WINKEL AAN WAALWIJKSE HAVEN GROEIDE UIT TOT GROOT CONCERN MET 48 FILIALEN WAALWIJK Waalwijkse en Langstraatse Courant André van Hitst N*V. jaar Adrianus Andreas van Hilst moest bakker worden VRIJDAG 14 NOVEMBER 1»58 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 88 Abonnement: 22 cent oer week per kwartaal 2.8# f 3.10 franco P<P. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: «peeiaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 305. WAALWIJK - TEL 2631 KAATSHEUVEL - TEL. 2003 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR-ADRES .JECHO" Koopmanschap was tot in de 19e eeuw vreemd aan de familie van Hitst Wanneer op 1 december a.s. het grootwinkelbedrijf in levens middelen André van Hilst N.V. te Waalwijk zijn gouden bestaans- feest gaat vieren, dan wordt daarmee de kroon gezet op de werk zaamheid van een geest, die, naar menselijke maatstaven gemeten eigenlijk pas laat over de aloude familie van Hilst vaardig werd: de koopmansgeest. Want dank zij een laat ontluikend koopman schap groeide één levensmiddelenzaak annex grossierderij in de Grotestraat aan de Haven te Waalwijk uit tot een alom bekend grootwinkelbedrijf in levensmiddelen met 48 filialen en 2 depots en met een personeelsbezetting van 280 personen. In de levens middelenbranche is de naam André van Hilst voor tienduizenden een begrip geworden en het is dan ook met grote trots en vol doening, dat deze naamloze vennootschap de eerste halve eeuw van haar werkzaamheid mag afsluiten. De eerste symptomen van een pienter koopmanschap begonnen zich in de familie van Hilst voor het eerst duidelijk te openbaren in 1818, toen Waltherus Herma- nus van Hilst een paviljoen schuit ue „Vrouwe Elisabeth" kocht en daarmee een beurt- vaartdienst opende van Waal wijk naar Rotterdam. Hij had de ze koopmansgeest waarschijnlijk geërfd van zijn vader, Lucas Re- migius, die in de archieven van Waalwijk meermalen als koop man vermeld staat. Tot dan toe was het koopman schap vreemd geweest aan de fa milie van Hilst, want de vader van Lucas Remigius, Balthazar van Hilst, had zich rond 1750 als chirurgijn te Waalwijk gevestigd vanuit Hasselt in Belgisch Lim burg, waar hij stamde uit een der oudste families van 't prins dom Luik. Van 1250 tot 1750 had de familie een grote rol gespeeld voornamelijk in de magistratuur en kooplieden en handelslui kwamen er dan ook zo goed als niet in voor. De zoon van Waltherus Remi gius, Gosuinus Leonardus van Hilst, zette de beurtvaart van z'n vader voort en was een van de mede-oprichters van de in 1866 gestichte rederij v. d. Hoek, Wa- gemakers en van Hilst. Deze re derij werd later overgenomen door een Belgische maatschappij, die onder de naam Hollandse Buurtspoorwegen ook tramwe gen exploiteerde in het zuiden van Brabant en het noorden van België. Wat echter in handen der van Hilsten bleef, was de door Gosui nus Leonardus opgerichte groot- en kleinhandel in levensmidde len. Gosuinus huwde driemaal en uit het derde huwelijk, met Berendina Janszen, werd Adria nus Andras van Hilst geboren, die, omdat er uit voorgaande hu welijken reeds diverse zoons ge boren waren, voorbestemd was om 'n ander vak te kiezen, daar na de dood van de vader in 1896, slechts enkele zoons hun moeder in de zaak konden assis teren. Adrianus Andreas zou bakker worden en heeft als zo danig ook bij diverse patroons gediend. Toen echter in 1898 zijn halfbroer, Waltherus Hermanus kwam te overlijden, werd hij op 23-jarige leeftijd toch in de gros sierderij opgenomen. Na de dood van zijn moeder in 1903 trad Adrianus Andreas in 't huwelijk met Johanna Maria van Ree en trad tegelijkertijd uit de ouderbike zaak, die nog enige tijd door zijn broer Aloys van Hilst (twee broers waren inmid dels naar Amerika geëmigreerd) als detailzaak werd gedreven on der de naam Fa. Wed. G. L. van Hilst, maar in 1912 bij het over lijden van Aloys werd geliqui deerd. EIGEN ZAAK. Adrianus