Gemeenteraad Waalwijk BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langstraaise Courant W. TIMMERMANS ZONEN Gemeenteraad Sprang-Capelle Assurantiën op elk gebied. Meer woningen voor de gemeente op komst. Cr\ jJaalwuL^ Vastrecht gas Tweede reeks met f 0.50 per maand verhoogd van 100 woningen in continubouw Brabant II MAANDAG 1 DECEMBER 1958. Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No, 84. 22 cent per week per kwartaal 2.83 3.10 franco p.p. Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per nun. Abonnement: Contract-advertenties: speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO" De woningbouw en de gasta- rieven zijn de voornaamste pun ten van bespreking geweest in de vergadering van de raad der gemeente Waalwijk van jl. don derdag. De woningbouw kwam aan de orde bij de behandeling van het voorstel tot het aanvragen van rijkssteun en -voorschotten voor de bouw in 1959 van 100' wonin gen te Baardwijk in het raam van het bouwproject „Continu bouw Brabant II". Deze tweede serie zal twee woningtypen om vatten, n.l. type C: in totaal 4b éénsgezinswoningen met inhoud van '410 m,3, en type FA 3: in to taal 54 woningen met een gevari eerde inhoud; dit laatste type bestaat uit flatwoningen, te bou wen in drie boven elkaar gele- i gen woonlagen op n' onderbouw, i waarin 27 garages zijn geprojec teerd. De heer Pullens vroeg of dooi de aanwezigheid van de garages de huur van de betreffende flats hoger zou worden en verder vroeg hij zich af of de bouw van nog eens 27 garages wel nodig en verantwoord was. De voorzitter antwoordde, dat door de garagebouw de huur van de wooneenheden wordt ver laagd. Wat de behoefte aan deze garages betreft, wees de voor zitter op de eerste plaats op de omvang van het project Conti nubouw Brabant II, dat 500 wo ningen zal gaan omvatten en dat zeker de nodige behoefte aan ga rageruimte zal scheppen. Verder onderstreepte hij met nadruk dat in de toekomst de moge lijkheid om op deze wijze gara ges te bouwen onder de woon eenheden en met rijkssteun zich niet gemakkelijk meer zal voordoen. Bij de thans in aan bouw zijnde 108 woningen zijn 29 garages inbegrepen, 't project 1959 omvat er 27, hetgeen echter niet wil zeggen, aldus de voor zitter, dat bi,j elk jaarquantum woningen gedurende 5 jaar ook telkens een betekenend aantal garages zal worden gebouwd. De heer van Seters informeer de naar de huren van de thans in aanbouw zijnde woningen en verder wees hij er er weer op, dat de woningbouw en de huren hem nog altijd zwaar op de maag lig gen. Voor vele gezinnen zijn de huidige huren buiten de schuld van de gemeente overi gens dermate hoog, dat zij bij na niet meer zijn op te brengen. Ook vroeg hij zich af of in Waal wijk wel naar behoefte gebouwd wórdt, waarbij hij vooral 't oog had op de wat hij noemde „mid- denstandhuren" van de gebouw de woningen. Spr. vreesde voor ernstige huurproblemen met de huidige woningbouw en drong er op aan deze aangelegenheid eens serieus te bezien en onder de bevolking een enquête in te stellen naar de behoefte van het soort woningen dat gebouwd zou moeten worden. In zijn antwoord wees de voor zitter er op, dat de rijksbijdrage regeling in de woningwetbouw dateert' van 1950. Sindsdien zijn de bouwkosten echter met 43% gestegen, waardoor een hiaat is ontstaan, dat uiteraard door de huurnrijs moet worden gevuld. Op grond van de moeilijkheden, waarmee de regering momenteel te kampen heeft ten aanzien van de financiering van de woning bouw, mag ook geen verhoging van de rijksbijdrage worden ver wacht. Verder bracht de voorzitter on der de aandacht, dat de gemeen te maar één soort woningbouw kent, n.l. woningwetbouw, waar van iedereen die wil, kan