Waalwijkse fen Langstraatse Courant Onbevredigend Compromis BINNEN- EN BUITENLAND aitieu^ Waalwijkse voetballers bekend tot in Parijs üymsfli DE 37 VERSTEKELINGEN. Pracht handen Mooie dame-agent gaf onze verslaggever lift. Sint arriveert om 12 uur in Waalwijk met 20 Pieten. VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 91 Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Abonnement: Contract-adveritentiefl: speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO" Met de kwestie van de zeven en dertig Ambonese verstekelin gen is het een wat vreemde ge schiedenis geworden. Deze zomer kwam de Johan van Oldenbar- nevelt in Nederland terug met aan boord 'n honderdtal verste kelingen uit Indonesië. Het was zo'n opmerkelijk groot aantal op één scnip, dat men zich al moest afvragen hoe zovelen „onge merkt" aan boord hadden kun nen komen. Daarover lopen nog al opmerkelijke verhalen, maar hoe dan ook, ze zijn pas in volle zee als verstekeling ontdekt en mee naar Nederland genomen. Natuurlijk hebben ze zich onder weg aan boord verdienstelijk moeten maken. Intussen was in Nederland al een groot justitieel- en repatrie- ringsapparaat in werking geko men om de verstekelingen bij aankomst te administreren, on der dak te brengen en hun ante cedenten te onderzoeken. Een groot gedeelte werd voorlopig onderdak gebracht in het ge sticht De Kruisberg te Doetin- chem, Zij allen hadden dan een beroep gedaan op het asielrecht, omdat zij, om min of meer poli tieke redenen, hun leven en be staan in Indonesië bedreigd acht ten. Na een minitieuze selectie be sliste het ministerie van Justitie, dat 37 van hen geen verblijfsver gunning kregen en naar Indone sië zouden worden terugge stuurd. Dit niettegenstaande het feit, dat er onder die 37 waren, waarvan hier te lande toch reeds naaste familieleden zaten. 'Het is ook nooit helemaal duidelijk ge worden waaróm deze 37 nu juist niet in de termen vielen om hier asielrecht te verkrijgen of beter nog: waarom de anderen het juist wel kregen. Was het omdat enige van deze jongelui in Doe- tinchem wat lastig zijn geweest? Of althans niet in de smaak vie len van de onderzoekingsambte naren en er toen moeilijkheden ontstonden? nister Samkalden, hun zou in In donesië wel niets gebeuren als ze daar weer terug kwamenhij zou niet weten waarom... We kun nen in het overvolle Nederland nu eenmaal niet iedereen maar toelaten. Voor de zestig anderen gin" dat blijkbaar nog wel, maar die 37 waren beslist teveel. Zelden is een ongelukkiger be slissing genomen, nimmer is ook precies komen vast te staan waaróm deze 37 terug moes ten. Het antwoord daarop bleef vaag en in het algemene. Midden in de nacht werden deze 37 ver schoppelingen van Doetinchem naar Amsterdam en aan boord van de Johan van Oldenbarne- velt gebracht. Het was voor hen een nacht alsof zij voor 't vuur- peleton kwamen te staan... Met alle mogelijke middelen is tegen deze beslissing van de re gering geprotesteerd en gede monstreerd. Er werd een debat in de Tweede Kamer over uitge lokt, maar de regering bleef op haar standpunt staan, de coalitie liet haar niet in de steek en keur- de met grote meerderheid haar i beleid in deze goed. We mogen gerust aannemen, dat het heus geen lieverdjes zijn, maar we moeten ook bedenken, dat hun geaardheid en mentali teit anders is dan de onze, dat zij zich van Nederland en de ont vangst hier zeker wel een geheel andere voorstelling zullen heb ben gemaakt dan de werkelijk heid bleek te zijn. Nederland toch is vooral voor de Ambonnezen nog altijd het land van „de ko ningin" en hun geloof in en ver trouwen od God stamt ook uit deze verbintenis. Maar hoe en waarom ook, deze 37 werden niet door de Neder landse regering geaccepteerd. Zij moesten terug, welke banden ze hier ook meenden te hebben en hoe dringend hun beroep op het asielrecht ook was. Neen, zei mi- Toen werd als laatste redmid del, namens de 37 teruggezon denen, de Nederlandse rechter er bijgehaald. Er was immers een ronde-tafelovereenkomst en daar stond een bepaling in, dat wie uit Indonesië de Nederlandse na tionaliteit zou verkiezen, daar aan door partijen geen moeilijk heden in de weg zouden worden gelegd. Na de opzegging door In donesië van het accoord meende de Nederlandse regering dat zij zich daaraan thans ook niet meer behoefde te houden... nu haar dit slecht uitkwam. De Nederlandse rechter dacht hier misschien toch wel iets an ders over en stelde een compro mis-oplossing voor, n.l. de 37 verstekelingen toe te laten in Nieuw-Guinea. En zie, de rege ring aanvaardt dit gerechtelijk voorstel en geeft toestemming de verstekelingen in Nederlands Nieuw Guinea aan land te zetten. Is dat een wenzenlijk verschil met een opneming in Nederland? Feitelijk niet; het is ook onder Nederlands gezag staand gebied. We mogen blij zijn over het feit dat de regering deze daad van menselijkheid heeft willen toepassen, m,aar de gehele gang van zaken laat daarom nu toch een des te onbevredigender ge voel na. Men vraagt zich dan nu toch wel afwas de terugzending rechtens geheel juist en zo ja: had dat „menselijk gevoel" dan niet eerder behoren te spreken? Neen, er klopt iets niet bij mi nister Samkalden, al zijn men selijk compromis ten spijt. (Nadruk verboden). H.v.W. H. VADER BENOEMDE 23 KARDINALEN. Paus Joannes XXIII heeft maandagmorgen de namen van 23 nieuwe kardinalen bekend ge maakt, die tijdens een geheim consistorie op 15 december a.s. tot hun nieuwe waardigheid zul len worden verheven. He Heilig College van Kardinalen zal dan 75 leden tellen. Traditioneel was, dat het Heilig College 70 leden telde. Tot de nieuw-benoemde kardinalen behoren o.a. mgr. Do- menico Tardini, die door de Paus tevens is benoemd tot staatsse cretaris, een ambt dat sinds de dood van Luigi kardinaal Mag- lione in 1944 vakant is gebleven, mgr. Giovanni Battista Montini, aartsbisschop van Milaan, mgr. Giovanni Urbani, de nieuwe pa triarch van Venetië, en mgr. Pa olo Giobbe, pauselijk nuntius internuntius in Den Haag. ,Mgr. Giobbe is 23 jaar werk zaam in Den Haag geweest en was daar als diplomaat en als vroom priester zeer gezien. Hij vertrekt in december naar Ro me. De nieuw benoemde kardina len zijn 13 Italianen en 10 bui tenlanders. K.V.P.-JONGEREN. Op de congresvergadering der KVP-Jongeren in Arnhem werd als voorzitter gekozen de heef E. Verwoert, in plaats van de heer C. Cosijn, die ontslag heeft ge nomen. Beiden hielden een rede en de voorzitter van de KVP, mr. van lijke houding die het menselijk en christelijk geweten geweld aandoet, ontmoeten wij niet slechts bij roekeloze autorijders en onbeheerste gebruikers van andere voertuigen, maar even zeer bij onvoorzichtige voetgan gers. Het weggebruik is in de laatste jaren zo intensief toege nomen, dat ieder van ons, die zich op straat begeeft en daar door treedt in de verkeerssamgn- leving, bijzonder dient te waken om het gebod te onderhouden: „Gij zult niet doden". Aldus luidt de aanhef van de brief van het Episcopaat. JOURNALIST HEEFT RECHT OP VRIJHEID VAN NIEUWSGARING. De beroepsjournalist heeft recht on vrijheid van nieuwsga ring of anders