Andreas slaagde er in om een agentschap te krijgen van het petroleum-depot van de American Petroleum Company en oude Waalwijkers zullen zich nog wel de grote tankwagens, waarvoor twee paarden en be mand met twee knechts, herinne ren, waarmee Waalwijk en verre omgeving werden afgeleurd met petroleum in het toen nog gas- en elektriciteitsloze tijdperk. Toen het agentschap echter na korte tijd werd opgeheven begon André in januari 1906 een kleine grossierderij in bakkers-artike len en koloniale waren, 't Eerste debiteurenboek hiervan berust f A. A. van Hilst nog altijd in de archieven van de huidige N.V. Ten behoeve van deze grossierderij werd toen een pakhuis gehuurd, een oude looie rij van wijlen de heer C. v. d. Heijden (de vader van de burge meester van Loon op Zand), die toen rentenierend leerlooier en gemeente-ontvanger was. Een filiaalbedrijf, dat ook in deze tijd werd gesticht, was de Noord-Brabantse Winkelvereni ging, die gevestigd was in Den Bosch en die eigendom was van een Bossche familie. Deze firma exploiteerde ook een winkel te Waalwijk in de Grotestraat aan de Haven. Het was een voor die tijd zeer grote winkel met een breed front (hetzelfde als van de thans nog bestaande eerste win kelzaak). Toen na korte tijd de Noord-Brabantse Winkelvereni ging werd geliquideerd, nam An dré van Hilst de Waalwijkse winkel over. Dat gebeurde op 1 december 1908, precies op de 35e verjaardag van André. De ach terzijde van het pand werd als woonhuis gebruikt en weer daar achter lag een pakhuis waar de goederen werden opgeslagen en van waaruit ,de grossierderij werd gedreven, die naast de win kel bleef voortbestaan. VOORUITSTREVEND. André van Hilst pakte de za ken direct met grote voortva rendheid aan. Hoewel het woord „massdisplay" in die tijd nog on bekend was, paste hij het direct in zijn openingsetalages toe, waarmee hij niet alleen veel kij kers, maar ook de nodige kopers trok. Het openings-prijscouran- tje van deze zaak wordt als een soort geboorteakte in de archie ven van de huidige N.V. bewaard. Uit het huwelijk van André van Hilst en Johanna Maria van Ree waren inmiddels drie zoons geboren: André, Arnoud en Wal, die later allen in de zaak zouden opvolgen. Het succes van deze eerste An dré van Hilstzaak was zo groot, dat reeds na 14 maanden een fi liaal kon worden geopend en wel aan de Markt te Waalwijk, juist naast de thans nog bestaande winkel. Zes jaar later waren er al 7 winkels, waarvan er drie la ter weer werden opgeheven n.l. te Nieuwkuik, Vlijmen en Haar steeg. Deze uitgroei had tot gevolg, dat de winkel aan de Haven en het daarachter liggende pakhuis spoedig te klein werden. Een prachtige oplossing deed zich echter voor in 1914, toen in v.m. Besoijen publiek werd geveild 'n herenhuis met tuin, kantoor en pakhuis. Voor f 7200.- werd An dré van Hilst eigenaar van dit fraaie nand, waarmee de ruimte problemen waren opgelost. In de loon der jaren heeft de bedrijfs ruimte daar uiteraard menige verandering ondergaan en men is thans aan de 5e uitbreiding toe, welke bestaat uit het aan brengen van nieuwe toiletten, uitbreiding van de bestaande spoelkeuken en het geheel over dekken van de emballage-berg plaats, welke zich bevindt tussen het kantoor en het pakhuis. De eerste wereldoorlog bete kende ook voor André van Hilst een stilstand in de ontwikkeling, maar toen in 1918 de wapens weer werden opgeborgen, begon André weer met frisse moed op nieuw. Het getuigde wederom van grote voortvarendheid, dat hij de paardentractie verving door autotractie. Op een verkoop van legergoederen te Antwerpen kocht hij een personenauto en 'n vrachtwagen, welke laatste de tweede van die aard was in Waalwijk. VERSTERKING. In 1922 kreeg de leiding van het bedrijf uitbreiding en ver sterking in de persoon van de eerste zoon en naamgenoot van zijn vader, spoedig gevolgd door de twee andere zoons, Arnoud en Wal. In die jaren werd ook