BINNEN- EN BUITENLAND JAN DE COCK Waalwijkse en Langsiraatse Courant Mensonwaardige woontoestanden in Sprang-Capelle HEREN- en KINDERKLEDING PULLOVERS rraJ»AG 14 NOYBMMR itss Behang en vloerbedekking rotten weg, plafonds op 1.70 m. hoogte. Damesregenmantels Enorme sortering mode-artikelen WEL BETER NIET DUURDER i nTwrwMi GULDEN HARDSTE MUNT U 5LRBGT BETER BU VCRWiel'S LeöeRWARenhuis luxe Damestassen, hanöschoenen panapluies, fijne leöeRwacen zijn nu de grote mode. Lang model, met V-hals in de fijnste kwaliteiten Merino-wol, vanaf f£l 9.75 Ook> HERENVESTEN zijn wij ruim ^gesorteerd. U KUNT NIET ALLES WETEN Uitgever: Waalwfjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week de mm m hei zuiden 81e JAARGANG No. 88 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Abonnement: Contract-advertenties; speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO" Sprang-Capelle behoort tot de gemeenten, die door de bestedings beperking in sterke mate in een gezonde en noodzakelijke uitbouw worden belemmerd. Met de constatering van dit feit willen wij niet. de bestedingsbeperking als zodanig veroordelen, omdat men deze immers moet zien als een urgente maatregel in het belang van 's lands financiën, maar wel de veel te uniforme tenuitvoerlegging van de bestedingsbeperkende maatregelen, waarbij men de ogen sluit voor de behoeften van de gemeenten, die op velerlei gebied nog niet het verzorgingsniveau hebben bereikt, dat vandaag de dag redelijk en noodzakelijk genoemd mag worden. Voor deze gemeenten had men de deur toch minstens op een kier moeten laten. Met deze ongewenste situatie zou men evenwel nog vrede kun nen hebben, ware het niet, dat een aantal „gezondere" gemeenten in deze tijd van soberheid en zuinigheid objecten gerealiseerd krijgt, die, gezien in het licht van de grote nood van de mindere zusters, toch minstens wel even hadden kunnen wachten. Op deze wijze wordt de bestedingsbeperking voor de in de achterhoede ploeterende gemeenten een miskenning van de nood, die - 13 jaar na de bevrijding - op vele plaatsen nog zeer groot is. Zo zijn er in Sprang-Capelle nog vele wensen ten aanzien van de woningbouw. De gemeente telt een paar honderd krotwoningen, die hoognodig opgeruimd zouden moeten worden, omdat zij de volksgezondheid en het gezinsleven naar de keel springen. Van deze mededeling wordt u waarschijnlijk niet koud of warm, omdat u dat verhaaltje al zo vaak hebt gehoord en gelezen. Uit kranten en tijd schriften weet u wel, dat er in Nederland nog ettelijke duizenden mensen zijn, die niet wonen zoals dat een mens toekomt. Sprang- Capelle is niet de enige gemeente, waar men zich dag in dag uit ergert aan een woningbeleid, dat alleen met cijfers en statistieken rekening houdt en niet met de nood en het geluk van mensen. Dit dacht uw verslaggever ook, toen burgemeester Smit van Sprang-Capelle hem een boekje opendeed over de woontoestanden in zijn gemeente. Totdat hij met eigen ogen de chaos en de name loze ellende had gezien, waarin Nederlandse burgers moeten leven; totdat hij met steeds stijgende verontwaardiging had gezien hoe mensen nu al jaren achtereen leven in krotten, waar een boer zijn vee niet in zou willen hebben en waarin alle levensvreugde en levenslust tot nul gereduceerd worden. Gewapend met een fototoestel heeft uw verslaggever een drietal adressen in Sprang-Capelle bezocht, hij had er ook vijftig kunnen bezoeken, maar driemaal ellende op één dag is meer dan voldoende. Hij heeft links en rechts foto's genomen om u te confronteren met een verdriet en een ellende, waarvan in statistiekjes en woning- noodcijfers