden voor het zie- kenfondsbesluit en 1 voor de ziek tewet. Hij kan echter deze kosten ook voor eigen rekening nemen. drs. H. (Nadruk verboden). en de sociele verzekeringen Wie er (tegenwoordig na veel moei te) in slaagt, huispersoneel aan te ne men, krijgt, voor zover dit personeel aan bepaalde voorwaarden voldoet, te maken met de uitvoering van de voor hen geldende sociale verzekerings wetten, t.w.: a. de ziektewet, b. het ziekenfondsenbesluit, c. de invalidi teitswet en d. de algemene ouder domswet. Onder huispersoneel verstaat de wet, de hulpen in de huishouding, de huishoudsters, dienstboden, kame niers, werksters, gezelschapsdames, huisknechten, verpleegsters voor zover deze niet een vrij beroep uit oefenen en dus als zelfstandige zijn gevestigd of door een bureau worden uitgezonden - en tenslotte de dag- morgenmeisjes. Het personeel is verzekerd volgens de ziektewet als het tenminste 5 da gen per week bij dezelfde werkgever werkzaam is. Het is niet noodzake lijk, dat dit hele dagen zijn, ook een morgenmeisje, dat op 5 halve dagen in dienst is, is verzekerd bij de ziek tewet. Uitkering bij ziekte. In geval van arbeidsongeschiktheid wegens ziekte of ongeval, heeft de verzekerde als regel recht op een uit kering van 80 van het loon gedu rende ten hoogste 52 weken. Er zijn drie wachtdagen, waarover de be drijfsvereniging geen loon (ziekte- geld) uitbetaald, doch het Burgerlijk Wetboek bepaalt, dat in geval van ziekte de werkgever verplicht is ge durende korte tijd het loon door te betalen. Onder loon wordt niet alleen ver staan het loon in geld, maar eventueel ook vergoeding voor kost en inwo ning, of alleen voor kost, hetzij vol ledige dan wel gedeeltelijke (b.v. de warme maaltijd). Bij de aanvang der verzekering ont vangt de werkgever formulieren (ziekteaangifte) huispersoneel. Deze formulieren moeten door de werkge- De invaliditeitswet. Ook is van toepassing de invalidi teitswet, echter met dit verschil, dat deze wet twee belangrijke verschillen vertoont voor hen, die ook voor de ziektewet verzekerd zijn en wel deze niet verzekerd voor de ziektewet, maar wel verzekerd voor de invilidi- teitswet zijn zij die in dezelfde kalen- derweek op minder dan 5 dagen bij dezelfde werkgever werkzaam zijn, dus ook b.v. voor werksters voor 1 dag per week. Wel verzekerd voor de ziektewet, maar niet voor de in validiteitswet, zijn zij, die de leeftijd van 35 jaar bereikt hebben en nog niet in het bezit zijn van een rente- kaart. Een werknemer moet zich di rect bij de aanvang van het dienst verband melden bij de Raad van Ar beid, van welke instantie hij een ren- tekaart zal ontvangen. De rechten die een verzekerde kan doen gelden op grond van de invali diteitswet zijn niet gering, immers hij kan aanspraak maken op ouderdoms rente bij het bereiken van de 65-ja rige leeftijd. Voorts eventueel een invaliditeitsrente bij blijvende invali diteit of bij tijdelijke invaliditeit van langer dan een half jaar. Genoot verzekerde ziekengeld in gevolge de ziektewet, dan bestaat in- validiteitsuitkering, nadat er geen recht op ziekengeld meer bestaat, dan is als regel na 52 weken invaliditeit wegens ziekte. Als derde mogelijkheid noemen wij een uitkering van weduwe- en wezen rente bij het overlijden van een ver zekerde en tenslotte in enkele ge vallen, waarin invaliditeit dreigt, be staat de mogelijkheid dat de genees kundige behandeling of verpleging wordt bekostigd, e.e.a. ter beoorde ling van de Sociale Verzekerings bank. De premies voor deze uitkeringen worden voldaan door middel van ren tezegels, die door een werkgever bij elke loonbetaling op de rentekaart moeten worden geplakt. De kosten van deze rentezegels zijn voor reke ning van de werkgever. Hij mag het