geformuleerd - er bestaat een recht op informa tie. Dit recht wordt beschermd door de Europese Conventie voor Brandend Maagzuur na iedere maaltijd? Of angst bfj voorbaat bü iedere hap eten? de rechten van de mens (Verdrag van Rome), welke ook door Ne derland is ondertekend. Uitslui ting van beroepsjournalisten van nieuwsvoorziening door de over heid is in strijd met bovenge noemd recht. Deze conclusies zijn vervat in een rapport, dat uitgebracht is door een commissie, samenge steld door de Federatie van Ne derlandse Journalisten, onder voorzitterschap van dr. N. Cra mer. Doorne zei tenslotte o.m., dat hij veel eerbied had voor de aftre dende voorzitter. Hij signaleerde een krachtig verzet onder de jeugd tegen de bureaucratie der gemeenschapsaanbidders. Het socialisme raakt in een toestand van paniek en leidingloosheid. Er schijnt ruzie te zijn tussen Drees en de rode partijmannen. De heer Burger tracht een breuk in 't kabinet te forceren en men fluistert, dat de grote aanval spoedig te verwachten is. Som mige socialisten moeten het ver velend vinden, mee te doen met het paniekspelletje voetbal van de heer Burger. Loopt hij het veld uit, dan zullen de kiezers alléén de toestand niet kunnen verbeteren. Het Europees soci alisme bevindt zich in een crisis. NAASTENLIEFDE OOK IN HET VERKEER. „Gij zult niet doden". Ook in ons land voltrekt zich het afschuwelijke drama, dat er dagelijks mensen verongelukken of levenslang verminkt worden door een onverantwoordelijk ge drag in het verkeer. Een derge- De pers zo zegt het rapport is een openbare instelling, omdat zij een publieke functie heeft. De verzameling van mate riaal, met het doel alle burgers in en voor te lichten, d.i. de nieuwsgaring, verricht de pers voor haar lezers. Het recht op 't ontvangen van inlichtingen dat elke burger toekomt, ziet zich in de pers gebundeld. In het rapport worden de mo gelijkheden van straf- en tucht recht aangegeven, voor gevallen waarin de journalist inbreuk zou maken op het nieuWsgarings- recht, alsmede voor gevallen waarin de overheid een journa list of een blad van nieuwsgaring zou uitsluiten. Volledigheidshalve wordt er op gewezen dat uitsluiten of wei geren van nieuwsverstrekking aan journalisten, zich niet uit sluitend voordoet bij organen j van de centrale overheid. NED. TEGOED BIJ EBU GROOTSTE OP EEN NA. Nederland heeft over de maand oktober een overschot in de EBU geboekt van 29,5 miljoen dollar, hetgeen slechts werd overtroffen door West-Duitsland met een overschot van 50,4 miljoen dol lar. West-Duitsland heeft tevens de grootste totaalvordering op de EBU, n.l. 976,7 miljoen dollar; Nederland staat op de derde plaats met een totaalvordering van 106,8 miljoen dollar, achter België-Luxemburg met een vor dering van 153,2 miljoen dollar. Frankrijk had in oktober met 34.5 miljoen dollar opnieuw het grootste tekort, gevolgd door En geland met een tekort van 32,4 miljoen dollar. Frankrijk en En geland hebben ook de grootste totaalschuld aan de EBU, met resp. 466.3 miljoen en 351,9 mil joen dollar. Andere debiteurlanden zijn volgens de stand per eind okto ber: Denemarken (67,3 miljoen dollar) Griekenland (10,5 mil joen), IJsland (6,5 miljoen), Ita lië (3,7 miljoen), Noorwegen (85,1 miljoen) en Turkije (31 miljoen dollar.) Crediteurlanden waren nog: Oostenrijk (3,8 miljoen dollar) en Zweden (1,9 miljoen dollar). STAATSGREEP IN DE SOEDAN De Soedanese radio heeft be kendgemaakt dat de opperbevel hebber van het leger van de Soe dan, generaal Ibrahim Abboed, een staatsgreep heeft uitgevoerd. De