niets doorschemert, maar toen de plaatjes ontwikkeld waren heeft hij ze een voor een opzij gelegd. Er is meer voor nodig om een beeld te geven van de mensonwaardige woontoestanden in de gemeente van burgemeester Smit. Een batterij filmcamera's met groothoeklenzen had hij eigenlijk mee moeten nemen, want een hok van 3x3 laat zich niet in het oog van een gewoon fototoestel vangen. Maar ook met filmcamera's zou men de werkelijkheid niet kunnen benaderen, want een lens kan niet ruiken. Zij is onge voelig voor de lucht van rottende vloeren en wanden, voor de muffe stank van steeds weer terugkerend ongedierte, dat zich met emmers zeepsop niet laat verdrijven. Een lens proeft ook de sfeer van verdriet en ellende niet, die voor het opscheppen ligt daar waar het gezinsleven zich moet afspelen in een omgeving die niets mense lijks heeft. De „woning" Oosteinde 39 wordt bewoond door de familie van Zeist, vader, moeder en een dochtertje van 8 jaar. Het huisje is een paar honderd jaar oud, met riet bedekt, scheefgezakt en met een venstertje, waardoor nauwelijks voldoende licht naar binnen valt om een plant in het leven te houden. Zodra men binnen is wordt men overvallen door een benauwende en walgelijke lucht van rot tende vloeren en wanden. „Kijkt u maar niet naar de rommel", zegt moeder van Zeist, wanneer wij het keukentje binnengaan. Je zou er eigenlijk om moeten lachen, maar je bemerkt de trots in haar stem, omdat ze west, dat ze dit krot zo netjes houdt als maar mo gelijk is. Het ziet er inderdaad ook proper uit, maar tegen een verrottingsproces is niet te werken. Het behang is nat, hobbelig; de vloerbedekking in keuken en huiskamer is aangevreten door het vocht. „Telkens weer komt het ongedierte terug", zegt ze en de moedeloosheid in haar stem is onmiskenbaar. In het smalle don kere gangetje stinkt het alsof het riool openligt, het huis wordt opgevreten door vocht en schimmel. In de kleerkast hangt de kle ding, nat en schimmelig; in de slaapkamer ruikt het beddegoed naar schimmel en bederf, „het is altijd vochtig", zegt deze arbeidersvrouw. In de vertrekken kan uw verslaggever maar amper staan. lussen zijn hoofd en het plafond van board is maar een paar centimeter ruimte. „Een plafond zat er eerst helemaal niet in", zegt ze dan weer, „we hebben het zelf zo goed en kwaad als het ging dicht gemaakt. Het heeft honderden guldens gekost". Pal onder het rie ten dak is een vliering, maar je kunt er niet op lopen, omdat je dan door het board naar beneden smakt. „We zitten er nu vier jaar in", zegt moeder van Zeist, terwijl ze hier en daar wat recht trekt. Haar gezicht is nog fris en aan haar ogen is te zien, dat ze de moed nog niet verloren heeft en vastbesloten is stand te houden tegen het mensonwaardige, dat de gezondheid en het geluk van haar gezin bedreigt. „Ik hoop, dat we nu toch gauw een woning zullen krijgen, want het kan echt niet meer zo." Nee, het kan echt niet meer zo, maar Sprang-Capelle heeft dit jaar 18 woningen toegewezen ge kregen. Een verzoek om een aanvullende toewijzing werd afgewezen met de laconieke opmerking we hebben niet meer. Aan de defensie worden jaarlijks miljoenen ten koste gelegd! In gezelschap van een ambtenaar van het gemeentelijk woning bedrijf van Sprang-Capelle is uw verslaggever naar het volgende adres gegaan, waar de ellende en de chaos nog groter zijn Dijk- straat 16, bij de familie v. Assen. De hele Dijkstraat is trouwens een voorbeeld van wat er vandaag nog aan barre woontoestanden heerst. Het krot van de familie v. Assen, vader, moeder en 6 kin deren, is ook heel wat ouder dan een mens kan worden. De huis