bedrag van de waarde van die zegels niet aan een verzekerde ter hand stel len, maar hij moet de zegels zelf op- plaken, dateren en paraferen. En het ouderdomspensioen. Tenslotte dient een werkgever van het loon van de werknemer in te hou den de premie voor de verplichte al gemene ouderdomsverzekering, welke in beginsel aan het gehele Nederland se volk wordt uitgekeerd bij het be reiken van de 65-jarige leeftijd. Ook het huispersoneel, meisjes, vrouwen, mannen, gehuwden zowel als onge- huwden zijn verzekerd, mits zij de leeftijd van 15 jaar hebben bereikt, doch nog niet die van 65 jaar. Deze laatste uitkering heeft niets te maken met het plakken van rente zegels, de uitkering is alleen afhan kelijk van het betalen van de ver schuldigde premie, tenzij men valt onder een of andere overgangsmaat regel. Voor wat betreft loontrekkers geldt een premie van 6.75 onge acht de grootte van het loon. De werkgever moet de premie inhouden. Alle administratieve rompslomp komt voor rekening van de werkgever; de werknemer heeft alleen zijn rente- kaart maar te presenteren bij de loon betaling of deze kaart tegen ont vangstbewijs te overhandigen aan de werkgever, die dan voor de verdere behandeling moet zorgdragen. Op de tijd waarop deze rentekaart bij de Raad van Arbeid moet worden inge leverd, dient hij hem aan de werkne mer ter hand te stellen, de datum waarop dit moet geschieden, staat op de kaart vermeld. Alsdan moeten al le verschuldigde rentezegels (pre- miën) daarop zijn geplakt. Aanstaande Moeders Weet U wel, dat wij bij de geboorte van een tweeling GEHEEL GRATIS de tweede Baby-uitzet voor U verzorgen, zodat U dus geen extra kosten hebt! Komt ge op zeker ogenblik zonder werk te zitten, dus hebt u gedurende die tijd geen werkgever, plak dan zélf de nodige rentezegels, b.v. van een kwartje per week. Hoe meer er ge plakt is, hoe groter de uitkering na derhand is. (Nadruk verboden). Buitenland KROESJEF EIST GEHEEL BERLIJN OP VOOR OOST-DUITSLAND. Nikita Kroesjef heeft er maan dag op aangedrongen het bewind over Berlijn geheel in handen te leggen van de communistische leiders van Oost-Duitsland. Dit betekent het sein voor 'n nieuwe koude oorlog om de oude rijks- hoofstad. Engeland, Amerika en Frank rijk hebben laten weten, dat ze er niet aan denken. Het nieuwe Russische offen sief in Midden-Europa was al aangekondigd door Kurt Ul- bricht, de opperste chef van de Oost-duitse communisten, die 10 dagen geleden botweg verzekerde dat de democratische republiek heel Berlijn zou naasten. KONING HOESSEIN VAN JOR DANIË ONTSNAPT AAN GEVANGENNEMING. Koning Hoessein van Jordanië (23), vliegend van Amman naar Zwitserland, is maandag boven Syrisch grondgebied door twee straaljagers aangevallen. „Zij zouden mij zeker hebben neer geschoten, als ze de kans hadden gekregen", zei de koning na zijn terugkeer in Amman. Van het vliegveld van Damascus had de koning opdracht gekregen te lan den. Hij weigerde. „Dan wordt u gedwongen te landen", zo kreeg hij van de verkeerstoren radio grafisch te horen. „Desnoods schieten wij u neer". De jonge Tere Huïd? koning die zelf aan de stuur- knuppel zat, is daarop naar be neden gedoken en is laag over de grond vliegend naar Jordanië te ruggekeerd. Op zijn terugweg werd hen ontdekt door twee Sy rische straaljagers, die op hem waren afgestuurd. Zij hebben zes duikvluchten op het vliegtuig van de koning uitgevoerd, echter zonder te schieten. De Syrische toestellen hebben daarna Jor daans grondgebied geschonden door de koning tot over de grens te achtervolgen. In Amman'heeft de koning persoonlijk voor de radio verslag gedaan van zijn Sy rische avontuur. Er braken over al volksfeesten uit om de behou den terugkeer van koning Hoes sein te