radio zond een verklaring namens Abboed uit, waarin deze beloofde te zullen streven naar goede betrekkingen met de Ver enigde Arabische republiek (E- gypte, Syrië en Jemen). i De betrekkingen van de Soe- I dan met Egypte waren de laatste tijden tamelijk gespannen van wege grensgeschillen en de kwes tie van de verdeling van het wa ter van de Nijl. Generaal Abboed heeft ter stond alle politieke partijen ont bonden, een strenge censuur op alle dagbladen ingesteld en alle betogingen en politieke vergade ringen verboden. De aan de kant gezette regering onder premier Abdullah Khalil was pro-Wes ters. MALENKOV ZOU ZIJN DOODGESCHOTEN. Het Amerikaanse blad Sunday News meldt dat de gewezen Rus sische premier Georgi Malenkov is doodgeschoten. Hij zou door 'n „kortaangebonden" ondervrager met kogels zijn doorzeefd toen hij bleef weigeren als getuige mede te werken aan een door premier Kroetsjef beoogd zuive- rinesproces, aldus meldt Reuter. Het blad haalt als bron „wel ingelichte kringen te Londen" aan. Kroetsjef wil zich volgens 't bericht door middel van een pro ces ontdoen van zijn gevaarlijk ste rivalen Malenkov, Molotov, Zjoekov, Kaganovitsj, Sjepilov en Boelganin. We hebben onze verslaggever maar weer eens een keer op stap gestuurd om een praatje te maken met St. Nicolaas, want als je altijd maar denkt: St. Nicolaas komt wel bij mij, nou, dan kon het wel eens gebeu.ren dat hij je gewoon laat staan en dan moet je maar zien hoe je aan cadeautjes komt. Zo is het en niet anders, en dat blijkt ook wel uit de brief, die we gisteren voor de Waalwijkse grote en kleine kinderen van onze verslaggever ontvingen vanuit Par"" waar hij St. Nicolaas ontmoette. Hier is die brief: Hallo grote en kleine luidjes, Hé, hé, is me dat rennen! De adem zit me nog in de broeks pijpen! Ik kom me daar uit een der stations van Parijs en wat zie ik daar aan de overkant van de straat staan? 'n Auto met 't num mer van St. Nicolaas. Hebben zeg ik teeen mezelf en meteen schiet ik als een raket dwars door het Parijse verkeer. Van alle kanten getoeter van auto's en geknars van remmen en een stortvloed van lelijke woorden. Verschrik kelijk, zoveel lelijke woorden als die Fransen hebben! Er is geen volk, dat zoveel lelijke woorden heeft als de Fransen, maar daar om hebben ze dan ook een hele hoop heiligen. Enfin, ik ben net halverwege de straat als ik nogal fors in m'n kraag wordt gevat. Een barse agent brult me tegen: „U bent hier niet in Waalwijk, waar ie^ dereen maar moet zien, dat hij aan de overkant komt! In Parijs zijn we zuinig op onze burgers!" Ik kiik hem verbaasd aan en ter wijl ik m'n nekvel uit zijn greep losmaak, vraag ik: „Met uw wel nemen, agent, maar hoe weet u, dat ik uit Waalwijk kom?" Hij slaat me vriendschappelijk enke le centimeters het plaveisel in, wiist dan on z'n voorhoofd en zegt: "D'r zit een koppie op de politie, meneer, neemt u dat van mij aan." Dan grijpt hij de krant die half uit de zijzak van m'n jas steekt en terwijl zijn vinger langs een regel glijdt, zegt hij „Kijk, hieraan zag ik, dat u uit Waalwijk komt." Ik lees: Baard wijkWSC 22. „Hoe maken die rakkers het anders?", vraagt hij. „Nog altijd hetzelfde tik-tak- spelletje?" Ik vlieg in de houding en zeg: „Jazeker meneer de agent, we worden dit jaar weer kampioen." MOOIE DAME. Hij lacht en terwijl hij 'n fluit je tevoorschijn haalt, vraagt hij „En waar had meneer graag wil len wezen?" Ik leg hem uit, dat ik in het hotel moet zijn waar St. Nicolaas logeert. „Komt voor mekaar meneer!", zegt hij en blaast driemaal op het