kamer is een toonbeeld van afstotende grauwheid en naargeestigheid. In die huiskamer, die eigenlijk hoogstens nog als schuur dienst zou kunnen doen, heerst een onbeschrijfelijke rommel en van proper heid is hier niet zo heel veel te bespeuren, maar kan men het een mens kwalijk nemen, dat hij er op de duUr de hele rommel bij neer gooit en ondergaat in de triestheid van een dergelijk bestaan? Ook hier het behang, dat van muren rot en de stank van schimmel en bederf. De „salon" is een hok van 2 x 1.50 m. Er staan wat nette meubels, maar daarmee is het hok vol, zitten kun je er niet. Het vocht staat op de muren. Als we even heben rondgekeken, barst de vrouw in een zenuwachtig gehuil uit. Ze kan het niet langer verdragen, zegt ze, en in haar sniken hoor je de grote verbitterd heid jegens de overheid, die de ellende van het volk tracht op te heffen met maatregelen, die op rekensommetjes zijn gebaseerd en niet op de harde, ontstellende realiteit. In de grote steden worden paleizen van hotels en overheidsgebouwen opgetrokken, de admi nistratieve kant van het landsbestuur verslindt miljoenen, maar in de uithoeken, in de stegen en slopjes van dorpen en gehuchten worden tientallen gezinnen overspoeld door een nood, die niemand zonder hulp kan keren. Als remedie tegen deze nood kreeg Sprang- Capelle 18 woningen! Ons laatste adres is Hoge Zandschel 4, een scheefgezakt krot in een uithoek van de gemeente. De huiskamer meet 2 x 2.50 m, er moeten vier mensen in leven en er moet ook nog gekookt worden. Het plafond ligt op een hoogte van 1.70 m. De heer Tactor, die hier al jaren met zijn gezin woont, heeft nooit rechtop in zijn wo ning kunnen staan. Wij kunnen het ook niet, alleen de ambtenaar kan tussen de balken in net rechtop staan (zie foto hierboven). Het kamertje kan niet meer bevatten dan een tafel en een paar stoelen. Door een klein raam sijpelt het grauwe licht van de herfstdag naar binnen, net voldoende om het vertrek schemerig te verlichten. Even breed als de huiskamer is de slaapkamer, een smalle pijp, waarin twee bedden pal tegen elkaar aan staan. Ruimte voor een stoel is er niet meer. Het plafond hangt scheef en het ruikt er als in een kast, die jarenlang niet open is geweest. Het is onvoorstel baar, dat een dergelijk mensonwaardig verblijf tot nu toe men sen hebben gewoond. Aan de familie Tactor is nu een woning toe- gewezenen daarmee moet voor deze mensen, dunkt ons, een pa radijs opengaan; een paradijs, waarop ze al zo lang recht hebben gehad en waarop honderden anderen met hen aanspraak mogen maken. Sprang-Capelle kreeg dit jaar 18 woningen om dit paradijs te realiseren! Wat wij in Sprang-Capelle aan woontoestanden gezien hebben is van een nameloze triestheid en ongetwijfeld kan men hetzelfde beeld op nog vele andere plaatsen in ons land zien. Het gemeentebestuur staat voor een hopeloze taak, want op alle brieven aan de provin ciale en rijksoverheid, waarin wordt aangedrongen op meer wo ningen,volgt het laconieke antwoord er is niet meer. Natuurlijk is er wèl meer, want voor een dergelijke nood moet eenvoudig meer zijn, ten koste dan maar van de onverantwoorde luxe en overdaad, die op menig terrein van de overheidszorg te onderkennen valt. VEERTIG JAAR GELEDEN 11 NOVEMBER 1918. De gedachten gaan terug naar die mistige morgen van maandag 11 no vember 1918. In het bos van Com- piègne ontving maarschalk Foch in het beroemde restauratierijtuig No. 2419 D de Duitse onderhandelaars. „Wat is het doel van uw komst? Wat wenst u van mij?" vroeg de maar schalk op koele toon. De Duitsers wensten vrede. Het land welks keizer een dag tevoren