vieren. VREDESPRIJS 1958 VOOR BELGISCHE PATER PIRE. De Nobel-prijs 1958 voor de vrede is toegekend aan de 48-ja- rige Belgische pater Dominicaan Georges Pire. De commissie uit het Noorse parlement, die de prijs toewijst gaf, zoals gebrui kelijk, geen toelichting. Pater Pire, reeds twintig jaar werk zaam op charitatief gebied, heeft de laatste tijd vooral de aandacht getrokken door zijn werk voor de bejaarde en invalide vluchte lingen. Voor deze mensen, die een uit zichtloos bestaan in kampen lei den, omdat geen land hen op wil nemen, bouwde hij reeds vijf dorpen. Zijn zesde „Europadorp" dat genoemd zal worden naar 't Amsterdamse joodse meisje An ne Frank wil hij in Noorwegen stichten. Het geld van de prijs, ruim 156.000 gulden, zal de pater gehéel voor de bouw van zijn dorpen aanwenden. SOEKARNO BETAALT NIET. In een rede die Soekarno maan dag op Ambon heeft gehouden aan het einde van een 12-daagse reis door gebieden die rond Nw.- Guinea liggen, heeft hen ver klaard, dat Indonesië niet over betaling voor het overnemen van de Nederlandse ondernemingen wenst te praten, tenzij de Neder landse regering onderhandelin gen opent over de „teruggave" van Nw. Guinea, wij hebben ge bedeld en wij hebben ook onder handeld. Maar nu zullen wij niet meer over de teruggave van West-Irian onderhandelen. Wij hebben de Nederlanders in hun Achilles-nees getroffen door de Nederlandse economische onder nemingen over te nemen. Binnenland PROTESTBETOGING VAN LERAREN. In Utrecht hebben 2000 lera ren geprotesteerd tegen de wei gering van de regering hun de salarisverbetering te geven, die de hogere ambtenaren reeds in 1956 kregen. In een resolutie constateerde de protest-vergade ring, dat de regering haar besluit heeft gehandhaafd onder ver waarlozing van de belangrijkste gegevens uit een rapport over de verhouding van de salarisposi tie en het carrière-verloop van leraren en academisch gevormde ambtenaren. Ook is de regering niet ingegaan op de belangrijkste tijdens het georganiseerd over leg gemaakte opmerkingen. Vijf sprekers voerden 't woord onder wie dr. J. van Bennekens uit Tilburg, tweede voorzitter van de bond van Prot. Christelij ke Kweekschoolleraren. Spr. noemde het regeringsbeleid unfair, hetgeen nog meer dan de materiële kant van de zaak de verontwaardiging der leraren heeft opgewekt. MINISTER MAAKT LERAARS SALARISSEN BEKEND. N.a.v. een aantal vragen, die tot het ministerie van onderwijs zijn gericht, wordt medegedeeld, dat de aanvangsalarissen en de maximum salarissen van de le raren, die een doctoraal examen (niet gepromoveerd) hebben af gelegd, in de volledige betrek king (26-29 lesuren) resp. bedra gen f 692,45 en f 1171,50 per mnd. Het minimumsalaris van een leraar in dc volledige betrekking in het bezit van een bevoegdheid MO-B is afhankelijk van de diensttijd, die hij elders bij het onderwijs heeft doorgebracht. Het maximumsalaris bedraagt eveneens f 1171,50 per maand. BOUW VAN BOERDERIJEN Een nieuwe subsidie-regeling. Dezer dagen is een gewijzigde subsidie-regeling van kracht ge worden voor de boerderijver plaatsing in ruilverkavelingen DE ECHO TM HEI ZUIDEN OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO" 't Is alsof U een monder beleeft, als U al betrekkelijk gauw de gunstige invloed van de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op Uw bloedzuiverende or ganen ondervindt. Naarmate het bloed wordt vrij gemaakt van die pijnverwekken- de onreinheden, leeft ge weer helemaal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. Zo heet dit toelichtend en gerusistel- lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. Vraagt een Baby-kaart en inl. Baby afdeling Baby darm-zeep

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1