fluitje. Een minuut later komt er een grote witte auto aansuizen met loeiende sirenes. Het is een ge weldige slee met allemaal zilve ren knormen en uitsteeksels. De wagen stopt vlak voor ons en 't portier gaat geruisloos open. Achter het stuur zit een heel aardige vrouwelijke politie-agent in een lichtblauw mantelpakje, die zulke goede tandpasta ge bruikt, dat ik er bijna blind van word. „Brengt u meneer even bij St. Nicolaas", zegt de agent. „Heel graag agent", zegt de mooie dame. Ik stap in en weg stuiven we, dwars door 't drukke verkeer, dat allemaal eerbiedig onzij gaat. Zoiets heb ik bij (Je politie nog nooit gezien, sjonge, wat prachtig is dat allemaal! Er is televisie in de auto en radio en telefoon en een wasbak met zeep en een handdoek. Naast me zit 'n kraantje met daaronder allemaal knoppen, waarop staat: bier, li monade, melk, sjuu dorans, wijn, koffie, thee, bal gehakt, frites, enfin te veel om op te noemen. Er zit ook een rode knop waar niets op staat. Ik vraag: "Edele dame wat krijg ik als ik hier op druk?" „Een draai om uw oren", zegt de mooie dame-agent, „want die knop is voor de douche en die mag alleen de commissaris ge bruiken, op zaterdagmiddag." „GOEDEN MIDDAG". Na een poosje houden we bij een groot hotel stil. „Hier is het zegt de blauwe juffrouw. Ik zoek mijn beste Frans bij el kaar en zeg„Ik dank u heel veel zeer en als u nog eens in Waal wijk komt..." Ze lacht en drukt op een zwart knopje onder het stuur. Vanuit het dak plenst een straal ijswater, vermengd met eau de' cologne, tussen mijn boord. Het portier schuift open, de lichtblauwe dame trapt op 'n pedaal en het volgende ogenblik vlieg ik met een wijde boog het trottoir op. Terwijl ik overeind krabbel, suist de wagen weer weg, met aan de achterzijde een rood licht, aan- en uitfloepend achter de woorden „Goeden mid dag". DE SINT. In het hotel hebben alle obers zich ter ere van St. Nicolaas zwart gemaakt en de eigenaar looDt zelfs met een mijter op. Ze brengen mij on de kamer van de heilige man, die juist is ont waakt uit zijn middagdutje. „Daar heb je warempel die Waalwiiker weer!", zegt de Sint opgetogen. Hij geeft me de zegen en zegt dan: „Dat was je geraden ook, mannetje, want als je niet gekomen was, bij mijn baard, ik zou Waalwijk gewoon overgesla gen hebben!" Terwijl hij zijn baard zit uit te kammen, haal ik een pakje te- voorschiin, dat goede relaties in Waalwijk mij hebben meegege ven. He, dat is aardig", zegt de Sint, „meestal ben ik het die pakjes geeft, maar blijkbaar woont er in Waalwijk ook nog een heilig man." „Het stikt... o pardon... het zit er vol met hei lige mannen, Sint", zeg ik vol trots. De goede, oude man maakt het pakje open en haalt twee prachtige laarzen tevoorschijn. „Sjonge, dat is prachtig!", roept hij uit, „het is zeker nogal mod derig bij jullie, dat ze mij deze laarzen aanbieden?" „Jawel, hei- ligman, vooral daar waar ze aan het bouwen zijn." Hij trekt de laarzen meteen aan en stapt er 'n paar keer mee de kamer rond. „Lekkere ruime leest hebben ze daar in Waalwijk, ik moet niks van dat Italiaanse gedoe heb ben." Hij trippelt nog wat rond en blijft dan ineens staan en vraagt: "Zeg, dat is waar ook, hoe staat het daar bij jullie met die nieuwe provinciale weg? Is- ie al bijna klaar? Dat zou een he le verbetering zijn, want de reis naar Geertruidenberg is vreselijk naar over de oude weg." Hij ziet, dat ik verlegen met m'n duimen MEDEDELING. Doordat een aantal van onze correspondenten met het inzenden van de kopij steeds weer wacht tot maandagmorgen, komen wij bij