Ui si mi Fa. J. v. d. Lee NIEUWE MEISJES-ULO IN GEBRUIK GENOMEN THAS n.v. Een goede raad: HYPOTHEKEN Financiering J. FREDERIKS De Vluchteling Op broodgebied geeft Smarius de goede smaak aan! m machinenaaisters handnaaisters. SLIJTERIJ - WIJNHANDEL Grotestr. 200 Tel. 2971 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 Prachtig voorbeeld van moderne scholenbouw Netty v. Kempen Med. Gedipl. Pedicure Chiropodiste „DE BIEB WASMACHINE wast. spoelt èn droogt in een Brood van mmm 1e ZEINE OOST 92-94 WAALWIJK auto's, motoren, machines, draglines, e.d. Hoofdstraat 60a, Kaatsheuvel WERKKLEDING Kan Langer Mee Verkrijgbaar bij Kaatsheuvel: BLOK's Kledingmagazijn Hoofdstr. 60 Sprang: Waalwijk: CUNEN DE MAGNEET Waspik: Feuilleton van Cayenne de smeer... Maar ja, zo zijn de mensen en daarom vind ik het wel een beetje jammer dat ik hei lig ben. Was ik dat niet, dan was ik er al lang mee opgehouden. Enfin, vertel nu maar eens hoe het zit met de huilebalken, de duimzuigers, de jengelaars, de niet-korstjes-eters, de papknoei ers de broekplassers, de heb- berds, de zeurpieten, de stijf koppen, de plaaggeesten, de bel letjestrekkers, de woelwaters, de oost-indisch doven, de afkijkers, de kletskousen, de neuspeute- raars de met-de-muts-op-en das- om-wassers en de jongetjes en meisjes, die nooit boodschappen willen doen? „Ik kan daar maar één ding op zeggen: „Ze zijn er nog allemaal, beste Sint, er mo gen er hier eens een paar afge gaan zijn en daar weer een paar bijgekomen, maar over het alge meen is het toch wel zo, dat er nog heel wat standjes uit te de len zijn en er zijn er zelfs een paar bij, voor wie een paar uur tjes in de zak wel goed zou zijn. Ik moet er wel bijzeggen, dat ze op het ogenblik met de dag bra ver worden en zingen, dat het 'n lieve lust is." „Dat kennen we", zegt de Sint peinzend, „maar dit jaar zal ik dan toch maar eens korte metten maken, want van beloven heb ik nu onderhand genoeg. Dat schiint in Brabant trouwens toch erg te zijn, veel beloven en het dan weer vergeten". Hij staat op en klapt in zijn han den. De Pieten rollen weer naar binnen. „Vooruit, jongens, in pakken, we gaan direct vertrek ken, richting Waalwijk. Drie honderd zakken opladen." In 'n oogwenk staat de hele kamer op z'n kop en ik weet niet hoe gauw ik weg moet komen.Als ik bij de deur ben grijpt de Sint me bij m'n kraag en duwt me een brief je in de hand met de woorden: 'Hier is de route, die ik zondag a.s. in Waalwijk zal volgen. Zorg jij maar voor muziek en zeg de burgemeester, dat ik graag met hem een woordje zal wisselen." Hij duwt me een speculaaspop van een meter lang in de armen en stort zich in de houtwol, die de zwarte obers met armenvol naar binnen brengen. DE ROUTE IN WAALWIJK. En hier is dan het programma van het bezoek van de Sint en zijn 20 knechten aan Waalwijk op a.s. zondag- De Sint arriveert om 12 uur aan 't Westeinde, vergezeld van 10 Pieten op scooters en 10 Pie ten op voeten. De muziek zal worden verzorgd door de harmo nie St. Crispijn, de KAJ-drum- band en de Jeugddrumband. De stoet zal de volgende route vol gen: Westeinde Grotestraat Mr. van Coothstraat Julianastraat Stationsstraat Antoniusstraat H. Hartplein le Crispijnstraat le Zeine Burg. Smeelelaan Putstraat Grotestraat - Raad huisplein. Om ca. 13.30 uur zal de Sint met zijn gevolg op het raadhuis ontvangen worden door burge meester Teijsen. Tijdens de intocht van de Sint zullen de Pieten collecteren ten bate van de stille armen. Voor degenen, die St. Nicolaas graag thuis ontvangen, kunnen we mededelen, dat de Sint op za terdag 29 en zondag 30 nov. nog enkele uren vrij heeft om 'n aan tal gezinnen te bezoeken. Men kan zich hiervoor opgeven bij de heer T. de Bont, Grotestraat 176. Veel plezier allemaal en nu niet meteen al beginnen te hui len, want misschien valt het al lemaal nog wel mee wat dat in de zak stoppen betreft. De meisjes-uloschool St. Theresia is vandaag een nieuw tijdperk bin nengestapt, want de 217 leerlingen van deze school hebben vanmorgen bezit genomen van de nieuwe school aan de Winterdijk. Het was een ver huizing, die uiteraard met grote vreugde werd ondernomen, want van de lokaliteiten, waarmee de nu tien jaar bestaande school het tot j nu toe heeft moeten doen, kon men j al lang niet meer zeggen dat zij aan de eisen beantwoordden, welke aan een modern schoolgebouw mogen worden gesteld. Behalve een ruime, zonnige en lichte huisvesting, bete kent deze verhuizing ook een naams verandering, want de r.k. meisjes ulo zal van nu af bestaan onder de naam van „Maria Koningin". 