naar Nederland gevlucht was, gaf de strijd, die aan beide zijden tezamen aan vele miljoenen mensen het leven gekost had, op. Om 11 uur ondertekende Erzber- ger namens de socialistische Duitse regering de loodzware voorwaarden... ontruiming van België, Luxemburg en Frankrijk, met inbegrip van de Elzas, vernietiging van de aan Rusland en Roemenië opgedrongen vredesbelan gen, bevel tot onderwerping van het Duitse leger in Oost-Afrika, uitle vering en ontwapening van het groot ste deel van de vloot. Maarschalk Foch trad uit het strijdperk als de grote overwinnaar; de gevluchte Kei zer zag zijn imperalistische dromen in rook opgaan. Spoedig daarna blies een trompet ter in het bos van Compiègne het sig naal „Cessez Ie Feu". En toen het nieuws later op de dag tot de werld doordrong, kwam het in de hoofd steden der geallieerden tot een wild vreugdebetoon. Voor het Buckingham Palace bracht een duizendkoppige menigte 'n enthousiaste hulde aan de Engelse koning, op de Champs-Elysees trok een onafzienbare stoet van juichende burgers en Poilus naar de Are de Triomphe. De kreet „Nooit Meer Oorlog", weerklonk. Maar ergens in een kamp droomde een Duitse korporaal die tij delijk verblind was door gasvergifti ging van „wraak". Op dat ogenblik was er niemand die naar hem luiste ren wilde. Hij was een man zonder vrienden, zonder politieke ervaring, zonder macht. Twee en twintig jaar geleden zou j deze zelfde Adolf Hitler in hetzelfde j historische rijtuig in Compiègne zijn wapenstilstandseisen aan de Fransen j voorleggen. Alleen een enorme krachtsinspanning van zijn tegenstan ders, nog zwaarder dan die van de eerste wereldoorlog, kon tenslotte ook zijn macht breken. AUTO-ONGEVALLEN. j Op de onbewaakte overweg aan j de Brabantse Hoek bij Udenhout, is dinsdagochtend tegen kwart voor acht j een personenauto gekraakt door twee treinen, die elkaar juist op die over weg passeerden. De 35-jarige insemi- nator M. van de Pas, vader van vijf kinderen, was op slag dood. Er was, toen het ongeluk gebeurde, tengevol ge van de mist, geen twintig meter zicht. Tegen de avond zakte de mist op nieuw over de wegen met nieuwe bot singen als gevolg. Op de oprit van de Waalbrug bij Zaltbommel reden twee auto's tegen elkaarop, waarbij een j meisje van dertien jaar werd gewond. In de file die van deze botsing het gevolg was reden nog eens drie auto's tegen elkaar op. Daarbij brak een brandje uit, dat met blusapparaten spoedig kon worden geblust. Een zware vrachtwagen drukte daarop nog enkele auto's in elkaar. Slechts en- kele mensen liepen daarbij lichte ver wondingen op. VOOR WERKELIJK GOEDE NATUURLIJK NAAR KOESTRAAT 151 TILBURG b.c. overweg H. uit Berlicum, verdronken. Van haar dochtertje, dat ook te water moet zijn geraakt, is nog geen spoor gevonden. Een ander dochtertje van drie jaar was druipnat bij een boer komen ver tellen dat haar moeder en zusje in 't water lagen. Spoedig daarna vond men het lichaam van de vrouw bij een nabije baileybrug. Van de moeder was bekend, dat zij de laatste tijd wat afwezig van geest was. VAN EUROPA. Volgens de Financial Times is de Nederlandse gulden al enkele maan den lang de sterkste valuta van Eu ropa. Voortdurend blijkt de vraag naar guldens groter dan het aanbod, waar door de wisselkoers nagenoeg voort durend de maximumhoogte benadert. Het Britse blad wijst er op, dat, om aan deze toestand het hoofd te bie den, de Nederlandse monetaire auto riteiten grote hoeveelheden guldens naar de internationale valutamarkten hebben moeten voeren in ruil voor an dere valuta. Dit heeft tot gevolg ge had, dat de Nederlandse monetaire reserves zich