het opmaken van onze maandagse editie steeds weer voor het on prettige feit te staan, dat veel kopy, die by vroegere inzending gemakkelyk ge plaatst zou kunnen wor den, moet biyven liggen. Wq willen onze corres pondenten daarom nog maals verzoeken hun ko py zo snel mogeiyk door te zenden. Spaar de zaak dus niet op tot zondag avond, want dan kunnen wü plaatsing niet meer ga randeren Ook onze adverteerders willen wy nogmaals ver zoeken om niet te elfder ure met advertentie-kopü :te komen, omdat dit een ernstige stagnatie van de J opmaak betekent. Zend uw advertentie-kopy tydig in, dan kunnen wy er alle aandacht aan besteden en bent U verzekerd van een T goede plaats! zit te draaien en dringt aan „Nou kom, hoever zyn ze er mee?" Ik besluit om er geen doekjes om te winden, want zon dag ziet de Sint het toch allemaal zelf. „Heilige Sint", zeg ik, „ik vrees, dat ik ook een baard zal hebben als u over die nieuwe weg..." Ik barst in tranen uit en weet niet meer wat ik zeggen moet. Kom, kom", zegt hen sus send, mij een taai-taai pop toe werpend, „de Sint kijkt niet op een jaar of tien, dat weet je wel." Ineens schiet me iets te binnen, dat de Sint zeker goed zal doen. „Daar staat echter tegenover, goedheilig man, dat ze met de haven enorm snel opschieten, 't volgend jaar kunt u per schip naar Waalwijk." Hij knikt goed keurend. „Dat zal ik dan ook ze ker doen", zegt hij, terwijl hij iets in zijn zakagenda noteert. 368ste GEBIT. Dan vliegt opeens de deur open en een aantal Zwarte Pieten rolt buitelend en grapjassend naar binnen. De Sint schudt lachend zijn hoofd. „Dat jonge goed, daar word je gewoon knettergek van. Allé, jongens, zondag kunnen julie in Waalwijk nog gek ge noeg doen. Schenk nu maar eens in." In een wip hebben de snelle rakkers koffie geserveerd met 'n groot brok speculaas, waarmee trouwens de hele kamer bezaaid ligt. Overal zie je ook aangege- ten chocoladeletters, suikerhar ten, waar aan geknabbeld is, en dikke brokken marsepein. „Geef mij maar een haring", zegt de Sint, „al dat zoet gedoe begint me ook de keel uit te hangen. Ik ben nu al aan myn 368ste ge- bit bezig." Wanneer de knechten weer naar buiten gegaan zijn om zich te oefenen in het schoor- steenklimmen, vraagt de Sint: „Ik ben de jongens van de KJMV erg dankbaar voor de uitnodi ging om naar Waalwijk te ko men en voor het postwisseltje, maar wat denkt ugeloven ze in Waalwijk nu nog in me of niet?" Dat is een moeilijke vraag, die ik niet verwacht hieb. „Ja... eh... dat is te zeggen, goedheilig man, geloven en geloven is twee. Hoe dichterbij de 5e december komt, des te harder geloven ze, maar zodra hebt u uw heilige hielen nog niet gelicht of ze kruipen al weer op schoot bij het kerstman netje, dat weliswaar een goed baasje is, maar toch nog niet in het kerkboek voorkomt." Hij zucht. „Ja, ja, omdewille van DE ECHO 22 Milt pa per kwastaal 2.8Ö 3.10 franao p.*. Rennies nemen - en... altijd zorgen dat ge ze bij de hand hebt. Een of twee Rennies - gewoon laten smelten op de tong - neu traliseren al het overtollig maagzuur dat Uw pijnen veroorzaakt. En zo wordt Uw zuur- brand geblust in een paar tellen. Heerlijk middel die Rennies - en ze smaken nog lekker ook. Uen nimmer ruw of schraal^ a Het is de Hamamelis die het 'm doet Aanstoandt Motdtrt.n Weet U wel, dat wij bij de geboorte van een tweeling GEHEEL GRATIS de tweede Baby-uitzet voor U verzorgen, zodat U dus geen extra kosten hebt! Vraagt een Baby-kaart en inl. Baby afdeling du*#41 u r u 11K i i m i

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1