'Wij zeiden reeds dat de school mo menteel 217 leerlingen telt. Hiervan zijn er 138 (64%) uit Waalwijk af komstig en 79 (36%) uit de omlig gende plaatsen. Het totale leerlin gental is uit 9 verschillende paro chies afkomstig, te weten: St. Jan, Waalwijk 54 (25%), St. Antonius, Waalwijk 38 (17%%), St. Clemens, Waalwijk 25 (11%%), O.L. Vrouw, Waalwijk 21 (10%), parochie Was pik 19 (9%), St. Lambertus, Drunen 33 (15%), parochie Elshout 9 (4%), parochie Nieuwkuijk 10 (41/2%) en parochie Heusden 8 (3%%). PRACHTIG VOORBEELD. Met deze nieuwe school is het on derwijs in Waalwijk een gebouw rijker geworden, dat mag gelden als een prachtig voorbeeld van mo derne scholen. Het is een stoer, stijl vol gebouw, dat volkomen past in de omgeving waarin 'het is geplaatst en dat qua interieur een bewonderens waardige doelmatige en royale ruimteverdeling kreeg. Architect v. Huiten heeft hier een schoolgebouw ontworpen dat zowel in uiterlijke vormgeving, als in inwendige ruim tebestemming en -verdeling kan wedijveren met welk modern schoolgebouw dan ook. Via de hoofdingang in de zuid gevel, komt men in een royale trap- hall, aan weerszijden waarvan twee klaslokalen zijn gelegen. Verder be vinden zich parterre, een kamer voor 't onderwijzend personeel, een kamer voor de directrice en een overblijflokaal, dat plaats biedt aan ca. 120 leerlingen. De ruimten ge lijkvloers worden verder ingenomen door toiletten en een vertrek voor de volautomatische stookinrichting. In de noordgevel bevindt zich ach ter de kamers voor directrice en on derwijzend personeel nog een twe- de ingang, welke uitsluitend is be stemd voor het onderwijzend per soneel en voor ouders, die zich aan de school vervoegen voor een onder houd met de directrice. Op de eer ste etage bevinden zich weer ter weerszijden van de traphall twee leslokalen, een tekenlokaal, een physicalokaal, een bergruimte voor leermiddelen en! toiletten. TIJDELIJKE ENTREE. De inrichting van de school is ge schiedt volgens de modernste op vattingen op dit gebied, waarbij di rect de zeer fraaie verlichting en 't bijzonder smaakvolle gebruik van kleuren opvallen. Het geheel is rijk, maar getuigt daarnaast toch van 'n stijl- en smaakvolle soberheid. De traphall parterre heeft zowel in de zuid- als in de noordgevel een entree, boven welke de Tilburgse kunstenaar Frans Mandos twee fraaie gevelversieringen heeft aan gebracht. Op het blinde gedeelte aan de westelijke zijde van de noord gevel, zal nog een decoratieve draadconstructie worden aange bracht. Momenteeel bereikt men de school via een tijdelijke afrit vanaf de Winterdijk. In de toekomst zal men de schooi echter alleen kunnen be reiken via de Hertog Janstraat en over de Parallelweg, welke achter langs de noordgevel zal komen te lopen. Via deze Parallelweg zal men de school dan van de westzijde kun nen benaderen. Langs de zuidgevel is een ruime speelplaats gelegd, waarvóór weer een fraai gazon zal worden aange legd. Vóór dit gazon, ter hoogte van de bomen langs de Winterdijk, zal een waterpartij worden aangelegd, die tevens zal dienen om het over tollige water af te voeren. Langs de westzijde van de speelplaats is een rijwielstalling ontworpen, die>' plaats biedt aan ca. 120 rijwielen en die nu al te klein is gebleken. Langs de oostgevel van de school en loodrecht op de nieuwe provin- viale weg zal nog een gymnastiek lokaal worden gebouwd, terwijl aan de westzijde de nieuwe school voor bijzonder lager onderwijs zal wor den gebouwd. Deze stadsrand zal verder een fraaie beplanting krij- j gen, die tevens als afscheiding zal dienen. SCHOOLRADIO. Tot de inrichting van de school behoort ook een hyper-modern schoolradiosysteem. Vanuit de ka mer van de directrice kan elk klas lokaal