profi teren. In dit verband onder streepte de voorzitter met na druk 't feit, dat de woningbouw in het kader van de Continu bouw Brabant II geenszins duur der is dan de woningbouw welke in ander opzicht, bijv. inciden teel wordt gepleegd. Het instel len van een enquête heeft der halve geen enkele zin, aldus de voorzitter, die er aan 't slot van zijn betoog nog op wees, dat de gemeente zeker ook oog heeft voor woonruimte voor grote ge zinnen, hetgeen mag blijken uit de 30 laagbouw-woningen met 5 slaapkamers, welke thans te Baardwijk in aanbouw zijn. De heer Mosselveld vroeg ten slotte nog aan wie de garages zullen worden verhuurd, waar op de voorzitter antwoordde, dat eerst aan de bewoners van de bo venliggende flats zal worden ge vraagd of zij een garage willen huren. De garages, welke daar na nog overblqven. zullen aan andere belanghebbenden worden verhuurd. Goedgekeurd werd het voor stel tot' teruggave van een ver gunningsrecht en 't voorstel tot het verlenen van vergunning aan de provincie Noord-Brabant tot demping van de oude havenkom. GAST ARIE VEN. Het voorstel tot de verhoging van het maandelijks vast-recht- tarief voor gas, voortvloeiende uit een nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de gemeente en bedrijfsbegrotingen voor 1958, deed de heer Dercksen de op merking maken, dat de verho ging van de electriciteitstarieven, 'welke in 1957 heeft plaats gehad, hoger is geweest dan nodig was. Bedrijfsuitkomsten hebben dit aangetoond. Op grond hiervan voelde spr. veel voor een com pensatie in deze zin, dat de ver hoging van de gastarieven zou gepaard gaan met een verlaging van het electriciteitstarief. De heer van Seters achtte een splitsing van de gemeentebedrij ven niet juist, omdat een samen voeging van deze bedrijven in de bedrijfsuitkomsten een veel gun stiger resultaat te zien zou ge ven. Ook achtte hij het niet juist het bedrijfsresulaat over slechts één jaar te bezien. Ten slotte vroeg spr. zich af of de gemeen ten zich nu maar altijd moeten neerleggen bij hetgeen van ho gerhand wordt voorgeschreven en hij voelde er dan ook veel meer voor om aan G.S. een her nieuwd verzoek te doen, waarbij zou moeten worden aangedron gen op meer vrijheid van hande len voor de gemeente in deze aangelegenheid. In eerste instantie wees de voorzitter er met nadruk op, dat men zich over de hogere op brengst van het electriteitsbe- driif geen illusies moet maken, omdat deze voortkomt uit een afgifte van electriciteit, welke veel hoger was dan in enig jaar tevoren. Afgewacht zal dus moe ten worden of dit niveau gehand haafd blijft. Ten aanzien van de gastarie ven merkte de voorzitter op, dat deze reeds eerder de belangstel ling van G S. hadden, maar dat het' gemeentebestuur toch nog heeft kunnen bereiken, dat de ta rieven voor 1958 ongewijzigd bleven. Een samenvoeging van de bedrijven, zoals door de heer van Seters was voorgesteld, is niet geoorloofd i.v.m. de uitke ring uit het gemeentefonds. Ove rigens had de voorzitter alle res pect voor de wijze, waarop de commissie van advies voor de gem. licht- en waterbedrijven, de noodzakelijke verhoging van de tarieven had uitgewerkt in 'n bescheiden verhoging van het vastrecht. Voor verreweg het grootste deel van de bevolking (klasse II) komt de verhoging neer op een maandelijks bedrag van f 0.50. In totaal zal de verho ging f 17.364.