een splitsing overwogen n.l. om een of meerdere zoons de grossierde ren en de andere het winkelbe drijf te laten voortzetten, doch daar in die jaren in Nederland de grossierderij in kruidenierswa ren tanende was en het groot winkelbedrijf sterk groeiende, voelde geen der zoons iets voor de groothandel en was de enige oplossing: allen in dezelfde zaak, maar dan ook sterk uitbreiden teneinde voldoende emplooi te hebben en een voldoende split sing voor ieders werkzaamheden. Aan de groothandel is sindsdien dan ook geen aandacht meer be steed. André van Hilst De eerste winkel, welke met veel succes werd geopend, was Kaatsheuvel in december 1926, gevolgd door Geertruidenberg en Made' in 1928. Ook in de naam voering kwam 'n wijziging, want boven de naam Noord-Brabantse Winkelvereniging prijkte de fa milienaam André van Hilst. De eerste winkel, welke alleen onder de naam André van Hilst werd geopend, was die aan de Korvel- seweg in Tilburg in 1931. Twee jaar later wordt voor het eerst de afkorting A.V.H. gebruikt en wanneer het bedrijf in dat jaar ook artikelen onder eigen merk gaat brengen, komt de afkorting AVEHA tot stand, welke thans nog gebruikt wordt. Arnoud van Hilst Het jaar 1937 staat in de ge schiedenis van 't bedrijf te boek als een recordjaar. Zes nieuwe winkels werden er dat jaar geo pend, waarbij tevens de sprong over de rivieren werd gewaagd, n.l. naar Rotterdam en Dord recht. De grote economische crisis van die jaren drukte uiteraard ook op dit groeiende levenmidde- lenbedrüf en een tweede scha duwzijde was, dat de gezond heidstoestand van de oprichter, Adrianus Andreas van Hilst, achteruit begon te gaan. Dit laatste was dan ook de oorzaak, dat de tot dan toe als eenmans zaak gevoerde onderneming, wel ke een grote omvang, had aange nomen, werd omgezet in een naamloze vennootschap teneinde de voorzetting tot in lengte van dagen tc kunnen garanderen. Deze N.V. werd opgericht op 28 april 1938. Enige maanden voordat ons land in mei 1940 werd bezet n.l. op 9 maart 1940, kwam op 66-ja- rige leeftijd Adrianus Andreas van Hilst te overlijden, na een werkzaam en succesvol leven. TWEEDE OORLOG. De tweede wereldoorlog bracht opnieuw vele moeilijkheden met zich en van uitbreiding kon dan praktisch ook geen sprake zijn. Alleen Rotterdam kreeg er tij dens de oorlogsjaren een nieuwe winkel bij, n.l. in 1943 aan de Dordtselaan. Een aantal winkels werd door oorlogshandelingen verwoest of beschadigd, waarbij gelukkig onder het personeel geen slachtoffers waren te be treuren Toen de Duitsers in de laatste 'fase van de strijd het ge hele autopark van het bedrijf in beslag namen, werden de winkels bevoorraad per district via het toen in werking tredend disloca tie-systeem. De bevrijding bracht weer nieuwe zorgen, want Waalwijk kwam geruime tijd in de front linie te liggen. Kantoor en maga zijnen aan de Haven werden het mikpunt van artillerievuur, om dat zij jui«t gelegen waren op 'n strategisch punt, n.l. aan de weg naar het Drongelse veer. Geluk kig kon men tijdelijk onderdak vinden bij een bevriende relatie in de Mr. v. Coothstraat. De totale bevrijding in 1945 bracht een in beslag genomen personenauto terug en een der directeuren ging terstond over tot een bezoek aan alle filialen, die er nu niet bepaald rooskleu rig bijlagen. Het vereiste dan ook veel inspanning om alles weer op de been te brengen en het duurde nog tot 1949 alvorens een nieuwe winkel kon worden geopend, n.l. te Rotterdam, die later gevolgd werd door een 17-tal andere tot op heden. OP MODERNE LEEST. In de naoorlogse jaren heeft de directie zich beijverd om de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van het grootwinkelbe drijf op de voet te volgen, ter wijl daarnaast alle aandacht be steed werd aan de verdere uit bouw van het bedrijf. In 1945 werd begonnen met 't zelf fabriceren van een en ander. Begonnen werd met het zelf branden van koffie en