afzonderlijk, maar ook alle klaslokalen tegelijk met de radio verbonden worden. Via dit radio systeem kunnen ook mededelingen, welke één of alle klassen betreffen, worden gedaan. Het systeem werkt ook omgekeerd, zodat men dus ook via de klas de kamer van de direc trice kan bereiken. Met dit zeer ver nuftig systeem beschikt men dus over een volledig communicatiemid del. De nieuwe school is gebouwd door de fa. Brekelmans uit Udenhout, on der directie van de heer H. Kobben, directeur van de dienst gemeente werken, en architect v. Huiten. De firma de Vocht verzorgde de vloer bedekking en de verdere stoffering der diverse lokalen. De fraaie ver lichting werd aangebracht door het Bureau Raak te Amsterdam en het prachtige, moderne schoolmeubilair werd geleverd door de firma Luctor uit Baarn, die tevens de installatie van de schoolradio verzorgde. De volautomatische stookinrichting werd aangelegd door de N.V. Brons- werk te Breda. Thorbeckelaan 43 - Waalwijk Telef. 2922 Behandeling aan huis. Afspraak liefst vóór de mid dag. ELASTIEKE EOUSEN naar maat Markt 11 Tel. 2634 WAALWIJK Wordt gedemonstreerd in onze showroom Hinlbamerstr 27 Frits Weck 's Hertogenbosch. m ONDERW1T de kampioen der broden Niet duurder, wel lekkerder; Niet alleen voor gedistilleerd en wijn Moet je bij WILDELOVADO zijn Maar ook voor Sinterklaas surprisen Is daar ruimschoots uit kiezen Daarom gaat de Sint kordaat Met Piet naar de Besoijensestraat Of bij drukte, voor een fles Belt hij op: twee dubbel zeven zes VRAAGT voor haar atelier enkele en als U werkkleding nodig hebtEis met klem merk KLM VOLLE GARANTIE oersterks stof lèngero levensduur beter wasbaar weinig verstelwerk alle naden 3x gestikt maximale bewegingsvrijheid extra versterkte zakken beschikbaar op woon- en bedrijfspanden; nieuwbouw tot 90% rente vanaf 4^%. Vrijblijvend worden U gaarne inlichtingen ver strekt. Bel U eens op voor een afspraak onder nr. 2034 Kaatsheuvel. Beëdigd taxateur. wfl gKenderen das* KLM -KLEDING caadar voarbahoud »Mtr voersenouo uj M rade lijk pabrulk Q 3 aa narmaal wessen 4 tg De Slijterij - Wijnhandel voor al Uw feestelijke gelegenheden. De Wijnhandel met uitsluitend kwaliteits dranken. J. W. VAN SCHUPPEN Kerkstraat 100 Stationsstraat 2 Grotestraat 31 3 W. A. DE GLAS Raadhuisstraat 11 van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Door Ottwell Binns. 25) Tegen de middag hielden ze een poosje op om uit te rusten en roei den daarna aan een stuk door tot zonsondergang, tot het tijd werd een kampplaats op te zoeken. Nog voor zij hierin geslaagd waren, werd de lucht dreigend donker, er scheen 'n storm in aantocht te zijn. Toen zij landden, rolde juist de eerste don derslag door de lucht. „Verduiveld, we krijgen 'n stort bui, we zullen een beetje moeten voortmaken. Zorg jij voor 't vuur, dan zal ik de hut opslaan". Langdon nam de bijl en ging op zoek naar geschikt brandhout. Een klein eindje het bos in vond hij al gauw hetgeen hij zocht en juist toen hij zijn eerste bijlslag deed, flitste een verblindende straal door de duisternis van het woud. In dit ondeelbare ogenblik ving hij een glimp op van een ander wezen, dat zich voorzich tig sluipend bewoog, maar voor hij gelegenheid had, goed te zien wat het was, heerste weer een volslagen duisternis. De donder rolde zwaar door het geboomte, onmiddellijk gevolgd door de eerste regendruppels, die op het gebladerte een roffelend geluid maakten, dat alle andere gelui den volkomen overstemde. Haas tig verzamelde hij het gekapte hout bijeen en wilde juist de te rugweg aanvaarden, toen achter hem een ander geluid weerklonk, het midden houdend tussen een heftig gesnuif en een gebrul, dat hem dwong, zich zo snel moge lijk om te wenden. Instinctmatig bukte hij zich diep, voorbereid op hetgeen hij wist dat zou komen, maar had daarbij het ongeluk, zijn bijl te laten vallen, het enige wapen dat in zijn bereik was. Hij bukte zich dieper en tastte haastig de duis tere bodem af naar het onmis bare voorwerp. Juist toen zijn handen het staal weer aanraak ten, schoot de bliksem opnieuw met groenachtige glans door de lucht en toonde hem een lenig donker lichaam, dat op het punt