- opbrengen. Overigens blijft voor de toe komst altijd de mogelijkheid open om, indien daartoe aanlei ding bestaat, de tarieven te her zien, zo meende de voorzitter. In tweede instantie merkte de heer Dercksen op, dat G.S. de ge meente wel een verhoging van de gastarieven voorschrijven, maar daarnaast de gemeenten geen enkele bevoegdheid geven 'om tot verlaging van de tarieven in andere bedrijfstakken over te gaan. Was dit wel het geval, dan 'zou een verhoging voor de be volking psychologisch veel meer aanvaardbaar zijn, zo meende hij- Naar aanleiding van deze op merking zette de voorzitter uit een, dat de gemeente elk jaar zo'n slordige miljoen uit het ge meentefonds ontvangt. Om voor deze uitkering uit het gemeente fonds in aanmerking te komen, moet echter aan bepaalde voor waarden worden voldaan. Deze voorwaarden liggen vast en 't ac cepteren van de uitkering uit het gemeentefonds betekent een aan vaarden van die voorwaarden. Het gaat dus niet aan om in het onderhavige geval te zeggen: dit is een dwingende^ eis van de overheid. Het is in het belang van de gemeente zelf, wanneer het gemeentebestuur een goed en vruchtbaar spel speelt met Ged. Staten en de Rijksinspectie voor Gemeentefinanciën. Dit is voor een succesvol beleid van uiter mate groot belang en gelukkig is het ook zo, aldus de voorzitter, dat van deze instanties steeds al le medewerking wordt onder vonden bij het verkrijgen van 'n uitkering uit het gemeentefonds. De heer van Seters merkte op, dat hij eigenlijk wel niets te zeg gen had, maar toch wel graag iets wilde zeggen, n.l. dat hij het maar gedeeltelijk eens was met de voorzitter. Hij stelde in het vooruitzicht hierop later nog te zullen terugkomen. Naar aanleiding van de gasta rieven merkte de heer Duyvelaar nog op, dat de tariefindeling al tijd pas achteraf geschiedt, waar bij altiid wordt gekeken naar de mieest gunstige tarief voor de af nemer. Ten slotte vroeg de heer Derck sen of b w bereid zijn om bij 'n gunstige ontwikkeling van het 'electriciteitsbedrijf een tarief- herziening te overwegen. De voorzitter antwoordde, dat b w dit in overleg met G.S. en de Rijksinspectie voor Gemeentefi nanciën zeker zullen doen. Als gedelegeerden der gemeen te in het bestuur van de r.k. huishoud- en industrieschool werden gekozen de heren J. van Heeswij k en N. Vlaar. Medewer king zal worden verleend aan 't bestuur der St. Petrusscholen voor cte bestrijding van de hout boktor, welke het houtwerk van de dakconstructie van 't school gebouw heeft aangetast. Vastge steld werden verder de exploita tievergoedingen over 1957 voor de bijzondere scholen voor g.l.o. b.l.o.'en u.l.o., alsmede de ver goeding ingevolge art. 73 der kleuteronderwijswet. Besloten werd verder tot overdracht van grond aan de stichting r.k. meis jes-ulo te Waalwijk. Goedgekeurd werd 'n voorstel tot aankoop van gond t.b.v. de inrichting van industrieterrein aan de Elzenweg, alsmede een voorstel tot aankoop van onroe rend goed voor een bedrag van f 17.000.- van de heer de Jong aan de Elzenweg, terwql ook be sloten werd tot verkoop van in dustrieterrein aan de Elzenweg aan de heer Rouwmaat, voor de bouw van een nieuwe schoenfa briek Voor het uitbreidingsplan Bloemenoord werden 23 nieuwe straatnamen vastgesteld. De nieuwe straten kregen alle bloemennamen. Met de n.v. Bank voor Neder landse Gemeenten zal een geld lening van f 155.000.- worden aangegaan voor de financiering van riolerings- en bestratings werken in de Besoijensestraat. Op zijn verzoek besloot de raad tot het verlenen van eervol ontslag aan de her J. A. Verstij- nen ais ambtenaar van de bur gerlijke stand. Naar aanleiding van het voor stel tot gedeeltelijke afbraak en verdere bestemming van^ de noodwoningen aan de Korte Driessen vroeg de heer Brouwer of het wellicht mogelijk was om deze woningen elders weer op te bouwen en zo niet of de gemeen te dan aanvullende woonruimte toegewezen zou krijgen. In zijn antwoord wees de voor zitter er op, dat de gemeente zich gelukkig prijst dat door de af braak van deze woningen een einde komt