pinda's, later gevolgd door 't meieren en verpakken van thee en de fabri cage van pudding, bakmeel, li monadesiroop, pindakaas en zoute pinda's. In 1948 werd zelf de import ter hand genomen van zuidvruchten, koffie, peulvruch ten, vis- en fruitconserven uit Italië, Portugal, Turkije, Grie kenland, Zuid Afrika, Indonesië, Canada, Japan, de Verenigde Staten en Chili. Een zware slag kreeg het be- drrf te verwerken toen op 7 mei 1951 de jongste directeur, Wal van Hilst, op 42-jarige leeftijd kwam te overlijden. Zijn werk werd gedeeltelijk overgenomen door zijn mededirecteuren en door de heer A. Leytens, die ter gelegenheid van zijn 25-jarig ju bileum in oktober 1956 tot pro curatiehouder werd benoemd. In navolging van Amerika deed ook in Nederland de zgn. zelfbe diening haar intrede. André van Hilst N.V. zag terstond de grote betekenis van deze evolutie en opende op 21 april 1955 de eerste zelfbedieningszaak te Dongen, in hetzelfde jaar nog gevolgd door twee zelfbedieningszaken te Best en Waalwijk. Niet onvermeld mag blijven ht 2% spaarsysteem, waartoe in maart 1957 met veel succes werd overgegaan. Uiter aard is de tijd welke sindsdien is verstreken, te kort om de re- sutaten van dit aantrekkelijke systeem geheel en al te kunnen overzien. Wel is het natuurlijk zo, dat dit systeem: een hechter binding tussen klant en bedrijf heeft geschapen, ten voordele zo wel van de klant als van 't be- ïe naamloze vennootschap omvat momenteel 48 filialen en 2 depots; 8 winkels zijn zelfbe dieningszaken waarvan 4 nieuwe en 4 verbouwde; 5 verbouwingen tot zelfbediennigswinkels zijn in voorbereiding, terwijl binnen- kort 2 geheel nieuwe zelfbedie ningswinkels in de nieuwe wij ken van een tweetal steden zul len worden geopend. t Wal van Hilst De ligging der winkels is be halve 3' in Rotterdam en 1 in Dordrecht geheel in het centrum van Brabant ongeveer tussen Tilburg, Breda en Den Bosch ge concentreerd. Tilburg spant de kroon met dertien winkels. Men mag dus spreken van een bloei end zuiver Brabants bedrijf. Het vervoer tot bevoorra ding der winkels geschiedt met vrachtwagens geheel in eigen be heer. Het personeel bestaat uit 280 personen in hoofdzaak vrou welijk ongehuwd winkelperso neel. Directeur Arnoud van Hilst is de man die zich voortdurend oriënteert omtrent de jongst ont wikkelingen in het grootwinkel bedrijf en daarvoor onlangs nog een reis naar Amerika maakte. Vermeld mag ook nog worden, dat in kantoor en pakhuis nieuwe moderniseringen werden doorgevoerd, o.a. in de bestel methode via bestelsets, in een nieuwe indeling van de ruime magazijnen, die overigens geen enkel vrij plekje meer te zien ge ven, zodat wellicht in de toe komst weer tot nieuwe uitbrei dingen zal moeten worden over gegaan, en in het mechanisch factureren volgens een nieuw systeem. Ook bestaan er plannen om het assortiment in de toekomst be langrijk uit te breiden. VIERING. Uit deze korte schets van de geschiedenis van dit Brabantse grootwinkelbedrijf, dat in Waal wijk zijn oorsprong vond, blijkt wel heel duidelijk dat men niet naar Amerika behoeft te gaan om het sprookje „Van kranten jongen tot miljonair" te beleven. Zo'n sprookje bestaat ook niet, tenminste niet in die zin, dat een man die eenvoudig is begonnen, op een goede dag rijk ontwaakte. Welvaart en voorspoed zijn de vrucht van harde en onverdroten arbeid en de mannen, die dit be reiken vindt men evengoed in het eigen land als waar ter we reld ook. Met voldoening, trots en dank baarheid mag André van Hilst N.V. dan ook op 1 dec. a.s. haar gouden jubileum vieren, want wat in de afgelopen vijftig jaar is bereikt mag van grote beteke nis worden genoemd. De feestdag zal worden ge opend met een H. Mis in de pa rochiekerk van O.L. Vrouw On bevlekt Ontvangen te Besoijen om 9 uur; om 10.30 uur zal het personeel in Hotel Verwiel bij eenkomen voor het aanbieden van het jubileumgeschenk, waar bij uiteraard diverse sprekers 't woord zullen voeren; tenslotte zal er van 14.00-16.00 uur in Ho tel Verwiel een receptie worden gehouden. ZONDAGSARTSENDIENST Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 15 en zondag 16 nov. Arts: C. v. Heesbeen, Tel 2500. Apotheek: Nijman. KERKDIENSTEN N.H. KERK. N.H. KERK, WAALWIJK. Zondag 16 november: 10.00 uur v.m.: Ds. L. Schellevis. Viering H. Avondmaal. 