stond zijn sprong te nemen. Hij kende dit dier maar al te goed, de jaguar, het meest ge vreesde dier dezer streken. Weer klonk een woest gegrom en het beest sprong. Zo hard hij kon riep hij Sandy om hulp en sloeg tegelijkertijd met zijn bijl in de richting waar hij het dier wist. Vaag schoot het door zijn hoofd dat Sandy in dit hels lawaai van regen en donder onmogelijk zijn kreet had kunnen horen, zodat hij geheel op eigen kracht aange wezen was. Zijn slag was een fractie van een seconde te vroeg toegebracht en daar hij er al zijn kracht ach ter gezet had, vloog hij er door tegen de grond, vlak langs het springende ondier af en kwam terecht tussen de gekapte tak ken, tedwijl hij een zwaar ge wicht op zijn benen voelde neer komen en e enscherpe klauw in zijn vlees drong. Hij schreeuwde nogmaals, voelde hoe het beest zijn klau wen terug trok om opnieuw te springen en wist zich in de se conde dat hij vrij lag op zijn zij de te rollen. Bliksemsnel richtte hij zich op zijn knieën op en sloeg met zijn bijl in de richting van een paar in de duisternis glinsterende ogen, vlakbij zijn eigen gezicht. Ditmaal was de slag goed raak, de bijl verdween tot de greep in een zachte massa. Het beest liet een hijgend gebrul horen en sprong verwoed nader bij. Langdon voelde hoe de scherpe klauwen zich in zijn borst groeven en hem achterover tegen de grond drukten. Een hete giftige adem streek over zijn ge laat en hij begreep dat de reus achtige kat op het punt stond hem met zijn tanden te gaan be werken. Wanhopig trachtte hij zich op zijn elleboog op te rich ten, maar zijn krachten begaven hem. Bij het licht van een nieu we bliksemstraal zag hij de kop van het beest vlak voor zijn ge zicht. Een groot gedeelte van de huid en een oor was verdwenen. Nogmaals schreeuwde hij wild en sloeg op goed geluk met zijn bijl in de richting van de snui vende bek, terwijl de klauwen van het woeste dier zijn borst opnieuw openhaalden. Weer sloeg hij toe, zijn bijl drong ver in het vlees van de ja guar, waarop deze nog woester begon te blazen. Hij voelde dat de strijd op een eind liep, maar vocht wanhopig door en bleef wild schreeuwen, gedeeltelijk in de hoop het dier er door te ver schrikken en tevens verwach tend dat Sandy Muir toch einde lijk een van zijn kreten zou ver nemen. Een gevoel van misse lijkheid overmeesterde hem. Het geblaas zo vlak bij zijn oren was verschrikkelijk om aart te horen. Reeds had hij de hoop op red ding geheel opgegeven en voelde hij hoe hij flauw ging vallen toen hij eindelijk zwak door de regen de stem van Sandy vernam. „Om Gods wil, kerel, waar..." Weer flitste een felle schicht door het luchtruim en op het zelfde ogenblik schoot van vlak bij een rode straal door het bos, de scherpe knal van een geweer klonk, als de voorbode van de onmiddellijk daarop volgende donderslag en terwijl het ondier stuiptrekkend de klauwen door zijn vlees trok, gleed hij weg in een duisternis, vele malen die per dan die van de wouden. Hij kwam weer bij onder een stromende stortbui en kon zich de eerste ogenblikken totaal niet herinneren wat er geschied wes. Een electrische toorts flit ste aan en met een zorgzame uit drukking op zijn gezicht boog Sandy zich over hem. „Goddank", riep de Schot ver heugd uit, toen hij zag dat Lang don zijn ogen opende. „Ik dacht zeker, dat dat kreng je gedood had". Bij deze woorden schoot Lang don weer alles te binnen en op hetzelfde ogenblik doorstroomde hem een gevoel van ondraaglijke pijn, zoh evig, dat hij kreunend in elkaar kromp. „Houd je taai, kerel", sprak Sandy. „Het is nog niet helemaal met je gedaan, alhoewel die ja guar je veranderd heeft in één bloedige massa rauw vlees. Ik zal ogenblikkelijk de wond uit moeten wassen, anders loop je groot gevaar bloedvergiftiging op te lopen, hoewel deze stortbui ruimschoots in staat is al het vergif er uit te spoelen". Hij ging weg om even later weer terug te komen met een rubberbak vol water. „Ik heb er een antiseptisch middeltje in gedaan", verklaar de hij en begon zijn werk. „Ver vloekt", riep hij uit, toen hij het verscheurde hemd wegsneed. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2