aan een financiële band tussen rijk en gemeente. De wederopbouw van deze wonin gen op een andere plaats heeft geen enkele zin, omdat daarmee veel te hoge kosten gemoeid zou den zijn. Het ligt in de bedoeling om deze woningen in afbraak te verkopen en met de opbrengst daarvan de financiële band tus sen rijk en gemeente te verbre ken. De gemeente zal voor deze woningen geen aanvullende woonruimte ontvangen. Naar aanleiding van het door de heer Smits aan de raad ge richte schrijven merkte de heer Dercksen op, dat hij, na kennis genomen te hebben van het ant woord van b w op zijn schrif telijke vragen en na de uiteen zetting in besloten kring van de burgemeester en wethouder Smolders, er geen behoefte meer toe gevoelde om nog verder op deze zaak in te gaan. Wel be treurde hij het, dat het gemeen tebestuur betrokkene niet ter verantwoording geroepen had. I W A A L W IJ K JrjL**, v Telkens wanneer ik aan St. Ni- colaas denk, zie ik weer dat jongen tje van ongeveer vijf jaar voor me, dat in een winkelportiek totaal op ging in het spel met een speelgoed mitrailleur. Takke-takke-tak, takke- takke-tak! De hamerende geluiden uit het in intense spanning vertrokken mondje sloegen hard tegen de wanden van het portiek omhoog. Op de vloer stonden blokjes, rood, groen en blauw, die huizen moesten voorstel len. Ze werden aan puin geschoten, dat kon je aan het kind zien. Het jongentje onderging een ongekende sensatie in het vernietigen van deze „stad". Kinderspel? Voor dit kind was het echt en geen kip kwam er levend uit de stad te voorschijn, want het was een mitrailleur met een ein deloze voorraad munitie, net zoveel als er leven in de stad was. Ik zie de begerige, hongerende kinderogen weerspiegeld in de win kelruiten, als gehypnotiseerd starend naar het onbereikbare, dure speel goed. Onbereikbaar? Welk kind ver wacht geen wonderen van St. Nico- laas en welk kind gelooft niet, dat het op 6 december toch allemaal waar zal worden? Ik zie - en u met mij - de moe de en zorgelijke trekken van ouders, die langs de etalages voortschuife- len, de hand aan een portemonnee, die amper genoeg bevat voor wat simpel speelgoed. Als dat er maar was! Je kunt niet zien hoe ze dit feest haten, omdat de goedheilig man met zijn ge schenken bij de rijkdom op schoot kruipt. En dan vraag ik me af wat moe ten we met die Sint Nicolaas van vandaag? Hij is een wapenhandelaar, die voor grof geld onze kinderen volstopt met mitrailleurs, automati sche pistolen, raketten, straalvlieg tuigen, granaten en snelvuurkanon nen. Hij is een hemelse goedheid met z'n zakken vol oorlogstuig. Heer, verlos ons van al het kwade en stuur ons een ander in plaats van die Spaan se O.W.-er! We zouden er om moe ten lachen als het au fond maar niet zo in-triest was en als we die hunke ring naar het speelgoed van vroeger maar kwijt konden raken. Maar waarom? Het speelgoed van vroeger is ook het speelgoed van vandaag, want nog geen tien wereldoorlogen kunnen 't geloof in en 't verlangen naar het sprookje in het kind uit bannen. Dat kan alleen maar de bra ve commerciële bisschop, die met aangeplakte vroomheid het kind on wankelbaar doet geloven, dat bri santbommen en gierende straaljagers recht uit de hemel komen. Van bo ven komen ze inderdaad. Wat moeten we met die Sint van vandaag, die al lang weer vergeten is, dat zijn grote patroon zijn goed heid aan ALLE KINDEREN bracht? Moet deze man, die kwistig is met zijn zegen voor de welgevulde beur zen, nu werkelijk de onsterfelijkheid beschoren zijn? En hij weet zo goed hoe de hongerogen, de rafeljasjes en de gelapte broeken en jurkjes voor de luxueuze etalages hunkeren naar een hand van hem en een geschenk, waarmee al duizend dromen ge droomd