momenteel kunnen me ten met de welvarendste landen in de wereld. NIEUWE DEVIEZEN-AANWAS VAN 55 MILJOEN. Voor de twee en twintigste achter eenvolgende week meldt de Neder- landsche Bank een nieuwe deviezen- aanwas. Alhoewel nog geen jubi leumstijging, zorgde de Nederland- sche Bank ditmaal voor een feestelijke stijging van 55,2 miljoen gulden. De deviezenstijging voltrok zich geheel in de sfeer van de Europese Beta- lings Unie, waardoor alweer de basis lijkt gelegd voor een nieuw EBU- overschot, wanneer de tweede helft OPEN DICHT Grotestraat 264 WAALWIJK De speciaalzaak voor selecte cadeaux zoals en de fraaiste Komt nu rustig Uw keus maken I Extra suprises voor vroege kopers. MOEDER EN DOCHTERTJE VERDRONKEN. Maandagmiddag is in een water loop op de grens van Berlicum en Rosmalen de 42-jarige mevrouw R. van de maand althans geen roet in het J eten werpt. De totale goud- en devie zenreserve bij de centrale bank is thans aangegroeid tot 5198 miljoen gulden. Daarmee is de bankbiljetten- omloop voor ruim 125 percent ge dekt door goud en deviezen. TWEE GRONDWERKERS OM HET LEVEN GEKOMEN. Op een werkobject van de Dienst Aanvullende Werken onler leiding van de Ned. Heide Mij., ter verbete ring van het riviertje De Bakelse Aa, op de grens tussen Aarle Rixtel en Helmond, is maandagmiddag een on geluk gebeurd dat aan twee grond werkers, beiden wonende te Hel mond, het leven heeft gekost. Een ploeg arbeiders was bezig een smalspoor voor de aanvoer van zand en steenpuin te verlengen. Een kleine locomotief duwde enkele zgn. kipwa- gens, waarop ijzeren rails en verbin- emde vertrouwde adres Fll. M. v. d. BRAND - HENS Grotestraat 155 Waalwijk dingsstukken waren geladen, naar het eindpunt van het lijntje. Bijna op hun bestemming aangekomen, kantelden de kipwagens door instorting van de rivieroever en kwamen met de ca. 20 m lange rails enz. in het ter plaatse ongeveer 1 Vi m diepe water terecht. Twee arbeidrs maakten de val mee en raakten in het water onder de zwa re stukken bekneld. De aanwezige mankracht op het werkobject was niet voldoende om de drenkelingen te be vrijden. Het duurde geruime tijd voordat politie en brandweer uit Helmond en hulpkrachten uit Aarle Rixtel ter plaatse arriveerden, te meer daar een grote afstand te voet over drassig terrein moest worden afgelegd. Toen de mannen konden worden opgehaald bleken de levensgeesten reeds gewe ken. Vochtige schoenen drogen snel, als men er heetgemaakte zemelen in doet. Moet men een thermosfles vullen met hete drank, houdt dan de fles eerst even bo ven hete stoom. Men heeft dan geen last van springen. Moet men een tros druiven een paar dagen bewaren, leg ze dan niet op een schaal, maar hang de tros op. Uw paraplu wordt waterdicht door haar te bestrijken - in open toestand - in rechte strepen van de stok af naar buiten met een mengsel van 1 deel parafine en 15 delen benzine. Een werkje om buiten te verrichten. Men nemen hiervoor een zachte kwast. Wilt u voordelig stoken, stook dan ge mengde brandstof, zoals eierkolen en co kes (kleine afmeting). Vul uw kachel niet half maar vol. Even laten aantrekken en daarna afsluiten, zodanig dat er toch nog altijd wat rook naar buiten kan. Het „weef" krijgt men uit een spiegel, als men droge, zeer fijne lijm op het glas strooit. Daarna goed afwrijven met een wollen lamp. Een klein lek in een waterleidingbuis kan tijdelijk gedicht worden met een beetje zeep; Zeefjes, die alleen gebruikt zijn om melk- velletjes tegen te houden, kunnen schoon gemaakt worden met zout, dat goed droog is. (Nadruk verboden).

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 9