18.30 uur n.m.Ds. L. Schellevis. Viering en Dankzegging H. Avondmaal. N.H. KERK, BESOIJEN. v.m. 10 uur en n.m. 6.30 uur: Ds. J. Vink. N.H. KERK, BAARDWIJK. 11 uur v.m.: Ds. C. B. Schuurman. GOUDEN BRUILOFT. Dinsdag a.s. hoopt het echt paar van Heeswij k-Klerx, Baard- wijksestraat 115, de dag te her denken dat zij vijftig jaar gele den in het huwelijksbootje stap ten. Beiden genieten nog een uit stekende gezondheid. De bruid is 76, de bruidegom 78 jaar. Uit de buurtbewoners heeft zich enkele maanden geleden 'n comité gevormd, dat deze dag niet ongemerkt voorbij laat gaan. Aan de woning van het gouden paar zal die dag een passende versiering zijn aangebracht en aan het Gemeenschapshuis een passende feestverlichting. Hel programma voor die dag is als volgt: Om 9.30 uur wordt het gouden gaar en familie naar de kerk ge- racht, begeleid door bruidjes, waar ter hunner intentie een H. Mis zal worden opgedragen. Na de 'H. Mis gaat men naar het Ge meenschapshuis waar door het comité het cadeau namens de buurt zal worden aangeboden. Des namiddags van 2 tot 3 uur is er gelegenheid 't gouden paar en hun naaste familie te felicite ren. Om 4.30 uur is er voor de schoolkinderen uit de Baard- wijksestraat gelegenheid aan het Gemeenschapshuis hun tractatie, beschikbaar gesteld door het co mité, af te halen. Des avonds om 8 uur brengt de harmonie St. Jan een serenade ook bij het Gemeenschapshuis. De harmonie vertrekt om onge veer half acht bij Ad. van Crom- voirt. SLACHTOFFER VAN DE ATOOMBOM. Op 9 augustus 1945 maakte het moderne atoomgeweld een plotseling einde aan de wereldoorlog. Toen de paddestoelvormige atoomwolk boven ae stal Nagasaki in Japan was weg getrokken, bleef er van de voorstad Uragami niet veel meer over dan een puinhoop. Dit was de oudste en grootste christenheid van Japan, nog door Franciscus Xaverius zelf ge sticht. Weinigen overleefden de ramp, waarvan er nu nog sterven aan de gevolgen. Onder hen was dokter Nagai, bekeerling en beroemd radio loog. Hij werd de geestdriftige be zieler van zijn geloofsgenoten, om terstond weer het verwoeste Naga saki op te bouwen. Zijn eigen leed wilde hij daarbij vergeten, dezelfde atoombom had hem de ziel van zijn leven ontnomen, zijn vrouw Midori. Haar schamele resten bracht hij bij een in een emmer en begroef die op het kerkhof. Zij had hem 2 kinderen geschonken die nu met hun zieke vader achter bleven. Want zelf droeg deze dokter de kiem van de radio actieve besmetting in zich. Zijn on vermoeibare arbeid met röntgenstra len in dienst van kankerlijders en t.b.c.-patiënten hadden hem de ge vreesde ziekte van de radiologen be zorgd. Ook zijn vrouw wist reeds vóór haar dood dat hij nog enkele jaren te leven had. Zijn naderende dood kon hem niet weerhouden ook op zijn ziekbed temidden van de puin hopen zijn studie over de atoom energie voort te zetten. Zo vond hem de dood op 1 mei 1951 en verenigt hem met zijn vrouw Midori. Een stoet van meer dan 20 duizend mensen begeleidde deze edele mens en geleerde naar zijn laatste rustplaats. Hij liet zijn 2 kin deren alleen achter. In de film „De Klokken van Na gasaki" wordt op boeiende wijze het leven van dit Japans echtpaar waar heidsgetrouw door de Japanners zelf op het doek gebracht. De missionarissen van Scheut, die voor deze Japanse film de alleen ver- toningsrechten voor Nederland bezit ten en haar draaien ten bate van hun missiewerk, hebben hierdoor in één slag alle vooroordelen tegen missie films weggeslagen.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5