zijn. Hij ziet ze nog niet staan! Hij is werkelijk een groot misdadi ger, die bisschop (commercie) van HANNIBAL. I RUSLAND WIL VAN BERLIJN EEN „VRIJE" STAD MAKEN. De Sovjet-Unie eist voor West- Berlijn de status van een gedemilita riseerde vrijstaat. De Verenigde Sta ten, Brittannië en Frankrijk moeten vóór 1 juni 1959 hun bezettingstroe pen terugtrekken en de westerse sec tor der stad met zijn twee en een kwart miljoen bewoners achterlaten als een strikt neutrale enclave in het hart van communistisch Oost-Duits- land. De miniatuur vrijstaat West- Berlijn mag geen politieke banden onderhouden met de bondsrepubliek en geen subsidies meer aanvaarden uit Bonn. Alle verbindingswegen tussen de miljoenenstad en het Wes ten zullen onder controle komen van de Oostduitse regering, die alle be voegdheden der Russen overneemt Dit zijn de kernpunten van de „Berlijnse nota", die Kroesjef don derdag aan de westerse mogendheden liet overhandigen. Het Westen rea geerde officieel voorzichtig op de nota. Maar bondskanselier Adenauer richtte zich donderdagavond in een radio-boodschap tot het bedreigde „eiland": „In samenwerking met on ze bondgenoten zal de regering al het mogelijke doen om West-Berlijn te helpen. Ik ben er nu al zeker van dat de grote westerse mogendheden alle voorstellen zullen afwijzen om uw stad weerloos te maken." Officieus is de mening van de kanselier in Wash ington en Londen bevestigd. Ame rikaanse functionarissen gaven te kennen dat de Sovjet-eisen afgewe zen zullen worden. In het 24 pagina's dikke document dient de Kremlin-chef zijn eisen op als voorstellen, waarover beraad slaagd kan worden. Maar de leider der Sowjet-Unie maakt duidelijk, dat zijn besluit vaststaat. Als Wash ington, Londen en Parijs niet binnen zes maanden akkoord gaan met de Russische „voorstellen", zal het Kremlin eenzijdig handelen. Kroesjef deelt in zijn nota laconiek mee, dat alle „Duitse" overeenkom sten, die de Sowjet-Unie in de eerste na-oorlogse jaren met het Westen sloot, van nu af voor Moskou niet meer geldig zijn. BRABANTSE WATERWEGEN MOETEN BETER WORDEN. Het Noord-Brabantse water wegennet moet geschikt worden gemaakt voor het bevaren van volbeladen schepen van 600 ton. De afmetingen van sluizen en bruggen moeten zodanig worden dat een schip van 1350 ton onge hinderd kan passeren. Hierdoor kan bereikt worden dat de Bra bantse waterwegen, die thans nog een zeer verschillende capa citeit hebben, geschikt worden gemaakt voor eenzelfde maxi maal scheepstype. Deze mening verkondigt het provinciaal bestuur van Brabant in een uitvoerige beschouwing in het nrovinciaal verslag over 1957-1958, dat donderdag is uit gekomen. In dit rapport wordt in verband met de verdere industri alisatie, speciaal van het pro bleemgebied Oost-Brabant, op 'n verbreding van de Zuid-Willems vaart en het Wilhelminakanaal aangedrongen. LERAREN-SALARISSEN. „Ik ben bereid het gesprek voort te zetten" zei minister Cals (Onderwijs) donderdagavond in DE ECHO TM HEI ZUIDEN ons. In een snel tempo heelt de raad der gemeente Sprang-Capelle vrijdagavond een agenda afgewerkt, welke geen belangrijke punten bevatte, waaruit zich een discussie kon ontwikkelen. De kosten van het openbaar lager onder wijs over 1957, alsmede die over de jaren 1953 t.m. 1957 werden voorlopig vastge steld. Ook werden voorlopig vastgesteld de exploitatiekosten van het openbaar kleuter onderwijs over 1957. Verder ging de raad akkoord met het toekennen van een sub sidie van f 50. - per leerling, woonachtig in de gemeente, aan de Prot. Chr. H.B.S. te Waalwijk. Eveneens werd een subsidie toegekend aan de jongerencursus van de Mater Amabilisschool te 's-Hertogenbosch voor elke leerling uit de gemeente, die aan deze cursus deelneemt. Besloten werd de gemeente te doen toetreden tot de Neder landse Vereniging voor Gemeentebelangen, welke zich o.a. de opleiding van gemeente ambtenaren ten doel stelt. De raad ging verder akkoord met een voorstel tot het de legeren van de bevoegdheid tot het treffen van tijdelijke verkeersmaatregelen. Naar aanleiding van het voorstel tot wij ziging van het Ambtenarenreglement i.v.m. de huwende ambtenares en de aanstelling van gehuwde vrouwen, informeerde de heer Ros naar de draagwijdte van de voorgeno men wijziging. De voorzitter, burgemeester Smit, deelde mede, dat de wijziging beoogt het scheppen van de mogelijkheid tot het aanstellen van gehuwde ambtenaressen in vaste dienst. Aanleiding tot het doen van dit voorstel was voornamelijk het grote ge brek aan onderwijzend personeel. Momen teel is een gehuwde onderwijzeres in tij delijke dienst in het onderwijs in de ge meente werkzaam. Zij is bereid deze functie te blijven vervullen, indien er een moge lijkheid is tot vaste aanstelling. De voor zitter wees er op, dat het niet in de bedoe ling van b. en w. ligt om van de mogelijk heid, welke deze wijziging biedt, geregeld gebruik te maken, bijv. ten behoeve van de gemeentesecretarie. De heer Ros verlangde stemming over het voorstel, die tot resultaat had: 10 stem men voor het voorstel van b. en w. en 2 tegen (de heren Ros en Rijken). De raad ging akkoord met het voorstel om het door de gemeente gestichte P.T.T.- kantoor met dienstwoning te verhuren aan de heer C. van Caem tegen een jaarlijkse huurprijs van f 1860. -Aan de heer H. Cové werd het genot van jacht verhuurd op gemeentelijke landerijen ter grootte van 4 ha. Besloten werd verder tot verpachting van gemeente-eigendommen aan de heren D. A. Vos en C. D. v. Campen. Aan de heer M. Th. Zijlmans zal een perceel bouwterrein, groot 40 x 50 m en gelegen aan de nieuwe straat, welke de Heistraat met de Nieuwevaart verbindt, worden verkocht voor het bouwen van een woning. Tevens werd besloten om de grond aan de nieuwe verbindingsstraat tussen Hei straat en Nieuwevaart in eigendom over te dragen aan de Ver. tot Stichting en In standhouding van Scholen met de Bijbel te Capelle en Vrijhoeve-Capelle. Op deze grond zal een nieuwe Chr. Kleuterschool worden gebouwd. Voor de aanleg van een weg tussen de Burg. Meijerstraat en de Torenstraat vo teerde de raad een krediet van f 36.500.-. Naar aanleiding van dit voorstel vroeg de heer Dekkers of er niet teveel nieuwe we gen worden aangelegd in verhouding tot de woningbouw. Devoorzitter wees er op, dat het noodzakelijk is dat voor de toekomstige woningbouw over voldoende grond beschikt. In verband met de heersende woningnood in de gemeente deelde de voorziter mede, dat er een plan in bespreking is, dat aan de gemeente een groter aantal woningen zal doen toevallen. Tot leden van de commissie van onder zoek van de gemeentebegroting 1959 wer den benoemd de heren Genuit, Kuijsten en van Peer en tot leden van de commissie van onderzoek van de gemeente-rekening 1957 de heren de Graaf, Dekkers en Vos. De verwijdering van de verkiezingsaan plakbiljetten van de lichtmasten heeft f 131 bedragen, zo deelde de voorzitter mede. In de rondvraag verlangde de heer de Raat een verklaring betreffende het verle nen van toestemming door een wethouder, de heer Timmermans, aan de heer Bakx voor het openen van een friteskraam, nog voordat de officiële toestemming van b. en w. was afgekomen. Uit de verklaring, welke de heer Timmermans hierover aflegde, bleek, dat door hem een dergelijke toe stemming helemaal niet was gegeven, maar dat men zijn woorden verkeerd heeft uitge legd.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 9